STADS V NIEUWS ZATERDAG 7 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. DE BILT SEINT: Meest matige wind uit Zuidelijke ting, zwaar bewolkt tot betrokken. Aan vankelijk weinig of geen, later toenemen de kans op regen. Iets zachter. Hoogste barometerst.: 776.8 te Vardö. Laagste barometerst.: 748.6 te Blacksod. Reeds gisteren werd een depressie in het Westen op den Oceaan gesignaleerd en inderdaad heeft thans een daalgebied het lage drukgebied over de Britsche Eilanden versterkt. De kern van het de pressie-systeem ligt thans over Ierland, waar de barometers evenals over Zuid- Engeland nog dalende zijn. Aan haar Noordzijde vulde de depressie op, vooral over IJsland steeg de barometer. De hooge druk over Noord-Scandinavië nam even eens in beteekenis toe. Daarentegen is het hooge drukgebied in het Zuid-Westen vrij sterk afgenomen. Voorts ligt over Cen- traal-Europa nog een depressie-kerntje, terwijl des Middellandsche Zee-depressie weinig veranderde. Het weer blijft over het grootste gedeelte van het waarne mingsgebied nog slecht. Tal van plaatsen melden regen. In Weenen is onder invloed van de depressie over Centraal Europa 27 m.m. neerslag gevallen. Over het Zuide lijk gedeelte van de Britsche Eilanden en over Noord- en Zuid-Scandinavië steeg de temperatuur een weinig; in het overige gebied werd het kouder. Uitgebreide mist- gebieden bevonden zich over Noord- en Midden-Frankrijk, België, ons land en een groot gedeelte van Duitschland. Ten on zent zal de wind straks wellicht iets toe nemen. Hij blijft uit Zuidelijke richtingen waaien. De neveltoestand zal wel ophou den, terwijl eenige stijging van tempera tuur vooral 's nachts te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR, 5.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. Van Zaterdagnamiddag 6.19 uur tot Zondagmorgen 6.G4 uur; van Zondagnamid dag 6.20 tot Maandagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 8 Maart voorm. 3.06 en nam. 3.21 uur; op Maandag 9 Maart voorm. 3.35 uur en nam. 3.45 uur. TWEEDE KAMER Het Landbouwcrisis- fonds Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisisfonds over 1936. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) merkt op, dat men met de gevoerde landbouwcrisispolitiek tot dusver gunstige resultaten heeft bereikt, afgezien van de tegenvallers met de varkenshouderij. Echter kunnen wij niet eindeloos door gaan met tegen verlies te exporteeren. Min der grasland, meer akkerbouwland, spe ciaal meer granen en voedergewassen zij het parooL De boeren zijn in ellende en dit alles alleen ter wille van den hooggeroem- den gouden standaard. De heer Sm e enk (AJR.) betreurt de verlaging van den richtprijs voor de tarwe, vooral met het oog op de gevolgen, te duch ten voor de landarbeiders. Hoe moeten de landarbeiders nu een behoorlijk loon krij gen? De arbiter zal met de bedrijfsuitkom- sten rekening moeten houden. Kan men de sterke beperking van de vaarzen en kalve ren voor de kleine bedrijven doen voortbe staan, nu de richtprijs verlaagd is? De heer Van der Sluis (Soc. Dem.) zegt, dat de toestand in één woord slecht is Het loon van de landarbeiders is 23 cent per uur en 11 gld. per week en het inko men van den boer is daar nog beneden. Maar als men den minister vraagt, wat er met de melkproductie gebeurt, zegt hij: Ik weet het niet. Spr. zet vervolgens uiteen, dat het grond- kapitaal met de opbrengst van de produc ten gaat strijken. In Zuidholland was op een boerderij het loon f 23 en de pacht f 85 per H.A. De maatregelen ten gunste van de kleine boeren hebben spr.'s instemming, al gaat het van de groote boeren af. De heer Bakker (Chr. H.) vraagt, of wij wel kunnen doorgaan met den uitvoer van boter naar Engeland tegen zoo lagen prijs, nu een terugkeer van den ouden prijs niet in het zicht komt? Tenslotte zet spr. uiteen, dat er in den landbouw een begin van ordening plaats vindt door het verplichte lidmaatschap der crisisorganisaties. De heer T e u 1 i n gs (R.K.) zegt, dat, als er geen andere begrootingstechniek was ge volgd, het fondstekort in 1935 6 en in 1936 6 1/2 millioen had bedragen. Dit is uit de memorie van antwoord gebleken. Het ware beter geweest, als de Kamer de harde waar heid dadelijk had gehoord. Spr. stelt voorts eenige vragen met be trekking tot het tekort, dat uit het zuivel- potje wordt gehaald. Hoe groot is dit te kort? En waar zit het zuivelpotje? Is het een financieringspot b(j één der centrales? De minister geve spr. wat meer gerust heid omtrent toestand en toekomst van het landbouwcrisisfonds. De schriftelijke stuk ken hebben spr.'s ongerustheid niet wegge nomen. Het is niet dienstig voor een helder inzicht, als het fonds in een ondoordring- baren mist wordt gehuld. De heer Vervoorn (Platt.) bevreemdt het, dat men bezwaar maakt tegen land bouwsteun, maar niet tegen contingentee- ring. In de commissie tot uitvoering van de landbouwcrisiswet moeten in de eerste plaats vertegenwoordigers van agrarische organisaties zitten en dan pas het ambte lijke element. Vertegenwoordigers van ar beidersorganisaties e.d. behooren in die commissies eigenlijk niet thuis. De heer Eb els (Vryz. Dem.) zegt, dat de Minister de verlaging van den tarwepijs- richtprijs niet heeft gemotiveerd. Hij onder- zoeke alsnog de situatie. Er worde een loonbijslag uitgekeerd voor de in het eigen bedrijf werkzame arbeiders. De heer Droesen zei Donderdag, dat er op de Limburgsche bedrijfjes geen arbeiders werkten, maar voegde erbij, dat inwonen de kinderen er wel loonarbeid verrichten. Op dit laatste komt het aan. De minister brenge de nieuwe pachtwet zoo spoedig mogelijk tot stand. Wel moet men er zich geen overdreven voorstellingen van maken, maar er moet iets worden ge daan tegen de pachtprijsverhooging, die zich voordoet. De heer Hiemstra (Soc. Dem.) heeft tegen verhooging van invoerrechten het be zwaar, dat de graanbouw in een sterk be schermde positie zou komen, terwijl de vee houderij onbeschermd zou blijven en kip pen- en varkenshouders erg afhankelijk zouden worden van de graanprijzen. In Po len wordt het stelsel toegepast en de land arbeiders krijgen er hun loon niet, zoodat zij voor millioenen zloty van de werkgevers te vorderen hebben. De regeeringsbemoei- ing zou niet ophouden; er zou b.v. teeltre geling van kalveren noodig blijven. Aan steunverleening worde de eisch ver bonden, dat op een bepaalde oppervlakte land een bepaald aantal arbeidskrachten moet werken Vaak wordt de machine ge bruikt, zonder dat dit eenig voordeel op levert. De heer Krol (C.H.) wenscht eveneens dat landbouwers bij steun moeten worden verplicht een bepaald aantal arbeiders in dienst te nemen. De heer J. ter Laan (Soc. Dem.) pleit voor een verbetering van de volksvoeding. Men zegt, dat er in ons land te veel melk is maar dit is niet waar. Wij hebben gebrek aan koopkracht en velen hebben geen geld om melk te koopen. Dit is spr. gebleken by een onderzoek in melkslijteryen te Rotter dam. Kinderen van werkloozen en armlas tigen zouden de melk kosteloos verstrekt moeten krijgen. Dit is beter dan dat zuivel producten geëxporteerd worden tegen een veel te lagen prijs. De heer W es t erm an (Nat. Herst.) on derschreef het systeem van „Landbouw en Maatschappij". De heer Wijnkoop (Comm.) keurt zoo wel het systeem der regeering als dat van „Landbouw en Maatschappij" af. De heer Kortenhorst (R.K.) be spreekt den ooterexport, die plaats vindt ten koste van den Nederlandschen consu ment en onze boerenbevolking. Het buiten land wil even gaarne de kosten van het levensonderhoud verlagen als wij. In welk een krankzinnige wereld leven wij. .Naar Duitschland moeten wy de boter exportee ren tegen verliesgevende prijzen, al leveren zy minder verlies dan onze boter naar En geland. Wij moeten voorts uit Duitschland importeeren. Daarvoor moeten zekere clea- ringregelingen worden getroffen. Wij moe ten Duitschland gelegenheid geven om de Duitsche industrie in staat te stellen, door exportpremies tegen de Nederlandsche in dustrie in ons land te concurreeren. En dit om onze boter met verlies te kunnen expor teeren! De regeering wil industrialiseeren, maar hoe kunnen wy op die manier indus trialiseeren? De Minister van Landbouw enVisschertf, de heer Deckers, maakt 'n aanvang met zijn rede, waarna hij verzoekt, haar Dinsdag voort te mogen zet ten. De vergadering wordt om kwart over zeven verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. UIT DE OMGEVING TER-AAR. „Adolf Kolping". Het eerste elftal krijgt bezoek van Kolping Boys 1 uit Lei den. In overweging genomen de uitwed strijd zal het nu voor onze jongens danig uitkijken zijn willen zij trachten maar één puntje hier te houden. Aan spanning zal het niet ontbreken. De reserves gaan de reis maken naar Nieuwkoop. Allicht is het re sultaat beter als vorige Zondag. De ju nioren mogen op eigen terrein hun krach ten meten tegen de Boys van de St. Nico- laas-Parochie. VOORHOUT. Benoeming gemeente-secretaris. Tot secretaris dezer gemeente is in de vergadering van gisterenavond na 3 stem mingen en 2 tusschenstemmingen benoemd de heer M. L. A. Meissen, commies ter se cretarie te Wateringen met 6 stemmen van de 10 geldige stemmen. De heer G. A. Thien verkreeg buiten de aanbeveling van B. en W. om, 4 stemmen. Het lid Van den Nouland was in deze vergadering afwe zig. Een noodkreet van katholieke jongens Ik heb van onzen Bisschop Zijn volle aan beveling gekregen! De Deken heeft mij zyn volledige goed keuring geschonken! De Pastoors geven my hun gulle mede werking! Waarvoor die hooge aanbeveling en goed keuring, waarom heb ik mij zoo zwaar door gezagsgetuigenissen gedekt? Omdat er morgen een actie in onze stad wordt ingeluid, die door Bisschop, Deken en Pastoors blijkbaar van hoog belang ge acht wordt: een actie voor ons jongensjeugd werk. Morgen 8 Maart en dan nog op de Zon dagen 22 Maart, 19 April en 17 Mei wordt mij de gelegenheid geboden in de parochie kerken een predikatie te houden, waarin uiteengezet zal worden het hooge nut van het Katholieke jeugdwerk. Als de heilige Geest mijn plan goedkeurt en zegent, dan zal daarin worden aangetoond, hoe in dezeii tijd met zijn levensverbreeding het prin- cipieele jeugdwerk onmisbaar is. omdat de jeugd medé zal moeten werken aan de ver betering van het maatschappelijk leven door het aanleeren der deugden, waarvan een tekort den huidigen chaos heeft ver oorzaakt, omdat de jeugd getraind zal wor den tot toekomstige verdieping van het godsdienstig-kerkelijk leven, een onmis bare voorwaarde voor een blijvend herstel in het samenleven. Het gezin is en -blijft de eerste en voor naamste inistelling van goede opvoeding, maar het heeft hulp noodig. Zooals het eeuwen geleden de hulp heeft moeten aan vaarden van de school, zoo lijken de noo- den van heden teek en en dat het nu de hulp noodig heeft van de vrye jeugdvorming. Dat zal in de predikaties in de verschil lende parochiekerken worden uiteengezet; deze predikaties zijn dus geen bedelpreken, maar wel moet er hier op worden gewezen, dat de Katholieke Jeugdbeweging in Lei den gedrukt gaat onder een zware schul denlast, waardoor veel goeds en moois in de jeugdbeweging wordt tegengehouden en waarvoor de hulp van alle Katholieken in Leiden wordt ingeroepen. Daarom wordt aan deze actie tot verdui delijking van onze doelstelling verbonden, de dringende bede om finantieele hulp: dat is de noodkreet van onze jongens! We we ten het heel goed, de tijd is er niet naar, om weer te vragen, maar het moet: de rechtvaardigheid verplicht, de mogelijkheid van een goed doorzetten der jeugdbewe ging eischt het, hooge geestelijke waarden mogen toch niet verloren gaan om wille van materieele bezwaren! We vragen in verband met den nood der tijden kleine, periodieke bijdragen, die gemakkelijk kunnen worden bezuinigd, maar we moeten dan ook vele van die kleine bijdragen vragen. Katholieke Leidenaren, toont Uw liefde voor Uw eigen jeugd! Helpt mede te bouwen aan een betere toe komst voor en door uw eigen kinderen. Na de predikaties op de verschillende Zondagen in de verschillende kerken wordt U een invulbiljet ter hand gesteld; wan neer dit in Uw parochiekerk geschiedt, wei gert dan Uw hulp niet. Uw gave beteekent: een steun ter aanvulling van de huise lijke opvoeding! een steun tot verdieping van het kerke lijk leven! een steun tot verbetering van het maat schappelijk leven! Namens de jongens hartelijk dank L. Beune pr. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. De verbreiding van de Nederlandsche taal in Nederlandsch-Indië. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft gisteravond de heer dr. I. J. Brugmans uit s-Gravenhage gesproken over „De verbreiding van de Nederlandsche taal in Nederlandsch Indië." De spreker ving zijn uiteenzetting aan met de opmerking, dat de Oost-Indische Compagnie niet uitsluitend handelsgewin nastreefde, doch ook de geestelijke belan gen behartigde van de Europeanen en de Inlanders, waarmede zy in aanraking kwam. Zij richtte in Batavia en in de Mo- lukken scholen op met positief-Christely- ken inslag. Op Amboina, waar het eerste compagnieonderwijs reeds in 1707 begon, poogde men aanvankelijk de aldaar aan wezige Christenen in de Nederlandsche taal te onderwijzen, het geringe succes van deze poging leidde echter weldra tot vervanging van het Nederlandsch door het Maleisch, al bleef menige school naast het Maleisch de Nederlandsche taal gebruiken bij het onderwijs. Naarmate Maleische boe ken beschikbaar kwamen verdween hier het Nederlandsch in de school. Te Batavia werd er langeren tijd naar gestreefd het Nederlandsch te handhaven, maar ook hier mislukte dit. De O. I. Com pagnie maakte verschillenre bepalingen ter verdediging van de Nederlandsche taal; zij schreef voor, dat op de scholen geen andere dan de „Nederduitsche" taal mocht worden gebezigd en bepaalde zelfs, dat slaven alleen hoeden mochten dragen als zij Hollandsch kenden. Het baatte &»h- ter weinig; de bevolking van Batavia, de Europeanen incluis, sprak gemakshalve Portugeesch en Maleisch; de Europeesche kinderen, die in Batavia opgroeiden, wer den door slaven opgevoed en leerden zoo doende wel Malabaarsch, Bengaalsch en Portugeesch, doch geen Nederlandsch. Ge concludeerd moet dan ook worden, dat het de Compagnie niet is gelukt het Maleisch of het Portugeesch te „mortificeeren" ten gunste van het Nederlandsch. De 19e eeuw bracht in Europa de gelei delijke doorvoering van het idaal, dat de Verlichting en de Revolutie hadden voor gestaan: onderwijs aan het geheele volk. Ook in Indië behelsde het Regeeringregle- ment van 1818 de plicht van het Gouver nement, te zorgen voor scholen, ook voor de inlandsche bevolking. Bezuiniging, Ja- va-oorlog en cultuurstelsel maakten ech ter, dat de onderwijstaak van het Gouver nement zich in de eerste helft der 19e eeuw bleef beperken tot de Europenanen en hunne afstammelingen. Aldus is gaande weg een einde gekomen aan den toestand, dat de Europeanen in Indië slechts Ma leisch spraken; de lagere scholen, die na 1815 voor de Europeanen werden opge richt, hebben de Nederlandsche taal onder de Europeesche bevolking helpen verbrei den. De voorziening van de inheemsohe be volking met onderwijs nam eerst in 1848 een aanvang. Anders dan in Britsch-Indië nam men in onze Oost de volstrekt juiste beslissing, dat de inlander onderwijs dien de te erlangen in zijn eigen moedertaal; ook daarvóór was de opvatting van de regeering steeds geweest, dat de Euro peanen zich met de inlandsche talen ver trouwd hadden te maken. Naar mate ech ter de onderwijsvoorziening ruimer werd, kwam ook de noodzaak naar voren om de inheemsche aristocratie van Nederlandsch onderwijs te voorzien; die klemde vooral sinds 1864, toen Fransen van de Putte de staatsambten voor den inlander openstelde. De vroegere afkeerigheid van de Neder landsche taal voor den inlander maakte na 1860 plaats voor een zeker enthousiasme, zoodat verschillende scholen tot stand kwamen, waar de Inlanders op Neder landschen voet onderwijs verkregen. De bezuinigingsperiode na 1880 bracht eenige reactie op dit punt, doch na 1900, toen de ethische koloniale politiek ingang vond, bracht de sterke onderwijsuitbrai ding tevens een verbreiding van de kennis der Nederlandsche taal 'onder de inheem sche bevolking. Het sluitstuk was hier de Hollandsch-Inlandsche school, die in 1914 in het onderwijsstelsel werd ingevoerd; de leerlingen, die deze school oplevert, heb ben een kennis van de Nederlandsche taal verworven, die niet ver van die vam Euro peesche kinderen afstaat. Aan het slot van zijn redevoering be handelde dr. Brugmans de sociale proble men, die met het verstrekken van Neder landsch onderwijs aan de inheemsche en Chineesche bevolking samenhangen. Reeds thans is het aantal Inlanders, dat in staat ia een eenvoudig briefje in de Nederland sche taal te schrijven, grooter dan 't aan tal Europeanen in Indië. Sociaal is dit slechts minder wenschelyk voor zooverre deze Westersch opgeleide Inlanders geen functie in de maatschappij kunnen krijgen, die in overeenstemming is met hunne op leiding; daarom behoeft niet te worden be treurd, dat de crisis tot stopzetting van de onderwijsuitbreiding op dit punt heeft ge noopt. Vermoedelijk zal in de toekomst de uitbreiding van het onderwijs in het Ne derlandsch op andere wijze geschieden dan vroeger: niet door Hollandsch-Inlandsche scholen, waar het Nederlandsch voertaal is, maar door toevoeging van het Neder landsch als leervak op de inlandsche scho len met behoud van de inlandsche taal als voertaal. Aldus zal, terwijl economisch en politiek de band tusschen Holland en In dië losser wordt, de cultureele band tus schen deze beide worden versterkt. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de gewone jaarvergadering te hou den op 17 Juni a.s. Een afscheid in „De Blauwe". In een van de wagens van N Z. H. T. M. op de lyn 's-GravenhageLeiden vond gis teren een niet alledaagsch afscheid plaats. Onze stadgenoot, de heer J. S. van der Meer, ambtenaar bij den Pensioenraad te 's-Gravenhage, die in verband met zijn benoemmg tot keurmeester te Dordrecht Leiden binnenkort zal verlaten, werd toe gesproken namens de Leidsche forensen, die sedert jaar en dag met hem om 5.06 uur vanuit 's-Gravenhage naar hun woon steden reizen. In een humoristische toe spraak werd gememoreerd, dat de heer Van der Meer steeds is geweest een aange naam mede-reiziger, die door zijn onder houdend gezelschap de dagelijksche reis wist te bekorten en te allen tijde bereid was zijn mede-forensen, waar hij eenigs- zins kon, van dienst te zijn. De spreker wenschte den scheidende namens alle mede-reizigers van harte geluk met de hem ten deel gevallen benoeming, al kon (hij niet verhelen, dat het bericht daarvan zijn forensen-collega's niet bepaald ver heugde. De heer Van der Meer werd wel eens schertsend genoemd President van den Raad van Commissarissen van de Habitué's van „De Blauwe van 5.05" en de benoe ming te Dordrecht heeft tengevolge, dat die functie moet worden neergelegd, zon der dat in de vacature is voorzien of zich sollicitanten hebben aangemeld. Aan den heer Van der Meer werd ten slotte uitge reikt een „bul", houdende eervol ontslag als Praeses van de Leidsche forensen met een daarbij behoorende herinnering in zilver, met inscriptie. Met enkele vriende lijke woorden dankte de heer Van der Meer voor de attentie van zijn mede-rei zigers en verzekerde, dat hij de dagelijk sche aangename reis met De Blauwe niet in zijn nieuwen werkking zal vergeten. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, De Hanze, Rector Bots over: „De Katholiek-sociale plichten van den middenstander", Zomerzorg 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokto ren: De Graaff, De Jager, Flim, Renaud en Winkler. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dokter Varekamp. Te lefoon 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag t tot en met Zondag 8 Maart as. waarge nomen door de apothekers: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, tel. 3553 en C. van Zyp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. DE STEFFANSBAND IN ZOMERZORG De „Steffansband", welke verleden jaar October op den feestavond van „De Han ze" zulk een verrassend succes had, dat de heer A. Batenburg haar direct enga geerde, concerteert deze maand in „Zomer zorg". Wat wij toen reeds schreven kunnen wij nu slechts herhalen. De muzikaliteit dezer 10 musici, is phenomenaal. Goede bands zijn in ons land niet dik gezaaid. Meestal houdt de virtuositeit op by de technische per fectie, juist zooals men een draaiorgel kan perfectioneeren. Anders gezegd: maar al te dikwijls spelen deze bands technisch perfect, maar automatisch, als het salaris in hun zak valt, volgt er een week muziek, natuurlijk behoudens de goede uitzonderin gen. Wellicht de grootste van deze uitzon deringen is de Steffansband. Naast de hoogst opgevoerde perfectie is er ziel en warmte in hun spel. Hun Amerikaansche jazz is Amerikaansch, in hun Hongaar- sche muziek leeft de ziel der puszta, hun klassieke muziek is beschaafd en door voeld. Wat zij spelen is de verheffende warmte van muzikale kunst, zij weten waarlijk diepe geovelens over te brengen. Neem daarbij de talrijke notes gaies, die hun smaakvolle en warme uitvoeringen afwis selen, het optreden van den man, die aller aardigste show-nummers brengt en ieder week nieuwe en men staat ver stond over de perfectie van deze troupe. Gisteravond zagen en hoorden wij de shows van de „muzikale clown" van „Ali Aba", beiden door de muziek perfect gees tig geillustreerd. Toi slot werden op een zeer uitgebreid bamboe-instrument, een soort geperfectio neerde gamelan, ontworpen en vervaar digd door een der bandleden, ten gehoore gebracht „Perzische Markt" en „Sweet love". De veelzijdige muzikaliteit dezer band is phenomenaal en zij werd dan ook door het talryke publiek luide toegejuicht A. Terpstra In den ouderdom van 73 jaar is te Ouden Rijn bij Utrecht plotseling overleden de heer A. Terpstra, een der oprichters van de firma thans N.V. Algemeene boek- en han- delsdrukery voorheen Batteljee Terpstra, alhier. De begrafenis zal geschieden op Dinsdag 11 dezer te 12 uur op de begraafplaats aan het Groene Kerkje te Oegstgeest. DE BOUW VAN DE „DEMPO". Lichtbeeldenavond van „Geloof en Wetenschap". Ter inleiding van een uitstapje naar de „Dempo", het vlaggeschip van de Rotter- damsche Lloyd, werd gisteravond voor „Geloof en Wetenschap" een filmavond ge geven, in den foyer van „Den Burcht". Na door den voorzitter, prof. dr. Carp aan de vergadering te zijn voorgesteld heeft de heer Kunen, vertegenwordiger van de Rotterdamsche Lloyd eenige korte mededeelingen over deze maatschappij ge daan, waarna met de filmvertooning werd aangevangen. Allereerst werd de bouw van de „Dem po" vertoond een geweldig werk, waar mede anderhalfjaar waren gemoeid en waarbij de meest vernuftige uitvindingen van de moderne techniek in toepassing zijn gebracht. De bouw van het reuzen- schip is van kiel tot kraaiennest geschied in Nederland, namelijk te Vlissingen. Het was een zeer interessante, documen taire film, die een duidelijk beeld gaf van den stalen scheepsbouw. Na de pauze werd met de Rotterdamsche Lloyd een reis gemaakt naar Indië. Ook deze film was cinematografisch zeer goed. Er waren prachtige kiekjes bij. Hier en daar werd een bezoek aan wal gebracht, te Southampton, Tanger, Marseille en Suez. Verder is het G. en W.-gezelschap op zijn Indië-vaart niet genomen, omdat het in- tusschen kinder-bedtijd was geworden en de reis noodgedwongen moest worden on derbroken. Hedenmiddag te 1 uur werd door leden van G. en W. per autobus een reis naar Rotterdam ondernomen, alwaar de „Dem po" werd bezichtigd. Het Residentie-Orkest. Door ongesteldheid is de dirigent Vaclav Talich, die het zesde Leidsche abonne mentsconcert van het Residentie-Orkest op Donderdag 12 Maart a.s. zou dirigee- ren, verhinderd dit concert te leiden. Men heeft dr. Peter van Anrooy bereid gevon den de leiding over te nemen. Op dit con cert, waaraan als soliste medewerkt de be kende Fransche violiste Noëla Cousin, zullen werken worden uitgevoerd van Mozart, Brahms, Glazounov en Dvorak.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2