VRIJDAG 13 MAART 1936 No. 8367 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 K GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Ongewenschte en onnoodige ontslagen In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van defensie voor 1936 zegt de minister, dat het vraagstuk betreffende ontslag' van dienstplichtige werknemers bij opkomst voor herhalingsoefeningen zijm volle aan dacht heeft. De groote verscheidenheid van de gevallen, waarin van zoodanig ontslag sprake is, wekt evenwel, aldus de minis ter, de overtuiging, dat het niet uitvoer baar zal zijn, in deze doeltreffende en be vrediging schenkende maatregelen te ne men. Dit wil dus zeggen: van de regeering heeft men ten deze niets te verwachten. 't Is jammer. W|j kunnen het verklaren. Wij kunnen het verklaren, omdat ook wij meenen, dat algemeene maatregelen uiterst bezwaarlijk, zoo niet onuitvoerbaar zou den zijn. De gevallen moeten .ieder op zich worden beschouwd. En dan zijn er vele, waarin het ontslag van dienstplichtige werknemers bij op komst voor herhalingsoefeningen getuigt van gemis aan inzicht in wat plicht ten opzichte van de gemeenschap eischt en van gebrek aan meegevoel met de betrokke nen. Er zijn echter óók gevallen, waarin óf de persoonlijke omstandigheden der dienst plichtige werknemers óf dringende eiscthen van zakelijk belang, die de werkgever niet mag verwaarloozen, een ontslag óf voor den betrokkene niet bezwaarlijk maken óf, al is het voor deze bezwaarlijk, wettigen. Maar tegen de eerst-bedoelde gevallen moet toch eigenlijk worden opgetreden van overheidswege! 't Zijn de gevallen, waarbij maar al te dikwijls harde liefdeloosheid, gewetenloo- ze gewinzucht op de brutaalste wijze op treden. Van overheidswege moet tegen dergelijke handelingen toch zeker iets worden ge daan. Al is 't alleen maar, omdat de dienst plichtige als zoodanig, daar hij persoon lijke offers moet brengen voor het alge meen belang, een bijzondere aanspraak maakt op overheidszore, op overheidsbe scherming. De regeering mag, hoe moei lijk deze materie ook is wij erken nen 't niet zich beperken tot alleen er haar volle aandacht aan te schenken! Van haar moet althans een zekere drang als 't niet, in byzonderlyke gevallen, dwang kan zijn uitgaan, om onge wenschte en onnoodige ontslagen van dienst plichtigen bij opkomst voor herhalingsoefe ningen en ook over het algemeen te voor komen. Een geest van platheid en ruwheid In de rubriek Rechtzaken hebben wy gisteren opgenomen het verslag van een zaak, die is behandeld voor den Utrecht- Bchen Kantonrechter, waarbij de beklaagde een N.S.B.'er was en waarbij de Kanton rechter aan het adres van de N.S.B. flau- wigheden en hatelijkheden lanceerde, die hij zich daar en in die functie niet had mogen veroorlooven. Wij zijn er van overtuigd, dat van haar kant de N.S.B. niet kieschkeuriger is, bij haar optreden over het algemeen geen blijk geeft van fijner geest en fijner smaak. Maar dit rechtvaardigt niet, dat tegenover haar geen behoorlijke manieren moeten worden in acht genomen! Al zou ook een ander optreden een doeltreffender bestrijding zijn het doel heiligt niet de middelen. Maar uiteindelijk is een waardigen bestrijding toch meestal ook de meest-doeltreffende. De wijze, waarop gisteren in de Eerste Kamer minister v. Schaik het optreden Missie-actie in het Dekenaat Leiden, Zooals aangekondigd zal er in Leiden in de maand October van dit jaar een missie- week worden gehouden. Een missieweek wordt georganiseerd om den missiegeest en missie-ijver der geloovigen weer eens flink aan te wakkeren en te trachten aller mede werking aan de missie-actie te verkrijgen. Is dat nu wel noodig? Verleenen alle ka tholieken dan niet htm medewerking aan de missie-actie? Ja, geachte lezers, die aan sporing tot meer missieliefde hebben de ka tholieken werkelijk hard noodig, want de medewerking aan de algemeene missie actie is toch zoo gering en verre van alge meen. Dit klinkt u vreemd in de ooren, want u hebt altijd gehoord, dat Nederland zooveel geeft voor de missies en als voor beeld gesteld wordt voor andere landen. En toch laat het volgende overzicht van de opbrengst rn 1935 voor de twee groote Pau selijke Missie genootschappen u zien wat weinig er tenslotte aan de algemeene mis sie-actie gegeven wordt. Ziehier dan het overzicht der ontvang sten in 1935, volgens de cijfers die gepubli ceerd zijn in de October-aflevering van de Annalen der Broederschap van den H. Geest (Voortplanting des Geloofs): deze opbrengst is echter slechts 1.823.33. Stad Leiden zou met 2350 gezinnen 7050 leden van de Voortplanting moeten tellen en dan bij een contributie van 2 y2 cent per week een jaar-opbrengst van 9.165. moeten hebben: de opbrengst was slechts 795.82. Zoo gaat het ook met het andere Pause lijke Liefdewerk, dat van den H. Apostel Petrus (S.P.L.): zooveel mogelijk moet men hiervan lid zijn. Rekenen we dan met ge middeld 2 leden per gezin, dan zou het de- k e n a a t Leiden bij een contributie van slechts één cent per week een jaar-op brengst moeten hebben van ƒ3.965.de opbrengst is echter 1.062.48. Stad Leiden zou moeten opbrengen 2.350.zij brengt slechts op ƒ473.35. Deze cijfers laten u wel duidelijk zien hoe weinig algemeen de medewerking is aan de algemeene missie-actie en hoe wei nig er nog gevolg gegeven wordt aan het verlangen van den Paus: ieder katholiek lid van de Voortplanting, zoo mogelijk ook van S.P.L. Nu zullen wij maar niet bewe ren, dat het werkelijk mogelijk is om thans gemiddeld per gezin drie leden voor de Voortplanting en twee leden voor S. P. L. te tellen, zoover zijn wij, helaas, nog niet, maar feit is toch dat er een heele groote afstand ligt tusschen hetgeen mogelijk zou moeten zijn en hetgeen nu bereikt is. Er is dus werkelijk alle reden om weer eens flink Opbrengst 1935 voor Parochies van het Aantal Dekenaat Leiden Commu nican gezin nen Broederschap v. d. H. Geest St. Petrus Liefdewerk ten ca. per per gezin. Hoogmade 115 gezin. Katwijk 110 114.22 (1.—) 31.80 (0.28) Leiden: 60.16 (0.55) 140.52 (1.27) O. L. Vr. Hemelvaart en H. Joseph) 850 217.32 (0.25) 61.35 (0.07) H. Petrus 700 423.— (0.60) 310.— (0.44) O. L. Vr. Onb. Ontv. 3500 600 131. (0.22) 81.— (0.13) H. Leon, a P 1200 200 24.50 (0.12) 21.— (0.10K) Oegstgeest 350 136.— (0.36) 60.— (0.17) Oud-Ade 100 194.— (1.94) 77.— (0.77) Rijpwetering 125 2.11 (0.01K) 5.50 (0.04) Voorschoten 275 279.— (1.01) 72.25 (0.26) Wassenaar: H. Joseph 140 139.02 (1—) 72.06 (0.51) H. Willibrord 400 103.— (0.26) 130.— (0.32) 23300 3965 1.823.33 1.062.48 Het is het uitdrukkelijk verlangen van Z. H. den Paus, dat alle katholieken van 12 jaar en ouder lid moeten zijn van het Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs (Broederschap van den H. Geest). Gaven dus werkelijk alle katholieken gevolg aan dat verlangen van den Paus, dan zou men gemiddeld op ongeveer vier leden per gezin voor de Voortplanting (Brs. H. Geest) kun nen rekenen; dat is natuurlijk niet te be reiken en daarom grijpen wij wat lager. Laten wij voor een algemeene medewer king nu eens met 3 leden per gezin wer- ken, dan zou het dekenaat Leiden met on geveer 3965 gezinnen voor de Voortplan ting 11895 leden moeten tellen en bij een contributie van 2 y2 cent per week een op brengst moeten hebben van ƒ15.463.50; der N.S.B. afkeurde was scherp, raak en waardig. Dit laatste kan niet worden gezegd van eenige „geestigheden" van de zyde der senatoren. Wij citeeren uit het verslag. „Hermans (S.D.) heeft allerminst de be doeling gehad van de regeering te vergen dat zij het nationaal-socialisme zou be strijden. Hij heeft zelfs geen verscherpte strafmaatregelen gevraagd. Wat de opmerkingen van den heer Van Vessem betreft, zalig het Kamerlid dat geen verleden heeft, althans, wanneer er nationaal-socialisten in ons midden zijn! Wat is de heer Van Vessem vroeger ge weest? Een stem: „Een dooie liberaal!" (Luid gelach). Wat my nu verweten is, aldus gaat Her mans voort, had betrekking op een tijd van 40 jaar geleden. De graaf de Marchant lag toen nog in zijn luiers. Een goede plaats, die hij nooit had kunnen moeten veriaten! (Daverend gelach)". Daverend gelach.... Dat by zulk 'n mop rondom de bittertafel dikke buiken schudden en glazige oogen tranen lachen, is vanzelfsprekend, Maar in den Senaat be hoort de geest op hooger peil te staan. Wij willen dit zeggen: Men late zich toch niet meesleepen met den geest van platheid en ruwheid, gemis aan Alle respect voor „andersdenkenden", die in onze da gen rondwaart! voor de missie-actie te ijveren, want er zijn werkelijk nog vele leden te winnen. Het overzicht der opbrengsten laat wel zien in welke parochies de achterstand het grootst is, maar de volgende lijstjes toonen dit nog duidelijker aan: Opbrengst voor de Broederschap van den H. Geest VOORNAAMSTE NIEUWS oer gezin 1. 1.94 2. 3. 4. Wassenaar (H. Joseph) L— 5. Leiden (H. Petrus) 0.60 6. Katwijk 0.55 7. Oegstgeest 0.36 8. Wassenaar (H. Willibrord) 0.26 9. Leiden (O. L. Vr. Hemelv. en H. Joseph) 0.25 10. (O. L. Vr. Onb. Ontv.) 0.22 11. (H. Leonardus) 0.12 12. o.oi a Opbrengst voor S.PJL. per gezin 1. 1.27 2. 3. Wassenaar (H. Joseph) 0.51 4. Leiden (H. Petrus) 0.44 5. Wassenaar (H. Willibrord) 0.32 6. 7. Voorschoten 8. 9. Leiden (O. L. Vr. Onb. Ontv.) 0.13 10. (H. Leonardus) 0.10 11. O. L. Vr. Hemelv. en H. Joseph) 0.07 12. Rijpwetering waarbij dient opgemerkt, dat de hooge op brengsten voor de parochies Oud-Ade en Katwijk geenszins toevallig in dit jaar zoo hoog zijn, maar reeds sedert eenige jaren j op zoo hoog peil staan. Zij zijn werkelijk i een voorbeeld voor alle anderen en laten duidelijk zien, dat er toch zooveel bereikt kan worden. In een volgend artikel hoop ik u te laten zien, 'wat uw plicht is en wat er bereikt moet worden. P. BUITENLAND. De Locarno-mogendheden achten de schending van het Locarno-pact door Duitschland evident. Hitier verklaarde zich niet bereid tot een symbolische terug trekking der Rijnland-bezetting. (2de blad). Redevoeringen van Hitier te Karlsruhe en van Göring te Koningsbergen. (2de blad). Een godloozen congres te Moskou. (2de blad). Geen uitstel van executie meer voor Hauptmann. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNEJILAND. Vragen aan de Regeering inzake het on der de wapenen houden van de dienst plichtigen. (1ste blad). De Eerste Kamer heeft de begrooting van justitie z. h. s. aangenomen en daarna een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting van onderwijs, kunsten en we tenschappen. (1ste blad). De Tweede Kamer heeft gistermiddag de begrooting van het Landbouwcrisisfonds afgedaan en gisteravond het wetsontwerp tot financiering van den versnelden brug genbouw in behandeling genoment (2de blad). OMGEVING. De zeereerw. heer P. Meijer, pastoor van Voorschoten, voorzien- van de H. Sacra menten der Stervenden. (1ste blad.). EERSTE KAMER Het optreden tegen Binnen- en Buitenlandsche Nationaal-Socialisten Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van justi tie voor 1936. De heer Hermans (S.-D.) keurt het af dat een bekend Engelsch staatsman hier geen politieke rede mocht houden, doch graaf Luckner, een volbloed nazi-man, wel, nog wel over het zooveel mogelijk tot zinken brengen van schepen. De heer Werker (V.D.) waarschuwt tegen elke Scharfmacherei. Spr. heeft den indruk, dat de minister zoo noodig tegen streng optreden niet zal opzien. De heer Polak (S.D.) «venscht scher per optreden tegen de Duitsche vereeni- gingen in ons land, die als politiek instru ment fungeeren, en methodes van terroris me huldigen. De nat.-socialisten hebben een soort po litiek leger, heden onder dezen, morgen onder een anderen vorm. Maar ze blijven. De desbetreffende wet is wel wat laat ge komen. De regeering had onmiddellijk moetan ingrijpen. Geen enkele andere partij hier te lande houdt er een eigen weermacht op na. Spr. zet uiteen, dat de regeering steeds de bevoegdheid had, om tegen die particuliere gewapende corpsen op te treden. De regeering had meer moeten doen te gen het verwerven van wapenen ten be hoeve van die corpsen, door middel van smokkelarij uit België, diefstal van pa tronen enz. Het onderzoek is zoo geleid dat de heer van Geelkerken werd ontzien. Een scherp onderzoek had, wie weet wat, aan het licht gebracht. De N. S. B. is een staatkundige vereeni- ging. Deze vereeniging, die er een parti culiere weermacht op na houdt, is die niet in strijd tegen de openbare orde? Een ver eeniging met weermiddelen, weermiddelen tegen wie of wat? Men wordt er n.b. nog beëedigd ook. Een politieke vereeniging met een weermacht, die er een eed op na houdt! Trouw aan wie? Moet niet onder zocht worden of dit niet een vereeniging is, strijdig met de openbare orde? Volgens spr. bestaat daartoe alle aanleiding. Ook moeten haar verbindingen met het buiten land worden onderzocht, verbindingen, welke in andere landen hoogverraad zou den zijn. De heer Knottenbelt (Lib.) be spreekt het huwelijks vermogen. Spr. is van oordeel dat de vreemdelingenwet, waarin inmiddels verbetering dringend noodig is, niet voldoende wordt toegepast. Spr. wenscht krachtiger optreden tegen ongewenschte buitenlandsche vereenigin- gen. De heer v. Rappard (Lib.) wyst op de toenemende criminaliteit onder de jonge ren. Spr. bespreekt de z.g.n. tarwe-schan- dalen in de Betuwe. Soms is er ontactisch opgetreden. Spr. noemt enkele gevallen, waarbij de justitie onjuist is opgetreden, o. m. wat betreft de preventieve inbewa ringstelling. De namen van achtenswaar dige mannen zijn onverdiend door het slijk gehaald. Spr. wijst voorts op het geschrijf van „Volk en Vaderland" en vraagt of de heer Mussert dit nog een fatsoenlijk orgaan durft noemen. Spr. vraagt rehabilitatie der betrokke nen in de Betuwe en mededeeling van het onderzoek in de Kamer. MINISTER VAN SCHAIK AAN HET WOORD. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, behandelt in de eerste plaats het huwelijksvermogensrecht. Persoonlijk zou spr., gaarne het wetsontwerp met de Kamer behandelen, doch bij het optreden van het Kabinet in 1933 werden onderwer pen als deze buiten behandeling gelaten. Er is gezegd, dat onderwijshervormingen wel aan de orde werden gesteld, aanmoe digend is de ervaring dienaangaande niet. Inzake het Duitsche huwelijksrecht moe ten rechterlijke uitspraken worden afge wacht; het komt spr. voor, dat het niet zoo verontrustend voor de bevolking is, als aanvankelijk scheen. Wat de adoptie-kwestie betreft, als Nederlanders kinderen van vreemde na tionaliteit tot zich nemen kan spr. dit niet al tijd toejuichen. Er zijn nog genoeg Neder- landsche kinderen te helpen. Spr. moet nog eens overwegen of er verder voor spr. reden is om in te grijpen, met name wat betreft de vele geadopteerde Engelsche kinderen. Er komen niet toelaatbare mani pulaties voor. De criminaliteit onder de jeugd neemt toe. Spr. zou ook niets liever willen dan een gespecialiseerde behandeling. De jeugdgevangenis te Zutphen kan om finan- cieele redenen niet in gebruik worden ge nomen, wat spr. zeer betreurt. Surrogaat oplossingen dezer kwestie acht spr. ver keerd. Zoo brengt gemeenschappelijke ver pleging van jeugdige delinquenten groote gevaren met zich. Wat naturalisatie betreft, het valt moei lijk te eischen, dat men zijn ouden tongval is kwijtgeraakt. Een zeker accent blijft er dikwijls (stemmen: dat komt hier ook voor). Er is gezegd, dat de wet op het uniform verbod niet juist wordt toegepast. Spreker komt er tegen op, dat die toepassing niet voor allen gelijk zou zijn, zoowel voor de N. S. B. als anderen. Er is geklaagd over overbelasting van vele kantonrechters. Sommige kanton rechters hebben inderdaad een zware taak. Te zwaar belasten worden zooveel moge lijk ontlast. In het tegenwoordig stadium der zaak kan spr. niet ingaan op opmerkingen be treffende de zaak van den oud-hoofd-com- missaris van politie in Den Haag. Het hoo ger gezag dekt dezen niet. Spr. heeft reeds te kennen gegeven, dat de persoon in quaestie niet de noodige voorzichtigheid en terughoudendheid heeft betracht. Er bestaat geen reden, de zaak te verdonkermanen. Wat het optreden van justitie en poli tie in de Betuwe betreft kan spr. nog geen mededeelingen doen. Eerst gisteren heeft spr. rapporten ontvangen; de zaak is nog in onderzoek. Zoo noodig zal spr. niet voor consequenties terugdeinzen. Spr.'s voorloo- pige indruk gaat niet in die richting. Het is niet zeker, dat bepaalde gevallen niet vervolgd worden. Komende tot de kwestie der gezags- handhaving, merkt spr. op dat hem onvol doende activiteit is verweten. De heer Hermans wil fiet overheids-apparaat in dienst stellen van den strijd tegen de N.S. B. Dat is er de taak niet van. Als de orde wordt aangerand of bedreigd, is er een taak voor de politie. Daarbij is er b.v. al o.m. het uniformverbod, en er is een wets ontwerp tegen de weercorpsen. Spr. heeft herhaaldelijk de parketten streng optreden aanbevolen tegen wie het gezag aantasten. De heer Hermans wil dat de regeering het nat.-socialisme zelve bestrijdt. Dit is prin cipieel af te keuren, hoezeer spr. princi pes, toon en houding der N.S.B. laakt. An ders zou ook moeten worden if"-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1