ZATERDAG 7 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, IVfevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. DE GROOTE VASTEN. Wederom staan wij aan het begin van den 40-daagschen vasten, den telken jare terugkeerenden tijd van boete en verster ving. Wanneer de priester ons op Aschwoens- dag het aschkruisje geeft, spreekt hjj daar bij de ernstige woorden uit: „Bedenk, o mensch, dat gij stof zijt en tot stof zult gij wederkeeren". De H. Kerk maant haar kinderen dus tot zelfinkeer. Wij leven hier niet voor 't najagen van ij dele genoegens. Éénmaal zal voor ieder de dag aanbreken, dat hü voor Gods rechterstoel geroepen wordt en rekenschap moet geven van zijn daden. Maar wij zijn allen zondige men- schen en naar alle kanten worden wij af getrokken van het groote levensdoel. De vastentijd nu is bij uitstekend geschikt om ons nog eens goed bewust te worden van onze eigenlijke levenstaak, het bewerken van onze zaligheid. Bedenken wij dan onze groote tekortko mingen de vele malen, dat wij gefaald hebben en trachten wij dit in dezen tijd eenigszins goed te maken. Wat er aan vas ten ontbreekt, kunnen wij aanvullen door verstervingen, gebed, aalmoezen. Bren gen wij onze offers vooral met liefde en een blü moedigen geest, gedenkende de groote offers, die Jezus met oneindige lief de voor onze zaligheid bracht, Zijn bitter lijden en dood. LEDENVERGADERING 19 MAART. Bovengenoemde avond waar mevrouw Lia TeilingenLocker een lezing zal hou den over: „Volksdansen", gaat wel door. In de vorige rubriek was bekend gemaakt, dat de avond vervallen zou; dit is dus niet waar. Waarschijnlijk zal de lezing op geluisterd worden met demonstratie. 't Heeft plaats om 8 uur in de Foyer v. d. Burcht (niet zooals op de lidmaat schapskaart staat in de Kleine Stadszaal). MISSIE NAATVEREENIGING „St. FRANCISCUS XAVERIUS". In het verslag over het vorige jaar zijn vele mooie gebeurtenissen te boeken, hoe wel ook eenige teleurstellingen niet over het hoofd kunnen worden gezien. Over het resultaat van een heel jaar wer ken mogen we alleszins zeer tevreden zijn. Velen uwer die de jaarlijksche tentoon stelling hebben bezocht zagen het groote aantal kleedingstukken voor de Inlandsche bevolking en de schooljeugd. Wat de pa ramenten betreft hierin was meer bereikt dan het vorige jaar, hoewel deze af dee ling nog in het begin-stadium is. Om dit alles te bereiken is zeer veel noo- dig. Eerstens vele dames die uit godsdien stig oogpunt, vrije tijd voor de Missie wil len geven. En op dit punt is onze vereeni- ging heel gelukkig. Wjj bezitten een groot aantal ijverige leden die Vrijdagsavonds op de club komen werken met een ijver en energie die waarlijk bewondering af dwingt, want het werk is vaak minder prettig, heel moeiijk soms. En ook de jeugdclub, die Dinsdagavond om de 14 dagen op de clubavond komen naaien, doet zeer haar best en heeft dit jaar heele sta- pers kleertjes voor de Java arische school jeugd gemaakt. Wat echter den financieelen toestand be treft kan ons verslag, niet zoo gunstig zijn. Verschillende contribueerende leden heb ben hun bijdrage gestaakt of verminderd waardoor onze inkomsten belangrijk zijn teruggeloopen. Op Zondag 7 April werd door den geest adv. een H. Mis opgedragen ter herden king van het 9-jarig bestaan. Zijneerw. hield een toepasselijke toespraak terwijl de Zusters van het St. Jacobsgesticht de H. Mis opluisterden met gezang. Hierna begaven allen zich naar het club gebouw waar een gezellig ontbijt stond te wachten. Prof. Cleophas en het dag. be stuur v, d. R.-K. Vrouwenbond deden ons de eer mede aan te zitten. Op 27, 28, 29 September werd de jaar- lij ksohe tentoonsteling gehouden in de beide zalen van Maria. Pastoor Smitz was zoo welwillend op ons verzoek de ten toonsteling te openen waarbij zijneerw. een achoone toespraak hield ter aanbeveling van de Misie en ter belangstelling voor onze vereeniging. Het bezoek aan onze tentoonstelling was jammer genoeg niet zoo groot als andere jaren. Daarom doen wij hierbij een drin gend verzoek aan alle leden van den R.-K. Vrouwenbond toch dit jaar ons missie werk te komen bezichtigen. Mevrouw Manders heeft als afgevaardig de aan onze vereeniging als zoodanig haar ontslag moeten nemen wegens haar vele veel-omvattende bezigheden. Het spijt ons zeer mevr. Manders, die altijd met haar zeer gewaardeerde raad en daad de belan gen van de vereeniging behartigde, in de toekomst te moeten missen. In de plaats van mevr. Manders is gekozen mevrouw Melief. Dit jaar werden 3 bestuurs- en 2 leden vergaderingen gehouden. Ons bestuur is als volgt samengesteld: Prof. Cleophas, geest. adv. mevr. Melief, als afgevaardigde van den R.-K. Vrou wenbond, wegens aftreden van mevrouw Manders. Mevr. A. SpeetCouterier, pre sidente. Mevr. H. FeldPoggeman, vice- presidente. Mevr. v. OerleSpierenburg, secretaresse. Nel. Jansen, 2de secretaresse. Mej. Th. Bayer Jr. perm.esse. Mej. Toos Elshof, 2de penning.esse. Mej Th. Bayer. Mej. W. d. Linden. Alvorens dit jaarverslag te besluiten zeg gen wij hartelijk dank aan allen die op de een of andere wijze ans missiewerk steun den en blijven onze vereeniging bij voort during aanbevelen. HET BESTUUR. AAN POLITIEK DOEN. VIII. In bepaalde kringen wordt den laatston tijd nog al eens de kreet geuit: de katho lieke pers is een partij-pers. De kreet zelf is niet nieuw. Toen op het einde der vorige en in het begin van onze eeuw het socialis me geen bres kon schieten in die kringen, die vasthielden aan het systeem: in een ka tholiek huisgezin de katholieke krant, toen heette die pers ook al partij-pers, die scha delijk zou zijn voor de arbeiders. Geen wonder dat zulk een motief met beide handen werd aangegrepen door de „neutrale" pers, om toch maar te betoogen hoe zielig-eenzijdig die katholieken wer den voorgelicht. Alsof aan onze zyde geen kundige kerels waren te vinden, zoo werd er geredeneerd. Ja, men beriep zich zelfs op de leer van St. Paulus: „Onderzoek al les", alleen zette men er niet bij, wat de Apostel verder schreef: „en behoud het goede". Onze pers, de katholieke pers is een ge weldige steun voor het katholieke volk. Het wil eenerzijds aan de katholieke lezers de gebeurtenissen in de wereld belichten van katholiek standpunt en aan den anderen kant voor de niet-katholieken zijn als een lichtende fakkel. Het is vooral hierom, dat onze katholieke pers vóór het commercieele haar roeping plaatst en dat de katholieke pers een apostolaat te vervullen heeft van zeer hooge betekenis, die haar niet kan en mag maken tot een pers met partij-doelein den. Naar onze meening verliezen sommige kringen uit het oog, dat b.v. onze katho lieke dagbladen voor het grootste deel zelf standig zijn. Dit in tegenstelling met de roode pers, die vanuit één hoek geredigeerd wordt met als hoofdmotief de versterking van de partij. Bij de katholieke pers is het apostolaat van het katholicisme één richtsnoer voor allen. Daarin zullen de redacties elkaar ze ker niet tegenspreken. Maar het kan en zal ook anders worden als het gaat over meer algemeene zaken. Neem het voor onze da gen actueele vraagstuk der devaluatie en lees daaromtrent de diverse beschouwin gen in de katholieke dag- en weekbladen. Neem het regeeringsbeleid op bepaalde punten van algemeen belang en de mee ningen loopen in onze pers zeer uiteen. Maar als het gaat over zaken, die ten nauwste verband houden met ons geloof en men raakt eraan, dan vindt men de ka tholieke pers als één geheel tegenover zich. Is dat zoo wonderbaarlijk? Dat ia eenvou dig haar plicht en vloeit voort uit haar katholicisme. Zij is niet louter pers, zij is katholieke pers en als zoodanig heeft zij het recht tot verdediging. Zoo is het ook ten opzichte van tijdsdwa- lingen. Als onze Moeder, de H. Kerk, die veroordeelt, dan is het toch een allerdwaas te veronderstelling, dat de katholieke pers ze zou goed praten. Als bepaalde stroomin gen ook raken aan het katholicisme en zoo wel door doelstelling als praktijk een abso luut gevaar zijn, dan zwijgt de Kerk niet en dan zwijgt de kath. pers ook niet. Zweeg zij, dan zou dat struisvogel-politiek zijn. Is het dan wonder, dat onze Bisschoppen ons vermanen om de katholieke pers te steunen? Zij weten hoe, ook in de neutrale pers, groote gevaren verbonden zijn voor geloof en zeden aan het steeds opnemen van niet- en anti-katholieke beschouwingen. Daarom weert een goed katholiek elk blad of tijdschrift, dat niet katholiek is en zeker houde hij uit zijn huis die tijdschrif ten en bladen, die doen alsof zij de Kerk eerbiedigen met hun leuze van „positief Christendom", maar in de praktijk niet aar zelen priesters te bekladden. Die bladen verdienen slechts verscheurd of verbrand te worden. SEVERUS. MEDEDEELINGEN. De Candidast stel ling voor de comm.-ver kiezing sluit morgen. Candidaat-lijsten leve- re men in bij den huismeester. Het Liebaard-kwartje rolt binnen. Geen Gezel houdt zich nu afzijdig! Het is ons aller plicht op deze wijze ons Centraal- Verhand te helpen. Kolpingsblad wordt alom gaarne gelezen. Ontvangt u het geregeld? Zoo niet, dan gaarne eenig bericht aan het commissariaat. De pandoerwedstrijd heeft een goed ge tal deelnemers. Nu ook in een geregeld tem po afwerken. Het gouden feest in 1937 nadert. Dus gaan we ons paraat maken. In groote lij nen staande plannen reeds vast. Publicatie volgt! MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Donderdag 12 Maart vergadert de afd. Gehuwden in de bovenzaal. We vertrouwen weer op een geheel bezette zaal. Na afloop ontspanning; ook de groote zaal kan benut worden. MAANDVERGADERING AFD. GEZELLEN. De vergadering op Dinsdag 17 Maart ver valt vanwege de H. Missie in de Petrus parochie. Nu is bepaald Maandag 23 Maart, in welke vergadering tevens plaats, heeft de verkiezing van een Senior en zeven oom misserissen. VOOR DE JONGERE WERKLOOZEN. Jongere katholieke werkloozen van 17 t.e.m. 24 jaar kunnen geheel gratis deel nemen aan de 14-daagsche werk- en leer- kampen in „De Liebaard" te Baarn. Er is plaats voor alle vakken. De voorwaarde is slechts, dat men lid is van den R.K. Volks bond (Vakbond) of de St. Jos. Gez. Ver. Laat niemand zich de opgave schamen. In lichtingen worden gaarne verstrekt door rector L. Beune, kap. Schrama en senior Steph. Menken. NIEUWE ONDERMELKREGELING Nadere bijzonderheden over de nieuwe, thans naar te hopen is uitvoerbare poging, om door verplichte teruglevering san de boeren van ontrooznde melk, de productie van kaas en melk producten te beperken. Wij ontleenen aan het „Handelsblad" de hier volgende uiteenzetting: Van verscheidene zijden vraagt men ons, hoe de ondermelk-regeling (waarover tot dusver slechts onvolledige en zelfs elkan der tegensprekende officieele berichten verschenen), na 14 Maart as. zal worden. Wij zijn in staat, daarop het volgende te antwoorden. De bedrijven zullen worden verdeeld in drie groepen: A. Alle bedrijven of combinaties van be drijven, die in 1931 minder ondermelk hunne veehouders-melkleveranciers heb ben teruggeleverd dan overeenkomt met 5 pet. van de van hen ontvangen hoeveel heden volle melk. B. Alle bedrijven of combinaties van be drijven, die in 1931 méér dan bedoelde 5 pet. hebben teruggeleverd. C. de bedrijven van alle zelfkasende vee houders. - Verplichtingen der groep A. Groep A is verplicht: lo. Gedurende nader te noemen perioden, gedurende welke de regeling geldt, aan hun boeren-leveranciers een zoodanige totale hoeveelheid ondermelk terug te léveren, als overeenkomt met een voor die perioden van week tot week vast te stellen percen tage van de totale melkontvangst; van deze laatste wordt echter eerst afgetrokken de consumptiemelk, de room en andere met consumptiemelk gelijk te stellen producten. De terug te leveren ondermelk mag uit sluitend worden bestemd tot veevoeder. Voorloopig zyn drie perioden voorge steld n.1.: Periode I: 15 Maart tot en met 28 Maart. Periode H: 29 Maart tot en met 25 April. Periode Hl: 26 April tot en met 30 Mei. 2o. Voor de teruggeleverde ondermelk moeten deze fabrieken aan de boeren een minimumprijs in rekening brengen, welke voor periode I is vastgesteld op 0.5 cent per kilo; voor periode II op 0.4 cent en voor periode Hl en alle perioden, daarop volgen de tot 29 Augustus, op 0.3 cent per kilo, franco boerderij. ST. FRANCISCA ROMANA. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks geen Gloria en geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. ZONDAG 8 Maart. Tweede Zondag v. d. Vasten. Mis: Reminiscere. 2e gebed v. d.. H. Joannes de Deo, Belijder. Credo. Tot heiligheid heeft God ons geroepen. Om ons zelf te heiligen moeten wij ons levenslang ondergeschikt maken aan Gods heilige geboden. Wij kennen die (Epistel), maar onze gedachten, woorden en werken zijn er zoo menigmaal mee in strijd. We er kennen onze zonden in nederigheid en bid den den goeden gen barmhartigen God om vergiffenis (Introitus, Graduale, Tractus); om bescherming van onze uiterlijke en in nerlijke vermogens; bijzonder echter om zuivering van onze verbeelding en van ons verstand. (Gebed). Hij zal ons verhooren. (Communio). Getroosten willen wij ook ons de moeite, ons verstand beschouwend te richten op de H. Wert van God (Offer torium), om met de genade van God door de beschouwing te komen tot de daadwer kelijke beleving van de Wet van God, (Postcommunio). Dan zullen wij bezitten het ware geluk, omdat de Vader ook van ons zal kunnen getuigen, dat wij Zijn be minde kinderen zijn. (Evangelie). MAANDAG 9 Maart. Mis v. d. H. Fran cises Romana, Weduwe: Cognovi. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Maandag in de 2e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Maandag: In Deo. 2e ge- gebed v. d. H Francisca Romana. De heilige Francisca kende, toen zij tot de jaren van verstand gekomen was, geen vuriger wensch dan in het klooster geheel en al voor God te leven. God beschikte het echter zóó, dat zij in het huwelijk trad en moeder werd van twee kinderen. Als moe der mag zij ten voorbeeld worden gesteld aan onze katholieke moeders in het opvoe den van de kinderen. Na de dood van haar echtgenoot trad zij in de door haar gesticht- te Orde der Oblaten en stierf in 1440. DINSDAG 10 Maart. Mis v. d. HJL 40 Martelaren van Sebaste; Clamaverunt. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dins dag in de 2e week v. d. Vasten; 3e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Kleur: Rood. Of De Mis v. d. Dinsdag: Ego. 2e gebed v. d. heilige Martelaren; 3e A Cunctis. (Om de voorbede der Heiligen). Deze heilige veertig soldaten hebben on der de regeering van keizer Lickdus (308 325) te Sebaste, een stad in Armenië, hun leven voor het heilig geloof gegeven. WOENSDAG 11 Maart. Mis v. d. Woens dag in de 2e week v. d. Vasten: Ego. 2e ge bed A Cunctis; 3e Omnipotens (Voor leven den en dooden). DONDERDAG 12 Maart. Mis v. d. H. Gre- gorius de Groote, Paus, Belijder en Kerk leeraar: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag v. d. 2e week in de Vasten. Credo. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Donderdag: Salus populi. 2e gebed v. d, H. Gregorius. Terecht wordt de H. Gregorius, Paus van 590604, genoemd „de Groote". Ondanks zijn voortdurende ziekelijkheid strekte hij zijn zorg uit over de geheele Kerk en heeft hij zeer veel gedaan voor haar in moeilijke tijden. Groot zijn ook de verdiensten van Gregorius voor de heilige Liturgie. Naar hem ook wordt onze mooie kerkzang ge noemd de „Gregoriaansche" zang. VRIJDAG 13 Maart, Mis v. d. Vrijdag in de 2e week v. <L Vasten: Fac mee-nm. 2e ge bed A Cunctis; 3e Omnipotens. ZATERDAG 14 Maart. Mis y. d. Zaterdag in de 2e week v. d. Va^en: Verba. 2e en 3e gebed als gisteren; 4e voor den Paus. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender r. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Catharina van Bologna, Maagd: Vultum tuum. Gloria. 2e gebed v. d. H. Francisca; 3e v. d. Maandag. Laatste Evangelie y. d. Maandag. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes Bap- tista van F&briano en Christophorns van Milaan, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Agnellus van Pisa, Belijder: Os Justi. Gloria, 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Vrijdag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. N.B. Op deze aangegeven dagen is ook geoorloofd de Mis v. d. dag met 2de gebed v. h. feest; 3e A Cunctis (Maandag v. d. H. Francisca). ZATERDAG. 2e gebed v. d. overbren ging van het lichaam van de H. Bonaven- tiira; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus. Amsterdam, ALB. M. KOK pr. 3o. De fabrieken moeten aan hare boeren op zijn minst een hoeveelheid karnemelk terugleveren als overeenkomt met het per centage teruggeleverde karnemelk in de overeenkomstige periode van 1935 (vijfen dertig). Hiervan mag echter worden afge weken, wanneer men in plaats van karne melk een evenredig grootere hoeveelheid ondermelk teruglevert. 4o. De fabrieken (nog steeds van groep A) mogen van fabrieken, die tot andere groepen behoor en, niet méér melk bijkoo- pen, dan overeenstemt met den gemiddel den bij koop in de overeenkomstige perio den der jaren 1934 en 1935. 5o. Administratie, aflevéringswijze en controle zijn gebonden aan de regelen, ge steld in het destijds mislukte éérste te rug- lever in gsbesl uit („Crisissteunbeschikking 1935 van 21 December 1935 no. 20303). Verplichtingen van groep B. De verplichtingen der bedrijven of com binaties van bedrijven, behoorende tot groep B (dus die in 1931 méér dan 5 pet. ondermelk terugleverden) zijn de volgende: lo. Zij mogen gedurende de boven ge noemde perioden in totaal géén grootere hoeveelheden melk, al dan niet geheel of ten deele ontroomd, verwerken tot kaas of melkproducten dan zij hebben gedaan in telkens de overeenkomstige periode van 1931 (eenendertig). Daarbij zal echter het bekende verhoudingsgetal uit het oude te- rugleveringsbesluit worden verdisconteerd. In dit geval zal het verhoudingsgetal dus zijn gebaseerd op de verhoudingen gedu rende de perioden van 1931 en 1936, ver volgens verminderd met een hoeveelheid als overeenkomt met het percentage, dat van week tot week wordt vastgesteld en voor de week 1528 Maart 10 pet. zal be- Verplichtingen van groep C. Deze groep dat zijn dus de zelf kazen de boeren zijn verplicht, om aan de Zui- velcentrale een afdracht per kilo te betalen over hoeveelheden melk die worden bere kend volgens een ingewikkelde formule. Kort gezegd bedraagt de afdracht de bruto- kaaswaarde, verminderd met den mini mum-ondermelkprijs (0.5, 0.4 en daarna 0.3 cent). De mogelijkheid zou zich kunnen voor doen, dat de ondermelkprijs hooger zou zijn dan de bruto-kaaswaarde; in dat geval zal de Zuivelcentrale echter niet verplicht zijn, om omgekeerd „afdracht" aan den veehou der te betalen! Wij sparen onzen lezers de mooie formule (met de oude bekenden als PW, OK, PK en PB). Zij is thans alleen nog maar van toepassing voor het kleine aantal zelfka- zende boeren en niet langer voor de fabrie ken. Wij gaan liever over tot de mogelijk heid van: Ontheffing van de verplichtingen. Fabrieken of combinaties van groep A, die wel kunnen voldoen aan de verplichting (10.) tot teruglevering van 10 pet. onder melk, maar die er de voorkeur aan geven, om de ondermelk in vasten vorm (dus als magere melkpoeder) terug te geven aan de boeren, mogen daartoe overgaan indien zij deze poeder afstaan aan de veehouders voor ten minste een stuiver per kilo en dan nog binnen een vast te stellen afleveringster mijn. Die poeder moeten de boeren dan in eigen bedrijf verbruiken als veevoeder en de fabrieken moeten aan de Zuivelcentrale zekerheid daarover verschaffen, b.v. door denaturaties. Andere fabrieken van groep A, die niet kunnen voldoen aan de teruglevering van ondermelk en óók geen magere poeder kunnen maken moeten aan de Centrale een afdracht betalen per kilo ondermelk, die zij verplicht zouden zijn terug te leveren. Die afdracht bedraagt (evenals bij groep C) de bruto-kaaswaarde, verminderd met den mi nimum-ondermelkprijs. Ook hierbij geldt de regel dat een negatieve uitkomst gelijk is aan nul. Voor de fabrieken, die tot groep B be- hooren, bestaat dezelfde ontheffings-moge- lijkheid, om in plaats van vloeibare, vaste ondermelk (poeder) terug te leveren, ech ter alléén voor het voorgeschreven terug leveringspercentage (dus voorloopig 10 pet.). Wij deelden reeds mede, dat het ver plichte teruglevering»-percentage van week tot week zal worden vastgesteld en dat het voor de éérste week (15 tot en met 28 Maart as.) 10 pet. zal bedragen. Verder kan nog worden meegedeeld, dat het verschil tusschen bruto- en netto-kaas- waarde (gevormd door de op kaasbereiding vallende gedeelten der meikverwerkings kosten) wordt vastgesteld op 0.30 cent per kilo ondermelk. Automatisch vervallen der regeling. De heele regeling zal buiten werking ko men, indien de gemiddelde netto-kaaswaar- de der ondermelk gedurende vier resp. vijf weken gestegen is tot of boven de waar de, resp. minimum-prijzen der ondermelk, verhoogd met 10 pet. in de perioden I en II (dus 15 Maart15 April) en met 20 pet. in de volgende periodes (dus 26 April29 Augustus). Dat komt er dus practisch op neer, dat de regeling zal vervallen, indien de gemiddel de netto-kaaswaarde der ondermelk in pe riode I méér heeft bedragen dan 0.55 cent; in periode H meer dan 0.55 cent en in pe riode m meer dan 0.36 cent per kilo on dermelk, tezamen een tijdsverloop van vier weken. Het buiten werking stellen blijft echter achterwege, wanneer gedurende de laat ste twee weken van zulk een 4- of 5-weeksch tijdvak de netto-kaaswaarde be neden den minimumprijs der ondermelk heeft gelegen. Hiermede hebben wij de hoofdzaak der regeling geschetst.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14