ZATERDAG 14 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 „BELGISCHE DAG" OP DE UTRECHTSCHE JAARBEURS In. navolging van den Canadeeschen Dag, die gisteren op de Utrechtsch Jaar beurs werd gehouden, is heden een Bel gische Dag georganiseerd, ter gelegenheid waarvan een groot aantal Belgische auto riteiten, o.a. de Belgische gezant te Den Haag, Z.Exc. Ch. Maskens en een aantal hoofdredacteuren der voornaamste Belgi sche dagbladen vanmorgen een bezoek aan de Jaarbeurs hebben gebracht. Gistermiddag belegde het bestuur van de Utrechtsche Kamer van Koophandel en Fabrieken opnieuw een buitengewone zit ting in het gebouw aan den Maliesingel. De voorzitter der Utrechtsche K. v. K., de heer F. H. Fentener van Vlisi9ngen, heette de aanwezigen welkom en wees op de groote beteekenis der handelsbetrek kingen tusschen Nederland en België als twee aan elkaar grenzende landen. Vervolgens was het woord aan den gou verneur der Belgische provincie Limburg, mr. H. Ph. A. J. Verwilghen, vertegen woordiger der Belgische regeering. Met groote vreugde en trouw heeft Bel gië steeds deelgenomen aan de jaarlijk- sche lente manifestatie der Utrechtsche Jaarbeurs. Ondanks de internationale han delsbetrekkingen en de op dit gebied be staande verdwazing, bestaat er nog steeds een krachtige Belgische industrie. Het is echter niet speciaal de groot-industrie, die hier in Utrecht vertegenwoordigd is, maar het zijn die bedrijven, die zich op de ver fijning en veredeling van hun producten hebben toegelegd. Het is voldoende bekend, zegt de heer Verwilghen, dat zoowel de Belgische re geering als het Belgische volk verlangt tusschen Nederland en België een toe stand van volkomen harmonische verstand houding en aangename samenwerking te zien ontstaan. De wijze, waarop Neder land op de wereldtentoonstelling te Brussel voor den dag is gekomen, heeft deze vriendschappelijke gezindheid nog in hooge mate versterkt. Het is de wensch van de Belgische Ge meenschap, dat, met erkenning en weder zijdsche eerbiedigng van de eigen kenmer ken van België en Nederland, tusschen beide landen een eerlijke, oprechte en vol ledige eensgezindheid alnu heerschen. Als voorbode van dezen toestand mag be schouwd worden de vriendelijke welwil lendheid, waarmede de uitvoering van het contingenteeringsverdrag tusschen Neder land en België werd toegepast. Deze overeenkomst, op 7 Maart 1935 gesloten, heeft zeer gunstige gevolgen ge had. De accoorden, die werden getroffen en loyaal toegepast, hebben de vele be lemmeringen, die het uitputten van de contingenten in den weg stonden, voor een goed deel althans, opgeheven. De heer Fentener van Vlissingen dankte den heer Verwilghen voor de gesproken woorden en constateerde met vreugde, dat de gouverneur van Limburg als vertegen woordiger der Belgische regeering den wensch had uitgesproken te komen tot verdere uitbreiding der wederzij dsche han delsbetrekkingen. Er is een tijd geweest, dat men in beide landen gedroomd heeft van een zeer nauwe economische samen werking en in dit verband herinnerde spr. aan den naam Ouchy. Andere mochten hebben verhinderd, dat deze droof werkelijkheid werd, maar spr. eindigt met den vurigen wensch, dat in de naaste toekomst een zeer nauwe econo mische samenwerking tusschen België en Nederland verwezenlijkt zal mogen wor den. In aansluiting op bovenstaande plechtig heid, vond 's avonds in hotel „Pays Bas" een diner plaats, waarbij aanzaten ver schillende Belgische en Nederlandsche autoriteiten en vertegenwoordigers. Tevens was aan tafel verschenen de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosen thai.. Voor den aanvang van' den maaltijd bracht de tafel-president, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, een dronk uit op Zijne Majesteit Koning Leo pold II van België. Dit werd beantwoord door den Belgischen gezant in Den Haag, Z. Exc. Ch. Maskens, met 'n dronk op H.M. Koningin Wilhelmina. Tijdens den maaltijd heeft de heer Fen tener van Vlissingen een tafelrede gehou den, waarin hij wees op de goede samen werking tusschen het bestuur van de Brus- selsche Jaarbeurs en van de Nederland- sche Jaarbeurs. Een Nederlandsch spreekwoord zegt: „Een goede buur is beter dan een verre vriend" en daarom heft spr. het glas op de goede betrekkingen, ook op economisch gebied tusschen Nederland en België. De gouverneur van de Belgische provin cie Limburg, de heer Verwilghen, dankt voor het hartelijke onthaal, dat de Belgi sche zakenlieden in Utrecht hebben ge vonden. Hij is van meening dat de Belgen en Hollanders elkaar nog te weinig ken nen en wil op zijn beurt eveneens een spreekwoord aanvoeren, n.l. „onbekend maakt onbemind". Eigenlijk is spr. van meening, dat België op de Utrechtsche Jaarbeurs nog te weinig vertegenwoordigd is en daarom spreekt hij de hoopt uit, dat Nederland te Brussel met een goede ver tegenwoordiging voor den dag zal komen. De commissaris der Koningin in de pro-r vincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, houdt ook een speech en verklaart, dat hij als Nederlan der België zeer goed heeft leeren kennen en groote bewondering koestert zoowel voor het Belgische volk als wel voor het geen het tot stand heeft gebracht en voor het leven in België, dat zoo goedkoop is en waarvan spr. gaarne de kunst zou willen leeren. Nu zoowel de tafelpraeses als de heer Verwilghen spreekwoorden hebben geciteerd, wil spr. er nog 'n derde spreek woord aan toevoegen, n.l.: „Buurman's leed is eigen leed, buurman's vreugd is dubbele vreugd". Aan het dessert vroeg de Belgische ge zant in Den Haag, Z. Exc. Ch. Maskens, het woord, met de mededeeling, dat Z.M. de Koning der Belgen hem heeft opgedragen als blijk van waardeering den heer Fen tener van Vlissingen het commandeurs kruis te overhandigen van de Kroonorde van België (luid applaus). Dit was zoowel een blijk van waardeering voor het werk, dat' de heer Fentener van Vlissingen had verricht als voorzitter van den Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurzen, zoowel als in zijn functie van de Kamer van Koophandel te Utrecht en als voorzit ter van de Internationale Kamer van Koophandel. In het bijzonder legde Z. Exc. echter den nadruk op de eerstgenoemde functie, waarin de heer Fentener van Vlis singen met zoo groote welwillendheid de Belgen had geholpen en terzijde gestaan. De heer Fentener van Vlissingen dankte voor de groote onderscheiding, die Z.M. Koning Leopold hem had wilen verleenen. De waarn. president van de Utrechtsche Kamer v. Kophandel, de heer J. C. Blan ker t, prees zich gelukkig, dat hij de eerste mocht zijn, die zijn voorzitter mocht geluk wenschen met deze groote onderscheiding. Nog verschillende andere sprekers voer den het woord, om den heer Fentener v. Vlissingen met de hem ten deel gevallen onderscheiding geluk te wenschen en wijd den verder vriendelijke woorden aan de betrekkingen met België. KATHOLIEKE FILM-CENTRALE. Jaarvergadering. Dezer dagen had te Amsterdam de jaar vergadering van de Katholieke Film Cen trale, onder voorzitterschap van mr. A. F. L. M. Tepe, plaats, benevens een bijeen komst van de leden der keuringscommis sies. Jaarverslagen van seoretaris en penning meester werden, evenals de begrooting goedgekeurd. Zeer uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over de mogelijkheid van het vast stellen van normen voor het keuren voor jeugdige personen, over meerder contact met de Centrale Commissie en verdere aangelegenheden, die met de methoden van het film keuren verband houden. Nadrukkelijk werd er op gewezen, dat de Katholieke Film Centrale uitslui tend keurt op „toelaatbaarheid". Niemand kan daarom aan de toelaatbaar verklaring van een film het recht ontlee- nen deze film voor te stellen als „goed gekeurd" door de K. F. C. Naast de taak der K. F. C. blijft onver zwakt de plicht der ouders. Opvoeders en Katholieke Pers zijn er om toe te zien en voor te lichten of het be zoek van bepaalde personen aan bepaalde films al of niet gewenscht is. 1935 is het eerste jaar geweest, waarin de K. F. C. naast de keuring van de C films (films door de Rijkskeuring boven 18 jaar toegelaten) ook de B- en A-films (films door Rijkskeuring boven 14 jaar en voor alle leeftijden toegelaten) heeft gekeurd. Ofschoon zij nog niet alle A en B-films kon bereiken (ruim 85 pet.) mag aangeno men worden, dat dank zij veler medewer king in 1936 bijna alle groote speelfilms zullen gekeurd worden. In 1935 heeft de K. F. C. met alle kracht gestreefd naar meerdere samenwerking van Katholieken op filmgebied, waaruit, dank zij den steun van den Hoogeerw. heer Mgr. F. Hendrikx, Vicaris Generaal van het bis dom Den Bosch, is ontstaan de stichting „Katholieke Film-Actie", waarbij alle ver- eenigingen, stichtingen en ondernemingen van katholieken op filmgebied zijn aange sloten. Ofschoon dit feit tot verheugenis stemt, moet toch geconstateerd worden, dat momenteel bij den practischen arbeid van enkele instanties weinig of geen rekening wordt gehouden met, of samenspreking over, den arbeid van de reeds werkzame en officieel door Kerk en Regeering goedge keurde Katholieke Film Centrale. De keuringsvesultaten over 1935 waren: C-films: gekeurd 167 films (1934: 245 films). Toegelaten C. I 50 films (1934 39 films). Toegelaten C. II 15 films (1934 38 films). Toegelaten C. in 71 films (1934 96 films). Totaal toegelaten 136 films (1934 171 films). Niet toegelaten 31 films (1934 74 films). A-films: gekeurd: 169 films; hiervan wer den: 58 toelaatbaar, 58 toelaatbaar boven 13 jaar, 53 toelaatbaar voor volwassenen, 2 niet toelaatbaar verklaard. B-films: gekeurd: 106 films; hiervan wer den: 14 toelaatbaar, 43 toelaatbaar boven 18 jaar, 44 toelaatbaar voor volwassenen, 5 niet toelaatbaar verklaard. Op 19 Febr. werd de Algemeene Jaarver gadering te Utrecht gehouden. Verder hadden 3 vergaderingen van het Dag. Bestuur, benevens meerdere conferen ties tusschen de voorzitter der K. F. C. en leiders der plaatselijke commissies plaats. In den loop van het jaar hadden verschil lende besprekingen plaats in Den Bosch in zake de concentratie van filmactie der ka tholieken waaraan verschillende leden van het bestuur der K.F.C. deelnamen. De Zeer- eerw. Rector L. Brink en de heer Weterings hebben namens de K. F. C. zitting in deze stichting. 7 Juni had een informatorische bespre king van het Dsg. Bestuur met de direc ties en redacties der R.K. Dagbladen van Noord-Brabant en Limburg plaats, waarbij de werking der film keuring nader werd uiteengezet en besproken, terwijl een af vaardiging van het bestuur de jaarver gadering van de Vereen, van Noord-Bra- bantsche en Limburgsche Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring, bij woonde. Het bestuur onderging in den loop van 1935, wat betreft de personen, geen wijzi gingen. Voor de functie van penningmees ter werd, wegens bedanken hiervoor door den Zeereerw. heer Rector L. Brink geko zen en bereid gevonden den heer L. Wete rings. Door de administratie werden, behalve enkele honderden brieven en circulaires, verzonden, 2000 „Mededeelingen", 9702 keuringskaarten aan de R.K. Dagbladen, pl.m. 700 toelatingskaarten aan de filmver huurders en pl.m. 5000 filmlijsten aan Bur gemeesters van Zuid. Gemeenten, Neder landsche Bioscoopbond en anderen, terwijl vele telefonische inlichtingen werden ver strekt. Wie dit jaarverslag met eenlge aandacht leest, zal met waardeering erkennen, dat er van Katholieke zijde toch nog wel een en ander op film-terrein wordt gedaan en bereikt. Negatief werk slechte films weren. Goed, daarnaast is en wordt ook gestreefd naar positief werk het vertoonen van goede katholieke films. Maar ook dat negatieve werk (beter ge zegd: positief werk met een, in zekeren zin, negatief doel) is ook van zeer groote waar de, verdient oprechte waardeering. MR. MARCHANT OVER HET NATIONAAL-SOCIALISME. Tijdens een vergadering van de Katho lieke Actie te Bergen (N. H.), waarop, mr. H. P. Merchant het woord voerde over zijn bekeering en over het Nationaal-Socialisme, is het Dinsdagavond nogal rumoerig toege gaan. Mr. Marchant wees er op, hoe de moder ne wereld het Evangelie wil aanpassen aan den veranderden tijd; waartoe dat leidt, leeren we bij onze Oostelijke buren. Daar is het „Geloofd zij Jesus Christus" gewor den: „Geloofd zij Adolf Hitler"; daar is het Kruis van Golgotha vervangen door het hakenkruis. Het Nation Socialisme beweert te staan op positief-christelijken grondslag; maar een arbeider kan geen werk krijgen, als hij aan gesloten is bij zijn katholieke organisatie; als hij geen pas heeft, die bewijst, dat hij tot het nazi-arbeidsfront behoort. Zeker, hij behoudt de vrijheid bij het concordaat ge waarborgd, maar als hij ~.ijn vrijheid zóó gebruikt, dat hij lid blijft van zijn confes- sioneele organisatie, dan krijgt hij geen werk. In Duitschland zeggen de leiders, we ne men je heel en al. Een stem: behalve de ziel! Mr. Marchant: als je interrumpeert, ga je er uit! (Applaus, terwijl N.S.B.-ers houzee schreeuwen en den Hitler-groet brengen). Mr. Marchant vervolgt: in Duitschland wil men het katholiscisme terugdringen tot in de kerk; maar het leven van den katho liek is juist voor het dagelijksch leven; hij moet katholiek denken, spreken en hande len. Maar zelfs in de kerk is het geloof niet veilig; daar provoceert men den priester in den biechtstoel tot uitlatingen, waarvoor men hem later in Schutzhaft laat zetten. Dat is de vrijheid van de kerk. Dat moeten wij hier ook zien te krijgen. Zoo houdt men zich aan het concordaat. Men moet zich aan iedere overeenkomst houden. 'n Stem: Ook u! (Door de politie wordt deze interrumpant uit de zaal verwijderd; weer applaus in de zaal en houzeegeroep met Hitler-groet van de Hollandsche nazi's )v Men ziet hier- gedemonstreerd aldus Mr. Marchant hoe de leeren hun leer van vrijheid in practijk brengen. 'n Stem: U moet fatsoenlijk blijven! Mr. Marchant wijst er verder op, hoe in Duitschland het katholieke vereenigings- leven en de katholieke pers onmogelijk ge maakt worden en hoe de rechtspraak er niet meer is gegrond op het recht, maar op het partij-program, met het doel om priesters en kloosterlingen in een kwaad daglicht te stellen. Als spr. -daarvan een verschrikkelijk staaltje geeft, wordt er weer een interrum- peerende N.S.B.er verwijderd, terwijl zijn kameraden hem onder hoongelach van de zaal den Hitlergroet brengen. Mr. Marchant wijst er dan op, hoe de N.S.B. er alsmaar behoefte aan heeft te zeg gen, dat ze legaal is en blijft. Juist, omdat ze dat zoo vaak zegt, gelooft spr. het niet. De N.S.B. is niets voor 'n goed katho liek. 'n Stem: 'n Goed katholiek moet N.S.B. er zijn! Mr. Marchant: ik zal het tegendeel be wijzen. Als men Mussert vraagt, wat er met de Katholieke Kerk moet gebeuren, dan zegt hij: dat zullen we over 3 jaar wel zien. Voor mijn part zal het altijd drie jaar blijven. (Gelach). Wij krijgen dan ook een concordaat! Maar dat moeten we niet hebben. Wij Nederlan ders zijn er trotsch op, dat Kerk en Staat hier zonder concordaat vrij hun gang kun- neen gaan. (Applaus). Een Concordaat dient alleen maar, om de vrijheid der Kerk in te perken en dat moet niet gebeuren in Neder land. (Applaus). De Kerk doet niemand kwaad; in Neder land willen we van een concordaat niets weten. In Duitschland eischt men de jeugd op voor den Staat en veigeet men, dat alle menschen kinderen zijn van een Vader. Men heeft tegengesproken, dat het Nat.- Soc. de leer is van het Staats-absolutisme, doch de praktijk toont aan, dat één man de leider is. Nederland is niet zoo dom om één man de leiding in handen te geven, die hij dan nooit meer uit handen geeft. Men levert 'zich met huid en haar over aan hen, die met vreugde in strijd handelen met het program, waarmee ze lokten, om aan de macht te komen. Praktisch is de N.S.B. hetzelfde als het N.S. in Duitschland; bovengronds lijkt het er heel veel op; in hoeverre dit bewegink je ondergronds met Duitschland te maken heeft, is nog een raadsel. 'n Stem: 'n Beweginkje, 70.000 leden! U kunt gerust gaan slapen, ouwe heer! (Protesten en applaus; de zooveelste N.S.B.-er wordt eruit gezet). Mr. Marchant: Je kon met denzelfden ouwen heer nog wel eens meer last krij gen, dan je lief was, vriend. (Applaus). Spr. wijst er dan op hoe het Ned. volk in de N.S.B.-pers gedenigreerd wordt en ge kwalificeerd als een volk van steuntrekkers, als een volk, dat daalt in peil; als men dat leest en onzen tijd vergelijkt met dien van 40 jaar terug en ziet, dat er aan het Neder landsche volk een wonder is gebeurd (ap plaus), en men toont hun dat aan, dan zien de heeren dat niet; althans ze doen alsof ze het niet zien. En zij denken, dat zij ons red den moeten, ons, het Nederlandsche volk, dat in zijn geheel torenhoog boven die hee ren uitsteekt. (Stormachtig applaus). Als ik dat overweeg, dan'begrijp ik niet, dat er één katholiek is die die beweging steunt, die niet denkt, dat hij de bewe ging moet bestrijden, zoo hard als hij kan. Als hij dat niet doet, dan draagt hij er toe by, dat de Kerk risico's loopt, 'n gevaar, waaraan we de Kerk niet mogen blootstel len. Evenals in Duitschland gebruikt men hier trucs om de menschen tot zich te trekken; ze kunnen elke geloofs- en sociale richting dulden in hun beweging (zeggen ze); maar met het nieuwe heidendom is de duivel in den opmarsch; en de duivel komt met de bekoring, hier met het smoesje, dat ze ons uit de ellende zuilen helpen. Ruk den duivel de lappen van zijn lijf, opdat ge dien duivel van het nieuwe heiden dom ziet in al z'n naaktheid. Laten we aldus besloot spr. trouw aan onzen plicht en aan de Kerk dien duivel weerstaan. (Langdurig applaus). Na afloop bleef het buiten nog eenigen tijd rumoerig. VERHOOGDE INVOERRECHTEN TER VERVANGING VAN CONTIN- GENTEERING? Onderzoek nog niet geëindigd. Groote voorzichtigheid geboden In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake een aantal contin- genteeringen deelt de minister mede, dat het onderzoek naar de mogelijkheid en de wenschelijkheid, om over te gaan tot ver- vangine van de contingenteeringsmaatre- gelen door verhoogde invoerrechten, nog niet is beëindigd. Het betreft hier een quaestie van ingewikkelden aard, waarbij groote voorzichtigheid is geboden. Het overleg ter zake met zijn ambtgenoot van Financiën heeft den minister gesterkt in de overtuigng, dat, alvorens van een ver vanging op meer algemeene schaal sprake mag zijn, eerst het resultaat zal moeten worden bepaald in enkele incidenteele ge vallen. De minister deelt geheel de meening der leden, die een vereenvoudiging van de toepassing der Crisis-invoerwet in dien zin, dat vervanging van een contingenteerings- besluit door een wet achterwege kan blij ven, gewenscht achten. Op deze wijze zou ook naar zijn meening een belangrijke besparing van arbeid kunnen worden be reikt. Waar in het verleden echter eenige malen is gebleken, dat een dergelijke wij ziging niet in overeenstemming zou zijn, met het inzicht van de meerderheid der Tweede Kamer, meent de minister thans niet het initiatief tot een wijziging in de zen geest te moeten nemen. GOUD VOOR DE NEDERLANDSCHE BANK. Per vliegtuig uit Parijs en Londen aangevoerd. Het Fokker-vliegtuig Roerdomp van de K.L.M. arriveerde gistermiddag op Schip- hop uit Engeland met aan boord voor 4 1/2 millioen gulden aan goudstaven, bestemd voor de Nederlandsche Bank. Vroeger in den middag is het lijnvlieg- tuig van de K.L.M. uit Parijs aangekomen, dat eveneens een groote lading goud mee bracht. AANKOOP VAN JONGE ZALMEN IN DUITSCHLAND Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal uit het Landbouw Crisisfonds een be drag van 5000 beschikbaar worden ge steld voor den aankoop in Duitschland en Zwitserland van 1.800.000 stuks jonge zalmen (zalmbroed), welke in het stroom gebied van den boven-Rijn zullen worden uitgezet. Deze aankoop zal geschieden bo ven dien van het aantal jonge zalmen, dat Nederland op grond van het Zalmtractaat van 1885, waarbij de Regeeringen der oeverstaten van den Rijn o.m. zijn over eengekomen samen te werken tot het be houd en de vermeerdering van den zalm stapel in den Rijn met de ruimste aanwen ding van de kunstmatige vischteelt, ver plicht is uit te zetten en waarvoor de gel den op de Rijksbegrooting voor Landbouw en Visscherij beschikbaar zijn. Het uitgezette zalmbroed trekt later als jonge zalm langs onze rivieren naar de groeiplaatsen in zee en keert na verloop van tijd weer naar de stroomopwaarts ge legen paaiplaatsen terug. Dit geschiedt eveneens langs onze rivieren, zoodat er dan alle gelegenheid bestaat voor de Ne derlandsche zajmvisscherijen, deze zalm op te vangen. CAPITULANTENREGLEMENT. Bij K.B. van 11 Maart 1936 is bepaald, dat artikel 1 van het Capitulantenreglement met ingang van 16 Maart a.s. in werking zal treden. Dr. J. A. Prins Hoogleeraar te Wageningen. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 April benoemd tot hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen dr. J. A. Prins te Groningen, om onderwijs te geven in natuurkunde, meteorologie en kli matologie. Imiteeren is waardeeren. Persil wordt door concurrenten Nagemaakt, ge-imiteerd; En zoodra dat wéér mislukt is. Wonit het nóg eens geprobeerd. Maar Persil is daar niet boos om, 't Doet Persil zelfs geen verdrieti Daar Persil altijd Persil blijft. Lukt die namaak immers niet. Nee! Persil is er juist blij om. Dat men 't imiteeren gaat Omdat daardoor wordt bewezen Dat Persil het hóógste staat Want, als dat niet het geval was Was de namaak nooit geschied Goede dingen imiteert men i&Taar de minder goede niet GEMENGDE BERICHTEN KRUIDENIERSWINKEL UITGEBRAND. Gistermiddag ongeveer te vier uur is brand uitgebroken in de kruidenierswin kel van den heer J. Kant te Dirkshorn. De brandweer van Dirkshorn en die van Ha- renkai'spel bestreden het vuur met twee stralen, en slaagden er in den brand te beperken tot den winkel en het aange bouwde pakhuis, welke geheel verloren gingen. De belendende perceelen, waaron der een fouragepakhuis, konden worden bewaard. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. RELLETJES IN DE JORDAAN TE A'DAM Het is gisteravond tot ongeveer half elf in de Jordaan te Amsterdam rustig ver- loopen. Er werd gecolporteerd, maar dit heeft geen aanleiding gegeven tot eenige ordeverstoring. Echter plotseling, na afloop van de communistische vergadering in „Bellevue", veranderde het tooneel. Er kwamen sa menscholingen, naar de surveilleerende agenten in de Tuinstraat werd met steenen gegooid. Toen er spoedig assistentie gear riveerd was in den vorm van een uitruk- auto en politiemotoren, werd in de Tuin straat van eenige balken en planken, die uit een huis, dat afgebroken wordt waren gehaald een soort barricade opgericht. Uit de ramen werden flesschen en met water naar de politie geworpen, waarop deze met revolverschoten antwoordde. Ook in de Madelievenstraat en in de Slootstraat werden eenige charges uitge voerd, waarbij flinke klappen werden uit gedeeld. De politie had de menigte spoe dig verspreid en daarmede keerde ook weldra de rust terug. De bewoners zelf droegen de planken, die over de straat wa ren geworpen, weer weg. Tegen half twaalf was alles weer kalm en behoorde dit opstootje tot het verleden. RUMOERIGE STEENZETTERS. De N.V. Folta, handel in bouwmaterialen aan de Valkenburgerstraat te Amsterdam, heeft een conflict met steenzetters. Toen gistermiddag eenige leden van het perso neel van deze firma met een auto naar hun woning zouden gaan, werden zij in deze straat aangehouden door de steenzetters, die hun aanvielen en mishandelden. Zij vernielden bovendien de banden van den wagen en maakten den motor onbruik baar. Toen de politie verscheen namen zij in een andere auto de vlucht. De politie zorg de ervoor, dat het personeel der firma verder ongestoord naar huis kon gaan. SMOKKELAARSBENDE GEKNIPT. Gedurende enkele jaren reeds trachtte de Deutsche Zollfahndung te achterhalen, hoe het mogelijk was, dat buitenlandsche tabak, voornamelijk Hollandsche, in bepaalde stra ten van Keulen zonder meer gevent werd. Het vermoeden lag hier voor de hand, dat men met een wijdvertakte organisatie te doen had. Dank zij haar ijverige nasporing is het de Zollfahndung thans gelukt, een bende smok kelaars van 15 personen, die hieraan schul dig was, te arresteeren. Volgens berichten van de Zollfahndung uit Keulen, waren de hoofdpersonen van deze bende A. uit Heerlen, en zijn beide broeders, W. uit Keulen en de Hollander A. J. van I. Zoo als thans is komen vast te staan be gon de bende haar werk in den zomer van 1933. De tabak werd twee- tot driemaal per week in Hollandsche wagens over de grens gebracht, eerst eenigen tijd bij ver trouwde bekenden ondergebracht en dan gedistribueerd onder een zekere categorie van handelaars en venters. Deze waren dan van 's morgens vroeg tot laat in den nacht bezig de smokkelwaar op openlijke wijze aan de voorbijgangers aan te bieden. Nor maal genomen hadden zij 100 koopers per dag en tegen het einde van de week zelfs 200. Wel 'n bewijs, dat de Duitscher den smaak van 'n Hollandsch pijpje tabak nog altijd op hoogen prijs stelt. Het is den douane-autoriteiten in Duitsch land gelukt te achterhalen, hoeveel tabak op deze wijze in Keulen van Juli 1933 tot Juni 1935 verkocht werd. Het gelukte de bende n.l. in twee jaar tijd 6120 K.G. om te zetten. De gemiddelde verkoop per week be droeg 60 K.G. Het bedrag, waarvoor de Staat hierdoor benadeeld werd, loopt in de millioenen. W. uit Keulen, die zich thans met de an dere bende-leden in arrest bevindt, zal zich bovendien nog te verantwoorden hebben, wegens het smokkelen van deviezen, daar hij de Hollanders A. met Duitsch geld be taald moet hebben. Ongeveer veertig getuigen zullen in deze zaak gehoord worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7