Verrassende wending der Locarno besprekingen G. H. KLEINHANS W-cu is die niéiude HON IG'S KALFSSOE P WOENSDAG 11 MAART 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VOORTZETTING TE LONDEN Ook de Volkenbondsraad komt te Londen bijeen ZITTING COMMISSIE VAN 13 UITGESTELD. Tegen de verwachting zijn de vertegen woordigers der Locarnostaten gisteravond tegen ft uur nogmaals bijeengekomen. Na deze bijeenkomst werd het volgen de communiqué verstrekt: „Op het ministe rie van buitenlandsche zaken is een nieu- de bijeenkomst der Locarnomogendheden gehouden. Eenstemmig werd besloten dat de besprekingen na Donderdag te Londen zullen worden voortgezet De Britsche re geering heeft den president van den Vol kenbondsraad uitgenoodigd, de eerstvol gende zitting van den raad, die aansluit op de bijeenkomst der Locarnomogendheden eveneens te Londen te doen houden." In verband met dit besluit is de zitting der Commisie van Dertien uitgesteld tot na de zitting van den Volkenbondsraad te Lon den. De reden van dit verrassende besluit is niet bekend, doch men veronderstelt, dat de vastberaden houding der Fransche re geering een wijziging noodig maakt in de aanvankelijk uitgestippelde Engelsche po litiek en dat Eden, zich spiegelend aan het waarschuwend voorbeeld van zijn voor ganger, sir Samuel Hoare, er de voorkeur aan geeft bij de verdere besprekingen in nauw contact te blijven met het geheele Engelsche kabinet. Bovendien heeft Duitschland te kennen gegeven, onder geen beding te willen deelnemen aan besprekin gen over de toepassing van het Locarno- pact te Genève; maar wellicht is het wel bereid om onderhandelingen te Londen te voeren. Verondersteld wordt, dat ook deze over weging geleid heeft tot het besluit om den Volkensraad te Londen te doen bijeenko men. TEGEMOETKOMING VAN DUITSCHLAND? Toch nog een gedemilitariseerde zone. Een speciale correspondent van de „Dai ly Telegraph" seint uit Kehl, aan de Duit- sche zijde van de Rijngrens bij Straats burg, dat Duitschland besloten heeft een vrijwillige gedemilitariseerde zone te hand haven van ongeveer acht mijl langs de geheele Rijngrens, bij wijze van vriend schappelijk gebaar jegens het Fransche volk Het nieuwe Duitsche leger, dat Zaterdag het Rijnland is binnengerukt heeft nergens kazernes binnen een strook van acht tot tien mijlen van de grens. Luchtbases en ar tillerie worden eveneens buiten deze zone gehouden, terwijl den soldaten verboden is zich binnen die zone te begeven. Kehl, dat slechts iets meer dan een mijl van Straatsburg verwijderd ligt, heeft geen Duitsche bezettingstroepen. Het dichtstbijzijnde garnizoen Egt in Rastatt, op een afstand van 10 mijl. Er bevinden zich thans ongeveer 15.000 officieren en manschappen in het gebied tusschen Karlsruhe en Straatsburg. Groote Fransche troepenmacht aan de grens. Naar verluidt heeft de Fransche regee ring zonder veel ophef de helft van de 300.000 man, die thans in actieven dienst zijn naar de Oostgrens overgebracht. NIET-AANVALS-PACT OOK MET OOSTENRIJK. Nieuw interview met Hitier. „Mijn voorstel tot het sluiten van non agressiepacten in het oosten en het wes ten van Duitschland moet worden be schouwd als een algemeen voorstel, er is stellig geen enkele uitzondering op en het is ook van toepassing op Tsjecho-Slowa- kije en Oostenrijk", aldus verklaarde Hit ter in een onderhoud, dat hij gisteravond heeft toegestaan aan Ward Price, den spe- cialen correspondent van de „Daily Mail". DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Onvoorwaardelijk tot toetreding bereid. Aan een uitvoerig verslag van de „Ti mes" van de rede van minister Eden in het Lagerhuis over de opzegging van het verdrag van Locarno door Duitschland, ontleent het „Hbld." nog de volgende be langwekkende verklaring van den minister. Toen de Duitsche gezant in den morgen van 7 Maart den minister bezocht om hem het historische memorandum te overhan digen, deelde eerstgenoemde mede, dat het besluit der Duitsche regeering met betrek king tot den Volkenbond grootendeels was ingegeven door haar wensch om tegemoet te komen aan de opvattingen, herhaalde lijk door den premier en Eden zelf geuit, toen zij er den nadruk op legden dat de politiek der Engelsche regeering geba seerd was op den bond en op de collectie ve veiligheid. Volgens Eden nu zou de Duitsche gezant hebben gezegd, dat Duitschland bereid was deel te nemen aan zulk een politiek, en dat er geen voorwaarden waren verbonden aan zijn terugkeer tot den bond. Deze mede- deeling werd door het Lagerhuis met toe juichingen ontvangen. RUSLAND STEUNT FRANKRIJK. Men meent te weten, dat de ambassadeur der Sovjet-republiek Dinsdagmiddag op het Foreign Office te Londen het Russi sche standpunt tegenover de nieuwe situa tie in Europa nader omschreven heeft. De ambassadeur werd ontvangen door Chad- bourne, den onderstaatssecretaris. Hij deelde dezen mede, dat de Sovjetrepubliek zich krachtig verzet tegen iedere onder handeling met Duitschland alvorens dit zijn leger uit de gedemilitariseerde linie heeft teruggetrokken. De ambassadeur voegde daaraan toe, dat Rusland bereid is deel te nemen aan iedere actie, waartoe de Volkenbond mocht besluiten tot verbetering van den tegen- woordigen toestand. RECHT TEGENOVER GEWELD. Geen onderhandelingen afgewezen, maar In de regeeringsverklaring, die gistermid dag door Sarraut in de Kamer, en door Flandin in den Senaat is voorgelezen, wordt o. a. het volgende gezegd: „Er heeft zich een gebeurtenis voorge daan, waarvan gij reeds den ernst uit in ternationaal oogpunt en de gevolgen voor de veiligheid van Frankrijk hebt kunnen beoordeelen." Na eraan te hebben herinnerd, dat Duitschland als motief voor zijn geste heeft aangevoerd, dat Frankrijk een ver drag heeft gesloten, dat onvereenigbaar zou zijn met het Rijnpact van Locarno, gaat Sarraut door met nogmaals op de be kende wijze de verschillende argumenten te weerleggen, die door Duitschland tegen het Fransch-Russische pact ingebracht zijn. Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming BEVESTIGD 1882 Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 BUITENLAND ENGELAND. DE BRITSCHE DEFENSIE. Motie van vertrouwen aangenomen. Bij de voortgezette debatten in het En gelsche lagerhuis over het Witboek wees Winston Churchill op het enorme tempo waarmede Duitschland zich bewapent. Hij meende, dat niet steeds hetzelfde aantal arbeidskrachten in de Duitsche wapenfa brieken gehandhaafd zou kunnen worden, aangezien deze fabrieken dank zij een lee- ningpolitiek op volle kracht werkten, zoo dat binnenkort gekozen zou moeten worden tusschen een binnenlandsche ramp en een buitenlandsche ramp. Voor Churchill vorm den de gebeurtenissen der laatste dagen slechts een inleiding van hetgeen Duitsch land zou durven „wanneer de kolossale voorbereidingen, die het op het oogenblik treft, op hun hoogtepunt aangeland, en de grenzen der internationale leeningen te zien zullen zijn". Tenslotte werd 'n motie van vertrouwen, waarin de in het Witboek vervatte regee- ringsvoorstellen worden goedgekeurd, aan genomen met 371 tegen 153 stemmen. SPANJE. ERNSTIGE TOESTAND TE GRANADA. Nadat gistermorgen de algemeene staking te Granada was afgekondigd, hebben in den loop van den dag wederom ernstige onge regeldheden plaats gehad. Troepen arbeiders trokken door de 6tad en plunderden de katholieke huizen, om deze vervolgens in brand te steken. De fas cisten en welgestelden hebben zich in hun woningen moeten terugtrekken, om zich met revolvers te verdedigen. Een sterke politiemacht patrouilleert door de straten. De politie schijnt echter niet in staat te zyn, den betoogers het hoofd te bie- De oorlog in Abessinië DE BOMMEN VALLEN WEER. Talrijke slachtoffers bij bombardement in Sidamo. Gistermorgen hebben Italiaansche vlieg tuigen Ergaalem, de hoofdstad van Sidamo, gebombardeerd. Er zijn talrijke slachtof fers gevallen, onder wie minstens twintig vrouwen. Ergaalem was ook Maandagmorgen reeds gebombardeerd. Dorp in provincie Godjam gebombardeerd. Vier Italiaansche vliegtuigen hebben het dorp Ifaque in de provincie Godjam ge bombardeerd. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Voorzorgsmaatregelen te Addis Abeba. Een Italiaansch bombardementseskader heeft gisteren een vlucht over het gebied aan de Takkaze gemaakt. Op den terug weg werd het dorp Dekenze gebombar deerd. De autoriteiten van Addis Abeba heb- bèn instructie gegeven, dat alle benzine voorraden der hoofdstad naar buiten ge bracht moeten worden, om het brandge vaar bij een bombardement, dat door den bouwtrant der stad bijzonder groot is, te verminderen. Nazien van uitlotingen TWEEDE KAMER Het Landbouw crisisfonds Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp begrooting van het landbouw crisisfonds voor 1936. De Minister van Landbouw en Visschery, de heer Deckers, be strijdt 's heeren Teulings critiek op het be groot in gssysteem, dat thans gevolgd wordt. Hij erkent, dat het beter ware geweest, als hij aanstonds had geschreven, dat er een tekort van ee-nige millioenen zou zijn, als het oude stelsel gevolgd vas- blijven wor den. Maar men vergete niet, dat de finan- cieele aspecten van het fonds voortdurend wisselen. Er is geschreven, dat er over 1936 Sarraut betoogt, dat Frankrijk ondanks alle teleurstellingen trouw is gebleven aan het Volkenbondspact, en dat het voorts geen gelegenheid heeft laten voorbijgaan, om te trachten toenadering tot Duitsch land tot stand te brengen. „Frankrijk", verklaart Sarraut dan, „stelt zich niet op het standpunt van ge kwetste eigenliefde of van waarborgen voor eigen, veiligheid, die verloren zijn. Het stelt het benauwende probleem van de kracht van het recht tegen het recht van den sterkste. Het is duidelijk, dat de schending van de gedemilitariseerde zóne onze eigen veiligheid raakt, doch zij doet nog veel ernstiger de toekomst van den Europee- schen vrede, de organisatie van de collec tieve veiligheid en den Volkenbond ge vaar loopen." Sarraut vraagt zich dan af, wie ook nog maar het minste vertrouwen in het nut van verdragen zou behouden, indien voor de vernietiging hiervan de wensch van den sterkste voldoende zou zijn. In dit geval zou tot het systeem der militaire bondge- nootschappan moeten worden terugge keerd. „Wat ons betreft", verklaart Sar raut dan verder, „zullen wij alle materiee- le en moreele krachten ter beschikking van den Volkenbond stellen, alleen op voorwaarde, dat wij in den strijd voor den vrede terzijde gestaan worden door hen, die zich formeel krachtens het Rynpact hebben verbonden." Na erop te hebben gewezen, dat Frank rijk er niet het minste voordeel bij heeft, het Duitsche volk in de ellende te sleepen, stelt Sarraut aan Duitschland de vraag, in hoeverre de remilitarisatie van het Rijn gebied bij kan dragen tot de oplossing der problemen, waarvoor Duitschland zich ge plaatst ziet. Hij zet uiteen, dat het ver trouwen in Duitschland, dat voor nieuwe onderhandelingen noodig is, verloren is gegaan. „De Fransche regeering wijst geen onderhandelingen van de hand, die den toekomstigen vrede kunnen waarborgen, en de Fransch-Duitsche betrekkingen kun nen verbeteren, doch zij kan niet onder handelen onder den invloed van geweld en ongedaanmaking van vrijwillig geplaat ste handteekeningen." Na te hebben verklaard, lat een beroep is gedaan op den Volkenbondsraad, en overleg wordt gepleegd met de mogend heden, die het Locarnopact waarborgen, verklaart Sarraut tenslotte, dat Frankrijk bereid blijft, met Duitschland te onder handelen, zoodra de eerbiediging der in ternationale wetten opnieuw zal zijn ver zekerd. den, en zij zijn eerder geneigd de zijde der oproerkraaiers te kiezen. Er zijn talrijke personen gearresteerd. Een twintigtal betoogers zou gewond zijn. CHINA. DE STRIJD TEGEN DE ROODEN IN SJANSI. Officieel wordt uit Peking medegedeeld, dat de regeeringstroepen van Sjansi een overwinning hebben behaald op de commu nisten. Naar verluidt, is de stad Fengjang in handen van de regeeringstroepen geval len. JAPAN. DE HOOFDPUNTEN VAN HIROTA'S PROGRAM. Japan wil onderhandeling over de verdeeling van de grondstoffen. Naar de „Nichi Nichi" verneemt, zal de nieuwe Japansche regeering aan de Ver- eenigde Staten en Engeland verzoeken, on derhandelingen te openen over de verdee ling van de grondstoffen en van de emigra- tiemarkten. Japan zal hiertegenover voor stellen, bilaterale verdragen te sluiten van wederkeerige veiligheid. Naar het blad verder bericht, zyn de es- sentieele punten van de politiek van Hiro- ta de volgende: 1. Versterking van de internationale po- 1 sitie van Mandsjoekoeo. 2. Demilitarisatie van de sovjet-Russi sche grens. 3. De verwezenlijking van een anti communistisch front met China. 4. Het voorkomen van een bewapenings wedloop ter zee door bilaterale besprekin gen met Amerika en Engeland. AMERIKA. UITBREIDING VAN DE STAKING TE NEW-YORK. De bemiddelingspogingen van burge meester Laguardia in de staking van het huispersoneel te New York zijn mislukt. De leiders der vakvereenigingen hebben nu „den bittersten strijd in de geschiedenis der Amerikaansche industrie" aangekondigd. Volgens mededeeling van de politie zijn bij de staking, die thans reeds tien dagen duurt, 2300 woonhuizen, wolkenkrabbers en hotels betrokken. Het stakingscomité is voornemens, de beweging te doen uit breiden tot alle hotels, magazijnen, ban ken en verzekerings-maatschappijen. Voor al den banken, die een groot deel der woon huizen van New-York bezitten en die zich bereid hebben verklaard de loonen te ver- hoogen, doch weigerden, vakvereenigings- leden de voorkeur te geven boven ongeor ganiseerde arbeiders, is een felle strijd aan gezegd. Musici, chauffeurs en andere groe pen hebben met een sympathiestaking ge dreigd. 6 en over 1936 61/2 millioen tekort zou zyn. De heer Teulings meende, dat men zoo tot 12 millioen tekort kwam, een groot be drag, maar te zyner geruststelling diene, dat het tekort over 1935 in dat over 1936 be grepen is. Minister Deckers bespreekt vervol gens den zuivelpot, waarin zekere heffin gen worden gestort en waarvan de inhoud kan worden gebruikt ten bate van den zui- velproduceerenden landbouw. Zoo is eruit bekostigd de propaganda voor meer zuivel- verbruik. Toen spreker aan het bewind kwam, trof hem de ingewikkeldheid en ook het eenigszins bureaucratische karakter van den landbouwcrisisdienst. De land bouwcrisismaatregelen zijn indertijd geno men, toen men nog hoopte, dat zij slechts voor korten tijd, zouden behoeven te die nen. Nu duren zij al eenige jaren. Daarom moeten zij veranderd worden. Ons doel zy, het landbouwbedrijf in stand te houden, onder redelijke voorwaarden. Wil men verder gaan en zoo steunen, dat de landbouwers geld op zij kunnen leggen, dan is dit niet in overeenstemming met den geest der wetgevejs. Men klaagt over die verlaging van den richtprijs voor tarwe, maar spr. vertrouwt, dat wij er met de 9 wel zullen komen. De moeilijkheid schuilt in het vinden van een juist gemiddelde tusschen groot- en mid- delbedrijven. De uitkeering aan de kleine boeren is geheel in overeenstemming met de land- bouwcrisiswet. Er is geen sprake van, dat zij moest worden betaald uit de verlaging van den tarwerichtprijs. Deze beide zaken zijn heelemaal niet aan elkaar gekoppeld. Er is maar één man in Nederland, die weet, of er verband tusschen bestaat, en dit is spr, Binnen niet al te langen tijd zal aan spr.'s departement in het leven worden geroepen een dienst voor de kleine boeren, die zal komen te ressorteeren onder de directie van den landbouw, die bij dit crisiswerk over de geheele lijn zal worden betrokken. Spr. heeft op het oog de kleine zelfstandige boeren. Helpt de landbouwdienst hen, dan komt vanzelf te vervallen hun tewerkstel- line op het eigen bedrijf vanwege sociale zaken. De heeren Krol en Hiemstra wenschten aanstelling van een bepaald aantal land arbeiders door de boeren als voorwaarde voor steun, maar daaraan zit te veel con trole vast. Dat den consument zijn crisiswinst wordt ontnomen of onthouden, is niet hard maar wel is hard, dat kostelijke levensmiddelen worden vernietigd in plaats van aan be- hoeftigen te worden gegeven. De heer J, ter Laan had gelijk, toen hij over dit laat ste sprak. De moeilijkheid schuilt in de distributie. Spr. houdt zich met de zaak bezig. De tegenwoordige gecentraliseerde land bouwcrisiswetgeving kan geen jaren duren. Vandaar de instelling van de commissie van Loon, die spoed betracht. Bij de replieken diende de heer W ij n- koop (Comm.) een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat de kleine boeren en tuinders niet naar de werkverschaffing moe ten worden gestuurd, maar op eigen bedryf te werk moeten worden gesteld met finan- cieelen steun van de overheid, indien zij den wensch hiertoe te kennen geven. De Kamer verwerpt de motie-Wijnkoop met 47 tegen 27 stemmen. Voor: c.p., s.d., v.d. en de heer Van Houten (c.d.). Bij de afdeeling III bespreekt de heer Louw es (lib.) de richtprijzen voor de granen, die te laag zyn en waarbij uit het oog wordt verloren, dat het stroo, dat vroe ger ongeveer 25 pet. der totale opbrengst opleverde, thans vrijwel waardeloos is. Wat de tarwe aangaat, gelooft spr. niet, dat de minister of één zijner ambtenaren zoo des kundig zijn, dat zij juiste richtprijzen kun nen vaststellen. De heer IJsselmuiden (r.k.) be spreekt de quaestie van het baconcontract. Zal het in het nieuwe stelsel uitgesloten zijn, dat belanghebbenden en hun verleng stukken invloed zullen hebben op de maat regelen? Niemand zal thans nog betwisten, eenzijdig zeer groote voordeelen aan de baconfabrikanten zijn toegevallen. En de boer heeft, in de jaren, dat de baconfabri kanten mililioenen kregen, geen loonenden prijs voor zijn varkens gekregen. Bestendiging voor de bekende extra'tjes van de langzamerhand berucht geworden afvallen enz. moet worden aangesneden. De heer VanderWeijden (r.k.) ver dedigt een stelsel van hooge invoerrechten, dat de zoo hoog noodige structureele aan passing mogelijk zal maken. Wij kunnen op den duur niet doorgaan met het betrek ken uit het buitenland van gewassen, die wij zei ven zouden kunnen produceeren, ter wijl wij onze eigen veredelingsproducten met verlies moeten exporteeren. Maar de verlaging van den tarwerichtprijs gaat tegen dezen gedachtengang in. Zulks is des te betreurenswaardiger, omdat van een al gemeene vaste lasten-verlaging geen sprake zal zijn, al wordt het geheele 1 asten-ontwerp wet. Spr. bespreekt voort de quaestie der var kens, betoogende, dat de prijs zoodanig moet worden gesteld, dat de zware varkens be hoorlijk betaald worden. De minister heeft dit verband een commissie van advies ingesteld, maar het spijt spr., dat de var kenscentrale van de diensten dezer com missie slechts éénmaal gebruikt heeft ge maakt. Het doet spr. genoegen, dat de minister het baconcontract heeft opgezegd en trach ten zal een eerlijke regeling bij inschrij ving tot stand te brengen. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) bepleit dat voor de varkens, die ge slacht in klasse A worden geplaatst, worde twee cent per K.G. aan de mesters meer ge geven, wat de qualiteits-verbetering zal be vorderen. De heer Schilthuis (v.d.) bespreekt de tarweregeling. De winst, die op de tar- wtetransactie wordt gemaakt, moet wor den gestort in het landbouwcrisisfonds, dat het geld niet kan ontberen. Anders had de prijs der Vitatarwe en daardoor ook de broodprijs verlaagd kunnen worden. Zoo moet uit den broodprys worden gedekt de steun aan verschillende artikelen, die met brood niet in verband staan. Moge de com missie-Van Loon een beter stelsel vinden. Minister Deckers antwoordt den heer Louwes op een desbetreffende vraag, dat het vraagstuk der vervaardiging van al cohol uit bieten en aardappelen in studie is bij de commissie-Van Blom. Hij onderbreekt zijn rede, waarna de vergadering om zes uur wordt verdaagd tot vanmiddag één uur. EERSTE KAMER HANDEN, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. De begrooting van koloniën wordt z.hs. aangenomen. Aan de orde is de begrootjng van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart voor 1936. De heer De Marchant et d'Ansem- bourg (N. S. B.) acht dezen minister van handel, nyverheid en scheepvaart, die ge toond heeft een bekwaam man te zijn, in het kabinet-Colijn niet op zijn plaats. Mi nister-president Colijn kon een krachtig man zijn, doch hij is als een tweede Sim- son, kaalgeschoren en verzwakt door de partijen. In dit kabinet kan minister Gelissen die destijds door zich voor Nationaal Her stel candidaat te laten stellen, getoond heeft dichter bij de N. S. B. te staan dan men wel vermoedt weinig goeds tot stand brengen. De heer Andriessen (R.-K.) komt op tegen de aanvallen welke in het Voorloo- pig Verslag op de vakbeweging zijn ge daan. Hij neemt in het bijzonder de katho lieke vakbeweging in bescherming, die veel heeft gedaan en veel doet om het o econo mische peil te verhoogen. Karaktervor ming, waarheidsliefde en verantwoorde lijkheidsgevoel zijn eigenschappen, waar aan spreker meer waarde hecht, dan aan de critiek der nationaal-socialisten. Spr. beroept zich op verschillende pause lijke uitspraken ten gunste van den arbeid. Meent de heer d'Ansembourg wellicht, dat de door hem voorgestane politiek zal lei den tot een beleid, dat naar die uitspraken is gericht? Nadat nog verschillende leden het woord hadden gevoerd welke opmerkingen we zullen terugvinden in het antwoord van den minister werd de vergadering ver daagd tot heden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6