NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LINKS REGEERT IN SPANJE 27ste Jaargang DONDERDAG 20 FEBRUARI 1936 No. 8348 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Kabinet Azana gevormd KABINET VALLADARES AFGETREDEN Het kabinet Valladares is gisteren afge treden. Onmiddellijk daarna heeft de Spaan- sche president Alcala Zamora den leider der links-republikeinen Azana opgedragen, een kabinet te vormen, waarin deze direct is geslaagd. Hij had, naar Reuter meldt, den president medegedeeld, een regeering te willen vormen, welke op een meerderheid in het parlement steunt, het program van het volksfront uitvoert en de grondwet en de andere wetten eerbiedigt. Het nieuwe kabinet is als volgt samen gesteld: Azana, premier. Augusto Barcia, Buitenlandsche Zaken. Amos Salvador, Binnenlandsche Zaken. Generaal Masquelet, Oorlog. Jose Giral, Marine. Marcelino Domingo, Onderwijs. Casares Quiroga, Openbare Werken. Antonio Lara, Justitie. Gabriel Franco, Financiën. Enrique Ramos, Arbeid. Manuel Ruiz Funes, Landbouw. Blasco Garzon, Verkeer. Alvarez Buy 11a, Nijverheid. Negen ministers behooren tot de linksch- republikeinsche partij van Azana, drie (te weten Lara, Garzon en Buy 11a) tot de door Martinez Barrio geleide party der republie- keinsche unie. Generaal Masquelet is bij geen enkele groep aangesloten. Waarom Valladares heenging. De afgetreden premier Valladares heeft de redenen van zijn overhaast besluit niet medegedeeld, doch men vermoedt, dat hij bevreesd is geweest voor nieuwe wanorde lijkheden, waarvoor hij de verantwoorde lijkheid niet wilde dragen. Bovendien zou het reeds bekend zijn, dat 246 linksche can- didaten (op een totaal van 473) zijn ge kozen en zij dus de absolute meerderheid hebben verkregen. Sommige ministers wenschten, dat Valladares zou aanblijven totdat de officieele uitslag bekend was, doch hun leider was van oordeel, dat de regee ring niet meer voldoende moreel gezag had, om aan te blijven en bij die zienswijze leg den alle ministers zich neer. Ongetwijfeld zullen de berichten over nieuwe ongeregeldheden in de provincie ook van invloed zijn geweest op het besluit tot aftreden. Evenals in andere steden hebben ook de gevangenen te Bilbao de gebouwen in brand gestoken. Nadat de gendarmes waren aan gekomen, die elke poging tot vluchten kon den verijdelen, hebben de gevangenen zich onderworpen en den aangestoken brand weer gebluscht. Ook te Santano in de pro vincie Santander zijn de gevangenen gaan muiten. Onder bevel van den gouverneur deden de gendarmes een aanval op de ge vangenis, waarbij drie gevangenen werden gedood en zeven gewond. In andere plaatsen was het echter, naar de directeur van den veiligheidsdienst rap porteerde, rustig. Te Saragossa is de alge- meene staking opgeheven en rijden ook de trams weer; te Valencia kon de staat van beleg weer worden opgeheven. Te Ma drid was het rustig en het eenige incident was, dat agitatoren hebben getracht arbei- hhjRS'lE KAMER SCHIPPERSBEURS TE AMSTERDAM TIJDELIJK GESLOTEN. Gevolg van de plaats gehad hebbende wanordelijkheden. Van de zijde der Bevrachtings-Commis- sie voor Amsterdam wordt ons medege deeld, dat zij in verband met een tijde lijke sluiting van de Schippersibeurs te Amsterdam haar goedkeuring zal ver- leenen aan alle buiten haar tusschenkomst gesloten bevrachtingsovereenkomsten. Wij vernemen in dit verband, dat een en ander een gevolg is van de hedenmor gen in het wachtlokaal, dat den schippers in het Beursgebouw is toegewezen, plaats gehad hebbende wanordelijkheden. Bijzonderheden hieromtrent kon de Be- vrachtings-Commissie ons niet verstrek ken; het tumult onder de schippers brak zoo plotseling los, dat dit ook voor haar een volkomen verrassing was. Van andere zijde vernemen wij, dat de onmiddellijke aanleiding tot het gebeurde gelegen heeft aan de omstandigheid, dat de schepen van een paar schippers, die voor het toekennen van een vraoht in aan merking kwamen, te klein bleken, zoodat de opdracht hun ontging. Hierover ontsta ken zij in woede tegen de leden der Be- vrachtings-Commissie, en aangezien de meesten van de in het lokaal aanwezige schippers hun partij kozen, was is een oogwenk het tumult in vollen gang. De toezichthoudende agent van politie, die de orde wilde herstellen, werd aangevallen; voor het er echter ernstig voor hem zou kunnen gaan uitzien, was de politie-assi- stentie, van het nabyzijnde bureau War moesstraat, dat door de commissie was ge waarschuwd, ter plaatse en werden de schippers met sabel en gummistok uit het lokaal verdreven, waarbij rake klappen werden uitgedeeld en waarna zich ook bui ten de strijd nog een oogenblik voortzette. Na de sluiting van de Schippersbeurs werd door agenten gepatrouilleerd tenein de te voorkomen, dat de wanordelijkheden zich zouden herhalen. Een, terzake van het gewelddadig optre den tegen den agent, gearresteerde schip per blijft in arrest. De politieman heeft slechts enkele schrammen opgeloopen en kon zijn dienst blijven waarnemen. ders tot neerleggen van het werk te bewe gen. Trekt Gil Robles zich terug? De leider der katholieke Volkspartij, Gil Robles, zou de leiding der partij zaken tot j nader order neergelegd hebben, om. naar j gezegd wordt, verscheidene dagen om ge- t zondheidsredenen, met verlof te gaan. In zijn plaats treede de vroegere minister van Landbouw, Gimenez Fern adez; Dit verlof van Gil Robles wordt opgevat als een consequentie van de nederlaag, die zijn plaats treedt de vroegere minister van geleden, en waarvooi de onjuiste politiek van Gil Robles verantwoordelijk zou wor den gesteld. Men vermoedt, dat achter dezen maatregel de voorzitter der Accion Popular, Herrera staat. Weer vandalisme tegen kerken. In de kerk van Alcanadre hebben onbe kenden een deel der kerkelijke voorwerpen vernield, eenige voorwerpen van waarde gestolen en een voor de geestelijkheid be- leedigend schrijven achtergelaten. Te Herrera, nabij Sevilla hebben onbe- benden getracht Ie kerk in brand te steken. Twee altaren werden door het vuurver- woest. Dank zij het krachtige ingrijpen der dorpelingen kon voorkomen worden, dat de kerk een prooi der vlammen werd. De scha de is echter aanzienlijk. Geen teruggave landgoederen aan grootgrondbezitters. Het verluidt, dat een van de eerste re- geeringsdaden van het kabinet Azana zal zijn intrekking van de wet op de teruggave van de in beslag genomen onroerende goe deren. AZANA SPREEKT DE MENIGTE TOE. Optochten te Madrid, MADRID, 20 Febr. (A.N.P.) Nadat de samenstelling der nieuwe regeering in de hoofdstad bekend was geworden, vormden zich verschillende optochten. Voor het mi nisterie van binnenlandsche zaken werd hulde gebracht aan de leiders van links, terwijl „Leve de Republiek!" werd geroe pen. In de optochten werden verschillen de roode vlaggen medegedragen, terwijl de „Internationale" werd gezongen. Minister-president Azana verscheen in gezelschap van den president der socia listische vakvereenigingen, Largo Cabal- lero, op het balkon van het ministerie. Hij hield een toespraak tot de verzamelde me nigte, waarin hij zeide, dat het regeerings- programma zonder eenige beperking ten uitvoer zal worden gelegd. Alle gemeente besturen zouden met ingang van heden weer de samenstelling van 12 April 1931 krijgen, waaraan een einde was gemaakt in verband met de gebeurtenissen van October 1934. De premier verzocht de me nigte vervolgens uiteen te gaan en met vertrouwen den arbeid der regeering tege moet te zien. Ter voorkoming van incidenten waren alle politiepatrouilles uit de straten terug getrokken. De Volkenbonds-politiek verdedigd De Eerste Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Van Lanschot (R.-K.) wenscht niet gerangschikt te worden tot de „champagne-enthousiasten" van den Volkenbond. Maar hij meent, dat sommi ge sprekers een overdreven critiek te hoo- ren gaven op den Volkenbond. De oetono- mische sancties b.v. kunnen een langzaam worgingsproces worden. Men moet de waarde daarvan niet onderschatten. Het is in ieder geval zeker, dat er niet mee te spotten valt. Zou de heer v. Vessem zich niet te veel hebben laten leiden door zijn voorkeur voor den in Italië heerschenden regeer ingsvorm? Het is juist, dat wij een offer brach ten, toen wij toetraden tot den Volken bond. Wij kregen daarvoor de collectieve veiligheid in de plaats. Er is juist geen land, dat die collectieve veiligheid meer noodig heeft dan het onze. Wij moeten trouw zijn aan de verdragen. Nu zei de heer v. Vessem, dat wij niet verplicht wa ren tot het toepassen van sancties. Dit moet een vergissing zijn. Er is overigens geen sprake van, dat Nederland afstand gedaan zou hebben van zijn neutraliteits politiek. Ten aanzien van het grondstoffenvraag- stuk dienen wij de grootst mogelijke voor-, zichtigheid in acht te nemen, dat is spr. volkomen eens met de heeren Briët en Pol- lema. Daarom is een protest van den mi nister tegen de fantasieën van Lloyd Geor ge hier zeer op zijn plaats. Was hier voor den regeeringspersdienst geen taak weg gelegd? De geheele grondstoffengeschiede- nis wordt overigens misbruikt als voor wendsel om te voldoen aan koloniehonger. De meeste grondstoffen liggen trouwens niet in koloniën. Onze koloniale politiek heeft steeds alle toegang verleend aan vreemd kapitaal, dat komt er nog bij. Over verdeeling van grondstoffen te praten is onzin. De bedoeling van den minister, toen hij daarover sprak, was geen andere dan te constateeren, dat wij altijd voor standers zijn geweest van een opendeur- politiek. Den heer Droogleever Fortuyn (lib.) lijkt de soherpe critiek, door som mige sprekers geuit, weinig gefundeerd. Voor juichen over de werking van het collectieve stelsel is zeker geen reden, voor verguizing evenmin. De Volkenbond kan wel verbeterd, maar niet gemist wor den. De teleurstelling over de onvolkomen heden der Volkenbondspolitiek mag ons niet weerhouden, den Bond te steunen. De heer A n e m a (A.-R.) komt op tegen de voorstelling alsof de Volkenbond een goddelooze zaak zou zijn. Er heerschen re ligieuze gevoelens, maar de Volkenbond is een universeele organisatie, waarbij ook heidenen en mohammedanen zijn aangeslo ten. Wat betreft de uitlatingen van den mi nister in Genève, heeft men wel wat te veel met de microscoop gewerkt. Wat de grondstoffenkwestie betreft is het nu een maal een feit, dat sommige staten te wei nig grondstoffen hebben. Ruw geweld is nooit meer rechtmatig. Oplossing dor kwestie door koloniën verdeeling is vier kante onzin omdat men dan de heele we reld opnieuw zou moeten verdeelen. Men heeft nu betwist het nut van de collectieve veiligheid. Maar Nederland kan zich geen rol veroorloven als b.v. Amerika speelt. Indien wij bedankten voor den Bond zouden wij eenvoudig geen positie meer hebben in de internationale politiek. Bedanken voor den Bond is voor ons mo reel en feitelijk onmogelijk. De collectie ve veiligheid geeft ons een recht om te worden geholpen, dat is voor spr. het zwaartepunt. De heeren, die den Volkenbond bestry- den, weten niets anders te bieden dan ons weer te storten in den ouden machts- chaos. De heer v. Embden (V. D.). betoogt, dat hij vroeger gezegd heeft, dat niet de strikt juridische interpretatie, maar mach tige moreele stroom ingen een conflict zou den beheerschen. Bij het huidige conflict is gebleken, dat deze zienswijze juist is. Dit zal nog sterker spreken en men moet niet blijven hangen bij het oude idee van 1914, dat wij door neutraal te blijven, ook buiten een oorlog kunnen blijven. Rede van minister De Graeff. Na de pauze heeft de Minister van Bui tenlandsche Zaken, de heer De Graeff geantwoord. Spr. erkent fouten van den Volkenbond. Men had van hem onredelijk hoog gespan nen verwochtingen. De Bond vermag al leen datgene, waartoe zijn leden hem in stellen. Het is onbillijk, den Bond te ver wijten, dat hij geen einde kon maken aan het huidige conflict. Wat overigens ge beurd is, ten aanzien van de sancties en uitspraken is van groot belang. Het is ook van groote beteekenis, dat het verzet tegen het plan LavalHoare zóó sterk was. Spr. meent ook, dat het plicht der Neder- landsche regeering was, de sancties toe te passen. Art. 16 verplicht alle leden van den Bond, daarover kan wel geen verschil van meening bestaan. Het is niet te zeggen, welk het effect der sanctiemaatregelen op Italië is. Het is zeer goed mogelijk, dat de sancties de gewenschte uitwerking zullen hebben, zij het in een langzamer tempo dan verwacht werd. Het plan-Hoare-Laval ging zóó in tegen de beginselen van den Bond, dat de re geering meende, niet te moeten wachten met het kenbaar maken van haar meening. Het was zelfs een kwestie van goed fat soen, dit te doen. Hetzelfde had men in iedere vereeniging gedaan. Een volledige afzijdigheidspolitiek is in het kader van den Volkenbond onmogelijk. De nationale belangen stelt de regeering echter voorop. Juist daarom steunt zij den Volkenbond. Wat sprekers rede betreft, deze was geen improvisatie. Spr. heeft zich verbaasd over de critiek daarop, n.l. alsof iemand te Genève gedacht kan hebben aan territoriale concessies. Er werd slechts ge dacht aan een algemeene toepassing van de opendeur-politiek. Spr. is niet bereid, te klagen over een rede van Lloyd George. Hij betreurt de averechtsche interpretatie. Nooit en te nimmer zal Nederland vrijwil lig een vierkante Meter gronds afstaan, ook al zou dit moeten dienen ter expansie van een ander land. Na replieken wordt de begrooting goed gekeurd met aanteekening dat de nat.-so- cialisten tegen zijn. De begrooting van financiën wordt even eens goedgekeurd met aanteekening dat de nat.-socialisten tegen zijn. De vergadering wordt daarna gesloten. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Spanje is een linksche regeering ge vormd onder leiding van Azana. (1ste blad). Een Italiaansche onthulling inzake En geland bij Abessynië. (2de blad). Hitier antwoordt op het protest-tele gram van kard. Schulte (2de blad). De vlootconferentie zoo goed als mis lukt. (2de blad). TWEEDE KAMER. SURINAME. De Tweede Kamer heeft gisteren de be grooting van Suriname behandeld. De toe stand van deze kolonie blijft zorgwekkend, ondanks alle pogingen om het economisch leven te stimuleeren. De begrooting werd, na een rede van Minister Colijn goedgekeurd. FELLE VORST IN OOST-PRUISEN. KOENINGSBERG, 20 Febr. (A.N.P.) In O. Pruisen heerscht felle vorst; in den afge- loopen nacht daalde te Koenigsberg de ther mometer tot 18 graden beneden het vries punt. In het geheele land is veel sneeuw gevallen en op vele plaatsen is de sneeuw zoo hoog opgewaaid, dat nog slechts de kruinen der boomen er boven uitstekend. Het Friesch Haf is geheel dichtgevroren en voetgangers en sleden gaan over het ijs. STADS R. K. RECLASSEERINGS- VEREENIGING. Het is niet gemakelijk belangstelling te wekken-voor een bepaald sociaal werk, dat helaas door velen niet wordt gekend en zeer zeker door even zoo velen wordt mis kend. En toch is meer interesse voor het reclas- seeringswerk zoo dringend noodig, omdat nog maar al te vaak blijkt, dat door on bekendheid onze medewerking en hulp te laat wordt ingeroepen, juist daar waar reclasseeringsbijstand veel onheil had kun nen voorkomen. Een even ernstig gevolg van de gesigna leerde geringe belangstelling is het feit, dat de vele verkeerde begrippen, welke omtrent het reclasseeringswerk zijn ge vormd, blijven bestaan. Teneinde nu aan dezen arbeid, speciaal aan het werk onzer vereeniging meer be kendheid te geven en om gelegenheid te krijgen de vele verkeerde meeningen weg te nemen, heeft het afdeelingsbestuur ge meend een propaganda-vergadering te moeten bijeenroepen, kosteloos toeganke lijk voor alle belangstellenden. Door Prof. Mr. W. Pompe en een be stuurslid onzer afdeeling zal de noodzake lijkheid der R. K. Reclasseering worden aangetoond, terwijl daarnaast belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan over de bereikte resultaten in het rayon Leiden. De behandeling dezer onderwerpen is zeer zeker een groote belangstelling waard, zoodat wij gaarne op een behoorlijke op komst rekenen. De vergadering zal worden gehouden op Donderdag 12 Maart a.s. des avonds 8 uur in een der bovenzalen van „In den Ver gulden Turk." SLOOTS. K. J. M. V. „St. PETER KANIS". Gisteren werd in het „Eigen Huis" de derde cursus-avond gehouden vanwege den R.-K. Middenstandsbond, waarop de heer Tersteeg behandelde „Boekhoudkundige vraagstukken" voor den middenstand. Spreker zette achtereenvolgens uiteen het doel, de taak en de nuttige toepassing, van een goed ingerichte boekhouding. Elk dezer punten zette de heer Tersteeg nader uiteen en hij gaf den K. J. M. V.'ers verschillende nuttige wenken en raadge vingen. De vervolg-cursus zal plaats vinden op 4 Maart a.s. Hierop zal dezelfde spreker uiteenzet ten: „De middenstandsboekhouding in dienst van de bedrijfsleiding, de fiscale be langen en het perfectionneerde werkplan." AAN ALLE KATHOLIEKE SPORTERS VAN LEIDEN. Alle senioren van Leiden, R. W. D., Ba taven, Stick (Heeren) en Kolpings Boys, worden hierbij herinnerd aan de bijeen komst op a.s. Vrijdagavond 8.15 uur in het Gezellenhuis, Rapenburg 52. De Geest. Adv. der Katholieke Sport- centrale, Rector Beune, zal spreken over „Herstel der katholieke sport in Leiden", terwijl het muziekgezelschap „Franz Schweitzer" en een komische film den avond verder zullen vullen. Het bestuur der Sportpropagandaclub rekent op een volledige opkomst van allen, die een uitnoodiging ontvingen, maar ook van alle katholieke jongemannen boven 17 jaar, die in aanmerking komen om lid te worden van een katholieke sportclub maar het tot heden nog niet zijn. Ook voor hen is de toegang geheel gratis. LEIDSCHE COÖP. KEUKEN. Tot opheffing besloten. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de Leidsche Coöp. Keuken werd besloten de Coöperatie op te heffen. Aan gezien de belangstelling der leden en de mate, waarin door deze van de Keuken werd gebruik gemaakt, in de laatste ja ren gaandeweg zijn afgenomen, waardoor met verlies gewerkt werd, achtte het be stuur zich niet verantwoord het bedrijf voort te zetten. Na eenige bespreking werd met een kleine meerderheid van stemmen tot liquidatie besloten. Na een bestaan van ruim 26 jaren, waar in de Coöp. Keuken in een sterk gevoel de behoefte heeft voorzien, moet deze in stelling, die zelfs een goede plaats in onze gemeente had veroverd, hare werkzaamhe den beëindigen. De groote bezuiniging al- lerwege in de hüisgezinnen en de zware lasten, waaronder het bedrijf gebukt gaat, zijn grootendeels oorzaak van deze ophef fing. Het bestuur zal als liquidatie-com missie optreden. „Litteris Sacrum". Bij de opvoeringen door „Litteris Sa crum" van „La belle Marseillaise" op 22, 26 en 29 Febr., verleent het harmoniege- zelschaj „T. en D." zijn muzikale mede werking, terwijl van de vereeniging „Do- nar" een twintigtal heeren zullen ^optre den als figuranten. Aan de Middelbaar Chemische School alhier is geslaagd voor het eindexamen mej. S. Noteboom.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1