AAN ONZE ABONNE'S DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 UIT HET MEXICAANSCHE MARTELAREN- BOEK. DE DOOD VAN PATER PRO. Mijn laatste wensch?: Laat me nog eens bidden! Reeds lang was pater Pro vertrouwd geraakt met de gedachte, dat men hem zou arresteeren en veroordeelen. De vijan den van de Kerk konden het niet ver kroppen, dat midden in de hoofdstad een priester leefde, die ondanks al hun maat regelen en wetten onbekommerd door werkte, retraiten gaf, biecht hoojrde en „verboden" godsdienst-oefeningen hield. De kerken had men kunnen sluiten, maar 'het was niet gemakkelijk, dezen priester die bovendien nog tot de gehate Jesuië- ten behoorde tot werkeloosheid te dwin gen, zoo men hem in vrijheid en in leven liet: Reeds lang was een bevel tot arrestatie gegeven, ook de duizenden geheime poli tic-agenten en spionnen waren aan het werk, om hem naar aanleiding van een „onwettelijke" handeling te arresteeren. Maar tot dusver was het hem altijd gelukt aan hun spiedende oogen te ontkom.en. Men had echter een „wettelijk" voorwend sel noodig om eindelijk voor de wereld pers het reeds lang besloten doodvonnis te rechtvaardigen. Eindelijk gebeurde er iets, waarmede men zich rechtvaardigen kon. Op de auto van den ex-president Obregon werd een aanslag gepleegd. De dader kreeg een doo- delijke hoofdwonde en stierf zonder nog tot het bewustzijn te zijn gekomen, Nu moest er vlug een verklaring van den dader gefingeerd worden, waarin Pater Pro en eenige bijzonder gehate leiders van de Katholieke Actie als medeschuldigen aan den aanslag aangewezen werden. Het lot van Pater Pro was thans bezegeld. Hij zelf en zijn gezellen hadden niet het minste vermoeden, toen zij bij verrassing gearresteerd werden. Pater Pro en zijn broer namen afscheid van hun ouders, bij wie zij jutét vertoef den. De Pater zegende hen. en zei: „Tot weerziens in den Hemel!" Hij wist, wat er met hem gebeuren zou, al vermoedde hij ook niet, wat voor mo tief men voor zijn doodvonnis zou vinden. Pas in de gevangenis kwam Pater Pro te weten, waarom men hem en zijn lotge- nooten gearresteerd had. Hij zou mede plichtig zijn aan een poging tot moord! Dat was misdadigongelooflijk! Tegenover vertegenwoordigers der pers dien onder toezicht van de politie toegela ten werden, verklaarde hij: „Ik verklaar met nadruk, dat ik abso luut niets te maken had met den aanslag. Ik ben heel gerust en hoop, dat gedurende het onderzoek mijn onschuld aan het licht zal komen". Maar tot Pater Po's dood was besloten. De medeplichtigheid aan den aanslag moest slechts een voorwendsel zijn. Hij hoopte nog op rechtvaardigheid. Maar die bestond Voor een Katholiek priester in Mexico niet. Een oorlogs-rechtszitting, zonder getui gen, zonder verdediger, zonder bewijzen., velde het doodvonnis. Op 23 Nov. 1927 's morgens deelde men hem kort en bondig mede, dat zij nog den zelfden voormiddag gefusilleerd zouden worden. Het vonnis werd overhaast vol trokken, om het protest der rechters, dat te verwachten was, te voorkomen en deze eenvoudig voor voldongen feiten te stel len. Generaal Cruz en eenige andere regee- ringshoofden arriveerden om het schouw spel te zien. Filmapparaten waren besteld. Alles zou op de film vastgelegd worden, om later de bevolking schrik te kunnen inboezemen. En door deze Bolsjewistische taktiek zijn wij in het bezit gekomen van die voor ons zoo waardevolle afbeeldingen der terechtstelling, die thans over de heele wereld verspreid zijn en de protestbewe ging tegen de politiek, tegen de Kerk in Mexico zulke groote diensten bewezen hebben. Door de straten van Mexico loopt het gerucht: Pater Pro, wordt vandaag nog te rechtgesteld. Duizenden en duizenden stroomen naar het hoofdbureau van poli tie, van waar men het kleine schavot naar de plaats der terechtstelling gebracht heeft. Twee escadrons bereden politie zijn naar de plaats der terechtstelling gedirigeerd. Gendarmerie en politie op motorfietsen dringen de toestroomende volksmassa van het politiebureau in de zijstraten terug. Ondertusschen zit Pater Pro in de ge vangenis en hoort stil de biecht van z'n lotgenooten. Een politieagent komt. Zwij gend en vast drukt Pater Pro zijn gezel len en zijn broer de hand. Hij is gereed. De beambte maakt zijn excuus, dat hij hem ter dood moet voeren. Pater Pro heeft slechts één antwoord: „Ik vergeef U niet alleen, maar ik ben U zelfs zeer dankbaar". Buiten wachten twee rijen soldaten, ge weer aan den voet. Tegenover het schavot staat Generaal Cruz en rookt een sigaret. Vast en zeker, zonder te wankelen gaat Pater Pro naar voren over het plein voor de groote schietschijf, en keert zich met een korte beweging om. Een officier treedt naar voren, vraagt: „Hebt u nog een wensch?" „Laat me nog even bidden!" De vraag wordt toegestaan. Pater Pro keert zich weer om en haalt zijn gelofte kruis te voorschijn het kruis dat hij ontving op den dag, dat hij in de Orde trad en het kleed ontving, dat hij nu in zijn vaderland, in zijn stervensuur niet dragen maghet kruis, dat hem zijn leven lang vergezelde, dat op zijn bid- stoel lagdat hij in zijn hand hield. toen hij na de zware maagoperatie in zijn pijnen bij O. L. Heer hulp zoohtdat hem op zijn apostolische reizen in Mexico immer vergezeld had. Zooals reeds zoo vaak, brengt hij het kruis aan zijn lippen en kust de heilige wonden, van den Heiland, Die voor hem zijn leven gaf en voor Wien hij nu zelf zijn leven offeren magStil knielt hij twee korte minuten en spreekt met zijn God. De officier staat aan zijn zijde. Pater Pro staat op, keert de borst naar de soldaten, heft de handen op en zegent hen. Nog eenmaal verheft hij zijn stem: „Heer, gij weet, dat ik onschuldig ben. Van ganscher harte vergeeft ik mijn vijan den." De officier vraagt: „Zal ik u de oogen blinddoeken? Pater Pro. „Dank u! Neen!" De commandant treedt ter zijde. „Geef acht!" Een ruk gaat door de beide rijen van „Gereed voor het schot!" „De geweren gaan omhoog. „Legt aan!" Pater Pro breidt de armen uit, zooals eens de Heiland aan het Kruis, Kalm staart hij in de loopen van de twee dozijn gewe ren en luide roept zijn stem: „Via el Christo Rey! Leve Christus Ko ning!" De officier laat de sabel zakken. Het salvo kraakt. Pater Pro stort neer. Hij leeft nog. Een soldaat treedt op hem toe. Houdt het geweer dicht bij zijn hoofd... nog een schotPater Pro is dood.... vermoord terwille van zijn geloof. Om hen heen vallen zijn gezellen.... Onschuldig en sterkVallen voor Chris tus en de vrijheid van Zijn Kerk. Zoo stierven en sterven in onzen tijd onze broeders voor den Heiland, den Ko ning van tijd en eeuwigheid. Wij leven in een grooten tijd. Toonen wij, dat wij dezen tijd.dat wij zulke broeders waardig zijn! CASINO: Goedgekeurd voor volwassenen LIDO: Goedgekeurd voor volwassenen LUXOR: Goedgekeurd voor volwassenen ROXY: Goedgekeurd voor volwassenen TRIANON: Goedgekeurd. ACADEM1ENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift 'getiteld: „A study of the Yami Language: An Indonesian language spoken on Botel Tobago Island", de heer E. Asai, geboren te Ishikawa-Ken, Japan. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde mejuf frouw G. M. A. Rijkse, Leiden en de heeren J. E. Broers, Den Haag; W. J. Kolff, Apeldoorn; Th. A. Bloem, Wassenaar. LAATSTE BERICHTEN TWEEJARIG KIND VERDRONKEN. In een kuip met wated. Vanmorgen is het 2-jarig zoontje van den bakker H. te Vorden in een onbe waakt oogenblik in een kuip met water gevallen. Het kind kon zich niet meer oprichten en verdronk. INBRAAK TE ROTTERDAM. Buit 1250.—. Gisterenavond is tijdens uwezigheid der bewoners ingebroken in de woning van de familie v. E. aan de Hillevliet te Rot- derdam, bij wie inwoont de 75-jarige ren tenier J. M. v. d. M. Ten nadeele van den laatste is een portefeuille met 900.ge stolen, terwijl door de familie v. S. een geldkistje met 350.wordt vermist. Blauw! Al weer aangeschoten, kerel? Zeg 't, hóe noemt men een man, die den héélen dag in een café zit?.... Een caféhouder, buurman! De oorlog in Abessinië ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 25 Februari. (A. N. P.). Leger- berieht No. 135 luidit als volgt: „Aan het Erytheafront zijn de patrouilles zeer ac tief. Ten zuiden van Amba Alagi en in Tembien bombardeerden de vliegtuigen detachementen van den vijand. Van het Somalifront valt niets bijzon ders te melden. CONFLICT TUSSCHEN RAS KASSA EN DEN NEGUS? DJIBOETI, 25 Februari. (A. N. P.). Het agentschap Stefami verneemt uit Addis Abeba, dajt een conflict zou zijn ontstaan tusschen den Negus en Ras Kassa, de com mandant van de Abessijnsche legers in Tembien en wettig afstammeling van de Choa-dynastie, welke vroeger rechten op de troon deed gelden. Naar verluidt zou Ras Kassa geweigerd hebben bevelen van het hoofdkwartier te aanvaarden, hij wil persoonlijk zijn leger oo mm andeeren. Bovendien zou hij Ras Seyoem en nog een ander stamhoofd tot zijn actie hebben overgehaald. IN DE LAATSTE DAGEN 728 ITALIANEN GESNEUVELD. DESSIE, 25 Februari. (A. N. P.). In de laatste dagen hebben de troepen van Ras Imxoe 728 Italianen doen sneuvelen, hierbij inbegrepen de 472 man, welke zijn gesneuveld bij de raid van de Abessijnen achter de Italiaansche linies. GEEN BIJZONDERE MISSIE VOOR RAS AFEWARK. ADDIS ABEBA, 25 Febr. (A. N. P.). De berichten uit buiitenlandsohe bron, vol- gesn welke Ras Afewark de vroegere ge zant van Abessinië naar Djiboeiti zou zijn gezonden met een speciale opdracht van den Negus, worden hier tegengesproken. Hieraan wordt toegevoegd, dat Ras Afe wark zijn vrouw, welke uit Europa terug keert, tegemoet is BURGERLIJKE STAND TELEGRAMMEN ZESTIG MIJNWERKERS BEDOLVEN. BOEDAPEST, 25 Februari. In de steen kolenmijn van Miskoloz zijn zestig mijn werkers door het instorten van een mijn gang bedolven geraakt. Vijftien konden reeds gered worden en aan de bevrijding der overigen wordt koortsachtig gewerkt. DEENSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. KOPENHAGEN, 25 Fêbr. (A.N.P.). Gis teren is boven het eiland S eel and een mili tair vliegtuig verongelukt, tengevolge van een aaneenschakeling van misverstanden. Omstreeks 18 uur meende men het ge ronk van een vliegtuig te hooren en men nam aan dat dit vliegtuig verdwaald was. De bevolking van de streek werd derhalve door middel van de radio verzocht op plaat sen welke tot landing geschikt waren, brand stapels te ontsteken. Bovendien werd be sloten een militair vliegtuig van het vlieg veld Kastrup te doen opstijgen om het ver dwaalde vliegtuig te zoeken en eventueel hulp te verleenen. De radio-installatie van dit militaire vliegtuig was evenwel niet in orde, zoodat, toen even nadat het vliegtuig was vertrokken, het bericht binnenkwam, dat het geronk, dat men had gehoord, niet afkomstig was van een vliegtuig, doch van beijzelde telefoondraden, het niet mogelijk was in contact te treden met het toestel. Ook een poging om met lichtsignalen het vlieg tuig terug te roepen mislukte. Drie kwartier later vernam men te LEIDEN. Geboren: Johannes, z. v. W. Hemerik en J. H. Langerak. Engelina Maria, d. v. J. C. Schoonderwoerd en J. M. v. d. Berg. Pieter Johannes Jacobus, z. v. P. J. J. v. Weerlee en J. Metselaar. Johanna Eli sabeth Cornelia, d. v. A. v. d. Wijngaard en N. Cornelisse. Gerardus Petrus, z. v. A. Bakker en H. M. v. Amsterdam. Gerdina Margareta, d. v. G. W. Kastein en E. M. Sachse. Johannes Adrianjis Fran- ciscus, z. v. H. C. Doove en J. E. M. v. d. Drift. Dirk Frans, z. v. F. Boeff en G. v. d. Kaaij, Wilhelmus Gerardus, z. v. W. G. Bousie en J. E. Mulder. Jannetje Mar tina, d. v. W. v. Rijn en A. de Koning. Johanna, d. v. J. Welborn en P. G. Spreeuw. Katharina, d. v. W. Kooiman en A. Köhne. Pieter, z. v. P. Clement en C. de Bruijn. Margaretha Martha, d. v. J. J. Vos en M. G. Fornfeist. Antonia Johan na, d. v. J. Cras en M. L. v. Egmond. Overleden: A. Brouwer wedn. 82 j. A. Mulder-Verkade vr. 70 j. Kastrup, dat het vliegtuig was verongelukt. Het ongeluk had plaats in de nabijheid van het vereenigingsgeboouw van Veet- terslav, nabij Ringsted, waar juist een feest werd gevierd. Toen het vliegtuig met luid gekraak omlaagstortte, snelden de feestvier ders onmiddellijk naar buiten. Spoedig vond men het wrak van het vliegtuig, doch de drie inzittenden waren reeds overleden. Men neemt aan, dat het vliegtuig in ver band met het slechte weer zeer laag heeft gevlogen en in het donker tegen de aard oppervlak is gevlogen. ONGELUK OF AANSLAG? BUENOS AIRES, 25 Febr. (A.NP.). Op den straatweg tusschen Buenos Aires en La Plata is een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij zes menschen werden ge dood en verscheidene zwaar gewond. Een kleine autobus geraakte in snelle vaart in een gat in de straat, sloeg om en ging in vlammen op. Een kort na het ongeluk aan komende reddingsbrigade meent te hebben kunnen vaststellen, dat het gat in de straat opzettelijk gegraven moet zijn. Uit deze omstandigheid concludeert men, dat er mis drijf in het spel is. ENORME UITBREIDING DER ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT? LONDEN, 25 Febr. (A. N. P.). De „Dai ly Mail" meldt uit Rome, dat Italië be gonnen is met het ten uitvoer leggen van een nieuw, reusachtig program tot uitbrei ding der luchtmacht. De productie-capa citeit der fabrieken zou zoozeer zijn opge voerd, dat dagelijks twaalf vliegtuigen worden afgeleverd. Aan het einde van dit jaar zou Italië 5500 nieuwe toestellen be zitten, voor een groot deel buitengewoon snelle bombardementsvliegtuigen. Naar schatting zouden in den loop van dit jaar 1500 bombardementsvliegtuigen gebouwd worden. WISSELNOTEERINGEN AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.161/2 Londen 7.27"/s New York1.453/.! Parijs 9.781/2 Brussel 24.8 U/ö Zwitserland 48.1 ll/2 Milaan Madrid 20.161 /2 Oslo36.571/2 Kopenhagen82 50 Stockholm 87.521/2 Praag 6.11 Weenen Boedapest Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aoonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van ƒ300.- tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot (e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij, die tenminste een derde van zijn oi haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné gflch tijdens het ongeval bezig hield met de bei ei ding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. e. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen, Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevalier» door of bij baden, zwem men, bepevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverd, dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht op uitkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeer!n| verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiën ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bq niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden t\> mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren-) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen Veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regi» ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3