HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS" BUITENGEWONE VERBOUWINGS-OPRUIMING van 17.66 36 8.94, 9.73 43 29 De nooden van de Tuinders VRIJDAG 13 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD - PAG- 7 De steeds grootere toeloop is wel een doorslaand bewijs van de extra groote voordeelen dezer Zéér BIJZONDERE OPRUIMING, Het is dan ook de beste gelegenheid om VER BENEDEN de normale prijzen U van nieuwe Gordijnen, Kleeden, Dekens, Bedden, enz. van prima kwaliteit te voorzien. Enkele voorbeelden: BOUCLé KARPETTEN moderne kleurstelling maat 170 x 235, 7.5 190 x 290, 10.86, 9.43 BOUCLé KARPETTEN zuiver wol, onverwoestbaar NA X Q maat 170 x 235, 14 73, 210 x 300, 19.34, BOUCLé L00PER8 diverse mooie kwaliteiten en fraaie dessins 58 - 49 - 42, „H0LTAP"-KARPETTEN, NEDERLANDSCH FABRIKAAT, echter brengen WIJ hierin ALLééN en UITSLUITEND de GOEDE en BETERE KWALITEITEN VERBOUWINGS-AANBIEDING. Echte Origineele Perzisohe Kleedjes, ver beneden de waarde. Prachtkeuze Sheraz, Beloutsch, enz. De eerste keus hieruit is de beste, waoht dos niet. SCHOOBSTEEN- EN 0RESS0IRL00PEBS, moderne dessins en kleuren. 34, ^tJI DIVANKLEEDEN, mooie Handweefstof, alléén nu 1.98, 1.85 GROOTE RUBBER TAFELKLEEBEN met volant, mooie dessins .- CLOSET- EN DEURMATTEN, zoolang de voor raad strekt GORDIJNSTOFFEN, Marquisette, Voiles enz. - Onze bekende PRIMA LEIDSCHE WOLLEN DEKENS, Matrassen, Ledikanten, 20 tot 40 procent beneden de waarde. Ziet onze speciale VERBOUWINGS-ETALAGES, Haarl.straat 137 OPGERICHT 1875 ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF. Aanvraag tot verbindendverklaring van een overeenkomst in het rayon Rotterdam. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de Nederlandsche bakkerijstichting op het de partement van Handel, nijverheid en scheepvaart een aanvrage de eerste in het land voor dit bedrijf ingediend tot verbindendverklaring van een onderne mersovereenkomst in het bakkersbedrijf voor het rayon Rotterdam. Tot de overeen komst zijn toegetreden 83 y, procent van het aantal bakkers in het rayon, die ook on geveer hetzelfde percentage van de totale productie aan brood in bedoeld rayon voortbrengen. Het totale aantal bakkers in dit rayon, waartoe behalve Rotterdam behooren de omliggende plaatsen: Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Barendrecht, Bergschen- hoek, Berkel, Bleiswyk, Bolnes met Slik kerveer, IJselmonde, Kapelle a. d. IJssel, Heerjansdam, Hillegersberg, Schiebroek, Krimpen a. d. IJssel, Krimpen a. d. Lek, Lerkkerkerk, Overschie, Kethel, Pernis, Poortuagal, Rhoon, Ridderkerk, Hoogvliet en Rijsoord, bedraagt 465. Daarvan zijn er 217 in Rotterdam geves tigd en 248 in de omliggende plaatsen. De totale verwerkte hoeveelheid bloem in dit rayon is ongeveer 22.500 balen per week. Belangrijk voor den consument is het, dat de volgende minimumprijzen in de overeenkomst zijn opgenomen; 16 cent voor melkbrood per 800 gram, 14 cent voor wa terbrood van het zelfde gewicht. De thuis bezorging zal met 1 cent beaald moeten worden. De hierboven genoemde prijzen zijn netto en zonder het in dit bedrijf usantieele divi dend. Volgens den gewonen gang van zaken verwijst de minister aanvragen als de thans ingediende naar de permanente commissie uit den oeconomischen raad. Met belangstelling zien wij, en, ongetwij feld, velen met ons, uit naar het verder verloop dezer zaak. HET VERVAARDIGEN VAN MARGARINE DOOR PARTICULIEREN EN DE MARGARINEPRIJZEN. Door den Kath. Bond van Boter- en Mar garinehandelaren werd dezer dagen een adres gericht, tot den Minister van Land bouw en Visscherij, waarin deze Bond den Minister erop wees, dat het zelf-bereiden van margarine door particulieren veel re gelmatige cliënten voor bedoelde handela ren verloren doet gaan. Gewezen werd op het feit, dat deze zelf bereiding reeds zeer grooten omvang heeft aangenomen, en dat men niet alleen voor zichzelf, doch ook voor derden clandestien margarine bereidt. De Bond heeft den Minister erop gewe ren, dat het verbod fabricage van marga- GROENTEN, FRUIT EN SIERTEELT. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisisfonds. Aan de orde is de afdeeling groenten, fruit en sierteelt. De heer Van den Heuvel (A. R.) merkt op, dat er 65 millioen beschikbaar is voor 40.000 tuinders, d.i. 1600 per tuin der. De toestand is zeer nijpend. Het ver blijdt spr. dat het beginsel aanvaard is van erkenning van het verschil tusschen richt prijs en opbrengst. Echter komt het voor, dat tuinders, onder dezelfde omstandighe den verkeerende, verschillende steunbe dragen ontvangen, doordat de gemiddelde prijs boven of onder den- richtprijs valt. Dit werkt zeer onbevredigend. De kweekers te Rynsburg moeten met spoed worden geholpen. De heer Groen (R. K.) betoogt, dat by de bepaling van den steun rekening moet worden gehouden met bijzondere omstan digheden van een bepaalde streek. Als de minester schryft, dat de richtprijzen de kostprijzen soms benaderen, hoopt spr. dat daarmee bedoeld wordt productieprijzen, waarin de vaste lasten zijn verdisconteerd. In vele gevallen is de steun te laat uitge keerd, met te lage minimumprijzen. Deze toestand worde radicaal veranderd. Te werkstelling op eigen bedrijf is eigenlijk een mooie naam voor armenzorg, maar wat de tuinders betreft, zij kunnen niet worden gemist in hun bedrijf, dat anders zou worden verwaarloosd. Dat er nog stemmen opgaan voor ophef fing van de saneeringsmaatregelen van de bloembollenteelt, begrijpt spr. niet. Maar er is geen volledige zekerheid voor uitbe taling van 85 pet. der minimumprijzen van het surplus. Dit schept het gevaar, dat men zich niet aan de minimumprijzen zal hou den. Zoo wordt de saneerïng' zelve be dreigd. Met vreugde heeft spr. gezien, dat er een minimumprijsregeling ontworpen is voor de Aalsmeersche bloemkweekerij. De heer S m e e n k (A. R.) bepleit steun aan de boomkweekery. De bedragen, wel ke het bedrijf moet opbrengen, zijn be langrijk verhoogd, zoodat het ze onmoge lijk kan dragen. Is intrekking te wachten van de nieuwe regeling, welke deze ver hooging heeft gebracht? De heer Hiemstra (S. D.) zeide, dat de tuinders bepaald onvoldoende achten den met het oog op misoogst vastgestelden steun. Het desbetreffende bedrag van acht ton worde iets verhoogd. De vaste lasten van het tuindersbedriif moeten worden rine door particulieren practisch nimmer op zijn naleving te controleeren is, alsme de, dat deze clandestiene bereiding haar oorzaak vindt in het groote prijsverschil tusschen het fabrieks- en het zelf bereide product. Aangedrongen wordt derhalve op geheel af gedeeltelijk opheffen van het verbod van fabrikage zoodat meer concurrentie op de margarinemarkt mogelijk zou worden, iets dat zyn uitwerking op den margarineprijs niet zou missen, ofwel: op een aanmerke lijke rechtstreeksche verlaging der mar- garineprijzen, waardoor het zelf fabriceeren niet meer loonend wordt. DE MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Rechten verbonden aan het einddiplma. Bij beschikking van 22 Februari 1935 heeft de minister van onderwijs verschil lende voorwaarden vastgesteld waaraan middelbare meisjesscholen zouden hebben te voldoen om in aanmerking te komen voor bepaalde rechten, welke aan het eind diploma zouden worden verbonden. Enkele van deze rechten vrijstelling van bepaal de vakken bij examens zijn sindsdien vastgesteld, terwijl andere werden aange kondigd. Deze laatste zijn nu eveneens vastgesteld en in de St.crt. van gisteren opgenomen. De, in het door ons j.l. Woensdag ge plaatst artikel over het nut van de Mid delbare Meisjesschool, genoemde rechten zijn nu vermeerderd met andere. DE WERELD-JAMBOREE Vogelenzang is uitverkoren Naar wij vernemen, staat thans defini tief vast, dat de Wereld-jamboree 1937 te Bloem endaalVogelenzang zal gehouden worden. Over een ondergeschikt punt, de jamboree betreffende, dient nog een be slissing te worden genomen in de verga dering van den gemeenteraad van Bloe- m endaal van 19 dezer. Een zeer groote deelneming uit alle landen voor deze jam boree mag verwacht worden, hetgeen ge bleken is uit het dagelijksch contact, dat tusschen het Internationaal Bureau der Padvinders te Londen en het Nederland sche Hoofdkwartier bestaat. „Msbd." De Gouden Keten der Waarheid Dit boekje van Pater Hendrichs is uit verkocht. De 8ste druk (50-60ste duizend) is ter perse. Terwyl de 1ste tot en met de 7de druk zakelijk ongewijzigd waren, en kel van ingeslopen drukfouten gezuiverd, zal deze 8ste druk rekening houden met eenige in de latere jaren sterk naar den voorgrond getreden denkbeelden en op vattingen, zoodat de verschijning van het boekje een oogenblik op zich zal laten wachten. TWEEDE KAMER verlaagd. Bepaalt men zich tot het desbe treffende algemeene wetsontwerp, dan zal voor dit bedrijf groote teleurstelling het gevolg zijn. De heer Kampschöer (R. K.) be spreekt den onvoldoenden uitvoer van den tuinbouw, blijkende uit een vermindering der waarde van den export naar Duitsch- land in zes jaar tijds van 49 tot 11 millioen. De tuinbouw behelpt zich met zoo weinig mogelijk arbeidskrachten, want hy kan ze niet meer betalen. Naast vermeerdering van den export is verlaging van de vaste lasten een eerste eisch. Het buitenlandsche fruit en de buiten- landsche groente worde meer buiten de grenzen gehouden. Is import noodig om export onzerzijds mogelijk te maken, dan houde men toch rekening met hot feit, dat de tuinbouw wel zeer noodlijdend is. De tuinbouw worde gekend in handels onderhandelingen. De minister bevordere den export en regele den import zoodanig, dat hij de prijzen der Nederlandsche pro ducten niet bederve. De heer E b e 1 s (V. D.) is met den heer Kampschöer eens dat van een ver dere inperking van de teelt moeilijk sprake kan zijn, omdat de productiekosten te veel zouden stijgen. Een kleine verhooging van den minimumprijs voor groenten gaat nog wel, maar men zij voorzichtig, want groen ten blijken zeer gevoelig voor prijsverhoo- ging. De minister treffe maatregelen, opdat voorkomen worde, dat de exporteur naar Duitschland een onevenredig deel krijgt van de opbrengst van het product. De heer Vervoorn (Plattel.) bepleit verhooging van de richtprijzen. De minis ter wil een lagen prijs voor groenten om de consumptie niet te doen dalen, maar dan is het niet logisch om, gelijk de minister wil, een accijns van groenten te heffen om de inkomsten van het landbouwcrisis fonds te vermeerderen. Met name in zo mer en herfst moeten de monopolieheffin gen op den invoer van fruit, zuidvruchten en warmoezerijgewassen worden verhoogd, waardoor de prijzen der inlandsche pro ducten beter en stabieler zullen worden. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) zegt, dat bij de crisisregelingen voor den tuin bouw aandacht is geschonken aan het oeco- nomische maar niet aan het sociale ele ment. Daardoor zijn de kleine zelfstandige boeren en tuinders in grooten nood geko men. De heer Louwes (Lib.) betoogt, dat de voordeelen van den exuort den produ centen en niet in de eerste plaats den ex porteurs ten goede moeten komen. Een zekere verhooging der groentenprij- zen ia gerechtvaardigd en in het voordeel van de groentenkweekers en van het land bouwcrisisfonds. En de consumenten zyn niet aan de grens van wat zij kunnen be talen. De heer De Visser (Comm.) bepleit erkenning van Sowjet-Rusland, waardoor de export vergroot kan worden. De Minister van Landbouw en Visscherij, de heer Deckers, zegt, dat de heer Van den Heuvel ten onrechte uit een veilingsopbrengst van 65 millioen een gemiddeld tuindersinkomen van 1600 heeft afgeleid. De desbetreffende menschen hebben niet allen uitsluitend uit veilingop brengsten een inkomen. De helft heeft ook andere middelen, waardoor zij een inko men krijgen. Daardoor deugt de berekening van het gemiddelde inkomen niet. Verhooging-van de minimumprijzen zal de aanvoeren sterk doen toenemen. De artikelen zullen dan niet meer alle kunnen worden verkocht. Met 80 gemeenten is een overeenkomst gesloten, waarbij zij meewerken om tegen zeer lage prijzen tuinbouwproducten be schikbaar te stellen voor werkloozen, arm lastigen en met hen gelijk te stellen perso nen. De grootste gemeenten behooren er helaas nog niet toe. Doordat de tuinders zoo gedifferenieer- de prijzen maken, kunnen zij bij verreke ning met een richtprijs zelfs beneden kost prijs te kort komen. Daarom ook moet er voor den tuinbouw een ander systeem gel den dan voor den landbouw. Spr. kon vooralsnog niet besluiten, het bedrag te verhoogen van acht ton voor mis gewassen van tuinders in Noord-Holland. Hij heeft vooruit geweten, dat, welk bedrag hij ook zou geven, het te laag gevonden zou worden. In het midden latende, of het couranten bericht juist is, volgens hetwelk een af zonderlijke tuinbouwcrisisorganisatie zal worden opgericht, belooft spr. den heer Groen, dat hij niet tot oprichting zal over gaan, alvorens belanghebbenden te hooren. Voor de vroege tulpen is 5 ton beschik baar gesteld op voorwaarde, dat opgehou den zal worden met vragen. Men klaagt, dat de distributie de groen ten duur maakt, maar dit komt, omdat wij eiken morgen voor onze deur willen heb ben het prachtig toegeruste wagentje met 40 tot 60 variëteiten van groenten. Dit maakt de zaak hopeloos duur. De export wordt zooveel mogelijk be vorderd, maar het spreekt vanzelf, dat wij van tijd tot tijd bij handelsonderhandelin gen ook wel eens iets moeten doen, dat voor den tuinbouw niet prettig is, want wij moeten ook met andere belangen dan van den tuinbouw rekening houden. Men bedenke intussehen, dat de tuin bouw voor het overgroote deel op export is gericht, zoodat moeilijkheden onvermij delijk zijn, nu de uitvoer zoozeer wordt be lemmerd. Spr. zal een strenge toepassing van de landbouwuitvoerwet ook ten aanzien van den tuinbouw zooveel mogelijk bevorde ren. Er wordt gerepliceerd door de heer en Groen (R. K.) en Sneevliet (Rev. Soc.) Minister D e c k e rs dupliceert. De Kamer keurt de afdeeling goed. VISSCHERIJ. Aan de orde is de afdeeling visscherij. De heer Duymaer v. Twist betoogt, dat op de binnenvisechers door crisissteun behooren te worden geholpen. Bedrijfssteun worde verstrekt. De heer Drop (S. D.) meent, dat het haringbedrijf onder het regeeringsbeleio is achteruitgegaan in plaats van voriut. Dit beleid worde veranderd. Minister Deckers zegt, voor de kuet- visscherij binnenkort wat te rullen doen. De steun aan de binnenviascherij heeft het karakter van bedrijfssteun. Men wil een wijziging van de visscherij- centrale, maar in beginsel is spr. ertegen, een crisisinstelling tot koopman te maken. PLUIMVEEHOUDERIJ. Aan de orde is de afdeeling pluimvee houderij. De heer v. d. Sluis (S. D.). zegt, dat de kippenhouders ontevreden zijn, omdat zij geen compensatie krijgen voor den lastij welke de graanrechten op de pluim veehouders leggen. Bij uitvoer wordt resti tutie gegeven. Maar in ons land atygt de eierenprijs door het graanrecht en daar door daalt het eierenverbruik. De heer Ebeis (V. D.). vraagt een bij zonder onderzoek van de eierenimarkt. De toeslag van vijf cents voor een kuiken voor fokinrichtingen worde tot tien cents ver hoogd. De heer De Viss er (C. P.) dient een motie in, waarin de' Kamer uitspreekt, dat het door' de pluimveehouders betaalde graanrecht aan hen moet worden geresti tueerd, hetzij uit het landbouwcrisisfonds, hetzij uit het z.g. kippenpotje. (Gelach). De heer v. d. Heuvel (A.-R.) zegt, dat het pluimveebeleid het zwakste deel is der landbouwcrisispolitiek. De eigenlijke pluimveehouders worden zeer ernstig be nadeeld door velen, die pluimvee hou den als bijverdienste en van wie verschei den en in overheidsdienst zijn. Minister Deckers zegt, dat eierenex- porteurs de graanrechten terugkrijgen, waardoor mede een prijsverhoogende wer king op de binnenlandsohe markt zich doet gevoelen. Dit stelsel werkt goed. zoo lang de export in stand, blijft Daarvoor wordt dan ook alle moeite gedaan. De eigenlijke pluimveehouder is over de rege ling niet zoo ontevreden. De teeltregeling werkt niet zoo erg be lemmerend als de heeren Schilthuis en van den Heuvel meenen. De laatste maakt er spr. een grief van, dat hij de kwaliteit van het pluimvee verbetert, maar dit is vol strekt niet in strijd met de landbouwcrisis- wet. Met de bacon doet spr. hetzelfde. Ab soluut afdoende kan ook deze controle niet zijn, maar wy hebben hier te doen met fokkers, die zich vrijwillig onder over heidstoezicht hebben geplaatst. De Kamer keurt de begrooting zonder Officieele Crisispublicaties Steunvergoeding groene- en schokkererwten De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdvak van 16 Febr. 1936 tot en met 22 Febr. 1936 voor de kwa liteitsklassen C en D respectievelijk 3.50 en f3 per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor ln datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonstera C en D, zal respectie velijk ƒ8 en ƒ2.50 per 100 bedragen. (1718) hoofdelijke stemming goed, met aanteeke- ning, dat de heeren De Visser (C. P.) en Sneevliet (R. S.) tegen zijn. Over de motie-De Vieser wordt morgen gestemd. Tegen kwart voor zeven wordt de verga dering tot hajf negen geschorst. AVONDVERGADERING. VERSNELDE BRUGGENBOUW. Aan de orde ia het wetsontwerp in zake financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooging van de tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Verschillende leden voeren over het ont werp het woord. De Minister van Financiën, de heer Oud, zegt, dat men in de regeering geen belaag ster van het motorverkeer mag zien. Dat verkeer wordt door dit wetsontwerp be vorderd, binnen enkele jaren komen daar door belangrijke verbeteringen tot stand. Uitgangspunt is te komen tot versnel den bruggenbouw, maar de financieele po sitie van het Verkeersfonds belet versnel de doorvoering van bruggenbouw. Op het Verkeersfonds drukt een schuld van 13 1/4 millioen, waarvan alleen de rente wordt betaald. Men zou ook moeten aflossen. Met het geld, daarvoor besteed, kan men geen nieuwe bruggen bouwen. Versterking van de inkomsten van het fonds is dus noodig. Liet men dit na, dan zou het tempo van bruggenbouw moeten worden vertaagd. Spr. zet vervolgens uiteen waarom van het tollenplan werd afgezien. Het is geen fraaie figuur dat categorieën, die niet van de bruggen profiteeren, aan de belasting moeten meebetalen. De ver hooging van de benzinebelasting is verder slechts gering. De minister van Waterstaat, de heer v. Lidth de Jeude, zal op verschillende punten thans niet ingaan Spr. beveelt het ontwerp als het minst kwade aan, en zet de nadeelen van het tollenplan dat nu niet aan de orde is uiteen. Over het ontwerp wordt vanmiddag om 1 uur gestemd. Te 1 uur 20 's nachts wordt de verga dering geschorst tot hedenmiddag 1 uur. Het standpunt van Minister Deckers De bruggenbouw en de verhoogde heffing op benzine

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7