STADS NIEUWS DINSDAG 17 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - fAu. 2 UIT DE OMGEVING AGENDA IETS ZACHTER. DE BILT SEINT: Zwakke tet matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Hoogste barometerst.: 769.8 te Munch en. Laagste barometerst.: 744.7 te Isafjord. De hooge drukking verplaatste haar centrum naar Midden-Europa en de de pressie op IJsland handhaafde zich, zoo dat langzaam een doordringen van een warm eren en vochtigen Westelijken lucht stroom is te wachten. In Noord-Scandina- vië herstelde zich tijdelijk de hooge druk king en werd de vorst weer strenger, maar in Zuid-Slavië is die sterk afgenomen of in dooi overgegaan. In het hooge drukge- bied op het vasteland ia de lucht grooten- deels opgeklaard en kwam van Midden- Frankrijk tot de Oostzee lichte vorst voor. Op de Britsche Eilanden is de temperatuur gestegen, Zware regen viel aan de Noor- sche kust, van elders wordt slechts weinig neerslag gemeld. Krachtige winden waaien alleen op IJsland, aan de Noorsche kust en in de Oostzee. Ofschoon uit het hooge drukgebied op het vasteland des nachts nog koude-toevoer kan plaats vinden, zal de stijging van temperatuur in de boven lucht overdag zachter weer mogelijk ma ken. LUCHTTEMPERATUUR. 7.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 6.36 uur tot Woensdagmorgen 5.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 18 Maart voorm. 10.02 en nam. 10.48 uur. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. De stemming ter beurze is hoopvoL De XXJÜVste Nederlandsche Jaarbeurs welke zich ook heden in een zeer druk be zoek mocht verheugen, werd vandaag be zocht door Z. Exc. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Minister van Waterstaat, vergezeld van dr. ir. L. R. Wentholt, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat, benevens door een tiental Neder landsche diplomatieke en consulaire amb tenaren. De stemming ter beurze is in de afge- loopen week vanuit een zakenoogpunt zeer hoopvol geweest. Men was over het alge meen over de zaken tevreden en meende ook ter beurze een opleving in de zaken wereld te hebben kunnen constateeren. De eerste dag der tweede week heeft even eens gunstig ingezet. HET GERUCHT OMTRENT DE NEDER LANDSCHE AMBULANCE. Nog geenerlei bevestiging. Bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage was gisteravond nog geenerlei bericht ontvangen betreffen de het gerucht, vermeld in het vorig avondblad en ontleend aan Stefani, dat een deel van de Nederlandsche ambulan ce in Abessinië geplunderd zou zijn en dr. van Schelven gewond. Onderscheidingen. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-me- daille in brons, aan J. de Boer, tuinman bij de familie Snethlage te Aalsmeer. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons aan J. Vervaart, tuinknecht bij het insti tuut „St. Louis" te Oudenbosch. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De Duindorp-relletjes. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de vijf verdachten, die op 3 Maart j.l. hebben terecht gestaan in ver band met de in Juli en November plaats ge had hebbende relletjes bij de colportage door propagandisten van de N.S.B. Zooals men zich herinnert, heeft het O.M. in de zaak van de beide N.S.B.-ers N. V. B. en A. J. v. d. M. vrijspraak gevraagd en tegen mej. A. den H., huisvrouw P., we gens beieediging van B., 14 dagen: tegen L. van D. wegens mishandeling van Van der M., 1 maand en tegen D. P., wegehs mis handeling van Van der M. 10 subs. 5 da gen. De rechtbank sprak de verdachten A. den H., huisvrouw P., N. V. B. en A. J. v. d. M. vrij en veroordeelde L. v. D. tot een maand en. P. tot veertien dagen gevangenisstraf. De dienstbode M. M. K. uit Leiden werd wegens rijwieldiefstal veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. HAARLEMMERMEER. Gevestigd: Japke de Jong, Hoofdweg 1766 Johannes van Strien, Spieringweg 570 Dirk C. Linthout, Hoofdweg 712 Gijsbertus van Bentem, Vijfhuizerdijk 139 Hieroline K. Ven erna, Eikenlaan 36 Geertruida J. Blokker, LJweg 945 Pieter C. Diesch, Wilgenlaan 110 Hendrik J. Endeman, Nieuwweg 3 Wilhelmus Th. ten Ham, Sperwerstraat 26 Johannes F. W. ter Heege, Friedalaan 48 Martha D. Kruizinga, echtge. J. Heslinga, Burgr. Amersfoordtlaan 34 Jitske A. A. Sleutjes, Bur gr. Amersfoordtlaan 34 Dirk Klum- per, Havikstraat 34 Johan C. H. Neu- meier, Sloterweg 96. Vertrokken: Katharina M. van Dah- len naar Amsterdam Adolf J. Breure naar Amsterdam Geertriuda Sint Nico- laas naar Arnhem Jan H. Pley naar Am sterdam Petronella Witteman naar Am sterdam Johannes P. Witteman naar Am sterdam Maria H. J. Schrama naar Am sterdam Hendrik Hodde naar Amster dam Cornelia G. van der Zalm naar Haarlem Adriaan J. Wamsteeker naar Haarlem Anna W. Stuurman naar Amersfoort Jan Visser naar Aalsmeer Bernard Groenveld naar Haarlem Al bert us J. N. Boosman naar Amsterdam Ernst A. Hagedoren naar de Bilt. LEEDSCHENDAM. ..K.JJVI.V. Onder voorzitterschap van heer Cor Meeuwisse, die wegens ziekte van den voorzitter, den heer Wim Bleijs, de vergadering leidde, hield de K.J.M.V. in samenwerking met de R. K. Staatspartij, afdeeling Veur, een geslaagde bijeenkomst, waarop de heer Ant. de Gruijter behandel de het onderwerp „Verleden-Heden-Toe komst". Spr. schildert duidelijk, hoe en wat de Katholieke invloed in het verleden was en hoe en wat deze op heden is, waarbij een enorm verschil te constateeren is. Betee- kenden wij Katholieken in het verleden op sociaal terrein niets, aldus spreker, thans is dat anders geworden en dank zij onze Ka tholieke emancipatoren, bezitten wij in Ne derland organisaties, een Katholieke pers, radio, onderwijs, enz., waarop wij met recht trots mogen zijn. Als we zien en begrijpen, dat door onze Kath. voormannen en onze R. K. Staatspartij dit alles zoo moeizaam is verworven en dat dit alles in dezen tijd wederom dreigt te niet te gaan, dan dient hiertegen toch gewaakt te worden en zul len wij alles moeten doen om dit alles te behouden. Wat zal voor ons, aldus spreker, de beste daad, de beste zet zijn om ons hier tegen voor de toekomst te wapenen? Deze vraag wordt door spreker op duidelijke en overtuigende wijze beantwoord. Hiervoor zal noodig zijn een hechte Katholieke een heid, hiervoor zijn noodig mannen, die den vijand zullen durven tegemoet treden en aanvallen. Helaas zijn er zoovelen, die zich laf terugtrekken en bang zijn, ofschoon zij nog nimmer de sterkte van den vijand be- heben. Met een enthousiaste aansporing tot do jongeren tot een krachtdadige medewer king aan het behoud van een hechte Katho lieke eenheid en een zuivere, hechte R. K. Staatspartij besluit spreker zijn schitteren de rede. Door den heer Mol, voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging wordt dank gebracht aan den spreker en aan het bestuur der KJ.M.V. en hij spoorde allen aan zich op te geven als adspirantlid der R. K. Staats partij. Staande de bijeenkomst gaven zich 25 leden als adspirantlid op. Onder dank aan den spreker en het be stuur der Kiesvereeniging wordt de bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. WASSENAAR. L. T. B. Onder leiding van den Gees telijk Adviseur kapelaain Tijssen, verga derde Maandagavond de afd. van den L. T. B., teneinde die nieuw leven in te bla zen. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op de Hooggel. Zeereerw. heer Prof. Cleophas, de hoogedelgestr. heer G. W. Kampschöer, voorzitter van den L. T. B. in het Bisdom Haarlem, en de heer v. Rijn, voorzitter vain de afdeeling bollenkwee- kers. Kapelaan Tijssen zette in een inleidend woord de geschiedenis der afdeeling uit een, alsmede het doel der vergadering. Professor Cleophas belichtte het nut en de noodzakelijkheid van principieele or ganisatie, vooral ook in verband met de ordeningsgedachte. De heer Kampschöer zette het organisa- tieverband uiteen en wees eveneens op de noodzakelijkheid van organisatie. Nadat dan van gedachten was gewisseld, traden tal van nieuwe leden tot de afdee ling toe, terwijl het zich tevens liet aan zien dat meerderen zullen toetreden, zoo dat de afd. een nieuw bloeitijdperk tege moet gaat, dank zij den promotor van dit alles, kapelaan Tijssen. Tot voorloopige bestuursleden werden gekozen de heeren (alphabetisch) G. Alke made, H. Duivenvoorden, A. J. Hoogeveen, N. Mooyman en G. van Wissen. In eon ko mende vergadering zal een definitief be stuur worden gekozen. Na dankwoorden volgde sluiting met den Chr. groet. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde de heeren J. Edel, Rotterdam, T. Stelma, Tzum (Friesl.); candidaatsexamen Semietische taal- en letterkunde mej. L. v. d. Bergh, Den Haag. R. K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". De heer C. Alkemade over d« Jeugdbeweging. Op uitnoodiging van de R. K. Studenten- vereeniging „Sanctus Augustinus" alhier sprak gisteravond de heer C. Alkemade uit Den Haag, lid der vereeniging, over de Jeugdbeweging. Na het welkomstwoord van den praeses, den heer van der Lugt, begon de heer Alke made met erop te wijzen, dat iedereen tegenwoordig wel weet, dat de jeugd zich roert. De krantenberichten staan tegenwoordig vol over de jeugd, zij het ten goede, zij het ten kwade. Maar tenvolle blijkt eruit, dat de jeugd zich roert. Of het nu is door vandalisme of door massa-spel, door We reld Jamboree of door sport, de jeugd roert zich, vraagt aandacht en schenkt aan dacht. De jeugd roert zich en vraagt leiding. Wil deze ten kwade, dan is de jeugd verloren, wil zij ten goede, dan heeft de jeugd een mooie toekomst. Spr. wil dan de jeugdbeweging nader be schouwen en geeft allereerst eenige alge- meene gedachten ten beste over de jeugd, d.w.z. over het kind, den jongen en de rij pende jeugd. De verschillende stadia van het kind-zijn doorloopt spr., zijn aandachtig luisterend gehoor eenige indrukken gevend van hetgeen het kind, de jongen, de puber denkt, wat hij nastreeft, hoe zijn idealen ziet en uitwerkt, om vervolgens uiteen te zetten, dat die jeugd leiding noodig heeft, goede leiding, die het ego-centrische van het kind, de wilsvorming van den jongen en het idealisme van den puber weet te rich ten volgens hoogere ildealen, naar Chris tus. Daarbij weidde spr. uit over de katho lieke levens- en wereldbeschouwing, welke aan alle te stellen eischen kan voldoen en voor een volmaakte vorming van de jeugd kan zorg dragen. In korte trekken schetst spr. het verloop der jeugdbeweging, voornamelijk in het Bisdom Haarlem, herinnert aan het ont staan der patronaten, der gezellenvereeni- gingen, het Franciscus Liefdewerk en het spel van verkennen, welke alle aan het ein de der 19e en in het begin der 20ste eeuw ontstonden. Daarna kwam in het Haarlemsche diocees de groote hervormer der jeugdbeweging Mgr. Aengenent, die alle jongens van 1217 jaar deed onderbrengen in de Katholieke Jeugdcentrale, welke omvat de. sport, het St. Franciscus Liefdewerk, het spel van verkenners en de Kruisvaart. In vaste vormen is de jeugdbeweging thans gebracht en nu rest er nog slechts één groot ding: er zijn nog steeds te weinig leiders, goed geschoolde, ontwikkelde lei ders, die de vorming der jeugd op hun schouders durven en willen nemen. Die lei ders moeten goed zijn, want dan alleen kunnen de ouders ervan verzekerd zijn, dat hun kinderen aan veilige handen zijn toe vertrouwd, reden waarom de heer Alke made een beroep deed op de studenten, om evenals hij hun schouders onder dit mooie cultureele werk te zetten en mee te helpen aan de vorming der jeugd, de hoop der toe komst, waarop eeit nieuwe maatschappij zal moeten worden gebouwd en die de lei ders van thans zullen moeten opvolgen. Op deze, door een slechts betrekkelijk klein aantal aanwezigen aandachtig ge volgde lezing, volgde een geanimeerd debat, waaruit ten duidelijkste bleek, dat de aan wezigen belangstelling hadden voor het jeugdvraagstuk. Met een hartelijk dankwoord van prae ses van der Lugt, die met voldoening op deze belangstelling wees, werd deze bijeen komst gesloten. DE CRIMINALITEIT IN NEDERLAND. Lezing door prof. mr. J. M. v. Bemmelen. In den foyer van „Den Burcht" hield prof. mr. J. M. v. Bemmelen, hoogleeraar bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te dezer stede, een lezing over „De Criminaliteit in Nederland". Deze lezing is de zesde in de serie lezingen, die gehouden wordt op initiatief van de amb tenaren van den Gem. Dienst v. Sociale Za ken alhier. In zijn inleiding ving prof. v. Bemmelen aan met na te gaan de oorzaken en motie ven, welke leiden tot criminaliteit; hoe de ze door bepaalde omstandigheden kunnen worden beinvloed; wat hij aantoonde door te verwijzen naar de onnoodige brandmel dingen te Amsterdam, waar een ander al- armeeringssysteem dan b.v. te 's-Graven- hage is. Uit de verschillende statistische gegevens blijkt bij de behandeling van stijging of daling der criminaliteit, dat de curve van het totaal aantal veroordeelden (eerst ver oordeelden en recidivisten) een tegenover gesteld beeld geeft dan b.v. de curve van het disconto van de Nederlandsche Bank, met als conclusie, dat de conjunctuur van zeer grooten invloed is op de criminaliteit. Zoo vindt men bij de daling van het index cijfer weer een stijging der kleinere dief stallen, gepleegd in verband met de ver mindering van inkomens en in verband met de werkloosheid. Bij de faillissementen vinden we weer andere oorzaken. Daarna overgaande tot een andere soort criminaliteit, de ruwheidsdelicten zooals mishandeling, verzet e.d. vinden we een dalende tendens, wat toegeschreven wordt aan het verminderde drankmisbruik. Dit tooh blijkt uit het stijgen b.v. op Zondag van het aantal ruwheidsdelicten, voort vloeiende uit het meerdere drankmisbruik en het meerdere contact dat op zulke da gen bestaat. De zedendelicten behandelende komt spreker op het sterk stijgen van het aantal dier delicten. Hiervoor de oorzaken vast te stellen meent spreker te mogen zoeken o.a. in de onzekerheid van het leven, het geringere saamhoorigheidsgevoel en de le vensversnelling. Een zelfden beeld als de zedendelicten geven de zelfmoord en de krankzinnigheid. Voor wat betreft den zelfmoord gaat spr. aan de hand van gra fieken het inzicht na dat bestaat betref fende het jaargetij; voor Europa vinden we Juni en voor Australië December. In die jaar gedeelten vinden we in beide wereld- deelen een nagenoeg zelfde klimaat. De oorzaken verder nog nagaande wordt veel al bij zedendeliceten en zelfmoord eenzelf de aanleiding gevonden. De vermogendsdelicten in tegenstelling met de economische delicten fraude bij steunverleening, diefstal uit nood e.d. nemen in den winter sterk toe. Komende aan do verdeeling der misdrijven over de verschillende leeftijden wordt de meeste criminaliteit aangetroffen op de leeftij den tusschen 16 en 30 jaar, minder is dit tusschen 30 en jaar. De gemiddelde crimii- naliteitsleeftijd is bij mannen 25 jaar en bij vrouwen 30 jaar. Echter bij dezen leeftijd vinden we de laatste 20 jaren een tendenz tot sterke verschuiving naar die der man nen. Spr. gaat dan nog de oorzaken na waardoor de gemiddelde leeftijd bij vrou wen hooger ligt dan bij mannen. De wijze van bestraffing besprekende waarbij we hier te lande sterk het gemis van een jeugdgevangenis, een gevangenis voor personen van 18 tot 25 jaar, gevoelen en de aandacht vestigende op den juisten weg, welke bewandeld wordt betreffende de kinderberechting, gaat spreker over op de gedragingen van veroordeelden in hun schooltijd. Dit onderzoek wordt nagegaan aan de hand der schoolrapporten. Daaruit ziet men, dat een slecht schoolrapport nog niet inhoudt een later slecht leven. Wel is van veroordeelden het schoolrapport bijna altijd minder goed. Aan het slot behan delt spreker dan nog het type. Herhaalde lijk is nagegaan het verband tusschen de verschillende menschelijke typen en de cri minaliteit; om dan zijn rede te eindigen met de wijze van berediting, de ten uitvoer legging en het reageeren op straffen. De gestelde vragen gaven aanleiding tot een dieper ingaan op vele punten uit het door prof. v. Bemmelen met warmte voor gedragen betoog. De heer Wijkmans, prof. v. Bemmelen dankend voor zijn welwillendheid voor het houden van zijn causerie, meende dit zeer zeker namens alle aanwezigen te doen. Voordracht prof. dr. H. Ranke. De bekende Duitsche Egyptoloog prof. dr. Hermann Ranke, hoogleeraar aan de Universiteit te Heidelberg zal, op uitnoo diging van het Voor-Aziatisch Egyptisch gezelschap „Ex Oriente Lux", de Ver. Ne derlandEgypte en „Sociëtas Classica", op Dinsdag 24 Maart in het Prentenkabinet al hier een voordracht houden over Egypte en Egyptisch leven. VOORDRACHT Mr. H. D. M. KNOL. Eenige opmerkingen over het geldwezen in verband met den huidigen economischen toestand. Gisteravond werd in de bovenzaal van café-restaurant„In den Vergulden Turk" een vergadering gehouden van de Rijn- landsche Chr. Werkgeversclub. Als spreker trad op mr. H. D. M. Knol, accountant hier ter stede, die een inleiding hield over het geldwezen in verband met den huidigen economischen toestand. De inleider begon met te wijzen op de groote moeilijkheden bij de behandeling van vraagstukken, welke betrekking heb ben op het geldwezen. De literatuur- op dit gebied is zoo uitgebreid en neemt nog steeds zoozeer in omvang toe, dat zelfs zij, die niets anders doen dan zich bezig hou den met de economische wetenschap, niet in staat zijn deze literatuur bij te houden. Inleider behandelt eerst eenige algemee- ne begrippen, zooals het begrip geld en meer in het bijzonder dat onder waarde van het geld boet worden verstaan. Bij dit laatste gaat spr. nader in op het begrip van koopkracht van het geld en wat daar mee annex is. In het bijzonder bij dit punt is het, dat de tegenstellingen ontstaan inzake de te volgen politiek, wat het geld wezen betreft. Dit wordt nader aange toond en spr. gaat dieper op deze kwestie in. Volgens hem is er wel niemand, dit zal ontkennen, dat waarde-vastheid van het geld, in het algemeen, een zeer be geer ens- waardige zaak is. Maar dit behoeft geens zins in te houden, dat men, dit erkennen de, nu ook een voorstander moet zijn van devaluatie. Volgens spr. moeten deze bei de zaken streng gescheiden blijven. Wat is echter vaste waarde van het geld? Er is en volgens spr. niet ten onrechte wat dit probleem betreft wel gesproken van het stuk der wanhoop. Uitvoerig staat spr. stil bij de groote bezwaren om tot een ge- wenschten toestand, wat dit probleem aan gaat, te geraken. Gewezen wordt op de moeilijkheden, wat het samenstellen van indexcijfers aangaat. Een groote moeilijkheid is, dat de index cijfers steeds achterna komen, wat van zelfsprekend moeite moet geven bij de doel stelling van waardevast geld. Welke organen zullen voor een waarde vastheid moeten zorgdragen? Welke groo te macht zal aan zulke organen gegeven moeten worden en hoe groot zal him ver antwoordelijkheid zijn? Zal men terug wil len keeren tot deflatie, wanneer de prij zen te hoog worden? Bovendien wijst spr. er op, dat een belangrijke zaak in. onze LEIDEN. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing drs. J. Eyckeler over „De schoon heden van het Boek Job", Turk te 8.15 uur. Dinsdag en Donderdag. Avondteeken- school R.-K. Volksbond, Tentoon stelling, schoolgebouw v. d. Werff- straat, 79 uur. Donderdag. Leidsche Kunstkring „Voor Al len". Eva Liebenberg. Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. St. VincentiiLsgebouw, Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag en Zaterdag. „Litteris Sacrum", Leidsche Schouwburg, 8 uur. Maandag. Zevende Abonnementsvoorstel ling „Komedie Spelen" door het Hofstadtooneel. Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart a. s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. huidige productie-wijze is het steeds ver der gaande rationaliseeren. Daardoor ont staat er een tendenz tot steeds verdere prijsdaling der goederen. Slechts betrek kelijk weinige economen hebben juist op deze zeer belangrijke kwestie gewezen. Als gevolg der rationalisatieis er in onze maatschappij, bij gelijke waarde van het geld, steeds een tendenz tot prijsdaling der goederen aanwezig. Spr. wijst er verder op, dat vooraan staande economen het over het begrip waarde-vastheid van het geld zélf niet eens zijn. Dit is een factor van onzekerheid te meer bij deze moeilijke materie. Spr. gaat na de gevolgen van inflatie. Dat hier bij in veel gevallen onrecht wordt ge daan, is niet wel voor bestrijding vatbaar. Men zij hier voorzichtig met het adagium „Het algemeen belang gaat voor het bij zondere". Dit is ook het groote gevaar, ver bonden aan de z.g. devaluatie. Behalve de groote moeilijkheid bij de oplossing van de vraag, op welke basis gedevalueerd moet worden, zal ook hier aan groote groepen van de bevolking groot onrecht worden gedaan. Uitgebreid gaat spr. de waarschijn lijke gevolgen van een devaluatie na. Of devaluatie het economische leven in zijn geheel ten goede zal komen, is in elk ge val, volgens spr., maar niet zoo positief be vestigend te beantwoorden, als door de de- valuïsten wordt gedaan. Nauwkeurige analyse moet ons een Inzicht geven in het voor en tegen. Te veel wordt nog verge ten, dat in het economische leven het ex periment nu eenmaal wetenschappelijk vaststaat niet is te maken, hetwelk nader wordt aangetoond. Bij de behandeling van dit onderdeel van spreker's betoog wordt in het kort stilgestaan bij het verschil in wisselkoersen by handhaving en loslating van den Gouden Standaard. Ten slotte wyst spr. er nog op, dat vol gens hem het geheele vraagstuk te wei nig wordt beschouwd van den kant der be- bedrijfshuishoudkunde. Niet zelden is het roepen om devaluatie een gevolg van den wensch om bedrijfseconomisch onjuiste ver houdingen in een bedrijfshuishouding te saneeren en het ontgaat spr. ten eenen male, waarom zij, di verkeerde verhou dingen hebben aangekweekt, het recht zouden hebben om bevoordeeld te worden ten nadeele van anderen en dikwijls min of meer economisch zwakkeren. Dit stand punt moge streng zijn, het is daarom niet minder waar. Mr. H. D. M. Knol, accountant hier ter stede is benoemd tot lid van de commissie, in 1936 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van mid delbaar onderwijs in het boekhouden (ak te K XII en Q.) of tot het geven vin lager onderwijs in de beginselen der handels kennis (akte U). Leidsche Aquarium-Vereeniging De Natuur in Huis". Bovengenoemde vereeniging, afd. van den Ned. Bond van Aquarium-vereenigingen held gisteravond in Huize Feenstra haar eerste clubavond van dit seizoen voor be spreking .liefhebberij". Besproken werden o.m. de verschillende visschen geruild ter vorming van kweekstel- pische visschen. Er werden verschillende visschx geruild ter vorming van kweekstel- Jen. Tevens bleek er een groote vraag te zijn naar minder algemeen in den handel voorkomende soorten visschen. Te circa kwart voor elf werd deze geanimeerde bij eenkomst gesloten. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" Bovengenoemde vereeniging geeft op Donderdag a.s. haar laatste concert van het seizoen 19351936. De keuze is gevallen op een te dezer stede welbekende zangeres mevr. Eva Lie benberg, die liederen geeft van Schubert, Brahms, Wolf en Moussorgsky. Zij wordt aan den vleugel begeleid door Theo van der Pas, niet minder by de leden der vereeniging bekend. Voorzeker een goed slot van het vereeni- gings-seizoen! De Wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2