fflaiU De raad antwoordt Berlijn. Een stemming van af wachten te Londen. Instantinef NED. OOST-INDIE DINSDAG 17 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Zittingen van den Volkenbondsraad. BIJZONDERE EN GEHEIME ZITTING. De bijzondere zitting van den Volken- bondsraad begon gistermiddag om kwart voor vier. Op voorstel van Beek (Polen) werd besloten onmiddellijk een geheime zitting te houden om het Duitsche antwoord te bestudeeren. Het verschil tusschen een „bijzondere zit ting" en een „geheime zitting" is, dat aan de tweede alleen de leden van den Raad, met uitsluiting van de deskundigen en de gedelegeerden van het secretariaat, deeine- In de geheime zitting waren alle gedele geerden tegenwoordig. Men meent te weten, dat in den loop der geheime zitting de leden tot overeenstem ming zijn gekomen over het antwoord, dat gezonden zal worden aan Duitschland. Omtrent den inhoud van dit antwoord verluidt het volgende: Wat de rechtsgelijkheid aangaat, die door Duitschland wordt geëischt als voorwaarde voor zijn komst naar Londen, zal de Raad het de verzekering geven, dat deze aan het Duitsche Rijk zal worden verleend, echter zonder dat het stemrecht zal verkrijgen, evenmin als de andere partijen in het ge schil. Wat de tweede voorwaarde van Duitsch land betreft het openen van onderhande lingen over de aanbiedingen van Hitier zal de Raad antwoorden, dat hij niet aan gewezen is daaraan recht te doen wederva ren. Aangezien de voorstellen van Hitier mogendheden interesseeren, die niet in den Raad vertegenwoordigd zijn, zal, naar men verzekert, een nieuwe demarche te Berlijn worden gedaan door den Britschen ambas sadeur met het doel het er naar te leiden, dat onder deze omstandighedeh Duitsch land zich zal doen vertegenwoordigen bij de werkzaamheden van den Raad. DE OPENBARE ZITTING. Een resolutie van Flandin. De openbare zitting van den Volken- bondsraad opende gisteren om 19.25 en ein digde om 19.40 uur. De zitting werd verdaagd, nadat kennis van genomen van de Fransche resolutie. De zitting werd geopend door Bruce, die onmiddellijk het woord gaf aan Flandin, die de volgende verklaring aflegde. Ik heb in de vorige zitting de gelegen heid gehad de redenen uiteen te zetten, welke Frankrijk er toe dreven den Volken- bondsraad te verzoeken om vast te stellen, dat de Verdragen van Locarno en Versail les waren geschonden door Duitschland. Zonder hier verdere explicaties aan toe te voegen, heb ik de eer uit naam van de Fransche regeering en ook uit naam van de Belgische regeering, welke mij mandaat verleende, de volgende, gemeenschappelij ke ontwerpresolutie voor te stellen. „De Vokenbondsraad, op verzoek van België en Frankrijk, constateert, dat de Duitsche regeering artikel 43 van het Ver drag van Versailles heeft geschonden, door de militaire strijdkrachten te doen binnen rukken en te stationneeren in de gedemili tariseerde Rijnlandzone op 7 Maart 1936, v/elke zone is voorzien bij de artikelen 42 en volgende van het genoemde verdrag en door het verdrag van Locamo. De secreta ris-generaal van den Volkenbond wordt uitgenoodigd door toepassing van artikel 4 paragraaf 2, zonder uitstel aan de onder teekenaars van genoemd verdrag dit gecon stateerde mede te deelen". In Volkenbondskringen vermoedde men, dat hedenochtend een openbare zitting van den Raad zou plaats hebben, waarin Duitschland veroordeeld zou worden we gens schending van het Verdrag van Lo camo. Vervolgens zal de Raad worden verdaagd en zal zijn volgende zitting plaats hebben Maandag aanstaande te Genève. Het besluit hiertoe zal worden genomen in een geheime zitting. WAT BETEEKENT „ALSBALD"? Niet „onmiddellijk" maar „te zijner tijd". De Duitsche ambassade te Londen heeft het Foreign Office officieel bevestigd, dat het woord „alsbald" moet worden uitgelegd in de beteekenis van „te zijner tijd". Het bericht inzake de uiteenzetting die gistermorgen van Berlijn van het Duitsche standpunt is gegeven, is in Fransche krin gen met kalmte en met nieuwe hoop ont vangen. Men is van meening, dat, indien het be richt juist is, het een typisch Duitsche geste is. Toen Reuter het bericht aan Paul Bon cour mededeelde, zeide deze, dat hij er geen commentaar op kon leveren, doch dat hij het bericht zeer belangwekkend vond. DE ONSCHENDBAARHEID VAN VERDRAGEN. De „Osservatore Romano" over den politieken toestand. In een redactioneel artikel schrijft de „Osservatore Romano" gisteravond, dat de huidige situatie zich kenmerkt door de te genstelling tusschen de regeeringen en vol ken, die de verdragen onschendbaar achten en hen, die eigen rechten en belang be schouwen als „de voornaamste wet". Het blad schrijft verder: „Het valt niet te ont kennen, dat de betrekkingen tusschen de volkeren alleen kunnen worden geregeld op basis van een onschendbaren regel, waarvan het respecteeren door allen het „heil van het volk" beteekent. Indien de onrechtvaardigheid dikwijls sluipt in de vreedzame overeenkomsten, dan is dit nog geen reden in opstand te komen tegen de wet en de overeenkomsten". Het blad besluit met te wijzen op de noodzakelijkheid de gevoelens van vertrou wen tusschen de mogendheden te herstel len. De overtuiging moet worden weggeno men, dat, indien de hoop op de heiligheid •van de verdragen is vernietigd, nog slechts overblijft de wapenen ter hand te nemen en den oorlog voor te bereiden. BUITENLAND DUITSCHLAND. DE VRIJLATING VAN MGR. DR. BANNASCH. Een officieele verklaring van het Befrlijnsche Ordinariaat. Het „Berliner Kirchenblatt" van 15 Maart bevat de volgende officieele mede- deeling: „Op 22 November van het vorige jaar werd in aansluiting op een huiszoeking bij het informatiebureau van het bisschop pelijk ordinariaat van Duitschland dom- kapitular dr. Bannasch tegelijk met zijn secretaris Boesel, „ter eigen beveiliging" gearresteerd. Op 11 December 1935 bracht het D. N. B. het volgende bericht: De geheime staatspolitie heeft na over leg met de ministers voor Kerkelijke aan gelegenheden van het Rijk en Pruisen, een huiszoeking verricht in de kantoren van de „Informatiedienst der bisschoppelijke autoriteiten van Duitschland". De direc teur van dezen inlichtingsdienst domka- pitular dr. Bannasch, diens secretaris, als mede eenige Katholieke geestelijken in Duitschland zijn gearresteerd, daar zij ernstig verdacht worden staatsgeheimen te hebben vèrraden. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Op Vrijdag 6 Maart 1936, 's namiddags om 12 uur werden zij uit hun „Schutz- haft" ontslagen. Tegelijk met domkapitu- lar dr. Bannasch werden in vrijheid ge steld, zijn secretaris Boesel, en Christo- phel, Pastoor Karfreitag, burgemeester Taube en pater Joannes Imping O.F.M." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN RIDDERLIJK NOCH RUITER LIJK. De Volkskrant schrijft: De N.S.B.-ers zijn de menschen op-de- man-af. Anderen zijn verpolitiekt, heet het, en verpolitiekt is synoniem met oneerlijk. Daarom moet de politiek worden opge ruimd. De N.S.B. gaat recht door zee: een man een man, een woord een woord. En het woord wordt natuurlijk ook gesproken. Zóó dat het voor tweeërlei uitleg niet vat baar is. Geen handighiedjes, nog minder dubelzinnigheden. En voor wat men zegt staat men. Zoo luidt de mooie theorie. Dit heeft niet belet dat ie heeren van „Volk en Vader land", beschuldigd minister Deckers en andere gezagdragers minderwaardige gezagdragers in de oogen van Mussert c.s. maar toch gezagdragers beleeddgd te hebben, hun advocaat het Eerste Kamer lid Van Vessem van alles hebben laten aanvoeren om de beleediging weg te doe zelen. Beleediging, wel neen, een onaan genaam woord misschien voor den minis ter, maar die moet er immers zooveel hoo- Erger verging het gisteren in de Eerste Kamer mr. Van Vessem zelf. Die had met groote genegenheid over „Volk en Vader land" gesproken: een puik orgaan, eerlijk als goud, rechtschapen, nobel. Nu greep de minister van Justitie hem vast. Geschreven kunt gij aldus mr. Van Schaik tot mr. Van Vessem niet hebben wat in „Volk en Vaderland" over de zaak van den Haagschen oud-hoofd-commissa- ris van politie is geschreven daar zijt gij te fatsoenlijk voor maar neemt gij dat minderwaardig geschrijf voor uw reke ning. Hier paste als antwoord een ja of een neen. Welnu, geen van beide is van mr. Van Vessem vernomen. Hij trachtte er on der uit te komen met de zaak naar een an der terrein te verleggen. Waarop minister van Schaik den heer- Van Vessem in figuurlijke zin vastnagelde met de woorden: Wie zwijgt, stemt toe. Dit is, voor haar fatsoen, de ergste ne derlaag die de N.S.B. tot dusver in de Eer ste Kamer heeft geleden. HITLER SPREEKT TE FRANKFORT. In tegenwoordigheid van verschillende leger- en vloot-autoriteiten, o. m. van den opperbevelhebber van de Weermacht, ge- neraal-majoor von Blomberg, baron von Fritsch, admiraal Raeder en generaal Goe- ring, heeft Rijkskanselier Hitier gister avond te Frankfort a. d. Main een rede voering uitgesproken, welke in groote lij nen overeenkwam met die, welke hij in de laatste dagen heeft gehouden. Deze keer verklaarde Hitier om. nog met betrekking tot zijn vredesaanbod, dat hij naar beste weten heeft aangeboden, wat hij kon bieden. Het is volgens Hitier een voorstel, dat ook na onze generatie nog Europa rust en vrede zou geven. Hitier bevestigde slechts een toenade ring tot Frankrijk en een pacificatie van Europa na te streven. Wij vragen van Frankrijk niets, maar van Duitschland alles. Duitschland zal voor zijn eer en zijn vrijheid niet terugko men op zijn beslissing, dat op dit oogen- blik een terugtrekken der troepen een zeer ernstig precedent zou scheppen. Ten aanzien van het Verdrag van Ver sailles verklaarde Hitler, dat de volken langer leven dan de verdragen en de po litieke afpersingen: boven paragraphen moeten de eer en de wil der natie worden geplaatst. Ten slotte zeide Hitler van het Duitsche volk een beslissing te verwachten. Ik, al dus Hitier, heb 3 y3 jaar lang mijn plicht gedaan. Thans moet het Duitsche volk zijn plicht doen. VERKLIKKERS GEVRAAGD. De nationaal-socialistische partij heeft pamfletten verspreid onder de kiezers, waarin wordt aangespoord de opposanten van de politiek van den Fuehrer aan te brengen. In het Westen van Berlijn wer den deze pamfletten uitgedeeld door een groep nationaal-socialisten. Hierin wordt gezegd, dat de vreemdelingen en gedege nereerden, die agitatie voeren om de een heid van het Duitsche volk te breken, de zelfde zijn, die verantwoordelijk zijn voor de ellende van het Duitsche voik. Men wordt uitgenoodigd de saboteurs aan te brengen. MAATREGELEN TEGEN DE BELIJDENISKERK. De Gestapo heeft maatregelen genomen tegen de dominé's van de Belijdeniskerk. In Hessen-Nassau zijn dominé Bachringer en zeven leden van zijn gemeente gearres teerd, „wegens het verwekken van onlus ten door een religieuse week te organi- seeren." Te Spandau verbood de Gestapo de Be lijdeniskerk diensten te houden. De minister van eeredienst verbood ver der alle professoren in de theologie deel te nemen aan conferenties, welke door de belijdeniskerk zijn georganiseerd. SPANJE. NIEUWE CORTES BIJEEN. Staat van alarm nog gehandhaafd. Er heerschte gisteren groote levendig heid rondom het gebouw der Cortes. Zelfs belangrijker zittingen der voormalige Wetgevende Cortes hebben nooit aanleiding tot een dergelijke volksverzameling in de naburige straten gegeven. Er waren spe ciale voorzorgsmaatregelen genomen, doch er deden zich geen incidenten voor en de politie had niet in te grijpen. Verscheidene duizenden personen bleven het einde der zitting en het vertrek der ax wachten. Om vier uur 's middags werd de eerste zitting der nieuwe Cortes geopend. Zij was gewijd aan de verkiezing van een voorloopig bureau, dat definitief zal wor den zoodra de Cortes zich in het z. g. „Con- greso de los deputados" zal hebben gecon stitueerd. Met 386 stemmen werd de leider van de Republikeinsche Unie, Martinez Barrio, gekozen tot voorloopig voorzitter. De ministerraad kwam onder voorzit terschap van den president der republiek Zamora bijeen om den toestand te bespre ken. De minister van binnenlandsche zaken deelde mede dat het overal volkomen kalm was. President Zamora onderteekende vervol gens een aantal decreten, waarbij de staat van alarm in Spanje wordt verlengd, de uitvoer van kapitalen wordt geregeld, en in de vestiging van 40 tot 50.000 landbouw- arbeiders op terreinen, die aan het Insti tuut voor Agrarisch Hervorming toebe- hooren, wordt voorzien. Tenslotte teekende de president der re publiek een decreet, waarbij het decreet van 26 September 1934, dat bepaalde dat alle goederen, behoorend aan de „Compag nie, van Jezus", doch ingeschreven op naam van derde personen, aan hun bezit ters zouden worden gerestitueerd, wordt geannuleerd. Het decreet betreffende den uitvoer van kapitalen bepaalt een termijn voor den terugkeer in Spanje van alle Spaansche bankbiljetten, die zich thans in het buiten land bevinden. Geen enkel biljet zal Spanje mogen ver laten zonder bijbehoorende vergunning. In INSTANTINE schiep de weienschap het pijn» J, stillende middel van den mo dernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werkzaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd In INSTANTINE bezit dus de door pijnen ge plaagde mensch het middel JAPAN. JAPANSCH ZESJARENPLAN. Afgescheiden van het program tot ver betering der oorlogsmaterialen belichaamd in de begrooting 19361937 overweegt volgens de „Nitsji Nltsji" het leger een zes jaarsprogram op te stellen ter „aanvul ling van de nationale verdediging" tot een geraamd totaal bedrag van 200 millioen yen en aanvangende met het belastingjaar 1937—1938. De „Nitsji Nitsji" voegt hieraan nog toe, dat dit zesjaarsprogram inhoudt: ten eerste verbetering van de vuurwapenen van in fanterie en artillerie, ten tweede mechani satie der troepen, ten derde groote uitbrei ding van de uitrusting der luchtverdedi ging en staatscontrole over de industrie, die lichte metalen vervaardigt, ten vierde mechaniseering van het oorlogsapparaat, ten vijfde reorganisatie naar boven van de Japansche militaire krachten in vervolg op de hervorming van het militaire sys teem. De oorlog In Abessinië ADDIS ABEBA BLIJFT OPTIMISTISCH. Een officieel communiqué. Na een onderbreking van tien dagen heeft de Abessynische regeering, aldus D.N.B., weer een officieel communiqué uit gegeven over den toestand aan het Noorde lijk front. Volgens dit communiqué had het leger corps van Malese Fari instructie gekregen zich om tactische overwegingen uit de zone van Mak alle terug te trekken. De Italiaan- sche voorhoede werd daarentegen versterkt met twee legercorpsen. Bij Intalo en Sjeliko heeft zich daarop een groote veldslag ont wikkeld. De Italianen poogden de Abessy nische troepen te omsingelen, hetgeen hun echter niet gelukt is. Onmiddellijk na dezen strategisch en terugtocht zijn de troepen van Malesi Fari aangevuld met legercorpsen uit de provincies Wollo en Galla, waarna zij op den linkervleugel een tegenoffensief heb- hen ingezet; zij zouden erin geslaagd zijn wederom de omgeving van Makalle te be reiken. Naar het officieele communique verder uiteenzet, bevinden zich Abessynische troe pen op het oogenblik ten Noordwesten van den Am ba Alagi in nauw contact met het leger van Malesi Fari. De legercorpsen in Tigre en Begemder zijn nog compleet en blijven Zuid-Tigre en het dal van de Tak- kaze bezet houden. Ook de legers in Semien en Goj am zijn gereed voor den strijd. Zij zouden dagelijks de bezetting van gebieden in de omgeving van Aksoem uitbreiden. De Abessynische regeering ontkent, dat ras Kassa in contact zou zijn getreden met de Italiaansche autoriteiten. Eveneens wordt ontkend, dat Sokota door de Italianen zou zijn bezet. De Abessynische generale staf is van meening, dat de te snelle op- marsch der Italiaansche troepen den toe stand van het Italiaansche leger dagelijks ongunstiger maakt. Alle verbindingen tus schen de voorste linies der Italianen en de bases zouden zijn afgesneden. Opmarschen van dezen aard, aldus de Abessynische re geering, kan men niet beschouwen als een geregelde bezetting en verovering van de daar tusschen liggende gebieden. Het officieele communiqué constateert dan, dat Abessynië vastbesloten is de Ita lianen uit zijn gebied te verdrijven. Abes synië heeft echter de voorstellen voor vre desonderhandelingen aanvaard, aangezien het steeds bezield is geweest door den wensch een regeling binnen het kader van den Volkenbond te vinden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN VUURWERKONTPLOFFING TE WARSCHAU. In een volkrijke buurt van Warschau is een huis van één verdieping door een ont ploffing van vuurwerk vrijwel geheel ver nield. Vijf gewonden werden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het vuurwerk werd gemaakt door een jongen, die zich gereed maakte het Paasch- feest op de gebruikelijke wijze met vuur werk te vieren. men toesnellen, wilden den bestuurder te lijf gaan, doch een officier voorkwam erger. De bestuurder verklaarde, dat hij de voor hem marcheerende mannen niet had gezien door de weerkaatsing van het licht in den wagen. REUSACHTIGE METEOOR GEVALLEN. Bij Montauk Point op Long Island is Za terdagmorgen even vóór drie uur een reus achtige meteoor in zee gevallen. De hemel was gedurende verscheidene seconden ver licht alsof het dag was. Het zeldzame na tuurverschijnsel ging gepaard met een don derend lawaai. Aan het kust werd tegelij kertijd een licht aardschok gevoeld. Ooggetuigen verklaren, dat zij een rood- gloeienden bol met gelen staart hebben ge zien. De piloot van een te Newark aange komen vliegtuig zeide bevreesd te zijn ge weest, dat zijn toestel verpletterd zou wor den. Hij had nog nooit een zoo fel licht ge zien. DOOR HAAI GEGREPEN. Vreeselijk ongeluk te Emmahaven. Zaterdagmorgen, 29 Februari omstreeks 9 uur heeft zich te Emmahaven (Oost-In- dië) een vreeselijk ongeluk afgespeeld. Achter het ss/„Van der Hagen", dat nog aan den kant lag op de gebruikelijke meer- plaats der K. P. M.-booten, was een In lander, zooals men daar eiken dag kan zien, gaan zwemmen. De man werd plotseling door een haai aangevallen, die hem vermoedelijk eerst een been af beet. Hij had nog de kracht, om een tros van de „Van der Hagen" te grijpen, terwijl inmiddels koelies en andere Inlanders aan den wal in de gaten kregen, wat er gebeurd was. Dezen begonnen luid te schreeuwen, maar toch werd, ondanks de consternatie, door eenigen moeite gedaan om den onge- lukkigen zwemmer hulp te bieden meldt de „Sum. Bode". Enkele prauwtjes voeren van den wal af naar de plaats van het ongeluk, terwijl van de „Van der Hagen" een boei werd uitge worpen en een vlet gestreken werd. Toen de vlet den man, die zonder een kik te geven aan den tros hing op een af stand van 10 15 meter genaderd was, werd de ongelukkige waarschijnlijk op nieuw door den haai geattakeerd, want hij liet los en verdween in de diepte. Het water werd terstond door bloed rood gekleurd. Hulp kon thans niet meer baten. De man kwam thans niet meer boven en kort daar na verschenen eenige verscheurde lichaams- deelen aan de oppervlakte van het water, waaruit men kon concludeeren dat het zee monster den Inlander verslonden had. De politie trachtte met dreggen het even- tueele stoffelijk overschot van den man te bergen. Eenigen tijd geleden werd een hond van den heer Scharleman door een haai aange vallen en gedood. De hond werd aan een lijn in de haven te water gelaten om te zwemmen,e doch even later werd het dier opgehaald met afgebeten achterlijf. Er bleken toen drie haaien in de kom te zijn, een oude en twee jonge. Niettemin bleven de Inlanders in de ha venkom zwemmen en bleef vooral de jon gere generatie in de buurt der vertrekken de schepen naar munstukken duiken, zon der de haaien te vreezen, omdat deze vol gens een daar heerschend bijgeloof nim mer menschen zouden aanvallen. Dit bijgeloof is door het ongeluk van Zaterdagochtend wel gelogenstraft. TWINTIG POLITIEAGENTEN OVERREDEN. In een der hoofdstraten van Bogota is gisteravond een tram op een groep politie agenten ingereden. Volgens ooggetuigen gaf de bestuurder geen signalen; de wagen kwam eerst tot stilstand, toen twintig agen ten waren overreden. De tram moest worden opgevijzeld om een deel der slachtoffers te kuunen bevrijden. Andere agenten, die na het ongeluk kwa- S.o.sKapitein, ik zal de laatste zyn om een ouden zeerot verwijten te doen, maarvindt u het wel het gepas te oogenblik, om vuurwerk te gaan afste ken?....

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7