W° 1SDAG 4 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND BUITSBHLAND. DE STRIJD OM DE JEUGD. 13 Katholieke Jeugdleiders en 3 Priesters in vrijheid gesteld. Naar de K.W.P. verneemt zyn 3 pries ters en 13 leiders van de Katholieke Jeugdr organisaties uit Rijnland, die op 6 Febru ari werden gearresteerd in vrijheid gesteld. Kardinaal Schulte heeft de priesters en jeugdleiders die in Keulen in de „Klingel- pütz" gevangen zitten een bezoek gebracht, om hen te sterken in hun beproeving. Ook Mgr. Ludwig Wolker, de Algemeene Voor zitter van de Katholieke Jeugdorganisaties in Duitse hl and, wordt in Keulen gevangen gehouden. FRANKRIJK. WEER EEN SCHANDAAL. Geknoei met werkloosheidsuitkeering. De Parijsche correspondent van de „Msb." meldt: Een reusachtig geknoei met de werkloos heidsuitkeering is in de roode banlieue van Parijs aan het licht gekomen. In zeven ge meenten bleek een organisatie te werken, die Noord-Afrikaansche kleurlingen-werk lieden, niet alleen uit die gemeenten, maar ook uit Parijs, op lijsten van den werkloo- zensteun bracht, onverschillig of zij werk hadden of niet. De ingeschrevenen hadden geen ander „recht" op uitkeering dan het feit. ingeschreven te zijn in de communisti sche cellen en als stoottroepen gereed te staan. Achttien arrestaties zijn reeds ge daan, maar men denkt, dat het aantal spoe dig een honderdtal zal zijn. De inschrijvingen hadden plaats door iemand die niet eens tot het bevoegd perso neel behoorde. Een herbergier en zijn doch ter werden ook voor uitkeering geboekt. Het gevolg was, dat de kassen steeds tekort kwamen en de prefectuur moest bijsprin gen. Sommige beambten, die uitleg vroe gen omtrent sommige uitkeeringen, werden door den wethouder of den burgemeester gerustgesteld en één die wat al te lastige vragen deed, eenvoudig ontslagen. De oplichting der werkloozenkas werd eerst ontdekt, nadat een anonieme brief was ontvangen. Het verluidt dat het schandaal nog groote verrassingen zal opleveren. SPANJE. DE KERKVERVOLGING HERLEEFT WEER. Kerken in beslag genomen. Op last van de Alcalde (burgemeester) van Valla Alba en Serratella in de provin cie Kastilië, is aan de pastoors dezer steden het verblijf in de gemeente ontzegd. De pa rochiekerken werden ter beschikking ge steld van plaatselijke vereenigingen, tot het organiseeren van bals en muziekuitvoerin gen. In Valla Alba is Woensdag JL een ge- costumeerd en gemaskerd bal gegeven in de kerk, waar Zondag voor het laatst de H. Mis is opgedragen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN EEN VEELGEPLAAGDE MILLIONNAIR. Op den Cubaanschen multi-millionnair, Nicolas Castano, die pas onlangs uit de han den van kidnappers werd bevrijd, is giste ren een moordaanslag gepleegd. Castano, zijn zoon en zijn lijfwacht werden licht ge wond. Castano, die eigenaar is van een suiker fabriek, begaf zich per auto naar zijn kan toor. Op een gegeven oogenblik werd zijn wagen door een anderen auto ingehaald, welks inzittenden eensklaps eenige salvo's op den millionnair en zijn begeleiders los ten. Nog vóór het publiek goed had begre pen, wat er eigenlijk gebeurde, waren de daders met hun auto weer uit het gezicht verdwenen. De drie gewonden werden naar een ziekenhuis vervoerd; zij konden echter na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. De politie gelooft, dat men bij den aan slag te doen heeft met een wraakoefening. Castano heeft namelijk destijds geweigerd, een som van 1800 dollar aan zijn ontvoer ders uit te betalen, welk bedrag zij hadden geëischt, ten einde in staat te zijn uit Cuba te vluchten. Anderen daarentegen geloo- ven, dat de aanslag is uitgegaan van ex treme politieke elementen die er op uit zijn, de bezittende klasse van het eiland te verdrijven. PAKIJS GEBOMBARDEERD. Dynamiet bracht redding. Volgens berichten in de bladen heeft de ijsgang op den Weichsel in het gebied van Wojwodeschap Kielce zoo bedenkelijke vor men aangenomen, dat men Zondag j.l. heeft moeten overgaan tot uitgebreide afweer- maatregelen. In de nabijheid van Solec heeft zich een pakijsdam gevormd van on geveer 5 K.M. lengte. Het water werd hier door opgestuwd en begon over de oevers te stroomen. Op sommige plaatsen braken de dijken reeds door. Zeven dorpen werden overstroomd en moesten door de bewoners ontruimd worden. Daar de toestand steeds dreigender werd, riep men een eskader van acht bombarde mentsvliegtuigen te hulp. Ondanks het bombardement echter braken van den ijs- stuw slechts betrekkelijk kleine brokken af, zoodat nog in den nacht pioniers en sa- peurs aan het werk gezet moesten worden. Na gebruik van veel dynamiet brokkelde eindelijk de ijsstuw zoodanig af, dat het water begon te dalen en de bevolking naar haar haardsteden kon terugkeeren. JAPAN. TOKIO VOLKOMEN RUSTIG? Geen soldaten ondanks staat van beleg. Terwijl de staat van beleg in de Japan- ache hoofdstad nog steeds van kracht is, valt het feit op, dat in de straten gendar mes noch soldaten gezien worden. De wacht posten zijn van de meeste regeeringsgebou- wen teruggetrokken. De eerste vloot, die buiten Tokio voor anker heeft gelegen voor patrouillediensten vanaf het uitbreken der ongeregeldheden, is gistermiddag naar het vlootstation Yoko- soeka teruggekeerd. De schouwburgen, bioscopen en café's zijn op normale wijze tot des avonds laat geopend. Intusschen heeft in verband met den op stand oud-minister van Oorlog, Senjoero Hayasji, een onderhoud gehad met den tegenwoordigen minister van Oorlog, gene raal Kawasjima, in den loop van gistermid dag, waarbij hij den minister er mondeling van in kennis stelde, dat hij en zijn zes mi litaire collega's van den Hoogen Oorlogs raad, n.l. de generaals Mazaki, Araki, Abe, Nisji, Terautsji en Oeyeda zichzelf verant woordelijk achten voor het incident van 26 Februari en niet-formeel hun ontslag wenschten aan te bieden als leden van den Oorlogsraad aan de kroon. Doihara naar Japan terug. De Japansche generaal majoor Doihara is gisteren uit Peking vertrokken. Hij keert na afscheidsbezoeken aan Tientsin, Moek- den en Tsjangtsjoen naar Japan terug, waar hij het commando over de twaalfde divisie op zich zal nemen. Zijn vermoedelijke op volger zal de huidige chef van de tweede sectie van den grooten Japanschen gene ral en staf zijn, generaal majoor Okamoera. In Chineesche kringen verwacht men een wijziging van de Japansche politiek ten opzichte van Noord-China en wel in het bij zonder een ondersteuning van de pro-Ja pansche regeering van Oost-Hopei in de door het verdrag van Tankoe ingestelde, ge demilitariseerde zone, waarbij het Hopei- Tsjahar comité zou worden achtergesteld. Dit zou tot een verscherping van den toe stand leiden. DE REIS BE LASTING. De Kon. Neder 1. Toeristenbond A. N. W. B. schrijft ons: Toen de Reisbelasting indertijd werd aangekondigd en wel nadrukkelijk als een belasting op buitenlandsche pleizier- reizen, is dit denkbeeld door velen goed ougenomen, vooral omdat gesproken werd van een lichte belasting, welke een fis caal en geen prohibitief karakter zou dra gen. Velen zullen dan ook met ons diep te leurgesteld zijn, nu het „ontwerp tot Hef fing eener Reisbelasting" is verschenen, waarin een belasting wordt aangekondigd, die: lo. zich niet beperken zal tot de plei- zierreizen, maar ook de zakenreizen, reizen om gezondheidsredenen en het grensver keer zal treffen; 2o. ongetwijfeld een prohibitief karak ter zal dragen, aangezien het gevraagde be drag, in verband met de betrekkelijk la ge reiskosten welke men zich heden ten dage nog kan veroorloven, zeer zeker velen zal weerhouden op reis te gaan. Na grondige bestudeering van het ont werp zal de A. N. W. B. zich dan ook bin nenkort wenden tot de leden van de Sta ten Generaal en met volledige argumen teering, met klem verzoeken, dit ontwerp niet aan te nemen In het algemeen stelt het bestuur van den A. N. W. B. zich op het standpunt, dat een vrij en onbelemmerd internationaal toeristenverkeer een belang van de hoogste orde is, een middel om de volken tot el kaar te brengen, elkander beter te doen begrijpen, een middel ook om den reiziger een ruimer blik te verschaffen op toestan den en gewoonten, zoowel elders als thuis, om hem eensdeels aldus te brengen tot zelfcritiek en anderdeels tot meerdere waardeering van hetgeen ons eigen land biedt. Daardoor zal ook de waardeering van het vaderlandsch natuurschoon van zelf toenemen, hetgeen door dwang en zelfgenoegzame opsluiting in een kleinen kring binnen de grenzen van ons land niet is te bereiken. Internationaal toerisme is geen amusement, doch een noodzakelijke verfrissching van lichaam en geest. Uit ideëele en moreele overwegingen is ons bestuur dan ook overtuigd tegenstander van eiken maatregel, welke het reizen naar het buitenland, vooral voor de groote mas sa van ons volk, zal belemmeren. Het is wel zeer betreurenswaardig, dat, op het oogenblik dat namens den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een Commissie de mogelijkheid onderzoekt welke kunnen leiden tot een toeneming van het vreemdelingenverkeer naar Neder land, dit ontwerp wordt gepubliceerd, dat MGR. GEORGIUS CHALAVAZIS TE NIJMEGEN Gistermorgen bracht Z. H. Exc. Mgr. Georgius Chalavazis, aartsbisschop van Athene van de Geünieerde Grieksch Ka tholieke Kerk, een bezoek aan 4e^!jïl. Landstichting te Nijmegen, vergezelo^én prof. dr. F. J. de Waele en diens Griek- sche echtgenoote. De hooge gast werd be groet en rondgeleid door clen Vicarus der Stichting, den zeereerw. heer A. Suys, en sprak zijn bewondering uit over dit cul- tureele instituut. Tevens bracht de Bis schap een bezoek aan een artistieken lei der der H. Landstichting, den heer P. Ger- rits. In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan verschillende instituten te Nij megen, o.a. aan de „Karmel", aan „De Gel derlander", terwijl de Senaat van het Nij- meegsch Studentencorps Carolus Magnus aan Mgr. werd voorgesteld. In de aula der R.K. Universiteit werd een Griekschen eereavond gegeven, waar op prof. dr. Titus Brandsma den Bisschop in het Latijn begroette en een rede hield over het onderwerp „Wat was Grieken land voor Nederland". Prof. dr. F. J. de Waele sprak den gast in het Grieksch toe en hield een uiteenzetting over hetgeen Nederland voor Griekenland kan zijn. Mgr. Chalavazis dankte in de Nederland- sche, Fransche en Grieksche taal. De ayond werd opgeluisterd door een gemengd studentenkoor, dat een Grieksch welkomstlied zong en door een koor van Paters Benedictijnen, die Grieksche litur gische zangen ten gehoore brachten. Er was zeer veel belangstelling. De loco-bur gemeester A. Krootjes vertegenwoordigde het gemeentebestuur. DE FILM „HELDENKERMIS" Mededeelingen over de keuring In de Dinsdag gehouden vergadering der Centrale Commissie voor de Filmkeu ring heeft de voorzitter, de heer D. v. Sta veren, eenige mededeelingen gedaan over de film „Heldenkermis". De importeur heeft voor de keuring der Duitsche versie eenige coupures aangebracht en die ge deelten ingeleverd bij het bureau voor Filmkeuring. Bij controleering bleken het die gedeelten te zijn, die in het buiten land aan de film een eenigszins stuitend karakter hadden gegeven. De keuringscommissie heeft een tweetal coupures gelast; een paar stukken, die wat al te ruw waren, zijn verwijderd. De commissie heeft met algemeene stem men de film beschouwd als een niet au serieux te nemen farce, die zonder be zwaar voor kinderen boven 14 jaar kon worden toegelaten. W-at is dte rtteuWa HONIG'5 KALFSSOEP HITLER'S ZUSTER GETROUWD. Weensche bladen melden: Thans is pas bekend geworden, dat de vorige week te Berlijn is gehuwd de zuster van Adolf Hit ler met dr. Hamnitzer, die uit Dresden af komstig is. Het huwelijk werd voltrokken door een dominee, aangezien Hitler's zus ter reeds eenigen tijd geleden tot het pro testantisme was overgegaan. De zuster van Hitier woonde tot nu toe in Berchtesgaden, waar zij het huishouden van haar broeder verzorgde. BINNENLAND STEUN AAN TUINBOUW Deze week nog de vijfde uitkeering? Naar verluidt heeft in den loop van deze week de vijfde uitkeering plaats van de tuinbouwsteunregling over 1935. Het is niet onwaarschijnlijk, dat voor bepaalde producten daarna nog eenige vergoeding zal worden uitbetaald. ALS HET BLIKVLEESCH OP IS Verstrekking van goedkoope eieren? Den laatsten tijd doen allerlei geruchten de ronde over maatregelen, die genomen zullen worden wanneer het voor onder steunden beschikbaar gestelde blikvleesch verbruikt is. Thans meent de Maasb. te kunnen mee- deelen, dat den werkloozen dan goedkoope eieren worden verstrekt. Voor dat doel worden er 40 millioen stuks uit de markt genomen. Door dezen maatregel zal dan tevens de prijs op de vrije markt worden gesteund. PRIJS TAXEMELK. 915 Maart consumptie-melk Regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor kwaliteit, Afdracht andere oonsumptiemelk 2 1/2 cent. Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Opmeer en Spanbroek de heer H. J. M. Keijzer. De nieuwbenoemde burgemeester is 12 Januari 1890 te 's-Hertogenbosch geboren, en woont te Heemstede. De heer Keijzer is werkzaam als controleur bij de Nederland- sche Zuivelcentrale te 's-Gravenhage. „Wat rijder al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) ongetwijfeld in het buitenland tot repre sailles op toeristisch gebied zal leiden, maar evenzeer tot represailles op economisch ge bied, te meer, waar reeds gebleken is, dat het buitenland zeer onsympathiek staat te genover deze heffing, welke immers niet, zooals ten aanzien van soortgelijke maat regelen in andere landen gezegd kon wor den, voortvloeit uit de noodzakelijkheid de deviezen te beschermen Daarnaast bevat de ontworpen regeling tal van practische bezwaren. In hooge mate is te betreuren, dat o.a. de eenvoudige reizen van de z.g. trek kers, die per rijwiel, te voet of per kano door het land en door het buitenland gaan, en die dit genoegen bereiken met uiterst lage uitgaven, thans vrijwel onmogelijk ge maakt zullen worden. Het denkbeeld om alle reizen met een uniform bedrag te belasten, onverschillig of de reis voor genoegen of om gezond heidsredenen gemaakt wordt en ongeacht de financieele draagkracht van den reizi ger en het bedrag dat hij in het buiten land uitgeeft, is één van de teleurstellen de zijden van dit ontwerp, zooals reeds ge zegd, tot zoovele gegronde bezwaren aan leiding geeft, dat, naar gij vertrouwen, niet tevergeefs een beroep op onze Volksver tegenwoordiging gedaan zal worden, om dit ontwerp niet aan te nemen. MR. VAN VESSEM'S BLUE BAND- VRAGEN. Men herinnert zich dat de minister van Sociale Zaken slecht te spreken was over de inkleeding der vragen, onlangs door het Eerste Kamerlid mr. Van Vessem (N. S. B.) gesteld in verband met de Blue Band- advertentie. Thans blijkt, dat over de vragen tus- schen den voorzitter der Eerste Kamer en mr. Van Vessem overleg had plaats gevon den en dat de redactie der vragen in den vorm waarin ze aan den minister zijn mee gedeeld en zooals ze zijn gepubliceerd in overeenstemming was met een door den voorzitter der Kamer voorgestelde redac tiewijziging, waarmee mr. Van Vessem zich had vereenigd. DE N. 8. B. EN „DER STUERMER". Naar aanleiding van het bericht om trent verkoop van het Duitsche weekblad „Der Stürmer" in een sigarenwinkel te Amsterdam deelt het hoofdl^vartier van de N. S. B. ons mede, dat de N. S. B. in geen enkel opzicht bij de bedoelde handelszaak betrokken is en dat de leiding van de N. S. B. de verspreiding in Nederland van het bedoelde weekblad (dat de N. S. B. wegens haar afwijzend standpunt tegenover het Duitsche antisemitisme herhaadelijk heeft aangevallen) afkeurt. Is dan de N. S. B. niet opgetreden tegen haar ijverigen propagandist? Parkeerende auto's op rijwielpaden... pralende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI ÜIT DE OMGEVING Na herkeuring werd, eveneens met al gemeene stemmen, dit besluit gehandhaafd De behandelde geschiedenis is gefin geerd en men kan op de feiten lettende in de film niets beleedigends zien voor onzen vrijheidsstrijd noch voor de Vlamingen. NEDERLANDSCHE UITVINDING OP HET GEBIED DER CINEMATOGRAFIE De continu-projector „Contimovie" Onder auspiciën van de Filmassociatie „Visie" heeft te Amsterdam een demon stratie plaats gehad met de continu-projec tor „Contimovie", een projectie-apparaat, dat het mogelijk maakt films te vertoo- nen zonder eenige bediening van het toe stel. Reeds vele jaren is in tal van landen ge tracht een toestel te construeeren om auto matisch en continufilms te vertoonen zonder dat daarvoor bediening noodig is. Tal van pogingen op dit gebied zijn gedaan, doch practische resultaten konden tot dusver niet worden bereikt. Thans is een Nederlander, de heer H. v. d. Schalie uit 's Gravenhage, er in geslaagd een dusdanig toestel te construeeren. De uitvinding berust niet geheel op me chanische principes, doch grootendeels op die van de zwaartekracht van de film, die de fricties van het apparaat in beweging brengt. Dit heeft tot gevolg, dat de film in den projector niet aan spanning onder hevig is, waardoor een regelmatige projec tie wordt verzekerd en het breken der film als gevolg van de spanningen in het toestel is uitgesloten. Wanneer door andere oorzaken een film breekt, schakelt het toestel zichzelf uit en houdt de projectie onmiddellijk op. De „Contimovie" zooals de uitvinder zyn toestel heeft genoemd kan worden ingericht voor de projectie zoowel van normaalfilm als van alle breedten smal film, al dan niet met geluid. Ook kan het toestel zoowel korte als lan ge films verwerken. In het apparaat bevinden zich een aan tal frictieplaten, waaróp de filmrol, welke geprojecteerd moet worden, gelegd wordt. Het aantal dezer frictieplaten hangt af van de lengte der film. De zwaarte der film regelt bij de projectie de snelheid der frictieplaten. De films behoeven niet „te ruggespeeld" te worden de bewerking, die de meeste slijtage bij films veroorzaakt De wrijving op de frictieplaten in het toe stel is veel minder dan op gewone spoelen Het groote belang van deze uitvinding is, dat met dit toestel projectie van films mogelijk wordt op plaatsen, waar dit tot nu toe niet kon. Bij onderwijsinrichtin gen, cultureele instellingen, enz. kan het toestel, dat ook voor normaalfilms brand veiligheid biedt, goede diensten bewijzen. Wanneer een op het toestel gelegde film geheel is geprojecteerd, ligt de film onmid dellijk voor de volgende voorstelling ge reed en wanneer het toestel niet wordt stilgezet, zal de projectie automatisch voortduren. Het zal mogelijk zijn bij „door- loopende" voorstellingen de Contimovie HOOGMADE. L. T. B. Deze afd. heeft een buiten gewone ledenvergadering gehouden in café Witteman. De voorzitter, de heer P. L. Zwetsloot, opende de vregadering met den chr. groet en heette allen welkom en deel de mede, dat deze vergadering werd ge houden voor de voorstellen en de daarop gegeven praeadviezen, te behandelen voor de a.s. te houden Vakbondsvergadering te Haarlem. Hierna werden de voorstellen (reeds vermeld in de „L. Crt.") een voor een be handeld; maar bij het voorstel consump- tie-melkregeling (voorstel afd. Rijpwete- rin) was men het nog niet eens. De geest. adv. komt ter vergadering en wordt door den voorzitter verwelkomd! De voorstellen afd. zuivel werden in den breede besproken en de voorstellen om meer propaganda te maken voor melk- brood en d^t aan Rijksinstellingen natuur boter moest gebruikt worden in plaats van margarine. Als er weer werd overgegaan tot afslachting werd aangedrongen op vrije levering en zooveel mogelijk afslachting van minderwaardig vee, waardoor de vee stapel in goede richting zich kan ontwikke- l«h. Ook werd gesteund verlaging van accijns voor geslacht. Nogmaals werd de werkverschaffing besproken, waarmede tot "heden nog zoo weinig bereikt is voor landd en tuinbouw. Verschillende vragen wer den gesteld en naar genoegen beantwoord. Van de rondvraag werd goed gebruik gemaakt. Er werd vooral op gewezen, dat er nog personen zijn, die geen lid van de vereeniging zijn, maar toch van deze willen profiteeren en zich zelfs niet ont zien om zich als lid voor te doen, als ze er belang en voordeel in zien De voorzitter dankte den geest. adv. en de leden voor hun opkomst en medewer king en sloot met den chr. groet de verga dering. SASSENHEEYI. Warmonderdam- en Alkemadepolder. Dinsdagmorgen vergaderden de stemge rechtigde ingelanden van den Warmon derdam- en Alkemadepolder in het hotel „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer E. J. Speelman, opende deze bijeenkomst, waarin aanwe zig waren een aantal ingelanden, die 23 stemmen kunnen uitbrengen. Het maxi mum aantal stemmen dat kan worden uit gebracht bedraagt 48. De secretaris, de heer P. Potman, las hierna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld. De rekening over 1935 werd vastgesteld aan inkomsten op 1810.89 en aan uitga ven op 1125.62, batig saldo derhalve 685.27. Door de Commissie van Onderzoek de zer rekening werd een gunstig rapport uitgebracht. Deze commissie bestond uit de heeren W. Warnaar, J. Philippo en S. Verdegaal. De begrooting voor 1936 werd vastge steld aan inkomsten en uitgaven op 2043.45. De omslag voor 1936 werd ge raamd op 13 per H.A., uitmakende over de grootte van den polder zijnde 99.52.52 H.H. 1293.83. De omslag over 1935 heeft bedragen ƒ11 per H.A. Tot poldermeester werd herkozen de heer A. J. Verkleij, terwijl in de vacature L. van Leeuwen, die bedankt had, als pol dermeester werd gekozen de heer J. C. Verdegaal. Het bedrag der zekerheidsstelling werd bepaald, een en ander overeenkomstig het bepaalde bij het Algemeen Polderregle- ment. Het Ambtenarenreglement werd nu be handeld en vastgesteld. In verband met de aanleg van den Rijks weg AmsterdamHaagsche Schouw werd aan het Rijk een perceel water verkocht. WASSENAAR. In Vereeniging van Oud-Leerlingen. café van der Zalm, hield opgemelde ver eeniging een ledenvergadering. Tot afge vaardigden naar de Bondsvergadering wer den aangewezen de heeren Schipper en Wensveen en tot plaatsvervanger de heer Kelderman. Door den heer Ter Burg werd vervolgens behandeld het forceeren van Kerstroos en Convalaria. Na de pauze werd door den heer W. C. van Zetten een uit voerige causerie gehouden over den kweek en behandeling van Convalaria's. Ter il lustratie had spreker hierbij een groote collectie materiaal aanwezig, waardoor het geheel zeer interessant w.erd en zeer leer zaam was. voor de geheele projectie te doen zorgen. De uitvinder, die behalve in Nederland ook in verscheidene andere landen zijn vinding heeft gepatenteerd en die reeds van vele zijden belangstelling voor het toestel mocht ondervinden, heeft het ap paraat zoodanig geconstrueerd, dat er zoowel gewone als dagprojectie mee mo gelijk is.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6