NIEUWS STADS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 6 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT 0ERDE ÖLAD - PAG. 10 OLYMPISCHE SPELEN PRINS GUSTAAF ADOLF VAN ZWEDEN ALS DEELNEMER Prins Gustaaf Adolf van Zweden, de oudste zoon van den Zweedschen Kroon prins, zal aan de Olympische Spelen te Berlijn deelnemen. Hij is n.l. lid van de Zweedsche ruinteréquipe, die te Berlijn zal uitkomen. WANDELSPORT R. K. S. V. „DE BATAVEN". Zoo juist is bericht binnen gekomen, dat de 30 km. marsch, welke op 15 Maart te Warmond zou gehouden worden in verband met de Stille Omgang is uitgesteld. De datum is thans vastgesteld op 22 Maart. Bataven die aan deze marsch alsnog wil len deelnemen kunnen zich opgeven bij den marschleider H. J. Averdieck, Oude Singel 148. ZESTIG-JARIG DOCTORAAT. Woensdag 11 Maart a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt te 's-Hertogenbosch, oud-president van het gerechtshof aldaar, aan de Leidsche Universiteit cum laude promoveerde tot doctor in de Rechtsge leerdheid. 50-jarig jubileum. Zondag 8 Maart zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer J. P. Meershoek, wonende Heerenstraat 108 in dienst trad bij de Am- sterdamsche Pakschuitdienst voorheen v. d. Kwast aan de Oude Rijn alhier. VAKSCHOOL VAN DEN KAPPERSBOND Film van de Zwartkop-fabrieken. In „Oud-Hortuszicht" werd gisteravond voor de leerlingen van de afd. Leiden van den Nederlandschen Kappersbond een film van de Zwartkopfabrieken te Berlijn ver- to.ond. De avond werd geopend door den heer L. K. v. d. Vlist, voorzitter van de vak school. die o.m. wees op de onlangs door den Nederlandschen Kappersbond gedane uitspraak, waarin gezegd werd, dat de Leidsche Vakschool een der beste in Ne derland is. Het bestuur van de Leidsche Kappersvereeniging werd dank gebracht voor de welwillende medewerking, welke steeds van die zijde wordt ondervonden. Vervolgens werd de film vertoond, ter wijl de heer v. Duyl, vertegenwoordiger van de Zwartkopfabrieken een toelichting gaf. De film geeft verschillende gedeelten uit het kappersbedrijf te zien. die een in druk geven van de verschillende was- schingen, waarin de beteekenis van samen werking gedocumenteerd is. De film is ver vaardigd in samenwerking met de weten schappelijke afdeeling der U.F.A., door het cinematografisch instituu t voor haar-hy- giëne. In het tweede en derde deel wor den de vaktechnische werkzaamheden ver toond, o.a. de nieuwste haarwasch-appa- raten. Het eerste deel der film is weer gesplitst in gezond en ziek haar. het wasschen van haar met de Zwart-kop-kuur en de haar- verzorging bij de verschillende natuurvol ken. Van de zijde der leerlingen van de vakschool bestond voor dezen leerzamen avond zeer groote belangstelling. DE FILM „RIA RAGO" IN ZOMERLUST. Op 16, 17, 18 en 19 Maart as. Eindelijk komt dan ook de prachtfilm „Ria Rago" ons bezoeken. Op 16, 17, 18 en 19 Maart zal zij in „Zomerlust" worden vertoond. We zijn lang niet de eersten die dit voorrecht hebben, want honderddui zenden hebben de film reeds gezien en bewonderd en een onvergetelijken indruk medegenomen. We zullen ook niet de laat- sten zijn, want er staan nog zeer vele plaatsen op het programma en zulk 'n film wordt nooit oud, nooit uit den tijd. De gebeurtenis vindt immers nog te dik wijls plaats in verschillende heidensche landen. „Ria Rago" beteekent een enorm suc ces. Kerkvorsten hebben om strijd er hun bewondering over uitgesproken. Ze heb ben gezegd: Als er meer Ria's waren ook in onzp landen dan zou het leven er schooner uitzien. Inderdaad Ria is een meisje met karak ter, met overtuiging, met moed, ja met ge zonde doodsverachting. Haar jeugdgeschie denis is pure. stralende waarheid, 'n brok echte werkelijkheid geen fantasie, geen legende, geen verminktheid. „Ria Rago" is het bewonderenswaardige leven van 'n Christin in haar eerste geloofslente. Wat zullen wij van deze film genieten. Geen twee en een half uur slechts maar nóg dagen daarna, want haar geschiedenis blijft ons bij. Het is wel eigenaardig maar tevens een bewijs voor de inhoud en afwerking van de film, dat ze juist in de groote ste den zoo buitengewoon veel bezoekers heeft getrokken. Om slechts enkele steden te noemen: Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Antwerpen, Leuven, Dublin, Lon den, Düsseldorf, Keulen en Weenen, heb ben er reeds volop van genoten. Verzuimen we daarom niet de geschie denis te zien, van Ria de heldin, de dap pere bruid, bruin geblakerd door de tro penzon, maar blank en wit van binnen. Haar strijd zullen we diep mee aanvoelen, haar overwinning zal ook ons doen jube len om den zegen, die het christelijk hu welijks-beginsel in haar heeft behaald. De athleten worden er aan herinnerd, dat de indoor-training nog niet verzet is, en dus hedenavond te acht uur wordt ge houden in de Gymnastiekzaal aan het Pieterskerkhof. T*- PAARDENSPORT JACHTRIT Z. H. J. V. „De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging rijdt a.s. Zaterdag een jachtrit in de om streken van Noord wij kerhout, Lisse en Vogelenzang onder leiding vai den Jager- meester den heer C. J. Speelman. De meet is te 2.30 uur bij het St. Bavo- gesticht te Noordwijkerhou en het einde ongeveer te 4.45 uur in de nabijheid van huize Vogelenzang te Vogelenzang. Deze jacht is op verschillende plaatsen zeer goed te volgen, die nader aangegeven zullen worden door de volgauto, die bij het ver trek te Noord wij kerhout aanwezig zal zijn. HENGELAARSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Protestbijeenkomst tegen den aanval op de vrije hengelsport. Bovengenoemde bond hield gisteravond in „Zomerlust' een protestvergadering te gen den aanval, welke door den Noord- Hollandschen Bond van Beroepsvisschers werd gedaan op de hengelsport in het al gemeen door zijn vergadering van 19 De cember j.l., waarin besloten werd de regee ring te verzoeken maatregelen te nemen ter beteugeling van de liefhebberij-vis- scherij. Er bestond voor deze vergadering over weldigend groote belangstelling, niet alleen uit Leiden, maar ook uit de omliggende gemeenten, terwijl o.a. Haarlem met een kleine honderd man was vertegenwoor digd. Ook uit Den Haag en Rotterdam wa ren afgevaardigden van hengelsportver- eenigingen aanwezig. De voorzitter, de heer F. C. Haalebos, heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de talrijke afgevaardigden der zustervereenigingen en den heer Gouwen- tak als hoofdbestuurslid van het Centraal Ned. Hengelaars verbond. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het behandelde ter bovengenoemde ver gadering, welke in Zaandam werd gehou den. De beroepsvisscherij, aldus werd daar betoogd, ondervindt groote overlast van de liefhebberij - visschery Niet alleen wordt een groote hoeveelheid visch met den hengel gevangen, maar bovendien zou die visch beneden markt prijs door de amateurs worden verkocht. Een derde grief is, dat door de sportvis- schers veel potvisch wordt gevangen, die door de beroepsvisschers is uitgezet. De N.H. Bond vroeg derhalve aan de regee ring om van de hengelsportliefhebbers een akte te eischen, waarvan de kosten voor den snoekhengel 12.50 en voor den ge wonen hengel 7.per jaar zouden be dragen bovendien zal worden gevraagd minder of liefst in het geheel geen visch- water beschikbaar te stellen voor de sport- visscherij. Tegen het standpunt der beroepsvis schers heeft de liefhebberijvisscherij in Leiden en omstreken altijd een zeer loyale houding aangenomen, o.a door het ge pachte vischwater ook ter beschikking te stellen van de beroepscollega's. Spr. ein digde met een beroep te doen op alle aan wezigen om als één man de vrije hengel sport te helpen handhaven en gaf daarna het woord aan den heer Gouwetak uit Den Haag. Deze wees op de groote cultureele en sociale beteekenis van de hengelsport. Als reactie op de industrialisatie en mechani satie der bedrijven, voelen velen zich meer en meer aangetrokken tot een verblijf in de vrije natuur. Het wordt dan ook ten hoogste tijd, dat een protest wordt aange heven tegen de aanmatigende en onrede lijke eischen van de beroepsvisscherij, daar bij gesteund door de eenzijdig voorgelichte V isscherij -inspectie. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de acties, welke in de laatste jaren door het Centraal Verbond zijn gevoerd uit ver weer tegen de eischen der beroepsvisschers en ter bescherming van de sportvisscherij. Het is volgens spr. de vraag of de groote uitgaven, welke de overheid zich getroost in het belang van een zoo gering aantal beroepsvisschers hier te lande slechts 5000 zijn gerechtvaardigd, waar daar door de belangen van de duizenden en nog eens duizenden sportvisschers in zoo ern stige mate worden geschaad. Door een sterk overdreven voorstelling van zaken trachte de beroepsvisscherij de suggestie te wekken alsof zij door de vangsten der sportvisschers ernstig in de uitoefening van haar bedrijf wordt benadeeld. De amateurs, aldus spr., hebben bij herhaling metter daad getoond op loyale wijze te willen medewerken ter voorkoming van ernstige vermindering van den vischstand. Spr. eindigde met een krachtig beroep op allen tot een eensgezind verzet tegen de plannen der beroepsvisschers door zich als één man aan te sluiten bij 't C.N.H.V. Vervolgens was het woord aan den heer C. Misset, eveneens uit Den Haag en een bekende figuur in de wereld der sportvis schers. Deze sprak er zijn bevreemding over uit, dat terwijl alle andere takken van sport door de overheid worden be schermd, de hengelsport, een der oudste volksvermaken, steeds door de regeering in het gedrang wordt gebracht. Niet alleen door tal van wettelijke maat regelen, maar ook door alle mogelijke be palingen, welke op instigatie van de Ned. Heidemij., waarachter zich de beroepsvis scherij verschuilt, in het leven worden geroepen. Spr. herinnerde vervolgens aan de tot standkoming der Visscherijwet en van de Visscherij-reglementen, waardoor de hen gelsport steeds meer aan banden werd gelegd. Geleidelijk zijn de peur, de sleep- hengel, de tweede hengel en de hengel geaast met visch. van het tooneel verdwe nen en thans acht het beroep den tijd ge komen om ook den vrijen hengel te ver bieden. Een grooter gevaar, aldus spr., heeft de sportvisscherij nooit tevoren be dreigd en daarom rust op ons allen de plicht om het laatste, wat wij hebben, het vrije hengelrecht, met hand en tand te verdedigen. Het is logisch, dat de regee ring alle ooren heeft naar een regeling welke haar inkomsten zal verhoogen en daarom is het gevaar dubbel groot. Het beroep wil alleen maar oogsten zon der te zaaien. Thans willen de beroeps visschers pootvisch uitzetten, waarvoor de kosten moeten worden bijeengebracht door de vergunningen der sportvisschers. Wan neer het heden niet wil vervallen in de fouten van het verleden, dan mag de sport visscherij geen middel onbeproefd laten om dezen dreigenden aanval op den vrijen hen gel af te weren. De eenige weg daartoe is een beroep te doen op de wetgevende macht, doch daarvoor is een massaal en eensgezind optreden van alle sportvisschers in Nederland noodig. Daarvoor is de stichting noodzakelijk van een organisatie, welke over de noodige middelen beschikt om, wanneer de tijd daar is, den aanval te weerstaan. Nog is het niet te laat om deze tegenactie *voor te berei den, doch daarvoor is het noodzakelijk, dat thans reeds de handen worden ineengesla gen. Hengelaars van Nederland, aldus besloot spr., let op uw saeck. De heer Haalebos sloot de bijeenkomst met een opwekking tot aansluiting bij het C.N.H.V., waarna onder algemeene instem ming de volgende motie werd aangeno men: De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, enz. Spreekt zijn verontwaardiging uit over den aanval door de Noord-Hollandsche vis- schers op de hengelsport gepleegd, over tuigd dat daardoor de klove tusschen be roep en sport opnieuw wordt verscherpt, betreurt het, dat niet langs den weg van samenwerking een oplossing wordt gezocht, en gaat .over tot de orde van den dag. GEEN RECOLLECTIE K. J. C. Men verzoekt ons nog eens nadrukkelijk erop te willen wijzen, dat de recollectie van de jeugdleiders der K. J. C. hedenavond niet door kan gaan en tot nader order is uitgesteld. Afd. Leiden N. R. V. Gisteravond hield de afd. Leiden van de N. R. V. in den Vergulden Turk haar jaar vergadering o ider voorzitterschap van den heer J. Hardeweg, die de aanwezigen wel kom heette en in korte trekken het afge- loopen jaar de revue liet passeeren. Daar bij liet spr. vooral uitkomen de welge slaagde herdenking van het zilveren feest in Januari jl. en deelde mede, dat het geldsbedrag, door het damescomité toen overhandigd 40 bedroeg. De voorzitter deelt na de notulen mede, dat het geschenk der afdeelingen voor het Eigen gebouw der N. R. V. in Den Haag niet zal bestaan uit een tegeltableau in de hal, doch uit glas-in-lood-ramen. De ope ning van het nieuwe gebouw zal plaats hebben op Zaterdag 28 Maart. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer Mooy, memoreerde o. m., dat het ledental met 55 terugliep en thans rond 1100 bedraagt. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Susan, gaf aan inkom sten een bedrag van 1176.—, aan uitga ven 671.73, alzoo een batig saldo van 504.27 (vorig jaar f 290.45). Het rapport der kascommissie luidde gunstig, waarop den penningmeester dé charge wordt verleend. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heeren J. F. Hardeweg en J. A. A. v. d. Horst worden herkozen. De heer Hardeweg werd tevens herkozen als lid voor den Raai van Afgevaardigden, terwijl het dag. bestuur naar de algemee ne vergadering werd afgevaardigd. Hierna kwam ter sprake de vestiging van een filiaal van het Centraal Bureau in de Bijenkorf te Amsterdam. Naar aanlei ding daarvan heeft het bestuur een pro test dienaangaande ingediend. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen werd een motie van protest uit de vergadering ingediend van den vol genden inhoud. Leden der afd. Leiden, in jaarvergade ring bijeen, protesteeren met klem tegen het vestigen van een filiaal van het Cen traal Bureau der N. R. V. in de Bijenkorf te Amsterdam, hetgeen niet strookt met de gevoelens van de overgroots meerderheid van de handeldrijvende middenstanders leden der N. R. V. verzoeken met den meesten klem, dat dit besluit ongedaan wordt gemaakt vóór het e. v. openen van genoemd filiaal. Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna kwam de reeds zooveel bespro ken reisbelasting ter sprake. De voorz. deed een bloemlezing uit de vele protesten, welke nu reeds tegen het ontwerp-reisbelasting werden gehoord. Na een langdurige bespreking hierover volgde sluiting der vergadering. MUZIEK. 2e LUSTRUMCONCERT MANNENKOOR „DE VEREENIGDE ZANGERS". Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Leiden. Het Mannenkoor de Vereenigde Zangers vierde zijn 2de lustrum en onze heilwen- schen gaan uit naar de ernstig strevende vereeniging, welke onder de beproefde lei ding van Richard Boer studeert. Hy heeft de Vereenigde Zangers tot artistieke fleur gebracht. Hij voegde deze vereeniging sa men met „het Afdeelingskoor Leiden", dat helaas slechts een karig mannenkoor be zit en zoo werden beide vereenigingen in staat gesteld, een kunstzinnig concert te geven. Wij weten, dat het gemakkelijker is er over te schrijven, dan de zaak in het reine te brengen, maar is er nu, waar een wil is, ook niet een weg, zoodat het Afdeelings koor weer een eigen bloeiend mannenkoor zal kunnen bezitten? Slaat de handen in een. De feestviering van de Vereenigde Zan gers bestond aldus ir. de uitvoering van een mooi en interessant programma voor ge mengd koor, voor mannenkoor, orkest en solisten, welke een loon end succes en groote belangstelling inhield. Allereerst ge noten wij de Pastorale ,,Acis und Galatea" een jeugdwerk van Handel. Dirigent Boer had gezorgd voor een uitstekende voorbe reiding, zoodat er technisch muzikaal en ge acheveerd gezongen werd. Het vrouwen koor, zoowel als het mannenkoor deden wat zij konden en gaven de vereischte inter pretatie van het lyrisch-tragische herders spel, dat juist om zjjn blanke ongereptheid moeilijk is om naar waarde vertolkt te wor den. Ook de contrapuntische gedeelten, de fijne coleratuurtjes vragen deugdelijke ver zorging. De bezetting was mooi en er lag cachet over de interpretatie. Alles klonk slagvaardig, levendig en mooi van klankex pressie. Roemen wij de koren, het aller mooiste was het koor „Klagt all ihr Musen". Mevrouw de Grooth-Stam was de sopraan soliste. Zij heeft zich uitnemend van haar taak gekweten. De lyrische geaardheid van haar stem leent zich uitstekend voor dit werk. Haar bovenstem is waarlijk van zeer fraaie kwaliteit; in het middenregister is zij veel minder begaafd, maar zij weet zeer wél wat zij technisch-afgewogen doet. Haar voordracht is muzikaal. Toch iets minder lachende lyriek, iets méér.tragiek zou in dit werk de expressie ten goede komen. Haar tegenpartner, de tenor Kees Smulders,, is eveneens lyrisch van aard. Jammer, dat hij zijn niet onsympathieke stem niet beter schoolt. Een zekere routine kan te hulp komen, maar kan de juiste scholing der stem niet vervangen. Het spijt ons dan ook te moeten zeggen, dat wij de interpretatie der „Acis-partij" ons niet ten volle heeft kunnen voldoen. De solisten-ensembles klonken goed, Willem Herkenrath de bas (als Polyphem), in jaren hoorden wij hem niet en wat hij deed was goed door zongen en van voordracht muzikaal. De H.O.V. speelde met de grootste toe wijding. Hier en daar hadden de violen iet wat ronder kunnen spelen, maar over het geheel secundeerden zij zeer aannemelijk en was de inleiding wèl-verzorgd. Als een soort inleiding tot Brahm's „Alt- rhapsodie" was diens „Akademische Fest- ouverture" op het programma geplaatst, waarin Richard Boer zijn capaciteiten als orkestdirigent aan den dag legde en het orkest volgzaam en met élan zijn intenties inwilligde. Dan „de Rhapsodie" uit Goethes Harz- reise im Winter met Mevrouw Maartje Of fers als soliste. Zij gaf een vertolking, die indruk naliet om haar mooie manier van zingen, om haar rijke geornamenteerde alt stem, gevoelige voordracht en bronzen ly riek. En het mannenkoor kweet zich opper best van zijn taak. Richard Boer was de man van de opper ste leiding, die 't geheel opstuwde tot iets van beteekenis. Tot besluit: Verwandlungs Musik en Schluss-scène van de le acte uit Parsifal, van Richard Wagnex. De stoet met Amfor- tas keert terug van het meer en als ter voor bereiding klinken voor het eerst „klokken- motief" vermengd met „graalmotief". Gur- nemanz schrijdt langzaam met den jongen Parsifal vooruit. Wer ist der Gral? (graal motief), Das sagt zich nicht (motief Klacht des Heilands). Onder 't voortgaan verdwij nen bosschen, rotsen en opent zich de kloof, die naar de Graalburcht voert. De Verwandlungsmusik beweegt zich nog in den rhythmus van klokkenmotief en gaat over in dit van het lijden des Heilands. Zes bazuinen verkondigen door het aanheffen van het A vondm aalsmotief" aan, dat de Graal in de nabijheid is. Klokgelui in cli max en hoogere ligging, dan terugvloeiing en klokgelui door orkest begeleid. De Graal- bidders zich aan tafel scharend, heffen den plechtigen zang aan „Zum letzten Liebes- mahle" Prachtig klonk het mannenkoor voortreffelijk het forto. Dan het jonge mannenkoor (tenoren en vrouwenstem men). Van uit den Graalkoepel zweven de stemmen omlaag „Die Sündigen Weiten. Dan het voortreffelijk gezongen a Cappella- koor der vrouwenstemmen „der Glaube lebt" en een prachtig p.p. van het orkest. Dienende broeders dragen den zieken ko ning Amfortas binnen en toch onzen spijt werd hier een aanzienlijk deel geschrapt. Amfortas door zielelyden gefolterd, om er barmen smeekend. Dan als Amfortas zich over de kelk neigt zingen de knapen van uit den koepel (vrouwenkoor) „Nehmet kin mein Blut", „Nehmet kin mein Lieb". Als een lichtende straal uit den hooge neerdalend is dit geluid. Dan de heerlijke unisono lofzang „Wein und Brod des letz ten mahles. De eene helft der ridders zingt dan op de harmonie der Avondmaalswoor- den, de andere op dat der klokken het koor „Nehmet vom Brot" en „Nehmet vom Wein.', totdat allen zich vereenigen in „Froh in Verein". In langzaam hooger stijgende harmonieën zweeft opwaarts het „Selig im glaube, selig im Liebe". Met het herhaald en uitgewerkt geloofsmotief onder de vreedzame tonen van het klok kenmotief verlaten de ridders het heilig dom en hier besluit de dirigent. Wij staan bewonderend voor het geniaal conceptie vermogen van den gerijpten Wagner, wiens partituur een genot moet zijn voor den ensemble-dirigent. Er is mooi, met verve en devotie gezongen, misschien een enkele weifeling. Nu ja! Maar als wij het eerst het koor noemen is dit omdat het met zoo'n toewijding en resultaat de inzichten van dirigent Boer heeft geréaliseerd. De solisten Heuckeroth als Gurnemanz, Smulders als Parsifal, hadden slechts in leidend en aanvullend werk en ze deden het goed. De H. O. V. heeft eer van haar werk, en genoot blijkbaar van de glanzen de orkestpartituur. Richard Boer betoonde zich een voorman, zeker van richtsnoer, opvoerend tot doorleving, aanzettend tot soepelheid en geaccentueerde uitbeelding. Zoo werd het voor beide vereenigingen een uitvoering waarop de dirigent en alle medewerkenden met veel satisfactie kun nen terugzien. Na de pauze sierden tal van bloemstukken, die tijdens de receptie (in de pauze gehouden) waren ontvangen door de jubileerende vereeniging het po dium. Er waren bloemen voor de dames violisten, een krans voor den dirigent. De zaal was goed bezet en de belangstelling was duidelijk waarneembaar, evenals de waardeering, die zich uitte in enthousiast applaus. J. K. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN." Bovenstaande Vereeniging brengt hare leden op veelvuldig verzoek weer als at tractie het zoo beroemde Budapester- Strijkkwartet. Behoeven wij veel over deze uitnemen de solisten te zeggen? Ze zijn reeds ter dezer stede bekend, doch wanneer men nog niet met hun kennis heeft gemaakt, is het thans de gelegenheid, voor niet-leden, tegen een gering bedrag nog van het schoone spel te kunnen genieten. Men zie de advertentie van heden. Kapitein C. E. Chivat, van het 4e regi ment infanterie, is eervol ontheven uit zijn functie van onderafdeelingscommandant bij het korps politietroepen te Amersfoort en ter nadere indeeling overgeplaatst bij de VlIIe infanteriebrigade aldaar. VOORSCHOTEN. B.V.L. De B.V.L. hield in het gebouw voor Christelijke Belangen een druk be zochte onderlinge bijeenkomst met de leden van de afdeeling en genoodigden. Van de Gewestelijke Commissie waren aanwezig Kapitein J. Schol, namens den Corpscommandant, Majoor J. P. Boots en den secretaris Kapitein D. J. Kaxres. Van de plaatselijke Burgerwacht was er de se cretaris, de heer C. J. A. Schrassert Bert. Het presidium beruchtte bij den plaatselijk Leider den heer J. Maas, die de aanwezige dames en heeren een welkom toeriep en de mededeeling deed, dat er een bericht van verhindering was ingekomen van den eere voorzitter, Burgemeester E. Vernede, die tevens berichtte, dat hij wegens vertrek uit de gemeente deze functie neerlegde. Hem werd namens de afdeeling door den voor zitter dank gebracht voor hetgeen hij ge durende zijn langdurig burgemeesterschap voor den B.V.L. gedaan heeft. Kapitein D J. Karres sprak een gloedvol woord tot de B.V.L.-ers, hen nogmaals her innerende aan de verplichtingen die het lidmaatschap inhoudt. Voor de prijsuitreiking had de spontane huldiging plaats van den Leider, den heer J. Maas. Hem werd bij monde van het land stormlid J. Bijleveld een blijk van groote waardeering en achting overhandigd, ter wijl aan Mevr. Maas bloemen werden aan geboden. Ook de secretaris van de Burger wacht bracht hem warme hulde, eveneens onder aanbieding van een geschenk. Voor en na de pauze, waarin thee aan geboden werd, heeft de heer G. W. Akker huis van Voorburg, de vergadering doen genieten van zijn keurige declamatie, die meerdere malen met een geweldig applaus beloond werden. De prijzen bestonden in de uitreiking van 3 brevetten voor scherpschutters, 3 zilve ren medailles en een groot aantal nuttige geschenken. Bij deze uitreiking werden ook de dames niet vergeten. De namen der schenkers, die deze prijsuitreiking mogelijk hadden gemaakt, waren in de zaal gepubli ceerd. Het een en ander werd afgewisseld met muziek, welwillend verzorgd door den land- stormer van de afdeeling Wassenaar, den heer Molema. Na allen, die tot het welslagen van dezen avond medegewerkt haden, dank gebracht te hebben, sloot de voorzitter de vergade ring met een ernstig woord. WASSENAAR. Staatspartij. In het R. K. Vereenigings- gebouw vergaderde gisteravond de afd. Wassenaar van de R. K. Staatspartij, onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. van Duuren, die in zijn openingswoord o.m. memoreerde den gehouden Landdag en den Partijraad. De heer G. P. G. van Leeuwen bracht ver slag uit van de gehouden vergadering van de R. K. Kamercentrale Leiden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, het laat ste sluitend in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 738.85 De verificatie-commissie bracht bij mon de van den heer N. H. Winnubst gunstig raport uit, waarna décharge van den pen ningmeester volgde onder dankbetuiging voor zijn ijver en accuratesse. Ter verbetering van de finantieele posi tie der organisatie werden nog een paar onderwerpen aan een nadere bespreking onderworpen. Na rondvraag sluiting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10