STADS Z nieuws AGENDA ZATERDAG 14 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - MG. 1 HOE WORDT HET WEER? SOMBER EN KOUD. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.8 te Stenselc. Laagste barometerst.: 754.3 te Janmayen. Het hooge drukgebied bereidt zich over de Britsche eilanden en Noord-Frankrijk uit en neemt in Noord-Scandinavië iets af. De Oostelijke depressie blijft afnemen, maar brengt nog steeds sneeuw in Duitschland. In Scandinavië houdt de strenge vorst aan. In onze omgeving nam de bewolking weer toe en bleef vorst uit, maar in Frankrijk is de lucht opgeklaard en kwam tot 4 gr. vorst voor. De Britsche eilanden hebben meest betrokken weer, alleen in Schotland kwam plaatselijk opklaring met licht vorst voor. Aan de Noorsche kust waait het krach tig uit Zuid-West, in de O )stzee uit Noord. De verplaatsing van de hooge drukking in Zuidelijke richting zal den wind hier te lande weer naai het Noorden doen loopen, waardoor de vochtigheid der lucht toe neet. De temperatuur zal daarna zelfs bij opklaring gedurende den nacht weinig on der het vriespunt dalen, maar overdag is nog weinig stijging van temperatuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 3.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnam. 6.31 uur tot Zondag morgen 5.48 en van Zondagnam. 6.32 uur tot Maandagmorgen 5.47. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: Zondag 15 Maart voorm. 6.38 uur en nam. 7.00 uur; Maandag 16 Maart voorm. 7.23 uur en nam. 7.57 uur. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHER. Een boerenknecht uit Wassenaar, zekere J. R., heeft in Leiderdorp in verschillende winkels gedurende het afge- loopen jaar een aantal goederen gekocht, die hij voor het grootste gedeelte niet betaald heeft. Verdachte kocht o.a.: 2 doo- zen bonbons, een pond roomboter, tabak, •igaren en sigaretten, ondergoed en zak boeken, 3 paar klompen, zure haring, pin da's en sinaasappelen, vleesch, electrische lampjes (door zijn meisje betaald), een paar handschoenen en een stropdas. Een en ander werd door een 12-tal getuigen ter kennis van den politie-rechter gebracht. Verdachte gaf alles toe. Het O. M.. waargenomen door jhr. mr. v. Asch van Wijck, eischte 4 maanden ge vangenisstraf. De politie-rechter besloot tot aanhouding voor onbepaalden tijd, ten einde een rap port van de Haarlemsche politie af te wachten. Ten slotte stond terecht eer» L e i d s c h student J. A. G. de V. v. S., die zich op 20 December 1935 misdragen zou hebben in het cabaret Moderne te Arnhem en verzet zou hebben gepleegd tegenover de politie, toen deze hem wilde verwijderen. De kas telein en de portier waren tegen verdach te en zijn vrienden niet opgewassen en rie pen de hulp van de politie in. Verdachte heeft toen met een agent gevochten en de zen uitgescholden. De directeur van het établissement ver klaarde, dat hij verdachte niet heeft hooren schelden. Er waren dien avond 7 perso nen in Moderne, die zeer luidruchtig wa ren. De student Klopper zeide, als getuige a décharge, dat hij verdachte niet heeft hoo ren schelden en dat het troepje, eenmaal op straat, rustig naar een taxi is gewan deld, waaruit de V. v. S. toen op ruwe wijze door den verbalisant is verwijderd. Eenige andere getuigen a décharge legden verklaringen van gelijke strekking af. Verdachte deelde nog mede, dat hij op de eerste sommatie van den verbalisant niet wegging, omdat hij „het vaandel, dat nooit verloren mag gaan", moest halen. Jhr. mr. van Asch van Wijck, requisi toir nemende, zeide, dat verdachte zich zeer misdragen heeft, meer nog dan zijn kornuiten. De officier vroeg 150 boete subs 50 dagen. De verdediger, mr. Kruysse, vroeg vrij spraak. Huisvredebreuk en wederspannigheid be wezen achtende veroordeelde de politierech ter, prof. mr. v. Bemmelen, verdachte con form den eisch tot 150 subs. 50 dagen. te? Krijgt Leiden een R.K. Middelbare Meisjesschool? Het bericht in „De Leidsche Courant", dat voorbereidende besprekingen worden gevoerd om in onze stad tot de oprichting van een R. K. Middelbare Meisjesschool te komen, zal zeker velen met mij aange naam verrast hebben. Inderdaad bestaat aan zulk een instituut behoefte, niette genstaande het feit dat Leiden reeds voor treffelijke MULO-scholen heeft. Een vorige generatie heeft de poorten van het middelbaar en hooger onderwijs voor de vrouw opengestooten, en daarmee haar geestelijke horizon ontzaggelijk ver ruimd. Ons maatschappelijk leven ver schilt mede daardoor hemelsbreed van dat onzer grootouders, en met allen eerbied voor dien goeden ouden tijd mogen wij ons déze verandering tot een zegen reke nen. Maar de emancipators van tachtig jaar geleden verzuimden opzettelijk, reke ning te houden met de natuurlijke onge lijkheid tusschen man en vrouw. Zij acht ten hun doel bereikt toen zij voor vrouwen alle onderwijsinstellingen geopend had den, die voor mannen reeds bestonden. Hun leus was: volstrekte gelijkheid een leus die in dien tijd op bijna ieder maat schappelijk gebied werd aangeheven. Onze tijd heeft, door schade en schande geleerd, een diepere kijk op de maat schappelijke structuur gekregen. Niet ge lijkheid die in gelijkvormigheid ontaardt willen wij, doch harmonische ontwikke ling. Wij erkennen dat veel in onze maat schappij niet gelijk is, en ook nooit gelijk zal worden, maar dat ieder onderdeel zich moet ontplooien in zijn eigen functie en op zijn eigen manier: dat slechts daar door het geheel kan gedijen. Ik meen dat die gedachte ook ten grondslag ligt aan het streven naar een speciale onderwijs- richting voor meisjes. Wij zien weer in, dat eenerzijds de geestelijke hoedanighe den van jongens en meisjes niet dezelfde zijn dat anderzijds voor de vrouw een andere maatschappelijke bestemming is weggelegd als voor den man. Zoo beide ge slachten gelijkelijk recht hebben op volle ontplooiing van hun persoonlijkheid, dan beteekent dat nog niet dat zij een dou blure van elkaar moeten vormen. Speciaal voor Katholieken, die in de harmonische vereeniging van man en vrouw, in hun elkaar-aanvullen, in het gezin de kern van de geheele maatschappij zien, is deze opvatting onaanvaardbaar. Maar als zoowel de aanleg als de be stemming voor het meisje anders is als voor den jongen, dan is het ook logisch dat er voor beiden een speciale opleiding be staat. Dat geldt niet zoozeer voor de lagere school, waar het nog slechts om het bij brengen van elementaire dingen gaat. Ook niet voor het hooger onderwijs, dat in ons land aan de studenten nog alle vrijheid laat om zich buiten de college's in een zélf gekozen milieu te vormen. Maar dat geldt bovenal voor het middelbaar onder wijs, dat de persoonlijkheid van den jon gen mensch doet ontwaken, en dat op die ontwakende persoonlijkheid jaren lang bijna volledig beslag legt. Voor kinderen van 14 tot 17 jaar beteekent de school het leven! Vooral in die periode behoort het onderwijs zich aan de natuurlijke aanleg van de leerlingen aan te passen en hen naar een zekere bestemming te leiden. Daar kan het onderscheid tusschen jon gens en meisjes niet straffeloos verwaar loosd worden. De Middelbare Meisjesschool is voor onze tijd zoo'n buitengewoon geschikte in stelling, omdat zy eenerzijds een vorming geeft, die een geheel vormt, die in zich af is, en speciaal gericht op de taak van de vrouw in gezin en maatschappij, en om dat zij anderzijds de noodzakelijkheid voor veel meisjes niet ontkent, om althans gedu rende eenigen tijd door het beroepsarbeid in hun eigen onderhoud te voorzien. Men leze slechts na welke rechten aan het eind diploma verbonden zijn: de minister van Onderwijs heeft juist dezer dagen de lange lijst nog eens gepubliceerd. Ook hier is de bijzondere plaats, ook van de wérkende vrouw, in de maatschappij, niet uit het oog verloren: de lijst vermeldt grootendeels een aantal specifiek-vrouwelijke beroepen. Daarom is het gelukkig, dat men in Ne derland thans het bestaansrecht van deze onderwijsinrichting erkent; gelukkig is het ook, dat Leiden zich zoo spoedig de gun stige regeling ten nutte tracht te maken. Het zou goed zijn, indien een actie uit de kringen der betrokken ouders aan het ini tiatief der beginners tegemoet kwam. Een enquête daaromtrent zou, naar mijn over tuiging, de stoutste verwachtingen over treffen en de zaak een eind verder bren gen. Het komt mij voor dat hier een mooie taak ligt voor een plaatselijk dagblad als „De Leidsche Courant". Weliswaar zijn thans de tijden moeilijk en ziet het er bij het onderwijs meer uit naar inkrimping dan naar uitbreiding. Maar nog geloof ik dat het enthousiasme der Katholieke ouders en hun offervaar dige samenwerking de moeilijkheden kun nen overwinnen, en daarmee een werk kunnen volbrengen, waarvan de vruchten niet aan henzelf, maar aan hun kinderen, aan de toekomst van Nederland, ten goede zullen komen. Ir. F. H. E. GULJé. Hedenmorgen te half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een schoor steenbrand ten huize van J. H. T„ Oude Singel 62. Het vuur werd door vegen van den schoorsteen gebluscht. In den schoor steen bevond zich o.m. een kraaiennest. Voor het apothekers-assistent-examen zijn geslaagd mej. H. J. Hoek, Den Haag, en de heer M. G. E. Uylhoff, Schiedam. ii NOODKREET VAN KATH, JONGENS De eerste predikatie over de godsdienstig- maatschappelijk vormende waarde van de Katholieke Jeugdbeweging heeft een zeer goede ontvangst gehad. Een definitief overzicht heb ik nog niet, maar enkele spontane uitingen aan mijn adres bezorgd en de huisbezoeken, die reeds zijn afgelegd beloven resultaten, waarvoor ik uiterst dankbaar moet zijn. Dit wilde ik nu reeds mededeelen: wij priesters kennen geen guller en dieper dankbaarheid dan wanneer men ons helpt in gewichtige onderdeelen van de zielzorg en zulk een gewichtig onderdeel is voorze ker de zorg voor de jeugd. Wanneer heel Katholiek Leiden wil hel pen, zooals de parochie van den Haagweg belooft te helpen, dan zal het Katholieke Jeugd vraagstuk in Leiden een heel eind dichter komen tot definitieve verzorging en dus veel hooger bloei. Omdat men er mij om gevraagd heeft: m'n gironummer is 69230. Heel dankbaar! L. BEUNE, Pr., Zoeterw.singeI 33. CURSUSSEN AAN VROUWEN VAN WERKLOOZEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het is nu de tweede winter, dat de Com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting te Leiden, cursussen organiseerde in het koken van voedzame en goedkoope maal tijden en in het naaien en vermaken van eenvoudige onder- en bovenkleeding. Hoe de cursisten bijeen kwamen? Gaar ne wil ik u er iets van vertellen. Aan Arbeidsbeurs en stempellokalen warden aanmeldingsformulieren uitge reikt. Een opgaaf moet verstrekt van: naam, geboortedatum, aantal kinderen, adres, beroep van den man, het weke- lijksch inkomen, de gewenschte cursus, of men reeds eerder cursussen volgde. Is een voldoende aantal bijeen ge woonlijk melden zich dozijnen dan be rust de verdeeling bij de secretaresse-pen- ningm eesteresse der commissie, mej D. El- dering. De lessen worden gegeven in de beide Huishoudscholen en in het Leidsche Volks huis. Per groep ontvangen 2024 cursisten te gelijk les.' Per keer dragen de cursisten 2 cent bij als tegemoetkoming in de kosten, bovendien 50 cent indien een nieuwe ja pon wordt genaaid. De Commissie zorgt voor de verdere kosten, als: lokaalhuur, verwarming en verlichting, salaris van de leerares en de lesbenoodigdheden. Wilt u eens een naailes bijwonen? Ik kies voor u één van de laatste lessen van een serie van 12. Het lokaal goed ver licht ziet er gezellig uit; de 23 moeders zijn achter de tafels of bij de naaimachines ijverig in de weer. De leerares, bijgestaan door leden van verschillende vereenigin- gen, zooals afd. Leiden van de Vereeniging van Huisvrouwen, de Chr. Vrouwenbond, de R.-K. Vrouwenbond en oudste leerlin gen der Vakscholen, gaan voortdurend rond om de cursisten met raad en daad bij te staan. De dames hebben een japon voor zich zelf genaaid; daarvóór maakten zy een flanel, een schort, een kinderjurk of jon gensbroek geknipt uit een gedragen klee- dingstuk en nu, de glorie van den cursus, de japon. U weet. een moeder komt voor zichzelf gewoonlijk tekort. Vóór alles moeten de man en kinderen netjes voor den dag ko men. Eenige japonnen zijn al gereed, eeni ge cursisten persen nog of hechten een kraagje of jabot. Dit is zeker, Zondag kan men de nieuwe japon dragen! Hoe prettig zitten allen te werken, de zorgen zijn iets vergeten, men betreurt het oprecht, dat de laatste les al bijna is aan gebroken. Gelukkig, men kan zich nog op geven voor de 5 kooklessen. De verwachtingen zijn eehst iets minder hoog gespannen. „Koken, doe je toch da gelijks, dit behoef je toch niet meer te leeren", „ja, als er geld genoeg is kan ik het ook wel goed; je moet eerst maar eens met 7 personen zitten en een kleine steun, waarvan de huur nog af moet." Meer van deze opmerkingen kan men beluisteren. Een beetje onwennig ziet ben de eerste les in de „Deensche keuken". Ze voelen zich even als kinderen. De leerares be spreekt het koken en de kosten van een voedzame maaltijd, waarvoor natuurlijk maar zeer weinig geld beschikbaar is. Eén van de gerechten, de stokvischscho- tel, was geheel onbekend maar werd bij het keuren heerlijk gevonden, ,,'t staat in je maag"! Als ieder een portie van de spijzen heeft geproefd en er natuurlijk flink over het onderwerp is gepraat (ze komen best uit hun hoek), wordt het restant aan de cur sisten om beurten meegegeven. Voor de Commissie is het bijzonder pret tig, dat vele ingrediënten beschikbaar wor den gesteld, zoodat de kc Ten, van kook cursussen niet hoog behoeven te zijn. Na tuurlijk zijn de totaal-uitgaven toch niet gering, terwijl ze uitsluitend aan behoef- tigen worden gegeven. Voor December 1935 waren ingeschreven 206 cursisten voor naailessen en 101 voor de kooklessen. Dit aantal was op 1 Fe bruari 1936 resp. 238 en 115 en dagelijks komen nog aanmeldingen binnen. Om nu de cursussen tot een goed einde te brengen is nog geld noodig. Zijn er te Leiden nu geen 200 inwoners, die elk ƒ1.voor dit doel willen afstaan? Ik ge loof van ja. Het gironummer van de penningmeeste- resse, mej. Eldering, is No. 199874, adres le Binnenvestgracht 15. Ten slotte wil ik u nog de samenstelling der Commissie mededeelen: Voorzitter: Wethouder van Stralen. Secr-penningm.: mej. D. Eldering. Leden: een afgevaardigde van het Cri sis-Comité, van de Mij. van Weldadigheid, de Directrices der beide Vakscholen, afge vaardigden van de afd. Leiden der Ver eeniging van Huisvrouwen, van Chr. Vrou wenbond, en R.-K. Vrouwenbond, de Chef der afd. Vrouwen van de Arbeidsbeurs en de Directrice van het Leidsche Volkshuis. Moge vele milde giften bovenstaanden arbeid mogelijk maken. DE STILLE OMGANG. Aan den „Stille Omgang" die heden nacht te Amsterdam zal plaats hebben, zullen pl.m. 2000 Katholieken uit Leiden en Omgeving deelnemen. Deze zullen in twee groepen, ieder per extra-trein, naar Amsterdam vertrekken. De groep, die het eerst vertrekt, zal, be houdens enkele uitzonderingen voor dor pen in de naaste omgeving van Leiden, be staan uit deelnemers uit de bij Leiden aangesloten dorpen. De trein, die deze groep naar Amsterdam zal vervoeren, vertrekt uit Leiden om 10.45 en zal in Leiden terugkeeren pl.m. 6 uur. Voor de tweede groep, welke hoofdzake lijk uit Leidenaars bestaat plus enkele dorpen, uit de omgeving, zal vóór het ver trek in de Hartebrugskerk om 10.30 uur een lof met predicatie worden gehouden. Deze groep zal 12 uur uit Leiden vertrek ken en pl.m. 7.15 uur terugkeeren. Voor beide groepen zullen de kerkelijke dien sten gehouden worden in de Mozes- en Aaronkerk. R.K. DIOC. VROUWENBOND De te houden missie in de St. Petrus parochie en de te geven missiefilm door de Paters van het Goddelijk Woord te Uden hebben het bestuur van de afdeeling Leiden van den R.K. Dioc. Vrouwenbond toch ertoe doen besluiten om de ledenver gadering op Donderdag a.s. 19 Maart te laten vervallen. Het bestuur. HET CONFLICT BIJ DE Fa. v. HOEKEN VOORKOMEN. Overeenstemming bereikt. Partijen, betrokken bij het conflict hij de firma v. Hoeken, houthandel hier ter ste de, hebben aan den rijksbemiddelaar prof. Joseph us Jitta bericht, dat zij zijn giste ren gepubliceerd voorstel hebben aan genomen. Hiermede is het dreigend conflict dus af gewend en zal het werk Maandag op de gewone wijze worden voortgezet. COMPROMIS INZAKE LOONSVER LAGING BIJ DE N V. v/h GEBRS. PEL. De besturen van de Algemeene en Chris telijke bonden in het bakkers-, chocolade en suiker be werkingsbedr ij f hebben den Rijksbemiddelaar medegedeeld, dat zij na het personeel te hebben gehoord, zijn con clusie, genomen in de bijeenkomst van par tijen op 10 dezer, volledig aanvaarden. Hierdoor wordt de loonsverlaging tot 5% beperkt en zal over een paar maanden, wan neer een nieuw accountantsrapport is ont vangen, de toestand van de onderneming, e.v. de vraag van nieuwe loonsverlaging of ontslag, nader onder oogen worden gezien. R.K. Klubo Esperantista. De gisteren gehouden bijeenkomst is als gewoonlijk zeer prettig vexToopen. Aller eerst werd de 3e competitietaak behandeld, waarna men aan het vertalen sloeg van dc club wedstrijdtaakVervolgens werd een zeer interessant Esperantobabbeltje gehou den, welke een sinds weken niet gekende gezelligheid schiep, mede omdat de opkomst boven aller verwachting was. Hierna nog eenige mededeelingen, waarin de voorzit ter bekend maakte, dat de bibliotheek we derom twee mooie boekwerken rijker is ge worden. Tot slot maakt het bestuur bekend, dat een prijsvraag is uitgeschreven, om een ka rakteristieke naam voor de club te verkrij gen. Inzendingen bij het bestuur tot uiter lijk 13 Mei a.s. Bedoeld wordt een zoo kort mogelijke en veelzeggende naam. E. H. B. O. Voor het door de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. afgenomen examen ter verkrijging van het diploma eerste hulp bij ongelukken, zijn de navolgende personen geslaagd: G. Aal- bersberg, J. H. Barlo, P. Dijkstra, A. Flo- risson, J. A. de Graaff, P. M. v. Leeuwen, I. Koole, H. C. v. Meurs, J. Ober, A. Prins, T. Rozemeyer, W. v. Son, H. v. Nierop, K. W. Wijk, P. A. Har te veld, W. v. Zonne veld. Het examen werd afgenomen door de doktoren M. van der Stoel, H. Navis en S. A. Liezenberg. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". De lezing van Dr. H. van Rooyen. De lezing, die dr. H. van Rooyen, Kruis heer, voor de leidsters en genoodigden mor gen, Zondag 15 Maart, zal houden, begint niet om 3.30 uur, maar om 4 uur. Voor een slechts matig bezette Schouw burg (De Vastentijd zal op het bezoek van invloed zijn geweest) is gisteravond weer een voorstelling gegeven van „Boefje". Het publiek was enthousiast in zijn betuigingen van waardeering. LEIDEN. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing drs. J. Eyckeler over „De schoon heden van het Boek Job", Turk te 8.15 uur. Donderdag. Leidsche Kunstkring „Voor Al len". Eva Liebenberg. Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. De Zondagdienst der huisartsen te Oegstgeest' wordt waargenomen door dr. Hugenholtz. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren Bruins Slot, De Bruijne, Kortmann, Niemer. Starck. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Maart a.s. waar genomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. BANKETBAKKERSCURSUS 1935—1936. Heden en morgenavond van 7.30 tot 10 uur zijn de resultaten van het afgeloopen curssujaar voor ouders en belanghebbenden te bezichtigen in de groote zaal van het R. K. Volksgtbouw, Steenschuur 15. Onder de vele leerlingen zijn er verschil lenden, die hun goeden wil door een vrije fantasie hebben laten blijken. In aanmerking genomen, dat allen leer lingen zijn, die voor het eerst een cursus volgen, zijn er voortreffelijke fantasieën te zien, vooral op het gebied van suikert rek ken, wat op zich zelf een zeer moeilijk on derdeel der banketbakkerij is. Verder hebben de meeste leerlingen een verplicht stukje gemaakt, zoodat een en ander de moeite van een bezoek zal loon en. De heer G. Hulst, vice-voorzitter van den Nederlandschen Bond van Banketbakkers patroons. alsmede de heer D. Tielenburg, chef-kok van Soc. Minerva", hebben zich bereid verklaard als jury op te treden. Handelsregister K. v. K. Wy z i g i n g e n: 1892. Firma L. F. Ser- vaas Zonen, Leiden, Hoogewoerd 17, kantoorboekhandel en techn. teekenmate rialen. Vest. fiL: Lelden, Breestraat 41, d.d. 7 Mrt. 1936. Gevolm.: W. E. A. von Hofe, Leiden (B.P.). 6031. Kantoor van vaste goederen, Hy potheken en Assurantiën E. A. Freyser, Lei den, Joh. de Wittstraat 4. Vest. woningbu reau en pensionbureau, te Leiden, Stations weg 45. Bij koninklijk besluit van 11 Maart is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant J. E. van Nes van Meerkerk, van het 6e Reg. Veldartillerie. Prijs voor te leveren boventaxe melk in georganiseerd overleg voor het district Leiden ovex- de week van 1521 Maart is vastgesteld op 4.25. BIOSCOPEN. Casino. Het filmlievend publiek, dat deze week Gasino bezoekt, zal in gedachten heel wat avonturen kunnen meemaken in „De Orient-express" en eens lekker kunnen griezeleix in de film „Vleermuizen". In „De Orient-express", rijdend tusschen Ostende en Konstantinopel, worden de rollen ver vuld door Heather Angel als arm cabaret danseresje, door Norman Foster als zaken man, door Roy d'Arcy als treindief, door Dorothy Burgess als vinnige journaliste en door Ralph Morgan als menschlievende, vu rige patriot, die strijdt voor de belangen van het Zuid-Slavische volk. Aan de gren zen wordt de trein opgewacht en wordt Dr. Czinner (Morgan) gevangen genomen met het danseresje en den treindief. En nu be reikt de spanning in de film het hoogtepunt bij een sensationeele ontsnapping, waarop een „happy end" volgt. In „Vleermuizen" ziet men. hoe de bevol king van een dorp verontrust wordt door geheimzinnige verschijnselen gevolgd door plotselinge sterfgevallen. Inspecteur Brett- schneider tracht de oorzaken van al dat on heil te ontdekken, maar te vergeefs. De ver denking v.alt op een ongelukkigen idioot, die de gewoonte heeft vleermuizen in zijn zak te dragen. Deze blijkt onschuldig en ten laatste gelukt het Brettschneider „de vleermuis", die al die misdaden op zijn ge weten heeft, te ontdekken en onschadelijk te maken. Zooals we boven reeds zeiden kunnen liefhebbers van deze soort films hun hart ophalen na genoten te hebben van het voorprogramma, dat als altijd goed ver zorgd is. Voor volwassenen. Lido. De „Kermisgasten" heerschen deze week in Lido, een der bekende Hollandsche films, welke geheel op den lach is ixxge- steld „vora Kopf bis Fuss". Deze film van den lach van het vroolijke lied en van den echten Amsterdamschen gijn is geen kunstfilm en heeft ook niet de pretentie dat te zijn. Het is een onvervalschte Hol landsche revue, uitgebreid met de moge lijkheden van de camera en door deze re vue zingen en spelen Henriëtte Davids, zooals men het van haar niet anders ver wachten zou op de planken, vol actie, vol leven, vol grappen en invallen, bazig en bezig, vol toewijding voor en in eeuwige ruzie met haar „broer" Johan Kaart, ook I al van alle markten thuis en altijd opti-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2