Duitschland zegt het Locarno- Verdrag op. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Troepen in de gedemilitairiseerde zóne De laatste rest van het vredes verdrag van Versailles op zij geschoven Rijksdag heden bijeen geroepen 27ste Jaargang ZATERDAG 7 MAAKT 1936 No. 8362 Sk Êeid&eheSoti/Yattf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooraitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 80 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Nota overhandigd aan de Gezanten der Locarno mogendheden De Duitse he rijksdag is tegen hedenmiddag 12 uur bijeengeroepen. Op de agenda staat als eenig punt het aanhooren van een verklaring der rijksre geering. „Fuehrer" en rijkskanselier Adolf Hitler deelde in deze rijksdagzitting mede, dat het Duitsche rijk de clausules van het verdrag van Versailles en van het verdrag van Locarno betreffende de gedemilitairiseerde Rijnlandzone opzegt. De ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Italië waren tegen 11 uur Zaterdag voormiddag in de Wilhelmstrasse genoodigd, om een Duitsche regee- rüigsverklaring in ontvangst te nemen nopens het Locarno-verdrag. Minister von Neurath stelde hen in kennis met de nota, waarin de huidige positie van Duitschland t.o.v. het verdrag van Locarno en de clausules van het verdrag van Versailles La.v. de gedemilitariseerde Rijnzone uiteen worden gezet. Deze Duitsche nota werd op het- zelfd tijdstip aan de regeeringen van Rome, Parijs, Londen en Brussel overhandigd. Duitschland heeft daarmede het Locarno-verdrag en het vredesverdrag van Ver sailles opgezegd. Hedenochtend zijn de Duitsche troepen het Rijnland binnengerukt. De Franse he regeering zal hedenmiddag middag in een bijzondere zitting bijeen komen. Duitschland wil weer Volkenbondslid worden in de nota, welke hedenochtend door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken aan de ambassadeurs van de Locar- no-mogendheden werd overhandigd zegt Duitschland het Locarno-pact op, terwijl tevens onderhandelingen worden toege zegd, om te komen tot een nieuw verdaag. De Duitsche regeering kondigt tevens aan weer lid te worden van den Volkenbond met zekere garantie. FLANDIN BLUT TE PARUS Flandi, die voornemens was zich naar Yonne te begeven, blijft te Parijs, teneinde kennis te nemen van de rapporten van den Franschen gezant te Berlijn over de medeelingen van Hitler. EEN DEMENTIE BERLIJN, 7 Maart A.N.P.) De Mi nisters van Oorlog en Propaganda ontken nen, dat Duitsche troepen Keulen zijn binnengerukt. OPWINDING TE KEULEN. BERLIJN, 7 Maart (A.N.P.). Te Keulen heerscht groote opwinding. Men weet hier niet of het „binnenrukken van troepen" zal bestaan in een défilé van de groene politie van Göring, welke in de Rijks weer zal wor den ingelijfd, dan wel of eenheden van de rijks weer het gebied zullen binnentrek ken.» BESPREKINGEN TE PARUS. PARIJS, 7 Maart (A.N.P.)Zoodra Flan- din het telefonisch rapport van den Fran schen gezant te Berlijn had ontvangen, be gaf hij zich naar den minister-president om met hem den toestand te bespreken. Ook de minister van oorlog, generaal Maurin, de minister van binnenlandsche zaken Paul Boncour en die van P.T.T. Mandel, alsmede de chef van den generalen staf, generaal Gamelin, namen aan de besprekingen deel DE RIJKSDAG ONTBONDEN. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is de Rijksdag na het aanhooren van de verkla ring van Hitier ontbonden. EEN VOLKSSTEMMING IN MAART. De Duitsche regeering heeft besloten een volksstemming te organiseeren op 29 Maart a.s. over het geheel van de politiek der re geering. BEZETTING DRAAGT SLECHTS EEN SYMBOLISCH KARAKTER. BERLIJN, 7 Maart. (A.NP.) Volgens in lichtingen, welke zijn ontvangen na het on derhoud van den Franschen ambassadeur met minister von Neutrath zijn de Duitsche troepen, welke hedenochtend de gedemili tariseerde Rijnlandzone zijn binnengerukt, slechts detachementen met een symbolisch karakter. Het is geen uitgebreide bezetting van het gebied. Hitler's rede in den Rijksdag BERLIJN, 7 Maart. (A.NP.) Rijkskanse lier Hitier heeft hedenochtend in den rijks dag een verklaring afgelegd namens de Duitsche regeering, waarin hij oun. zeide: Toen in de grauwe Novemberdagen van het jaar 1918 het doek was gevallen over 't treurspel van den grooten oorlog, ademden millioenen menschen in de geheele wereld ruimer. De hoop kwam op, dat een einde was gekomen aan een tijdvak van fouten, dat daardoor vol onheil was. De Duitschers, die de meeste offers hebben gebracht, ge loofden ook het meest aan de komst van een beteren tijd. Maar de vrede, die als sluitsteen zou 'worden gelegd, boven de groeve van den oorlog, is geworden tot een kiem van nieuwen strijd. De wereldgeschie denis zal eenmaal vast stellen, dat sedert het einde van den grooten oorlog de wereld is geteisterd door omwentelingen op gees telijk, politiek en economisch gebied, zoo als die anders zich in 1000 jaar ontwikke len. Men moet bedenken dat sedertdien de spanning tusschen de volkeren grooter is geworden dan zij ooit is geweest. De bolsje wistische revolutie brengt een der grootste rijken ter wereld in een onoverbrugbare tegenstelling, zoowel wat betreft wereldbe schouwing als godsdienst, tot de omringen de landen. Wereldbeschouwingen storten ineen, een God wordt onttroond, godsdien sten en kerken vernietigd. Keizerrijken en koninkrijken verdwijnen langzamerhand zelfs uit de herinnering, terwijl omgekeerd parlementaire democratieën worden opge geven om nieuwe staatsideeën in haar plaats te stellen. De verbaasde wereld ziet, dat de oorlogsgod zwaarder gepantserd dan ooit over de aarde schrijdt: de legers van honderduizenden zijn gegroeid tot mil- lioenenlegers. Aan deze ontwikkeling heb ben wij geen schuld, want het lag niet in ons vermogen in dien tijd van deemoedi- ging en weerloosheid de wereld denkbeel den te geven. Wij behoorden 15 jaar lang tot de geregeerden. Deze ontwikkeling is ontstaan uit het rampzalige verdrag van Versailles. Sedertdien bestaat het onder scheid tusschen rechtloozen en overwin naars. Er is een oogenblik geweest, waarop de staatslieden het in de hand hadden, door een enkel beroep op het gezond verstand een broederlijke toenadering te bewerk stellingen, die de wereld misschien voor eeuwen verlichting had geschonken. Het te gendeel is geschied. Het ergste is echter, dat de gevoelens van haat uit de verdra gen overging in de mentaliteit der volken. Dat de pers in het buitenland met bevredi ging kennis neemt van de zorgen van het Duitsche volk, kan men desnoods nog voor bij zien, doch ernstig is het, wanneer staats lieden in den nood of den vermeenden nood van een volk blijde elementen zien voor de beoordeeling van den algemeener toestand In het jaar 1918 is een staatkunde van on verstand begonnen, die ook de spanning tengevolge heeft gehad, welke thans be staat. Er zijn tegenwoordig politici, die zich slechts dan veilig schijnen te voelen, wan neer de internationale verhoudingen der aangrenzende volken zoo ongunstig moge lijk zijn. Ik zou willen, dat het Duitsche volk niet in dezelfde fouten verviel. De na- tionaal-socialistische buitenlandsche poli tiek acht het bijv. pijnlijk, dat de toegang van een volk van 33 millioen menschen tot de zee over Duitschen grond voert. Maar zij erkent, dat het onmogelijk is een zoo groo ten staat die uitgang naar zee te ontzeggen. Hoeveel zorgen zouden Europa bespaard zijn, indien men de nationale levensvoor waarde der volkeren had gerespecteerd. De Europeesche volken zijn nu eenmaal één familie, vaak was twistziek maar toch aan elkaar verwant. Hitier verklaarde tenslotte dat de Duit sche regeering het verdrag tusschen Frank rijk en Rusland beschouwt als een schen ding van het Locarno-pact, dat met het sluiten van het Fransch-Russische verdrag vervallen moet worden geacht. Dientenge- Een Paterspraatje over de film. De neutralen Centraal Station, Amsterdam! Vrijdagmiddag! Prompt kwart over drie stak de man met de roode pet plechtig als een Pharao zijn eereomelette in de hoog te, de bestuurder van de electrische rukte aan de handles en daar gingen we heen. Rustig maar in tempo denderde de stalen wagen 't station uit, de ruimte in. 't Was rustig. De reizigers schenen ver moeid. Doch plots werd de stilte gescheurd door een plechtige stem. Die plechtige stem kwam vandaan onder een hooge zije. „Mijnheer, ik zou graag dat raam dicht hebben". Doch de aangesproken mijnheer had er niet veel puf in. Of deze directeur was van een glasblazerij of er pas uit kwam, weet ik niet, maar hij had 't zicht baar warm. Daarom liet hij 't raam open. Doch de heer met de hooge zije nam hier mee geen genoegen, andere reizigers wer den in 't conflict betrokken, zelfs de con ducteur moest er aan te pas komen. De zaak zal zoo gezeten hebben, dat de heer met de hooge zije bang was dat mor gen zijn toespraak voor bruid en bruide gom in 't water zou vallen wegens ernsti ge heeschheid als 't raampje ópen bleef, en dat de andere heer bang was dat hij van benauwheid zou sterven, als 't raam pje niét open blieef. Enfin! Na lange disputen en lange re deneeringen hakte de conducteur de knoop door: 't raampje moest dicht en hij zou de „warme" mijnheer een koelere plaats trachten te bezorgen. Raampje open of raampje dicht! 's Zo mers is dat nog veel erger, verzekerde la ter de conducteur; wat je dan niet mee maakt! Dit was nog maar 'n onbeteekenend incident. Dan is 't soms een heusche oor log! En zeer wysgeerig sloot hij zijn gesprek met: „Als ze met 10 of 12 man in een trein- compartement 't al niet eens worden, is 't dan zoo onbegrijpelijk dat ze 't in de we reld ook nooit eens zullen wezen?' Een aardige opmerking! Ja, 't heele leven is een groot treincom partiment, niet van 10 of 20, maar van millioenen menschen. De een wil zus, de ander zoo. Of, om in de termen te blij ven, de een wil 't raampje open, de ander wil 't raampje dicht. En of ze nu le klas reizen, of 2de of 3de klas, 't is overal zoo. Onder alle standen en klassen zijn groote of kleine ruzietjes, heibeltjes, groote of kleine schermutselingen. Er is nog meer overeenkomst. Ik zag duidelijk, dat de meeste menschen aan de zijde stonden van de mijnheer met de hooge zije, maar de meesten gaven geen kik, zeiden geen boe of geen ba. Doch ze waren zichtbaar voldaan toen de haan van de mijnheer met de hooge zije victorie kraaide. Zoo is 't ook in 't leven, in de wereld, zelfs in de katholieke wereld. Wanneer eenmaal iets groots bereikt is zeggen ze: Toch mooi, dat 't er is, dat we 't zoover geschopt hebben, maar zelf heb ben ze er geen voet voor verzet, geen hand aan uitgestoken. Wanneer b.v. de propagandisten rondgaan om de menschen aan te sporen de beweging te steunen, die wil komen tot een eigen katholieke film cultuur, houden ze zich van den domme, ze geven geen kik. Ja erger! Ze snauwen de propagandisten af of laten hen als een hond voor de deur staan. Dat zijn nu Ka tholieken. Kunnen of willen ze niets ge ven, la bonheur, maar laten ze de pro pagandisten tenminste goed behandelen. Helaas! Er zijn er die 't „raampje dicht" houden ofschoon ze best wait kunnen mis sen. Ik zou u staaltjes kunnen vertellen, maar ik zal er maar geen aanhalen, uit Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Belangrijke verklaring van Hitier inden heden bijeengeroepen Rijksdag (le blad). Pauselijke interventie in het belang van den vrede? (2e blad). Wil de Spaansche president Zamora af treden? (2e blad). De stak in gs-epidemie in de Ver. Staten (2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de begrooting van het land bouwcrisisfonds voortgezet. (1ste blad). De nieuwe werking voor de ondermeik, welke 15 Maart in werking treedt. (4de blad). Het is al jaren BEWEZEN dat U voor TROUWAUTO'S bij DE GROOT moet wezen. Alleen chauffeurs in beige uniform Garage DE GROOT Beestenmarkt 28 Tel.3300 vrees, dat u anders in een eerste opwel ling direct een Italiaansche bommenwer per zou opbellen om hun have en goed te bombardeeren. Maar later zeggen ze: „Toch wel mooi dat wij (let op dat „wij") Katholieken, dat hebben klaargespeeld". Bij welke categorie van menschen be hoort u? Gelukkig zijn de mèèsten niet zoo! Integendeel! Dat is een heele troost! Pater AUX. VAN SCHALEN, O.F.M. Voorzitter Gezlmsfilm „Roma", Franciskanenklooster, Woerden GOEDERENTREIN BOTST TE DEVENTER OP EEN ANDER. volge acht de Duitsche regeering harer zijds het Locarno-pact vervallen en de de militariseering van het Rijnland opgehe ven. In aansluiting aan dit standpunt heeft Duitschland een non-agressie-pact voor den duur van 25 jaar aan Frankrijk en België aangeboden, zoo noodig gewaar borgd door Engeland en Italië, in welk pact Duitschland aanbiedt Nederland te be trekken. Ook aan Litauen biedt Duitsch land een non-agressie-pact aan. In het hon-agressie pact met Frankrijk en Bel gië zouden de contractanten allen gelijke lijk een gedemilitairiseerde zone moeten aanvaarden. De Duitsch regeering heeft de Duitsche troepen opdracht gegeven hun vredes-gar- nizoenen in het Rijnland te betrekken. De Duitsche regeering heeft tenslotte den Rijks dag ontbonden op 28 Maart 1936 en nieuwe verkiezingen van den Rijksdag uitgeschre ven op 29 Maart om de politiek van de re geering goed te keuren en vertrouwen in den leider uit te spreken. Een hoofdgeleider gewond. Hedenmorgen tusschen 5 en 5.30 uur is op het goederenemplacement der Ned. Spoorwegen te Deventer een goederen trein op den achtersten wagen van een anderen goederentrein gereden. Te 5.15 uur was een goederentrein uit Zwolle binnengekomen en kort daarna een andere goederentrein uit de richting Apeldoorn. Vermoedelijk stond het sig naal toen nog op onveilig en waarschijn lijk mede tengevolge van den zwaren mist, waardoor de machinist niet veel kon zien, is deze trein doorgereden, zoodat hij op den stilstaanden trein reed. Twee wagons schoven in en over elkaar en werden totaal verbrijzeld. Een derde wagon, waarin de hoofdgeleider Kroeger, afkomstig uit Apeldoorn zat, werd even eens zwaar beschadigd en ontspoorde. Kroeger werd vrij ernstig gewond en kon eerst na veel moeite uit zijn netelige po sitie worden bevrijd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en het voorloopig onderzoek wees uit, dat de hoofdgeleider een of meer ribben heeft gebroken en een schedelbeschadiging heeft opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Deventer ver voerd. Tengevolge van den schok zijn van beide treinen eenige wagons ontspoord. In den loop van den morgen kwam de on- gevallenploeg en een hefkraan uit Zut- phen. De machine van den trein werd even eens ernstig beschadigd, doch kon later op eigen kracht wegrijden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1