Tm m üs mmm HET SCHAAKSPEL Ü^h _y H' - s GEMENGDE BERICHTEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. de caro-kann opening. Bij de enkele varianten dezer opening, die ik U verleden week gaf, schreef ik, dat de verdere behandeling van de spelers af hing. Om te laten zien, hoe een Caro-Kann partij kan verloopen, laat is er hier een volgen. Daartoe koos ik ditmaal eens niet een partij tusschen meesters gespeeld, of schoon in zulk een meesterpartij de partij- voering vaak beter zal zijn. Echter, om zoo duidelijk mogelijk den gedachtengang te verklaren, nam ik een, door mij zelf pas gespeelde partij. Hierin zijn van weers kanten enkele fouten gemaakt, doch ook in 't schaakspel is het bekend, dat men van fouten vaak het beste leert. Welnu, zie hier dan de partij tusschen Th. van Her- rikhuyzen, Amsterdam met wit en W. H. van der Nat met zwart. Gespeeld in den wedstrijd tusschen de tientallen van den Amsterdamschen- en Haagschen Schaakbond op 16 Februari 1936. 1. e2e4 c7—c6 2. d2--d4 d7dö 3. Pblc3 Wit kiest de meest gebruikelijke voort zetting, die het veld d5 tijdelijk aan zwart laat. 3d5xe4 4. Pc3xe4 Zwart staat nu voor de keuze öf met Pg8f6 het witte paard af te ruilen of te verdrijven, óf met Lc8f5 dit te doen. In het laatste geval wordt de zwarte looper van de verdediging der eigen dame-vleugel onttrokken, steunt echter den eigen ko- mingsvleugel en voert een actie uit in het centrum. Ik koos den zet 4Lc8—f5 5. Pe4g3 Het paard is van den damevleugel naar den koningsvleugel overgebracht, zonder tempo-verlies. Immers, zwart is nu ge dwongen Lf5 te beschermen of buiten den aanval van Pg3 te brengen. Waar het in 't algemeen raadzaam is, om, vooral in het begin der partij, de loopers te behouden, volgt dus nu: 5Lf5g6 6. Pgl—f3 Pb8d7 Dit is in deze stelling m.i. de beste zet. Een eventueel Pf3e5 wordt er door ver hinderd, daar na Pe5, Pe5:, de5: Ddl:f, Kdl: Td8f zwart een voortreffelijk spel behoudt. Tevens maakt Pd7 een later te spelen e7 e5 mogelijk. 7. Lfle2 De gewone zet hier is Lfld3, om de werking van Lg6 tegen te gaan. Inderdaad is Ld3 beter, want nu blijkt Lg6 sterker te zijn, dan zijn collega op e2. Na afloop der partij vertelde mijn tegenstander mij, dat zijn bedoeling was geweest de looper op g6 door pionzetten (h2h4h5) of met een der paarden onschadelijk te maken, waarna de witte looper in actie zou geko men zijn. 7Pg8—f6 8. 0—0 Dd8c7 Met dezen zet belet zwart dat de looper van cl op f4 komt, terwijl het tevens een voorbereiding is voor e7e5. 9. C2-7-C4 Na dezen* zet is het voor zwart gewaagd om e7e5 door te zetten, omdat wit dan met d4d5 de stelling open kan maken en de zwarte koning zich nog niet in veilig heid bevindt. Zelfs zou nu op e7e5 ook kunnen volgen d4xe5:, Pd7xe5, Pf3xe5, Dc7xe5, Tflel(I) met de ernstige drei ging Le2g4! 9e7e6 10. Lel—d2 Lf8d6 11. a2—a3 Wit wacht even af en daardoor wordt zwart voor de moeilijke keuze geplaatst een beslissing te nemen aangaande de verdere voortzetting van de partij. De lange rochade is voor zwart op dit oogenblik te gevaarlijk, daar dan de witte pionnen op den dame vleugel hun stormloop beginnen. Indien zwart kort rocheert, komt eveneens een witte aanval op den zwakkeren zwar ten damevleugel. Onder deze omstandig heden besloot ik na een kwartier naden- kens tot den aanval over te gaan. 11h7h5 12. Pf3—h4 Lg6h7 Door dezen zet verliest zwart de h-pion, hetgeen echter door mij voorzien was; im mers, tegenover dit verlies staat het groote voordeel de h-lijn geopend te hebben en daarlangs den witten koningsstelling te kunnen aanvallen. Wanneer wit de h-pion niet neemt, volgt er g7gö met een pion- nenstorm op den koningsvleugel, die de daar aanwezige witte stukken verjaagt en dan met Dc7, Ld6, Th8 en Pf6 beslissend zou ingrijpen. Daarom speelt wit nu 13. Le2xh5 Stelling na 13. Le2xhö: P lp 5 de kwaliteit (Ld3xfl) te winnen en tegelijk door g7g6 den looper h5 te verjagen en dan Ph4, dat ongedekt staat, te winnen. Hiertegen is eigenlijk niets te doen en stel lig had deze zet de winst der partij opge leverd. Ik meende evenwel, dat na Lh7d3 kon volgen Tel, g6, Lg6: (na fg6: komt Te6:f) .en wit heeft een zeer gevaarlijke aanval, overzag echter dat op Lg6: eenvou dig volgt Ld3xg6, aldus het stuk nemend, de aanval afslaand en bovendien nog drei gend met Th4: een paard te winnen. Veel zwakker zette ik voort met: 13Pf6xhS 14. Ddlxhö 0—0—0 Nu kan wit de pion f7 slaan, doch komt dan in een gevaarlijke situatie. Zie bijv. Df7:Lg8; Dg7:—Th4:; Lg5—Lg3:; Ld8:— Lh2:f; Khl—Lglf; Lh4:—Dh2 mat. Of Df7: Ld3 enz. De witspeler verklaarde later al deze moeilijkheden niet te hebben aange durfd en daarom vervolgd te hebben met 15. Dh5e2 Lh7—f5? Ik overschatte mijn aanval *en meende door de open h-lijn, met verdubbeling der torens dezen aanval succesvol te kunnen voortzetten. Veel beter was Lh7d3, waar bij de Looper zou worden geslagen, terwijl Th8xh4 volgde waarna Td8—h8. 16. Ph4xf5 eOxfö 17. De2—f3 Op Pg3xf5(??) zou volgen: Ld6xh2f, Kgl hl, Lh2gif en mat op den volgenden zet. 1 7g7—g6 18. b2—b4 De tegenaanval wordt ingezet. Zooals be kend, tegenaanval is vaak de beste verde diging! 1 8Th8—h7 19. c4c5 Ld6xg3 Op Ld6e7(?) zou zijn gevolgd Ld4f4 met winst der zwarte dame! 20. f2xg3 Td8h8 Hier werd de partij afgebroken en ge pauzeerd. De verbruikte bedenktijd bedroeg op dit oogenblik voor wit: 39 minuten, zwart: 1 uur en 2 minuten. Het berekenen der kansen om den dreigenden aanval der witte pionnen tijdig te kunnen afslaan, door den eigen aanval te doen zegevieren kostte mij veel tijd. Daar het tempo (toe gestane bedenktijd) dertig zetten in 11/2 uur bedroeg, had ik nu nog 28 minuten voor de volgende tien zetten. Niet erg veel, vooral in een stand als dezen. Na de pauze volgde: 21. h2h3 Dc7d8 Er dreigt nu Pd7e5 (na d4xe5 volgt Dd8xd2). 22. Tal—dl f7—f6 De zwarte pionnen zullen in beweging moeten komen, om de witte stelling open te breken. 23. Ld2—f4 g6—gö 24. Lf4d6 De witte looper staat prachtig en nu moet zwart doorzetten, anders wint wit gemak kelijk. 24. gög4 Natuurlijk kan wit niet laten slaan op h3 en dus: 25. h3xg4 f5xg4 26. Df3xg4 Dd8e8 dreigend De8e3f en daarna Thl mat. 27. Tfl—el De8—f7 Opnieuw dreigend door Df7a2, gevolgd door Th7hl mat. Speelt wit nu Tele7, met de doodelijke dreiging Dg4xd7 mat, dan volgt Thlf, Kf2, Da2f Kf3, Ddöf en de Koning moet terug, waarna weer Da2f volgt of Kf4 waarop volgt: Dg5t, Dg5:, fg5:f, Kg5:, Tdl: met winst der toren en der partij. 28. d4d5 Om de zwarte dame het veld a2 te ont nemen. 28Th7—hlf 29. Kgl—f2 Thlxel: 30. Kf2xel Th8—hit 81. Kei—f2 Thlxdl 32. Dg4xdl o6xdö Wanneer de dame op dö had genomen, zou wit de dames hebben geruild en het eindspel hebben kunnen winnen. 33. Ddl—a4 Df7—e6 34. Da4xa7 met de niet te keeren dreiging Da8t en mat (Pb8Db8t mat). Dit had ik voorzien en door den nu volgenden zet, kon ik dit snoode plan van wit verijdelen. 34De6—f5t Waar de witte koning ook heen vlucht, steeds geeft de dame hem schaak. Dit noemt men „eeuwig schaak" en de partij is dan remise. Er volgde nog: 35. Kf2e3 Df5—e4f 36. Ke3d2 De4—d4f 37. Kd2c2 Dd4c4f 38. Kc2—b2 Dc4d4f 39. Kb2b8 Dd4dit enz. Remise. Zo o als U ziet, een partij met fouten, doch toch wel interessant door de vele combinaties. PARTTJSTELLING VIT. partijstelling Vin. B C D E F G Het aantal mogelijkheden, combinaties dus, is in dezen stand zeer groot. De beste zet voor zwart was nu Lh7d3, dreigende I M iA U abcdefgh Er is een heftige strijd geleverd, en wit is een toren achter geraakt, zou dus moe ten verliezen. Er is echter uitkomst. „Wit speelt en maakt de partij remise!": is de opgave. Oplossingen vóór Donderdag. f GOEDE OPLOSSINGEN ontvangen van stellingen 5 en 6 van: Mej. H. Heemskerk, Koudekerk (VI), W. L. Döll (V, VI), J. van Ree (V, VI), P. v. d. Steen (V, VI); S. B. C. v. d. Linden (VI), J. B. v. d. Klaauw (V. VI), H. Raaphorst (V, VI), H. Bokern (VI), P. v. d. Kwartel (VI), H. de Roo (V, VI), allen te Leiden; C. H. Hölswilder (V, VI), H. Kuilenberg (V), beiden te Leiderdorp; H. A. Simons, Lisse (V, VI); W. de Boer, Uithoorn (VI); v. Steijn, Zoeterwoude (VI); P. Schaken- bos, Warmond (VI); J. Vrisekoop, Alphen aan den Rijn (VI); P. Mulder, Rijnsburg (VI); C. Borst, Hoogmade (VI); C. L. Prins Voorhout (VI). De volgende week zal ik V, VI, VII en VIII behandelen. CORRESPONDENTIE. Verscheidene oplossers: De volgende week zal ik uw gemaakte fouten in V aantoonen. W. L. D. te L. Mijn excuus voor het verkeerd schrijven van uw naam. H. B. te L. Wanneer de koning en toren op hun plaats zijn gebleven, mag men toch rocheeren, ook al heeft de koning schaak de oostenrijksche schaak meester speelman komt te leiden spelen Doordat de Oostenrijksche schaakmees ter Speelman een tijdlang hier te lande vertoeft, bestond voor het bestuur van den Kon. Ned. Schaakbond de gelegen heid een match te organiseeren tusschen dezen meester en één der sterkste Neder- landsche meesters, n.l. S. Landau, die met jhr. J. H. O. v. d. Bosch, nè dr. Euwe, wel de sterkste speler in ons land is. De match bestaat uit 10 partijen wordt in verschillende plaatsen van ons land gespeeld, de eerste te Amsterdam in het gebouw van het Dagblad „De Tele graaf" aldaar, voorts ook nog te Rotter dam, Ermelo en Haarlem. Het bestuur van den K.N.S.B. besloot één partij van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken aan te bieden, welk aanbod door het be stuur van dezen Bond dankbaar is aan vaard. Bedoelde partij zal alhier gespeeld worden in „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat te Leiden op Vrijdag 6 Mrt. Ongetwijfeld zullen de vele schakers te Leiden en omgeving zich daarover ver heugen en er wordt groote belangstelling verwacht. Het was voor velen een groote teleurstelling, dat niet één der partijen om het wereldkampioenschap hier te ste de is gespeeld geworden, maar daarvoor waren de financieele bijdragen niet groot genoeg. Deze partij is daarvoor eenige te gemoetkoming. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. De competitie 2e klasse In Patrimonium aan de Hoogl. Kerk- gracht te Leiden speelden gisteravond het eerste tiental van Taveno en het tweede tiental van Bodegraven een wedstrijd voor de competitie met den volgenden uitslag: 1. v. d. Broek T.Sterkenburg b 10 2. K. KanbierG. Groeneveld 01 3. H. J. NeuteboomB. Batelaoan YY 4. J. SmitG. Ruys 01 5. A. Sjardijnv. Dobben de Bruyn 01 6. J. Verduin— C. Kooy 10 7. A. Borkema—W. Verduin 01 8. J. JansenT. Hensen 10 9. J. SnelG. M. Dorrepaal 10 10. J. F. Kriek Sr.J. v. d. Boon 01 Totaal 4Y—5Y Bodegraven II behaalde derhalve een kleine overwinning. kampioenschap van leiden en o. In de afgelopen week werden een aan tal afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen daarvan waren als volgt: le groep: M. M. Segaar verliest aan A. Blonk, E. v. d. ValkSegaar afgebroken in ongeveer gelijke stelling. 2e groep. Alle partijen zijn reeds beëin digd. 3e groep: Mr. A. G. de BlécourtTh. Admiraal remise, De Blécourt wint van J. Lips, W. v. d. Broek wint van F. j. de Bruyn, Van den BroekW. H. v. d. Nat remise. De Bruyn wint van Lips. 4e groep: L. J. Rutten. Ir. J. J. G. v. Hoek afgebroken in gunstiger stand voor Rutten. Voor den eindstrijd komen nu de vol gende spelers in aanmerking. I. Bosscha, Segaar, Samkalden en v. d. Valk hebbn alle vier nog kansen; de beide eerstgenoemden staan het beste. II. Geplaatst zijn: Johs. v. Veen en W. Demmendal. nX v. d. Vroek komt in de eindgroep; de tweede plaats is voor De Blécourt, of voor Van der Nat, met de grootste kansen voor den laatste. IV. Rutten heeft de beide kansen. Van Hoek en Zitman kunnen nog gelijk komen en moeten dan nog spelen om de tweede plaats. internationaal tournooi sovjet rusland. Zeer sterk bezet. Van 5 tot 31 Mei zal in de Sovjet-Unie een internationaal' schaaktoumooi worden ge organiseerd, dat gedeeltelijk te Leningrad, voor een ander deel te Moskou, zal plaats vinden. De buitenlandsche meesters Ema nuel Lasker, Capablanca, Flohr en Lilien- thal -hebben hun deelneming aan dit tour- nooi toegezegd. Ook onze landgenoot, de wereldkampioen dr. Euwe, heeft een uitnoodiging voor dit toumooi ontvangen, doch in verband met beroepsbezigheden heeft hij deze uitnoodi ging moeten afslaan. Van Russische zijde zullen Botwinnik, Kan, Löwenfisoh, Rogo- sin en Rjumin uitkomen. Mevrouw. U zei, dat ik bij meneer een kruik in bed moest leggen.... omdat hij verkouden is. Wat moet ik nemen: Bols of whiskey? uitslaande brand te haarlem Gisteravond heeft een uitslaande brand gewoed in een tabakskerverij en sigaren fabriek van den seer M., in het perceel Pieterstraat 11 te Haarlem. Gelijkvloers stond een brandende kachel, waarvan de pijp door de vloeren en door eenige hou ten afscheidingen naar het dak voerde. Vermoedelijk is door een defect aan deze pijp de brand op een droogzolder uitge broken. De brandweer bestreedt het vuur met vier stralen, doch kon niet voorko men, dat de bovenverdieping totaal uit brandde. Door de bluschwater werd een groote voorraad tabak, welke op de eer ste verdieping lag, waardeloos, terwijl eenige machines schade opliepen. Alles was verzekerd. hevig onweer boven ouderkerk a. d. ijs el. Uit Ouderkerk a. d. IJsel wordt aan de „Tel." gemeld: Een kort, maar hevig onweer, dat zich gisteren boven deze gemeente en omgeving ontlastte, heeft in de buurtschap Spreeu- wenhoek schrik en schade teweeggebracht. De bliksem sloeg op de antennes van de radio, staande op de woningen van c. de Winter, W. de Winter en B. Verburg. In het huis van den heer c. de Winter kwam het hemelvuur langs de lichtleiding naar binnen. De bewoner, die juist bij het scha kelbord stond, werd tegen den grond ge slagen. Hij kreeg aan een zijde van zijn lichaam tal van schroeiwonden. Een dokter bracht den man bij kennis en verbond de wonden, welke niet van ernstigen aard ble ken te zijn. In het huis werden splinters uit deurko zijn en kap geslagen. Bovendien is het pla fond gescheurd. In de woning van den heer W. de Winter werd een gat in het dak ge slagen. Het plafond van de W. c. kwam naar beneden. Ten huize van den heer Verburg braken de ruiten en ontstonden brandgaten in de gordijnen. In de buurtschap en naasten omtrek werd de straatverlichting vernield. Vele inwo ners kwamen in het donker te zitten, daar de stoppen der schakelborden doorsloegen. Te Krimpen a. d. Lek sloeg de bliksem in twee zwaren wilgenboomen aan de We tering. De boomen werden versplinterd. het onderzoek in den müord te geijsteren. Het parket uit Roermond heeft gisteren in tegenwoordigheid van den burgemees ter van Wanssum en den opperwachtmees ter der Koninklijke marechaussee Jansen van Galen uit Well, die belast is met het onderzoek naar den moord op pastoor Lit- jens te Geijsteren, een huiszoeking ver richt in de woning van B. J., bijgenaamd „de witte van Wanssum", uit Belfeld, die Donderdag in verband met een kippendief stal werd gearresteerd. In verband met het verder onderzoek kon de justitie nog geen nadere mededeelingen over de resultaten der huiszoeking mededee- len. „Tel." rumoer bij de vertooning van „heldenkermis" Gisteravond is het bij de vertooning van de film „Heldenkermis" in het Frans Hals- theater te Haarlem tot ongeregeldheden gekomen. De middagvoorstelling was zonder incident verloopen, maar 's avonds was de voorstelling nauwelijks begonnen of het werd rumoerig in de zaal. Eenige bezoekers begonnen te roepen en te flui ten. Nadat het licht was ontstoken, zette de politie de rumoerige elementen buiten het gebouw. Dit hielp slechts even, want telkens werd er opnieuw geschreeuwd en moest de voorstelling worden gestaakt om de politie gelegenheid te geven de orde verstoorders te verwijderen. Een aantal bezoekers ging uit eigen beweging weg. Ongeveer 25 personen werden met poli- tie-auto's naar het hoofdbureau vervoerd om verhoord te worden. Op het plein voor de bioscoop was het eveneens rumoerig en moest de politie den geheelen avond optreden om de rust te bewaren. DE GEBROEDERS „G0CHEM" ABCDEFGH De opgave in deze stelling luidt: Wit begint en geeft in vier zetten mat. Om U wat te helpen, diene dat op den derden zet de witte dame zich voor de goede zaak opoffert. Gevraagd worden alle voor het mat be- noodigde zetten. c551 I 1 <77 rHü 177. De jongens liepen verder, om een geschikt onderwerp te vinden voor- hun volgend experiment. Op de hoek van een stille straat stond een raam open, waarachter een dikke man zat te dutten. Voor het raam hing een jaloezie. „Wacht zei Pat, „die man zullen we eens aan het schrikken maken". 178. Hij zocht een geschikt plekje op en richtte door zijn brandglas heen een felle zonnestraal op het koord waar mede de jaloezie werd opgehouden. Pit keek in spanning toe. Het touw begon te rooken, brandde door en met een donderend geraas viel de jaloezie naar beneden. Lachend zetten beiden het op een loopen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11