VRIJDAG 20 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bebouwing Leliestraathoek Rozen straat. In de vergadering van den Raad van 28 October 1935 werd, overeenkomstig, voorstel van B. en W. afwijzend beschikt cp het verzoek van W. C. van der Vlist al hier, om ontheffing van de bepaling van het raadsbeluit d.d. 27 October 1927 be treffende verkoop van een perceel bouw grond aan de Leliestraat hoek Rozenstraat, krachtens welke het verboden is ter plaat se een ander pand, gebouw of getimmerte op te trekken dan dat het karakter heeft van woonhuis dat uitsluitend als zoodanig wordt gebruikt. Het evenbedoeld verzoek van Van der Vlist hield toen verband met zijn voorne men om ter plaatse een tamelijk groote slachtplaats te bouwen. De heer Van der Vlist heeft nu den wensch te kennen gegeven ter plaatse een zeer eenvoudige slachtruimte te stichten, welke ruimte noodzakelijk is voor zijn al daar staande slagerswinkel. Ook de inrich ting van de thans gedachte slachtplaats zal veel eenvoudiger zijn; o.a. zal daaraan geen rookerij worden verbonden. Van het gebruik van de gewenschte slachtgelegen- heid zullen de omwonenden, naar te ver wachten is, geen hinder ondervinden, ter wijl daardoor ook aan het karakter van woon- en winkelwijk geen noemenswaar dige afbreuk zal worden gedaan. B. en W. vinden in een en ander dan ook aanleiding den Raad voor te stellen te bevorderen, dat de mogelijkheid worde ge schapen voor het bouwen van een slacht- gelegenheid ter plaatse, als nu door Van der Vlist gewenscht en daartoe in het raadsbeluit van 27 October 1927 de noo- dige wijziging aan te brengen. Verhuring perceel Bruggestraat 6. Van mej. A. E. C. Bahlman, huurster van 't winkelpand Bruggestr. 6 alh. is bij B. en W ingekomen het verzoek om verlaging van den huurprijs voor dat pand, tot heden be dragende 1000 per jaar. In aanmerking nemende de algemeene teruggang in de woning- en winkelhuren welke zich iji den loop der laatste jaren heeft voltrokken, meenen B. en W., dat er aanleiding bestaat 't bovengenoemd huurbedrag te verminde ren met 10 pet. en te brengen op 900 per jaar. Deze huurverlaging zouden B. en W. willen doen ingaan met het nieuwe huur jaar, t.w. 16 Maart 1936. Aanrijding. Nabij Gouwsluis moest gistermorgen de beladen groentenwagen van den groentenhandelaar G. het ontgel den. Een groote trayler botste op den wa gen, die over den kop sloeg, terwijl aard appelen, zuurkool en.andere producten in 't rond over de straat werden gesmeten. De wagen werd bijna geheel vernield. Het nummer van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, is bekend. Gebore.i: Aaltje, dochter van Ge- rardus Bosman en van Ingetje Willemina Kinkel Marijtje Jacoba, dochter van Jacob Oudshoorn en van Marijtje Dekker Krijntje Anna, dochter van Jan Maurist van Egmond en Anna Catharina Bakker Guurtje Alida, dochter van Johannes Wil helmus de Jong en Theodora Koops Johanna, dochter van Hugo van Driel en van Johanna Wolmerstett Gijsbert, zoon van Gijsbert v. Rijswijk en van Geertruij Maria Adriana van Til Cornelia Jose phine Helena, dochter van Nicolaas Jo- sephus Verkleij en Cornelia Maria Suid- geest. G e tr o u w d Gerardus Mattheus Kers bergen, oud 22 jaar met Johanna Broker, oud 20 jaar. Overleden: Hendrik Baas, oud 83 jaar, gehuwd met Cornelia Sterk Mag- dalena Kruijswijk, oud 68 jaar gehuwd met Evert Schraverus Johanna Frederika Lubberse, oud 79 jaar. Gevestigd: Gesine G. A. Bieze van Veendam Willem van de Stouw'e van Rietveld Martinus J. Klein van Bode graven Anna P. van der Kley van Was senaar Johanna M. van Leeuwen van Leiden Maria M. R. Epple van Stutt gart Cornelia van Stuijvenberg van Koudekerk Arie S. Dijkhuizen van Den Haag Grietje Boer van Zwammer- dam. Vertrokken: Emma S. Uithol naar Boskoop Cornelia M. van Vliet naar Ouderkerk a. d. IJssel Antonie Boer naar Leiderdorp Cornelia van Dolder naar Nootdorp Anthonie J. Brouw en echtgen. naar Den Haag Cornelis Tuk ker naar Koudekerk. BODEGRAVEN Personalia. Voor costumière slaagden de Eerw. Zusters Dionicia, Zr. Clasina, Aagje Kapteyn, Corrie Bunnik, Cisca Ver meulen, Jo v. Rooyen, Sophie Hooymans en Lena Meskens. Voor lingerie: Mien Kromwijk en Marie Kapteijn. Zij behaal den het diploma bij de Eerw. Zusters al hier. Tot onderwijzeres aan de Verhoeff- Rollmann-school werd benoemd mej. M. Jansen uit Baarn. Slachthuis. Gedurende de maand Fe bruari zijn in het gemeentelijk Slacthuis alhier geslacht: 59 koeien, 1 paard, 121 varkens, 19 vette kalveren, 3149 nuchtere klaveren, 146 schapen en 1 geit. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose. In Consultatie-Bureau kwam deze ver. onder voorzitterschap van den heer K. Steijn in jaar vergadering bijeen. Hij heette de weinig aanwezige leden har telijk welkom en gaf het woord aan den lsten secretaris, den heer E. Bogaart tot het voorlezen der notulen. De 2de secre taris de heer Kooistra, was met kennis geving afwezig. De aanteekeningen wer den onveranderd goedgekeurd. Uit het daarna uitgebrachte jaarverslag van den secr. stippen we aan: Het ledental was toegenomen, met 41, terwijl er 13 voor hun lidmaatschap bedankt hadden. Het totaal Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „IN SULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht $2. bedroeg 336 leden. De zusters werd dank gebracht voor het vele werk, dat zij in het afgeloopen jaar hadden verricht. Ze brach ten 999 bezoeken aan 71 patiënten in 59 gezinnen, verdeeld over de ueide gemeen ten Bodegraven en Zwammerdam. Nieuw onder toezicht kwamen 4 gezinnen met 9 patiënten terwijl er 11 gezinnen met 21 pa tiënten als hersteld enz. werden afgeschre ven. .In 1935 weijd het C. B. verhuurd voor één zitdag per week aan de Commissie voor Zuigelingenzorg. Een 5-tal kinderen wer den op advies van Dr. Brouwer naar een kleuterhuis uitgezonden. Uit het jaarver slag van de Peningmeesteresse Mej. Heijns- dijk vermelden we: Ontvangsten aan con tributies 524.85, Rijkssubsidie 747. Subsidies der Gem. Bodegraven, Zwam merdam Prov. Zuid-Holland resp. 500. en 150.en 352.48, Emmabloemcollec- te 198.68 In totaal bedroegen de ontvang sten 3229.44 waartegen een uitgaven- saldo aan salarissen 1200.Ontsmet ting 11.40, woningverbetering 67.50, Sa natoria 105.Kinderhospita 206. Dagsanatoria 502.12, enz. stond van 3123.38 in totaal. De vereeniging had dus over het afge loopen jaar een gunstig resultaat van on geveer 40.te boeken. Over de exploi tatie van het gebouw viel te vermelden, dat aan woninghuur en huur der Ned. Cen trale Ver. ontvangen was een bedrag van 470.75 terwijl aan interest en aflossing was uitgegeven 449.33. Je voorzitter bracht een woord van dank aan de Penn.- esse voor het vele werk dat zij in het af geloopen jaar in het belang der vereeni ging had gedaan, hetgeen de aanwezigen gaarne onderstreepten. Na rondvraag slui ting. Geboren: Jan z. van Jac. Spieren burg en I. Spaargaren. Getrouwd: J. C. Streefland 34 j. en J van Sterkenburg 23 j. W. van Tol 21 j. en T. Hagen 19 j. Gevestigd: P. J. H. Timj van Ouden bosch C. J. van Dijk en gezin van Zwam merdam M. Grebe—geb. Zundorf en H. C. Grebe van Bergisch Gladbach G. H. Uittenbogaard, van Zwammerdam A. Zwijnenburg van Overschie G. J. de Jong van Nieuwveen. Vertrokken: G. van Dam en gezin naar Alphen a. d. Rijn D. F. A. Gou- driaan en gezin naar Leiden J. G. van 't Hoofd en gezin naar Leiden J. van der Vring naar Vleuten S. van Katwijk en gezin naar Zegveld Wed. C. van Katijk naara Zegveld J. van Wijngaar den naar Kamerik D. J. Knikker naar Koudekerk. NIEUWKOOP. Geboren: Joseph Gijsbertus z. van J. Mourits en P. M. de Groot Johanna d. van G. Leliveld en C. S. van der Voorn Jannie d. van C. Vijfhuizen en E. de Rooi Jacob z. van W. Tijsterman en A. Slin gerland. Getrouwd: A. C. van der Schaft 22 j. te Aalsmeer'en W. Hoogendoorn 19 j. P. Kroone 30 j. te Willeskop, en M. Fok ker 29 j. Overleden: W. Goudriaan 78 j. wed. van J. Rijlaarsdam. LETTEREN EN KUNST FRANCIS ALPHEN. Onder auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos zal onze landgenoot, de tenorzanger Francis Alphen, een lieder avond geven in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal te Leiden op Dinsdag 31 Maart a.s. om 20 uur. Theo van der Pas zal den kunstenaar aan den vleugel begeleiden. RECHTZAKEN DE INBRAAK IN HET REMBRAND THEATER. Eischen van den officier v. Justitie. De officier van Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam eischte tegen 2 personen, die ervan worden verdacht in den nacht van 24 op 25 Nov. in het Rembrand-theater te Amsterdam te hebben ingebroken, een ge vangenisstraf van 4 jaar. Een derde per soon, die op den uitkijk zou hebben ge staan, achtte de officier niet schuldig, zoo dat hij voor dezen vrijspraak requireerde. Op verzoek van den verdediger van den verd. is deze verd. onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Bij de inbraak is ruim 800 aan bankbiljetten en zilvergeld gestolen. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake adres van Kees Pruis. Antwoord: Leidschekade 66, Amster dam. Informeert u voor het tweede ge deelte van uw vraag in een winkel van gramofoonplaten. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onze vorige oplage. DE FRAUDE BIJ DE WADDINXVEENSCHE COÖPERATIE „ONS VOORDEEL". De rechtbank te Rotterdam heeft he denmorgen vonnis geveld naar aanleiding van de fraude bij de Waddinxveensche Coöperatie „Ons Voordeel" ten nadeele van welke onderneming verleden jaar re gelmatig balen suiker ter locale waarde van ongeveer 1000.zijn ontvreemd door een expeditieknecht in dienst der coöpe ratie. De suiker vond voornamelijk onder dorpsgenooten en andere personen uit omliggende plaatsen aftrek. De 22-jarige Th. N. is wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden; wegens heling zijn veroordeeld J. B. J., caféhouder te Waddinxveen tot 3 maanden gevangenisstraf, L. v. d. F., melkhandelaar te Waddinxveen tot 3 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Wegens schuldheling zijn veroordeeld: J. de J. bakker te Waddinxveen tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. H. H. bak ker te Waddinxveen tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en H. J. J. wijnhande laar te Waddinxveen tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Zooals gemeld zullen C. V. caféhouder te Gouderak en A. J. de V. bakker te Schoon hoven later wegens heling terecht staan, in verband met het vermoeden dat de ex peditieknecht N. tijdens de rechtszitting van 5 dezer een meineed heeft afgelegd. Eykel, tot lid-plaatsvervangend voorzitter der commissie zal worden benoemd. Wat de verdere samenstelling dezer com missie belieft, zullen daarin vertegen woordigd zijn de drie groote vakcentralen, te weten: het N.V.V., het Chr. N. V. en het R.-K. W. V., zulks met het oog op de be langen van de arbeiders by de regeling van het ziekenfoncswezen. Voorts zullen in de commissie zitting nemen vier vertegenwoordigers der Neder - landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, twee apothekers, als vertegen woordigers der NederJandsche maatschap pij tot bevordering der pharmacie, een tandarts, als vertegenwoordiger der Neder- landscne maatschappij tot gevordering der tandheelkunde, drie vertegenwoordigers van de landelijke federatie van zieken fondsen, een vertegenwoordiger van de di rectiefondsen en twee vertegenwoordigers van de verzekering voor ziekenverpleging. De commissie zal vóór Paschen door den Minister worden geïnstalleerd. Voorts vernemen wij, dat deze commis sie niet bedoeld is aN kapstok, maar dat haar verzocht zal worden met den groot sten spoed de gewenschte overeenstem ming tot stand te brengen. Contingenteeringsregeling Nederland Frankrijk. Naar wij vernemen ligt het in het voor namen, het contingenteeringsarrangement, dat tusachen Nederland en Frankrijk te- staat en dat op 1 April a.s. afloopt, met drie maanden te verlengen. Crisis Botermerk 2328 Maart. Heffing boter 1.10; vervoervergunnin- gen boter 1.10. Raad van Beheer van „De Tijd". In de heden gehouden buitengewone al- gemeenee vergadering van aandeelhouders van de N.V. Drukkerij „De Tijd" werd de Raad van Beheer tot 4 leden uitgebreid en werden als nieuwe leden in dien Raad benoemd de heeren L. Stolwijk en J. J. W. Boerrigter. TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN ZIEKENFONDS WEZEN. Naar wij vernemen is de minister van Sociale Zaken voornemens een commissie in te stellen, die ten doel heeft de verschil lende belangen, betrokken bij de regeling van het ziekenfondswezen, o.m. bij de sa menstelling van het bestuur der zieken fondsen. tot overeenstemming te brengen. Deze commissie is dus als een verzor- gings- of bemiddelingscommissie aan te merken. Het ligi in de bedeeling, dat als voorzit ter van de commissie zal optreden mr. L. Lieatert Peerbolte, oud-directeur-generaal voor de volksgezondheid, terwijl de hoofd inspecteur van de volksgezondheid, dr. Waarom behoort de hondenbelasting tot de indi recte belastingen? Kijk mijn hondje maar "na aan beste kerel en probeer daar nu eens, directe belasting van te beffen.J HET LOCARNO-ACCOORD. Goedgekeurd door Belgischen ministerraad BRUSSEL, 20 Maart. (A. N. P.). De ministerraad heeft het accoord gesloten door de vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Engeland en Italië goedge keurd, nadat van Zeeland rapport daar over had uitgebracht. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jan Daniël z. van A. v. Leeuwen en A. de Vroede Geertruida Cornelia d. van D. Petiti en C. Stouten. Overleden: J. E. v. Dijkde Wit vr. 31 j. C. J. v. RoestHekker wed. 54 j. - J. Duindam z. 7 j. J. Chaudronde Vroede wed. 83 j. DELFT, 19 Maart. Boter f 1.55—1.57 y2 per kg., aanvoer 6 achtste en 4 zestiende wegeride samen 160 kg. Handel kalm. .DELFT, 19 Maart. Vee. Aanvoer 4 paar den, 128 runderen, 3 graskalveren, 241 nuchtere kalveren, 336 magere varkens, 571 biggen, 63 schapen of lammeren, 55 weidelammeren en 7 geiten of bokken. De prijzen waren: paarden 50150, kalf- koeien 100210, varekoeien 70150, nuchtere kalveren 35, magere varkens 1636, biggen 615, schapen met lam 2028, geiten of bokken 3—6, alles per stuk; rundvleesch 444046 cent per kg. BODEGRAVEN, 18 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 16431 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 2.202.50, bruin 2.302.70, een deneieren 2.102.30 per 100 stuks, kip pen 3075 cent per stuk. NIEUWVEEN, 19 Maart Eierenveiling. Aangevoerd: 2380 kippeneieren f 1.90 2.25 en 325 eendeneieren 1.551.80 per 100 stuks; kaas 25 cent per pond, bloemen 6 cent per bos. NIEUWKOOP, 19 Maart. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden aange voerd 6455 stuks. Prijs: kiopeneieren f 2 2.50, eendeneieren 1.902.00 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 20 Maart. Vee. 24 En terstieren 65115, 75 Twenterstieren 115220, 485 vette koeien 90165 per stuk, 3044 cent per kg.; 1218 melk- en kalfkoeien f 90180, 86 pinken f 3070, 15 vette kalveren f 2565, 1349 nuchtere kalveren 2.504.50, 375 vette schapen 1021, 48 weideschapen f 816, 440 vette varkens f 2090 per stuk, 2935 cent per kg.;* 37 magere varkens 1540 cent per kg.; 95 kleine biggm f 712 per stuk; 29 bokken of geiten, 49 paarden. To taal aanvoer 4325 stuk. Kaas. Sleutelkaas f 22, Nagelkaas f 14 17, Goudakaas f 3539, Edammerkaas 16—45. Aanvoer 1090. Boter. Mijnboter 1.521.401.22, en Veilingboter 1.501.21 per kg. Aanvoer 1 derde, 11 zesde en 1 twaalfde vaten. Commissie 43. Eieren. Prijzen: kippeneieren aange voerd 23.000 kg. prijs 23 cent per stuk, handelsprijs 3540 cent per kg.; eenden eieren aangevoerd 500 kg prijs 2.53 cent per stuk, handelsprijs 3035 cent per kg. VAN HET FRONT IN ABESSYNIë. ADDIS ABEBA, 20 Maart (A.N.P.). Dedz- jas Baltsja is heden per vliegtuig uit Sida- mo hier aangekomen voor het houden van militaire besprekingen. Bidwoded Mahonan, aanvoerder van een i der Abessijnsche legers in het Noorden zou j bij een stormaanval op de Italiaansche stel- lingen ten Noorden van den Amba Alagi door het machinegeweervuur der vliegtui- j gen zyn gedood. TEGEN TOEKOMSTIGE OVERSTROOMINGEN. WASHINGTON, 20 Maart. (A. N. P.). j De bevoegde senaatscommissie heeft een wetsontwerp tot het treffen van uitgebrei- de maatregelen tegen toekomstige over- I stroomingen opgesteld. Verwezenlijking dezer plannen zou een bedrag van 300 mil- lioen dollar eisohen. BOMMENWERPER EN ZEE GESTORT. Drie inzittenden verdronken. SINGAPORE, 20 Maart. (AJLP.) Een j vliegtuig van de Royal Airforce is tijdens bombardementsoefeningen in zee gestort. De drie inzittenden vonden den dood in de golven. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Maart. Vee. Aanvoer: 732 runderen, 405 kalveren, 989 schapen en 875 varkens, 1 paard, 1 veulen, 8 bokken of geiten. Prijzerf: 12 stieren f 60180„ han del lui; 214 kalf- en melkkoeien 80185, 312 varekoeien e. a. f 75145 en 194 vette koeien f 70180, schoon gewicht 2849 cent handel tamelijk; fokkalveren 610; Graskalveren 2550, handel stug; 23 vette kalveren 45110, schoon gewicht 5284 cent handel stug; 382 nuchtere kal veren 35.50, handel tamelijk; 70 vette schapen 1622, 700 vette lammeren 14 19, 219 weideschapen 1015, 26 lam meren handel matig; 317 mestvarkens 1428, handel zeer matig; 358 biggen 811, handel zeer matig; 8 bokken of geiten f 29. Kaas. Aangevoerd 39 partijen kaas, waarvan 32 partijen Goudsche en 7 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 2122, 2e soort f 1920, le soort Leidsche kaas 15.16.50. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 20 Maart. Kaas. Aangevoerd 39 stapels, zijnde 59.000 kg. Fabriekskaas kleine 21.50, fabriekskaas commissie f 18 boerenkaas kleine f 20, alles per 50 kg. Handel goed. WI8BELNOXEERINGEN AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.27 Berlyn 59.20 Parijs 9.701/4 Brussel 24.82 New York1 46 Zwitserland 47.99 Kopenhagen32 471 '2 Stockholm37.50 Oslo36.55 Milaan Madrid Praag Ween en Boeoapest Prolongatie 11/2% BEURSOVERZICHT. De ontwikkeling van de politieke situa tie wordt ter beurze met de grootste aan dacht gevolgd. Over het algemeen blijft men vertrouwen, dat een ineenstorting zal wor den voorkomen. De laatste berichten zijn trouwens van een bemoedigende strekking. Waar men echter van den eenen dag op den anderen dag niet weet wat er zal ge beuren, laat men de markt links liggen. Al vorens de atmosfeer niet geheel opklaart, kan niet verwacht worden, dat de beurs handel een groote uitbreiding zal onder gaan. Ondertusschen komt het politieke ge harrewar aan de economische verbetering niet ten goede en dat is een bijoorzaak voor de geringe bedrijvigheid op effectengebied. Het verloop van Wallstreet werkt ook al niet bijzonder aanmoedigend. Op de koers- beweging te New York kan hoegenaamd geen peil worden getrokken en de stem ming aldaar is zoo onberekenbaar als het lenteweer. Hetgeen omtrent het Ameri- kaansche zakenleven wordt vernomen, geeft ongetwijfeld vertrouwen in de toekomst en naar gemeld koestert men in zakenkringen in de Vereenigde Staten voor den langen duur optimistische verwachtingen. Voor het oogenblik neemt men ook ginder echter een afwachtende houding aan, eendeels in ver band met de gecompliceerde politieke ver houdingen in Europa, en anderdeels met de onzekerheid waarin men omtrent de belas tingplannen van de regeering verkeert. Dat de beurs te Amsterdam zich onder de ave- rechtsch werkende factoren en zonder steun van buitenaf zich zoo goed houdt, pleit in hooge mate voor haar innerlijk sterke po sitie. Bij een beoordeeling van de huidige beurssituatie dient bovendien nog in aan merking te worden genomen, dat de beide eerste maanden van het jaar een bijzonder groote activiteit te aanschouwen hadden gegeven, en dat daarop zelfs ongeacht de huidige onvoorziene omstandigheden, een terugslag moest volgen. Dat dit terugslag tot dusverre alleen bestaat in een stilstand van de affaire, zonder dat die gepaard is gegaan met sterke daling, is een symptoom, dat vertrouwen geeft voor den tijd, dat de huidige politieke moeilijkheden overwonnen zullen zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3