VRIJDAG 13 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DREIGEND CONFLICT BIJ LEIDSCHEN HOUTHANDEL. Voorstel van den rijksbemiddelaar. De rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, heeft gisteren op het Departe ment van Sociale Zaken vergaderd met par tijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de firma Van Hoeken, houthandel hier ter stede. Door den rijksbemiddelaar is, nadat ge- ruimen tijd was geconfereerd, een bemid delingsvoorstel gedaan, waarin de patroon zich verplicht, zoodra er werkgelegenheid is, in de eerste plaats te beginnen met de ontslagen arbeiders weer in dienst te ne men en wel in de volgorde van den lang- sten diensttijd, voorzoover zij voor dat werk geschikt zijn. Voorts dat het loon der onge schoolden 20 per week zal bedragen en dat der geschoolden 24.50 op basis van 43 uur per week. De loon en der chauffeurs zullen door partijen onderling nog worden besproken. Partijen zullen op deze basis een.collectieve arbeidsovereenkomst moeten afsluiten. De partijen zullen dit voorstel in eigen kring bespreken en uiterlijk Zaterdagmor gen hun beslissing aan den Rijksbemidde laar mededeel en. HET ZIEKENTRIDUUM. Het Ziekentriduum dat op 23, 24 en 25 Juni wordt gehouden zal door Z. H. E. Mgr. Huibers worden gesloten, terwijl Monseigneur tevens de zieken zal toespre ken. „St. Bavo". Waarschuwing van den Armenraad. Herhaaldelijk komt het voor, dat inge zetenen worden opgebeld en hun wordt gevraagd of zij iets willen geven voor het Leger des Heils, althans zij krijgen den indruk, dat het is voor het Leger des Heils. De gift wordt evenwel afgehaald door iemand van het Nederlandsch Leger des Heils, waarvan het uniform ook al weer heel veel llijkt op het uniform van het groote, internationale, door William Booth gestichte Leger des Heils. Het publiek wordt zoodoende misleid, en dit is te meer te betreuren omdat het Nederlandsche Leger des Heils niet als een steunwaardige instelling is te beschouwen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3976 N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Bat- teljee en Terpstra. Leiden, Oude Rijn 39. Overl. comm.: W. H. Peters, dd. 1 Maart 1936. 5644. G. Biesot, Katwijk aan Zee, Kon. Wilhelminastraat 20—20a, winkel in ma nufacturen enz. Zaak is verplaatst naar:. Oegstgeest, Duivenvoordestraat 11. Het winkelbedrijf is tijdelijk opgeheven. Hedennacht te 3.20 uur is ten huize van J. B., Hoefstraat 61, in de huiskamer brand uitgebroken, doordat waschgoed, dat rond de kachel hing in brand was geraakt. Het vloerkleed en het behang vatten eveneens vlam. De bewoners, die boven sliepen, werden door de rook wakker, waarop de vrouw naar de hoofdpost der brandweer aan de Garenmarkt ijlde, terwijl de man intusschen het blusschingswerk aanving. De brandweer behoefde de motorspuit niet in werking te stellen, want het vuur kon met emmers water worden gebluscht. Hedenmiddag te kwart over één zijn van een militaire wagen, die op den War- monderweg stond, waar men bezig was zand te lossen, de paarden er tusschen uit gegaan. Er bevond zich niemand op den wagen. Een der geleiders probeerde nog het span van 6 paarden tot staan te bren gen, doch zulks gelukte niet. De paarden holden den Warmonderweg af, staken den Rijnsburger weg over en daarna kwam het gespan in botsing met, het hek voor het huis van den heer v. Eek. Twee paarden werden gewond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij Kon. besluit is met ingang van 3 Maart 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het fonds bedoeld in art. 125 der Ziektewet aan F. Eikerbout te Leiden. MUZIEK. DR. PETER VAN ANROOY. Het Residentie-Orkest, Ditmaal had Dr van Anrooy als gastdiri- gent wederom de leiding. Een buitenge woon warm applaus begroette den dirigent bij zijn binnenkomen. Hij bracht ons een programma met Mozart, Brahms en Dvorak. De Fransche violiste Noëla Cousin was de soliste op dezen avond met het Vioolcon cert van Glazounov. Aangevangen werd met de „Ouverture die Zauberflöte", en onmiddellijk was er de Mozartsche Spielfreudigkeit, vloeiing en voortdurende beweging in den gang der stemmen en tegenstemmen. Blijheid en climax, waarna teruggang. Alles als spelen derwijze en als vanzelfsprekend. De uitvoe ring verzadigd van melodie en onberispe lijk van structuur. Het orkest reageerde opperbest op de leiding van Anrooy. Als groot middenstuk de „le Symphonie" van Brahms, de zeer eigene afgesloten persoon lijkheid. Ten zeerste is de aandacht ge spannen geweest tijdens de vertolking, die door den dirigent opgevoerd werd tot een brillante prestatie. Van de vier Brahms' Symphonieën is deze de minst zwaarmoe dige en Dr. van Anrooy nam haar gereser veerd, maar sensitief, met diepere zin en af- Vragen aan de Regeering Inzake het onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Te kwart vóór' vier uur was er heden middag gelegenheid tot het stellen van vragen overeenkomstig art. 112 van het het Reglement van Orde. De heer Aalberse (R.-K.) richt de volgende vragen aan den minister van De fensie a.i., voorzitter van den raad van mi nisters, betreffende de door de regeering op 11 Maart j.l. per radio gedane mededee- ling inzake het onder de wapenen doen blij ven van dienstplichtigen en betreffende onverwijlde indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp. 1. Is de regeering bereid mede te dee- len, welke redenen haar gemotiveerd heb ben om op Woensdagavond 11 Maart, dus op een dag, dat de beide Kamers der Staten- Generaal vergaderden, met voorbijgaan van de volksvertegenwoordiging, per ra- die aan het Nederlandsche volk mede te deelen, dat zij besloten had de dienstplich tigen, die op 14 Maart met groot verlof zouden gaan, onder de wapenen te doen blijven? 2. Is de Regeering van meening, dat overeenkomstig het bepaalde in artikel 187 van de grondwet onverwijld een voor stel van wet aan de Staten-Generaal moet worden gedaan, om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zooveel noo- dig te bepalen; en zoo neen, waarop steunt dan de meening van de regeering en welke gedragslijn denkt zij in deze te volgen? De heer Vliegen (S. D.) richt de vol gende vragen aan den minister van Defen sie a.i., voorzittêr van den raad van minis ters, betreffende het niet onverwijld in dienen van een voorstel van wet, als be doeld in art. 187 der grondwet, inzake het in dienst houden van dienstplichtigen en het door middel van de radio bekend ma ken door de regeering van die indienst- houding. 1. Is de Regeering niet van oordeel, dat het bepaalde in art. 1, vierde lid der Dienst plichtwet, hetwelk het in dienst houden van dienstplichtigen uitdrukkelijk gelijk stelt met het roepen in werkelijken dienst, verplicht tot het in ver wij ld indienen van een voorstel van wet, als bedoeld in art. 187 der Grondkwet, in gevallen, waarin dienstplichtigen, wier eerste oefentijd is verstreken, in dienst worden gehouden? 2. Waarom heeft de Regeering, nu zij een dergelijken maatregel welke op dit oogenblik ook door mij gerechtvaardigd wordt geacht heeft genomen, niet aan die grondwettelijke bepaling voldaan? 3 Acht de regeering het een juiste in achtneming van de verhouding tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, dat zij van een door haar, met het oog op bui tengewone internationale omstandigheden genomen belangrijken maatregel als het in dienst houden van dienstplichtige na het verstrijken van him normalen wette- lijken oefentijd, genomen bovendien op een dag, dat de Tweede Kamer der Staten Ge neraal in vergadering bijeen was, enkel door middel van de radio haar besluit ter publieke kennis bracht. 4. Ware het niet meer in overeenstem ming geweest met goede constitutioneele opvattingen als zij voor deze bekendma king allereerst haar spreekplaats in de ver gadering van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal had gebruikt? werking welke invloed niet miste. Fraai ge scandeerd de motieven en cantilenen, ter wijl aan de Brahms-idee alle recht weder voer. Alles voortreffelijk van intentie, uit muntend door strafheid van rhythme, ho mogeen in de diverse partijen. Dr. van An rooy betoonde opnieuw de Brahmskenner bij uitstek te wezen. Na de pauze betrad de violiste het po dium om het concert „a kl. terts" van Gla zounov ons voor te spelen, en zij heeft dit met muzikale onderscheiding gedaan. Aan alle uitgesproken technici, (waaronder Noëla Cousin zich scharen mag) biedt het Glazounov-concert een goede kans, te meer omdat het 3e deel èn als compositie èn als vioolmuziek wel heel goed geslaagd is. Opnieuw bleek (genoemde violiste is al meermalen -hier opgetreden met het Resi dentie-orkest) dat zij buitengewone kwali teiten heeft als: een prachtig klare toon, distinctie, muzikaliteit. Telkens geeft zij iets anders, lokt en beïnvloed, is voortva rend en impulsief. Zij heeft een forsche beschaafde streek en speelt met geestelijke gewaarwording (saamgenomen) muziek- charme. Het orkest secundeerde raak van karak teristiek, sterk (niet in de beteekenis vaft forto) met aandrijvende drift, welke als vanzelf de gewenschte Glazounov-sfeer meebracht. De soliste heeft de algeheele waardeering mogen genieten, welke zij dan kend deelde met den dirigent en het or kest. Tot besluit „Twee Slavische dansen" van Dvórak. Bij dezen vinden wij meermalen iets van de vèr nazingende idylle van Mo zart, iets van de melancholieke melodie Vein Schubert, in harmonie gebracht met zijn eigen folkloristiische muziekziel. Hier in hoofdzaak de laatste eigenschap. Muziek opbruischend, spontaan en natuurlijk. Di rigent en orkest gaven wat zij konden, zoo dat het een succes werd. Alles werd in gloed gezet; het orkest was ook hier in goede conditie. Voor de pauze ontving de dirigent een prachtige bloemkorf en een tuil kleurige tulpen. Ook aan de soliste werd een bou quet rood-gele voorjaarsbloemen geoffreerd. Zoo is de laatste avond van de reeks van zes abonnementsconcerten voorbij. Met dank herinneren wij ons aan wat ons werd geboden en met verwachting zien wij uit, wat het Residentie-orkest ons na den zomer in het komende seizoen zal aanbieden. J. K. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. PASTOOR P. MEIJER BEDIEND. De zeereerw. heer P. Meijer, pastoor der parochie van den H. Laurentius alhier, is ernstig ongesteld en voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Verduistering op het postkantoor. Aan het postkantoor alhier is een fraude aan het licht gekomen, welke gepleegd is door den gehuwden kantoorbediende F. C. v. d. V. Het verduisterde bedrag zou pl.m. vijf tienhonderd gulden bedragen. De kantoor bediende is gearresteerd en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. Daar het onderzoek nog niet is geëindigd, kon men ons omtrent den aard van de fraude nog geen inlichtingen verstrekken. De fraude werd ontdekt door den direc teur van het P.T.T.-kantoor. BOSKOOP. Mgr. Huibers in Boskoop. Donderdagmiddag bezocht Z. H. Exc. Mgr. Huibers onze gemeente ter toediening van het H. Vormsel. Langs den Ham en Reijerskoop, den weg die Z. H. Exc. zou volgen, waaide reeds vroeg van vele particuliere woningen de driekleur met pauselijke wimpel. On ongeveer 1.15 begon de klok te lui den en verzamelden zich vele belangstel lenden voor de kerk en op het kerkplein ter verwelkoming van den Bisschop. Circa half twee arriveerde de auto van Z. H. Exc. aan de kerk. Allereerst stapten hieruit de secretaris van den Bisschop, den zeereerw. he,r F. J. Bank en de hoogeerw. heer B. M. J. van Rooy, deken te Gouda, waarna vervolgens Mgr. Huibers onder luid gejuich door een haag van K.J.C.- leden in uniform, het kerkgebouw betrad. Onmiddellijk hierna vingen de plechtighe den van het toedienen van het H. Vormsel aan. Het H. Vormsel werd toegediend aan 160 kinderen en 4 volwassenen. Buiten de reeds genoemde geestelijkheid hadden op het priesterkoor nog vele gees telijken uit Gouda en omgeving plaats ge nomen. Door de schoolkinderen werden gedurende de plechtigheden eenige toepas selijke liederen gezongen. Om drie uur ongeveer verliet Z. H. Exc. wederom Boskoop, hartelijk toegjuicht door de talrijke kinderen en verdere be langstellenden en vertrok in de richting Reeuwijk. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER Een koopman uit Zuilen, zekere J. H. v. d. L., zou te Leiden aan mr. L. G. Krol, gep. president van den Raad van Justitie te Semarang, 150 sigaren voor 10 hebben verkocht. Uit goedigheid kocht mr. Krol het kistje: verdachte vertelde, dat in zijn gezin een tweeling was geboren en dat hij in geldnood verkeerde. De sigaren bleken niet te rooken, mr. Krol heeft ze eerst zelf geprobeerd en toen aan een deskundigen vriend cadeau gegeven, die eveneens ver geef sche pogingen aanwendde: de sigaren trokken niet. Heden stond van der L. voor den plaats- vervangenden politierechter, prof. mr. v. Bemmelen terecht terzake van oplichting. Jhr. mr. van Asch van Wijck, het ten las te gelegde bewezen achtende, requireerde 3 maanden gevangenisstraf en teruggave van het bankbiljet van ƒ10 aan mr. Krol. De politierechter wees conform dezen eisch vonnis. Een stratenmaker uit Oegstgeest, J. A. L., stond terecht, omdat hij te Leiden, tegen een troep militairen, die zwaar be pakt in marschverband voorbij trok, ge roepen zou hebben: „Gooien jullie de rot zooi maar neer". Verdachte zelf beweerde geroepen te hebben tegen een hem beken den militair: „Gooi de rotzooi maar neer" Uit de getuigenverklaringen bleek, dat verdachte wel degelijk de ten laste geleg de woorden heeft geu it en op zeer luiden toon. Het O. M. tachtte hier opruiing bewe zen en noemde het een ernstig en ergelijk feit. De eisch luidde: 2 maanden gevange nisstraf. De politierechter legde ƒ30 subs. 60 da gen op. w1 =i LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER INTERPELLATIE-DE VISSER NIET TOEGESTAAN. Bjj den aanvang der vergadering der Tweede Kamer wordt met 823 stemmen verworpen de motie-de Viesser (restitutie van graanrechten aan pluimveehouders). Met 6520 stemmen wordt aangenomen het wetsontwerp tot verhooging der ben- zine-belasting ten behoeve van den versnel den bruggenbouw. Het interpellatie-verzoek van den heer de, Visser 'nzake maatregelen der regee ring in verband met de toenemende span ning in Europa, wordt op voorstel van den voorzitter, nat korte discussies, met 803 niet toegestaan. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. De strijd in Oost-Afrika KWORAM OPNIEUW GEBOMBARDEERD Geboren: Margaretha, dochter van H. W. van Oosten en M. Pijnakker Johan nes, zoon van J. Vlasveld en M. E. Harte- velt Annie Hilde Georgette, dochter van S. J. Bosch en J. A. Woud. Getrouwd: D. J. Wismeier jm. en J. Harnsen jd. Overleden: D. M. Holenkamp on gehuwde vrouw 65 jaar M. A. A. Heems kerk dr. 7 jaar J. VissersSchreuder, wede. 51 jaar. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN DE JAARBEURS. Aankomst aan het Station. Men meldt ons uit Utrecht: De stad was vandaag feestelijk met vlaggen getooid in verband met het bezoek, dat H. M. de Ko ningin aan de Jaarbeurs zou brengen en ter gelegenheid van een uitgebreiden rij toer dien Hare Majesteit door Utrechtsch' straten zou maken. Omstreeks tien uur had zich een talrijke menigte voor het station verzameld om de Koningin een hartelijk welkom toe te roe pen. Ter officieele begroeting waren aanwe zig de commissaris van de Koningin, mr. dr. Ridder Bosch van Rosenthal, de burgemees ter van Utrecht mr. dr. G. A. Ter Pelk- wijk, de hoofdsommissaris van politie en de stationschef. Een luid gejuich weerklonk toen Hare Majesteit, die in het wit was gekleed en een witten hoed met grijze veeren droeg, uitstapte. Na de begroeting in de wachtka mer verscheen de Koningin op het bordes van het station, waar zij hartelijk door het publiek werd toegejuicht. Hare Majesteit was vergezeld van de eer ste hofdame jkvr. D. H. van Tets, den Grootmeester J. H. F. Graaf Dumonceau, den particulieren secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra, den eersten stalmees ter jhr. Verheyen, den kapitein Adjudant H. J. Phaff en den ordonnans officier jhr. G. H. A. van Kinschot. SABOTAGE TIJDENS DE LUCHT BESCHERMINGSOEFENINGEN IN FRIESLAND? Bij de gisteren gehouden luchtbescher mingsoefeningen in de provincie Friesland hebben zich te Oosterwolde dingen voorge daan, die aan sabotage doen denken. Tijdens de verduisteringsoefeningen gis teravond is een hooimijt bij een boerderij onder Oosterwolde in vlammen opgegaan. De brand verlichtte den geheelen omtrek. De politie heeft een aanwijzing, dat deze hooimijt door onbekenden opzettelijk in brand is gestoken. Verder werden van een Radiocentrale te Oosterwolde, die mede werking verleende bij de oefeningen, eeni ge leidingen doorgesneden. Ook hier is ver moedelijk kwaadwilligheid in het spel. De politie zet haar onderzoek voort. Gemeente-ontvanger geschorst. In de gisteravond gehouden buitengewo- na vergadering van den gemeenteraad van Middelstum werd, wegens een geconsta teerd kastekort, de gemeenteontvanger H. P. M. geschorst. Het tekort zou ongeveer tweeduizend gulden bedragen. De Officier van Justitie te Groningen is in deze zaak gemoeid geworden. Tijdens de vergadering werd een nieu we ontvanger benoemd. TELEGRAMMEN NA DE BIJEENKOMST DER LOCARNO- MOGENDHEDEN. LONDEN, 13 Maart. (A. N. P.). Om trent den toestand na beëindiging van de gisteren gevoerde besprekingen meldt Reuter, dat Frankrijk, naar van Fransche zijde verluidt, ofschoon het er op staat, dat Duitschland, om te beginnen zijn troepen uit het Rijnland terugtrekt, nooit gewei gerd heeft, er over te onderhandelen, dat de gedemilitariseerde zone wordt afge schaft. Frankrijk weigert slechts onder den druk van een voldongen feit te on derhandelen. Ook heeft Frankrijk deze zone nooit beschouwd als voor eeuwig te zijn ingesteld Reuter spreekt voorts van een „dood punt", dat door het antwoord van Hitier op de voorstellen van Eden is ontstaan, en dat de zitting van den Volkenbondsraad van bijzonder belang doet zijn. De Raad is bijeengeroepen, niet slechts om te beslis sen over de vraag, of sprake is van een schending van het Locarno-pact of niet, doch de Raad zal tevens tot taak hebben, de aanbevelingen vast te stellen, die hij on der de gegeven omstandigheden wensche- lijk aoht. Er wordt reeds gesproken van het in stellen van een speciale commissie, be staande uit de vertegenwoordigers van De nemarken, Portugal, Spanje, Tsjeoho-Slo- wakije en Zuid-Amerika, die zich met deze kwestie zou hebben bezig te houden. Deze commissie zou artikel 17 van het Volkenbondshandvest als grondslag voor haar aanbevelingen aannemen Deze aanbe velingen zouden dan ter kennis van de Duitsche regeering worden gebracht. Ingeval de houding van Duitschland on verzettelijk blijft, zal de Volkenbondsraad gedwongen zijn, de Volkenbondsvergade ring in buitengewone zitting bijeen te roe pen, om te beslissen welke maatregelen moeten worden genomen. DESSIE, 13 Maart. (A. N. P.). Ita- liaansche vliegtuigen zouden de stad Kwo- ram opnieuw gebombardeerd hebben. Het aantal slachtoffers zou vrij hoog zijn. ERNSTIGE GEVOLGEN DER OVERSTOOMINGEN IN DE V. S. NEY-YORK, 13 Maart. (A. N. P.). De overstroom ingen in Nieuw-Engeland heb ben tot dusver 8 dooden geëischt. De rivie ren stijgen ten gevolge van den ijsgang voortdurend, en stuwen soms tot 4 1/2 M. hooge ijsmassa's het lager gelegen land op. In vele districten zijn fabrieken en scho len gesloten. Ook uit West-Maryland en eenige andere staten van het Midden-Westen komen de berichten binnen over alles verwoestende overstroomingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Maart: Vee. Aanvoer totaal 620 runderen, 361 kalveren, 1389 schapen, 655 varkens 4 paarden en 9 bokken of geiten. Prijzen: 11 stieren f 70195, schoon gewicht 2841 cent, handel stug; 202 kalf- en melkkoeien 70180, handel lui; 242 varekoeien e. a. 65145, handel wil lig; 165 vette koeien f 70180, schoon ge wicht 2847 cent, handel tamelijk; fok- kalveren 812, handel tamelijk; 15 vette kalveren 4585, schoon gewicht 5080 cent, handel slecht; 346 nuchtere kalve ren 36, handel tamelijk; 80 vette scha pen 1721e, 996 vette lammeren 14 19 en 300 weideschapen f 1012, handel slecht; 13 lammeren; 223 mestvarkrtns 1328, handel stug; 432 biggen 7.50 10.handel stug, 4 paarden; 9 bokken of geiten 28. Kaas. Aangevoerd 57 partijen, waar van 45 partijen Goudsche en 12 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 21—22.50, 2e soort 19 20, le soort Leidsche 1517 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas kalm. DELFT, 12 Maart. Vee. Aangevoerd 2 paarden, 101 runderen, 3 graskalveren, 256 nuchtere kalveren, 242 magere varkens, 547 biggen, 46 schapen of lammeren, 69 weidelammeren, 8 geiten of bokken. Paar den 50155, kalfkoeien 100210, vare koeien 70150, nuchtere kalveren 3 20, bagere varkens 1636, biggen 6 15, schapen met lammeren 2028, geiten of bokken 36, Rundvleesch per kg. 34, 40 en 46 cents. Boter 1.601.62per kg. Aanvoer 5 achtste en 2 zestiende vaten, wegende lez. 120 kg. Handel kalm. ALKMAAR, 13 Maart. Kaas. Aanvoer: 35 stapels, zijnde 49.500 kg. Fabriekskaas kleine 21, Fabriekskaas commissie 17.50 en Boerenkaas kleine f 19 per 50 kg. Han del goed. HOOFDDORP, 12 Maart. Granen en Za den. Rogge f 7.25—7.75, Chevalier Gerst f 4.805.25, Haver f 6.156.35, Duiveboo- nen f 8.509.00, Paardeboonen f 5.50—5.75, Groene Erwten f 8.008.75, Gele Mosterd f 1012, Kanariezaal f 1012, Karwijzaad f 2122, Blauwmaanzaad f 1718, per 100 K.G. WISSELNOTEERINGEN AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.14 Londen 7.26 New York1.461'4 Parijs 9.701,8 Brussel 24.81 Zwitserland 48.00 Milaan Madrid 20.1 OU» Oslo36.55 Kopenhagen32 471 '2 Stockholm37.50 Praag 6.09l/2 Weenen Boedapest Prolongatie 2 pet. BEURSOVERZICHT. De politiek neemt in het gedachtenleven van de volkeren op het oogenblik een zoo groote plaats in, dat het wel schijnt alsof voor andere aangelegenheden geen ruimte is. De huidige verwikkelingen zijn dan ook ontegenzeggelijk van zeer ernstigen aard. Maar de herinnering aan den grooten oor log ligt nog zoo versch in het geheugen, dat de verschillende partijen zich niet zoo ge makkelijk zullen laten verleiden tot onbe suisde daden. Ondertusschen blijft men doende met het zoeken naar een oplossing, waarmede alle betrokkenen tenslotte ge noegen kunnen nemen, maar het ziet er op het oogenblik nog niet naar uit, dat men spoedig de allen bevredigende solutie zal vinden. In afwachting van de ontwikke ling van de situatie neemt men op de fondsenmarkt een uiterst gereserveerde houding aan. Dat de beurs te Amsterdam zich onder de jongste complicaties zoo goed heeft weten .te houden, doet wel uitkomen dat zij innerlijk krachtig is en bovendien, dat de plaats gehad hebbende koersstijging wortelde in weloverwogen motieven. In ver band met. de bestaande spanning en het daardoor veroorzaakte sentiment van ner vositeit, behoeft het geen verwondering te wekken, dat zich aan het Damrak een ge drukte tend enz heeft geopendbaard, maar van een angststemming is geen sprake ge weest. Zoolang de atmospheer niet opklaart kan moeilijk verondersteld worden, da>t veel nieuwe engagementen zullen worden aangegaan. Indien de teekenen niet bedrie gen dan zal de beurs zich in den eerstvol- genden tijd gedragen in overeenstemming met den inhoud der politieke berichten, waarbij tot op zekere hoogte ook gelet zal worden op de ontplooiing van Wallstreet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3