DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 10 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verkeersovertredingen. P. *v. d. Z. te Zoeterwoude heeft met een auto,, op het kruispunt Papestraat Breestraat te Leiden geen voorran-g ver leend aan verkeer van rechts waardcor een aanrijding was gevolgd. Eisch 15 subs. ïO dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. T. H. te Waddinxveen was ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een vrachtauto, op het kruispunt Boer- haavestraat—Steenstraat plotseling voor een naderende tram den weg was overge stoken en aldus de tram in haar loop be lemmerd. De tram had de vrachtauto daardoor aan de achterzijde aangereden. Eisch 10 sub. 5 dagen. Uitspraak f 10 subs. 4 dagen. R. v. d. H., die verstek liet gaan, heeft op het kruispunt Beeklaan—Heerenweg te N o o r d w ij k met zijn auto op roekelooze wijze den bocht daar ter plaatse genomen. Een autobus, die geheel rechts van den weg reed, was door verdachte aangere den aangezien deze verdachte links van den weg reed en bovendien met een 60 k.m. snelheid den bocht wilde nemen. Eisch 30 subs. 15 da^en. Uitspraak 25 subs. 8 dagen. D. H. v. H., die ook niet was versche nen, heeft te Leiderdorp bij het pas- seeren van een andere auto niet behoor lijk naar rechts uitgehaald, waardoor een aanrijding was ontstaan. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak 15 «ubs. 5 dagen. Een gecompliceerde aanrijding heeft veroorzaakt A, N. te Leiden. Deze was met zijn rijwiel in snelle vaart uit de Vrouwensteeg te Leiden komen fietsen. Terzelfder tijd naderde er op de Aalmarkt een auto, terwijl van de Kippenburg een met een paard bespannen groentenwagen kwam. De wielrijder had even moeten wachten om de auto voorrang te verlee- nen dan was er niets gebeurd. Nu reed de wielrijder tegen de auto, deze stopte, wat tot gevolg had, dat de groentenwagen, die zich reeds op den afrit bevond niet meer kon stoppen en dus weer bovenop de auto reed. Wegens het onvoorzichtige rijden van den wielrijder was hier een ernstige bot sing ontstaan vond de ambtenaar. Eisch ƒ15 subs. 8 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. A. W. te Nijmegen, die persoonlijk niet aanwezig was, heeft op de Hooge Rijndijk te Zoeterwoude, met een verhuis- auto getracht een auto van de gemeente te passeeren, die bezig was den weg met zand te bestrooien wegens de gladheid. Een auto uit tegenovergestelde richting moest plotseling remmen toen hij de auto van verdachte voor zich zag, met gevolg dat hij door de gladheid slipte en tegen de gemeente-auto terechtkwam. Had de bestuurder van de auto niet geremd dan was hij pardoes tegen de verhuisauto op gebotst. Na getuigenverhoor was de eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. T. O. te K a t w ij k a. Zee heeft te Noord wij keibout gereden met een auto waarvan de stuurinrichting niet behoor lijk werkte. Er was een speling in van 135 gr. De wet bepaalt, dat er een speling mag zijn van 45 gr. terwijl oogluikend 60 gr. wordt toegestaan. De ambtenaar vond het hoogst onver antwoordelijk van verdachte cm met zulk een stuur te rijden. Hij brengt niet alleen zich zelf, maar ook zijn medemensch in gevaar. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. P. G. student te Leiden heeft met eenige kornuiten het geheele verkeer op de Breestraat gestremd en wel zoodanig, dat aan weerszijden de trams stonden te wachten. Op bevel van de politie was verdachte niet de „soos" binnengegaan, maar was doorgegaan met zijn spelletje. De politie heeft er toen met de gummistok op ingewerkt indachtig het spreekwoord: „Die niet hooren wil moet voelen". De verdachte was bovendien onder in vloed van sterken drank geweest. Eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Voorts werden nog veroordeeld: H. W. te Noordwij kerhout, die niet ge zorgd heeft dat zijn boezemwater van waterplanten gezuiverd was, toen er ge schouwd werd. Eisch en uitspraak 3. subs. 1 dag. J. v. d. B., straatmaker te Zeist, had bij het opbreken der straat te Zoeterwou- d e niet gezorgd, dat er een waar- schuwingsteeken was aangebracht. Nu was een auto in het opgebroken gedeelte terecht gekomen. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak con form. J. G. te Haarlem heeft met zijn auto zon der noodzaak links gereden op de Hooge- woerd te Leiden. Eisch 3 subs. 2 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. W. H. Z. te Leiden heeft met zijn auto links een tram gepasseerd, die voor een halte stond. Dit was gebeurd op de Breestraat te Leiden, Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. A. v. Z. te N o o r d w ij k e r h o u t heeft aldaar een auto onverlicht laten staan. Eisch 3 subs. 1 dag voor het voorlicht en 2 subs. 1 dag voor het achterlicht. Uitspraak 2 maal 2 subs. 1 dag. G. van S. te Leiden heeft met zijn groentenkar zonder noodzaak geparkeerd op de Zijlsingel te Leiden. Eisch en uitspraak 2 subs. 1 dag. KANTONGERECHT VAN ALPHEN AAN DEN RIJN. Allereerst werd behandeld de zaak tegen B., die verstek liet gaan en wegens het ver oorzaken van een aanrijding in de Emma- laan te A1 p h e n a. d. R ij n, werd veroor deeld tot 15.subs. 10 dg. v. O. uit A lp hen had op 2en Kerstdag een aanrijding veroorzaakt in de van Gen- derenstraat te Alphen a. d. Rijn. Bij het leeren chauffeeren had hij den aldaar wan delenden landbouwer V. uit Alphen aange reden en was veiwolgens tegen het hekwerk van de Koningin Emmaschool aangereden, waarbij dit hekwerk en niet minder de ge huurde auto belangrijk werd beschadigd. Verdachte was eveneens niet verschenen. Als getuige werd gehoord de landbouwer V., die, zooals gemeld werd aangereden en daarbij ernstig aan het hoofd werd ver wond, waardoor hij 14 dagen zijn werk zaamheden niet heeft kunnen waarnemen. De eisch luidde 25 subs. 20 dg. en toewij zing van de door V. ingestelde civiele vor dering ad 13.60 voor kosten wegens heel kundige behandeling. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot 17.50 subs. 10 dg. evenwel met toewijzing van genoemde ci viele vordering. Auto in de eetkamer terecht gekomen. Hierna kwam aan de orde de zaak tegen den autobestuurder N. uit Culemborg, in dienstbetrekking bij den expeditiedienst fa. v. Dijk aldaar en den expediteur T. Oost hof uit Groningen. Zooals men zich zal her inneren reed eerstgenoemde bestuurder on der de gemeente Zwammerdam met de door hem bestuurd wordende vrachtauto van de fa. v. D. achter een voor hem uit rij dende auto van den expediteur van A. te Bodegraven in de richting Leiden, terwijl vanaf de richting Leiden een treiler, gela den met 10 ton kalk te brug nabij de Gas fabriek naderde. Volgens tot heden nog niet vast staande feiten waren beide wagens met elkaar in botsing gekomen, was de treiler omgeslagen en waren beide wagens na ver nieling der voorgevels gedeeltelijk binnen gereden in de aldaar staande woningen, be woond door de familie de Br. en T. Per soonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats, alhoewel één der auto's zelfs in het perceel was binnengedrongen door de huis kamer tot de eetkamer. Doordat bovendien de treiler dwars over den weg was komen te leggen was het verkeer langs den rijks straatweg LeidenUtrecht enkele uren totaal geblokkeerd en moest dit worden om gelegd via den L. Rijndijk. Genoemd ver keersdelict heeft plaats gehad op 2 Decem ber omstreeks 1.20 uur. De behandeling van deze zaak vorderde niet minder dan onge veer4 uur, gelet op het groot aantal getuigen, die van de zijde van het Openbaar Ministerie en van de zijde der verdediging waren gedagvaard, benevens eenige des kundigen en automobiel-experts. Als verdediger voor verdachte O. trad op mr. Thijssen en voor verdachte N. mr. Koe- leman uit den Haag. Beide zaken werden gelijktijdig behandeld. Allereerst werd ge hoord getuige D. uit Zwammerdam, die zich bij de brug bevond en het ongeluk bijkans geheel had gezien en volgens zijn verkla ring had zien aankomen. Deze verklaarde, dat de treiler, die zwaar was beladen, reed met een snelheid van ongeveer 25 a 30 K.M., terwijl uit tegenovergestelde richting de auto van A. naderde en daarachter de auto van verdachte N. Deze laatste reed onge veer 3 Meter achter van A. en week plot seling min of meer naar links, blijkbaar met de bedoeling van A. te passeeren, wat evenwel onmogelijk was gelet op de nade rende treiler. Hoe en op welke wijze kon verdachte niet verklaren, was de treiler en vrachtauto met elkaar in botsing gekomen met het hierboven omschreven gevolg. Ver dachte N. beweerde op een desbetreffende vraag van den kantonrechter, dat hij inder daad iets uit wilde halen om te zien of de weg vrij was, doch nog niet op het midden van den weg reed en de treiler teveel naar links was gekomen en z.i. de treiler best had kunnen passeeren. Als deskundigen werden hierna gehoord de brigadier der rijksveldwacht A. J. uit den Haag en een ambtenaar van het bu reau voor inschrijving voor Motorrijtuigen te den Haag. Deze ambtenaren hadden na het ongeval een onderzoek ter plaatse in gesteld en de deugdelijkheid der wagen van verdachte O. nagegaan, speciaal wat de remmen betrof. Volgens deze deskundigen v/aren de remmen niet in orde, vooral niet voor een dergelijke zwaar geladen wagen. De remmen werkten absoluut niet krachtig genoeg. Tevens werd opgemerkt, dat ook de luchtleiding voor de remcylinders niet luchtdicht was en men dit met een touwtje had vastgebonden. Uitvoerig werden hier na de remcapaciteiten en verdere technische details besproken. Na het hooren van de an dere getuigen en deskundigen, die het, zoo als gewoonlijk op verschillende punten lang niet eens waren, verkreeg de ambtenaar van het O. M. gelegenheid tot het houden van zijn requisitoir. In tegenstelling met het langdurig verhoor van getuigen en deskun digen meende de ambtenaar zeer kort te kunnen zijn, z.i. was verdachte N. niet op lettend genoeg geweest, zooadt hij tegen hem een geldboete van 30 subs. 20 dg. vor derde, terwijl hij het feit aan verdachte O. ten laste gelegde veel en veel erger vond. Ernstig achtte hij het, dat iemand met een zoo zwaar geladen wagen rijdt met een rem- mensysteem, dat, volgens deskundigen, niet deugdelijk was en hoewel het ongeval nu nog betrekkelijk goed is afgeloopen, veel erger had kunnen zijn, ja zelfs dat er men- schenlevens te betreuren zoudén zijn ge weest. Hij vorderde daarom tegen dezen verdachte een geldboete van 100 subs. 50 dg. Hierna kreeg de verdediging het woord. Na re- en dupliek van ambtenaar en ver dedigers en nadat nog enkele vragen aan deskundigen en getuigen waren gesteld, be paalde hierop de kantonrechter schriftelijk vonnis op 6 Maart a.s. De behandeling dezer zaak, die om halftwaalf ongeveer aanving, was even na 3 uur beëindigd, waarop de zit ting werd geschorst. UIT DE OMGEVING WILT U IETS WETEN? Vraag inzake onderhoudsplicht voor Duitsche schoonouders. Antwoord. Ook zij kunnen zich o.L beroepen op onze wetgeving. Of u in ge meenschap van goederen getrouwd zijtof niet, maakt geen verschil. Vraag: M. J. te N.-W. inzake uitzicht op andermans erf. Antwoord: Volgens de wet mogen de vensters niet lager aangebracht zijn dan 2 H M. boven de vloer. Als dwang maatregel kunt u het advies van den veld wachter opvolgen; misschien is het voor- deeliger dan te procedeeren, waartoe u overigens het recht hebt. Tusschen haak jes: bij omverwaaien van een los hek of steenen kunt u zich niet beroepen op over macht. Vraag inzake Gemeentefondsbelas ting. Antwoord: Het is zesr goed mogelijk, dat iemand niet onder de rijksinkomsten belasting valt, maar wel onder de gemeen tefondsbelasting. Reeds een inkomen van ƒ350 kan belast zijn, wanneer n.l. iemand, die dit inkomen heeft, ongehuwd is, woont in een derde klas gemeente en samen woont in gezinsverband met belasting plichtige personen. In welke klasse uw gemeente is geplaatst, is ons niet bekend. Voor gehuwden met 2 kinderen is 't laagst belastbare inkomen 650. Wonen zij niet samen met een anderen belasting plichtige, dan is het laagste inkomen 750, wonen zij in een tweede of eerste klas gemeente, dan ƒ850 resp. 950. Vraag inzake uitkeering van de Han- zebank. Antwoord: De liquidatie van de Hanzebank is nog niet afgesloten. De li quidatie-commissie hoopt nog een uitkee ring te kunnen doen. ALKEMADE. Werkloosheid. Bij het plaatselijk or gaan der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente stonden als werkzoekenden inge schreven: 3 steenfabriekarbeiders, 39 bouwvakarbeiders, 10 metaalbewerkers, I bakker, 170 landarbeiders, 12 transport arbeiders, 4 kantoorbedienden, 4 dienst boden, 4 fabrieksarbeiders. Totaal 247. Geboren: Catharina Debora Maria d. van J. W. M. Jansen en J. A. M. Verhaar Magdalena d. van W. M. van Staveren en J. Kop Theodorus Martinus Maria i. van J. H. Hoogenboom en H. E. M. van Steijn Dymphna Johanna d. van H. F. Beelen en G. J. Verdegaal Johannes Anthonius z. van L. J. van der Poel en J. C. Koot. G e h u wd: M. Kennis en J. Th. Zoet J. A. Schoo en P. A. Loos Th. Aker boom en A. G. J. van Diemen Q. Fia- nen en J. H. M. Póuw. Overleden: Martha van der Wereld v. 60 j. Jozef Wouter van 't Hart m. II mnd. LISSE. Huisbroeitentoonstelling aan de Engel. In het Patronaatsgebouw van de paro chie van de H.H. Engelbewaarders aan de Beekbrug had Zaterdagnamiddag de offi- cieele opening plaats van de Huisbroei- en Huisvlijttentoonstelling plaats van de K. J. C. en St. Jozefgezellen n. De K. J. C.'ers hadden van het aantal inzendingen het leeuwenaandeel. Het Patronaatszaaltje was in een waar bloemenpaleis herscha pen en op het podium prijkten de banie ren dezer jeugdorganisaties. De jury be stond uit de heeren P. C. Romijn, A. v. Werkhoven en C. Verdegaal. De eerw. di recteur, kapelaan A. v. d. Togt, heette al len welkom, in het bijzonder den heer J. C. de Haan, gemeentesecretaris, die als vertegenwoordiger der gemeente de ten toonstelling zou openen, de leden der jury, de inzenders en voor zoover aanwezig hunne ouders en verdere belangstellenden. Z.eerw. roemde de ijver en werklust, die in de jongens op dit gebied hadden be toond en hij feliciteerde hun met het be haalde succes, waarna hij het woord gaf aan den heer J. C. de Haan. Deze, het woord nemende, zeide om. dat het wel en wee van de buurtschap „De Engel" hem uit hoofde zijner betrekking niet onbekend waren. Den laatsten tijd worden die banden wel heel sterk aange haald mede ook door de stichting van de woningbouwvereeniging in deze buurt schap en thans weer door het organisee- ren van deze mooie huisbroeitentoonstel ling. Waar durf is, is vooruitgang! Uit breiding van een bevolkingscentrum kan slechts tot zegen zijn als de bewoners de gronden van hun maatschappelijk bestaan eveneens aan de behoeften der tijden aan passen. Dat zulks door de ouderen dezer parochie wordt ingezien, kan door de jon geren niet genoeg worden gewaardeerd. In deze moeilijk tijden behoort daar on getwijfeld moed toe. Redelijke baten van den arbeid, die een'prikkel zijn tot ener gie, ontbreken helaas in vele gevallen, zelfs erger, vele handen hangen slap neer, die van nature naar arbeid vragen. En juist daarom krijgt de hier getoonde acti viteit een mooier karakter. Zij is een be wijs van vertrouwen in de toekomst en in het vak, hetwelk beoefend wordt. Dat die jongeren den steun van de ouderen waardeeren blijkt uit deze mooie tentoon stelling. Wat heeft men toch een tijdlang groote opofferingen moeten getroosten om deze bollen tot bloemen te ontwikkelen. Allen hebben daarvoor hun beste krachten gegeven en hebben alzoo gelijke aanspra ken op waardeering. Zij, die het meeste succes hebben behaald, feliciteeren wij van harte. Doch laat dit succes hun echter niet hoovaardig maken en hun de inbeel ding geven, dat zij het in het bloembol lenvak nu al zeer ver hebben gebracht en zij onder de besten behooren. Hoeveel meer moeite, zorg en kennis hebben die genen misschien moeten geven, die geen prijs hebben behaald, omdat de omstan digheden, waaronder zij hebben moeten werken, veel ongunstiger waren. Uit de deelname blijkt van alle gelijke energie en liefde voor het vak en dat stemt hoop vol voor een betere toekom Het is men daarom een genoegen als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur deze tentoonstelling te mogen ope nen. Alvorens hiertoe echter over te gaan breng ik den dank van 't gemeentebestuur voor de hier verrichte arbeid in 't belang der gemeente over. Dank vooral aan de commissie, die zich met het vele werk heeft willen belasten, dank nog meer aan de ouders, die van him veelal beperkte woningruimte het gezelligste hoekje in den winter hebben willen afstaan, om bij hun jongens de vereischte vakbekwaam heid te helpen bevorderen. Hiermede ver klaarde sprejfcer deze tentoonstelling voor geopend, den wensch uitsprekend, dat zij veel succes moge hebben en vooral iets zeggen zou aan hen, die achterbleven. Nadat kapelaan v. d. Togt den heer de Haan had bedankt vqfcr zijn waardeerende woorden werd op zijn voorstel een rond gang langs de stands gemaakt. De prijzen werden door de jury toege kend als volgt: Hyacinthen: 1. J Kortekaas. 2. M. Bijle- meer. 3. Ant. Hoogevorst. 4. P. Grimber gen. 5. L. Grimbergen. 6. J. Bakker. 7. J. Kortekaas Pz. 8. J. v. d. Peet. 9. C. Grim bergen. 10. H. v. d. Peet. 11. Nic. Witte- man. 12. W. Jansen. 13. C. Brama. 14. Mare. v. d. Vlugt. 15. P. v. d Maat. 16. J. Grim bergen 17. A. Bakker. 18. F. v. Dorp. Tulpen: 1. Ant. Hoogervorst met lof van de jury. 2. M. Bijlemeer. 3. C. Grimbergen. 4. H. v. d. Peet, J. v. d. Peet. 6. P. Grim bergen. 7. J. Kortekaas Pz. 8. J. Kortekaas Jz, 9. Nic. Witteman. 10. J. Bakker. 11. W. Jansen. 12. Mare. v. d. ^lugt. 13. L. Grim bergen. 14. J. Grimbergen. 15. C. Brama. 16. P. v. d. Maat. 17. A. Bakker. 18. F. v. Dorp. Narcissen: 1. Ant. Hoogervorst, met lof van de jury. 2. M. Bijlemeer. 3. H. v. d. Peet. 4. C. Grimbergen. 5. J. v. d. Peet. 6. J. Bakker. 7. P. Grimbergen. 8. Nic. Wit teman. 9. J. Kortekaas Pz. Eereprijs Gebr. v. Ruiten, Crocussen: 1. J. Kortekaas Pz. 2, P. Grim bergen. 3. M. Bijlemeer. 4. J. Bakker. 5. Ant Hoogervorst. 6. Nic. Witteman. 7. Jop v. d. Peet. Inzendingen Josephsgezellen: Is pr. Alb. Koome; 2e pr. Adr. v. d. Berg; 3e pr. Evert Meeuwissen. Afdeeling Huisvlijt: 1. H. v. d. Voort. 2. J. Bakker. 3. Mare. v. d. Vlugt. 4. J. Tijs- sen. 5. Jop v. d. Peet. 6. Jo Hoogervorst. 7. H. v. d. Peet. 8. J. Grimbergen. 9. J. Kor tekaas Jz. 10. A. Bakker. 11. Hugo v. d. Vlugt 12. C. Brama. Hadden de tentoongesteld broeiresulta- ten onze bewondering, niet minder een woord van lof en waardeering voor het knutselwerk der huisvlijt. Daar waren mooie, zeer kunstige dingen bij, zelfs de kerk der H.H. Engelbewaarders prijkte er tusschen in optima forma. Waarlijk, kape laan v. d. Togt kan trotsch zijn op zijn jon gens! Jubileum. Op Maandag 9 Maart a.s. hoopt de heer C. v. d. Berg, Meer- en Houtstraat aliher den dag te hei-denken, dat hij 25 jaar geleden tot penningmeester der Bloemistwerkliedenvereeniging „St. Isidoris", afd. van den R. K. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit", werd gekozen, welke functie hij sindsdien onafgebroken vervulde. Daar is hem als vanzelf in al die jaren menig dubbeltje door de han den gegaan; vooral de laatste jaren sinds we de werkloosheidverzekering hebben ge kregen. Het zal den ijverigen functionaris op dien dag zeer zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Onzerzijds geleficiteerd en nog vele jaren! OUDEWETERING. Feestavond „Majella". De feestavond van de R. K. Voetbalvereeniging „Majel la" trok ditmaal niet zooveel belangstel ling als zulks de laatste malen gebruike lijk was. De concurrentie van de tentoon^ stelling te Roelofarendsveen zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Nochtans was de zaal van Hotel van den Bosch voor het grootste gedeelte gevuld toen de voor- zitter, de heer P. van Es, den avond met een hartelijk welkomstwoord opende. De zeereerw. heer pastoor had bericht van verhindering gezonden. Alvorens met het programma werd aangevangen gaf de heer J. J. de Jong een korte toelichting op het programma. De keuze was ditmaal geval len op een drietal blijspelen, en wel een voor de heeren en twee voor de damas- afdeeling. We kunnen niet anders zeggen, dat deze blijspelen op zeer voldoende wijze werden weergegeven. Vooral de dames oogstten met hun pittige één-actertjes flink succes. Tusschen deze opvoeringen door werden nog een tweetal taarten ver loot. Bovendien had nog de trekking plaats van de ten bate derivereeniging ge organiseerde verloting, waarvoor van Bur gemeester en Wethouders toestemming was verkregen. Verschillende prijzen vie len op nummers, waarvan de houders in de zaal aanwezig waren. De hoofdprijs, bestaande uit een rijwiel werd gewonnen door mej. A. van Benten. Nadat de voor zitter aan allen dank had gebracht, die hadden medegewerkt aan het welslagen van dezen avond, werd het feest met een gezellig samenzijn besloten. DE GEBROEDERS „G0CHEM" 181. Pit en Pat vervolgden hun weg en kwamen over de markt, waar op den hoek het kleedingmagazijn van mijn heer Slim was. Mijnheer Slim had juist een prachtige étalagepop in een heerencostuum gestoken en deze voor de deur gezet 182. De beide deugnieten wachtten tot mijnheer Slim zijn winkel was binnengegaan en slopen nu naderbij om een geschikt plekje voor hun baldadigheden uit te zoeken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10