VERMICELLI HoVlG» 'BOUILLONBLOKJE GRATIS ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD - PAG. 7 deze zaak nog eens in M. H. ter sprake brengen als zij meent reden tot klachten •te hebben. De v o o r z. meent, dat er tegenwoordig meer gelegenheid is in het Acad. Zieken huis voor kraamverpleging. Mevr. B r a g g a a r-d e D o e s (S. D. A. P.) ontkent dat. Bij volgnr. 594 heeft mevr. Brag- gaarde Does (S. D. A. P.) een voor stel om de mogelijkheid te onderzoeken de verpleegprijzen voor kleine kinderen te verlagen. De v o o r z. is bereid, die aangelegen heid met het bestuur der Vereen, tot ver zorging van kleine kinderen te bespreken. Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P.) neemt daar genoegen mee. Bij volgnr. 620 (Comm. v. Soc. Zaken) vraagt de heer Coster (R. K.) waarom de secretaris van deze commissie een be looning geniet. Wethouder v. S t r a 1 e n (S. D. A. P.) zegt, dat hij er prijs op stelt om deze be scheiden vergoeding te handhaven, we gens het veel omvattende werk, aan die functie verbonden. Bij vlgnr. 652 (Invordering belastingen) vraagt de heèr Coster (R.K.) waarom de ambtenaren voor de hondenbelasting en voor de controle der vermakelijkheidsbelas ting een extra-toelage ontvangen. Wethouder V e r w e y (S.DAP.) zegt, dat afschaffing van deze toelagen een salaris verlaging zou beteekenen. Dc inkomsten, Vervolgens komen de Inkomsten aan de beurt. De heer Manders (R.K.) wijst op een z.i. verkeerde heffing van het schoolgeld bij het L.O. en het Middelb. Onderwijs. De voorz.: Er zal aandacht aan besteed worden. De heer Lombert (R.K.) maakt aan merking op het geraamde batig saldo van het Gemeentel. Waschbureau, terwijl het aantal K.G.'s achteruit gaat. Wethouder Verwey (S.D.A.P.) ant woordt, dat deze winst te maken is wegens de verlaagde tarieven. Vaststelling der eindcijfers. De begrooting van den Gewonen Dienst wordt ten slotte in inkomsten en uitgaven vastgesteld op 9.708.829, terwijl voor de post Onvoorzien 30.085 wordt beschikbaar gesteld. De kapitaaldienst wordt vastgesteld op 8.576.603. De heer v. W e 1 z e n (C.P.) wenscht aan- teekening, dat hij tegen de begrooting is. AGENDA. Daarna komt de agenda weer aan de orde. 4o. Voorstel om de schoolbaden weder iedere week te verstrekken. De heer Goslinga (A.R.) bestrijdt deze meerdere uitgave, welke indruischt tegen de noodzaak van bezuiniging. Wegens prin- cipieele bezwaren wordt door de bijzondere scholen uiterst weinig gebruik gemaakt van deze schoolbaden en ook op de openbare scholen is het percentage, dat er gebruik van maakt, betrekkelijk gering. De heer Jongeleen (S.D.A.P.) bepleit het voorstel uit hygiënisch oogpunt. Het be drag van 700.is daarvoor wel gerecht vaardigd. Ook wethouder v. Stralen (SJ5.AP.) verdedigt het voorstel ten sterkste. Het is gebleken, dat sinds de afschaffing van het wekelijksche schoolbad, de zindelijkheid van de schoolkinderen sterk is achteruit gegaan. De vroeger geraamde bezuiniging van 2700 is gebleken op een vergissing te heb ben berust; de bezuiniging is hoogstens 700.Door het personeel van het badhuis wordt zooveel mogelijk bezuinigd op de uit geven. De heer R o m ij n (V.B.) sluit zioh bij den heer Goslinga aan. De toestand van de ge meente is zoodanig, dat er wellicht volgend jaar weer op moet worden teruggekomen. De heer Goslinga (A.R.) wijst nog eens op de ontwrichting van het gezinsle ven door dezen maatregel. Een dergelijke activiteit van de overheid werkt verslap pend op de zorg van de huismoeders; dat blijkt uit de woorden van den wethouder. De heer Wilbrink (C.H.) voelt even goed voor het gezinsleven, maar de practi- sche zin moet hier zegevieren. Als wij de schoolbaden zouden afschaffen, zouden wij meer afbreken dan opbouwen. Dat geldt ook voor de schoolkindervoeding. Het is z.i. te sterk om voor een bedrag van 700.zulk een principieele eisch te stellen. De heer Wilmer (RK.) zegt, dat de Katholieken niet minder dan de Protes tanten het gezinsleven respecteeren. Hand havend ons beginsel, dat op de eerste plaats de ouders de zorg voor de kinderen hebben, kunnen wij toch ook niet inzien, dat de overheid die taak niet mag aanvullen als die ouderzorg te kort blijkt te schieten. De heer Manders (R.K.) wijst erop, dat de meeste ouders geen badgelegenheid thuis hebben. De heer Jongeleen (SD.A.P.) legt nog eens den nadruk op de hygiënische taak van de overheid. De heer v. Rosmalen (C.H.) sluit zich bij den heer Wilbrink aan. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) kan na de betoogen van de heeren Wilbrink en Wilmer weinig waarde meer toekennen aan de principieele bezwaren van den heer Gos linga. Na dupliek van den heer Goslinga (A.R.) wordt het voorstel aangenomen met 28 tegen 5 stemmen. Tegen: de heeren: Goslinga, Schoneveld, Eikerbout, Beekenkamp en Romijn. 5o. Voorstel om de werkloozen en hunne gezinsleden in de gelegenheid te stellen in het gemeentelijk badhuis stortbaden tegen verminderd tarief te nemen. Z. h. st. aangenomen. 6o. Prae-advies op het voorstel van den BUITENLAND ENGELAND. RADIOREDE VAN EDWARD VUT. De Koning zal Zondag 1 Maart zijn volk toespreken. De koning zal op Zondag 1 Maart een rede tot het Britsche Rijk richten, welke om 4.20 uur Amst. tijd begint en over de radio wordt uitgezonden. SPANJE. Amnestie afgekondigd RUMOERIGE BETOOGINGEN. De kerken moesten het weer ontgelden. In Spanje heeft de regeering een am nestie-wet afgekondigd ten gunste van po litieke misdadigers en gemeenteraadsleden, die in September 1934 werden veroordeeld wegens het vergaderen ondanks het feit, dat de regeering de ontbinding der gemeen teraden had bevolen. Men heeft de afkondiging van deze am nestie vervroegd, omdat het uitblijven ervan in verschillende deelen van Spanje tot nieu we bloedige gewelddaden en andere uit barstingen van volkswoede heeft geleid. De betoogere richtten hun aanvallen hoofdzakelijk tegen de gebouwen van recht sche politieke organisaties en tegen kerken en gevangenissen, meldt United Press aan de „Maasbode". In eenige steden namen de demonstraties zóó'n dreigend karakter aan, dat de staat van beleg moest worden afgekondigd. Behalve in Alicante, waar, zooals reeds leder pak HONIG'S gemeld, de gevangenis in brand werd ge stoken, zijn o.a. ook in Murcia de militairen belast met de handhaving van de orde. In laatstgenoemde stad bestormde een woedende menschenmenigte het hoofd kwartier van de „Aocion Popular" en stak het in brand. Bovendien werden de kantoren van twee rechtsche bladen verwoest. In Malaga, waar een groep manifestanten een stormaanval deed op de bureaux van het rechtsche blad „Union Mercantil", moesten civiele gardisten van schietwapens gebruik maken, tengevolge waarvan een persoon werd gedood. In Granada trachtten extremisten een overval te plegen op het katholieke blad „Ideal". Bij de gesloten hoofddeuren van het ge bouw plaatsten zij een auto, welke zij in brand staken. De politie slaagde evenwel erin, de betoogers uiteen te drijven en groo- ter onheil te voorkomen. In Santiago de Compostella werden de lokalen, waarin de sociaal-politieke afdee- lingen van de Volksactie gevestigd zijn, ge plunderd. Het geheele ameublement werd kort en klein geslagen. Ook is het gepeupel weer begonnen met het in brand steken van katholieke kerken. Een dorpskerk naibij Malaga, ging geheel in vlammen op. Drie andere kerken in La Coruna werden heer Koole inzake instelling van een schoolspreekuur. Z. h. st. aangenomen. 7o. Voorstel: a. tot intrekking, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, van de verordening van 29 April 1909 (Ge meenteblad no. 6) op de brandweer, zoo als deze sedert is gewijzigd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van het brand- weermaterieel; c. om B. en W. te machtiger, aan H. M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commissaris van Politie, in ver band met het onderbrengen van de brand weer bij de politie, te verhoogen met 500 zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Juni 1935; <L om den Burgemeester te machtigen een regeling vast te stellen, betreffende het toekennen van belooningen aan het politie personeel, dat bij brand heeft dienst ge daan. Dit voorstel wordt aangehouden. De v o o r z. dankt ten slotte de raadsleden voor hun medewerking om de begrooting tijdig onder dak te brengen. De proef met een vrijwillige spreektijdbeperking is wel schitterend geslaagd. De heer Wilmer (R.K.) zegt, dat de be grooting, vergeleken bij andere jai-en, in zeer korten tijd is afgehandeld. Dat is vooral te danken aan de leiding van den voorzitter. Hij brengt den dank van den raad over aan den voorzitter, aan den secretaris, aan de ambtenaren en aan de pers voor het vele werk in de afgeloopen dagen verricht. Daarna sluiting te half 12. eveneens in brand gestoken, doch wonder boven wonder werd aan de kerkgebouwen zelf geen groote schade aangericht. Alleen constateerde men, toen het gepeupel verdre ven was, dat een kostbare kelk ontbrak. In La Coruna bevrijdden twintig duizend socialisten en communisten zeventien poli tieke gevangenen en voerden ze in triomf tocht door de straten der stad. In Oviedo liet de gevangenisdirecteur de deuren van den kerker openen, nadat de menigte met steeds krachtiger dreigementen de in vrijheidsstelling van de gevangenen had geëischt. Na opening van de deuren sloten 885 po litieke misdadigers zich bij de manifestee- rende volksmenigte aan en trokken daarna in optocht door de stad. Ook in Gijon werd de gevangenis be stormd en hier werden eveneens alle ge straften vrijgelaten. Andere incidenten hadden plaats in Bar celona. Hier kwam het tot een vuurgevecht tus- schen civiele gardisten en betoogers, waar bij zeven demonstranten werden gewond. Vijf-en-twintig-duizend communisten en Catalaansche autonomisten trokken naar het parlementsgebouw en eischten amnestie voor hun gevangen kameraden. De burgemeester hield daarop van het balcon een toespraak tot de menigte, waar in hij eraan herinnerde, dat Azana beloofd had, aan de politieke gevangenen amnestie te verleenen, doch dat het desbetreffend wetsontwerp eerst moet worden uitgewerkt en door de cortes moet worden goedge keurd. De menigte liet zich echter van haar eisch niet afbrengen en nam een dreigende houding aan. De politie zag zich ten slotte verscheidene malen genoodzaakt, met de blanke sabel erop los te slaan, voordat de „Plaza de Ca- talunya" ontruimd was. De geruchten, volgens welke dr. Gil Robles, die zich tijdelijk uit het politieke leven heeft teruggetrokken, ook zijn func tie .van leider der Katholieke Volksactie zou neerleggen, werden door Gil Robles per soonlijk tegengesproken. Zijn slechte gezondheidstoestand na de geweldige vermoeienissen van de verkie zingspropaganda had hem genoodzaakt, voorloopig rust te nemen. BRITSCH-INDIL EEN ONVERTOGEN WOORD. Boycot is het gevolg. De onlangs door Hitier te München ge houden rede, waarin hij op de superioriteit der blanke rassen wees, zal waarschijnlijk een boycot van Duitsche goederen, onder andere van medicinale producten, door de Indische doktoren, tengevolge hebben. De medische vereeniging te Bombay heeft een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat deze boycot een repre saille-maatregel is naar aanleiding van de bewuste redevoering. ja?ah. VERKIEZINGEN RUSTIG VERLOOPEN. Tot dusverre 161 van de 466 afgevaar digden gekozen. In geheel Japan is de verkiezingsdag rustig verloopen. De tot dusverre bekende eerste uitslagen toonen reeds, dat zich een belangrijke verschuiving in de verhouding der krachten tusschen de partijen heeft voorgedaan. Tot dusverre zijn 161 van de 466 afgevaardigden gekozen. Volgens dit partieele resultaat wint de arbeiderspartij, de Sjakei Taisjoeto, reeds nu 12 zetels. In den ouden rijksdag had de partij slechts 5 zetels. De tot dusverre leidende oppositie partij, de Aeijoekai, welker motie van wantrouwen geleid heeft tot ontbinding van het parlement, heeft belangrijke ver liezen geleden in den strijd tegen de re- geeringspartij Minseito en tegen de Ko- koemin Dome en de nieuwe Sjowakei. Ook al is nog niet te voorzien hoe het eindresultaat er nauwkeurig uit zal zien, verwacht men toch reeds, dat het kabinet Okada een overwinning zal behalen op de Séijoeki. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de verkiezingsuitslag de politiek in haar geheel zal beïnvloeden, aangezien de beslissing over de richtlijnen voor de lei ding der staatspolitiek in handen is van de raadgevers van de kroon en van de hooge militaire kringen. koopt bij hen, die in uw dagblad «dverteerem ZUID-AMERIKA PARAGUAY'S NIEUWE REGIME. Kolonel Franco vormde een regeering. Kolonel Franco heeft een regeering ge vormd, waarin Stefanich, minister van bui- tanlandsche zaken en Esteve, minister van binnenlandsche zaken is. Oud-president Oyala en alle oud-minis ters, op één na, en vele aanhangers van het vorige regime, worden op het ministerie van marine gevangen gehouden. De vroegere minister van nationale eco nomie heeft een toevlucht gezocht op een buitenlandsche legatie. De regeering besloot, het vredesverdrag met Bolivia te handhaven en alle diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland te vervangen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AARDBEVING TEISTERT JAPANSCHE STEDEN Vooral Osaka getroffen; eenige dooden, groote schade Drie van de grootste steden van Japan, Osaka, Nagoja en Kobe, zyn door een aardbeving geteisterd, welke te ruim 10 uur plaats had. Vooral Osaka werd getroffen, de schok duurde hier ruim 9 seconden. Drie werk lieden, die op een schoorsteen aan het werk waren, werden omlaag geslingerd en kwamen om het leven, terwijl bij een aardverschuiving elf personen om het le ven kwamen. Vermoedelijk zijn te Osaka nog meer menschen om het leven gekomen tenge volge van het instorten van huizen. De schade is vrij aanzienlijk. Op een twaalftal plaatsen brak brand uit, doch deze branden konden spoedig gebluscht worden. De telefoon- en tele graaflijnen werden verbroken. De opening van de effectenbeurzen en van de katoenbeurs werd vertraagd. Te Kobe en te Nagoja is slechts geringe schade aangericht. Nader wordt gemeld, dat het telefoon- en telegraaf-verkeer naar het getroffen gebied grootendeels verbroken is. De haard van de beving ligt tusschen Kijoto en Osaka, met een straal van 18 ki lometer. Te Osaka is de electrische cen trale beschadigd. Het seismografisch in stituut te Tokio spreekt van een zeld zaam uitgetsrekt aardbevingsgebied, waar bij volgens de tot dusverre ontvangen be richten betrekkelijk weinig schade is aan gericht. In het gebied rondom Osaka zijn nieu we aardschokken gevoeld. De bewoners hebben hun huizen verlaten. SNEEUWSTORMEN OVER DENEMARKEN Drie dagen duren nu reeds de door den sneeuwstorm veroorzaakte verkeersmoei lijkheden in Denemarken. De toestand is nog verergerd doordat gisteren nieuwe sneeuwstormen begonnen zijn. De trein uit Duitschland, die gistermor gen om 6 uur in Kopenhagen had moeten aankomen, maar die onderweg was blijven steken, arriveerde pas gistermorgen om 5 uur, dat wil zeggen met een vertraging van 11 uur, in Kopenhagen. Twee boemeltreinen met ongeveer 200 reizigers zijn gisteren op Seeland in de sneeuw vastgeloopen. De reizigers moes ten den geheelen nacht en een deel van den dag in de treinen doorbrengen, totdat -deze er in slaagden de reis voort te zet ten. Kopenhagen heeft gisteren niet meer dan de helft van de gebruikelijke hoeveel heid meld en slechts een vijfde deel van de noodige hoeveelheid vleesch ontvangen. DE GOLF VAN TSJILI DICHT GEVROREN De Golf van Tsjili is vrijwel geheel dicht gevroren en een twintigtal schepen, met honderden passagiers, onder wie vele Engelschen en Amerikanen aan boord, zit ten in het ijs gevangen. Sleepbooten met levensmiddelen en brandstoffen aan boord trachten de schepen te bereiken. Het ijs op de Takoe zou reeds 1.20 meter dik zijn en men zou ijsbergen van 6 meter hoogte en 30 meter breedte hebben waar genomen. REEDS VIER MAANDEN REGEN IN PORTUGAL Groote overstroomingen In Portugal regent het reeds vier maan den onophoudelijk. De ontzaggelijke neer komende watermassa's hebben het land schap in één groot moerasveld veranderd. Bewerking van den grond is onmogelijk. Duizenden landarbeiders zijn dientenvol- ge werkloos geworden. Bij Villa Franca, ten Noorden van Lis sabon. heeft de Tejo den dijk vernield. .150 KM2. vruchtbare weidegrond kwa men onder water te staan. Het vee kon slechts met de grootste moeite in booten gered worden. Het gebied is volkomen van de buitenwereld afgesneden. Eenige bewoners moesten zich in veiligheid bren gen door in boomen te klimmen. Sedert 27 jaar is een zoo groote overstrooming niet voorgekomen. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen verbroken. PLANNEN VOOR EEN TWEEDE SUEZ-KANAAL Er is reeds herhaaldelijk sprake geweest van plannen over een kanaal ten Oosten van het Sinai-schier-eiland van de Roode Zee naar de Middellandsche Zee. Doel hiervan zou zijn de strategische monopoliepositie van het Suezkanaal in het belang van de Britsche defensie op te heffen. Het schijnt in ieder geval een feit te zijn, dat op het oogenblik Engelsche geo logen en ingenieuts-landmeters tezamen met deskundigen van de Hebreeuwsche univereiteit van Jeruzalem de geologische omstandigheden voor den aanleg van dit kanaal bestudeeren. Het kanaal zou moe ten loopen van Akaba aan de Roode Zee naar Gaza in Palestina. Voor zoover tot dusverre bekend is ge worden, richt men de voornaamste be langstelling op de noodzakelijke sluiswer- ken die de terreinomstandigheden in het gedeelte onder den zeespiegel liggende En- Ghor-dal noodig maken en op de even eens niet geringe moeilijkheden aan de kust bij Gaza. Tegelijkertijd worden in het gebied aan de Noordzijde van de ontworpen kanaal bedding weer boringen naar petroleum uitgevoerd, welke bij een verwerkelijking van het kanaal misschien van strategische beteekenis zouden kunnen worden. RECHTZAKEN VOORBEELD GESTELD. Maand tuchtschool voor baldadige alarmeering. De kinderrechter te Amsterdam, mr. Knuttel, heeft, conform den eisch van den officier van justitie, mr. B. Kist, een vijf tienjarigen fietsjongen, die op 18 Decem ber een brandmelder in „West" baldadig had ingedrukt, tot een maand tuchtschool- straf, onvoorwaardelijk veroordeeld. DE JODEN BELEEDIGD. De Haagsche politierechter, prof. mr. Van Bemmelen heeft gisteren vonnis ge wezen in de zaak van dr. P. Molenbroek, tegen wien op 14 dezer door het O. M., we gens het zich in beleedigenden vorm uit laten over een groep van de bevolking, (art. 137e W. v. S.) een geldboete van 100 subs. 20 dagen is geëischt. Verdachte heeft in het nummer van 25 Maart 1935 van „De Nederlandsche Na tionaal socialist" een artikel doen opne men, dat beleedigende uitdrukkingen be vatte aan het adres van de joden. Verdachte's uitvoerig verweer was, dat hij niet de joden, doch alleen dén jood- schen geest heeft willen bestrijden. De politierechter heeft verdachte schul dig verklaard aan overtreding van voor noemd artikel en hem veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden subs. 100 dagen hechtenis. ONS BLOEMENVENSTER IN DEN WINTER. Azalea's en camella's. Niets doet ons aangenamer aan, dan wan neer wij bij het binnenkomen van een ka mer een venster zien met bloeiende plan ten. Bloemen! Is het wellich door al het sombere weer om ons heen, dat wij ons zoo dankbaar gevoelen met bloeiende planten? Begonia's, cyclamen behooren tot de planten, die wij bijna in ieder gezin aan treffen, doch ook azalea's en camelia's zijn dankbare kamerplanten, die onze moeite met een rijken bloemenschat beloonen mits ze goed verzorgd worden. Azalia's komen oorspronkelijk uit de tropische berglanden, doch hebben, dank zij de zorgen der kweekers ook bij ons een plaats veroverd. De planten mogen niet in al te warme kamers geplaatst worden en moeten, wan neer ze nog in knop zijn rijkelijk be sproeid worden met een bloemenspuit. De bloemen zelf mogen echter geen wa ter van boven af ontvangen, doch de pot wordt dagelijks een half uur in een bak met lauw water geplaatst, het water wat in dien tijd niet opgezogen is, wordt weg gegooid, evenals bij cyclamen. 's Winters moeten azalia's in een zon nige kamer staan, echter mogen de war mere voorjaars zonnestralen de plan weer niet te zeer beschijnen. De aarde mag nimmer te droog worden, terwijl in het voorjaar de uitgebloeide planten op een schaduwrijke plek in den tuin geplaatst worden. Camelia's of wel Japansche rozen ge naamd, naar het land, waar zij haar oor- spx*ong vinden, hebben glanzende leerach tige bladeren en een rose of witte bloem, die buitengewoon mooi is. In de zeven tiende eeuw werd deze plant op de Phi- lipijnen gevonden en hare verzorging is veel minder moeilijk, dan men wel denkt. Zij gedijt het best bij een temperatuur van 610 gr. en moet vooral in een goed ge lucht vertrek staan, kan geen droge lucht verdragen, aangezien de bladeren dan geel worden en afvallen. Zand en bladaarde moeten gemengd worden, terwijl regelma tig water geven gewenscht is. De aarde mag echter niet te nat gehouden worden. Camelia's mogen geen te groote pot heb ben. gfa Wat rijden al die menschen go- jtaSl vaarlijk vandaag", dacht u immen gNj|Uv^ vanmiddag achter het stuur. (Hoe \Tb\t xegtmen dat ook weer van clian I splinter,dien balk en uw oog?...)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6