FAILLISSEMENTEN BUITENLAND Nederland en de Volkenbond Administratie van vermogens WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 DE LEJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De heer v. Eek (S. D. A. P.): Dat doet ihet plan! De heer Goslinga (A. R.): Ik heb daarover wel eens gelezen, dat het een so cialistische roman is, en nog niet eens een imooie^ De heer Groene veld (S. D. A. P.): Ze krijgen elkaar niet op het eind! (Ge lach). De heer Goslinga (A. R.) heeft nu er varen, dat de S. D. A. P. het roer gewend heeft. In de begrooting heeft spr. eenige onrustbarende symptomen gevonden. Er is een streven tot bezuiniging, maar sommi ge voorstellen duiden op het tegendeel, b.v. het wederinvoeren der schoolbaden, die wegens bezuiniging afgeschaft zijn. Ook een onrustbarend symptoom is de houding der soc.-democr. wethouders tegenover de salarisverlaging. Wanneer het voorstel- Lombert wordt aangenomen zal het sala ris der politie niet onaanzienlijk vooruit gaan. Daarvoor is het thans de tijd niet. Het verheugt spr., dat men niet is geko men -met belastingverhooging. Daarin zit thans ook geen perspectief meer; wij moe ten uitkomen met het geld dat voorhanden is. Er zitten eenige zwakke plekken in de begrooting. Spr. wijst op de S 35.000 als be zuiniging op de Lichtfabrieken, maar spr. betwijfelt of dat er uit zal komen. Een an dere zwakke plek is de 17.000 besparing op de rekening van de rijksverzekerings bank. Ook daaraan twijfelt spreker. Bepaald voos acht spr. de dekking van de 40.000 door de reserve van het Grond bedrijf en van de 55.000 door het ver nieuwingsfonds van de Lichtfabrieken. Vandaar spr.'s beide voorstellen. Wij moe ten waarheid en klaarheid hebben in de begrooting. Spr. kan niet inzien, dat B. en W. nog geen tijd hebben gevonden tot het aanstellen van een taxateur voor de gron den van het Grondbedrijf. Spr. beveelt aan neming van zijn voorstel aan. De heer Hes- sing meent, dat de reserveering van het Grondbedrijf voldoende is, maar hoe weet hij dat. Niemand weet dat. Een tweede vooze plek is de terugbrenging van de stor ting in het vernieuwingsfonds voor de Lichtfabrieken tot 1/2 pet. Wanneer wij te weinig reserveeren tasten wij ons kapitaal aan en dat is een onverantwoordelijke po litiek. Onze afschrijvingspercentages zijn tamelijk laag, maar dan moet dat gecom penseerd worden door de normale storting in het vernieuwingsfonds. Als uiterste con cessie kan spreker meegaan tot een ver laging van de storting tot 1 pet De gemeente moet dit jaar 3 mil li oen leenen. De financieele toestand van de ge meente is niet zoo gunstig. Er zijn vele werken onderhanden,, spr. is bevreesd, of al die werken wel tot een goed einde gefi nancierd kunnen worden. De gemeente zal dit jaar veel moeten leenen, ten minste 3 millioen, en daar is nog geen cent bij voor het Werkplan der S. D. A. P. De wethouder van financiën moet een ruggesteun hébben tegen de financieele fantasten van zijn eigen partij. Daarom waarschuwt spr. Aan de fantastische verlangens van de S. D. A. P. kan de wethouder van financiën onmo gelijk voldoen: Men wil stemmen tegen de salarisverlaging, maar hoe moet men dat gat dekken. Geen enkel dekkingsvoorstel is gedaan. Hebben zij soms geheime dek kingsbronnen, of hopen zij, dat hun voor stellen toch verworpen zullen worden? Spr. komt thans op het onderwijs en vraagt wat de bezuiniging op het bewaarschool- onderwijs zal moeten zijn. Is er niet nog meerdere concentratie mogelijk bij het openbaar L. O.? Verder wijst spr. nog op eenige bezuinigingen. Kan het uitvoérige raadsverslag niet afgeschaft worden? Op de ziekenhuisverpleging kan bezuinigd worden door betere controle op de opname en het verblijf in de ziekenhuizen. Wat het voorstel inzake den opzichter van den Reinigingsdienst betreft, kan spr. zich aansluiten bij den heer Wilbrink. Waarom had men niet het antwoord van den wethouder kunnen afwachten. Inzake de uitbreiding van het bestuur der gemeen tewoningen zegt spr. dat dit voorstel geen zin heeft. Het betoog inzake het schoonma ken in eigen beheer acht spr. vrij praema- tuur. Spr. hoopt, dat bij het praeadvies in zake de onvolwaardigen niet elk particu lier initiatief zal worden uitgeschakeld. Ernstig bezwaar, heeft spr. ook tegen de identiteitskaarten. Wel kan spr. zich ver eenigen met het voorstel-de Reede. Tegen het voorstel-Lombert inzake de politie-sa- larissen heeft spr. bezwaar, omdat men beschikt over geld, dat er niet is. Mevr. de Cler heeft een lans gebroken over een Te huis voor Ouden van Dagen, maar zij moet zich daarbij niet beroepen op degenen, die buiten de stad geplaatst zijn. Dat zijn geen normale armlastigen, die onmogelijk bij elkaar gebracht kunnen worden. De heer v. Weizen heeft de aanpassingspolitiek ge hekeld, maar hij heeft geen andere rede lijke uitweg geopend. Hij wees op Rusland, maar hij vergat, dat het levenspeil van het volk daar enorm is neergedrukt alleen om aan de behoeften van het leger te voldoen. Als het daar zoo goed is, waarom emi greert men dan niet naar Rusland? Ze ge- looven het zelf niet. De toestand hier is benauwend maar nog heilig vergeleken bij Rusland. Wij moeten evenwel soliede we gen bewandelen en geen experimenten ne men met injecties, zooals het Plan wil. De vergadering wordt vervolgens ge schorst tot Woensdag 2 uur. Uitgesproken: J. A. van der Voort, melkhandelaar te Zoeterwoude, Watertje D 48; cur. mr. J. W. Blokland, Leiden. Opgeheven: P. C. van Haasteren, te Oegstgeest. M. Los, Leiden. De Italiaansche zege bij Makalle DE ACHTERVOLGING DER VLUCHTENDE ABESSIJNEN. Stefani seint: In twee dagen, op 16 en 17 Februari, heeft de Italiaansche bom- bardementsvloot op de vluchtende troe pen van Ras Moeloegeta ruim 100 ton springstoffen laten vallen. De luchtkrach- ten blijven de achtervolging der versla gen troepen zonder ophouden voortzet ten, van zonsopgang tot zonsondergang. De Abessijnen worden zoodoende ge dwongen, vee, munitieconvooien en muil ezels in 'den steek te laten. Overal waar de vluchtende vijand tracht weer troepen verzamelingen tot stand te brengen, ten einde de gelederen weer eenigszins te her stellen, komen de Italiaansche vliegtui gen tusschenbeide en wekken weer ver warring door het zaaien van paniek^ zoo dat belet kan worden, dat nieuwe troe penformaties tot stand worden gebracht voor het bieden van tegenstand. Abessijnen pogen hun leger weer samen te trekken. Het agentschap Stefani verneemt, dat de vluchtende Abessijnen pogingen in het werk stellen him leger weer samen te trekken langs de rivier Samre, in de na bijheid van Amba Alagi. Cavallerie van Ras Moeloegeta vernietigd. Van Italiaansche zijde wordt medege deeld, dat de cavallerie van Ras Moeloe geta niet meer bestaat. De paarden van het eskadron, die door Moeloegeta opge steld waren achter de infanterie, met het doel ze te; gebruiken voor de achtervol ging van de Italianen, wanneer zijn troe pen Makalle zouden hebben heroverd, dwalen thans rond de vlakte van Boeia zonder ruiters. ABESSINISCH COMMUNIQUE OVER STRIJD BIJ MAKALLE. De Abessinische regeering publiceert een communiqué, afkomstig van Ras Moe loegeta in zake de gevechten, die zich ten Zuiden van Makalle hebben afgespeeld. In dit communique wordt medegedeeld, dat zich op 12, 13 en 14 Februari in de om geving van .Makalle kleine botsingen tus schen patrouilles hebben voorgedaan. De Italiaansche verliezen zouden zeer groot zijn. Van de Abessiniërs zouden 31 man gedood en 75 gewond zijn. EEN FRANSCHE PERSSTEM. ,De „Temps" bespreekt de Italiaansche overwinning ten Zuiden van Makalle en de slag ten Zuiden van Enderta, waarbij het blad de Italianen op het hart drukt met het oog op de jongste wapensuccessen" ernstig de mogelijkheid onder oogen te zien van het sluiten van vrede. Ondanks alle berichten over aanstaan-, de directe onderhandelingen tusschen Ro me en Addis Abeba, wijzen toch alle tee kenen aan Abessijnsche zijde erop, dat de Negus ook nu nog vastbesloten is zijn land te verdedigen. De mogelijkheid van een spoedige bijlegging van het Afrikaansche conflict mag daarom echter niet uit het oog verloren worden. Het feit, dat Italië zekere militaire successen geboekt heeft, vormt voor de onderhandelingen een goe den grondslag. Het belang van de Euro- peesche politiek, maar ook dat van Italië moet nog steeds gericht zijn op een spoe dige regeling van het conflict. Italië kan zich na zijn overwinning bereid toonen tot het opvatten van onderhandelingen, zon der te vreezen voor eenigerlei vernede ring. Het moet echter zelf den eersten stap doen. De voorstellen van de Commis sie van Vijf in Genève, en de beginselen van het plan van Laval en Hoare, blijven een waardevolle basis vormen, daar zij door een voldoend uitgebreid kader een voor alle betrokkenen eervolle oplossing waarborgen. De opstand in Paraguay DE REBELLEN ZIJN VOLKOMEN MEESTER VAN DEN TOESTAND. De president afgetreden. De opstandige troepen waren gister avond volkomen meester van den toestand. Zij hebben de openbare diensten in han den. De opstandelingen hebben de garan tie op zich genomen voor leven en vrijheid van president Ayala, die als president is afgetreden. President Ayala, die aan boord van een kanonneerboot was gevlucht, heeft zijn ontslag als president van de republiek Pa raguay medegedeeld aan den bevelhebber van den oorlogsbodem. Vervolgens is hij ongestoord naar zijn woning teruggekeerd. Volgens te Buenos Aires ontvangen be richten van de Paraguaysche grens is ge neraal Estigarribia, de vroegere comman dant van het Chacoleger, door do opstande lingen gevangen genomen; hij wordt cor rect behandeld. Naar thans blijkt, heeft de opstand geen communistisch karakter, zooals door de re geering oorspronkelijk werd gemeld, doch is zij een gevolg van het verzet van de oudstijders tegen de regeering in verband met de regeling van het Chaco-conflict. Dr. Riart, minister van buitenlandsche zaken, werd door de opstandelingen gevan gen genomen en in de school van de mili taire luchtvaart gevangen gezet. De studenten hebben zich bij de revolu- tionnairen aangesloten. Tot leider van den opstand is kolonel Franco gekozen; men verwacht, dat hij zal worden uitgeroepen tot president van de republiek. BELGIE. LEGITIMISTEN-CONFERENTIE OP STEENOCKERZEEL? Men doet geheimzinnig. Op het kasteel te Steenockerzeel weigerde men, aldus de „Msb.", in de omgeving van aartshertog Otto van Habsburg aan de pers inlichtingen te verschaffen in verband met de mededeeling van een Hongaarsch blad, volgens dewelke aldaar een conferentie van legitimisten zou plaats hebben. Naar in Hongaarsohe kringen te Brussel werd vernomen, zouden de Hongaarsche ka merleden Berg en Rakowsky den aartsher tog reeds enkele dagen geleden hebben ont moet. Over dit gerucht wilde men zich te Steenockerzeel tegenover de pers evenmin uitlaten. FRANKRIJK. HET RUSSISCHE-FRANSCHE PACT. Morgen antwoordt de regeering. Gisteravond heeft de Fransche Kamer de verdere debatten over het Russisch-Fran- sche pact verdaagd tot Donderdag. Ver wacht kan worden, dat Donderdag de re geering haar standpunt bekend zal maken ten opzichte van de tot dusverre op het pact uitgeoefende critiek. In parlementaire kringen houdt men het voor mogelijk, dat de definitieve stemming over de ratificatie de volgende week Dins dag plaats zou hebben. Het ratificatievoor- stel zou dan naar den senaat gaan. ACTION FRANgAISE ONTBONDEN. Ook in de provincie. De Conseil d'Etat heeft van de „Action Frangaise" een protest ontvangen tegen het decreet tot ontbinding van de organisaties dezer beweging. De diensten der Süreté Nationale hebben gisteren het meerendeel van de federaties der „Action Frangaise" in de provincie aan gezegd haar groepen te ontbinden, o.a. te Rouaan, Bordeaux, Montpellier en Nancy. De uiterlijke kenteekenen van zetels der organisaties werden zonder incidenten ver wijderd. De leiders der groepen bepaalden zich tot formeele protesten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ERNSTIG LAWINE-ONGELUK. Verscheiden huizen in de diepte gesleurd. In het gebied van de Rio Man cos, in den staat Colorado, heeft een ernstig lawine ongeluk plaats gehad. Een groote lawine heeft daar een gedeel telijk verlaten goudgravers-nederzetting medegesleurd, die zich op 3600 meter hoogte op een steile berghelling bevond. Verschei dene huizen werden door de sneeuwmas sa's in de 500 meter diepe rivierkloof ge sleurd. Het aantal dooden en gewonden staat nog niet nauwkeurig vast, tot dusver zijn zes dooden geborgen. Elf gewonden zochten een toevlucht op een rotsblok, dat echter ten gevolge van het geweld van de lawine zóó wankel staat, dat het in de diepte dreigt te storten. UITSTROOMEND GAS VEROORZAAKT ONTPLOFFINGEN. In Utica in den staat New York, zijn gis teren ten gevolge van het poreus worden van ondergrondsche lichtgasleidingen in het voornaamste zakenkwartier der stad, 15 on- dergrondsche ontploffingen ontstaan, tenge volge waarvan twee gebouwen in brand vlogen. Alle deksels der riolen werden door den luchtdruk de hoogte in geslingerd. Twee personen werden gewond. Duizenden win kelbedienden en employée's moesten in allerijl de buurt ontvluchten. ONGELUKKEN-STATISTIEK IN AMERIKA. 99.000 in één jaar. Volgens een rapport van de „National Sa fety Council" zijn in 1935 99.000 Amerika nen door ongelukken om het leven geko men, hetgeen neerkomt op 1 persoon in iedere vijf minuten. De totale schade aan goederen, inkomsten derving en kosten voor medicijnen be draagt 3 milliard dollar. 365.000 levenslang invaliden per jaar of 1000 per dag. 9.100.000 tijdelijk invaliden per jaar of 25.000 per dag, 16 per minuut. 271 dooden per dag of 99.000 per jaar. Het aantal ongelukken in 1935 bedroeg 3000 minder dan in 1934. De droogte- en hitte-perioden van 1934 eischten 3250 men- schenlevens. Het aantal dooden bij auto mobiel-ongelukken bedroeg 36.400. NIEUWE KOUDEGOLF IN AMERIKA. Het Amerikaansohe Middenwesten wordt geteisterd door een nieuwe koudegolf, die zich in Zuidelijke richting langs de Atlan tische kust beweegt. In verschillende stre ken is gisteren een temperatuur waargeno men, zooals die in de laatste vijftig jaar niet meer is voorgekomen. In Littelfalls in den staat Minnesota, werd gisteren 46 gra den onder nul opgeteekend. Uit andere plaatsen komen berichten over temperatu ren van 16 tot 40 gr. onder nul. Tal van branden. Uit Kansas City wordt gemeld, dat de groote koude indirect sohuld is aan ver schillende branden, welke in de staten van het Zuid-Westen hebben gewoed. In de meeste gevallen werden de branden veroor zaakt door oververhitting der kachels. Te Hutchinson is dientengevolge een woonhuis in de asch gelegd. De bewoner, diens vrouw en vijf kinderen zijn bij dezen brand om het leven gekomen. HAUPTMANN'S EXECUTIE. OPNIEUW UITGESTELD. De gouverneur van New Jersey heeft be sloten de executie van Hauptmann nog eenigen tijd uit te stellen. Hij heeft name lijk nog hoop, dat de beklaagde zal beken nen, terwijl hij voorts den hoofdgetuige charge, dr. Condon, zoodra deze van zijn reis zal zijn teruggekeerd, opnieuw aan een verhoor wil onderwerpen. EEN DWERGENDORP IN MANDSJOEKWO. Tusschen Liteh en Woetsjang in Mand- sjoekwo ligt een dorp, dat uitsluitend door dwergen, 800 in getal, wordt bewoond. Geen der inwoners is grooter dan 90 c.M.; de vrouwen zijn iets langer dan de mannen. Deze dwergen zijn zeer schuchter en wei geren met de bewoners uit de omgeving in contact te komen. Zij voelen weinig voor alles, wat modern is. Een geleerde uit Charbin heeft dertig dezer dwergen voor een nadere studie uit gekozen. Het is niet onmogelijk, dat het drinkwater, dat zij gebruiken en dat sterk ijzerhoudend is, de oorzaak is van de belem mering in hun groei. Na de l'nksche stembus- voerwinning in Spanje DEFINITIEVE UITSLAG NOG NIET BEKEND. Militairen grepen naar de macht. Legerautoriteiten hebben gisteravond, naar Reuter seint,, geprobeerd de macht in Spanje in handen te nemen. De regee ring trad evenwel spoedig krachtig op en heeft zich gehandhaafd. Twee hoo'ge offi cieren zijn gearresteerd. Op een vraag van journalisten omtrent de definititve uitslagen van de verkiezin gen, verklaarde minister-president Porte- la Valladares: De berichten, welke wij tot nu toe heb ben ontvangen, zijn nog verward. De defi nitieve uitslagen zullen eerst Dónderdag bekend zijn en alle cijfers, welke voordien genoemd worden, zijn nog onvolledig. De minister-president was evenwel van oordeel dat een tweede verkiezing gehou den zal moeten worden in de provincies Alava, Guipozcoa en vermoedelijk in Kas- tilië. Voorts verklaarde Portela Valladares dat in geheel Spanje de toestand rustig is, ook te Valencia, Alicante en Murcia, waar de staat van beleg werd afgevaardigd uit voorzorg. In de strafgevangenis van Burgos wa ren de gedetineerden aan het muiten gesla gen. Zij slaagden er in den directeur van de gevangenis te ontwapenen en in een cel op te sluiten. De civiele gouverneur der provincie wist echter aan het hoofd van een detachement van de guardia d'as- sulte den directeur te bevrijden en de orde te herstellen. Dat de rust nog niet overal is weerge keerd blijkt o.a. uit het Reuterbericht dat in Saragossa een algemeene staking is uit gebroken. In den loop van den ochtend vormden de arbeiders een optocht met het doel te demonstreeren voor amnestie. Drie afgevaardigden van het Volksfront waren hierbij tegenwoordig. De politic trachtte den optocht te verhinderen; er werden schoten gewisseld, waarbij een persoon werd gedood en zes werden gewond, o.a. twee vrouwen. De winkels zijn gesloten en het verkeer is beperkt tot de vrachtauto's, welke zorgen voor de levensmiddelenvoor ziening van de stad. Een groot aantal per sonen is gearresteerd. Op een communist werden belangrijke documenten gevonden. Troepen hebben de stad bezet en machi negeweren op de strategische punten ge plaatst. Een fraai program. De Madrileensche pers van rechts en van het centrum erkent, dat de linkerzijde een overwinning heeft behaald. Verscheidene rechtsche bladen voorzien EERSTE KAM KR De Eerste Kamer nam gisteren in behan deling de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Briët (A.R.) bespreekt de nieuwe waarborgen, die den laatsten tijd ontstaan zijn voor den vrede. Gaandeweg ontwikkelt zich een toestand, zooals die vóór 1914 bestond, o.m. doordat Duitschland zich herbewapend heeft. Oorlog voerende par tijen zullen in de toekomst liever zich eem weg banen door het minder versterkte Ne derland dan door het versterkte België. Een tweede verschil met 1914 is, dat men niet te voren zeker weet, hoe de houding van Nederland zal zijn. Die onzekerheid is een gevaar en is ontstaan door onze toetreding tot den Volkenbond. Spr. becritiseert de rede, welke de Mi nister van Buitenlandsche Zaken te Genève heeft gehouden. De heer De Jong (R.K.) bepleit ver betering van den oeconomischen voorlich tingsdienst. De heer Po lie ma (A.R.) becritiseert de Volkenbond. Sprekers bewondering voor den Volken bond is in den loop der jaren niet toegeno men. Het belang van één of meer mogend heden speelt hierin een te groote rol. Eerst wanneer een groote mogendheid belang had bij een bepaalde zaak en de macht was ertoe aanwezig, dan trad de Volkenbond op. Het eigenbelang speelt dus een groote rol bij de handhaving van het recht. De poli tiek der kleine mogendheden is onderge schikt gemaakt aan die der groote landen. Spr. zou in velerlei kunnen berusten indien de Volkenbond onze veiligheid zou hebben versterkt. Maar spr. is van de tegenoverge stelde meening. Men dacht oorspronkelijk, dat wij in de plaats van onze neutraliteit de collectieve veiligheid kregen. Dit is niet het geval gebleken. Spr. wenscht groote voorzichtigheid met onze buitenlandsche politiek. Spr. komt nu tot hetgeen de minister gezegd heeft te Genève over de verdeeling der grondstoffen. Een minister behoort niet meer te zeggen dan noodig is. Ten aanzien van onze buitenlandsche po litiek houde de regeering vóór alles het Ne- derlandsche belang in het oog. Ter wille van een idee brenge men Nederland niet in gevaar! De heer Polak (Soc. Dem.) heeft lof voor het optreden van den minister te Ge nève al heeft hij één aanmerking, n.l. ten aanzien der grondstoffenverdeeling. Die uit lating heeft spr. betreurd, al neemt hij het niet zóó tragisch als de heer Pollema. De heer VanVessem (Nat. Soc.) pleit voor een zelfstandige neutraliteitspolitiek. Minister van Karnebeek heeft indertijd deze beproefde politiek verlaten. Geëischt wordt dat niets gedaan wordt wat de vrede voor Nederland in gevaar kan brengen. Aan sancties diende Nederland dus niet deel te nemen. De oeconomische oorlog kan immers leiden tot militairen oorlog. Nederland was tot die deelneming aan de sancties niet verplicht. De regee ring heeft zich in een gevaarlijk avontuur begeven. Onze betrekking tot Duitschland laat veel te wenschen over. Onze gezant in Berlijn is een fel tegenstander van het huidige re gime van Duitschland en zoolang die ge handhaafd wordt, zullen onze betrekkingen tot dat land niet verbeteren. Spr. zegt tenslotte nog, dat hij het aan stellen van ambassadeurs onnoodig vindt en vraagt of het niet van belang geacht moet worden het gezantschap van den paus te herstellen, gezien de verandering, die het Vaticaan op volkenrechtelijk en politiek ge bied heeft ondergaan. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 11 uur. *«- »C) AT HHHHI 1128 zwarte dagen voor de toekomst van Spanje. De linkerzijde spreekt van een overwin ning van de „echte republikeinen" en kon digt de onmiddellijke uitvoering van het linksche program aan, dat ongeveer als volgt luidt: Invrijheidsstelling van alle politieke ge vangenen en van een groot deel van de andere gestraften; bestraffing van hen, die niet deelnamen aan de October-revolutie of zelfs met de wapens in de vuist optraden tegen de „arbeiders, die voor een groot "idaal streden". De indruk in Vaticaansche kringen. De uitslagen der Spaansche verkiezin gen hebben in Vaticaansche kringen een pijnlijken indruk gemaakt. Voorzag men al hier en daar een zekere verschuiving naar links, een zoodanig suc ces als de volksfront-partijen behaald heb ben, had men niet verwacht. In geen enkel opzicht schijnt de Spaan sche parlementaire situatie e^g geruststel lend, in godsdienstig opzicht niet, doch evenmin wat de sociale orde betreft. U die rüiiUite HONIG'S KALFSSOE P

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6