ZATERDAG 7 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD - PAG. 7 TER-AAR. Zuster Hyacintha Hed-enmorgen is in het klooster te Bloe- imendaal overleden de Eerw. zustei Hyacin tha (mej. Cato Hoogervorst) van de Con gregatie „De Goede Herder". Den 2en Octo ber 1934 mocht de thans overleden zuster haar veertig-jarig professiefeest vieren. /OORHOUT nanze. De R.K. Middenstandsver- een. hield een ledenvergadering in oafé „Boerhaave", van den heer Jac. Angevare, De nieuw-gekozen voorzitter, de heer C. v. Velzen, opent met den chr. groet en dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. De notulen worden nu gelezen door den 2den secretaris, den heer H. Heerings, en onveranderd vastgesteld. Nog volgde mededeeling van de veran dering der functies in het bestuur. Tot le secretaris is benoemd de heer Heerings, die als 2de secretaris fungeerde, voor hem in de plaats werd gekozen de heer P. J. IJselmuiden. De heer M. Jansen werd benoemd tot 2de voorz. Medede.eling werd nu gedaan, dat er door het hoofdbestuur een schrijven is gezonden aan alle gemeentebesturen, waar in dank gebracht werd voor de bij den middenstand bestelde leveranties, ten bate van de werkloozen. De voorz. zegt hier op, dat in deze gemeente de goede weg dienaangaande is bewandeld. Bekend gemaakt wordt, dat in de maand April de busjes zullen worden opgehaald, welker inhoud bestemd is voor het .Hanze- altaar. Door het bestuur wordt nu bekend ge maakt, dat de aanvraag tot steun van den noodlijdenden middenstand door de Eer ste Kamer nog niet is aangenomen. Des niettegenstaande kan er door tusschen- komst van het Borgstellingsfonds te Lei den een voorschot aangevraagd worden. Er zullen door het afdeelingsbestuur in lichtingen ingewonnen worden, hoe tot dit Borgstellingsfonds zal toegetreden moeten worden. Degenen, die gebruik weiischen te maken van een voorschot, kunnen zich vervoegen bij denn geestelijken adviseur, kapelaan Kragtwijk. Volgde gelegenheid zich op te geven voor de retraite van 811 Maart a.s. Eén lid stelde zich beschikbaar, met name Jac. Angevare. Besloten werd dit op kosten der kas te doen. De weleerw. heer kapelaan, die inmid dels ter vergadering was gekomen, brengt nu ter kennis, dat er den vierden Zondag in de Vasten, in het Parochiehuis alhier een avond zal worden georganiseerd met onderwerp: „Het gezin terug naar Chris tus". Er zal een enthousiaste spreker optre den, die de katholieke gebruiken en goede eigenschappen in het gezin, naar voren zal brengen. Ter afwisseling zullen eenige zangnummers en een klein tooneelstukje worden uitgevoerd. Nu werd een bespreking gehouden over de te voeren propaganda-actie in de bloem- bollendagen. Er zal een buitengewone re clame gemaakt worden om de bloembollen- kijkers langs wandelwegen te leiden, wel ke hoofdzakelijk gaan over de dorpen, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Voorhout, Noord wij kerh out en Noordwijk. Deze ac tie wordt in samenwerking met de V.V.V., de Holl. Spoorweg Mij. „De Hanze" en nog vele dergelijke lichamen gevoerd. Er zul len folders gedrukt worden, welke ten eerste in elk gezin in de Bloembollen streek gebracht zullen worden en tevens in de hoofdsteden en omliggende ge meente; ten tweede zal er iin elke autobus van meer dan 700 ondernemers door ge heel Nederland zoo'n folder te zien zijn. De Holl. Spoorw. Mij. geeft haar volle medewerking evenals de Tramweg-Mij. Speciale spoorkaarten zullen worden uitgereikt, met gelegenheid tot wandelen langs de bloemenvelden. Kortom, tot in alle onderdeelen ral propaganda gemaakt worden. Na deze speech, maakte de voorz. ook nog bekend, dat er a.s. April een spreker hoopt op te treden in het belang van den middenstand. Op gebruikelijke wijze sloot de voorz. deze vergadering. Werkloosheid. Momenteel staan al hier nog 216 werkloozen ingeschreven. WARMOND. Verloting. Door Burgemeester en Wet houders is aan het bestuur van de Chxiste lijke Bewaarschool alhier vergunning ver leend tot het houden van een verloting ten bate dezer instelling. Gezien het mooie en nuttige doel twijfelen wij niet of deze ver loting zal een groot succes worden. Bouwvergunning. Aan Ir. P. H. A. Ro sen w aid te 's-Gravenhage is door Burge meester en Wethouders vergunning ver leend tot den bouw van een woonhuis annex schuren in den Klinkenberger polder al hier. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Ja, ik weet wel, dat het mijn beurt nog niet is.maar die verdraaide vlieg zal ik.... (pats!!!) De Raad dezer gemeente kwam gister morgen te 10 uur in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Burge meester J. B. V. M. J. van de Mortel. Het was een lange agenda, die ons wachtte. Niet minder dan 19 punten prijkten er op, met als slotstuk de begrooting 1936. Afwezig waren de heeren van der Wiel (wegens ziekte) en van der Meer. Na opening der vergadering met gebed doet de voorz. allereerst enkele mededeelin- gen naar aanleiding van in vorige vergade ringen gestelde vragen. Spr. deelt o.a. mede, dat verbetering der wijzerplaat van den grooten toren te hooge kosten met zich zal brengen (ƒ393.Bovendien is z.i. op alle plaatsen, waar zulks maar mogelijk is, duidelijk te zien, hoe laat het is. Verschil lende heeren zijn het hier toch niet mee eens. Als de zon op de wijzers schijnt, schit teren ze teveel en men kan niets meer zien. De heeren De Vreede en Alkemade voelen veel voor een zwarte wijzerplaat, zooals die er vroeger was. De voorz. vindt dat uit aesthetisch oogpunt niet mooi. Tenslotte blijft de zaak voorloopig zooals die nu is. De verbetering van den Duinweg zal ge paard moeten gaan met een noodzakelijke verbreeding van dien weg. Evenwel met den hieruit voortvloeienden grondafstand door de eigenaren der aanliggende percee- len schijnt het niet zoo vlot te gaan. B. en W. willen, dat de eigenaren den grond gra tis afstaan. De heer Bulk vond dezen gratis grondafstand onjuist. Verschillende heeren sluiten zich hierbij aan, o.a. de heer Schel vis en Vogelaar. Verbetering van den weg zonder verbreeding schijnt volgens B. en W. niet mogelijk'te zijn. Het eind is, dat B. en W. t.z.t. met voorstellen hieromtrent in den Raad zullen komen. Tevens zal als dan nader worden bezien de mogelijkheid of aan het ingekomen adres van den heer P. van der Deijl om doortrekking van den gaskabel verder den Duinweg in kan worden tegemoet gekomen. Destijds was een adres ingekomen van 19 bewoners vanden duinkant in het Lange- veld onder deze gemeente, houdende ver zoek om een gedeelte van den zeeweg (schulpweg) van de grens der gemeente Noord wij ker hout reeds verbeterde en nog te verbeteren gedeelte van dien weg. B. en W. vinden de kosten van een en ander evenwel te hoog. Het aanbrengen van een schelpenlaag met teerbedekkihg schijnt 2240.te kosten, terwijl een bitumen wegdek een bedrag zou vorderen van 3584.Conform het advies van B. en W. wordt op het adres dan ook afwijzend be schikt. De heer Alkemade had aanvankelijk nog in overweging gegeven, dat de archi tect dezer gemeente zich eens zou verstaan met zijn collega in Noordwijkerhout, aan gezien laatstgenoemde een veel lager be drag had geraamd voor dezen weg. De voorz. antwoordde hierop, dat hij alleen maar wat te maken had met den plaatse lijken gemeente-architect en niet met dien Van een naburige gemeente. Een adres van A. J. ten Hope e.a., waarin verschillende verbeteringen te Noordwijk aan Zee worden bepleit, zal tegelijk met het uitbreidingsplan aan een nadere bestu deering worden onderworpen. De heer Vo gelaar was het hier aanvankelijk niet mee eens. Spr. vreesde, dat het dan op de „kap stok" gehangen zou worden en drong aan op spoed. Kritiek op de schoonheids commissie. B. en W. hadden voorgesteld op het be roepschrift van den heer P. Plug tegen een afwijzende beschikking op zijn bouwaan- vrage voor een woonhuis aan den Golfweg, afwijzend te beschikken. Hieromtrent ont spon zich een zeer levendige discussie, waarby de gelegenheid werd aangegrepen eens terdege zijn ontstemming te uiten over de wijze, waarop de bouwplannen door het instituut „Stad en Landschap van Zuid- Holland" te Rotterdam, werden beoordeeld. De heeren Vogelaar en de Vreede meen den, dat de commissie alleen erop uit was den architectentitel „B.N.A." te bescher men. Als men maar architect „B.N.A on der zijn naam droeg, kon men vrij zijn gang gaan, maar zij die dezen titel niet dra gen, kunnen geen goed meer doen. Niet al leen in Noordwijk doet men daar aan mee, maar in vele plaatsen is dat tegenwoordig zoo. In Den Haag, aldus laatstgenoemde spr., ligt de secretaris van de plaatselijke schoonheidscommissie figuurlijk gesproken „op sterven", alleen omdat hy geen archi tect „B.N.A." is. Noordwijk moet daaraan niet mee doen. Spr. is een voorstander van een goede controle op de architectuur, maar er wordt hiermede zoo gauw overdreven. Zeker, er kleven aan het bouwplan van den heer Plug kleine fouten, maar het bederft de omgeving niet en er zijn wel heel wat slechter huizen in Noordwijk gebouwd, met name aan den Zuid-Boulevard, waar het duinschoon soms danig is ontsierd. De heer Liefferink breekt een lans voor bedoeld instituut. Spr. is er wel eens ge weest maar heeft altijd de volle medewer king gehad. Vroeger was het in Noordwijk met het aesthetisch aanzien van sommige woningen allertreurigst gesteld. Spr. noemt het instuut „Stad en Landschap" onpartij dig en hoogstaand. De voorz. wijst erop, dat we hier met het bouwplan-Plug te ma ken hebben en niet met het voornoemd in stituut. De heer Schelvis merkt op, dat vroeger altijd de arbeidersbelangen in den Raad op den voorgrond traden, maar te genwoordig zijn het de bouwvakpatroons, die teveel op den voorgrond treden. Het voorstel van B. en W. om op het beroepschrift afwijzend te beschikken, wordt tenslotte aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren de Vreede, van der Niet en Vogelaar. Hamerstukken. Aan de N.V. „Ruysdaellaan" wordt ont heffing verleend van art. 27 der bouwveror dening voor een bouwplan aan de Q. van Uffordstraat hoek Egb. de Grootstraat, zulks ten aanzien van de in acht te nemen ruimte aan de achterzijde en de diepte van het perceel. Vervolgens worden voor den Rembrandt- weg en den Ouden Zeeweg bouwregelingen vastgesteld, zulks in verband met aldaar te bouweri woonhuizen. Aan G. B. van Rhijn, bloembollenkwee- ker, wordt voor den tijd van 5 jaren in ge bruik gegeven een strook grond, groot on geveer 680 M2., gedeelte van de overwelfde "Woensdagsche watering, tegen een recog nitie van 1.per jaar. Eveneens wordt in gebruik gegeven voor 5 jaren aan de gebrs. H. en P. van der Putten, vrachtrijders, een strook grond, groot ongeveer 32 M2.. gele gen aan den Achterzeeweg voor 0.25 per jaar. De Vïeeschkeuringsdienst. Destijds werd op uitnoodiging van de ge meente Katwijk door den Raad besloten om toe te treden tot den bestaanden keu ringskring Katwijk, Rijnsburg en Valken burg. Een gemeenschappelijke regeling werd hiervoor aangegaan. De Raad schrap te evenwel een bepaling van deze regeling, die inhield, dat in een kring slechts één openbaar slachthuis kon worden opgericht. Ged. Staten gingen evenwel met deze schrapping niet accoord. Dientengevolge stelden B. en W. in een volgende raadsver gadering voor aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen, onder de uit drukkelijke opname van de bepaling, dat de centrale gemeente (i. crKatwijk) niet tot oprichting van een openbaar slachthuis zal worden overgegaan, dan met goedvin den van alle tot de gemeenschappelijke re geling toegetreden gemeenten. Het resul taat was, dat het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd verworpen. De Raad voelde geen behoefte aan een open baar slachthuis, eenerzijds niet omdat de particuliere slachtplaatsen in de gemeente aan de gestelde eischen voldoen, anderzijds niet, omdat een centraal slachthuis zou worden opgericht in de centrale gemeente Katwijk. Alle slachtingen in Noordwijk zouden dan in Katwijk moeten worden ver richt. Thans hadden, als gevolg van diverse plaats gehad hebbende conferenties op de prov. griffie met de vertegenwoordigers der 4 kringgemeenten, Ged. Staten aan den Raad dezer gemeente een nieuwe bepaling voorgelegd, die toch weer de oprichting van één openbaar slachthuis in de gemeente Katwijk beoogde. B. en W. vonden dan ook geen aanleiding den Raad voor te stellen, bedoelde bepaling in het reglement op te nemen. De Raad besloot conform het ad vies van B. en W. De heeren vonden allen, dat de stichting van een openbaar slacht huis zoolang mogelijk moest worden tegen gehouden. Hierna werd besloten tot het aanvaarden van diverse schenkingen in geld, aangebo den door de N.V. „Zeebad Noordwijk", de N.V. tot hotel-exploitatie „Huis ter Duin", N.V. „Hotel-pension Hoek", N.V. Hotel pension „Noordzee" en N.V. „Hotel-pension Hollander", in totaal ten bedrage van 3630.85, zijnde 10 pc. van de bruto-in- komsten van hunne strand- en badbedrij- ven. De heer Bulk vond, dat achter deze schenkingen wel eenige „muziek" moest zitten, niettegenstaande B. en W. in hun advies schrijven, dat de schenkingen ge heel vrijwillig en zonder eenige verplich ting van de zijde der gemeente zijn gedaan. Het voorstel werd evenwel z. h. st. aange nomen, hetgen aan den voorz. de opmerking ontlakte, dat dit de eerste keer was sedert zijn voorzitterschap van den Raad der ge meente Noordwijk, dat een schenking in Noordwjjk zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. (De heer Krau (S.D.A. P.), die verleden jaar niet herkozen is, stemde altijd tegen). De begrooting 1935 werd hierna gewij zigd en een tijdelijke kasgeldleening van een halve ton, tegen een rente van 2 yK pet. en een provisie van y pet. met de firma Staal Co. te Den Haag, werd voor vier maanden aangegaan. Met de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout en Sassenheim werd een nieuwe gemeenschappelijke regeling aan gegaan voor den schoolartsendienst en wel voor den tijd van 10 jaren, ingaande 1 April a.s. De rekening en verantwoording over het jaar 1935, alsmede de balans per 31 De cember 1935 voor het weeshuis werd z. h. st. goedgekeurd. Eveneens de begrooting 1936 van het weeshuis. Er bleek, dat de laat ste jaren steeds reserves werden gemaakt. In verband hiermede wilde de heer Schel vis de rentevoet van de hypotheken ver laagd hebben. De heer Alkemade, wees- huismeester, toonde aan, dat deze geduren de de laatste jaren stelselmatig reeds was verlaagd van 5y2 pet. tot 4?£ pet. Men moest evenwel voorzichtigheid betrachten met het oog op een eventueel toekomstig tekort. De ziekenfondspremie voor de werkloozen. Naar aanleiding van hieromrent reeds eerder gevoerde besprekingen had het be stuur van het ziekenfonds zich bereid ver klaard alle werkloozen in zijn ziekenfonds op te nemen, mits onder enkele voorwaar den, waarvan de voornaamsten zijn, dat ten Kaadhuize zal moeten worden uitgerekend wat ieder gezin als ziekenfondspremie moet betalen. De werklooze moet dan de helft betalen (dit zal op den steun worden in gehouden), terwijl y^ der premie door de gemeente wordt betaald en het overige vierde deel door de doktoren wordt gedra gen. Het totale bedrag zal dan ten Raad- huize worden verrekend met de plaatse lijke doktoren. De Raad besloot conform het advies van B. en W. tot deze regeling over te gaan. Tevens werd daarbij besloten om de oude schuld, welke momenteel bij het zieken fonds bestaat, zijnde pl.m. 700.van ge meentewege te betalen (ook één der voor waarden van het bestuur van het zieken fonds). Tegelijk werd ten aanzien van de armen- prakijx besloten aan den gemeentegenees heer voor elk te behandelen gezin, een ver goeding toe te kennen van 15.per jaar, in welke vergoeding zijn begrepen de ver richtingen voor doodschouw, vaccinaties, en alle verrichtingen die de gemeentegenees heer tot heden verrichtte. De vaste vergoe ding van 250.per jaar komt hiermede te vervallen. Met betrekking tot de armenpraktijk van de laatste jaren werd besloten aan den heer J. P. Niekerk, die ruim 100 gevallen heeft behandeld, bij te betalen 500.zoodat hij in totaal een vergoeding heeft van 750. en aan den heer J. A. Coenraads Nederveen 125.zoodat hij voor 50 gevallen een totale vergoeding ontvangt van 375. Vervolgens besloot de Raad om voor het ontwerpen van het nieuwe uitbreidingsplan een crediet te verleenen van 4500.zijn de ƒ4000.voor het honorarium aan den ontwerper, den heer Verhagen te Rotter dam, alsmede de kosten van lichtdrukken, foto's, leges, porto, reis- en verblijfkosten, opmetingen enz. De Jan van Henegouwenweg zal worden verbeterd en verbreed, waarvoor de Raad een crediet beschikbaar stelde van 2700. Hierbij zijn ook alle kosten voor grondover- dracht inbegrepen. De Burgemeester gefeliciteerd ....met onderscheiding. Tenslote meent de heer Alkamade zich als tolk te moeten stellen van alle raadsle den om den Burgemeester van harte te complimenteeren met zijn benoeming tot Commandeur in de orde van Leopold II. Spr. heeft in de dagen van zijn wethouder schap zichzelf wel eens met angst afge vraagd of de Burgemeester voor de ko ningskinderen wel goed zou kunnen zor gen. Het was immers een groote verant woordelijkheid die hij als beschermer de zer kinderen op zich laadde. Hij heeft deze taak wel zeer voortreffelijk volbracht. Thans is u, M. d. V., als bewijs van erkente lijkheid, daarvoor door den Koning der Belgen onderscheiden. Wij hebben alle waardeering voor deze belooning. Wij ach ten ons gelukkig, dat u de naam Noord wijk als beschermster der koningskinde ren hebt hoog gehouden. Jammer is het, dat het tragisch gebeuren van het overlij den van Koningin Astrid een kwade noot aan dit feit heeft gegeven. Spr. besluit met den wensch, dat de betrekkingen voor Noordwijk met het Koningshuis steeds van aangenaemn aard moge blijven en dat de Burgemeester nog lange jaren toeschou wer mag blijven van de gunstige ontwikke ling der beide Koningskinderen. (Applaus), Hierna wordt de vergadering geschorst tot na den middag. In de middagvergadering heeft de be handeling van de begrooting 1936 plaats gehad. Wij komen hier Maandag op terug. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE SALARIEERING VAN KLOOSTER LINGEN-ONDERWIJZERS. Over de gewijzigde motie-Boon (sala- rieering van Kloosterlingen-onderwijzers), die, zooals men weet, naar het Georgani seerd Overleg gaat, schrijft de Volks krant: „De zaak gaat nu naar het Georgani seerd Overleg. Maar wat heeft dit er mee te maken? Kan dit college de overheid wel be kwaam verklaren tot het verrichten van een daad, die nooit—anders kan zijn dan een inmenging in zaken die tot het parti culier leven behooren? Daarom zijn wij het niet eens met den voorzitter der R. K. Kamerfractie, die „in het midden laat" of het georganiseerd overleg de meest geschikte instantie is voor een onderzoek als wordt gevraagd. Het gaat niet over de instantie, het gaat over het onderzoek zelf: een onderzoek naar iets dat buiten alle onderzoek staat, omdat men daarmee komt tot inmenging in particuliere aangelegenheden: de vrij heid om over zijn verdiend loon te be schikken zooals men dat wenschelijk en oirbaar oordeelt". En elders in het zelfde nummer: „Het Kamerlid Boon, de man van de motie tegen de kloosterlingen-onderwijzers, heeft gisterenavond, voor zijn geestver wanten te Apeldoorn sprekend, het verzet der katholieken tegen lagere salarissen voor de onderwijzers, „die tevens Roomsch- katholiek geestelijke zijn", onlogisch genoemd. Hierom, dat de salarissen der hoogleeraren aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, die tevens geestelijken zijn, aanmerkelijk lager zijn dan die van de andere hoogleeraren. Het beroep van den heer Boon gaat niet op. De salarissen der hoogleeraren te Nij megen worden niet door de overheid, maar door katholiek Nederland betaald, dat of fers brengt, en aanzienlijke offers, ten be hoeve van zijn universiteit. In die offers hebben ook de hoogleeraren him deel, de geestelijken-hoogleer aren het grootste. Dit is een zuiver interne aangelegenheid, die niet kan worden ingeroepen wanneer het gaat om het vaststellen van salarissen door de overheid, die offers zoü kunnen aanvaarden maar geen offers heeft te eischen noch die kan opleggen. Zoo stelt men de kwestie zuiver". KERKNIEUWS EEUWFEEST P.P. MINDERBROEDERS TE WEERT. Tot viering van den honderdjarigen te rugkeer der P.P. Minderbroeders in hun klooster „ad S. Hieronymum" op de Biest te Weert, thans zetel van den Provinciaal der' Nederlandsche Provinicie, heeft zich een comité gevormd. Aangaande de feestviering op Vrijdag 17 April a.s. kan reeds worden medegedeeld, dat Z.H. Exc. de Bisschop van Roermond in de decanale Kerk van den H. Martinus te Weert een plechtige pontificale Hoogmis zal opdragen, bij welke dienst de Schola Cantorum der Paters zal assisteeren. Bij gelegenheid van dit feest zal aan de feestvierende communauteit een feestgave worden aangeboden, bestaande uit vernieu wing en verfraaiing van het voorplein voor de kloosterkerk. Deze is voorloopig ge dacht als volgt: algeheele bestrating met asfalt-beton; vervanging der weide door plantsoen, waarin eenvoudige gedenksteen. Voor de bekostiging dezer feestgave zal met ingang der volgende week door of na mens het comité een beroep worden ge daan op de bewoners van alle parochieën der gemeente Weert en op allen daarbuiten over wie de zegenrijke arbeid der paters zich uitstrekt. DE PROVINCIAAL DER PATERS FRAN CISCANEN HERSTELD Na een ziekte van acht maanden, is de hoogeerw. pater Honoratus Caminada Pro vinciaal der Minderbroeders thans geheel hersteld. HU heeft het bestuur der Neder landsche provincie weder op zich geno men. Alle correspondentie betreffende het Provincialaat dient vanaf heden gericht te worden aan het adres van Z.H.E. Minder broedersklooster te Weert. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 201. Inderdaad werd het weer erg slecht. In de verte kwamen dónkere wolken opzetten en door de sterke wind. die bijna op een orkaan geleek, begon de ballon hevig te slingeren en werd in razende vaart verder gedreven. De regen viel nu in stroomen en nu en dan doorkliefde een bliksemstraal de lucht. 202. De lucht werd steeds zwarter, terwijl nu zwaar on weer losbarstte. Zij moesten zich stevig aan de rand van de gondel vasthouden, om er niet uit te vallen. Opeens.een felle bliksemstraal, die de ballon trof, en voor zij goed en wel bemerkten, wat er gebeurd was, zagen zij, dat er uit de ballon boven hun hoofd groote vlammen slooo«-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7