UIT DE OMGEVING ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 ASCHWOENSDAG. Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. ZONDAG, 23 Februari. Zondag, genaamd Quinquagesima. Mis: Esto mihi. 2e gebed v. d. H. Petrus Damiani, Bisschop, Belij der en Kerkleeraar. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëeuheid. Op deze laatste Zondagivoor den groeten tijd 'van versterving en zelfverloochening bidden wij om heiliging naar ziel en lichaam (Stilgebed); om de genade stipter nog de heilige geboden van God te mogen onderhouden (Offertorium). Daaruit juist moet blijken onze werkelijke liefde voor God, zonder welke wij niets zijn. Deze liefde vervult ons met vertrouwen en vreugde (Introitus, Graduale; Tractus), spoort ons ook aan te bidden om bevrij ding van de zonden en bescherming tegen onze vijanden. (Gebed, Postcommunio). Die liefde zal echter ook offers van ons vra gen, het groote offer van onze eigen wil, ons eigen ik. De goddelijke liefde van Christus voor Zijn Vader en voor ons, menschen, die Hem het offer deed bren gen. van Zichzelf aan het kruis, zij onze kracht. (Evangelie). MAANÖAG, 24 Febr. Mis v. d. Vigilie v. d. H. Matthias, Apostel: Ego autem. 2e j gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor de Kerk of de Paus. DINSDAG, 25 Febr. Feestdag v. d. H. Apostel Matthias. Mis: Mihi autem. Gloria. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Het Epistel leert ons, dat de heilige Apostel Matthias zich reeds vroeg aan Jesus Christus had verbonden. Want „van de doop van Joannes tot den dag, waarop Hij van ons is opgenomen" (Hemelvaart) had hij Christus niet verlaten. Vóór zijn roeping tot Apostel behoorde de H. Mat thias tot het getal van de leerlingen van Christus. Van zijn Apostolaat is niets met zekerheid bekend. Volgens een oude Overlevering predikte Matthias in Cappa- docië en aan de kusten van de Kaspische zee en bezegelde hij de waarheid met zijn bloed te Colchis of Ethiopië. WOENSDAG 26 Febr. Aschwoensdag. Begin v. d. Veertigdaagschei Vasten. Mis: Misereris. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede van de Heiligen); 3e Omnipotens (voor levenden en dooden). Prefatie v. d. Vasten. Wij moeten vasten, ons versterven, om dat God barmhartig is en de rouwmoedige en boetvaardige gaarne van harte ver geeft. (Epistel). Maar dan moeten wij dat doen, zooals Christus het ons geleerd heeft: met een blij hart. (Evangelie). N.B. Vanaf deze dag de Prefatie v. d. Vasten. DONDERDAG, 27 Febr. Mis v. d. Don derdag na Aschwoensdag: Dum clamarem. Verder alles als gisteren. VRIJDAG, 28 Febr. Mis v. d. H. Ga- briël van de Moeder van smarten: Oculus Dei. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag na Aschwoensdag. Kleur: Wit Of: De Mis v. d. Vrijdag na Aschwoens dag: Audivit. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Gabriël. Kleur: Paars. Den lsten Maart werd de H. Gabriël te Assisië geboren. Bij zijn H. Doopsel ont ving hij den naam Franciscus. Toen hij vier jaar oud was verloor hij zijn moeder, maar vond hij in zijn vader een goede, doch strenge opvoeder. Dat had Francis cus noodig, want bij zijn goede hoedanig heden had hij ook zijn gebreken. Hij was nogal wereldsch. Hij voelde wel, dat hij tot het kloosterleven was geroepen, maar de wereld trok hem zóó krachtig, dat hij niet de moed had die te verlaten, on danks de vele beproevingen, welke God hem overzond en ondanks zijn dikwijls in die beproevingen herhaalde bettofte van naar het klooster te zullen gaan. Totdat Maria, die hij als moeder van smarten bijzonder vereerde, tusschen- beide kwam. Bij een plechtige processie zou een oud genadebeeld van O. L. Vrouw, waarnaar hij met kinderlijke lief de opzag, hem hebben aangezien met weemoed en Franciscus een stem hebben gehoord: „Franciscus, weersta niet lan ger. De wereld is niet voor u, gij hoort in het klooster". Hoe het ook zij, Franciscus gevoelde zich van toen af geheel veranderd en hij die vroeger geaarzeld had, zette nu door met al de kracht van zijn edel karakter. En na eerst met veel moeite de toestem ming van zijn vader te hebben verkre gen, trad hij, ongeveer twee weken na zyn algeheelen ommekeer, in het Novi ciaat der Passionisten. Op het feest van O.L. Vrouw van Smarten 1856 werd hij gekleed en ontving toen den naam: Ga briël van de Moeder van Smarten. In September 1857 legde hij zijn gelofte af. In het najaar van 1861 overviel hem een kwijnende ziekte en 27 Februari 1862 stierf hij als jonge man van 24 jaar, met een lach op het gelaat, na een kloosterle ven van slechts vijf en een half jaar. In zijn kort kloosterleven heeft Ga briël enkel door de trouwe naleving van zijn dagelijksche plichten en vurige gods vrucht tot de Moeder van Smarten' zich opgewerkt tot de hoogste volmaaktheid. Zijn leven is een heel duidelijk bewijs, dat heiligheid niet bestaat in het verkrij gen van wonderbare gunsten en het doen van buitengewone dingen, maar in daden van zelfverloochening en in 'n onvermoeid streven om volmaakter te worden, voor- zoover dat voor ons, menschen, bereik baar is. In 1908 is Gabriël zalig, in 1920 heilig verklaard. ZATERDAG, 29 Febr. Mis v. d. Zater dag na Aschwoensdag: Audivit. 2e en Se gebed als op Aschwoensdag; 4e voor den Paus. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v.h. Bisdom, behalve: DONDERDAG. Mis v. d. Z. Isabella, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Donderdag an Aschwoensdag; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Antonia van Florence, Weduwe: Cognovi. Gloria. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Zater dag na Aschwoensdag; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. HILLEGOM. I Holï. Bloembollerikw. Genootschap. Gisteravond hield de afd. Hillegom van het H.B.G. haar jaarvergadering in Hotel „Flo ra"; de opkomst was matig. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, wierp een te rugblik op het afgeloopen jaar. Ingekomen is het jaarverslag van de Hill. Beurscommissie, hetwelk wordt voorgele zen. De voorz. brengt den samensteller daarvan hartelijk dank en mede aan de hee- ren Bakker en Van Til, voor hetgeen zij in dezen voor ons hebben gedaan. De aanvra ge der Beurscommissie om subsidie voor 1936 wordt tot na het jaarverslag van den penningmeester aangehouden. Laatstge noemde functionaris sluit zijn boeken met een klein batig saldo. Besloten wordt, de subsidie voor de Beurs aan hèt Hoofdbe stuur te vragen, daar de Beurs niet voor Hil legom alleen is en deze vorig jaar ook de subsidie voteerde. De secretaris gaf ver volgens zijn jaarverslag, waaruit de acti viteit van het bestuur duidelijk bleek. Hem werd voor dit mooie stuk werk applaus ge bracht. De heer H. van der Vossen, aftre dend bestuurslid, werd met alg. st. herbe noemd. Hierop volgde behandeling van den Beschrijvingsbrief der Alg. Vergadering. Het stemde de vergadering onaangenaam, dat geen behoorlijk overzicht der rekening aanwezig was; verschillende uitgaven acht te men veel te hoog en op de Alg. Verg. zul len de afgevaardigden ernaar informeeren. Ook een begrooting werd gemist. Het be heer moet veel zuiniger geschieden. De fu sie van den Kleinkweekersbond met het H.B.G. werd toegejuicht en den afgevaardig den opgedragen vóór de fusie te stemmen. De verschillende opmerkingen en verzoe ken zullen schriftelijk aan het Hoofdbe stuur kenbaar worden gemaakt. Bij de rondvraag der Alg. Verg. zal op meer accu raatheid van den secretaris-administrateur worden aangedrongen; dit is van hieruit niet de eerste keer. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren P. N. Jonkheer en J. van Til Rz., se cundi D. E. Nieuwenhuis en C. Kramer Lzn. Hierna sluiting. HAARLEMMERMEER. Geboren: Agatha, d. van C. van Beek en C. M. Vastenhout Mechelina Johan na, d. van W. Pruissen en J. Kiebooim Trijntje, d. van J. C. Leijding en L. Luimee. Ondertrouwd: A. A. van den Broeck 27 j. en G. van 't Riet 26 j. J. S. R. Per- rin 39 j. en M. Scholte 25 j. Getrouwd: J. P. Witteman 30 j. en M. H. J. Schrama 28 j. M. Hobo 22 j. en J. I. Staal 21 j. F. Th. de Haas 29 j. en M. J. Marcus 27 j. D. Manbus 48 j. en T. van Leeuwen 47 j. D. de Rooij 27 j. en J. de Groot 28 j. Overleden: A. Mulder 87 j., wedr. van J. Vlaskamp Berends Willem van Neuren 70 j. geh. met M. Hardendood. KATWIJK G e b or e n: Cornelus z. van P. van der Mey en N. van Beelen Willem z. van G. van Duyn en T. van der Boon Geer tje d. van H. Hazenoot en J. W. Onderwa ter Cornelis z. van A. Zwanenburg en D. Sip Alida Josephina d. van F. Meijer en T. Vreeburg Krijn Gijsbert z. van K. G. Schuitemaker en J. Kuyt. O n d er t r ou w d: W. Krijgsman en M. Dufler E. de Jong en C. van der Boon. G e t ro u w d: J. Barnhoorn en M. van der Plas J. de Jong en J. van Beelen J. Schaap en N. van der Wiel. Overleden: Willem Harteveld 1 j. z. van C. Harteveld en D. van der Plas Martinus z. van J. J. Wijsman en M. v. der Meel 11 m. Cornelus z. van G. van Duyn en P. van Duyn 2 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwsteun en nog iets. Er blijft, dank zij de matige voorraad van winter- producten in den tuinbouw, goede vraag bestaan voor de meeste dezer producten en over de prijzen mag men in het algemeen miet klagen. Dit wil echter niet zeggen dat er ook over iets anders geen reden tot kla- betreft de gewassen. Er zijn b.v. tuinders, die van groote perceelen uitgezaaide of uit- geplante groente niets of zoo goed als niets geoogst hebben. Van de uitgezaaide napeen b.v. is veel verloren gegaan als gevolg van het ongunstige natte najaar,. Anderen, die hiervan geen hinder ondervonden, hebben een goede, soms best loonende uitkomst verkregen. Ook met de koolsoorten kwa men dergelijke abnormaliteiten voor. Al zou dus de doorsneeprijs der producten goed zijn geweest, hetgeen trouwens met veel artikelen het geval zal zijn, dan staat hier .tegenover, dat er tengevolge der mis oogst vele slachtoffers zijn gevallen. En naast de bestaande toeslagregeling voor groenten die geen prijs opbrachten, is er thans een nieuwe regeling voor de slacht offers van den misoogst. Wat het eerste betreft, zal het voor velen duidelijk zijn, dat het steunbedrag bestemd voor de on voldoende opbrengst wegens de slechte prijzen, hier in vergelijking met andere streken, b.v. met plaats waar de intensieve tuinbouw beoefend wordt, betrekkelijk ge ring is. Het bedrag der vier eerste voor- sehot-uitkeeringen is in totaal zoo weinig dat het moeilijk als steun voor de bedrij ven kan worden aangemerkt. Zulks is ge middeld per lid der Tuinbouwvereeniging nog geen 20.Dat dit bedrag zoo laag is, is dus een gevolg van het feit dat de producten uit andere plaatsen, vooral ook uit de intensieve tuinbouw, zooveel van het steunbedrag dat beschikbaar was, op- eischten, dat er voor de koudegrondcultuur heel weinig overschoot. Het is immers van algemeene bekendheid dat de prijzen van b.v. tomaten, druiven, komkommers, soms zoo laag waren dat een buitengewoon groote massa naar de vuilnisbelt moest ver huizen. Van de koudengrondproducten daarentegen is weinig doorgedraaid hetgeen er'op wijst dat de prijzen daar altijd boven bleven. Blijken de koudegrond-producten dus voor een klein gedeelte in aanmerking te komen voor de steunuitkeeringen zooals die tot heden plaats hadden, te meer zijn het de koudengrondproducten die wegens misoogst geen of zeer weinig opbrengst gaven, althans bij eenigen. En de hoop is er dan ook thans op gevestigd, dat men hier thans wel in aanmerking zal komen. Een actie in deze richting is reeds gaande. Aan vele formaliteiten zal hiervoor moeten vol daan zijn om in aanmerking te komen. Het systeem, baat het niet, het schaadt niet, behoeft men niet te huldigen, want aan vragen, die niet in aanmerking komen, en die zijn er reeds, het is ons bekend, wor den niet in behandeling genomen. Zooals in iedere regeling, zitten ook in deze rege ling fouten. B.v. iemand die in 1934 een gunstige uitkomst had en in 1935 door mis oogst werd getroffen komt onder zekere voorwaarden voor misoogststeun in aan merking terwijl hij die èn in 1934 èn in 1935 slachtoffer was van een misoogst, dus in 1935 evenveel veilde als in 1934, geen recht op deze steun kan doen gelden. Ver wacht wordt nog, dat met dergelijke om standigheden rekening zal worden gehou den. De prijzen waren deze week voor de meest producten goed, soms zeer goed. Waschpeen b.v. bracht van 10.50 tot 13.25 per 100 K.G. op in de beste kwali teit. Roode en gele kool nog steeds goed gevraagd tegen hooge prijzen. In de eerste kwaliteit van 15.80 tot f 25.50. Groene kool 1.70 tot 2.90. Kroten van 3.40 tot 4.75. Uien 1.90 tot f 2.30 per 100 K.G. Boerenkool is ook al vanwege de schaarschte duur, van 0.80 tot 1.10 per kist van 6 K.G. L.T.B. De L.T.B. hield haar jaarverga dering in 't parochiehuis. De voorz., de heer Joh. Meijer, opende de vergadering met gebed en memoreerde hetgeen in 1935 ge beurd was. De secr., de heer L. J. v. d. Valk, bracht het jaarverslag uit. Het getuigde van een opgewekt vereenigingsleven. Het ledental bleef stationair. De voorz. deed dan me- dedeeling van verschillende ingekomen stukken en mededeelingen en herinnerde aan de samenwerking met b.v. de Kleine Zelfstandigen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren L. J. v. d. Valk en Chr. v. Leeuwen met alg. stemmen herkozen. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergaderingen i 1936 werden gekozen de heeren H. A. Bellkom en F. N. A. v. d. Valk. De penningmeester, de heer Hub. van Paridon, deed financieel verslag. Er is een batig saldo van 20.12. Besloten werd nog voor de eerstvolgende ledenver gadering aan het hoofdbestuur een spre ker te vragen die verschillende aangele genheden op tuinbouwgebied zal bespre ken. Na rondvraag ene en woord van op wekking van den G. A. om zich te ver eenigen en anderen hiertoe aan te sporen, sloot de voorz. de vergadering, waarna het verdere van den avond gezellig werd doorgebracht. LISSE. H. B. G. De afdeeling van het Holl. Bloembollenkw. Genootschap hield gister avond in de „Witte Zwaan" hare jaarverga dering onder voorzitterschap van den heer J. Berbee Gz. De opkomst was vrij goed. De voorzitter heette allen welkom en hij wees erop, dat het hem niet mogelijk was over het afgeloopen jaar een opgewekt ge luid te laten hooren. Laten wij echter ho pen, dat we bij een volgende jaarvergade ring een mildere toon kunnen aanheffen over de verkregen bedrijfsresultaten. Door den secretaris, den heer K. Tanis, werden vervolgens de notulen gelezen en zonder aanmerkingen vastgesteld. Aan de orde is voorts rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Raaphorst Hz. Hieruit bleek, dat naast een ontvangst van 93.58 een uitgave viel te boeken van 120.38, zoodat het jaar sloot met een te kort van 26.80. Door de heeren Th. van der Vlugt en J. P. Segers werden de bescheiden gecontroleerd en in orde bevonden, weshal ve den penningmeester dank werd gebracht voor zijn goed beheer. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het jaarverslag van den secretaris op een volgende vergadering zal worden uitgebracht. Hierna is aan de orde de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van den heer A. Raaphorst Hz. Alvorens hiertoe over te gaan zeide de heer Raaphorst, dat wegens de fusie met den Bond van Kleine Kweekers deze ook als wensch heeft gesteld in het bestuur van het H. B. G. zitting te nemen, zoodat hij voor stelde deze verkiezing eenigen tijd uit te stellen, Er werd op gewezen, dat dit in strijd is met het reglement en den heer Raaphorst zonder tegencandidaat is herkozen. Als de fusie een feit is geworden, is het nog tijds genoeg andere bestuursleden te kiezen of het bestuur uit te breiden. Hiertoe werd be sloten, zoodat de heer Raaphorst is herbe noemd. Hierna had de verkiezing plaats van twee afgevaardigden en twee plaatsvervan gers naar de 55ste Algemeene Jaarvergade ring van het H. B. G. Na gehouden stem ming bleken 'gekozen te zijn de heeren J. P. Segers en P. Warmerdam en als plaats vervangers de heeren J. Kortekaas en Th. v. d. Vlugt. Hierna ging men over tot de behandeling van de Beschrijvingsbrief voor de Alge meene Vergadering. De eerste acht punten gingen onder de hamer door. Punt 9 was een voorstel van de Directie tot een fusie tusscchen H.B.G. en de Z.-Holl. Bond van Kleine Kweekers en zulks met ingang van 1 Maart a.s. De heer J. Kortekaas zeide, dat we door deze fusie den goeden kant uit gaan, want kweekers hooren bij kweekers en de belangen van de kweekers zijn bij het H.B.G. het best gewaarborgd. De voorzitter onderschreef dit ten volle. Op een vraag van een der leden of de overgang en bloc geschiedt of dat dit individueel gaat, ant woordde de voorzitter, dat men collectief toetreedt. In een goed gedocumenteerd be toog deed de voorzitter uitkomen, hoe be treurenswaardig het is, dat nog zoo velen kweekers buiten het H.B.G. staan en hoe veel meer kracht hét H.B.G. zou kunnen ontwikkelen als alle kweekers lid waren, hetgeen meerdere leden onderschreven. Een goed onderlegd bezoldigd propagandist, zoo meende een der leden, zou hier vruchtbaar kunnen werken. Bij de rondvraag kwamen de door de Sierteelt-Centrale voorgestelde saneeringsmaatregelen voor 1936 ter sprake en de vraag werd gesteld wat het bestuur hierover meende. De voorzitter kon niet an ders dan de maatregelen toejuichen, omdat alleen daardoor het vak er weer bovenop kan komen, waarbij hij voorts nog wees op het groote nut van het vasthouden aan de minimumprijzen, hetgeen door meerdere le den werd onderschreven. De heer A. Buur man vroeg of er niet iets kon worden ge daan voor de crocussenteelers, daar er mo- menteele veel rommel aan de markt komt, waardoor de goede soorten, en dat heeft vooral betrekking op 't blauw, in 't gedrang komen. De voorzitter meende, dat deze vraag op de Algemeene Vergadering thuis- behoort en het van groot belang kan zijn, dat in de rondvraag op de Alg. Verg. ter sprake te brengen. Hierna sluiting, waarna de gebruikelijke verloting van een aantal kamerplanten een gezellig slot was. Geboren: Petronella Maria Adriana, d. van J. C. Slobbe en A. J. Olijhoek Jo hanna Adriana, d. van J. G. van der Meij en W. Zandbergen. Getrouwd: J. J. C. Spaargaren en A. Smink, beiden te Lisse. G e v e s t i g d: A. C. Wassenaar uit Heem stede P. C. van Eeden uit Noordwijk L. J. van Gulik en gezin uit Utrecht A. van Opzeeland uit Heemstede. Vertrokken: C. J. M. Caspers naar Bennebroek J. Hensen naar Bodegraven Th. van Noort en gezin naar Utrecht C. J. van Stein naar Hillegom J. C. Dui- neveld en echtg. naar Anna Paulowna. ROELOFS AREND S VEEN. BLOEMEN- EN HUISVLIJTTENTOON- STELLING. Vrijdagmiddag vond onder groote be langstelling de opening plaats van de vijf de bloemen- en huisvlijttentoonstelling uitgaande van Patronaats- en gezellenbe- stuur. De Vioe-praeses, kap. Buijs, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde overuit, dat hij thans voor de derde maal in deze zaal het openings woord mocht verrichten, daarbij erop wij zende dat deze tentoonstelling stond in een bizonder teeken, n.l. de viering van het eerste lustrum. De verwachtingen omtrent deze tentoonstelling zijn dan ook zeer hoog gespannen, en van de Jury mocht spr. reeds vernemen, dat deze tentoonstelling werkelijk de moeite van het bezichtigen waard is. Spr. bracht vervolgens 'n woord van dank aan allen die tot het welslagen van een en ander hebben medegewerkt, waarbij hij niet mocht vergeten de vele milde gevers die door het beschikbaar stel len van prijzen blijk hebben gegeven met het doel en streven van het jeugdwerk in te stemmen. Kap. Buijs sprak er vervol gens zijn teleurstelling over uit, dat pastoor Onel wegens ongesteldheid verhinderd was de opening bij te wonen. Eveneens de heer van Berkel, die zeer veel verdiensten heeft voor de vereemiging, en thans wegens ongesteldheid in het ziekenhuis te Leiden vertoeft. Hierna volgden eenige mededee lingen "omtrent berichten van verhinde ring, waarna het woord werd verleend aan den heer Dix, die namens de jury-afdee- ling bloemen, den uitslag van de keuring mededeelde. Spr. moest tot zijn groote vol doening constateeren, dat deze tentoon stelling weder overtreft hetgeen hij ten vorigen jare heeft mogen zien. Niet alleen de narcissen, die in de Veen reeds een groote bekendheid hebben verworven vor men een fraai geheel, doch ook de tulpen nemen thans een zeer voorname plaats in. Hoewel de taak van de jury wegens de enorme verscheidenheid zeer moeilijk was, heeft spr. met zijn medeleden met zeer veel animo de keuringen verricht. Uit enkele inzendingen sprak een groot zelfvertrou wen in hetgeen hier wordt tentoongesteld. Spr. wenschte den Directeur met zijn staf van harte geluk met het behaalde succes en hij hoopte ondanks andere voornemens, dat telkenjare opnieuw een tentoonstelling zou worden georganiseerd. De uitslag was als volgt: Gezellen Ver.; lichte groep le prijs Wisselbeker M. Turk; 2e pr. J. Klein; 3e pr. A. Elsgeest; 4e pr. H. Loos; 5e pr. Gebrs. de Koning en 6e pr. L. van Berkel. Voor het mooiste geheel: Vrije groep. Wisselmedaille H. Loos. Vrije Groep Tul pen: le pr. H. Loos, A. Elsgeest en Gebrs. de Koning; 2e pr. J. Warmerdam en M. Turk; 3e pr. C. de Jong. Vrije groep Nar cissen le pr. L. van Berkel, 2e pr. Gebrs. de Koning en J. Klein. Vrije inzending bakjes: le pr. J. de Jong. Patronaat. Verplichte groep: le pr. J. Bakker; 2e pr. J. Elsgeest; 3e pr. A. van Berkel; 4e pr. Th. Hoogenboom; 5e pr. G. de Koning; 6e pr. J. Hoogenboom Vrije groep Tulpen: le pr. J. Elsgeest en A. v. d. Meer, 2e pr. C. Loos; 3e Gebrs. Hoogen boom. Vrije groep Narcissen: 3e pr. J. Bak ker. Vrije inzending bakjes: le pr. A. van Berkel. Namens de Jury Huisvlijt maakte de heer H. J. Verboket den uitslag bekend. Deze luidde: Zaagwerk Gezellen: Wissel- beker J. Klein; le pr. P. de Koning; 2e pr. P. Oomen; 3e pr. J. Pouw. Snijwerk: 2e pr. J. Straathof; 3e pr. J. Verhaar en N. Rode wijk. Kano: L. van der Meer 2e pr. Teeken- werk: C. de Bruijn, 2e 3e en 4e pr. Patronaat: Zaagwerk: 3e pr. C. van Vel- zen en P. Heemskerk; 4e pr. A. van der Meer. Teekenwerk: 2e pr. N. Heemskerk, S. Vink, Th. Castelein en C. Heemskerk, J. Schouten en P. van Amsterdam; 4e Th. Castelein. Vakteekenen: le pr. P. Heemskerk, 2e pr. W. Zwartjes; voor ontwerp voor teeke nen le pr. P. van Berkel en 2e pr. P. Heemskerk. Nadat door den Burgemeester was over gegaan tot uitreiking der beide wisselbe- kers aan de gelukkige winnaars nam Mr. Peek het woord. De Burgemeester deelde mede, dat hij gaarne de uitnoodiging had aanvaard om deze tentoonstelling te openen. Hij wenschte het bestuur van harte geluk met het eerste lustrum erop wijzende dat de jaarlijksche tentoonstelling langzamerhand is uitgegroeid tot een jaarlijks tarugkee- rend feest dat de lente aankondigt. Immers wat zich hier ondanks koud en guur weer openbaart, is 't werk van kunstmatig kwee ken in kassen, maar iedereen weet, dat na korten tijd in de natuur zich hetzelfde vol trekt zonder kunstmiddelen. Het verheugt spr. van de Jury te hebben vernomen dat deze tentoonstelling niet alleen geslaagd mag heeten, doch zich wederom heeft ont wikkeld in stijgende lijn. Spr. wijst op het groote voordeel, dat in tentoonstellingen als deze is gelegen nl. het aankweeken van liefde voor het vak door te waardeeren hetgeen de natuur ons biedt, waardoor van zelf vernieling door baldadigheid wordt tegengegaan. Vervolgens weidt spr. nog in den breede uit over het genot dat bloemen ons schenken, waardoor deze een product van de massa zijn geworden. Na nog ge wezen te hebben op het mooie doel dat het bestuur beoogt, hoopt spr. nog meerma len zoo mogelijk jaarlijks deze tentoonstel ling te mogen meemaken. Met den wensch dat wederom drommen belangstellenden naar de zaal zullen komen om het tentoon gestelde te bewonderen, verklaarde hij de ze tentoonstelling voor geopend. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Vol'kersz, rijkstuinbouwconsulent en door den districtssenior, den heer Men ken. Vervolgens werd een gezamenlijke rond gang door de zalen gehouden. Bij het be treden van de achterzaal ontwaarde ons oog een schat van bloemen, keurig in pot ten en bakken opgesteld in verscheidenheid van kleur en variëteiten. In het midden treft men aan een bloemperk met rotspar tijen en fonteinen, waarbij vooral de aan dacht trok de keurige groepeering der tul pen op haar ranke stengels, en als midden stuk een prachtige bloemenmand gevuld met seringen en prunus. Alles romdom ons een bloemenpracht, waarbij wij ons als in een sprookjesland waanden, vergetend het gure weer daarbuiten. Meerdere kenners uit de bollenwereld waren vol lof over hetgeen hier door jeudige vaklieden is ten toongesteld. Op de tooneelzaal troffen we weer verschillende artikelen van huisvlijt, die door leden gezellen en patronaat in hun vrije tijd waren vervaardigd. We zagen o.a. eenige fraaie theemeubelen, meerdere kap stokken, lampen, en ander zaag- en snij werk. Ook op het gebied van teeken- en schilderwerk was veel moois te zien. Een aparte plaats werd ingenomen door vak- teekenwerk, welk werk was beoordeeld ge worden door de Broeders vein de Bisschop-' pelijke Nijverheidsschool uit Voorhout. Vooral hieruit bleek, dat naast handenar beid ook hersenwerk vereischt was om dergelijke resultaten te verkrijgen. Er is teveel om alles in bizonderheden te vermelden en men moet daarom het ten toongestelde komen zien om eenigszins naar waarde te kunnen schatten wat hier door de jeugd is tot stand gebracht. Deze tentoonstelling is dan ook een bezoek overwaard, en wanneer men eenmaal met kijken klaar is, maken de vele attracties in de groote zaal U het verblijf aldaar tot een wai-e ontspanning. De organisatoren mogen bij dit eerste lustrum met groote voldoening op hun arbeid terugzien en wij twijfelen er dan ook niet aan of deze ten toonstelling zal Zaterdag, Zondag en Maan dag nog zeer vele bezoekers uit wijde om geving trekken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15