STADS NIEUWS EEN NIEUWE SPRONG VOORUIT 27ste Jaargang ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 No. 8350 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Tweede Kamer. HET INDISCH BELEID. Gisteren zijn de besprekingen over de Indische Begrooting voortgezet. Onder de sprekers was ook de katho lieke afgevaardigde de heer V a n P o 11. De Kameroverzichtschrijver van de „Maasbode" vat diens rede als volgt saam: „De heer van Poll, die lof verdient voor de ongemeen vlijtige wijze, waarop hij zich heeft ingewerkt in aangelegenheden over een gebied, dat hij nooit bezocht zóó ingewerkt, dat een deskundig luiste raar eens zei: „Wat jammer, dat zoo'n man niet in staat wordt gesteld Indië eens met eigen oogen te aanschouwen" heeft heden in een belangwekkende rede nog eens zijn visie gegeven over het Indisch beleid. Dat hij daarbij ook hef' Neder- landsch beleid betrok, was. in zijn opzet zuiver. En dat de zeer critische toon in zijn beschouwing niet ontbrak, rechtvaar digde hij door een reeds argumenten, die op ons indruk hebben gemaakt, temeer omdat zij ten deele en in wat zachter vorm door mr. Joekes onderschreven wer den en waarop wij dan ook met belang stelling het ministerieele antwoord af wachten. Het primaire doel, dat den minister voor oogen staat, is eigenlijk het herstel van den export. Maar hij doet dingen, die daarmee in strijd zijn, moet die ook doen, omdat een doorzetten van de zuivere ex port-theorie nu eenmaal onmogelijk is. Want de export uit Indië is gedaald. Dat beaamde mr. Joekes ook, al wees deze er op, dat de daling alleen in waarde, niet in hoeveelheid was. Precies het argument voor muntcorrectie, zullen de devaluisten wel zeggen en in die meening nog ver sterkt worden door mr. Joekes' opmer king, dat Indië's positie nog bijzonder be moeilijkt wordt, omdat het te midden van gedevalueerde gebieden ligt en daartegen moet concurreeren. Het erge voor de ex portverwachtingen der regeering is ech ter, dat de uitvoer blijft terugloopen en èn voor Indië èn voor Nederland. Hier komt bij, dat de herstelmiddelen, hoe energiek ook door de regeering ge hanteerd, niet helpen. De budgetaire toe-' stand in Nederland blijft teruggaan. Op brengsten halen de nu veilig geachte ra mingen al weer niet. In Indië is het nog erger. De terugloopende belastingen daar, wijzen tevens op een verslechtering van de voeding der bevolking, een feit, waarop ook mr. Joekes de aandacht vestigde. Be zuinigen is niet meer mogelijk. De krasse loonsverlagingen, waar de heer K. ter Laan zeer uitvoerig op inging, beschouwde de heer van Poll vooral in de sociale ge volgen, die ook politieke gevaren in zich sluiten, nu de geest onder het ambtenaren corps zoo slecht is geworden, dat de re geering een laatste kortingsvoorstel van 10 millioen méér dan halveeren moest. En er zijn nieuwe uitgaven noodig, zoowel voor de arbeidsinspectie als voor den me- dischen dienst en de defensie, meende ook inr. Joekes met ir. Feber. De door anderen geopperde mogelijkheid, dat Nederland rechtstreeks hulp zou verleenen, zag de heer Van Poll niet. Schuldvermindering is het krasse middel, waarnaar hij grijpen wil. Men bedenke in dit verband, dat te genover een totaal bedrag van zuivere uitgaven van 337 millioen de posten pen sioenen, rente en aflossing alsmede defen sie zonder pensioenen in Indië resp. 49.72 en 66 millioen eischen. Ook budgetair acht de heer Van Poll, met deze cijfers voor oogen, de aanpas singspolitiek mislukt en hij meent, dat 's ministers wachten op terugkeer van vrijen handel eenvoudig toegeschreven moet worden aan een verstard dogmatisme, dat niet inziet, hoe de liberale economie met haar homo oeconomicus, vrije wereld markt en vrije concurrentie, althans voor- loopig tot het verleden behoort. Vandaar dat de heer Van Poll een coördineerende economie tusschen de verschillende ge- biedsdeelen bepleit. Niet alleen als wensch of mogelijkheid, maar als de eenige weg, waarlangs in de huidige omstandigheden heil te verwachten is". Italianen maken gebruik van hun overwinning ABESSIJNEN BIEDEN WEINIG TEGENSTAND NIEUWE PUNTEN BEZET Gebruik makende van hun overwinning in Enderta, waar zij 1900 vierkante kilo meter terrein hebben bezet, hebben de Italianen, naar Reuter meldt, een nieuwen sprong van 20 K.M. naar het Zuiden ge maakt en zeer belangrijke strategische punten bezet. Slechts de achterhoede der Abessyniërs heeft eenigen tegenstand ge boden. Omtrent dezen opmarsch meldt Stefani, dat het eerste legercorps zich gisteren weer in beweging heeft gezet en zonder tegenstand van den vijand te ontmoeten de bergen Debra Aila en Gomolo en het dorp Aderat op den berg Gasjam heeft veroverd. De rechtervleugel, o.a. bestaan de uit de Sila-divisie, was des morgens van den berg Ozagen, ten Zuidoosten van Amba Aradam, vertrokken, had om 9 uur den berg Goendi en om 11 uur het berg- massief van Debra Aila bereikt, waar de "vijand zich zeer goed had kunnen verde digen, doch van welke gelegenheid hij geen gebruik heeft gemaakt. De Sabauda-divisie en de divisie „3 Ja nuari" zijn door de vlakte van de Boeja getrokken en beheerschen thans het dal van de Mal Mesjisj, een van de belang rijkste rivieren in dat gebied. De opmarsch der drie afdeelingen werd vlug en ordelijk uitgevoerd en gedekt door vliegtuigen, die eventueele aanvallen der Abessyniërs direct konden signaleeren. De opperbevelhebber maarschalk Bado- glio, die van den waarneempost Adigoed den opmarsch der troepen had gevolgd, heeft direct daarop een bezoek aan de pas bezette streek gebracht. De bevolking heeft de Italianen, naar Stefani verder zegt, met vreugde ontvangen en de lijken getoond van de Sjoa-soldaten, die zij uit haat tegen de regeering van Addis Abeba had gedood. De geest der Italiaansche troepen is zeer goed. De Italiaansche afdeelingen werden ge volgd door de genie, die telefoon- en tele- graafleidingen aanlegde en de wegen ge schikt maakte voor vrachtauto's, zoodat eenige uren nadat de nieuwe stellingen waren bezet, ook verbindingen met het achterland tot stand waren gebracht. In enkele dagen tijds zijn 36 K.M. nieuwe autoweg aangelegd. DE ABESSIJNSCHE LEZING Naar te Addis Abeba vernomen wordt heeft Ras Moeloeguetta zijn linies in de provincies Enderta eenigszins teruggetrok ken, teneinde hooger in het gebergte be tere verdedigingsstellingen te kunnen be trekken, daar de Italiaansche. aanvallen voortduren. Ondanks het feit echter, dat andere stel lingen betrokken zijn, aldus wordt met nadruk naar voren gebracht, heeft men de belegering van Makalle niet opgegeven. De Italianen hebben nieuwe pogingen ge daan om de bezetting van Makalle door middel van vliegtuigen van levensmidde len en munitie te voordien. Een uitval der Italianen in de richting van den wegnaar Abaro is afgeslagen. TERREIN WINT EN HET ZUIDEN Van het Somalifront meldt het hoofd kwartier van generaal Nasiboe nieuwe terreinwinsten der Abessyniërs in de rich ting van Warandab en Coron. In het ge bied van Ogaden worden de strijdopera- ties door de thans aanvangende ondraag lijke hitte, die tot April nog blijft stijgen, bemoeilijkt voor de gemotoriseerde troe pen. Een Abessynische vlieger, die uit het hoofdkwartier van Nasiboe in Addis Abeba is aangekomen, heeft verteld, dat tengevolge van de hitte reeds na een vlucht van 5 minuten het koelwater en de olietemperaturen van 100 graden had den bereikt. De Belgische militaire raadsman van den Negus, kolonel Reul, die momenteel in België vertoeft, voor een kleine operatie, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Indépendance", die hem vroeg, of de Italianen vanuit het Noorden Addis Abeba konden bereiken. „Indien de 200.000 man van Badoglio zonder tegenstand konden oprukken, en zonder in hun verbindingen te worden ge hinderd, dan nog zouden zij van honger omkomen. Oe weg is zoo, dat indien deze niet wordt gemoderniseerd de ravitailleering van een grootere eenheid onmogelijk is". Naar vernomen wordt, is Ras Kassa in contact getreden met Ras Moeloeguetta, hetgeen bewijst, dat de bewering van de Italiaansche legerleiding, dat .de troepen van Ras Moeloeguetta zijn afgesneden van de hoofdmacht onjuist is. Korem gebombardeerd De laatste dagen hebben de Italianen Korem en Magalo herhaaldelijk gebom bardeerd. Honderden brandbommen werden ge worpen, waardoor te Korem drie perso nen werden gedood en ernstige schade werd toegebracht aan den veestapel. BINNENLAND LANDSMIDDELEN VAN INDIE. Over 1935 bleef de opbrengst ƒ8.3 millioen onder die van het voorafgaande Jaar. De Landsmiddelen bracht over de maand December 1935 in totaal op 36.700.000 te genover in de maand December 1934 ƒ36.100.000. De totaal-opbrengst over het jaar 1935 bedroeg ƒ378.600.000 tegenover in het jaar 1934 386.900.000. DE BOOMKWEEKERS EN DE SANEERING VAN HUN BEDRUP. De Bond van Beomkweekers, welke giste ren te Utrecht heeft vergaderd, heeft na I langdurige discussies besloten, met 207 te gen 135 stemimen, om de regeering te ver zoeken met ingang van 1 Januari 1937 de maatregelen tot saneering in het boomkwee- kersbedrijf op te heffen, met uitzondering van de credietverleening; voorts om gedu rende 1936 bij den afkoop van producten het onderscheid tusschen Boskoopsche en niet- BoSkoopsche cultures niet te maken; om niet hooger dan ƒ3.50 per H.A. te heffen, en ten slotte om de afgekochte planten te doen vernietigen. Zoo dit drieledig verzoek niet zou kunnen worden ingewilligd, verzoekt de Bond direct opheffing der geheele saneering, eveneens met uitzondering van de credietverleening. DE MOEILIJKHEDEN IN HET MAAT- BEDRIJF. Verscheiden firma's is een staking toegezegd De samenwerkende bonden in de kle dingindustrie melden ons, dat van hun le den zij, die werkzaam zijn bij verscheide ne firma's te Amsterdam, de volgende week het werk zullen neerleggen, wanneer deze firma's er inderdaad toe overgaan de voor genomen loonsverlaging van 5 pet. toe te passen. Zooals bekend, was deze verlaging door de werkgevers als voorwaarde voor de verlenging van de loopende collectieve ar beidsovereenkomst gesteld. VLIEGVELD HOLLAND. Kosten te hoog geacht. Naar wij vernemen is er in de uitvoering van de plannen ot aanleg van een gemeen schappelijk vliegveld voor de gemeenten Rotterdam en 's-Gravenhage onder Delft, het z.g. vliegveld „Holland", wederom stag natie getreden. Onlangs konden we berichten, dat er tus schen de beide gemeentebesturen en het be stuur van het Werkfonds overeenstemming was bereikt. Die overeenstemming gold een plan van aanzienlijk beperkter omvang dan aanvankelijk was ontworpen. De beperking werd bij de onderhandelingen tusschen de beide gemeentebesturen reeds noodig ge oordeeld, in verband met de financiën der beide gemeenten. Toen zij met het Werk fonds in onderhandeling traden, is het plan wederom herzien. Daarover bestond uitein delijk overeenstemming, maar nu heeft de regeering tenslotte weer bezwaar gemaakt. Met name schijnt de regeering zich te ver zetten tegen de toch nog altijd aanzienlijke bedragen, die met den aamleg van het ge meenschappelijke vliegveld gemoeid zouden zijn, bedragen, die men althans voor een der beide gemeenten, welker financieele toestand bijzonder slecht is, te groot acht. De regeering schijnt dan ook in overwe ging te hebben gegeven de kosten van aan leg alsnog nader te bezien, o.m. door her- taxeering van de benoodigde gronden. „Hbld." SPOORWEGMUSEUM. Gistermiddag had onder groote belang stelling de heropening plaats van het Spoor wegmuseum te Utrecht, dat van de Moreel- selaan in het oude eerste administratiege bouw der Ned. Spoorwegen aan het Mo- reelsepark is ondergebracht. Door samen smelting van enkele takken van dienst kwam dit groote gebouw vrij, hetwelk thans voor een gedeelte als museum is benut, ter wijl in het overige deel de administratie der P.U.E.M. is VOORNAAMSTE NIEUWS Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 17 tot 22 Februari 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8484785035. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit- BUITENLAND. De Italianen maken gebruik van hun overwinning in het Noorden van Abessynië. (2de blad). Amnestie In Spanje afgekondigd. (2de blad). Radio-rede van de Engelsche koning aan gekondigd. (2de blad). BINNENLAND. De saneering in het hoomkweekershedrijf. (lste blad). Er komt geen vliegveld te Delft, (lste blad). betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen- blik omsreeks R.M. 23,8 millioen. De Son- derkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde pe riode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 400.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde- nummer was 20622. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn ge- kómen, beloopt op het oogeniblik omstreeks R.M. 15,7 millioen. De Treuhanderkonto- posten waarvoor koersfixeering is verkre gen, zijn hieronder begrepen. NAAR HERSTEL DER R. K. SPORT IN LEIDEN. Rector Beune over: één massaal Katholiek Sportverband. Voor een vrij goed bezette zaal werden gisteravond in het gebouw der St. Josephs- gezellen de belangen der R. K. sport be sproken. Namens de R. K. Sportcentrale opende de heer P. Brouwer de vergadering met den Chr. groet. Bij de begroeting der aan wezigen nam hij van de gelegenheid ge bruik om den Eerw. Rector Beune te be danken voor zijn onvermoeibaar werken in het belang der R. K. Sport. Hierna zette hij het doel der bijeenkomst uiteen: het contact tusschen de leden der verschillende sportvereenigingen nauwer aan te halen. Tot zijn spijt liet de geestelijk adviseur Kap. Schrama zich verontschuldi gen. Vervolgens speelde de symphonie „Franz Schweitzer" een pittige marsch, waarna de voorzitter het woord gaf aan rector Beune, die sprak over het „Herstel der R. K. Sport in Leiden". Spreker richtte zich tot de vergadering met het hem zoo karakteristieke „Mijne Vrienden" en stelde zich voor een gemoe delijk woord te richten tot de senioren der sportvereenigingen. Het was niet zijn be doeling de vergadering te overdonderen met een tot in details uitgewerkt plan van vernieuwing. De gedachte aan één massale R. K. Sport-eenheid is een levend ideaal, aan die gedachte wordt gewerkt. Spr. wil zich meer principieel oriënteer en, door het bewustzijn omtrent het hooge principieele belang in de sport in het hart te grijpen. Spr. zette daarna gloedvol uiteen waarom we de zorg voor het lichaam moeten be schouwen binnen het kader van de R. K. levensbeschouwing. Het is goed, dat we den Eerw. spr. hier even op den voet vol gen bij zijn uiteenzetting van de kern der R. K. levensbeschouwing over sport. Zoowel het lichaam als de ziel is een ge schenk van God. Evenmin als de ziel mag het lichaam verwaarloosd worden, omdat het lichaam is een gave Gods en een tem pel van den H. Geest. God is werkelijk levend in ons. God schiep na het lichaam de ziel, deze eenheid is het leven, met zijn denk- en wilvermogen. God deed echter meer! Omdat Hij de verhouding tusschen God en mensch kleiner, inniger wilde ma ken. Hij wilde den mensch als Zijn Kind. Echter is dit in zich onmogelijk, omdat de levensorde verschilt evenals deze verschilt tusschen: engelen en menschen, de mensch en het dier, zoo is er ook afstand tusschen God en mensch. Gods Almacht echter over brugde dezen afstand door van eigen God delijk Leven in den mensch over te stor ten door de heiligmakende genade. Wij zijn in waarachtige werkelijkheid God-Dragers. Begrijpt U nu de sportbelangen in de ka tholieke levensbeschouwing? aldus spr. Hierna behandelde spr. enkele gevaren van sportbeoefening in niet officieel ver band. Namelijk het gevaar voor de H. Deugd, de Zondagsviering, en sportmaniak- kerij. De lichaamsverzorging mag nooit gaan ten koste van de ziel! Tot slot behandelde spr. enkele kwesties betreffende de sport in Leiden, Allereerst sprak hij zijn groot verdriet uit, dat nu 45 jaar na datum, nog nawerkt een tegen stand van een bisschoppelijk besluit! Herstel van de kath. sport in Leiden moet op de eerste plaats een innerlijk her stel zijn. Duidelijk brengt spr. naar voren zijn ideaal: één massaal katholiek sport ver band in Leiden. Vanuit de regionen van het idealisme daalde spr. af naar „het slijk der aarde": de sport centrale staat voor een schuld van 4.000. Er zijn dingen, die noodzakelijk moeten gebeuren maarWe moeten waardee- ring hebben voor het werk, dat de sport centrale, niettegenstaande dit zware blok aan het been, heeft gepresteerd. Spr. drong aan op vertrouwen in de leiding. Eén mas sale sportbeweging, hoe lang nog? Het is 'n ideaal! Daarvoor is noodig, dat onderlinge naastenliefde, onderlinge eenheid worden toegepast. Spr. besprak daarna de aanpas sing van de sport aan de moderne R. K. Jeugdbewegingn. De algemeen vormende organisaties gaan voor, daarom tijdig de bakens verzetten. Spr. drong aan op medewerking, samen werking en hulp ook op financieel terrein en wees op de loterij, die momenteel gaat voor de sport. Spr. sloot met de woorden: Ook in de sport worden offers gevraagd, om met elkaar samen te werken om een eenmaal gebroken boel weer op te bouwen. De bisschop heeft niet geaarzeld ook de sport in de katholieke actie te betrekken. Weet wat deze roeping beteekent! Spr. be sloot met een citaat van Pater Schreurs uit zijn leekenspel, opgevoerd op de markt te Maastricht, waar het volk Christus begroet met de belofte: Daar wij gelooven, Koning, strijden wij, Daar wij beminnen, Christus, lijden wij, En Uwen vrede, God, verbeiden wij. Een luide bijval uit de zaal beantwoordde sprs woorden De heer Brouwer dankte rector Beune voor zijn rede en sprak den wensch uit, dat de sporters de wenken van spr. zouden opvolgen. De avond werd verder gevuld door twee amusante Harold Loyd filmen en muziek van „Franz Schweitzer". Om plm. 10.45 bedankte de heer Brouwer alle medewerkers en sloot de bijeenkomst met den Chr. groet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1