ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 pgg~ SIGAREN AANBIEDING -fü Wij brengen thans de bekende merken: Karei I, Willem II, Hofnar, Hudson, Wise ana enz. in 4 cent, alle groote modellen. Rookt Emir, een pracht sigaar van 6 cent voortaan 3% et. Vorstenlanden een prima sigaar 50 stuks f 1 50 Universitas Luxe blik 50 stuks t 1.—. Tabak- en Sigarenpopen, Tabakszakken, Aanstekers enz in de grootste sorteering, voor de laagste prijzen. Wederverkoopers, alle merken fabrieksprijzen, ook voor sigaretten. En Gros En Deta,L H. WALENKAMP ZONEN HOEK PRINSESSEKADE TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE GÜEDKOOPE RIJWIELHANDEL Ziet onze etalage met de sterk verlaagde prijzen van alle beroemde merken zooals Raleigh, Armstrong, Forward, Sunbeam enz. In Lampen, Banden, Ketting kasten, Zadels, Pompen enz. grootste sorteering in de beste kwaliteiten. Hoofdimporteurs voor Nederland van de Engelsche Armstrong Rijwielen. Alle modellen voorradig, waaronder kruisframe, trommelrem-rijwielen enz. Jongens- en ^Meisjes Rijwielen vanaf 15. Wederverkoopers fabrieksprijzen. 1361 En Gros En Detail, H. WALENKAMP A ZONEN - Haarl.straat hoek Prinsessekade DE LEIDSCHE COURANT te brengen tot 26 weken vol, 13 weken 2/3 en 13 weken 4/10 en zulks voor den tijd van 2 jaren. Voor de thans loopende ge vallen zal een overgangsmaatregel van 3 maanden gelden. Uit de vergadering kwam hierover krachtige oppositie. Na een zeer langdu rige en scherpe discussie werd het voor stel verworpen. Bijz. Vrijwillige Landstorm. De afd. Hillegom van den B.V.L. hield gisteravond in Hotel Flora een propagandavergade- ring. De opkomst was zeer goed. De voor zitter, de heer J. O. Vermeer, sprak een woord van welkom, inzonder tot den Bur gemeester, welke begroet werd als de hoogste autoriteit ter plaatse en vertegen woordiger van H. M. de Koningin. De commandant, majoor Boots was wegens ziekte verhinderd. In zijn plaats trad op kapitein Grule. Mede waren aanwezig ka pitein Karres en de heer Ruys, resp. secre taris en penningm. van het gewest Z.-H. en meerdere vooraanstaande personen. Ds. Eerhard wees in zijn toespraak op de plaats, die hij als predikant in de plaat selijke commissie inneemt. Deze betreft meer het geestelijk element, omdat ook vele Hervormden de B. V. L. versterken. Kapelaan Voortwist legde in zijn vurig en klemmend betoog den nadruk op het ver band tusschen Kerk en Vaderlandsliefde: „een goed Christen is een goed Vaderlan der". Ds. Krabbe, welke in het bijzonder wees op de noodzakelijkheid van gezag en gezagshandhaving, besloot met: „Buigt u in ootmoed voor God en ge zult zijn een opgericht strijder tegen de revolutie". Mej. W. A. Vermeer declameerde onder ademlooze stilte een viertal schoone ge dichten; later werden nog een paar mooie prozastukjes gegeven. Spontaan boden de landstormers haar bloemen aan. De Chr. Zangvereeniging „Asaf" zong onder lei ding van dirigent Zwaan uit Haarlem eenige liederen. Pittig en zuiver was de zang; een warm applaus volgde. De pl. leider, de heer Van Roode deelde den uit slag van den schietwedstrijd mede, den vorigen avond gehouden. Er was bijzonder goed geschoten. De eerste prijzen der 3 klassen A, B en C vielen ten deel aan de heeren S. de Haan (97 p.), J. Smit (87 p.) en W. Lemmers (85 p.). .Met een gulle speech en hartelijke woorden reikte kapi tein Grule de prijzen uit. Kapitein Karres zette in een breed en onderhoudend be toog het doel en karakter van den B.V.L. uiteen. De voorz. dankte alle aanwezigen, bijzonder burgemeester Pont voor de be toonde belangstelling. Onder daverend ap plaus der landstormers werd hulde ge bracht aan den opvermoeiden ijver van den pl. leider, den heer Van Roode. Mede door diens voortreffelijke leiding werden de hooge schutterskwaliteiten verkregen. Met een „Voor God, Oranje en Neder land" werd deze goedgeslaagde avond be sloten. Verkeersongeval. Gisteren liep de 19-jarige M. H. op 't trottoir toen een auto kwam aangereden en in de Hoofdstraat voor een tram verkeerd uitweek. De jon geman geraakte beklemd en de rechter wijsvinger en het hoofd werden gewond. Nadat dr. Versluys een voorloopig ver band had gelegd, werden aan de Maria- stichting foto's genomen, waarbij bleek, dat de vingertop was gebroken. De auto mobilist, de heer N. S. uit den Haag be kende schuld, toonde veel deelneming en verklaarde zich bereid, alle kosten te ver goeden. Het ongeval is wonderwel afge- loopen: de jongeman had doodgedrukt kunnen worden. OEGSTGEEST R.K. Bond voor Groote Gezinnen. Onder helaas slechts matige belangstel ling hield genoemde afdeeling haar alg. ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer C." T. Paardekoper, die bij de opening zijn teleurstelling uitsprak over de geringe opkomst.Speciaal ver welkomde spreker den zeereerw. pater van Galen, alsook de dames der St. Martinus- vereeniging, mevr. SpitzenGubbi en mej. den Boer-Nijssen. Notulen werden na voorlezing goedge keurd, alsook het jaarverslag van den secretaris. (In het jaarverslag werd o.a. nog dank gebracht aan het fancy-fair co mité). De penningmeester rapporteerde den den financieelen toestand, die niet ongun stig kan genoemd worden. De kascom- missie verklaarde boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden; de penning meester werd gedéchargeerd. In de kascommissie 1936 werden be noemd de heeren van Gent en Koppers. De periodiek-aftredende leden werden herbenoemd, doordat geen enkele canddda- tenlijst werd ingeleverd. Het voorstel om bij gezinsvermeerdering 5 aan de leden te geven werd aangenomen, onder voor waarde, dat men 1 jaar lid van den Bond moet zijn. Het bestuur werd voorts gemachtigd in bijzondere gevallen vrijstelling van con tributie-betaling te geven. Mevr. D. Spitzen—Gubbi, bracht vervol gens uitgebreid verslag uit der verichtte werkzaamheden der St. Martinus-vereeni- ging. Dank werd daarin gebracht voor de ontvangen ƒ200 van 't batig saldo der fancy-fair. Voorts ook dank aan de ge vers van verschillende goederen, alsook aan de dames, die iedre week bijeenkomen en hun avond opofferen voor het vervaar digen of herstellen kleedingstukken. De bezoeken aan de gezinnen worden steeds talrijker, alsook de aanvragen. Met een opwekkend woord tot milddadigheid besloot mevra Spitze het wel verzorgde verslag. Het ware geluk heerscht niet meer in alle gezinnen. De tien geboden zijn ge schreven voor 't geluk. In de gezinnen, waar die geboden, dus de wet Gods, wordt onderhouden, daar alléén zal heerschen de ware vreugde, het ware geluk, gelijk spreker met voorbeelden aantoont. Zonder Christus geen geluk. De voorz., de heer Paardekooper, dank te pater van Galen voor zijn prachtige reden, die dan ook met aandacht is ge volgd, waarna sluiting volgde. „Stille Omgang". Het genootschap van den Stillen omgang houdt Maandagavond a.s. vergadering in het patronaat. Het be stuur vertrouwt, dat alle leden daarbij te genwoordig zullen zijn. Tevens bestaat er gelegenheid zich als lid op te geven, alsook tot deelname aan den Stillen Omgang. Roode Kruis. De afd. Rijnland van het Ned. Roode Kruis vergaderden Donder dagavond in hotel „Het Witte Huis". De voorzitter, prof. dr. G. O. E. Lignac opent met een hartelijk woord van welkom de vergadering en herdenkt -in gevoelvolle woorden het overlijden van den vice-voor- zitter dr. H. E. de Ruiter Zijlker en ook het overlijden van het oud-bestuurslid dr. Eikelenboom. De notulen vorige ledenvergadering door den secrtearis voorgelezen worden onge wijzigd goedgekeurd. Vervolgens wordt door den secretaris het jaarverslag uitge bracht, waaruit wij het volgende aanstip pen: Cursussen in E. H. B. O. mochten zich weder in zeer groote belangstelling ver heugen. Dames, die zich willen verbinden als helpster voor het Ned. Roode Kruis zullen daarvoor speciaal worden opgeleid. Transportcolonne. De lessen en oefenin gen van de helpers en zij, die daarvoor wenschen te worden opgeleid hadden ge regeld wekelijks te Rijnsburg plaats. Verbandtrommels. De 8e verbandtrom- mel van de afd. werd geplaatst bij den heer J. C. Koppier, Sumatrastraat 14, te Oegst- geest, d.i. aan den Nieuwen Rijnzichtweg. Bloedtransfusiedienst blijft uitstekend functioneer en. Aanvragen voor bloedtrans fusie aan het Acad. Ziekenhuis. Voetbal wedstrijd ten bate van dezen dienst had door verschillende omstandigheden niet plaats. Hopen in het voorjaar van 1936 we der een wedstrijd te kunnen organisee- ren. De vergadering van de bloedtransfu siediensten van het Ned. Roode Kruis te Utrecht werd door prof. Lignac bijge woond. Roode Kruiscollecten hadden in den loop van het jaar weder plaats en brachten ruim 13.meer op. Ledental. Door verhuizing, overlijden en bedanken tengevolge van de laag conjunc tuur nam het ledental eenigszins af. Om de kasmiddelen wat te versterken werden uitvoeringen gegeven. Rapport werd vervolgens uitgebracht door de kascommisie. De penningmeester werd gedechargeerd voor zijn rich tig be heer. Tot leden der kascommisie werden vervolgens benoemd de heer J. A. Calet- te, te Katwijk aan Zee, mevr. T. v. d. Vij verv. d. Voet, te Rijnsburg, de heer M. H. A. Juta, te Oegstgeest. De begrooting voor 1936 werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op 726.28. In een bestuursvergadering, hieraan voorafgaand, was dr. H. J. M. Boonacker te Oegstgeest reeds benoemd als vice-voor zitter. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, n.l. dh. Hendr. Leemhuis en dr. H. Bertel, beiden arts te Oegstgeest. Hierna had voorlezing plaats van de in gekomen stukken en sloot de voorzitter onder dankbetuiging de vergadering. STOMP WIJK. „Stille Omgang". Het genootschap van den „Stillen Omgang" heeft Donder dagavond in het café „Het Blesse paard" zijn algemeene ledenvergadering gehou den. Precies acht uur opende past. Floor (wegens'ziekte was de voorzitter, de heer C. v. d Zijden, verhinderd) de vergadering met den chr. groet en verwelkomde den zeereerw. pater Frigge, de heeren Bergs- ma en Schouten van het hoofdbestuur te Leiden en de vele aanwezigen. De zaal was vol. Ook waren er ditmaal enkele da mes op de vergadering aanwezig. Vervol gens vroeg pastoor den secretaris, den heer J. Havik, de notulen voor te lezen, welke met een kleine opmerking onder dank werden goedgekeurd. Hierna werd door het zangkoor der parochie onder di rectie van den heer N. Wijsman gezongen „Ecce panis Angelorum", wat zeer ver dienstelijk werd uitgevoerd, waarna kap. Bregten een prachtige lezing heeft gehou den. Vooreerst gaf spr. een korte toelich ting op de geschiedenis van het Mirakel van Amsterdam, gevolgd door een verkla ring van de devotie van den stillen om gang over de verschillende intentie's wel ke elk jaar worden voorgeschreven, enz. Bij het einde mocht spr. een dankbaar ap plaus accepteeren. Door het zangkoor werd vervolgens het „Jubellied" ter eere van het H. Sacrament van Mirakel gezongen, voor velen nog tamelijk vreemd, behalve voor degenen, die telken jare de omgang meemaken. Volgde bespreking over de omgang 1936 voorafgegaan door een op wekking door den heer Bergsma, met nog een opwekking van pater Frigge, om dit jaar de omgang weer zoo stichtend moge lijk te doen, waarna pastoor Floor nog even memoreerde, dat vroeger een oude gewoonte bestond om kaarsen te laten op steken op het Bagijnhof. Spr. drong aan, die gewoonte weer eens te doen herleven. Men kan het kaarsen-offertje bij het af halen van z*n spoorkaart bijvoegen. Pas toor zal zorgen, dat het geld vóór dien tijd in Amsterdam is. Op verzoek van pastoor werd door het zangkoor nu gezongen „O Jesu, amor mi", van Giessen en „Jubilate Deo" van S. Kroon. Van de rondvraag werd-door enkele leden gebruik gemaaktt .Volgde sluiting, doch alvorens hiertoe over te gaan voelde pastoor zich verplicht eerst nog een dankwoord te brengen, voor eerst aan de leden van het zangkoor, voor de mooie stichtende zang, vervolgens aan het hoofdbestuur voor zijn aanwezigheid en opwekkingen, aan het plaatselijk be stuur voor het vele werk, dat het belan geloos verricht, aan den heer Zonderop, die eveneens geheel belangeloos de gelden der spoorkaarten bij de leden opgehaald heeft, met het verzoek ook in de loop van dit jaar dit weder te doen, aan kap. Breg ten voor z'n schitterende rede en aan de aanwezigen, omdat zij pastoor in de gele genheid hadden gesteld de vergadering op tijd te doen beginnen, waarna sluiting. Leden van het spaarfonds worden ver zocht hun spaarkaart(en) mede te bren gen bij het afhalen van hun spoorkaartje, welke verkrijgbaar zijn bij den heer L. v. Eijk tot uiterlijk 10 Maart a.s. Na dien da tum kunnen geen kaartjes meer afgegeven worden. Men neme hiervan goed notitie. WASSENAAR. Granaat gevonden. Op het strand al hier is een ongesprongen granaat gevon den. De militaire politie is daarvan kennis gegeven. Ziekenzorg. In de kleine zaal van het Centraal-Theater hield de vereeniging voor ziekenhuisverpleging „Ziekenzorg" een goed bezochte ledenvergadering. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat in het afge- loopen jaar 45 leden met in totaal 749 lig dagen ziekenhuisverpleging hebben geno ten. Verder werd behandeld het financieel verslag van den penningmeester, hieruit ontleenen wij, dat de inkomsten hadden be dragen ƒ4731.95 en de uitgaven ƒ3700.14, zoodat er een batig slot kon worden ge boekt van 1031.81. De balans gaf aan, dat het kapitaal per 1 Januari bedroeg de som ma van ƒ6801.11, terwijl uit de rekening van het reservefonds blijkt, dat dit fonds bedraagt 4218.86. Na een zeer uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter worden vervolgens een tweetal besluiten genomen, ten eerste deel te nemen aan het door de Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging met de Maatschappij voor Geneeskunde te sluiten contract inzake de specialistenhulp. Doordat hieraan wordt deelgenomen en een bedrag van 1.04 per verzekerde per jaar tot een maximum van ƒ16.per gezin wordt voldaan, verkrijgt men het recht, dat alle specialistenhulp bij verzekering in een ziekenhuis bij de verpleging zal worden in begrepen, zooals operatiekosten, narcose, röntrgenfoto's, bestraling enz. Het tweede besluit is, dat, wanneer het contract tusschen de Federatie en genoem de Maatschappij door onvoorziene omstan digheden geen doorgang zal vinden, dat de vereeniging zeïve per voorkomende geval len een bedrag van 50.zal tegemoet komen in de kosten van specialistenhulp. De twee periodiek aftredende bestuursle den, de heeren C. Stolk en L. Bouma, wer den met groote meerderheid van stemmen in hun functies van resp. voorzitter en se cretaris herkozen. In de vacature-H. Gros werd gekozen de heer A. van den Brink en het periodiek af tredend lid van de Commissie van Toe zicht, de heer P. H. Goemans, werd even eens met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens wordt nog aangenomen een voorstel van het bestuur om het aantal ver- pleegdagen van 42 per gezin uit te breiden tot 42 per verzekerde. Bij de rondvraag brengt het lid Peere boom dank aan den oud-administrateur, den heer H. Gros, voor de wijze waarop deze tal van jaren zijn functie heeft waar genomen, terwijl dr. van Praag zijn dank bracht aan het bestuur voor het gevoerde beleid en voor de groote uitbreiding" van verkregen rechten. Hierna sluiting. ZOETERMEER. KJt.O. Een van de mooiste en meest nuttige instellingen, welke wij, katholieken, bezitten is toch zeker de K.R.O. Welke ka tholiek luisteraar luistert niet regelmatig naar zijn eigen omroep? Wij zouden dus alle reden hebben om te veronderstellen dat dan ook iedere katholieke luisteraar lid was van deze zoo mooie instelling. Maar 't is helaas niet zoo, tenminste hier in Zoe- termeer niet. Nog tientallen zijn geen lid en luisteren aldus gratis naar de zoo goed verzorgde programma's, welke schatten geld kosten. Maar iedere katholieke luis teraar moest toch beseffen, dat zooiets niet in orde is, dat dat feitelijk stelen is of mins tens zich vermaken op kosten van anderen. En 't is juist voor hen, dat wij dit artikel schrijven. Daar moet verandering in komen. Binnen een paar weken zal de Agentesse van den K.R.O., Mej. Adegeest, alhier, alle katholieke luisteraars welke nog geen lid zijn van hun eigen omroep, komen bezoe ken en dan vertrouwen wij ook, dat iedere katholiek zich op zal geven als lid, zoodat er geen actie meer gevoerd zal behoeven te worden voor deze instelling, die feitelijk voor zich zelf spreekt, die eigenlijk niet eens reclame noodig moest hebben. De pry's is uiterst Taag, voor 20 ets. per week is men lid en ontvangt dan gratis de radiogids, welke ook behoort tot de best verzorgde in ons land. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Melkprijs. Met ingang van Maandag wordt in onze gemeente, de melkprijs met één cent per liter verlaagd. BOSKOOP Staatspartij. Woensdagavond 26 Fe bruari hield de R. K. Staatspartij afd. Boskoop een algemeene vergadering in het R. K. Ver. Gebouw alhier. De voorz., de heer Th. Houdijk, opende de vergadering met een woord van wel kom en sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst. Voorts deelde spr. mede, dat de heeren Boekraad en Blom wegens ongesteldheid verhinderd waren. De notulen werden onveranderd vastge steld. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten over het af- geloopen jaar bedroegen 266.38 en de uitgaven 285.92, zoodat er een nadeelig saldo is van 19.54, tesamen met nog eenige loopende rekening ongeveer 75. De voorz. deelt mede, dat in verband met dit tekort over eenige weken een collecte zal gehouden worden, teneinde het tekort van 75.te dekken. Door den heer P. L. Binken wordt ver volgens verslag uitgebracht over de ver gadering van de Centrale Raad te Gouda gehouden. De heer A. Brand vraagt naar aanlei ding van dit verslag, hoe het zal gaan met de contributieverlaging. Tevens meent hij, dat de kosten van den Partijraad erg hoog zijn. De voorz. antwoordt, dat door de Partijraad de contributie is vastgesteld op 10 cent per lid, waarvan niet wordt afge weken. De kosten, die gemaakt worden, zijn als men het vele werk ziet en de personen die dit in orde moeten maken, niet groot, zelfs laag te noemen. De heer P. L. Binken verzoekt te over wegen, om voor te stellen de contributie voor de steden te heffen over het aantal uitgebrachte stemmen, hetgeen in het be stuur nader zal worden overwogen. Vervolgens kreeg de heer Chr. van Kop pen het woord tot het houden van een causerie over het onderwerp „Naar nieu we tijden".In deze causerie bracht spr. duidelijk naar voren, hoe in de loop der tijden verschillende veranderingen waren gekomen, hoe de mensch telkens nieuwe idealen en nieuwe mentaliteit kreeg en hoe ook thans weer, nu de wereldcrisis het kapitalistische stelsel uiteen rukt, uit deze chaos een nieuwe maatschappij zal opbloeien, waarin de mensch het econo misch leven dienstbaar maakt aan een eeuwig einddoel. Spr. schetste den slechten toestand voor het katholicisme in de verschillende lan den en de strijd, die het Christendom heeft te voeren tegen het ongeloof. Het Christendom moet de grondslag zijn voor de staat en daarom moeten wij ons niet afzijdig houden, maar als goede ka tholieken ons op ieder terrein begeven en invloed uitoefenen op politiek en econo misch terrein. Nadat nog eenige heeren bij de rond vraag het woord gevoerd hadden, sloot de voorz. deze vergadering met een woord van dank aan den heer v. Koppen voor zijn mooie en leerzame causerie. Volksbond. Donderdagavond 27 Febr. hield de R. K. Volksbond haar jaarverga dering. Nadat de voorz., de heer G. van Capel, de vergadering had geopend, wer den de notulen voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Uit het financieel verslag bleek, dat er nog een klein saldo was. Vervolgens gaf de secretaris de heer Adr. Pannebakker een keurig jaarverslag. De voorz. dankte de secretaris voor het vele werk door hem in het afgeloopen jaar verricht en sprak de hoop uit hem nog lange jaren als se cretaris van den Volksbond te mogen zien. De begrooting voor 1936 werd vastge steld op 240. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de voorz. met algemeene stemmen werd herkozen, terwijl ook de heeren Th. Verbeij en G. Pannebakker werden her kozen daar er geen tegencandidaten wa ren ingediend. Bij de rondvraag maakte de heer J. Ros bergen de opmerking, dat in Gouda op de scholen schoeisel en kleeding werd ver strekt. Spr. meende, dat dit ook in de schoolwet staat. Deze zaak zal door het bestuur onderzocht worden. De heer H. de Langen vraagt, of het mogelijk is aan zieke leden of huisgenoo- ten versterkende middelen te verstrekken. Het bestuur zal, indien het donaties kan krijgen, trachten hiervoor een fonds te stichten. Nadat nog de huis-propaganda bespro ken was, sloot de voorz. deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Personalia. Dezer dagen slaagden voor het diploma kantoïirstenograaf, 130 lettergrepen per min. systeem „Groote", af genomen door de R.K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het Han delsonderwijs, de dames: S. van der Ereg- gen te Waddinxveen, A. Hooftman te Bos koop en de heer J. Ravensbergen te Bos koop, allen leerlingen van den handels cursus alhier. BODEGRAVEN. Geboren: Leonardus Cornelis, zoon van C. Th. Steenbergen en A. G. M. Ver meulen Steintje, dochter van L. Schrij ver en W. G. Meijen. Overleden: J. C. de Jong, echtge- noote van J. Vuijk, 77 jaar. Vertrokken: Wed. B. Kemp geb. Verweij, naar Nieuwkoop H. J. K^e- wiet, leerares naar 's Gravenhage M. Balvert, dienstbode naar Gouda. Gevestigd: A. C. de Ruijter, Dissel dorp en gezin van 's Gravenhage M. Boef, dienstbode van Hillegom J. Uit hol, dienstbode, van Alphen aan den Rijn P. de Jong, z.b. van Schiermonnikoog J. M. Knoop, z.b. van Soest. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 nummerbord van een auto. Verloren: 1 gele beer, 1 ledige oliebus, 1 gouden ring, 1 autoband met velg (maat 34 x 7.5), 1 grijze kat, 1 br. portemonnaie met inhoud. Inlichtingen aan den Politie post, uitsluitend op Maandag van 18 tot 22 uur. NIEUWKOOP ONTWIKKELINGSAVOND Inleider: J. M. Steinmetz Voor een goed bezette zaal van het Pa rochiehuis hield de heer J. M. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer en lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, gisteravond een inleiding over het staatsbestuur. De vergadering ging uit van den R.K. Volks bond en stond dan ook ondier leiding van diens voorzitter, den heer Alb. van Hou ten, doch de opzet van deze ontwikkelings avonden is, dat zij tot leering strekken van alle standen der samenleving, waar om men dan ook tal van middenstander», boeren en ook dames onder het gehoor op merkte. De belangstelling voor het staatsbestuur aldus spr. is vele jaren in het go drang gebracht door de actie voor de maat schappelijke en stoffelijke belangen. Dit gaat veranderen, wat ook heel goed is om de ontzaggelijke belangen, die hierbij op het spel staan. Spr. gaat nu vanaf de eerste jaartelling na hoe dde staatsvorm was, daarbij scherp in het licht stellend, hoe deze alleen goed was, wanneer deze vorm dienstbaar bleek aan den mensch en de eeuwigheidsge dachte, en het geestelijk belang van den mensch het voornaamste doel was. Het Romeinsche heidendom beschouwde het vaderland, den staat als de godheid, wie zelfs offers werden gebracht, hetzelf de wat wij nu ook in Duitschland zien. Drie eeuwen hebben de eerste christenen tegen dien staatsvorm moeten strijden, tot keizer Constantijn de Groote de godsdienst van dien vorm losmaakte en hem vrij heid schonk In de middeleeuwen was de godsdienst het begin en het einde van alles, niet alleen in de huiskamer, maar ook' in het staatkundig leVen. Door alle eeuwen heen is het de eeuwige strijd ge weest tusschen de belangen van het aard- sche- en die van het geestelijke leven, wat wij ook thans op zeer scherpe wijze mee maken. Zoodra het aardsche leven doel wordt en niet slechts middel, dan komt men op een hellend vlak. Vast staat, dat men God meer moet gehoorzamen, dan de menschen. Wordt aan dit beginsel niet vastgehouden, dan vervalt men in despo tisme. Mussolini is meer tacticus, dan Hit- Ier toont, waar dit despotisme consequent toe komt, een strijd van ras en bloed, een minachting voor het Christendom. Uit stoffelijke overwegingen, omdat men geldelijk in moeilijkheden verkeert en om die reden een staatsvorm aanhangen, zoo men thans vaak ziet, is onjuist en dwaas. Toen 40 a 50 jaren geleden' het socialis me opkwam, zijn ook de katholieke arbei ders in welke ellende zij ook verkeerden, niet met die beweging meegegaan, wat evenmin de middenstanders en boerenlul len doen ten opzichte van de N.S.B., in dien zij hun verstand gebruiken. Be lachelijk, dat de N.S.B. een raad van Ka tholieken heeft aangesteld om de bisschop pen te adviseeren. Die Katholieken zijn ta vergelijken met een Von Papen en ziet iri Duitschland, hoe de pers, de jeugdorgani saties, zelfs de opleiding van de priesters gekneveld worden. De bisschop van Roer mond heeft nog eens met klem en kracht gewezen op het groot gevaar van het Na tionaal Socialisme en er op gewezen, dat het den Katholieken niet geoorloofd is dien leer aan te hangen of op eenigerlei wijze te steunen. Met een sterk pleidooi voor de R.K. Staatspartij om deze te steunen en te vol gen, sluit spr. zijn buitengewoon leer zaam en logisch opgebouwd betoog, dat een zeer dankbaar applaus vond. Een der aanwezigen wees er nog op, dat Katholieken het orgaan „Volk en Vader land" niet moeten koopen, wat soms ge beurt uit nieuwsgierigheid, want daardoor steunt men die onzen godsdienst vijande lijke beweging en geeft andere ergernis. Een ander stelt nog een vraag over het plan van den arbeid van de S.D.A.P. Spr. zegt, dat knappe koppen hieraan gewerkt hebben, dat het ook veel goeds bevat, doch in zijn gehel uit financieele overwe gingen niet uitvoerbaar is. Hierna sluiting van den zeer leerzamen avond. WOERDEN. Dr. C. Verhagen. Alhier is hedennacht op 56-jarigen leef tijd, na een zeer kortstondige ziekte, over leden dr. C. Verhagen, arts. Dit onver wacht overlijden zal by talrijke patiënten een zeer groote indruk teweeg brengen, daar de overledene zeer bemind was. Hij is ongeveer 20 jaar in Woerden werkzaam geweest en trad ook op als gemeente-arts.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7