ZATERDAG 14 MAART 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 De Ter Aarsche veiling in 1935 EEN SOMBER JAAR Aan het vijfde jaarverslag van de Coop. Centr. Tuinibouwveilingsver. „Ter Aar en Omstreken" is het volgende ontleend: Donker is het jaar 1935 gebleven tot het einde toe. Het is alles teleurstelling ge weest wat het gebracht heeft. Het begon al met de lang aanhoudende koude en vorst in het voorjaar. Hierdoor werd aan den plantengroei met name bovenal aan peu len en doperwten ontzaggelijk veel schade toegebracht. Tot overmaat van ramp viel hierop eensklaps in een groote hitte wat voor de eerste trek funest was. De peulen en doperwten -campagne kan dan ook wel grootendeels als mislukt beschouwd wor den. Het is bijna nooit bekend dat de dop erwten-campagne zoo spoedig afgeloopen was als in 1935. Slechts enkele dagen wa ren derhalve de conservenfabrieken als afnemers op de markt. De kwaliteit, door de slechte weersgesteldheid toch al niette best, ging vliegensvlug achteruit, zoodat het voor de conserven al zeer spoedig niet meer geschikt was. Ook de aanvoer was belangrijk minder dan het vorige jaar, n.l. 664.560 kg. tegen 788.260 kg. in 1934, een mindere omzet van 12.3700 kg. of plm. 16 pet. De peulen vertoonden de volgende cij fers: 565.710 kg. in 1934 tegen 406.970 kg. in 1935, dus minder 158.740 kg. of 28 pet. Beduidende verschillen dus. Doorgedraaid zijn 51.290 kg. peulen en 26.990 kg. dop erwten, dus respectievelijk ongeveer 12)4 en 4 pet. Eigenaardig is dat de tuinboonen niet zijn doorgedraaid. Hiervan werden aangevoerd 184.589 kg. Dit artikel wordt ook wel gewild door de conservenfabrie ken. In ieder geval is het aanbevelenswaar dig aan dit artikel wel de noodige aan dacht en zorg te besteden, want in de laat ste jaren speelt het in de productie een niet onbelangrijke rol. De aardbeienteelt schijnt niet vooruit te gaan. Tegen 6600 kg. in 1934 werd aangevoerd 5700 kg. in 1935. Groote aanvoeren; prijzen beneden verwachtingen De bloemkool toonde wat getal betreft wel vooruitgang, n.l circa 151.000 stuks in 1935 tegen 129.000 stuks in 1934. Hiervan zijn doorgedraaid 23.500 stuks, dus ruim 15 pet. Bijeen genomen is de z.g. voortrek één groote teleurstelling geworden en het spreekt wel vanzelf, dat aller hoop zich vestigde op de tweede helft van de cam pagne. Helaas stelde ook deze diep teleur. Wel is waar hadden we door den mooien doch korten zomer een korten tijd een mooie aanvoer van boonen en augurken, die van beslist mooie kwaliteit waren. De aanavoer snijboonen beliep 2.474.200 kg. in 1935 tegen 179.500 kg. in 1934. Hiervan draaiden door 821.120 kg., dus 33 pet. Wel een zeer droevig verschijnsel. De augurken maakten het al niet beter. De oogst was ruimer dan we in jaren ge wend waren. De aanvoer bedroeg 30.613 kg. fijn, 41.752 kg., fijnbasterd, 227.172 kg. basterd, 1.517.569 kg. grof, 225.896 kg. stip pel en 18.261 kg. komkommers. Totaal 2.061.263 kg. tegen 1.155.180 kg. in 1934. In de eerste tijd is alles ongeveer naar de mesthoop gegaan. Ruim 512.000 kg. zijn doorgedraaid, die echter niet allen voor vergoeding in aanmerking kwamen, want korrels en komkommers worden eenmaal niet uitbetaald. Gelukkig echter kwam de export in actie, zoodat na een paar weken in het begin de lijdenstijd voor de augur ken voor het grootste gedeelte voorbij was. De prijzen waren en bleven steeds aan den lagen kant. Om u nog een overzicht te gevn, laat ik nu volgen wat buiten het reeds genoemde is aangevoerd: n.L 70.000 stuks andijvie. 6700 kg. roode kool, 5700 kg. gele kool, 3200 kg. groene kool 32.650 bos peen. 13.800 kg. breekpeen, 35.400 kg. postelein, 4800 kg. spruitkool, 82.000 kg. tomaten, A. B. en C.; 5000 kg. tomaten C.C. en bonken, 16.500 kg. uien, 3900 kg. witlof, 2100 kg. boerekool, 38.300 kg. spinazie, 441.800 stuks sla, 56.000 kg. prinsessebonen, 16.600 kg. -stamprincesse- boonen, 7100 kg. spekboonen, 78.000 kg. pronkboonen, 58.40 stuks komkommers; 7300 bos raapstelen. 2800 bos rabarber, 10.300 bos radijs. 3700 bos selderij, 3500 meloenen. Van dit alles is ook wel door gedraaid, vooral tomaten met 10.000 kg., en sla 10.500 stunks, komkommers 4200 stuks, om dan de voornaamste hoeveelhe den dan te noemen. Echter van alles moet gezegd worden, dat de prijzen beneden, ja ver beneden de verwachtingen bleven. Alles en ge zult me toestemmen dat het niet weinig is, moest worden verwerkt in honderd en zestig veilingen, loopende van 1 Januari tot 31 December 1935. De regeering doet wat zij kan Het is wel een treurig beeld van den verworden toestand van onzen tijd, wan neer men de ontzaggelijke hoeveelheden uitstekende groenten zag wergwerpen op de belt. Wel heeft onze regeering getracht door distributie en inzouterij het kwaad zooveel mogelijk te keeren, maar dit is maar ten deele gelukt. De hoeveelheden waren eenmaal te groot. Na veel onderhan delen is het eindelijk gelukt nog een groo te hoeveelheid boonen te plaatsen als vee voeder, waaraan toen nog al gebrek was. Dat dit alles echter voor de veiling op ex tra kosten uitliep zooals voor terreinhuur en arbeidsloon, ligt voor de hand. In dit alles heeft onze regeering getracht zoo veel mogelijk tegemoet te komen door be taling van vergoed in gspr ij zen en steun gelden. Zij doet wel wat ze kan om de tuinderij voor algeheele instorting te be hoeden. Wel is waar ontbreekt de critiek niet op de handelingen onzer overheid in déze dagen, maar ik voor mij geloof dat we haar dankbaar moeten zijn voor het geen zij deed en nog doet. Het is niet te verwachten dat zij kan aanvullen wat een ieder onzer tekort komt, en we huive ren dan ook als we er aan denken wat gebeuren zou indien zij zich terug zou trek ken. Als vanzelf spreekt, ondervindt de veiling ook dag aan dag wat het zeggen wil steeds onder de bemoeienis der overheid te moeten staan. Veel extra werk wordt gevraagd. Evenwel is dit in uw vereeni- ging, steeds met opgewektheid en trouw verricht. Ik wil dan ook al het personeel daarvoor dank zeggen en hoop in de toe komst altijd dezelfde medewerking te on dervinden. Waaraan ik echter niet twijfel. De vereenigng zelf heeft zich het afge loopen jaar kunnen handhaven, zonder een beroep te doen op de leden tot dekking van het tekort. Met blijdschap hebben we mogen con- stateeren dat in dezen winter de prijzen der groenten in het algemeen goed waren te noemen en dat steeds een behoorlijk getal kooplieden ter veiling was. Me dunkt het verdient in het algemeen ernstige over weging te trachten ook in de wintermaan den te zorgen dat er een behoorlijke aan voer van allerlei ter veiling komt. Daar door bereikt men dat er steeds een groo- ter aantal koopers blijft komen, en dit komt ontegenzeggelijk ten goede. Men be reikt er ook mee, dat er in den winter ook nog eenig inkomen is in uwe gezinnen, en helpt ook mede de exploitatierekening der vereeniging ten goede te beinvloeden. Niet dat ik zou aanraden op groote schaal de gewone productie om te zetten, maar toch als een ieder wat beproefde kwam er on getwijfeld meer ter markt, en dit zou dan weer aanleiding kunen geven tot 't hou den van weer wat meer veilingen in den winter, iets wat een gezonde wisselwer king tengevolge zou kunnen hebben. Onder voorzitterschap van den heer A. J L. Ketelaar kwam de Raad dezer Gemeen te in openbare vergadering bijeen. De heer G. Onderwater was met kennisgeving af wezig. Nadat de voorzitter de bijeenkomst op gebruikelijke wijze had geopend en door den secretaris, den heer H. L. van Delft, de notulen der vorige bijeenkomst waren voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen waren vastgesteld, werd overgegaan tot af werking der agenda. Allereerst werd voorlezing gedaan van Let Koninklijk Besluit, waarbij de Burge meester dezer gemeente als zoodanig werd herbenoemd. Terstond nam de heer Bree- öijk het woord om den Burgemeester met zijn herbenoeming namens den Raad te complimenteeren. Spreker vertrouwde, dat ook in de komende ambtsperiode de ver standhouding tusschen Burgemeester en den Raad goed zou zijn,- hetgeen volgens spreker een waarborg geeft voor een vruchtbare samenwerking. De voorzitter bracht den heer Breedijk dank voor zijn vriendelijke woorden en den Raad voor de toegekende steun tijdens de afgeloopen 6 jaren. Hij twijfelde niet, of ook in de toekomst zal de aangename en pretti ge samenwerking bestendigd blijven. Schoonheid en goede smaak bij het bouwen van huizen. Een groot aantal stukken gingen achter eenvolgens onder den hamer door. Van den heer L. Meeuwsen was een ver zoek binnengekomen om hem in afwijking van de geweigerde vergunning door B. en W. hem alsnog toestemming te verleenen tot den bouw van een winkel en woonhuis voor rekening van den heer J. Schavema- ker alhier. Te dezer zake was door B. en W. een uitvoerig prae-advies uitgebracht. Dat de aanvraag om vergunning zonder opgaaf van reden door B. en W. is afge wezen moet dit College ten stelligste ont kennen. De heer Meeuwsen, aldus dit prae- advies, was van de motieven die tot af wijzing geleid hebben zeer goed op de hoogte, hetgeen ook duidelijk blijkt uit de met hem te dezer zake gevoerde cor respondentie. De quintessence van de zaak zit hem hierin, dat het Instituut van Stad en Landschap van Zuid-Holland, dat door den Raad is aangewezen ter beoordeeling van binnengekomen bouwplannen voor wat betreft het aeslhetisch bouwen, zich niet kon vereenigen met het door den heer Meeuwsen ingediende plan. Over deze aan gelegenheid werd uitvoerig gediscussieerd. De heer den Dunne wees er op. dat de hou ding van B. en W. in deze juist is en als hij op de stoel van een der Wethouders zal, zou ook hij niet anders gehandeld hebben. Maar toch had de afwijzende, beschikking van B. en W. spreker niet volkomen bevre digd. Wij leven in een tijd van aanpassing aldus spreker. Aanpassen, aldus spreker, is gemeen goed geworden en dus moet ook het Instituut zich maar aanpassen. Boven dien is de kwestie van aesthetica dikwijls een kwestie van persoonlijke smaak. Werk en nog eens werk hebben wij noodig en om dit te bereiken is spreker bereid offers te brengen. Bovendien heeft spreker eveneens fouten ontdekt in het door het Instituut in gezonden verbeterde plan al wil hij de des kundigheid van dit Instituut niet in twijfel trekken. Spreker begrijpt, dat de zaak vast- geloopen is, want als hij architect geweest was, zou ook hij zijn plan niet gewijzigd hebben, omdat hij zijn smaak en inzicht eenmaal had bepaald. Veel gemakkelijker, aldus spreker, zou het geweest zijn, indien men bepaalde gedeelten van de gemeente in groote lijnen bepaalde bouwtypes waren voorgeschreven. Moeilijkheden zooals deze zouden dan niet voorgekomen zijn. De voorzitter wees er op, dat absoluut niet als voorwaarde is gesteld, dat gebouwd moet worden, zooals dit Instituut het wil. Er zyn nog diverse oplossingen, maar de heer Meeuwsen wilde zijn plan ten uitvoer brengen en geen enkel ander. Zouden wij hier vergunning geven, dan zou hier de Lustrum van de eenheid Mijne heeren ik wil eindigen, maar voor ik dat doe moet ik nog even memoreeren het feit, dat we nu vijf jaar hebben ge werkt. Dat hebben we gedaan zonder een ,vijf jaren plan". Maar toch geloof ik dat we zeggen kunnen, dat het een tijdperk is geweest waarin den tuinders veel onkos ten zijn bespaard, doordat alles gecon centreerd is- geworden in één vereeniging. Denk u de vroegere verdeelde toestand slechts in met zijn vermenigvuldigde ex ploitatie-kosten en zet dan daarnaast de steeds achteruitgaande tijd. Het zou een voudig niet gekund hebben. En daarom mogen we met dankbaarheid terugzien op het feit, dat alles één geworden is. Tenslote voel ik me gedrongen om u nog eens te wijzen op het feit, dat altijd ge tracht moet worden de sorteering uwer prolucten meer en meer te vervolmaken. Geloof niet dit dit een stokpaardje van uw bestuur of van het personeel is, want wat wordt aangeboden wordt getracht te ver- koopen als het tenminste toelaatbaar is. Maar wil men koopers trekken, dan moet men zorgen, dat zij willen blijven komen, omdat zij weten dat hier wat goeds te koop is. De werkelijkheid doet ons wel eens wat anders zien, helaas. Het is te verstaan, dat men in onzen tijd met zijn geweldige zorgen en zijn weinige perspectief wel eens moedeloos wordt. Toch vergete men niet, dat nooit iets be reikt is door bij te pakken te gaan neer zitten. Hoe moeilijk ook, de weg wijst vooruit. Betreedt hem dan door getrouw te zijn in hetgeen waarin gij zijt gesteld, met het oog geslagen op Hem, bij Wien toch tenslotte het gansche wereldbestel in handen is. normale consequentie aan vast zitten, dat wij de eischen aan de uiterlijke gevels der gebouwen te stellen moet laten vervallen, zoodat weer gebouwd zou worden op een wijze, die, zooals de ondervinding geleerd heeft aanstootelijk is. Wethouder Oudshoorn betreurde het, dat hier geen overeenstemming verkregen is, temeer waar al de jaren dat de gemeente met Heemschut en Stad en Landschap sa menwerkt tusschen bouwer en gemeente steeds voor beide partijen bevredigende oplossingen gevonden werden. Toen wij vroeger de bouwplannen zelfstandig moes ten beoordeelen, aldus spreker, is mij meer malen gezegd: „Hoe kunt je nu zoo iets la ten bouwen". Dit heeft geleid tot aanwij zing van een deskundig instituut en spre ker zou den Raad willen ontraden de ge vraagde vergunning alsnog te verleenen. Na nog fenige bespreking verklaarde de heer den Dunne zich bereid op voorstel van den voorzitter in deze alsnog pogingen aan te wenden om voor beide partijen een bevredigende oplossing te vinden. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voeding en kleeding van schoolkinderen. In behandeling kwam het adres van de S.D.A.P. alhier, waarin verzocht werd maatregelen te nemen voor kindervoeding en verstrekking van kleeding en schoei sel op de scholen. In hun prae-advies we zen B. en W. er op, dat ook zij van oordeel zijn, dat vele gezinnen in een zorgelijken toestand verkeer en. Bij een door hen inge steld onderzoek is gebleken, dat ook in na burige gemeenten geen voeding, schoeisel of kleeding wordt verstrekt. In verschillen de van deze gemeenten doet de crisis en de daarmee gepaard gaande werkloosheid zich in nog heviger mate gevoelen als hier. Zij verwijzen den Raad ook nog naar het prae-advies dat betrekking heeft op het beschikbaar stellen van gelden voor extra steun B, waarin vermeld staat, dat hierbij wel degelijk rekening wordt gehouden met de groote gezinnen, dus met de kinderen, waarvan er veel schoolgaande zijn. In ver band met bovenstaande stellen zij den Raad voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Weyers zal niet ontkennen, dat in vele gezinnen de nood hoog is, maar in dit adres ziet spieker slechts een propagan distisch geschrift. In dergelijke adressen ontbreekt geheel en al de realiteit en in dit verband wijst spreker naar de gemeente Leiden, waar de S.D.A.P., nu achter de groene tafel zit, heel wat „tammer" gewor den is. De heer Walenkamp zegt ten opzichte dezer kwestie zeer sympathiek te staan, overtuigd als hij is, dat de gevraagde maat regelen ook dringend noodig zijn. Spreker wijst er op, dat jaren geleden bij een zeer strengen winter zich hier wel een dergelijk geval voordeed en toen is door particulier initiatief een spijskokerij opgericht, die zeer nuttig en zeer heilzaam gewerkt heeft. Spreker kent geen mooier en praktischer liefdewerk. Moeten de kosten door de ge meente gedragen worden, dan betwijfelt spreker of dit voor een kleine gemeente zooals Warmond financieel uitvoerbaar is. In Leiden, aldus spreker, heeft de gemeen te voor dit doeleinde in 1933 een subsidie toegekend van ƒ40.000.—, voor 1934 32.640.en voor 1935 37.000.Gezien deze cijfers acht spreker het onmogelijk voor Warmond uitvoering aan het plan te geven. Wethouder Oudshoorn is er van over tuigd, dat de nood hoog is maar ziet even eens de financieele onmogelijkheid in om hier afdoend hulp te bieden. Wanneer par ticulier initiatief hiertoe over zou gaan, zou de gemeente niet onwillig zijn subsidie te verleenen. Wethouder Zwetsloot wees er op, dat hier wellicht een taak is wegge legd voor de organisaties. Dr. Walenkamp zou het toejuichen, wanneer een vereeni ging geconstitueerd zou kunnen worden tot voeding en kleeding van schoolgaande kin deren. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens was binnengekomen een adres van de S.DA.P. alhier om een onderzoek in te stellen naar de krotwoningen, om al- zoo te komen tot onbewoonbaarverklaring van een aantal krotwoningen en de mede werking van de Regeering te verzoeken voor den bouw van een aantal woningen ter vervanging dezer krotwoningen. B. en W. adviseeren aan dit verzoek geen gevolg te geven, omdat een en ander wettelijk ge regeld is. Tevens merken zij op, dat de eventueel nieuw te bouwen woningen niet noemenswaard goedkooper in huur zullen zijn dan de reeds bestaande woningen voor arbeidersgezinnen en van welk soort wo ningen er verscheidene leeg staan. Van wo ningnood kan in deze gemeente derhalve kwalijk gesproken worden. De heer Weyers zou gaarne zien, dat de gemeente hier zelf het voorbeeld gaf en overging tot verla ging van de huren der woningstichting „Warmunda". De huur dezer woningen is gezien de tegenwoordige tijdsomstandighe den veel te hoog. Verlaging moet er komen, aldus spreker, ook al zal dit aan de gemeen te offers kosten. Hij acht het noodig, dat een onderzoek wordt ingesteld naar den woningtoestand in deze gemeente en moch ten er inderdaad onhoudbare toestanden bestaan en die zijn er, aldus spreker, dan moet tot onbewoonbaarverklaring worden overgegaan. De voorzitter wees er op, dat deze aan gelegenheid wat betreft huurverlaging der huizen van de woningstichting „Warmun da" thuis hoort bij het bestuur dezer stich ting en gaf de heer Weyers in overweging daar ter plaatse de noodige voorstellen te doen. Achtereenvolgens werd vastgesteld het voorschot voor de bijzondere scholen ex art. 101 der L.O. Wet 1920, werd goedge keurd de rekening en verantwoording van het N.-H. Armbestuur over 1935, werd met algemeene stemmen als bestuurslid dezer instelling benoemd de heer W. K. Heyl. Te weinig. Bij de vaststelling voor de extra bijdra ge voor hulp aan werkloozen, welke bijdra ge door den Minister was bepaald op 4.20 per werklooze, wees de heer Weyers er op, De vergadering, die door alle leden werd bijgewoond, begon ditmaal bijna op tijd, een belangrijke vooruitgang dus. Na le zing der notulen passeeren verschillende ingekomen stukken zonder op- of aanmer kingen de hamer; een adres van de bak ker wordt waar B en W. verwezen om ad vies, terwijl blijkt dat de gem. Linscho- ten 8 per jaar voor een ventvergunning eischt. B. en W. zullen eens onderzoeken ook bij omliggende gemeenten en zoo noo dig met voorstellen komen. Benoeming gemeente-ontvanger. Punt 2 der agenda benoeming gemeente ontvanger. B. en W. hebben op de voor dracht geplaatst 1. de heer De Jager, com mies, en 2 de heer Leeuwerik, adj-com mies, beiden ter secr. alhier, terwijl zij zijn borgtocht wederom wenschen bepaald te zien op 10.000. Over deze benoeming en wat daaraan vastzit ontspint zich een uit gebreid debat, niet zoozeer over de per soon van den voorgedragene, die door al len een zeer serieus ambtenaar en uitne mend geschikt voor deze betrekking wordt geacht, dan wel over de nevenbetrekkin gen, administrateur van grond- en wo ningbedrijf. De heer Van Beek noemt dit cumulatie en wenscht een principieele uit spraak van den Raad tegen het a. h. w. klaar maken van betrekkingen voor een bepaald persoon. De heer Weltevreden vindt, dat hier van cumulatie geen sprake kan zijn, daar deze betrekkingen op zich zelf voor een ander in de verste verte geen bestaan opleveren. Bovendien heeft de heer de 'Jager de administratie van het grondbedrijf, die nogal lastig en omvang rijk is, tot volle tevredenheid van B. en W. en Ged. Staten gevoerd, terwijl een an der weer heel wat tijd noodig zou hebben zich in te werken. De voorz. leest een paar brieven voor, waaruit blijkt, dat autoritei ten het op prijs zouden stellen, dat deze administratie in dezelfde handen bleef. De heer Lunenburg voert nog aan, dat nie mand tekort wordt gedaan, daar gewoon een oproeping zal geschieden voor com mies zonder meer. de heer de Jager voor- loopig in salaris achteruit zou gaan, daar hij met het minimum voor ontvanger moet beginnen. De heer v. Doorn zou liever de ze bijbetrekkingen over verschillende ambtenaren verdeelen, de heer Ruys wil het woningbedrijf aan den te benoemen commies opdragen. De heer Zon maakt nog aanmerking, dat geen oproep is geschied, wat hij zeer verkeerd vindt, daarin door een paar andere leden gesteund, de heer v. Doorn verklaart zelfs dat zijn fractie blanco zal stemmen. De voorzitter meent, dat gehandeld is volgens het verlangen van den Raad en stelt voor tot stemming over te gaan, daar de zaak nu genoeg bepraat is. De heer de Jager wordt nu gekozen met 11 stemmen tegen 2 blanco. Het volgende punt: instructie gemeente arts, geeft al weer tot lange beschouwin gen aanleiding. B. en W. stellen n.l. in 't vervolg een rouleeringssysteem toe te pas sen, zoodat ieder der hier gevestigde dok toren op zijn beurt de armenpractijk zal krijgen, te beginnen met dengene die hier het langst gevestigd is. Hij meende nu met een voorstel te komen, dat zeer zeker in den smaak van den Raad zou vallen Hij had leelijk misgerekend, want al dadelijk bleek de heer Luneniburg hiervan niets te wilen weten èn in 't belang der patiënten dat dit bedrag voorheen bedroeg ƒ10. Met kracht kwam spreker tegen deze ver laging op en zou B. en W. alsnog willen verzoeken maatregelen te treffen om ver hooging van dit bedrag te verkrijgen. Al gemeen was men van gevoelen, dat het be drag niet toereikend was om de noodige ondersteuning te kunnen verleenen. Wel licht, aldus verschillende meeningen, kun nen hier de organisaties iets bereiken door deze aangelegenheid aan hun Hoofdbestu ren voor te leggen. Na benoeming van diverse commissiën kwam in behandeling een verzoek van den heer Rutgers om te mogen overgaan tot ver koop van het pand plaatselijk gemerkt A 126c aan den heer J. A. M. Luyten al hier, van welk pand de gemeente eerste hypotheekhoudster is. Zonder hoofdelijke stemming werd de gevraagde toestemming verleend. Vastgesteld werd een verorde ning ter voorkoming van verontreiniging van gemeentegrond. In overleg met de Pro vinciale Griffie en gezien de financieele toestand va nde gemeente, werd besloten de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor 1936 te brengen van 183 op 200 en de opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting van 55 op 75. Mede werd besloten het crediet in rekening-cou rant bij de N.V. Bank van Nederlandschen Gemeenten voor de gewone uitgaven te verhoogen tot ƒ22.000.— Teneinde te ko men tot een afdoende verbetering en ver breeding van den Heeren weg, werd beslo ten over te gaan tot overname van gron den liggende voor de woningen van de hee ren J. Hartveld en anderen. Machtiging werd verleend tot het voeren van een even tueel rechtsgeding in verband met de rech ten van de gemeentelijke eendenkooi. Goed gevonden werd, dat de huur van de een denkooi van den heer Bergman werd over gedragen aan den heer van Herk. Bij de gebruikelijke rondvraag kwamen nog eenige wenschen en verlangens van de leden naar voren, waarbij de voorzitter toe zegde, hieraan de noodige aandacht te zul len besteden. De voorzitter complimenteerde namens den Raad wethouder Oudshoorn met zijn jubileum. Wethouder Oudshoorn dankte den Raad en de ingezetenen voor de hulde, hem ge bracht. Hierna volgde sluiting der vergadering. èn in 't belang der gemeente, hierin ter zijde gestaan door meerdere leden, die met min of meer pathos over de verhouding van patiënten en geneesheer uitweidden. Het voorstel wordt afgewezen. B. en W. zullen zich opnieuw beraden. De straatnamen bracht weer verschei dene leden in 't vuur. Een adres was in gekomen van bewoneis der Achterstraat om deze als zijnde niet deftig genoeg, te verdoopen in „Vredestraat". Poëtische naam en klinkende veel beter dan de pro- zaische „Achterstraat". Deze naam echter was slechts bedoeld voor het gedeelte tus schen Poelstraat en Schoolstraat, de rest kon toch zoo blijven. Waarom vroegen en kele leden. Was „Vredestraat" soms een parodie? Enfin, er werd nog wat gespot de heer Zon stelde voor „Looierstraat". Een historische naam beweerde hjj, daar zich inderdaad looierijen in deze straat hebben bevonden. Vele inwoners herinne ren zich nog wel de liefelijke geur, die de fabriek kon verspreiden en de hoeveel heid ratten, die er door werden aangelokt. Neen Looierstraat kon geen genade vinden. Walstraat betoogde de heer Ruys, maar dan vonden de heeren „Achterstraat" toch nog beter en zoo bleef het den „Achter straat", toch ging men nog even aan 't veranderen en werd „Jaagpad" veranderd in „Rijnkade", wat inderdaad heel wat beter klinkt. KERKNIEUWS BISSCHOPPELIJK RETRAITEHUIS „DE THABOR". Maandag 23—26 Maart: Meisjes (P. Bo- nifacius) ƒ6.50, P. Passionist; Maandag 30 —3 April, Dames deftigen stand, 12.50, P. Jezuiet ('sMorgens om 11 uur sluiting). Woensd. 811 April Ongeh. Dames en Onderw., ƒ8.50, Prof. v. Rooyen. Witte Donderdag op Goeden Vrijdag Nacht, aan bidding); Dinsdag 14—17 April, Mariale Retraite (Meisjes) ƒ6.50 P. Hupperts; Maandag 2730 April Gereserveerd. Maan dag 47 Mei, Gehuwden ƒ6.50; Maandag 1114 Mei, Meisjes ƒ6.50; Zondag 17—20 Mei, Meisjes 6.50; Zondag 2427 Mei, Meisjes ƒ6.50: Donderdag 28—30 Mei Ge reserveerd; Dinsdag 2—5 Juni, Leden 3de Orde H. Franc, ƒ6.50; Zondag 7—10 Juni Kloosterroepingen en voor haar die in de wereld meer godvruchtig willen leven ƒ6.50; Maandag 15—18 Juni Gehuwde Da mes ƒ8.50; Maandag 2225 Juni; Maan dag 29 Juni2 Juli Gehuwden 6.50 In de H. Sacraments-kapel is alle dagen uitstelling van het Allerh. Sacrament, waai de dames vrij heen kunnen gaan. De Tha- bor heeft een eigen Kapel, met het Allerh., waar de Oefeningen gehouden worden. Om aan deze Retraiten deel te nemen is ae leeftijd van 17 jaar vereischt. Opening der Retraiten 's middags om half 7 uur; sluiting om half 4 uur; 4 daag- sche Retraiten 's morgens om 11 uur. De vergoeding kan vooruit, doch ook tijdens de Retraite voldaan worden. De Besturen van Congregaties, Graal, Retraiten-Clubs, Vereenigingen enz. kun ne» zelf een Geestel. Leider aanwijzen bij aanvraag van geheele of gedeeltelijke Re traiten van pi.m. 15 personen. Groote bergplaats voor fietsen. GEMEENTERAAD VAN WARMOND GEMEENTERAAD VAN WOERDEN

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6