Aardige vlotte jurken ALLES VAN KANT! Waar u die vinden kunt. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven ƒ0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. De uitkomst uit uw moeilijkbeden op het kgebied van de kleeding, bedoelen wij. U moet immers bezuinigen! Maar bezuinigt u vooral niet verkeerd. Als u ons premie modeblad aanvraagt, zult u zien, hoe u goed, dat wil zeggen, doeltreffend kunt bezuinigen. Vraag het daarom vandaag nog aan bij de Redactrice Damesnrbriek, Nieu we Havenstraat 58, Den Haag en sluit twaalf cents aan postzegels in. U zult er geen spijt van hebben l WAT VROUWEN INTERESSEERT. Een Fransche dokter, mevrouw Henriette Hoffer, ridder van het Legioen van eer, Professor honorair aan de Universiteit in Parijs en stichtster van scholen voor ach terlijke kinderen, heeft kort geleden de Prix Guillaumat van de Académie des Mó- decines gekregen voor een werk, dat zij geschreven heeft over de wederaanpassing van geestelijk zwakke kinderen en hun al- gemeene opvoeding. Reeds eerder is een werk van haar bekroond, dat ook over gees telijk minderwaardige kinderen handelde. Aan de universiteit in Shanghai is een inrichting voor ernstige zenuwzieken ver bonden, die geleid wordt door oen Ween- sche vrouwelijke arts dr. Fanny Halupern, een leerlinge van den drager der Nobelprijs prof. dr. Wagner-Jauregg. Sedert eenige jaren werkt zij aan deze in richting en heeft een Chineesche filantroop voor haar werk weten te interesseeren. Thans is zij door zijn finantieele bemidde ling in staat gesteld een groote inrichting voor krankzinnigen te stichten, met de lei ding waarvan zij belast wordt. Wat de mode brengt. De brei-modo, die door het overgroote deel der vrouwen zoo geestdriftig wordt ge- handhaaft heeft ztah zfot meer beperkt tot jumpers en vesten, ic/sk thans zien wij er ook zeer gekleede jve&pers, japonnen en avond-jakjes van dragen. De uit voering en het materiaal zijn zóó kunstig, dat het een genot is der gelijke werkstukken te zien. Han dige breisters, kunnen aan de hand van grondpatronen in kunstbreiwerk, d.z. de mooie open patronen, die aan kant doen denken, alles breien, wat zij zich voorstellen. Gebreide mantelcostumes, die wij het afgeloopen voorjaar spo radisch aantroffen, zullen in het voorjaar hoogtij vieren. Blouses, vesten, rokken, kinderjurken la ten zich evenmin verdringen, nu zij eenmaal burgerrecht verkre gen hébben. In het midden zien wij een lange gekleede zwarte avondrok met gebreid jasje in open brei werk, waaronder een mouwlooze zijden blouse in den kleur der uiterst fijne wol gedragen wordt. Het kantweric der mouwen laat de rozige huid der armen door schemeren en is met bloem en- motieven gehaakt. Rechts is een bijzonder mooie jade (groene) japon weergegeven, die met klei ne moesjes gebreid is en een bij zonder mooie slanke lijn geeft. Smalle schouderbanden en rozet ten van fluweel of beter nog van velours chiffon. Men kan ook lamé in zilver of goud voor garneering kiezen. Links is een chiqué gehaakte blouse met opengewerk te pas, mouwreepen en ceintuur van goud draadgarneering van zalmkleurige knoo- Wat weten wij van zeep? Men spreekt van huidzeep, kernzeep en smeer zeep en geeft nog meer benamingen. Hoe onderscheiden zij zich echter en waarmede moet men rekening houden? Smeerzeep is kalumzeep en bestaat uit vet en kaliumloog. Harde zeepen be staan uit natron vet met natrium. De hardheid der natronzeepsoorten hangt af van het vetgehalte. Neutrale of kernzee- pen hebben geen overschot van aekali en imiteeren de huid niet. Goede zeep moet neutraal en vet zijn en veel schuim vormen die niet onmiddellijk verdwijnt. mag trouwens ook geen schadelijke be- j standdeelen bevatten, moet bij snijden een I gladde oppervlakte vertoonen en geen aan- slag krijgen. Het watergehalte mag slechts gering zijn en in verschillende landen is de samenstelling van kernzeep zelfs wettig geregeld. Goedkoope zeepsoorten met een groot watergehalte zijn niet voordeelig in het gebruik. Smeerzeep bevat ongeveer de helft water. Vele menschen ijn zeer gevoelig voor zeep, vooral indien zij een teere huid heb ben en deze moeten bij voorkeur medici nale of overvette grondzeep gebruiken. Het is echter niet noodig het gelaat steeds i met zeep te wasschen, veel beter is lauw water te gebruiken en een vette crème of pen. Deze drie ontwerpen geven duidelijk aan, hoezeer het mogelijk is de brei- en haakmode tot een hoog peil op te voeren en er inderdaad alleszins gekleede klee- dingstukken van te vervaardigen. lait om de huid te reinigen. Soms wordt hiertoe ook Fransche brandewijn gebruikt, doch ook hierna moet beslist vette crème gebruikt worden. Bekend is, dat de reinigende werking van zeep versterkt wordt door het in com binatie met soda, terpentijn, olie, geest van salmiak of petroleum aan te wenden, al leen echter voor huishoudelijke doelein den. Het is allerminst geen kunststuk om zeep zelf samen te- stellen en hiertoe ge bruikt men vet, dat niet geschikt meer is voor de consumptie. De bereiding geschiedt half warm en 900 gr. gesmolten en gezeefd afval vet, vermengt men met 100 gr. co- cosolie, laat de massa afkoelen tot 50 gr. C. en daarna roert men er 500 gr. op 50 gr. C. verwarmde natronloog door (spec, gewicht 1.41); waarin men vooraf 100 gr. gekristalliseerde soda heeft opgelost. Met de op deze temperatuur gebrachte natron loog moet men echter voorzichtig te werk gaan en oppassen voor brandwonden. Men brengt de geheele massa over in een email emmer, laat alles dicht gedekt drie dagen staan ip kamertemperatuur, zonder er in te roeren. Spoedig treedt er zelfver- hitting op, als alle ingrediënten samenge voegd zijn en wordt zeep gevormd, die men met een draad of mes in stukken kan snijden. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. nog vele andere modellen, o.a. die welke zich zeer streng aan de slanke lijn aanpas- senen waaarvan de rok óf over elkander slaat óf gedeeltelijk open valt, waardoor de in kleur gehouden onderjurk soms even te zien komt. Kant is en blijft een zeer decoratief weef sel, die zich nu al sedert jaren niet alleen handhaaft, doch zich tevens niet zal laten verdringen door andere weefsels gedurende de eerstvolgende jaren. Kant biedt vele mo gelijkheden en de verwerking biedt steeds nieuwe perspectieven. Niet alleen zwarte-, dooh ook verschillende gekleurde kantsoor ten ziet met dragen en het aangename is, dat de motieven niet aan tijd of mode ge bonden zijn. Vele oude motieven worden in meer moderne lijn uitgevoerd en wij zien niet alleen zijden doch ook wollen kantstof fen. Vele mooie soorten worden verwerkt als garneering van japonnen, voor vesten, garnituren en chabots en de Iersche kant is wel een der meest gevraagde voor dit doel. Buitengewoon mooi is een kanten bruidskleed in wit of woir met aansluitende lange mouwen en een afneembaren sleep, terwijl het kanten overkleed over een zij den onder japon wordt gedragen. De eenige versiering, die hierbij gedragen wordt is een toef levende oranjebloesem. Wollen kant leent zich bijzonder goed voor gekleede middagjaponnen en wel in het bijzonder, waar van moderniseeren sprake is, b.v. van een ondergrond van zacht rose tulle. Lange fluweelen of satijnen rokken wor den voor gekleede eveneens met kanten blouses gedragen, liefst met een schootje over de heupen. Kant blijft de groote mode, deze weten schap zal ongetwijfeld vele dames tevreden stemmen, want het is een flatteus materiaal, dat tevens een mooi geheel geeft. Belangrijke onderdeelen vormen de des- sons en onderjurken, want geen enkele ge kleede japon kan onberispelijk zitten, indien hieraan niet de aandacht is besteed. De des sous zullen van ragfijne wol of zijde moe ten zijn en com binations genie- ,i- ten de voorkeur Z' "ff 2? Het materiaal, dat voor sommi- avondjapon- nen verwerkt wordt, bestaat meestal uit taf- zijde, vooral in dien de robe uit moet staan. Bij iedere schrede golven de klok ken der onder jurken om ons heen én het meest aan te be velen is om het geheel naar het figuur te wer ken, met inge zette bustehou- der. De onder- t v- kant der lange onderjurken wordt van een ruime strook of plissé voor zien en meermalen worden op knie-hoogte eenige strooken aangebracht om de japon nen zooveel mogelijk naar onderen toe uit te doen staan. Het mooist vallen onderjur ken met vier of zes banen en soms wordt het bovenstuk in kant uitgevoerd. Vanzelf sprekend houdt de halsuitsnijding gelijken tred met die van de japon. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 5. Prijs ƒ0.25. Niets is moeilijker voor meer gezette fi guren, dan het kiezen van een model, dat de lijn zooveel mogelijk ten goede komt en afkleedt. De japon, die hier weergegeven wordt, voldoet aan deze eischen en wel om ver schillende redenen. In de eerste plaats de halslijn, die in puntvorm is weergegeven, afgewerkt met kraag, terwijl in de halsope ning een georgette vestje gedragen wordt. Verder is de rok in puntvorm opgeknipt aan de voorbaan en op het bovendeel ge stikt, dat echter niet aan de taillelijn ge bonden is, dooh 5 c.M. lager komt, waar door het figuur langer lijkt; de oploopen- de punt is mede een factor, die in het voor deel van het geheel werkt. Gladde mouwen met kapjes. De ruimte van de rug wordt in gehaald en gelijkmatig verdeeld over de zijkanten. Effen stof in weinig opvallende tint is het meest voor gezette dames aan te beve len. Patronen verkrijgbaar in 48, 50, en 52, k 0.25. JAPON VAN GERUITE STOF. G 6. Prijs f 0.25. Alhoewel een niet te opvallende ruit zeer goed kleedt, is het effect van dit model in een effen weefsel bijzonder goed te noe men. Het geheel voldoet aan de nieuwste eischen en is tevens practisch en eenvoudig. De raglan mouwen, die steeds meer in den smaak vallen, vergemakkelijken het werk en worden met voor- en rugpanden verbon den. Mouwafwerking met kleine manchet. De achterbaan is glad, doch de onderwijdte wordt verkregen door een gedeeltelijk op gestikte diepe binnenwaartsche plooi. De kraag sluit hoog aan den hals en de beide voorpanden hebben gefestonneerde nessel- gaten, waardoor smal bandfluweel of koord gehaald wordt, zooals de afbeelding aan geeft. Smalle ceintuur. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48, 0.25. Kinderkleeding moet eenvoudig zijn, doch tevens goed kleeden. Hoofdzaak is zui ver wollen, doch niet te zware weefsels te verwerken en kleuren, die in overeenstem ming zijn met den leeftijd. Zeer vaak is het mogelijk be staande japon nen te verma ken voor de meisjes, doch al te sombere deuren moeten dan b.v. opge laaid worden door garnitu ren van spre kende kleuren fluweel. De eerste jurk 10382 is van to maten kleurig afghalaine of zandcrêpe ge maakt. Ben. tweemaal de hoogte van de jurk by een breedte van 1.30 el. Patro nen voor meis jes van 46 jaar. De mou wen hebben opgestikte plooitjes en zijn met smalle boordjes afge werkt; worden Dnder de bo- venpas aange bracht, die een klein oml|,g- gend boortje heeft. Aan de zijkanten een 30382 groepje smock- werk. T. 20383. Jurk van vyella of fantasie stof. Ben. materiaal 2,80 M. van 70 c.M. rok heeft een binnenwaartsche plooi, die tot even onder de knieën wordt opgestikt. Knoopen aan de ceintuur en voorbaan. 20384. Eenvoudige schooljurk voor meis jes van 68 jaar. Ben. materiaal plm. 2.25 M. van 1 M. breedte. De jurk wordt van een diagonaal stof of zandcrêpe gemaakt en heeft een ronden pas met aangeknipte stofreepen, die verschillende rijen stiksels Patronen voor meisjes van 10—12 jaar. Kraag, chabot en opslagen van de mou wen van zijden popeline of fluweel. De laat zien. Split in het midden. Sluiting met dun koordje om de bovenste knoopen. Rug en achterbaan zijn glad, terwijl de smalle voorbaan opgeknipt en op het bovendeel gestikt wordt. 20386. Jurk voor grootere meisjes van een aardig geruite stof. Ben. materiaal on geveer 3.25 M. 100 c.M. breedte. Patronen voor meisjes van 1214 jaar. De pas wordt slechts op het voorstuk aangebracht en wordt met patten op de jurk geknoopt. Pas, manchetten en zak ken zijn schuin geknipt en met een knoop gegarneerd. Leeren ceintuur en stuk van bandfluweel aan de hals. en oud-rose, terwijl bleu meer bij de blon dine past. Voor het „grande toilet" is de sleep- voorgeschreven, maar er zijn zoo'n overgroote menigte modellen en het zeer gekleede avondtoilet wordt slechts door weinigen gedragen, zoodat het meerendeel dezer japonnen tot de voeten reikt, zonder meer. Het op de juiste manier dragen van een japon met sleep is een evenmin gemak kelijke opgave, als op waardige wijze met een lange japon voort te schrijden. De meest eenvoudige ontwerpen ziet men voor deze lange japonnen, alleen aan één voorwaarde moet worden voldaan: glad om de heupen en ruime plooien, die nagenoeg tot de grond reiken. Het is niet meer voldoende, dat men zich in de puntjes kleedt, doch avondjaponnen, moet men weten „te dragen" en zulks vraagt zelf opvoeding. Jeugdige figuurtjes zien er in de stijl japonnen met aansluitend lijfje, pofmouwen en in ruime klokken- vallende rok bijzonder lief uit en tafzijde is wel hét aangewezen materiaal in haar vele variaties als changeant, camélon, geniet, met motiefjes bewerkt, taffet moiré, met metaaldraadjes doorweven en nog meerdere bijzonderheden. De halsuitsnijdingen zijn hoog en niet weinig ziet men deze afge werkt biet een smal kraagje. Jonge meisjes moeten geen laag uitgesneden Japonnen dragen, hetgeen niet de natuurlijke eenvoud weergeeft, die haar zoo onweerstaanbaar maakt. Behalve deze stijljaponnen zijn er Voor schoolgaande meisjes. Het effect van een avondjapon hangt grootend eels af van de keuze van materiaal en kleur en inplaats van donkere, stem mige tinten te kiezen, zal menige vrouw er veel gekleeder uitzien, indien zy pastel tinten kiest, zeker de jongere generatie. Champagne is een tint, die de donkere vrou wen uitstekend kleedt, evenals tinten geel

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11