DINSDAG 17 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vijf gewonden naar het Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks tien uur reden op den straatweg tusschen Duivendrecht en het Abcoudermeer twee auto's achter elkaar, toen de bestuurder van den voor sten wagen door de lichten van een tegen ligger werd verblind en de macht over het stuur verloor. Met een hevigen slag kwam de wagen tegen een boom terecht, welke tot midden in de auto drong. Alle vijf in zittenden, de heer en mevrouw F. K. uit Haarlem, de heeren J. v. D. en F. v. D. en mej. M. K. bekwamen kwetsuren, welke overbrenging naar het Ziekenhuis noodza kelijk maakten. De slachtoffers werden overgebracht naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amster dam, waar bleek, dat «een hunner een on derbeen fractuur had opgeloopen, een an der had een bovenkaakfractuur, terwijl twee personen hoofdwonden en een wonde aan de kind hadden gekregen. Allen zijn in het Gasthuis ter verpleging, dan wel in ob servatie opgenomen. DOODELIJK ONGELUK. Gisteravond is op het terrein van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenplaats te Pernis een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een doode en een gewonde te betreuren vallen. De arbeiders waren bezig een twintig meter lang ijzeren spant wegende 1000 Kg. op te hijschen met behulp van bokken. Door nog niet opgehelderde oorzaak is het spant omlaag geschoten. De voorman M. P. Aalsma, wonende te Schiedam, werd door het spant getroffen en was op slag dood. De arbeider H. van Tol, wonende te Rotterdam, brak een knieschijf en kreeg verschillende hoofdwonden. Hij is in het Diaconessenhuis opgenomen. ROEKELOOZE HANDELWIJZE. Gistermiddag omstreeks drie uur stond een manufacturenhandelaar, wonende te Groes- beek met zijn paard en wagen te wachten voor den gesloten overweg aan de spoorlijn NijmegenKleef in den Bosch weg te Groes- beek. Toen een goederentrein gepasseerd was, en de afsluithoornen gesloten bleven, lichtte hij één der boomen op, ten einde den overweg te passeeren. Toen hij midden op den overweg stond, bemerkte hij dat er nog een personentrein naderde. Hij wilde daarop den wagen wenden, teneinde terug te keeren, doch hierbij raakten de paarden los van den wagen. Het gelukte hem op het laatste oogenblik met de paarden de rails te passeeren en direct daarna suisde de trein rakelings langs hem heen. Daar de wagen ook buiten de rails stonde liep alles nog goed af. Tegen den roekeloozen manufac- turier heeft de marechaussee proces-ver baal opgemaakt. „Hbld." JONGEMAN BEROOFD? Zaterdagavond vervoegde zich aan het po- litiebrueau aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen tegenover het Marienbosch een jongeman, die zeer ontdaan was en ver klaarde, dat hij in het bosch op den Sophia- weg even tevoren was overvallen en van zijn geld, een bedrag van 18, was beroofd. De jongeman had een flinke buil op het achterhoofd en was half versuft, aldus het „Hbld.". Toen de recherche ter plaatse verscheen, vertelde hij, dat h(j op den Soph ia weg even van zijn rijwiel was gestapt. Direct daarop kreeg hij een hevigen slag op het hoofd, waarop hij meende te bemerken, dat iemand zijn zakken doorzocht. Toen hij van de verdooving was hersteld, bemerkte hij, dat een bedrag van 18, dat hij voor een verzekeringsinspecteur had geïnd, was verdwenen. Van zytn aanvaller had hij niets bemerkt. SPORT VOETBAL C.G.W.HAEKS. Morgenmiddag te 2 urn: speelt op het R.K. Sport-terrein aan den Haagweg C.G. W. I tegen Haeks-Elftal uit Den Haag, de ploeg, welke alle Leidsche Vereenigingen heeft geklopt. Deze Vèreeniging bestaat uit K.N.V.B.-spelers. GYMNASTIEK R.-K. S. V. „DE BATAVEN". Hedenavond worden in de R.-K. H. B. S. aan de Mariënpoelstraat de onderlinge ■wedstrijden gehouden Voor seniores en ju niores. De gymnastdekafd. van „De Ba taven" is den laatsten tijd met groote sprongen vooruitgegaan, zoodat er op het oogenblik al 'n behoorlijk ingewerkt groep je turners aanwezig is die elkaar vanavond hevik zullen bekampen. Ook de wedstrij den voor de junioren zullen zeer interes sant worden. De wedstrijden zullen aan vangen 8 uur. De ouders en supporters heb ben gratis toegang, ook zij die iets voelen voor gymnastiek in R.-K. verband zijn welkom. AUTOMOBILISME NIEUWE VINDING. Onlangs werd door de Ford Motor Com pany een nieuwe machine gebouwd en in gebruik genomen voor het controleeren van nokkenassen, welke machine een capaciteit heeft van 500 assen per uur. Op elke as worden niet minder dan 54 UIT DE OMGEVING H1LLEGOM. Afscheid Stationschef. De heer Hille- nius, Chef van het station Hillegom der N. S., is overgeplaatst naar Wormerveer, welke overplaatsing tevens een promotie inhoudt. Met gemengde gevoelens ziet men den Chef vertrekken: eenerzijds gunt men hem de bevordering gaarne, ander zijds ziet men hem noode Hillegom verla ten. Dat men den heer H. gaarne mocht bleek wél heel duidelijk bij zijn afscheid. Namens de expediteurs werd hij toegespro ken door den heer J. van Bemmel, Direc teur van Van Gend Loos, die op keurige wijze de welwillendheid van den Chef schetste en hem uit waardeering een eiken leuningstoel aanbood. Ook het personeel bleef niet achter en bood zijn Chef een fraaie leeslamp aan. Niet alleen voor de genen die nauw met den heer Hillenius in contact stonden was hij een vriend en helper, maar ook voor iederen reiziger was hij tegemoetkomend Het ga hem in Wormerveer met zijn gezin goed! Zilveren Jubileum. Onder zeer veel blijken van belangstelling en vriendschap heeft de heer L. Burggraaf den dag ge vierd, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N. Z. H. T. De Jubilaris had niets liever gewenscht, dan dat de jubi leumsdag onopgemerkt zou voorbijgaan. De vele vrienden en de chefs van den ju bilaris oordeelden echter anders en zoo was de feestdag een onvergetelijke. De Directeur der N. Z. H. T, Ir. Burgersdijk kwam in eigen persoon namens de Direc tie, ook merkten we op Ir. Immink, Secre taris der Directie, verscheidene ingenieurs, chefs de bureau en collega's; zelfs de oud- Directeur, de heer Van Geuns kwam per soonlijk van zijn belangstelling getuigen. Plaatselijk werden verschillende organisa ties vertegenwoordigd; we noemen het Crisis-Comité, H. Z. V. enz. Talrijk waren ook de stoffelijke bewijzen van waardee ring, de telegrafische gelukwenschen, de Bloemstukken enz. Moge de heer Burg graaf nog lang met dezelfden ijver wer ken voor de belangen van tram en van de gemeensohap. HOOGMADE. Hanze. De afd. Hoogmade, Rijpwe- tering, Oud Ade, heeft haar jaarvergade ring gehouden in café Rustoord van den heer S. van Bentem te Rijpwetering. De voorzitter, de heer H. Bank, opende de vergadering, waarna door den secreta ris, den heer H. Beelen, de statuten wer den gelezen. Vervolgens werd door dezen functionaris een keurig jaarverslag uitge bracht, waarin nogmaals een blik gewor pen werd over de werkzaamheden in het afgéloopen jaar, waaruit bleek dat er 9 bestuurs- en 7 ledenvergaderingen waren gehouden. Het ledental bedroeg op heden 39. Door den penningmeester, den heer P. v. d. Geest, werd rekening en verantwoor ding gegeven. Ontvangsten aan contribu tie 280.vergoeding 9.65, rente f 1.05, alzoo 290.70, aan uitgaven f 239.80. Sal do 40.90. Voor het Santos-fonds ontvan gen 88.45. Tot controle-commissie wer den benoemd de heeren P. v. d. Ploeg, Corn. Oudshoorn en J. v. d. Geest, die de bescheiden in orde bevonden. De penning meester werd dank gezegd voor zijn be heer. Hierna werd de begrooting behandeld en vastgesteld in inkomsten en uitgaven op 346. Hierna werd door den G. Adv. een me delevend woord gesproken over de moei lijke toestand, waarin de middenstand verkeert en aangepoord vooral op God te vertrouwen en te bidden. Spr. gaf ver schillende aanwijzingen in welke aange legenheden de plattelandsbevolking en de kleine middenstand te kort schiet, en de groote zaken profiteeren. Voorstellen voor de Centrale Raadsver gadering kunnen nog tot 26 Maart a.s. bij den secretaris worden ingediend. Bij de periodieke bestuursverkiezing waren aftredend de heeren P. v. d. Geest en J. Vreeburg, die met algemeene stem men werden herkozen. Bij de rondvraag werden vragen gesteld aangaande het gehouden jaarfeest. Hier na sluiting. KATWIJK. Vertrokken: A. van Duijvenbode naar Rotterdam P. Peters naar Voor schoten H. Ouwehand naar Den Haag; C. van Borselen naar Dordrecht G. Les naar Wassenaar J. Sellier naar Am sterdam M. Kloos en gezin naar Amster dam R. de Reus en gezin naar Amster dam J. Eswilder en gezin naar Den Haag M. Remmers waal naar Wasse naar J. van Pijpen naar Leiden. opmetingen verricht, welke opmetingen tot 0,006 m.m. nauwkeurig zijn. Indien een gedeelte van een nokkenas niet absoluut zuiver is,- wordt dit automa tisch met kopersulfaat aangeteekend, ter wijl bij het verlaten der machine de aldus gemerkte assen automatisch terzijde ge worpen worden. WIELRENNEN. „SWIFT". Zondag j.l. reden R. van Aart en Chr. de Vink op de Wielerbaan te Oudenbosch. R. v. AartList reden achtervolging tegen SnoezenVelthoven. Eei*stgenoemd koppel werd winnaar. Chr. de Vink reed een per soonlijke achtervolging tegen Stokman, welke de Vink,met glans won. In den koppelwedstrijd werd v. Aart- Stokman 2de. Chr. de VinkBrouwers 5de. Jan Riethoven rijdt a.s. Zaterdag met Veger op tandem te Antwerpen. Gevestigd: H. Kok en gezin, Val- kenburgerweg 21 C. Vlieland, Kerksteeg 32 A. Kortekaas, Duinoord 57 A. Kip, Boulevard 29 G. Bonsel, Burgerdijk- straat 3 L. van der Mejj, Schoolstraat 18 M. Parlevliet, Burgerdijkstraat 11 G. de Best, Voorstraat 15 (Zee) D. Wij- benga, Burgerdijkstraat 2a H. de Graaf Burgerdijkstraat 16 W. Eichholtzhuize „Callao" E'. A. Meijering, Leidsche bui tenschool. LISSE. Staatspartij. De afdeeling Lisserbroek van de R.K. Staatspartij hield gisteravond in het café van den heer A. Faas haar 15e jaarvergadering onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer L. v. d. Lans. De opkomst was heel wat beter dan we in Lisse gewoon zijn. De voorzitter stortte het openingsgebed voor de zielerust van den overleden voorzitter, wijlen den heer W. Mesman. Hij schetste in zijn ope ningswoord, wat deze sociale en politieke werker voor het algemeen belang heeft ge daan. Vervolgens werden door den secre taris, den heer H. Clemens, de notulen ge lezen en conform vastgesteld. Dezelfde func tionaris bracht hierna het jaarverslag uit. Allereerst werd er het overlijden van den voorzitter gememoreerd. Hierna werd het woord gegeven aan de peimingmeesteresse, mej. Clemens-Lamers, om het finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat was ontvangen ƒ58.91 tegen een uitgave van 143.86, zoodat het nadeelig saldo be droeg ƒ84.95. Gelukkig kon dit uit de re serve worden gedekt. Door de heeren K. Zwetsloot en H. Philipee werden de be scheiden gecontroleerd en in de beste orde bevonden. Aan de orde is een voorstel om het aan tal best uursleden van 7 op 5 te stellen. De heer Randsdorp meende, dat het beter was het getal op 7 te handhaven. Daar dit echter niet voldoende werd ondersteund was het bestuursvoorstel aangenomen. Aan de orde is hierna bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren Chr. v. d. Klauw en P. Groen in 't Woud; er is één vacature wegens vertrek van den secreta ris. De beiden aftredenden werden bij en kele candidaatstelling herkozen, terwijl in de vacature bij enkele candidaatstelling werd gekozen de heer G. Randsdorp. Uit het voltallige bestuur werd vervolgens tot voorzitter gekozen de heer G. Randsdorp. De w.n. voorzitter feliciteerde den nieuw- gekozene. De heer P. Groen in 't Woud bracht ver volgens verslag uit van de gehouden ver gadering van de Kamer-Centrale Haarlem en vervolgens van de vergadering van den Kieskring. De heer H. Clemens bracht ver volgens verslag uit van dê Centrale Haar lemmermeer. In den tusschentijd werd de vergadering een consumptie aangeboden, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De heer II. Clemens bracht hierna nog verslag uit van de Kamer-Centrale Haarlem, waarop het beginselprogram van de R.K. Staats partij was behandeld. Wegens het vertrek van den secretaris en het bedanken van den heer Chr. v. d. Klauw moesten nieu we afgevaardigden benoemd worden. Hier voor werden aangewezen de heeren G. Randsdorp en Joh. Clemens en als reserves M. Mesman en J. Trompert. De voorzitter bracht ten slotte een woord van dank aan den scheidenden secretaris voor alles wat hij voor de afdeeling heeft gedaan, daar bij den wensch uitsprekend, dat het hem op zijn nieuwe standplaats wèl moge gaan. Hierna sluiting, waarna men overging tot de groote verloting van levensmiddelen. RUNSBURG. Bloemenveiling. Het omzetcijfer aan „Flora" was over de maand Februari 1936 122.218.02. In dezelfde maand van 1935 was dit cijfer iets lager, nl. 119.492.40 Een hoogere omzet, niettegenstaande de aanvoer kleiner was dan Febr. 1935. SASSENHEIM. Bloempjesdag „Santos". Onder dank aan de milde gevers, vermeldt het comité van het plaatselijk Santosfonds, dat de speldjesdag van j.l. Zondag heeft opge bracht 45.16. Ook een dankwoord aan de dames, welke zich voor het collecteeren beschikbaar hebben gesteld, is zeker op zyn plaats. WASSENAAR. Roode Kruis. Door de afdeeling Wassenaar werd in Hotel Den Ouden Deijl de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van Jhr. W. K. von Weiier. De jaarverslagen van den Secretaris- Peningmeester, den heer P. Pfundt, gaven tot geen besprekingen aanleiding. Uit beiden ontleenen we o. m.: dat het ledental per 1 Januari bedroeg 226 en 3 donateurs, dat de inkomsten hadden be dragen met de saldi van vorige jaren ad 764.77 in totaal 2295.26 en de uitgaven 1132.30, zoodat het jaar werd afgesloten met een batig saldo van 1162.96. De gehouden collecte bracht in 1935 op het bedrag van 661.32 of 95.03 meer dan in 1934. Voorts hadden diverse wijzi gingen plaats in het Bestuur wegens be danken en periodieke aftredingen zoowel als door uitbreiding met 2 leden. De cur sussen onder leiding van Dr. Hubbeling en den Artsleider Dr. Bergsma in E. H. B O. werden niet zoo druk bezocht als voor gaande jaren. De cursus voor dames onder leiding van Dr. Baart de La Faille werd beter bezocht en wel door 14 dames. Tij dens die cursus werden eenige oefenavon den ingelascht. Voorts werd door de Di rectrice van het Wijkgebouw het Groene Kruis, Zuster Zelle een cursus gegeven voor het examen helpster 3de klasse. Van de 7 deelneemsters verwierven er 6 het begeerde diploma. Voor de cursus 1935— DE L.T. B. IN DE BLOEM BOLLENSTREEK Redevoeringen over „Saneering en loon beslag". Zaterdagmiddag werd in Café-Re«t. „De Nachtegaal" te Lisse een bijeenkomst ge houden van den R.K. Land- en Tuinbouw- bond, vakgroep bloembollenkweekere, bi welke, zeer druk bezochte, vergadering als sprekers optraden de heeren D. W. Lefeber en J. W. A. Lefeber. De heer D. W. Lefeber, lid van het Da gelij ksch Bestuur der Ned. Sierteelt Cen trale sprak over: „De uitbetaling der sur plus bloembollen met 85 pet. der minimum prijzen en de bedrijfsmaatregelen". „Hoe is het surplus 1935 ontstaan?" Voor de culturen der Hyacinthen, Tulpen en Nar ciseen zijn deze beperkingen radicaal door gevoerd en wel op een wijze, dat hiervoor in den tuinbouw geen voorbeeld is te noe men. Volgens schatting zullen de ingenomen vrije-surplus bollen van Hyacinthen, late Tulpen en Narcissen, door het surplus-fonds betaald kunnen worden met 85 pet. der mi nimum-prijzen, waarvoor zooals bekend, de kweekers een korting op hun levering nota's toestaan tot 15 pet. der minimum prijzen. Het surplus vroege tulpen is echter ruim 3 maal grooter als waarvoor het fonds in staat is te betalen. Is echter het Bloembollenbedrijf of de genomen maatregelen hiervoor verantwoor delijk te stellen? Spr. meende van niet! Dit werd door spr. uiteen gezet. De f 3.000.000 aan verkochte en geproduceerde bloembol len zijn aan waarde geminiseerd tot brae- den nul en dit heeft veroorzaakt het zeer groote surplus speciaal vroege tulpen, dat bovendien ingenomen moest worden en daardoor nog belangrijke kosten met zich bracht, dit alles ten laste van het bedrijf. Spr. wilde geen verwijt richten aan de Re geering. Misschien was er een mogelijkheid geweest op bijzondere condities, méér voor dra export onzer bloembollen te bereiken, ''dit is echter door hem niet met zekerheid te zeggen. Wel echter het feit, dat, indien de export had plaats gehad, zooals de ver koop in het buitenland reeds was geschied zeer weinig bloembollen als surplus hadden behoeven te worden ingenomen en dat ook de kortingen ad 15 pet. met een belangrijk percentage had kunnen worden gemini seerd. De gevolgen zijn, dat de 15 pet. kor ting van de vroege tulpen nog slechts geen 1/3 van het braoodigde bedrag een fonds vorming geeft, om het surplus van dit arti kel met 85 pet. der minimum-prijzen te kunnen betalen. De gepubliceerde reserveering van lever bare bollen oogst 1936 zijn vastgesteld om ook bij een bijzonder of extra goed gewas het surplusfonds toch iin de gelegenheid te stellen het vrije surplus te kunnen betalen met 85 pet. der minimum-prijzen. Alle bollen zullen daartegenover gedu rende het geheele handelsseizoen ter be schikking van den handel gesteld blijven. Uitsluitend indien het noodig mocht blij ken, zal door deze maatregel aan een even tueel te groot zwevend surplus een betere bestemming kunnen worden gegeven. Spr. is voorstander om de voorschriften der bedrijfsregeling te doen handhaven, vooral wat betreft de voorschriften der mi nimum-prijzen. Het zal goed zijn te voorko men, dat de bedrijfsmaatregelen, vooral wat betreft het handhaven der minimum prijzen niet te veel in handen wordt gesteld van den handel. De billijkheid vordert, dat de regeling der korting op de kweekersno ta's zóó gesteld wordt, dat het doel zooveel mogelijk wordt bereikt, nl. dat de ge heele korting uitsluitend voor surplus-fonds ook werkelijk in het surplus-fonds wordt gestort. Spr. mag zeggen, inzage te hebben ge had van den grooten nood in het bloembol lenbedrijf en durft te zeggen, niet te heb ben voorgestaan: .„het recht van den sterkste". Naar zijn meening wordt bij te veel aan gelegenheden een aanval gedaan op het Landbouwcrisisfonds of de Regeerings- finantiën. Spr. is voorstander alléén in uiterste noodzaak. Misschien niet alle vakgenooten zullen zóó sterk volledige betaling voorstaan. Wel zij, die het handhaven der voorschriften voorstaan. Deze wenschen te voorkomen dat de reëele bollenkweekers de dupe wordt door een geminiseerde uitbetaling. Spr. behandelde dan „De wettelijke be drijfsregeling" en betoogde, dat de sanee ring in het algemeen bedrijfsleven gewor den is een noodzakelijk strijdmiddel voor het economisch bestaan. Wanneer wij niet geheel doordrongen waren van dra ernst van den toestand door de Internationale verhoudingen, waarmede de belangen van ons bloembollenbedrijf als exportbedrijf ten nauwste verbonden zijn, zouden wij zeker gehoor geven aan het geluid der anti-saneer ders. Spr. bestreed het lokkend programma der anti-saneerders. 1936 hebben zich 30 dames aangemeld, waarvan 18 nieuwelingen. De hulpposten bleken ook dit jaar in een behoefte te voorzien. Vooral de strand post bleek zeer juist op haar plaats. In 91 gevallen werd er daar hulp verleend, ter wijl er slechts 4 maal de hulp van een arts behoefde te worden ingeroepen. Door 19 helpsters, leerlinghelpsters en cursisten werd deze post in 1935 bezet. Voorts werden er diverse gelegenheden tijdelijke posten bezet. Gememoreerd werd voorts het feit dat aan den voorzitter Jhr. W. K. von Weilër door H. K. de Prinses op 4 Mei 1935 in te genwoordigheid van het Hoofdbestuur het Kruis van Verdienste werd uitgereikt. Na de noodzakelijkheid der maatregelen te hebben aangetoond zeide spr., dat het een eerste vereischte is, dat deze maatre gelen goed genomen worden en goede con trole gewenscht is. Wij mogen niet meenen, dat het 4Joede van de vakgenooten kwam en het kwade van den ambtenaar. Spr. wraschte wel, dat de vakgenooten, ook de vooraanstaande vaak, ambtenaarsplichts gevoel hadden in het nakomen van de door hen zelf gewenschte voorschriften. Hierop sprak de heer J. W. A. Lefëb«f over „Welke perspectieven geeft de loonkfl- slagregeling in de bloembollenstreek". Zonder bijslagregeling zal hier in~de bloembollenstreek noodzakelijk gezocht moeten worden naar nog goedkooper werk. De algemeene beperking der teeltopper vlakte heeft niet een verhoopte prijsstijging ten gevolge gehad, omdat de valutaverechil- len elke Nederlandsche productieprijs reeds als uitermate hoog een record prijs maakt. Deze toestand leidt er toe, dat zeer veel beneden productieprijs verhandeld moet worden en dat zeer spoedig groote over schotten de bedrijfsresultaten zeer nadee lig beïnvloeden. Er zijn verschillende bewijzen voorhan den, dat in 1935, trots slechte bedrijfsuit- komsten „toch meer is gewerkt, dank zij de bijslagregeling". Maar deze regeling zal een negatief resultaat opleveren als niet op tijd wordt betaald. Alleen een zeer vlugge terugbetaling van het meer verloonde geld moet plaats héb ben, andera kan de Bijslagregeling niet goed functioneer en. Een maand na iederen ter mijn moet daarom zijn afgerekend. Jammerlijk genoeg zijn ook wij gedwon gen door de eenzijdige regeermgspolitiek, onze aanpassing te zoeken bij de klasse van den minsten weerstand, de werkzoekenden. De vaste lasten in ons bedrijf zijn schrik barend hoog, maar deze laten zich niet aan passen. Vele bedrijfsleiders voelen gelukkig nog het leed van hun werklooze arbeiders en zijn daarom bereid het duurdere handwerk te laten verrichten, als de overheid dan maar zorg draagt, dat het duurdere werk door loonbijslag wordt mogelijk gemaakt en op tijd betaald wordt. Vooral dit laatste is zeer dringrad. De geheele bloembollen streek verarmt en. zal niet in staat zijn werk contant te betalen als de middelen daarvoor te lang op zich laten wachten. Toespraak prof. Cleophas. De voorzitter verleende hierna het woord aan prof. Cleophas, die zegt. dikwijls ge hoord te hebben: wat doet de L. T. B.? Deze menschen weten niet wat de L. T. B. be tee kent en tot stand brengt. Wat er dezen middag is gesproken, wijst op der werk zaamheid van den L. T. B. Zij heeft geen monopolistische ideeën. Er is evenwel nog wel iets anders te doen. De kracht van dra L. T. B. bewijst meer te kunnen dan. ver moed wordt. Het verschaffen van een le- vensbestaan aan vakgenooten is ook het wer, hetwelk de L.TH. voorstaat. De ka tholieke organisatie de L. T. B. werkt en zwoegt hiervoor, omdat zij ten doel stelt den mensch te helpen en niet direct het bedrijfsleven. De beginselen van hooger or de gaan immers voor. De sociale recht vaardigheid en liefde eischen dit van ras. Dit i6 de groote strijd, waarvoor de L. T. B. terecht werkt. Spr. noemt hiervan een voorbeeld. Het eigenbelang staat voor ons op de tweede plaats en de hoogere beginselen, n.L de christelijke beginselen, neergelegd in Quadragesimo Anno, op de allereerste plaats. Dit beginsel moet ook worden uitge dragen in het bedrijfsleven. De kwestie van den loonbijslag is 't werk van den L. T. B., omdat zij hier hun beginselen wisten uit te brengen, zoowel voor werkgever als voor werknemer. Het begrip bedrijfsleven moet voor zichzelve zorgen is niet juist. Het be drijf is thans in moeilijkheden. Nu, zeggen de katholieken, moeten wij niet alleen voor ons zelve zorgen, doch ook voor onze mede- menschen, die in onze bedrijven werkzaam zijn. Het bedrijfsleven moet op een zoo breed mogelijke basis worden opgezet en de maatregelen hiervoor genomen moeten dit eveneens zijn. Wij moeten ook de belan gen van de arbeiders in het oog houden. Spreker besloot met een krachtig woord om zich aan te sluiten bij de principieele organisatie, n.l. bij dra L. T. B. Vooral in de bloembollenstreek moeten meer leden van den L. T. B. zijn, hetgeen helaas nog niet het geval is. Wanneer wij «illen onze taak begrijpen, dan zullen wij als een man staan achter den L. T. B. Veelal heeft men bezwaar tegen het collectief contract, doch ■dit is niet volgens onze katholieke beginse len. Men moet de katholieke beginselen aanvoelen en zich aansluiten bij de organi saties, alsmede de consequenties daaraan verbonden. Thans werd de gelegenheid geboden om over de besproken onderwerpen van ge dachten te wisselen met de inleiders, waar van een druk gebruik werd gemaakt, waar na sluiting volgde. In 1935 werd in 242 gevallen de politie gealarmeerd voor ongevallen. Hiervan waren er 91 met lichamelijk letsel. In 1934 waren de cijfers 283 en 104. Het aantal ongevallen met onmiddellij ke doodelijken afloop was 7. Op 14 na alle gevallen werden door Dr. Hubbeling de eerste hulp verleend. De overige geval len werden behandeld door Dr. Baart de la Faile. Vervolgens werden aangewezen tot af gevaardigden naar de algemeene vergade ring, welke gehouden zal worden te Eind hoven Mej. Dr. F. van Brero en Jhr. W. K. von Weiier en tot plaatsvervangers Mej. Y. Boichel en Mr. L. de Blécourt. Na de rondvraag volgde hierop sluiting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9