IÜ RADIO-PROGRAMMA'S D1N5UAU 17 MAAK1 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KERKNIEUWS MGR. HCIBERS BEZOEKT HOORN. Het was te begrijpen, dat de parochia nen van Hoorn groote belangstelling zou den betoonen, toen hun oud-pastoor en deken, daar voor de eerste maal als ge consecreerd Bisschop in hun midden kwam Een groot deel was uitgeloopen, toen Za terdagavond een feestelijke intocht plaats had. Velen waren van buiten gekomen, om dit schouwspel gade te slaan, toen aan het Keern bij den Berkhouterweg, om 8 uur de bischoppelijke auto arriveerde. Mgr. was vergezeld van zijn secretaris, den wel- eerw. heer F. J. Bank. Met enkele woor den heette de hoogeerw. deken v. d. Wiel die met de parochiekapelaans en het dagelijksch bestuur van „Katholiek Hoorn" ter ontvangst aanwezig was den bisschop welkom,, die daarna de deelnemende groe pen van den begeleidenden optocht inspec teerde: de R.-K. gym.-ver. „D. O. S.", de harmonie „Apollo", de Kruisvaart, de Kol- pingslijfwacht en de Graal, alle kleurig ge- uniformd en rijk van vlaggen voorzien. In optocht trok men door de rijk bevlag- de straten naar de pastorie, waar het kerkbestuur Mgr. opwachtte. Schijnwer pers zetten kerk en pastorie in fantastisch licht. In een kort spreekkoor heetten Kruisvaart en Graal Mgr. als oud-burger van Hoorn welkom, en beloofden trouw en gehoorzaamheid. Hierna celebreerde Mgr. een pontificaal lof in een stampvolle kerk. De belangstelling was zoo mogelijk nog grooter, toen de Bisschop een pontificale Mis opdroeg, geassisteerd door de parochie- geestelijkheid. Deken v. d. Wiel dirigeerde vanaf den kansel den volkszang van de Grégoriaansche Mis. Na het Evangelie hield Mgr. een predi katie, waarbij Z.H.Exc. als tekst gekozen had de Evangelie-woorden: „Wandelt als kinderen in het licht". Na de H. Mis verliet Mgr., uitgeleid op dezelfde wijze als bij het binnenkomen, ze genend de kerk. In den middag legde Mgr. in gezelschap van deken v. d. Wiel bezoeken af aan het R.-K. Weeshuis en het St. Jansgasthuis. Met de Kruisvaart en de Graal heeft een groote menigte parochianen Mgr. in den namiddag tegen vijf uur spontaan en har telijk uitgeleide gedaan tot aan de grens der parochie. „Msbd." PASTOOR H. N. BOLLINGER, f Te Bussum is in den onderdom van bijna 79 jaar overleden de zeereerw. heer H. N. Bollinger, oud-pastoor van Medemblik. Pastoor Bollinger werd 1 Juni 1857 te Amsterdam geboren en door mgr. Botte- manne tot priester gewijd 20 December 1884. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Limmen, Delfshaven, Beverwijl, Haar lemmermeer, Spierdijk, Naaldwijk, Leidschendamen Purmerend en werd 28 Januari- 1903 benoemd tot pastoor te Rhoon, waar hij bleef tot 1910, toen zijn benoeming volgde tot pastoor te Medem blik. Hier heeft hij veel en hard gewerkt en veel tot stand gebracht, doch zijn kwaal bronchitis, was een groote handicap voor hem, zoodat hij ten slotte op advies van zijn geneesheer eervol ontslag vroeg, wat hem 22 Juni 1918 werd verleend. PATER DR. FR. MÜCKERMANN S.J. De Z.Eerw. heer H. de Greeve schrijft in de Haagsche Kerkklokken: „U hebt het natuurlijk ook in de kran ten gelezen in Duitschland waar men, behalve den eerbied voor verdragen ook den eerbied voor genieën kwijt geraakt is, heeft men alle werken van Pater Mücker- mann bij den boekhandel weggehaald om ze publiek te verbranden! (Ik ben benieuwd of 'de boekhandel schadeloos is gesteld!) Toen ik het bericht las, heb ik „Der Mönch tritt über die Schwelle" het bekende boekje van Pater Mückermann weer eens van de boekenplank genomen en er in gebladerd. En over me kwam weer de verrukking van toen ik 't voor 't eerst las, nu twee jaar geleden verrukking over zijn onnavolgbaar rijke taal en uitdruk kingsmogelijkheid, verrukking over zijn litterair talent, verrukking over zijn mach tige fantasie, verrukking over zijn diep gaande behandeling van zijn onderwerp, en vooral verrukking over zijn orgineele, diepe en treffende gedachten. Is er ooit zoo iets moois geschreven als zijn artikel over het Doodenmasker? En wie zal vergeten zijn verheerlijking dithyrambisch van de kuischheid. Wie dit laatste leest, heeft de gewaarwording alsof door het open venster plotseling de lente in zijn kamer treedt. Meermalen heb ik dezen door God honderdvoudig begaafden redenaar en den ker hooren spreken in vergadering. Daar waren bijeen de armsten, de eenvoudigsten, de rijksten en de geleerdsten van katholiek Nederland, hoogleeraren, professoren, lee- ken en priesters. Wie is ontkomen aan den greep van dezen geweldige? Ademloos heb ben wij geluisterd, verloren als in een droom, weggeslingerd van de aarde en meteen geplaatst in haar meest rauwe bloe dige werkelijkheden, glimlachend om zijn geestigheden, en ontroerd om zijn ontroe ringen, luisterend, terwijl ons ongemerkt de tranen uit de oogen liepen. Met een zucht kwamen wij terug tot de werkelijk heid. Dagen lang had hij door mogen gaan. Deze man, die door dr. Poels altijd de profeet van West-Europa werd genoemd, heeft niet duizenden, maar tienduizenden getroost, bekeerd, geheiligd en met hoop vervuld bij het ellendig schouwspel van 's werelds knoeierijen. Zijn boeken werden verbrand. Het mach- telooze gebaar van heidenen! Altijd heeft RECHTZAKEN TANDPASTA ONDER DEN PRIJS VERKOOPEN? Eisch tot verbod afgewezen. Twee „bokserwinkels" te Amsterdam verkoopen Amerikaansche Colgate tand pasta tegen lagere prijzen, dan officieel zijn vastgesteld. De Officieele importeur eisch te in kort geding voor den president van de Amsterdamsche rechtbank mr. J. W. Huy- singa, verbod van verkoop door deze beide zaken en oplegging van een dwangsom bij eventueele overtreding. De importeur had het merk gedeponeerd en was van meening, dat daaruit voort vloeide, dat slechts door hem in Neder land aan den kleinhandel verstrekte Col gate mag worden verkocht. Mr. J. Hartogh de Vries, optredende voor den eigenaar van de winkelzaken, voerde aan, dat hier geen sprake is van een serieus gedeponeerd handelsmerk; dit zou in 't onderhavige geval met zich mede brengen, dat de importeur iedere willekeu rige tandpasta in de Colgate-verpakking in den handel zou kunnen brengen. Colgate is een fabrieksmerk en kan alleen worden overgenomen en gedeponeerd wanneer de fabriek erbij wordt overgenomen. De president was het met dit verweer eens en wees de vordering af. DE EERSTE TJ1TVERKOOPZAAK VOOR DEN HOOGEN RAAD. Is aanbieding van coupons geoorloofd? De Hooge Raad heeft gisteren behandeld de eerste zaak bij dat college aanhangig gemaakt betreffende de wet op de uitver- koopen en opruimingen. De firma Gerzon heeft in een Utrechtsch blad een adverten tie geplaatst waarin stond „Coupons Ger zon". De Utrechtsche kantonrechter zag daarin, aangezien de Kamer van Koophan del geen vergunning had verleend, een overtreding van de wet en veroordeelde de firma tot 5 gulden boete. De firma ging van deze uitspraak in cas satie. Mr. S. van Oven, voor de firma Gerzon optredend, wees erop, dat er, wil de wet kunnen worden toegepast, sprake moet zijn van „bijzondere omstandigheden". Deze omstandigheden staan immers bui ten den regelmatigen loop van het bedrijf. Wat hier gebeurde, is in het geheel niet on regelmatig. Elk bedrijf heeft zijn bepaalde fluctuaties. Het publiek krijgt hier aller minst den indruk van een uitverkoop we gens bijzondere omstandigheden, brand, verplaatsing en dergelijke. De conclusie van bet O.M. is bepaald op 30 Maart a.s. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding Crisiszuivelwet? A. P. J. O. en mej. J. H. wed. M., bei den te Warmond, was ten laste gelegd, dat zij de crisiszuivelwet zouden hebben overtreden. De wed. M. heeft in een schuurtje aan wezig gehad een niet onbruikbaar ge maakt karnwerktuig zonder te zijn aan gesloten bij de crisis zuivelcentrale en zonder te zijn erkend als boter- of kaas producent. Verdachte O. heeft aanwezig gehad een karnwerktuig, dat verzegeld was, een halve kg. onafgewerkte boter in zijn schuur en één kg. afgewerkte boter in een kast in de huiskamer. Verdachte O. zegt, dat hij wel kaaspro ducent is waarvan hij een bewijs kan too- nen, maar de vergunning voor het produ- ceeren van boter heeft hij niet bij zich. Verder erkent verdachte, dat het karn werktuig gevonden bij de wed. M. hem toebehoort en dat deze er niets mee te maken had. Een ambtenaar van de crisiszuivelcen- trale voerde aan, dat toen de huiszoeking plaats vond het karnwerktuig van verdach te O. verzegeld was aangetroffen, wat er op wees, dat verdachte geen vergunning had als producent. Temeer was het deze getuige duidelijk daar verdachte destijds zijn melk op regeeringscontract leverde en dus toen niet mocht karnen. Dit is evenwel thans weer anders. Zoo wel de ambtenaar als de kantonrechter vonden de zaak nog niet erg duidelijk en vroegen 14 dagen aanhouding. Zijn huis niet aangesloten op de duinwaterleiding. Vervolgens kwam voor het hekje een oud heertje, genaamd P. H. en wonende te Alkemade. Deze heeft daar ter plaatsje een huisje staan waarvan hij het heidendom de heiligen op den brand stapel gebracht. Ook dan was de vlam die ze verteerde nog een symbool van het on sterfelijk vuur, dat hen bezielde. Nero de meest vulgaire kerel, die ooit bestond verbrandde de christenen. De wereld is omgedraaid. De middeleeuwen verbrandden de boeken der ketters en der vuilschrijvers. Vuilverbranding is gezond. Nu verbrandt men deugd en de heiigheid, het genie en de vroomheid. Ook dit is symboliek. Het verbranden van het boek met zijn prachtig artikel over de kuischheid sanctioneert de tegennatuur van de Hitler-Jugend en de concentratiekampen. Het resultaat? Mü ckermann, die men wilde treffen, leeft en blijft leven. Hij is onsterfelijk. En Duitsch land krijgt als geloofsbelijdenis de Etruski- sche smeerlapperij en geschiedvervalscherij van Rosenberg een volk dat ten onder gaat". eigenaar is en dat hij niet heeft laten aan sluiten op de duinwaterleiding. Verdachte die het geval nog al genoeg lijk opneemt, zegt, dat hij de aansluiting niet kan betalen en beroept zich dus op overmacht. Verder voert hij aan, dat hij voor het zelfde feit 30 September 1935 veroordeeld is tot 5.boete van welk vonnis hij m hooger beroep is gegaan. De zaak is in den Haag evenwel nog niet voorgeweest. De ambtenaar vraagt evenwel weer eenzelfde boete van 5.subs. 2 dagen. Dan ga ik maar weer in hooger beroep, zegt de verdachte. Kantonrechter: „Dat gaat bij de nieuwe wetsbepaling niet meer." Verd.: „Dat wist ik niet, maar wat dan"? Kantonrechter: „Ik zal het U voor deze maal gemakkelijk maken en een hoogere boete vragen dan de vorige maal dan komt U hooger beroep aanteekenen." Zulks geschiedde. De uitspraak werd nu 6 subs. 2 dagen Verdachte ging met een verheugd ge zicht, wat niet veel voorkomt, naar boven om dadelijk zijn hooger beroep te gaan aanteekenen. Verkeersovertredingen. Th. J. E. te Haarlem, heeft op den Nieu wen Rijksweg te Oegstgeest met zijn auto een ernstige aanrijding veroorzaakt, door geen voorrang te verleenen aan een andere auto, die voor verdachte van rechts kwam. Het gevolg was geweest, dat de auto, die voorrang had, over den kop sloeg en in den wegkant terecht kwam. Na getuigenverhoor was de eisch 10 subs. 8 dagen. De kantonrechter vond het feit nogal ernstig en vroeg, dadelijk uitspraak doen de, een boete van 25 subs. 10 dagen. M. v. d. B. te Voorschoten heeft met zijn vrachtauto, op den Leidsche weg daar ter plaatse, getracht een voor hem rijdende auto te passeeren, terwijl tegen- liggend verkeer zulks niet toeliet. Om een aanrijding met het tegemoetkomend ver keer te ontwijken had hij plotseling ge tracht naar rechts te sturen, wat tot ge volg had, dat hij een voor hem rijdende auto coupeerde en vervolgens aanreed daar hij nog niet geheel gepasseerd was. Eisch 7.50 subs. 6' dagen. Uitspraak 10 of 4 dagen. C. A. V. te 's Gravenhage was ten laste gelegd, dat hij op de Breestraat te Lei den niet aan het stopteeken van een agent heeft voldaan toen deze hem wilde aanhouden wegens te hard rijden. Inte gendeel, verdachte had zijn auto een zwen king naar links laten maken en aldus ge tracht den agent te ontrijden. Zulks was hem gelukt, maar de agent ook niet van gisteren had het nummer opgenomen en daarom hoorde verdachte, hoewel hij ontkende daar ter plaatse te zijn geweest, nu een eisch tegen zich van 4 subs. 4 da gen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. G. C. H. te Leiden, die verstek liet gaan, heeft als wielrijder het verkeer in gevaar gebracht door in de Kraaierstraat te Leiden zonder noodzaak links te gaan rijden waardoor een goed rechts rij dende pedaalridder werd aangereden. Ver dachte had bovendien zijn aandacht niet bij den weg gehad. Eisch 10 subs. 8 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. L. v. O., te Gouda, heeft op de Hooge- woerd te Leiden gereden op een motor en kon bij aanhouding geen rijbewijs too- nen'. Twee dagen later had hij een rijbe wijs gekregen en kon dit nu toonen. Der- WOENSDAG 18 MAART. Hilversum II, 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.15 Klarinet en piano. Gramofoonp. 12130 Orgelspel. I.30 Hollandsch Harpkwartet. 3.00 Chr. Lectuur. Gramofoonpl. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Agestaan. 7.00 Berichten, Lezing en Causerie. 8.00 Berichten. NCRV-Orkest (9.00 Le zing). 10.00 Berichten, dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Causerie en gram.platen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 VARA-Orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Variatieconcert. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.15 E. Walls en zijn orkest. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Roodborstjes, Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.15 Willy Derby en de Flierefluiters. 8.45 Radiotooneel. 9.05 VARA-Orkest. 10.00 Zang. 10.10 Berichten, Orgel en bas. Gram.pl. 10.40 Mignon-kwintet. II.00 Gramofoonplaten en pianospel. Droitwich, 1500 &L 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. I.352.20 BBC-Schotsche-Orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted Orkest Bournemouth m. m. v. violist. 5.05 Kwintetconcert. 5.35 Populair concert. 6.50 Kamermuziek. 7.50 Zang en piano. 8.05 Concertinleiding. 8.20-Symphonie-orkest. m. m. v. koor en solisten. (Om 10.00 Berichten). II.15 Het Vario-Trio. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. Keulen, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Weragkamerorkest. 1 35 Orgelconcert. 3.50 Orkestconcert. 5.20 Gevar. programma, m. m. v. orkes ten. koor en solisten. 8.05 Vroolijk concert m. m. v. solisten en orkest. 9.5011.20 Omroeporkest en -kleinor- kest. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Zigeunermuziek. 6.20 Dansmuziek. 7 20 Zang. 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 Symphonieconcert en Gramofoon platen. 10.5011.20 Gramofoonplaten 484 meter: 12.20 Zigeunermuziek. I.302.20 Dansmuziek. 5.20 PianorecitaL 5.50 Hoorspel. 6.05 Kamermuziek. 7.00 Saxofoonkwartet. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Operette-uitzending en gram.pl. 10.3011.20 Populair concert. Deu'schlandsender, 1571 M. 7.30 Gevar. programma uit Frankfort. 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. Derde programma 8.00 Brussel VI. 9.20 Keulen. 9.30 R. Normandië. II.20 Kalundborg. 12.15 Brussel VI. 14.20 Kalundborg. 14.50 Parijs R. 17.20 Keulen. 19.00 Brussel Fr. 19.20 Keulen. 21.20 Motala of diversen. 21.50 Keulen. 23.20 Weenen of diversen. Vierde programma 8.05 Parijs Radio. 8.20 Diversen. 9.30 Gram. müz. G. R. D. 10.35 London Reg. 13.35 Droitwich. 14.20 London Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 London Reg. 20.05 Droitwich. 23.15 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). halve vroeg de ambtenaar maar een boete van 1 subs. 1 dag. De kantonrechter vond het evenwel geen excuus en veroordeelde verdachte tot 5 subs. 2 dagen. A. K. te Leiden heeft met zijn auto op de Hoogewoerd te Leiden links een rijdende tram gepasseerd. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. M. W. ,te Amsterdam, heeft met een auto, te R ij n s b u r g, zonder noodzaak een bocht links genomen. Eisch en uit spraak 5 subs. 2 dagen. LUCHTVAART NOODLANDING IN HOOGE SFEREN. Vliegtuig gestrand op berg in Zuid-Oostenrijk. Het verkeerstoestel van de lijn Weenen Rome moest gisteren tijdens een hevigen sneeuwstorm een noodlanding maken op den 2000 Meter hooge Sau-Alpe. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd en een passagier van Italiaansche nationaliteit werd gewond. Aangezien de draadlooze in stallatie van het toestel niet beschadigd was, kon het vliegveld van Klagenfurt op de hoogte gebracht worden. Beproefde berg gidsen en skiloopers hebben zich direct naar de plaats van het ongeluk begeven, waar zij vermoedelijk nog in den loop van den avond zullen aankomen. Buitengewoon zware sneeuwval en mist maken het reddingswerk echter moeilijk. PICCARD'S VOLGENDE TOCHT NAAR DE STRATOSFEER. De „Neue Freie Presse" weet te melden, dat de plannen van professor Piccard voor zijn volgende stratosfeervlucht, thans in een definitief stadium zijn gekomen. Bij zijn be zoek aan Polen in het vorige jaar, werden hieromtrent te Warschau de eerste bespre kingen gevoerd, die ten slotte geleid hebben tot het besluit de vlucht nog dezen zomer uit te voeren. Professor Piccard zal een bal lon van Poolsch fabrikaat gebruiken en eveneens van Poolsch gebied opstijgen. Oor spronkelijk had men het vertrek willen doen plaats hebben van een vliegveld/ bij Warschau; men is na rijp beraad echter tot de conclusie gekomen, dat in de Karpathen het terrein beter geschikt is voor een der gelijke onderneming. Er is dan ook beslo ten daar op te stijgen; waar precies is ech ter nog niet bekend. U dacht immers, dat o nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren I Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl DE GEBROEDERS „GOCHEM" 217. Nog over al zijn leden Oevend trok Pu, ene net eers'. opstond de kist met toebehooren naar hun hoek. Op het blad lag het een en ander om te eten. Niettegenstaande hun angst voor den aap verorberden ze toch alles wat eetbaar was en na afloop stak Pit den vork in zijn zak. Je kon nooit weten. 218. Tegen den nacht kwam een matroos wat beddegoed brengen en spreidde dat op den grond uit, waarop hij hen beduidde, dat zij konden gaan slapen. Hij liet een briefje op de kist achter, nam het blad mee en vertrok. Nauwelijks was de deur achter hem gesloten of beiden pakten het briefje op en lazen het gretig.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10