VOOR ONZE ZIEKEN. "ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 SASSENHEEU. St. Crïspljn. De R.K. Schoenmakers patroons en Winkeliers-Vereeniging St. Crisp ij n, pfd. Bollenstreek hield gisteren een groote propaganda vergadering in „Het Bruine Paard" alhier. Dez- vergadering welke toegankelijk was voor alle collega's, was ditmaal zeer goed bezocht. Vertegen woordigd was o.a. een deputatie der zus- ter-afd. Haarlem. Deze avond zou n.l. spre ken de heer F. H. Hoek, leeraar aan de Rjjksvakschool te Waalwijk, die een voor dracht zou houden met het onderwerp: „Vakdiploma's en vakonderwijs in verband met het wetsontwerp op de vestigins- eischen." Nadat de voorzitter de heer M. C. v. d. Berg uit Katwijk, de aanwezigen welkom had geheeten, werd het woord verleend aan den spreker, die een aandachtig ge hoor vond. Spreker oogstte een dankbaar applaus. Door enkele heeren werden vragen ge steld, die door spreker werden bantwoord Hierna deed spreker een beroep op de beurs ten bate van het fonds voor vakopleiding voor minvermogenden. Deze collecte bracht op 6. 42 1/2. Nadat de voorzitter een slotwoord had gesproken, en een ieder had aangespoord tot vakorganisatie over te gaan werd deze zeer geslaagde vergadering gesloten. TER-AAR. Zilveren Professiefeest. Zondag a.s. hoopt de Eerw. Zuster Donata (in de we reld Mej. C. v. d. Jagt) den dag te herden ken dat zij voor 25 jaar haar intrede deed in de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind. Momenteel is zij werk zaam in een der kloosters te Leiden. Personalia. Na bedanken van den heer J. Valentijn als voorzitter van de R. K. Mid- denstandsvereeniging „St. Joseph", is de heer G. Verhoef in diens plaats gekozen. Het Crisis-Comité. Uit het onderhoud, dat wij dezer dagen mochten hebben met den secretaris van het plaatselijk crisis comité, den heer J. Gerling, over de werk zaamheden van het comité in het afgeloo- pen tijdvak, volgt hier een opsomming van het vele schoone werk, dat is verricht. Door de opbrengst van de plaatselijke collecte, ruim honderd en zeventig gulden, en de medewerking van het Nationaal Co mité, is afdeeling A is staat gesteld het vol gende uit te deelen: 30.1)00 kg. brandstof fen, 5 wollen dekens, 1000 pond vet, 740 Meter flanel, laken en keper, twee dozijn werkmansbroeken (manchester), tien do zijn kousen, veel stuks onderkleeren, enz. Voor iedere bedeeling komen er 150 ge zinnen in aanmerking. In het bestuur zijn bijna geen verande ringen gekomen, alleen wegens bedanken van den heer M. Holscher is een vacature ontstaan welke spoedig is aangevuld door H. A. Volgering. Tot slot vernamen wij nog dat binnen afzienbaren tijd de laatste uit- keering zal geschieden, want zooals bekend mag worden geacht, gaat het Nationaal Comité met 1 Mei verdwijnen. No ode ziet men hier een instelling op heffen welke voorshands niet gemist kan worden, doch mogelijk is er kans dit mooie werk, om n.l. de nood te lenigen in de vele gezinnen, op een andere wijze voort te zet ten, zij het desnoods op bescheidener schaol. Het is zoo hard noodig. De eerste spinazie. Aan de Centrale Veling werd vandaag de eerste spinazie aangevoerd door dén tuinier J. van Eijk Lzn. Zij bracht 35 cent per kilo op. Derde groote tentoonstelling. Onver saagd is men voortgegaan. De jongens van het klein en groot Patronaat met het hout- snij-en zaagwerk, de Graal in het vervaar digen van mooi handwerk en de Gezellen hebben hun uiterste best gedaan om de met groote ijver gekweekte bloemen niet alleen te exposeeren, doch ook in wed strijd te brengen met andere kweekers. Al dit werk, dat ontegenzeggelijk met veel moeite is tot stand gekomen, zullen wij Za terdag, Zondag, Maandag en Dinsdag kun nen bewonderen in het R.K. Ver.gebouw. De opening van deze derde tentoonstelling zal hedenmiddag om vijf uur geschieden door den Zeereerw. heer Pastoor Bilars. Wij ra den eenieder aan om dezer dagen een be zoek te brengen, het vele ingezonden werk te bewonderen. Ter opluistering zal gezorgd worden voor muziek. VOORHOUT. Rectificatie. In aansluiting op de woorden van den heer L. v. d. Geer merk te G. J. Zonneveld op, dat wanneer b.v. 2/3 van het ledenaantal van de Z.H.B. van Kleine Kweekers zich bij deze fusie zouden aansluiten (inclusief de leden welke reeds aangesloten zijn) deze eischen niet on billijk zouden zijn. Spreker kon in deze de Directie van het H.B.G. niet begrijpen om reeds toe te staan, dat deze vereeniging met leden van den Z.H.B. van Kleine Kweekers zal worden uitgebreid, zonder vooraf de toename van het ledenaantal te weten. Dat de Z.H.B. v. Kleine Kweekers een fusie wil aangaan, is een bewijs, dat hij vertrouwen stelt in het H.B.G. De Bond acht zoodoende uitbreiding van de Di rectie eerst dan noodzakelijk, wanneer het ledenaantal aanmerkelijk toeneemt, voor al als uitbreiding van de Directie met zich zal meebrengen verhooging van uitgaven, hetgeen de kas niet toelaat gezien de on gunstige uitkomsten van het afgeloopen jaar. Spreker was van meening dat de toe name van leden zonder fusie niet veel zou verschillen als met deze fusie en vindt het H.B. hierin wel wat te voortvarend, doch stelt voor mét het voorstel mee te gaan omdat wellicht in het H.B. hieromtrent een andere meening heerscht. INGEZONDEN STUKKEN UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Margaretha Maria, dochter van Philip Hendrik Eskes m van Agatha van 't Wout Johannes Cornells, zoon van Pieter Adriaan Tanis en van Maria van Toren Jacob, zoon van Jan van Tiggelen en van Japina Petronella Bijl Wilhelmus Antonius, zoon van Wilhelmus Jacobus de Wit en Cornelia Anna Streng Maria Cornelia, dochter van Hendrikus Wilhelmus de Wit en Theodora Maria Straathof Martin Jacobus Maria, zoon van Leendert Verleun en van Anna So phia Stevens. Getrouwd: Jan Struijk, oud 33 jaar, wonende Koudekerk met Jitske van den Ent oud 21 jaar Frederik Johan Oos- termann, oud 22 jaar met Maria van Hars kamp, oud 18 jaar. Overleden: Jacobus van Beijeren, oud 73 jaar, gehuwd met Anthonia Jo hanna Verduijn Elisabeth de Wit oud 61 jaar, gehuwd met Willem van Leeuwen Petrus van Velzen, oud 73 jaar gehuwd met Geetruida Lodewijk, overleden te Hazerswoude. Gevestigd: Cornells van den Ent van Uithoorn Hanke Naber van Leiden Wed. A. C. Leurs en dochter van 's-Gra- venhage Maria Hage gehuwd met S. Os- sevoort van Hazerswoude Marretje T. Sekeris van 's Gravenhage. Vertrokken: Martinus N. de Heij en gezin naar Hazerswoude Francina Honout naar Ter Aar Jan Daalder naar Den Helder Jansje Uithol naar Bode graven Arie de Wit naar Nieuwerkerk aan de IJssel Petronella C. Zirkzee naar 's Gravenhage Krijn Brouwer naar Velsen Anna Geerekink naar Zeven huizen Dirkje van Dijk naar Hazers woude Pietronella N. van Gijzel naar Kampen Adrian us Verdijn en gezin naar Hilversum Anna J. M. Bruines naar Leiden Petrus versluis naar _.o.i.a:-aam Johannes van der Kraan naar Leimui- den. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant HET EEUWFEEST VAN DE HARTEBRUG-KERK TE LEIDEN. Geachte Redactie. Zooals den lezers van dit blad bekend is als zij het weer niet vergeten zijn hoopt de Hartebrug-parochie op 10 Mei a.s. het eeuwfeest der kerk te vieren. Terecht zijn de parochianen van oordeel, dat het honderdjarig bestaan van de Har- tebrug-kerk moet worden herdacht met een viering, welke een passende uitdruk king is van groote dankbaarheid aan God voor de onschatbare gaven gedurende een eeuw in de Hartebrug-kerk aan ontelba- ren geschonken. Doch niet alleen de parochianen hebben reden voor dankbaarheid. Ik weet, dat zeer vele katholieken uit de omgeving bij hun geregeld bezoek aan de stad ook geregeld de Hartebrug-kerk bezoeken. En zoo is ook hun de Harte- brug-kerk dierbaar geworden, zooals zij ook reeds dierbaar was aan hun ouders en grootouders. Naar ik heb vernomen, bestaat het plan bij het uit de parochianen gevormd feest comité, om o.m. het eeuwfeest op een luis terrijke wijze kerkelijk te vieren en aan den pastoor der parochie een geschenk van blijvende waarde aan te bieden voor zijn kerk. Ik veroorloof mü nu, aan allen hier be doelden vrienden van de Hartebrug uit de omgeving een voorstel te doen. Ik doe zulks zonder met den Pastoor der jubileerende parochie overleg te heb ben gepleegd, maar ik vertrouw, dat Zijn- eerw. er geen bezwaar tegen zal hebben. Bedoelden vrienden van de Hartebrug- kerk wil ik n.l. voorstellen, om ook uiting te geven aan hun dankbaarheid, en wel door een gift te schenken, voor de door de feestcommissie bedoelde feestvie ring. Ongetwijfeld zal de Pastoor der paro chie, de zeereerw. pater R. Smitz, gaarne elke gift voor dit doel, groot en klein, in ontvangst nemen. Ik meen, dat ik met dezen oproep te doen handel in veler geest en te mogen verwachten, dat vele dankbare katholie ken hieraan gevolg zullen geven. Hoogachtend, J. ABELMAN. SPORT BILJARTEN Competitie L. B. B. De wedstrijd P. v. Cleef Ide Poede laar I voor de le kl. libre der comp. L.B. B. is door P. v. Cleef gewonnen met 2 ge wonnen en 1 verloren partij. De uitslag luidt: J. P. Ouwerkerk (de P.) 80 35 9 2.28 W. F. Karstens (P. v. CL 145 35 24 4.14 J. Bonnet 75 64 9 1.17 H. Waller 89 64 7 1.39 v. Leeuwen 55 45 6 1.22 G. Teegelaar V 85 45 12 1.88 De wedstrijd P. v. Cleef 2AT.O.G. II B voor de 2e kl. libre der comp. L.B.B. is in gelijk spel geëindigd. De uitslag luidt: J. Wassink (T.O.G.) 80 43 8 1.86 L. Verhoeven (P. v. Cl.) 55 43 8 1.27 G. Wassink 52 35 4 1.48 W. Dood (res.) 65 35 11 1.85 Redegeld 60 42 7 1.42 W. Dool 65 42 8 1.54 De wedstrijd D.O.S. IIBP. v. Cl. IIB voor de 2e kl. libre der comp. L.B.B. is door P. v. Cl. gewonnen met 2 gewonnen en 1 verloren partij. De uitslag luidt: A. Sladek (P. v. SI.) 45 30 12 1.50 D. Rietveld (D.O.S.) 60 30 9 2.— P. Verhoogt 45 21 0 2.14 Th. v. Nimwegen 26 21 5 1.23 I. Nieuwenburg 45 32 6 1.40 H. de Marie 48 32 7 1.50 WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN Om 6 uur werd de strijd geneutraliseerd en luidde de stand aan den kop: 1. CharlierDe Pauw 1 p. Op één ronde achterstand: 2. Deneef De Kuysscher 32 p. 3. RonsseSchön 4 p. Op twee ronden achterstand: 4. Piet van KempenKaers 11 p. 5. LonckeBilliet 1 punt. Op drie ronden achterstand: 6. Pijnen burgSlaats 22 p. 7. VerrijckenHaezen- donck 4 p. Op vier ronden achterstand: 8. Aerts Magne 4 p. 9. Wals—Pellenaers 2 p. Daar staat de „doodstraf" op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als* de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) #P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is.... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende 1) HET ZODIAKAALLICHT IS WEER TE ZIEN. Donderdagavond was omstreeks zeven uur des avonds het zodiakaallicht weer dui delijk te zien, evenals eenige dagen tevoren. De hemel was, behalve heel laag aan den horizon, vrij van wolken en op plaatsen, waar het kunstlicht niet kon hinderen, kon men het verschijnsel goed waarnemen. Het onderscheidde zich duidelijk als een niet tot den dampkring behoorend verschijnsel en had ongeveer de zelfde lichtsterkte als de Melkweg. Waarschijnlijk tengevolge van de vochtige atmosfeer was de kleur iets aan den geelachtig rooden kant. De begrenzing van den lichtkegel was vaag en onregelma tig. De beste tijd voor de waarneming van het zodiakaallicht komt nu weer aan. Het ver schijnsel doet zich onder gunstige omstan digheden voor vanaf het invallen der duis ternis tot twee drie uren na zonsonder gang op zijn laatst. Het ziet er uit als een kegelvormig zwak lichtschijnsel, waarvan de as een hoek met den horizon maakt, die met het jaargetijde afwisselt en in dezen tijd van het jaar ongeveer 60 graden be draagt. De as van den kegel ligt ten naasten bij in de ecliptica en helt dus des avonds naar links. De breedte van den lichtkegel bedraagt aan den voet hoogstens dertig gra den. Deze tijd van het jaar is de beste voor de waarneming, niet alleen omdat de lichtkegel zijn grootsten hoek met den horizon maakt en dus het meest boven de nevels aan den horizon uit komt, maar ook omdat, vooral in Maart en bij Noordelijke windrichting de atmosfeer zeer droog en doorzichtig is. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wordt er aan 't Mariagesticht te Noordwijkerhout ook door doctoren spreekuren gehouden? Antwoord: Alleen voor gestichtsza- zaken dus over de aldaar verblijvende patiënten of voor opneming in het ge sticht zijn de doktoren te spreken, iede re Dinsdag en Donderdag van 23 uur). Een z.ig. polikliniek wordt niet gehou den. LAATSTE BERICHTEN VERBETERING IN HET LUCHTVERKEER. De K. L. M. deelt mede: Oorspronkelijk zou de winterdienst van het luchtverkeer tot en met 4 April van kracht zijn, doch als gevolg van wijziging van den datum van de invoering van den zomertijd in Engeland en Frankrijk, wordt de win- ter-exploitatie tot en met 18 April voort gezet. Profiteerende van het lengen der dagen, heeft de K. L. M. in overleg met de buitenlandsche luchtvaart maatschap pijen besloten, met ingang van 1 Maart a.s. ter verruiming van de verkeersmoge- üjkheden belangrijke verbeteringen in de dienstregelingen in te voeren. Deze tus- schenperiode vormt den overgang naar den zomerdienst, welke op 19 April wordt hervat. Wat betreft den dienst op Londen, wordt een gunstiger verdeeling over den dag verkregen. Voorts is ten gerieve van de handelswereld een verbetering tot stand gekomen door een middagdienst uit Ber lijn in te leggen, vertrekkende om 15 uur en aankomst te Amsterdam om 17 uur. Ook in omgekeerde richting is een soort gelijke verbetering aangebracht. Ook de dienstregeling op Zeeland ondergaat een verandering ten gunste door verschuiving van de middagdiensten naar een later uur. HET AUTO-ONGELUK BIJ WAGENINGEN De 20-jarige E., van Voorthuizen uit Ede, die Zondagavond tengevolge van den dikken mist in een taxi te Wageningen tegen een boom reed, en evenals de chauf feur en de ander inzittende ernstig werd gewond, is thans in „Ziekenzorg" aan de bekomen verwondingen overleden. TWEE ZEER JEUGDIGE ZWIJNTJESJAGERS. De Amsterdamsche politie heeft twee jongens aangehouden van resp. 7 en 8 jaar, die zich op verschillende tijdstippen heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielen. Gistermiddag hebben de kna pen een damesrijwiel ontvreemd, daarop eenigen tijd rondgereden en daarna ge tracht de lantaarn aan een rijwielhande laar te verknopen. De man vatte natuur lijk argwaan op en waarschuwde de po litie die de knapen inrekende. Bij hun ver hoor is gebleken, dat zij op het terrein van het zwijntjesj agen allerminst vreemd wa ren. De kinderrechter zal thans hebben uit te maken, wat er met deze knaapjes moet gebeuren. BURGERLIJKE STAND LEIDEN, BRUTALE ROOFOVERVAL. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur heeft nabij Handel onder de gemeente Boekei (N.B.) een brutale aanranding plaats gehad waardoor een man van een bedrag van circa 900.is beroofd. De heer Molenpas, wonende te Handel, was gisteravond nog laat op bezoek bij zijn compagnnon v. Doorne, die aan een bin nenweg ter zijde van den straatweg Boe kei-Handel woont. Tegen 12 uur begaf de heer Molenpas zich per fiets langs den Geboren: Tieneke, d. van M. v. d. Veg- te en C. C. Besseling Hendrika, d. van S. den Os en G. Grasman Hendrik, z. van S. Kijk in de Vegte en J. C. Kromhout Helena, d. van G. Eikenbout en M. E. M. Boon Cornelis, z. van J. Boot en A. Vlie land Piet Jan Rudolf, z. van J. v. Klave ren en F. B. H. v. d. Heuvel Leonardus Petrus, z. van L. J. Steenboorden en W. M. Wassenaar Maria, d. van J. J. v. Rijssel en M. G. de Kooker Marinus Petrus Eduardus, z. van E. A. Boone en M. M. v. Heese Antje, d. van A. T. Mol en M. Hoek Adriaan, z. van J. Kiel en M. J. v. d. Bos Adriaan, z. van J. Peters en M. Kranenburg Antonius Wilhelmus, z. van H. A. v. Santen en M. M. v. d. Poel. Overleden: J. P. v. d. Linden wedr. 80 j. A. Goedwald-v. Aken wede. 78 j. BIOSCOPEN. CASINO: Goedgekeurd voor volwassenen LIDO: Goedgekeurd voor volwassenen LUXOR: Goedgekeurd voor volwassenen ROXY: Goedgekeurd voor volwassenen TRIANON: Goedgekeurd. binnenweg huiswaarts. Hij was nog niet ver van de woning van zijn compagnon verwijderd, toen hij plotseling door 2 man nen werd overvallen, die vermoedelijk met een zware knuppel den heer Molenpas op het hoofd sloegen, waardoor hij van de fiets viel en bewusteloos bleef liggen. Toen de heer Molenpas na betrekkelijk korten tijd het bewustzijn herkreeg, miste hij zijn por tefeuille met circa 900.Hij keerde naar de woning van den heer v. Doorne terug. Politie en burgemeester werden van het gebeurde in kennis gesteld. M. kon, daar hij vrijwel direct bewusteloos was geraakt, geen signalement van de daders geven. Hedenmorgen is M., die ernstig aan het hoofd is gewond, per auto naar zijn woning overgebracht. In den afgeloopen nacht nog heeft de rijksveldwachter Went uit Hees met zijn politiehond een onderzoek inge steld. Aanvankelijk werd wel een spoor ge volgd, doch dit liep dood op den verharden weg. Het onderzoek wordt nog voortgezet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Febr. Groentenveiling. Roode Kool f 3.9014.30, Savoye Kool f 4.40 15.30, Groene Kool fl.50, Prei fl2.20, Kropsalade f 1.10—2.80, Selderie f 0.60—1.80, Knolselderie f24.90, Wortelen f4.10 per 100 stuks. Kroten f 1.504.20, Kroten, ge kookt f911.Witloof f314.Boeren Kool f 1220.—Spinazie f23—43.—Uien f 12.20, Wortelen f 3.7015.30, Spruiten I f 917.Spruiten II f 215.Andijvie f 14—19.— per 100 K.G. Turf. Lange turf geen aanvoer. Prij- zij f 86'.per 1000 stuks. Boter. Fabriekboter prima f 1.60, Boerenboter, prima fl.50—1.60, Aanvoer 385 K.G. Handel goed. 's-HERTOGENBOSCH, 21 Febr. Boter. (Mijn). Aanvoer 17.450 K.G.; hoogste prijs 1.56, laagste 1.49, midden 1.54 per K.G. KATWIJK a. d. RIJN, 21 Febr. Groen tenveiling. Roode kool 13.70—27.00, gele kool 16.0019.90, groene kool 2.104.40, per 100 stuks; uien 1.80 2.20, peen 11.00—13.25, kroten 5.00— 5.25, per 100 K.G. BOSKOOP, 21 Febr. „De Boskoopsche Veiling". Pink Pearl 80 ct., Azalea 100190 ct., Seringen 3055 ct., Forsy thia 3551 ct., Malus 3045 ct., Tulpen 1030 ct., Crocus 35 ct., Colla 70140 ct., Andromeda 1017 ct., Acerblad 20 Ct., Cerasus Hisakura 150300 ct., Prunus triloba 5070 ct., Erica pol 35 ct., Fun- kia 35 ct. TER AAR, 21 Febr. Centrale veiling. Spinazie per kilo 3235 ct., uien 2.50 2.90, breekpeen 6.90, andijvie 5681 ct., selderij 1.402.10, prey 1.60—3.10, sla 1.402.20, vellen 30 ct., witlof per 100 pond f 3.905.20, boerekool 31 ct., schorseneeren 6.50, spruiten 8.80 15.90. DEN HAAG 21 Febr. Fruitveiling. Appels: Goudreinetten I 15.9025.70; II 6.90—13.30; Belelfleur I 10.50—12.20; H 5.308.10; Eng. Bellefleur 1216; Jasap- pelen I 9.10—10.70; II 5.70—8.30; Zoete Paradijs I 7.40—9.20; II 5.50—6.50; Ster- appelen I 10.II 4.80; Stoofperen: St. Remie 12.0016.00; Brederode 15.0018.60; witlof I 12.80—13.90, II 9.90—10.50. Aan voer witlof 4235 K.G. W1SSELNOTEERINGEN MSTERDAM) (Niet officieel). Berlin 59.16 Londen 7.27 New York 1.453/4 Parijs 9.723/4 Brussel 24.82 Zwitserland 48.13 Milaan Madrid 20.20 Oslo36.521/2 Kopenhagen82 45 Stockholm 37.50 Praag 6.11 Weenen Boedapest Prolongatie 11/4%

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3