ZATERDAG 14 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 IMTERPAROCHIEELE GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE /OOR ONZEN PATROON. yMaart is toegewijd aan onzen grooten Pa troon, St. Joseph. Ouderen en jongeren, al len die Joseph gezellen zijn, bidden met aandrang ter eere van den grooten, sterken en eenvoudigen St. Joseph. Want door Zijn voorspraak willen we God bidden om zegen voor ons- en de onzen, om zegen ook voor het Gezellen werk in stad en land. DondeTdag a.s. is het Zijn feestdag. In de Parochie van den H. Leonardus, Haagweg, wordt een H. Mis opgedragen tot intentie van onze vereeniging. Wie eenigszins kan komen, is natuurlijk present. Het uur waarop die H. Mis zal worden gelezen kunt gij vinden in onze wekelijksche agenda van de „Leidsche Courant" en het Kerkbe- richt. AAN POLITIEK DOEN. IX. Uit ons vorig schrijven bleek wel, dat de benaming „partij-pers" niet opgaat ten op zichte van de katholieke pers. We wezen er reeds op, dat zeer vele bladen zelfstandig geredigeerd worden en dat onze katholieke pers hoogere motieven dient dan het groot- maken van een katholieke partij. Maar, zoo kan allicht gevraagd worden, waar vandaan komt dan die eensgezind heid? Ontstond die na het Bisschoppelijk mandement? Ons antwoord is: neen, die eensgezind heid was er vóór dat de Bisschoppen een uitspraak deden ten opzichte van de een heid .op alle terrein van het openbaar le ven, dust ook in de politiek. Die eensgezind heid kwam eenvoudig hier vandaan, dat de verantwoordelijke redacties inzagen hoe slechts de eenheid van actie succes ople vert. Er zijn van die natieve menschen, die de veronderstelling opperen, dat die katho lieke pers er wel voor betaald zal worden! Of althans werd betaald. Omkooperij dus. Waar men die dwaasheid vandaan haalde weten we niet; maar dat buiterv een paar advertenties per jaar er geen baten van politieke zijde binnenkwamen of komen weten we wel. Dat een dergelijke, door be paalde zijde nu nog geuite veronder stelling zeer minderwaardig is, behoeft wel geen nader betoog. Tenzij er onkunde in 't spel is. Behalve die „tijdskreet" over een partij pers is er nog zoo'n slagwoord, geboren in Duitschland en geïmporteerd in ons land, die we eens nader moeten bezien n.l. poli- tiek-katholicisme. Och ja, 't is zoo gelegen, als je een hond wil slaan is er altijd wel een stok te vinden. In de eerste eeuwen van het chris tendom, bij het terugdringen van het hei- densch barbarendom, heette de katholiek van die dagen een „christenhond". Die mocht je dooden als wildbraad. En toen in de middeleeuwen de hervorming losbrak als een orkaan en kerken en kloosters wer den geplunderd en katholieken verjaagd, toen was de benaming „beelden-aanbidder" of „aflaten-zwendelaar" schering en inslag. En we heeten toch nog steeds „ultra-mon- tanen?" Geen wonder, dat de aanhangers van „een almachtigen staat" ijverig speurden naar een klinkenden naam. En het ei van Colum bus werd ontdekt door een bloed- en ras- Germaan en 't was „fertig". „Politiek-ka- tholicisme" zou ook genoemd kunnen wor den het hoedje, om er alles onder te vangen. Daar is b.v. een eenvoudig nonnetje, die zonder opzet geld naar een ander klooster of persoon in 't buitenland zendt. Deviezen- smokkelarij. De omstandigheden tellen niet mee, de enorme charitas evenmin; want dat is: politiek-katholicisme. Een pater, di recteur van een jeugdvereeniging, beoefent sport in de vrije natuur. Verboden, dat gaat tegen de staat: politiek-katholicisme. De Bissschop van Münster waarschuwt tegen als Herder xk de vulgaire nazi-pers. Doet dus Zijn plicht als Herder. Krijgt echter een sein van de politie, moet op zijn woorden passen: poli tiek-katholicisme. Een Kardinaal der Kerk strijdt door met allen durf, voor het behoud van principieel 'onderwijs. Om het behoud der zielen. Geen enkel politiek mo tief. En toch: politiek katholicisme. Ja, 't is een droeve „litanie". Dat krijg je als er geen onderscheid meer is tusschen christendom en heidendom, tusschen goed en kwaad. Politiek-katholicisme is een fictie, een naam zonder inhoud. Het wordt slechts ge bezigd zooals destijds „christenhond". Dat onze „eeuw van beschaving" zulks in houdt is een bewijs, dat de beschaving der massa slechts een laagje vernis vormt. SEVERUS. MEDEDEELINGEN. De viering van den verjaardag van den vice-Praeses is in verband met de H. Mis sie enkele weken verschoven. De preciese datum wordt nog nader bekend gemaakt. De Retraiteclub viert in Mei haar tiende De Raad dezer gemeente kwam Donder dagavond ten 7 uur bijeen. Voorzitter Mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig 12 van de 13 leden. Afwezig wegens ziekte de heer J. Penning de Vries. Na opening der vergadering met het ge bruikelijk gebed worden de notulen van de 2 vorige vergaderingen door den secreta ris gelezen en onder dankzegging goedge keurd. Aan de orde is thans de agenda. Op het verzoek van J. van der Kemp te Rijpwetering om een vergoeding uit dé Ge meentekas te mogen ontvangen als bedoeld in artikel 13 der L.O. wet 1920, wordt goed gunstig beschikt. Een zelfde verzoek was nog ingekomen van A. Verboon. Ook hier besloot de Raad nog een tegemoetkoming te verleenen van 12.50 per leerling en per jaar. Ijsgang in de zweminrichting. Door de comimssie, uit den raad benoemd, tot onderzoek naar de deugdelijkheid voor het aanbrengen van ijsbrekers rond de zweminrichting, werd met het gemeente bestuur advies uitgebracht om niet over te gaan tot het aanbrengen van ijsbrekers, in verband met de daaraan verbonden hoogé kosten, terwijl deze kosten bovendien niet opwegen tegen hei geringe risico, dat de gemeente bij ijsgang loopt. Teneinde het damesbad ten Zuiden zonder veel kosten tegen ijsgang te beschermen, is besloten een dam aan te brengen door storting van grond en puin. B. en W. en de commissie stellen derhalve voor van het maken van ijsbrekers af te zien en het risico bij ijsgang voor reke ning van de gemeente te nemen. De heer van Emmerik wijst er op, dat volgens mededeeling van den voorzitter na 1 Januari 1936 niet meer aan het zwembad zou worden gewerkt door werkloozen, ter wijl bovendien voor bescherming van het zwembad geen grootere kosten zouden wor den gemaakt dan 350.Spreker vraagt den voorzitter of deze post is overschreden. Voorzitter antwoordt, dat goedkeuring is verleend tot afgraving van een perceel wei land te Rijpwetering waarbij de afkomen de grond kan worden gebracht, waar de gemeente het nooóig oordeelt. De kosten van de aangebracht dam van grond en puin is beneden de 350.gebleven. Hierna besluit de raad met algemeene stemmen geen ijsbrekers rond het zwem bad aan te brengen. Voorts wordt besloten, op voorstel van den heer Heemskerk, tot aanhouding van de gerezen kwestie van den dorpsweg door Roelofarendsveen, terwijl eveneens nog aangehouden wordt het rapport van den ge meente-opzichter Strijk, betreffende het meten van schuiten In behandeling komt hierna het verzoek van P. Zoetemelk en P. van Leeuwen om verlaging van huishuur. Na toelichting van den voorzitter wordt overeenkomstig voor stel van B. en W. besloten de woning, be woond door P. Zoetemelk niet te verlagen, terwijl de woning, bewoond door P. van Leeuwen, na afloop van.den huurtijd op 29 September e.k. voor den tijd van maximum 3 jaar aan hem wordt verhuurd voor 3.50 per week, exclusief het abonnement van de waterleiding. De woning, bewoond door J. Went, zal eveneens met ingang van dien datum op 3.50 worden teruggebracht. Vervolgens wordt door B. en W. medege deeld het resultaat van een ingesteld onder zoek naar de mogelijkheid van aansluiting van de perceeien liggende aan het' z.g. Kerk- pad te Oud-Ade aan de Drinkwaterleiding der Stichting „De Drie Gemeenten". Blij kens ingekomen kostenberekening van ge-~- noemde stichting, is de aansluiting aan de waterleiding alleen mogelijk wanneer de gemeente een jaarlijksche bijdrage geeft van 316.voor dekking van het exploi tatie-tekort. Gezien het weinige rendement stellen B. en W. den Raad voor aan het be stuur der Stichting te berichten, dat van de voorgenomen plannen van uitbreiding wordt afgezien. Conform het voorstel wordt besloten. Afgraving van land op de ge meentehoeve. In behandeling komt het verzoek van G. Zekveld om vergunning tot het doen af graven van eenige perceeien weiland op de hoeve „Alkemade" door H. de Baat, aan nemer te Amsterdam. B. en W. stellen den Raad voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Los breekt een lans voor den heer Zekveld tot inwilliging van het ver zoek, daarbij wijzende op het groote belang van de gemeente Alkemade, in de afgra ving gelegen. Het land verkrijgt door de afgraving een grootere verkoopwaarde. Voorzitter merkt naar aanleiding hier van op, dat B .en W. eveneens voor verbe tering van het land zijn, alleen leenen de af te graven perceeien zich bij uitstek om door de werkloozen uit de gemeente te worden afgegraven. Het betreft hier dus slechts een kwestie van tijd. De heer Heemskerk spreekt zijn verwon dering uit, dat de commissie voor de lan derijen in deze niet is erkend en spreker vraagt zich af, wat de reden is, dat zulks niet is gedaan. jaarfeest. Leden, die financieel willen hel pen, zijn zeer welkom bij den penningmees- tei\ Ook zal binnenkort een „tombola zon der nieten" gehouden worden om de club kas te versterken. Gerekend wordt op al len! De leden van onze tooneelclub worden eraan herinnerd, dat a.s. Zondag te half- acht in de Hartebrug een H. Mis gelezen wordt voor de zielerust van J. Langeveld. Gezellen, op post! COMMISSARISSEN-VERKIEZING. De candidaatstelling-lermijn is vorige week geëindigd. De definitieve lijst wordt a£. Donderdag op het bord in de groote zaal gepubliceerd. Maandag 23 Maart heeft de stemming plaats in de gewone maand vergadering Voorzitter antwoordt, dat hij met B. en W. van meening is, dat de afwijzing op het verzoek van Zekveld zoo logisch was, dat B. en W. het niet noodig hebben geoor deeld de commissie hi'erover te raadplegen. De heer Verweij is van meening, dat aan deze zaak meer aandacht dient te worden geschonken dan het gemeentebestuur aan vankelijk leek. Het heeft ook sprekers aan dacht getrokken, dat de commissie voor de landerijen in deze is gepasseerd, hetgeen spreker jammer vindt. Het verzoek heeft den heer Verweij dan ook aanleiding ge geven de situatie ter plaatse nader op te nemen. Hij acht het dan ook verstandig, dat B. en W. deze zaak terug nemen ter ren- voyeering aan de commissie, waarna in de volgende vergadering een beslissing zal worden genomen. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. De heer Rietbroek heeft met belangstel ling de discussies gehoord, waaruit hem is gebleken, dat eenieder er voor is, de struc tuur van het land te verbeteren. Spreker acht het een gelukkig verschijnsel, dat er nog particulieren worden gevonden, die be reid zijn het land op de hoeve „Alkemade" te verbeteren en geeft B. en W. in overwe ging met den aannemer een contract af te sluiten met bepaling dat bij de afgraving te werk worden gesteld werkloozen tegen 'n loon van minstens 16.per week. Voor zitter is bereid ook deze mogelijkheid in de commissie te onderzoeken. Het schrijven wordt hierna in handen gesteld van B. en W. met uitnoodiging de commissie hierover te hooren. Vervolgens besluit de Raad op voorstel van B. en W met algemeene stemmen tot het aangaan van een nieuwe rekeningcou rant-overeenkomst met de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten tot een maximum van 42.300. Onbewoonbaarverklaring van huizen te Oude-Wetering. In behandeling komt thans het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van een viertal woningen te Oude-Wete ring. De heer Los stelt voor alleen de twee onbewoonde woningen onbewoonbaar te verklaren. Voorzitter antwoordt, dat dit zeer bezwaarlijk gaat, omdat volgens ad vies van den Inspecteur alle vier woningen onbewoonbaar zijn te achten. Bovendien schuilt daarin nog het gevaar, dat na ver trek van een der bewoners de eigenaar deze weer opnieuw kan verhuren. Verder geeft de raad de bevoegdheid den termijn van bewoning telkens met een bepaalden tijd te verlengen. De heer Rietbroek geeft in overweging den eigenaar te verzoeken de twee leeg staande woningen te verbouwen tot een, zoodat het grootste gezin daarin kan wor den ondergebracht. Voorzitter merkt op, dat ook na aanne ming van dit besluit de eigenaar hiertoe kan overgaan. Blijkt uit een deskundig rapport, dat de huizen weer bewoonbaar zijn, dan kan de onbewoonbaar-verklaring wederom worden ingetrokken. De heer van den Broek vraagt, of het niet mogelijk is den eigenaar te bewegen de woning te verbeteren. Voorzitter antwoordt, dat dit onder de gegeven omstandigheden niet gaat. Nadat nog door den heer Los de hoop is uitgesproken, dat het toch niet in de be doeling van het gemeentebestuur zal lig gen alleen onbewoonbaarverklaring uit te spreken op Oude-Wetering, wordt met al gemeene stemmen besloten lot onbewoon baarverklaring van de woningen te Oude- Wetering, gemerkt A 131 t/m 134. Verbetering van Dorpsweg in de Kaag. Voorstel van B. en W. inzake overname dorpsweg Kaag met reconstructie van dien weg aldaar. Voorzitter deelt mede, dat deze zaak reeds in een der vorige vergaderin gen is besproken en dat de Staten der Pro vincie Zuid-Holland met Koninklijke goed keuring hebben besloten tot overname van dezen dorpsweg met de bedoeling, dien weg over te dragen aan de gemeente Alkemade.. Het gaat hier dus slechts over het nemen van een formeel besluit. Vervolgens stellen B. en W. voor, den weg aldaar voldoende te reconstrueeren. In verband met ervaring, opgedaan met teerdekken in deze gemeente, stellen B. en W. voor den dorpsweg te voor zien van een asphalt-betondek, waarvan de kosten worden geraamd, met inbegrip van eenige bijkomende werken, op 4800. Hierbij is rekening gehouden, dat de veer man W. Verboog voor zijn rekening neemt de verhardingskosten van den toe gangsweg, daar deze krachtens het thans bestaande contract tot onderhoud van de zen weg verplicht is B. en W. stellen den Raad verder voor het werk onderhands uit te besteden en wel aan de N.V. de Ge- ruischlooze weg te Heemstede, die een zeer concurreerende aanbieding heeft ge daan, en welke N.V. bovendien bekend staat als zeer betrouwbaar. De heer Riet broek wijst op de onderhandsche aanbeste ding van den dorpsweg te Rijpwetering die zich minder goed houdt. De voorzitter merkt op, dat deze weg slechts een licht teerdek heeft bekomen. De heer Heems kerk zou bij de uitvoering van de wer ken den aannemer willen verplichten werk loozen uit de gemeente te nemen. De voor zitter zegt toe hiervoor te zullen zorgen. De heer van Emmerik is voor publieke in schrijving. De voorzitter ontraadt in deze tot publieke inschrijving over te gaan, om dat deze weg zich hiervoor niet leent en bovendien te ver van het rayon is verwij derd, waardoor de gemeente verplicht is een tijdelijk opzichter bij de gemeente aan te stellen. De heer van Ruiten vraagt of het werk onder garantie wordt geleverd. De voorzitter antwoordt, dat het geven van garantie dikwijls zeer vaag is. De naam van de N.V. is spreker waarborg, dat hier goed werk zal worden geleverd, temeer daar in deze gemeente proefvakken zijn ge legd, welke nu reeds 5 jaar voor het ver keer zijn opengesteld en nog net zoo goed zijn als bij de oplevering van het werk. Met algemeene stemmen wordt besloten tot overname van deze dorpsweg van de pro vincie, reconstructie van dezen weg, onder toestaan van een crediet van 5000, waar bij tevens wordt besloten het werk op te dragen aan de N.V. de Geruischlooze Weg te Heemstede. Van Gedeputeerde Staten is teruggeko men het reglement op de burgerlijke arm besturen, met verzoek eenige wijzigingen aan te brengen van administratieven aard. B. en W. stellen voor aan de gemaakte op merkingen tegemoet te komen. De heer Pennings stelt op verzoek van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst voor, over te gaan tot wijiging van artikel 1, door de buurtschap Kaag onder te brengen bij het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van Alkemade, in verband met de ongunstige ligging en het vele werk hieraan verbonden. Het armbe stuur zal zijn werk niet naar behooren kunnen volbrengen en zal zich genoodzaakt zien hierdoor over te gaan tot aanstelling van een administrateur. De voorzitter wijst er op, dat de Kaag altijd heeft behoord tot de kerkelijke gemeente van Oud-Ade, zoo dat het in strijd zou zijn daarin uit histo risch oogpunt verandering te brengen. De heer Pennings voelt dit argument niet aan en wijst op het voordeel der gemeente, om dat het burgerlijk armbestuur van Alke made toch reeds over een administrateur beschikt. De heer van Emmerik wijst op de artikelen 34 en 44 van het reglement, waarin bepalingen voorkomen omtrent de normen van ondersteuning en hoopt, dat hieraan streng de hand zal worden gehou den. Thans laten de uitkeeringen nog veel te wenschen over, want aan velen wordt nog met eens gegeven het noodzakelijk le vensonderhoud. De heer Los maakt de op merking, dat bij het doen van ondersteu ningen bij het burgerlijk armbestuur re kening wordt gehouden, dat ook de ker kelijke armbesturen in deze aanvullend optreden. De voorzitter onderschrijft zulks en acht het een eerste vereischte, dat de kerk in deze voorgaat. Het reglement wordt hierna gewijzigd overeenkomstig voorstel van B. en W. Op het voorstel tot aankoop van een stukje grond tot wegverbreeding wordt gunstig beschikt. Voorts keurt de raad na eenige discussie goed, dat na een periode van vorst, wanneer de weg in opdooi ver keert, een gedeelte van den Langeweg van de watertoren naar het pontveer van Van Staveren te Oudewetering tijdelijk wordt afgesloten. De heer Hogenboom verklaart zich tegen deze afsluiting. Aan de bijzondere schoolbesturen wordt een voorschot toegekend op de gemeente lijke vergoeding als bedoeld in artikel 101 der L. O.-wet 1920 over 1936. Werkverschaffing. In bespreking komt vervolgens het ver beteren van eenige weggedeelten in werk verschaffing. De voorzitter licht deze zaak nader toe, daarbij er op wijzende, dat in verband met de goedkeuring tot afgra ving van eenige perceeien weiland te Rijp wetering de nevenkosten nog op den ka pitaaldiensten moeten worden verant woord. Met de provincie is onderhandeld over de verbetering van eenige wegge deelten van den provincialen weg. De pro vincie is bereid eenige vernauwingen in het weggedeelte RijpweteringOud-Ade te vei^feteren onder voorwaarde, dat de gemeente de hiervoor benoodigde grond ter beschikking van de provincie stelt. Vervolgens is het noodig,, in verband met de openstelling van de spoorburg voor rij- verkeer, de toegangsweg te Oude-Wetering eveneens te verbeteren. De totale neven- kosten worden geraamd op 2000. Nadat door den voorzitter nog eenige mededee- lingen zijn gedaan inzake de plannen van de provincie tot het maken van een nieu wen provincialen weg, waarvan de plan nen binnenkort den raad zullen bereiken, wordt met algemeene stemmen besloten op den kapitaaldienst uit te trekken een be drag van ƒ2000, ten einde de zoo ge- wenschte verbeteringen mogelijk te ma ke. De wijziging van de gemeente-begrooting 'dienstjaar 19351936, wordt na toelichting van den voorzitter zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Vervolgens besluit de raad met algemee ne stemmen aan A. L. Schrijver te Oud- Ade voor den tijd van een jaar met een maximum van 3 jaar, te verhuren de wo ning E55 tegen een huurprijs van ƒ3. per week. De openstelling van de spoor brug te Oude-Wetering. In behandeling komt hierna het verzoek tot openstelling van de spoorbrug te Oude- Wetering voor rij ver keer. De voorzitter geeft hierop een uitvoerige toelichting. Het initiatief voor deze openstelling is uitge gaan van den directeur der N.V. kracht- voederfabriek „Muskator", die door de op heffing van de spoorlijn en de sluiting der bruggen boven een bepaald gewicht zich zoo in zijn bedrijf gedupeerd zag, dat hij de bemiddeling heeft ingeroepen van H. M. de Koningin, voor directe openstelling de zer brug. Waar de industrie de hooge be langstelling van onze Landsvrouwe heeft daar weid opdracht gegeven de brug voor de fabriek open te stellen. De belangen der overige handeldr ij venden waren evenwel van dien aard, dat getracht werd de brug voor ieder opengesteld te krijgen Het re sultaat is geweest, dat de Nederlandsche Spoorwegen toestemming hebben gege ven de spoorbrug voor rij verkeer geschikt te maken, onder voorwaarde, dat de kos ten van bediening enz. door de gemeente Alkemaade zouden gesohieden. De belang hebbenden hebben spontaan een bijdrage in de kosten toegezegd en wel tot een be drag van rond 1600, onder voorwaarde, dat de brug dag en nacht geopend is. Waar de Haarlemmermeerpolder en de gemeen te Haarlemmermeer bij de openstelling der PRAKTISCHE WENKEN VOOR DE BEREIDING VAN KAASGERECHTEN! door Martine Wittop Koning. Bij de groote waardeering, die in 't al gemeen de diverse kaasgerechten in het menu ondervinden, komt toch zoo nu en dan de bekentenis van de één of andere huisvrouw, dat haar product niet „dat" was. Hoe is zoo iets te verklaren? Het recept heette betrouwbaar: het gaf de ingrediën ten in de juiste verhouding op en het he rschreef ook wel de verschillende handgre pen, die er bij te pas kwamen. Er blijft dan maar één oplossing voor het raadsel: de kookster was niet geheel op de hoogte van de speciale eigenaardig heden, die kaas bij verhitting vertoonen kan, en ze was daardoor niet gewaar schuwd voor de minder gunstige gevol gen die voor haar gerecht te verwachten konden zijn. Laat ik enkele waarschuwingen maar eens onder woorden brengen. Ten eerste: kaas smelt bij verwarming, en de gesmolten massa is bijzonder kleve rig en plakt dus gemakkelijk vast aan de bodem der pan. Is het nu zooals b.v. bij de smakelijke „gebakken kaasplakjes" de bedoeling, dat de kaas in de koekenpan met wat heete boter wordt verwarmd, dan hebben we ervoor te zorgen, dat de kaas zelf niet met de pan in aanraking komt, en we doen dit dan ook door het plakje kaas goed te omhullen. We halen het n.l. eerst door een niet te dun papje van bloem en water en wentelen het daarna rondom in paneermeel. Als nu door de heete boter die twee omhullende laagjes zich samen tot een korstje vor men, dan kan de kaas binnen dat korstje smelten zonder dat ze naar buiten treedt en aan de pan vastplakt. Ten tweede: wat we van de kaas wen schen, is, dat ze smelt tot een roomachtige massa, want in die vorm is ze verreweg het smakelijkst. Dat bereiken we door een kor te maar flinke verhitting en niet door een langdurige bewerking, die de soepele weekheid zal doen overgaan in een zekere taaiheid en draderigheid. Een flink vuur en een korte behandeling.... ziedaar de voorwaarden, die ons brengen tot een gunstig resultaat. Brengt de aard van het gerecht mee, dat het niet gebakken maar gekookt wordt dan geldt toch dezelfde maatregel: we voegen in dat geval de kaas (geraspt of in kleine blokjes gesneden) niet vóór het laatste oogenblik toe en roeren ze vlug even door de kokende spijs, die juist daar door dat smakelijk gebonden uiterlijk zal krijgen in tegenstelling met de taaie droge massa, die bij lange bereidingsduur altijd zal ontstaan. Ten derde: kaas is weliswaar op zich- zelf al „hartig", maar ze geeft aan de haar omringende ingrediënten dat zout niet af. 't Gevolg zal dus vaak zijn, dat men rekenende op de vrij zoute kaas het gerecht verder schaarsch met zout be deelt en dan teleurgesteld wordt door het resultaat. De kwestie is, dat juist door het pittige van de kaas de verder gebruikte grondstoffen flauwer lijken; het zal dus zaak zijn, in een dergelijk gerecht de hoe veelheid zout iets aan de ruime kant te nemen. Ter illustratie een paar gerechten uit de koekenpan, waarbij het lastige vastplak ken van de kaas op zeer eenvoudige wijze wordt voorkomen. Gebakken aardappelen met kaas. Bak op de bekende wijze een restje in plakken gesneden koude aardappelen met vet of boter in de koekenpan bruin. Roer er op het laatste oogenblik als dus de aardappelen bruin genoeg zijn om te wor den opgedaan een hoeveelheid in kleine blokjes gesneden jonge kaas door (onge veer 1 volle eetlepel kaasblokjes per per soon); laat ze in de heete pan even mee warm worden en breng, zoodra de kaas gesmolten is, het gerecht over in een schaal. Gebakken eieren met kaas. Laat in de koekenpan wat boter smel ten; leg er dunne sneetjes brood in (één per persoon), laat die aan de onderkant goudbruin bakken, keer ze om en leg op elk sneetje een vrij dik plakje kaas; doe nog een klontje boter in de pan en breek dan de eieren over de belegde sneetjes brood (één ei per sneetje). Leg een dek sel over de pan en laat alles samen bakken tot de eieren voldoende gestold zijn. (Het brood voorkomt in dit geval de aanraking van de gesmolten kaas met de koekenpan; het beste zal zijn, de plakjes kaas kleiner te snijden dan de sneetjes brood, zoodat ze niet over het brood uit smelten). brug een even groot belang hebben, daar hebben B. en W. gemeend de openstelling van de brug afhankelijk te moeten stel len van de bijdragen van deze beide over heidslichamen. Na bespreking besluit de Raad met algemeene stemmen tot tijdelijke exploitatie, der voormalige spoorbrug te Oude-Wetering over te gaan, onder aan stelling in overleg met den Haarlemmer- meerpolder en de gemeente Haarlemmer meer van een tweetal brugwachters voor dag- en nachtbediening tegen een vergoe ding van 20.per week. In de kosten van bediening en verlichting, begroot op 2500, dienen belanghebbenden geduren de de eerste twee jaren minstens bij te dragen een bedrag van 1500 per jaar waarna de helft in de gemeentekas moet worden gestort vóór de ingebruikneming der brug en de ander helft binnen een ter mijn, door B en W. van Alkemade te be- bepalen. Aan den Haarlemmermeerpolder en de gemeente Haarlemmermeer zal wor den verzocht in de resteerende kosten elk voor 1/3 gedeelte bij te dragen. De voor zitter wenscht de ingezetenen van Oude- Wetering van harte geluk met dit behaalde succes. Na de gebruikelijke rondvraag, welke weinig belangrijks opleverde, sloot de voor zitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14