■qm Jm, m V/W/, DONDERDAG 12 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D. O. S. Onder zeer groote belangstelling heeft de prijsuitreiking plaats gehad van de gehouden nederlaagwedstrijden van D. O. j S. Alle vereenigingeu, welke hadden deel genomen, hadden afgevaardigden gezon den. Ook het bestuud van den L. B. B. was vei .egenwoordigd. De voorzitter van DOS dankte in zijn openingsrede alle vereeni- gingen, die hadden medegewerkt om deze nederlaagwedstrijden te doen slagen. In het bijzonder roemde hij den sportieven geest, welke er bij deze wedstrijden heeft geheerscht, alsook bracht hij dank voor de geschonken bloemen, en beloofde na mens de spelers van DOS gaarne „aanvra gen tot 't spelen van nederlaagwedstrijden of andere wedstrijden" te aanvaarden. Hierna vend de prijsuitreiking plaats. De vereeniging LUTO welke met 7 vier tallen had ingeschreven, mocht hiervoor nog een extra prijsje in ontvangst nemen. De avond werd opgevroolijkt door den heer J. v, d. Kroft met zijn pathéfoon met electr. versterker. DOS heeft zijn 3e lus trum op waardige wijze gevierd. OVERWINNING VAN D. O. S. Het is D. O. S. gelukt bij de gehouden afvalwedstrijden van A. D. O., Den Haag, beslag te leggen op den len prijs, in de 2e afdeeling door in de finale van A. D. O. II met 97 caramb. te winnen. De volledige uitslag luidt: Anton MoJkenboer's nieuwste werk» C. Hendriks (DOS) Berger (ADO) A. Offenberg, res. v. Stralen A. Offenberg v. d. Keur P. Schouten Hellendoorn 100 27 14 3.70 77 26 18 2.96 100 31 20 3.22 77 30 9 2.56 100 33 13 3.03 71 32 10 2.21 100 29 13 3.44 78 28 13 2.78 LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. Ie helft Maart. Asch en roet kunnen dikwijls zeer ge schikt als meststoffen gebruikt worden. Beide stoffen werken evenwel op verschil lende wijzen, doordat ze niet dezelfde voe dingsstoffen bevatten. Verder vormt geen van beide op zich zelf een volledige mest stof. Van de plantenvoedingsstoffen is er in den grond meestal gebrek aan de vol gende vier: stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Een meststof, die genoemde vier be- standdeelen bevat, noemen we volledig. Roet komt als meststof in aanmerking door zijn gehalte aan stikstof, die er in den vorm van ammoniak in aanwezig is. In roet van turf komt hiervan gemiddeld 3 pet. voor; roet van hout en van steenkolen bevat min der stikstof en staat daarom in bemestings- waarde beneden turfroet. Dikwijls wordt roet aangewend als overbemesting van ga zon, waarvoor het goede diensten kan be wijzen. Door zijn gehalte aan stikstof werkt roet vooral op de bladontwikkeling. Een nadeel van deze stof is, dat de bittere smaak soms in de planten overgaat. Behalve door zijn stikstofgehalte werkt roet ook nuttig door zijn donkere kleur waardoor het bij overbemesting bijdraagt tot verwarming van den grond. Ook wordt het aanbevolen als een middel tegen sommige schadelijke insecten, zooals aard vlooien. Van de ver schillende aschsoorten staan die van hout als meststof bovenaan, terwijl asch van loofhout (eiken, beuken, berken enz.) weer rijker aan voedingsstoffen is dan asch van naaldhout (dennen en sparren). Asch be vat geen stikstof, maar kan daarentegen een vrij hoog gehalte aan kali en kalk bezitten, en tevens ook nog aardig wat fosforzuur. Asch van loofhout bevat gemiddeld 10 pet. kali, 30 pet. kalk en 3.5 pet. fosforzuur; asch van naaldhout gemiddeld 6 pet. kali, 35 pet. akalk en 2.5 pet. fosforzuur. Door zijn gehalte aan kali is asch een geschikte meststof voor zandgronden. Uitstekend werkt ze op gazons, waar ze den groei van gras en klaver bevordert en tevens het mos verdrijft. Men denke er echter wel aan, dat asch geen stikstof en maar weinig fosfor zuur bevat. Ook voor andere gewassen, bijv. erwten, kan ze met succes aangewend wor den. Aardappelland bemest men liever niet met asch, daar hierdoor de aardappel- schurft in de hand gewerkt wordt. Evenals roet, gebruikt men ook wel asch als bestrij dingsmiddel tegen de zoo lastige aardvlooi- en. Van belang is het, de asch droog te be waren. Laat men de asch blootgesteld aan den regen liggen, dan wordt vooral de kali uitgeloogd, en verliest ze veel van haar be- mestingswaard. Of men gebruike de asch bij de compostbereiding. Stalmest mag er niet meer vermengd worden, daar de asch den kostbaren ammoniak (is stikstof) doet vervluchtigen Om dezelfde reden mag men asch en roet ook niet bij elkaar brengen. Turfasch staat in bemestingswaarde ver be neden houtasch: ze bevat geimddeld slechts 0.5 pet. kali, 1.2 pet. fosforzuur en 45 pet. kalk; turfasch is dus in hoofdzaak een kalk- meststof. De asch van turf, die de minste asch geeft, is nog het rijkst aan voedings stoffen. Steenkolenasch is wel de minste van alle, en heeft als meststof bijna geen waarde. Ze kan echter, mits vooraf gezeefd, goed gebruikt worden om stijven kleigrond wat losser te maken. De groote slakken in de steenkolenasch bevatten doorgaans voor de planten vergiftige stoffen (zwavel- calcium), en mogen daarom niet in den tuingrond komen. Voor de keuken. (Voeding en gezond heid). De voeding speelt een groote rol ten aanzien van onze gezondheid, méér dan tot voor kort door de wetenschap werd aange nomen. Hoe kan het anders! Worden niet alle deelen van ons lichaam: onze beende ren en spieren, ons bloed en verteringssap pen, enz. door ons voedsel gevoed? En zoo is het duidelijk, dat ons diëet op de gesteld ROSA MYSTICA. De bekende ontwerper van talrij ke mozaieken, Anton Molkenboer, heeft voor zijn werken een nieuwe techniek beproefd, welke bijzonder goede resultaten heeft opgeleverd. Door verschillende architecten was den kunstenaar gevraagd pogingen aan te wenden om zijn mozaieken meer te doen aansluiten bij de mo derne in baksteen uitgevoerde kerk interieurs, waar het sterk schitte rend Venetiaansch glasmozaiek veel al niet gelukkig combineerde met de omgeving. De nieuwe techniek met dof bak steen, het z.g. fresco-mozaiek, is door Molkenboer op buitengewoon geluk- dige wijze toegepast in diens jongste werk waarvoor hij als onderwerp de Moedermaagd met het Jesuskind koos. De kunstenaar nam daarbij als uit gangspunt een der aanroepingen uit de Lauretaansche litanie: Rosa Mys- tica. Het mozaïek geeft in juist getrof fen kleuren vooral het wit is won dermooi de „Moedermaagd die het Jesuskind draagt" met den lelietak in de hand weer. In de lijnen van het in plooien ile- dervallend gewaad heeft de kunste naar een allerheerlijkste tintenafwis seling weten te treffen. Het geheele mozaiek is tot in alle détails meesterlijk verzorgd. Onder de afbeelding zijn rozen ge strengeld, verzinnebeeldend de Ge heimzinnige Roos waarop de voor telling doelt. Naar wij vernemen is dit prachtig geslaagde werk van Molkenboer be stemd voor een bouwwerk van ar- citect Kropholler. Welk gebouw dit echter zijn zal is nog niet beslist. Het kunstwerk is door bijdragen van eenige kunstlie vende menschen reeds aangekocht en binr.en niet al te langen tijd zal de plaats van bestemming wel worden aangegewezen. Hiernaast geven wij een reproduc tie van het werk. heid van ons lichaam grooten invloed heeft. Daarom is of wordt de behandelingswijze van verschillende ziekten anders dan vroe ger. Omtrent kanker bijv. heette het vroe ger, dat het een plaatselijk gezwel was, dat door operatie moest worden verwijderd, maar we hebben nu de uitspraak van Prof. dr. Thiersch te weenen: „Zoolang wij vast houden aan de meening, dat kanker mét het mes bestreden kan worden, zullen wij in den strijd de nederlaag lijden". En de be kende kankerspecialist Prof. dr. Wolf schrijft, dat wij in geenendeele machteloos zijn tegenover den kanker, hij noemt kanker in den grond van de zaak niets anders dan een chronische auto-intoxicatie of zelfver giftiging door de darmen, en een wito mi- nose, dat is een ziekte, welke door het ge brek aan vitaminen ontstaat. Het begin is gewoonlijk een chronische constipatie (ver stopping) met als gevolg het tot ontbinding overgaan van het voedsel in het lichaam". Prof. Wolf deelt niet de opvatting van vele artsen, dat kanker alleen geneeslijk'is, wan neer de ziekte in het eerste stadium her kend en door een operatie gestuit wordt. Kanker is ten allen tijde te genezen, wan neer men slechts de oorzaken wegneemt, die de ziekte hebben doen ontstaan en het lichaam systematisch van giftige stoffen gezuiverd wordt schrijft hij; en ziet ver band tusschen de hooge sterftecijfers van kanker in Engeland en Amerika en het vleeschverbruik aldaar. Een zuiver vege tarisch diëet zou in de meeste gevallen het beste zijn, in zijn oordeel: in ieder geval moet zoo min mogeiijk vleesch gebruikt worden en zooveel mogelijk plantaardig voedsel, vooral groenten. RECHTZAKEN EEN OVERMOEDIGE N.S.B.'ER. En een rechter, die veel te ver gaat. Dinsdagmorgen moest voor den Utrecht- schen Kantonrechter A. H. K. uit Utrecht terecht staan wegens het plaatsen van een rijwiel tegen een -lantaarnpaal. Meer van deze soort gevallen worden in een paar minuten tijds afgehandeld: soms wel honderd op een zitting. Maar aangezien deze A. H. K. lid van de N. S. B. is vergde hij meer tijd en bracht allerlei dingen in het midden, die feitelijk niet van nutte wa ren en welke evenzoovele verzwarende om standigheden werden voor de boete. De lantaarnpaal waartegen deze N. S. B.'er zijn rijwiel had geplaatst, staat in de J. P. Coenstraat voor het kringhuis. Onmiddellijk nadat de Kantonrechter de feiten, in de dagvaarding vermeld had, voorgelezen, begon verdachte met te zeg gen: „die agent heeft mij enkel en alleen, bekeurd, omdat ik N. S. B.'er ben!" Een dergelijke insinuatie aan het adres van de politie noemde de Kantonrechter een schandaal. Nu verdachte dit gezegd had, diepte de rechter uit het proces-ver baal de passage op, waar verdachte gezegd had tegen den agent: „wacht maar, als een maal de N.S.B. de baas is, dan zal je wel wat anders zien!" „is er voor dezen agent soms al een plaats in een of ander concentratie-kamp gereserveerd?" vroeg de Kantonrechter en vervolgde: „Jt zal een mooie boel worden, als het eenmaal zoover is. Ik ben bang, dat het er fraai zal gaan uitzien, als jullie alles op den weg ongeregeld laten!" Verdachte antwoordde niet en zijn edel achtbare ging voort: „veronderstel nu eens, dat er geen fiets maar een Jood onder die lantaarn had gestaan wat dan?" In Duitschland mag je tegenwoordig niet eens meer met een krommen neus over straat loopen!" „Daar heb ik niks mee te maken wierp verdachte tegen bovendien heb ik niets tegen de joden!" „Kon dat maar eens van de heele N.S.B. gezegd worden", zuchtte de Kantonrechter. Requisitoir nemende, vond de ambtenaar van het O.M. in het gedrag van den ver dachte op de terechtzitting verzwarende omtsandigheden. Het was den ambtenaar echter niet mogelijk uit te spreken, daar verdachte zijn betoog telkens onderbrak. Wanneer de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie aan het woord is, is zulks natuurlijk niet geoorloofd en buiten dien niet alleen onbeleefd, doch ook nog hinderlijk op den koop toe. Die interrupties wekten bij den Kantonrechter boosheid op en hij zei tegen verdachte: „houd nu je mond, op 't oogenblik heb ik de leiding, jij misschien over tien jaar!" In verband met verdachte's optreden ver hoogde de Kantonrechter de gevraagde straf van den Ambtenaar en veroordeelde den N. S. B.'er inplaats van f 4.tot 6. boete subs. 3 dagen hechtenis. BOYCOT IN DEN VLEESCHHANDEL. De president van de Rotterdamsche recht bank, mr. H. W. B. Thomas, heeft in kort geding uitspraak gedaan in het geschil tus schen een lid. van de Vereeniging van Gros siers in Rund- en Kalfsvleesch te Rotter dam en den secretaris van de Commissie van Samenwerking der Vijf Landelijke or ganisaties in den vleeschhandel. De secretaris had den aangesloten ver- eenigingen mededoeling gedaan van intrek king der erkenning als grossier wegens le vering aan een niet-erkenden vleeschhou- wer, wat practisch neerkomt op uitslui ting van den betrokken grossier. De gros sier achtte dit een onrechtmatige daad en had den president verzocht, dat den aan gesloten organisaties bericht zou worden gezonden van de opheffing van het besluit tot intrekking. De president heeft den eisch afgewezen. KERKNIEUWS PASTOOR J. G. WANNET. f Overleden is de zeereerwaarde heer J. G. Wannet, pastoor der Sint Lebuinusparochie te Deventer in den ouderdom van 75 jaar. De overledene werd geboren 13 Juni 1860 te Doornenburg (Geld.) en op 15 Augustus 1883 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Luttenberg, Maarssen en Amersfoort, vervolgens pastoor te Maar- tenshoek en te Velp en sedert 1917 pastoor der St. Lebuinuskerk te Deventer. BROEDER AMBROSIUS. t In het Instituut „St. Louis" te Ouden bosch is overleden de eerw. broeder Am- brosius (Th. F. Folkers). De nu ontslapene was in het 35e jaar van zijn kloosterleven en bereikte den ouderdom van 58 jaar. UIT DE OMGEVING LISSE. Begrafenisv-rceniging. Gisteravond hield de Begrafenisvereeniging „St Bar bara" onderafd. van de R.-K. Volksbond haar 34e jaarvergadering onder presidium van den heer A. H. Schrama. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat de vereeniging niet minder dan 37 maal haar taak heeft moeten vervullen en wel 18 maal voor niet-leden, 14 maal voor leden en 5 maal voor kinderen. Het ledental liep terug tot 382 en 159 do nateurs. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat naast een ont vangst, inclusief 't saldo 1934 van 1950.61 een uitgave viel te boeken van 1415.35, zoodat een batig saldo vield te boeken van 535.26. Bij monde van den heer A. Th. v. Kesteren verklaarde de commissie van verificateurs de bescheiden van den pen ningmeester in de beste orde. Naar aanlei ding van het gunstige saldo werd beslo ten, op voorstel van het bestuur, de draag- penning op ƒ2.te handhaven; begrafe nissen van kinderen tot 4-jarigen leeftijd zullen zonder kosten geschieden. Uit de mededeelingen bleek, dat het contract in zake den lijkwagen met den heer M. v. d. Putten wederom met 2 jaar op den ouden voet is verlengd. De aftredende bestuurs leden, de heeren A. H. Schrama, A. Augus- tinus, J. H. Hilders en A. Th. v. d. Aart, werden bij enkele candidaatstelling als herkozen verklaard. Hierna sluiting. OUDE-WETERING. De openstelling van de brug. In een vergadering van belanghebbenden bij openstelling van het verkeer van de Spoorburg alhier op initiatief van ir. A. O. Rijsdijk, directeur van de „Muskator", bijeengeroepen werd reeds 1000.be schikbaar gesteld om deze aan te bieden aan het gemeentebestuur van Alkemade voor de uitvoering van de noodige werk zaamheden. Naar aanleiding van dit parti culier initiatief en de verkregen resultaten is meerbedoelde gemeente bereid de brug zoo spoedig mogelijk in gereedheid te bren gen voor het rij verkeer. Daar echter nog niet voldoende kapitaal bijeen is gebracht, wordt langs dezen weg nog eens een be roep gedaan op alle automobilisten en an dere weggebruikers, die eraan mede willen werken, dat deze zeer belangrijke verbin ding tot stand wordt gebracht door bijdra gen te storten op de girorekening van de gemeente Alkemade (No. 37130). TER AAR Ria Rago-film. Voor een talrijk pu bliek, ruim 300 personen waren aanwezig, werd deze mooie Missiefilm vertoond in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Allereerst zagen wij op het doek de ver schillende inrichtingen waar de jonge mannen in ons land worden opgeleid tot priesters; het vertrek van de welbeken de Pater Buys naar de Missie en komen dan met een groot boot te Flores aan, een der gebieden, dat valt onder het ar beidsveld der paters van het Goddelijk Woord. S.D.V. Nu geeft de film ons te zien welk een heldhaftige strijd Ria een bekeerde heidin moet voeren om haar Christelijk huwelijksprincipe niet te verloochenen. Haar ouders nemen hun toevlucht tot al lerlei afschuwelijke midden om Ria die voor een flink bedrag verkocht is aan een heiden over te leveren. Wat het meisje ook moet verduren, maandenlange geese- lingen, zij geeft zich niet over Ria met cMooüz unite tonelen, meW@^@L haar edel karakter sterft op jeugdigen leeftijd en ondanks alles zien wij nog hoe zij op haar sterfbed vergiffenis schenkt aan haar ouders. Een prachtfilm Zeer voldaan was de Pater over de groote belangstelling en na een hartelijk dankwoord gebracht te hebben aan den zeereerw. heer pastoor en de propaganda- club voor hun bemoeiingen, vroeg hij van ons niet alleen geestelijke maar ook stof felijke hulp. Lantlarbeidersbond. In het R. K. Ver.gebouw kwamen de leden van den R. K. Landarbeidsbond „St. Deus Dedit" bij een onder leiding van- hun voorzitter, den heer G. Versluys. Op de gebruikelijke wij ze werd de bijeenkomst geopend en na \erwelkoming, bijzonder van het Hoofd bestuurslid den heer Salman, volgde voorlezing der Notulen. Direct verkreeg nu de heer Salman het woord die in een rustig betoog wars van alle demagogie de positie behandelde van den arbeider in de huidige maatschap pij. Na eerst gewezen te hebben op de taak in het productie-proces belandde spr. ten slotte bij het nut van de organisaties, die in niet geringe mate haar invloed la ten gelden met de invoering van ver schillende maatregelen. Vooral werd be nadrukt om vertrouwen te blijven schen ken in de voormannen, daar van meer dan eene zijde gepoogd wordt wantrouwen te zaaien of een wig te drijven in onze mooie beweging, die onmiskenbaar veel gedaan heeft voor het arbeidende volk. Met onze organisatie moeten wij trachten zoo goed mogelijk door de crisis die van inter nationalen aard is heen te komen en iedere arbeider wordt vurig aangespoord een ijverig propagandist te zijn voor z'n vereeniging welke onversaagd zal blijven werken aan de opbouw van de maatschap pij. steunend op Gods Wetten. Na dit opwekkend woord werden nog enkele vragen gesteld, waarbij ook ter berde kwam de loonnorm, welke B. en W. aanhouden, doch welke ligt beneden het bedrag van de officieele contracten hier ter plaatse. In samenwerking met de Christelijke Bond zullen pogingen aange wend worden de norm op een bevredi gende basis te krijgen. Geheel voldaan over dë loontoeslag in de land en tuinbouwbe drijven waren de arbeiders evenmin, maar de heer Salman gaf in overweging voor- loopig niet verder op deze materie in te gaan, aangezien er een nieuwe regeling is ontworpen. Wegens het bedanken van den heer J. van Beyeren werd als bestuurslid gekozen de heer A. Heemskerk. Bij de rondvraag werd niet weinig gekibbeld over de pas gehouden feestavond ten bate voor de groote gezinnen, welke nog een batig sal do heeft opgeleverd van ruim zeventig gulden. Vele van die pietluttigheden kwa men naar voren over de organisatie van een dergelijken avond, doch de voorz. wist zich goed te verdedigen en herinner de aan het groote doel, n.l. steun aan „groote" gezinnen. Sommigen verdiepen zich zoo in die kleinzieligheden, waardoor de opzet wel eens op den achtergrond komt en zou het resultaat dan geen schade ondervinden? Als nog gesproken is over uitbreiding bestuur en het opslaan van een stempellokaaltje, gaat de voorzit ter over tot sluiting. WILT U IETS WETEN? Vraag: Bestaan er boekjes met (of) schema's tot het bouwen van radio-toestel len door amateurs? Waar zijn deze te be komen? Antwoord: Bij iederen boekhandel zijn verschillende van zulke boekjes ver krijgbaar. Vraag: J. te N. inzake ziektewet. Antwoord: Uw zoon heeft recht op het volle loon gedurende een „betrekkelijk kor ten tijd", evenwel niet krachtens de Ziek tewet. De Ziektewet keert slechts 80% uit. De patroon is evenwel verplicht het volle loon over de wachtdagen uit te betalen, omdat deze zeker vallen onder den „betrek kelijk korten tijd", waarvan boven is ge sproken. Hoelang de patroon de ontbreken de 20% moet bij betalen, is twijfelachtig; hetgeen eveneens het geval is met kost en inwoning, wat beide van omstandigheden afhankelijk is. f)E GERROEnPRS „GOCHEM" ÏÏÉi a09 209. 'k Hsb er gewoon geen voorstelling van, zei Pat aJ kauwende. Een passagiersboot is het in geen geval, want je ziet niets dan vreemd^ekleede luidjes rondloopen. Mid den in hun overwegingen zagen zij plotseling een luikje in de wand van de hut opengaan, waarachter het hoofd van een man zichtbaar werd 210. Met groote oogen staarde zij naar de opening. Een I geelachtig gezicht met scheefstaande oogen en een gekleurd I xlotje op het hoofd, nam de beide jongens van top tot teen op, zonder iets te zeggen. Na eenige ©ogenblikken verdween het hoofd en werd een ander zichtbaar, dat weliswaar ge woon was, doch vonr één on» fen laD gehnndpn haH

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10