STADS NIEUWS WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 IETS KOUDER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar of halfbewolkt, waarschijnlijk eenige re- fgen, later iets kouder. Hoogste barometerst.: 776.7 te Haparanda. Laagste barometerst. 731.8 te Storno way. Het hooge drukgebied over Finland en Scandinavië nam verder in beteekenis toe, het breidde zich ook Zuidwaarts uit. De vorst werd in de hooge drukking iets min der streng, wat aanleiding is om tot vrij groote stabiliteit van den hoogen-druk- toestand te besluiten. Verder blijft de de pressie, waarvan de kern wat Noord waarts trok, zoodat deze thans over Schot land ligt, den weerstoestand in West-Eu ropa beheerschen. Over de Britsche Eilan den blijft het regenachtig, ook over West- Frankrijk en de Duitsche Rijnvlakte re gende het hedenmorgen. In Midden- en Zuid-Duitschland en het Noorden van ons land was het hedenmorgen mistig, in het overige gebied werd betrokken tot zwaar bewolkte lucht aangetroffen. Over IJs land, de Britsche Eilanden en Frankrijk werd het kouder. De bovengenoemde de pressie vertoont een secundaire, over de Golf van Biscaje, welke zich ook nog Zuidwaarts naar de Azoren uitbuigt. Hoogst waarschijnlijk zal deze secundaire hier te lande nog eenige regen brengen, ook is eenige afkoeling te wachten. Voor de verdere ontwikkeling van den weers toestand ten onzent zal hoogstwaarschijn lijk ook de hooge druk in Scandinavië van belang blijken, welke ten onzent na aan vankelijke ruiming, den wind weer zal doen krimpen en ook des nachts afkoeling zal geven. LUCHTTEMPERATUUR. 11.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 5.47 uur tot Donderdagmorgen 6.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 20 Febr. voorm. 0.42 en nam. 1.08 uur. DE STAATSGREEP VAN HET SPAANSCHE LEGER. Regeering greep snel in. MADRID, 19 Februari (A.N.P.) De regeering heeft gisteravond snel ingegre pen, toen zij vernam, dat een complot was beraamd, teneinde de linkschen te belet ten de macht in handen te nemen. De autoriteiten hebben iedere poging van de zijde der hooge legerofficieren, een staats greep te doen, in de kiem gesmoord. Ge neraal Goded, die ervan verdacht wordt, de leiding van de opstandige beweging te hebben gehad, is gearresteerd. Naar aan vankelijk medegedeeld werd, was ook ge neraal Franco, een vriend van Gil Robles gearresteerd, doch dit werd later tegenge sproken. Om kwart voor vijf hedenmorgen werd door de directie van de Sureté Nationale ten stelligste ontkend, dat het leger in op stand was gekomen, of een poging in die richting was ontdekt, doch een feit is het, dat het hoofd der politie in allerijl uit Saragossa is teruggekeerd, en de plaatse lijke politiechefs voor een conferentie op het hoofdbureau van politie heeft uitge- noodigd, terwijl de geheele politie gecon signeerd is. Het agentschap Fabra meldt aan den anderen kant, dat de geruchten, die van nacht de ronde deden omtrent den mili tairen opstand, die te Cuatro Vientos zou zijn uitgebroken, niet zulk een ernstig ka rakter hadden, als aanvankelijk werd ver ondersteld. Deze geruchten zouden door de linkschen in de wereld gebracht zijn. Gil Robles heeft verklaard, dat de re geering de bijeenroeping van de nieuwe Cortes moest afwachten, alvorens af te tre den. De linkschen zouden den val van het kabinet willen verhaasten, teneinde zoo spoedig mogelijk hun politiek te kunnen doorzetten. Zonder twijfel is hierin de oorzaak te vinden van het ontstaan der ge ruchten inzake de opstandige beweging. Deze nadere uiteenzettingen zijn gevolgd op de berichten, die melding ervan maak ten, dat op het vliegveld te Cuatro Vientos een militaire opstand werd voorbereid, en dat de autoriteiten drie oficieren hadden gearresteerd. Deze geruchten veroorzaak ten te Madrid groote opwinding. Gemeld werd, dat de generaals Goded en Franco overal in het land worden gezocht, en dat een bevel tot arrestatie tegen hen was uit gevaardigd. Het Volkshuis heeft de socialistische, communistische en syndicalistische jeugd groepen gemobiliseerd en gedeeltelijk be wapend. Men gelooft, dat de regeering Portela Valladares nog vandaag zal aftreden, en dat Azana morgen de macht in handen zal nemen. De reden, waarom dit met zooveel haast geschiedt, is dat men ongeregeldhe- DE VROEGERE PASTORIE AAN DE BREESTRAAT Adres om verminking van den gevel te voorkomen Het bestuur van de vereeniging „Oud- Leiden" heeft aan het Kerkbestuur der St. Petrusparochie een adres gericht, waar in het verzoekt, bij verkoop van de pas torie (het bestuur zegt te vreezen, dat het pand als winkelhuis zal worden bestemd), eventueele verminking van den gevel te voorkomen. In dit adres wordt erop gewezen, dat het pand een fraaien gevel uit het midden van de 17de eeuw heeft, een sieraad van de stad en een van de zeer weinige gebouwen aan de Breestraat, dat niet tot winkelpand is verbouwd. De regeering plaatste dan ook dit pand op de Voorloopige Lijst van de Neder- landsche Monumenten voor Geschiedenis en Kunst. Het bestuur van „Oud-Leiden" overtuigd, dat ook het kerkbestuur waardeering heeft voor de architectonische schoonheid van het pand, dat gedurende zoo'n langen tijd tot pastorie heeft gediend, verzoekt tenslotte bij eventueele eigendomsover dracht van het gebouw te bewerkstelligen, dat dit gebouw in handen komt van hen, die niet voornemens zijn het karakter van het pand te doen veranderen. GELOOF EN WETENSCHAP. Lezing en film over Indië. Voor „Geloof en Wetenschap" heeft gis terenavond de heer J. B. Wilmink, leeraar aan de Gemeentelijke H.B.S. alhier, gespro ken over Indië, waarna ter toelichting eeni ge films werden vertoond. Het was in het jaar 1618, aldus ving de heer Wilmink zijn inleiding aan, dat de G.G. J .P. Coen aan de heeren bewindheb beren der vereenigde O.I.C. schreef: „dispereert niet, ontziet uwe vijanden niet, daar en is ter werelt niet, dat ons kan hinderen noch deeren, wandt Godt met ons is en trect de voorgaande misslaegen in geen consequentie, want daar kan in Indiën wat groots verricht worden". Ruim 300 jaren zijn er sinds dien verloo- pen en ieder bezoeker van Ned.-Indië kan constatéeren, dat ons kleine Holland wer kelijk iets groots tot stand heeft gebracht en is daarvan diep onder den indruk geko men. Drie jaren later schreef Coen: „lek sweer U bij den AUerhooghsten, dat de generale Compagnie geen vijanden heeft, die haar meer hinder en schade doen, dan d' o'nwe- tentheyt en onbedachtheyt, die onder U.Ed. regneert en de verstandigen overstemt". Deze klacht over on weten they t" is ook r.u nog actueel. Ken het Nederlandsche rijk buiten Europa. Ken Indië. 't Klinkt heel wat minder bescheiden, ook lang zoo vertrouwe lijk niet, als: Ken uw land en heb het lief. Ja, de Nederlanders die het mooiste gedeelte van hun leven in dit deel van het rijk heb ben doorgebracht, zouden het kunnen zeggen, maar spreekt Indië wel tot de ver beelding van de doorsnee-Nederlander? Velen van ons zullen zich uit hun jeugd herinneren, hoe er meegeleefd werd met de Boeren in hun wandiopigen strijd tegen Engeland. Kenden we niet allen de namen van de boerengeneraals, zooals nu de jeugd de namen leent van de helden in de lucht? Wie zijn de helden in Indië, wier daden on ze verbeelding bezig houden? Ze zijn er niet. Over vah Heutsz hoorden we als kinderen nimmer spreken. Zijn werk, de gezagsaf- rondlng, waardoor geheel Indië eerst werke lijk Nederlandsch werd, we kennen het niet. Wij, Katholieken, hadden op onze lees tafels missie-annalen, waarin we iets lazen over Afrika, China, het werk onzer missio narissen in de eigen koloniën was meestal totaal onbekend. Ook het werk op econo misch gebied, wat wisten we er van? Dat het veel geld opbracht en dat er slechts wei nigen van profiteerden. We kenden de mooie villa's van Indische menschen in Zeist, Baarn en Driebergen. We waren het er over eens, dat er in het algemeen in In dië goed geboerd werd en dat heeft onze aandacht afgeleid van het vele goede, dat in harde arbeid ten bate van Indië zelf en het geheele rijk tot stand werd gebracht. Wij hebben nog niet het besef, dat we in den en betoogingen van de linkste partyen wil vermijden. STROOM VAN VLUCHTELINGEN NAAR GIBRALTAR. woners zijn van een wereldrijk, dat zich uitstrekt over beide halfronden en over de oude en nieuwe wereld. We lazen misschien in onze jeugd de Max Havelaar van Multa- tuli en hadden diep medelijden met de on derdrukte Javaan; vele Nederlanders lezen thans de romans van mevr. Szekely-Lulofs en leeren slechts kennen het betrekkelijk primitief koloniale bestaan van menschen, die slechts aan een materieele toekomst den ken in een land zonder verleden met geïm porteerde werkkrachten. Het ware te wen- schen, dat een gelijkwaaidig talent zich eens opmaakte om het leven van dat andere Indië te beschrijven, het leven van die ve len, die niet zóó lang in Indië blijven als noodig is om „binnen" te geraken of een dik pensioen te verdienen, voor wie de In- heemsche meer is dan een gedweeë en goed koops werkkracht. Wanneer men zelf het voorrecht heeft gehad Indië uit eigen aan schouwing te leeren kennen, dan valt het zoo bijzonder op', dat eigen ervaringen, eigen indrukken, iedere keer weer bevestigd wor den door uitingen van menschen, die pas van een reis naar Oost-Indië terugkomen. Daar is iets grootsch tot stand gebracht en daar is nog veel te doen. Veel meer men schen moesten eens een reis naar Indië ma ken, zegt oud-Minister Verschuura Er valt veel te leeren en ook veel te waardeeren. Men komt diep onder den indruk van de beteekenis welke Indië ook voor het Moe derland heeft. Vooral in dezen tijd lijkt het niet ondienstig, dat elke Nederlander van die beteekenis diep doordrongen is. Het In dische gedeelte van het Nederlandsche rijk wordt ons door vele volken benijd. Wanneer thans internationale problemen worden op geworpen, zooals een betere verdeeling der grondstoffen onder de volken, dan begrijpt ieder de camouflage, welke in dat woord grondstoffen zit opgesloten. Duitschland heeft ijzererts noodig, maar niemand denkt dat daardoor Zweden wordt bedreigd, dat die ertsen kan leveren, evenmin maken de U.S. zich bezorgd over het bezit van de Zuidelijke Staten, die de katoen producee- ren. Het zijn de koloniale gebieden, waarop de oogen gericht zyn. Zeer waarschijnlijk zal een klein land niet alleen een groote in dringer kunnen weren, het zal voor deze taak ook niet zoo gemakkelijk worden ge steld, maar wel kan het betrokken worden in een grooter conflict. Het zal dan echter zeker sterker staan, wanneer het kan aantoonen, dat het bestuur van ,het koloniale rijk in goede handen is, dat er goede toestanden heersohen, dat de besten van het volk zich wijden aan de economische en cultureele ontwikkeling van land en inheeanschen. Daarvoor is ech ter allereerst kennis van het land noodig en belangstelling. Het is het wekken van deze belangstelling, welke spr. zich heden avond tot taak had gesteld. Na deze inleiding werden eenige films vertoond van de cultures en het landschap op Sumatra's Oostkust. Een zeventig jaar geleden was dit gebied een wildernis, thans is het een van de rijkst-produceerende kolo niale gebieden. Allereerst werd vertoond een film van tabaks-cultuur en bereiding. Op een opper vlakte niet grooter dan de provincie Drenthe wordt de tabak verbouwd de beste tabak ter wereld. Vervolgens een film over thee-cultuur, waarbij spr. eenige interessante bizonder- heden gaf over de economische levensom standigheden der inlandsche bevolking. Na de pauze een film over de prachtige landstreek rond het Toba-meer, een krater- meer, dat de laatste jaren naam heeft gekre gen als toeristen-gebied. In deze film kreeg men een kijkje op de pasars en op het da- gelijksch leven van de Batakkers. Aan het einde heeft de voorzitter van G. en W., prof. Carp, den spreker dank gezegd voor dezen interessanten avond. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 6651. Huber en Beugels- dyk, Leiden, Soembastraat 66. Aannemers. De vennoot: W. H. A. Beugelsdijk, is d<L 14 Febr. 1936 uitgetreden. De vennoot: J. J. Huber zet de zaak voort, als eenig eigenaar, onder den naam: J. J. Huber. 555. Naamlooze Vennootschap Wernink's Kalkfabrieken. Leiden, Hooge Morschweg 148. De statuten zijn gewijzigd. 2383. Wed. W. Driessen, Leiden, Haarlem merstraat 105. Handel in lijsten en spiegels. Overl. E.: Wed. M. R. Driessen-Bentz, Lei den, dd. 18 Juli 1935. Nieuwe inschrijving. 628. J. Sier, Leiden, Stationsplein 3. Stationsrestauratie. E.: J. Sier, Leiden. ASTRONOMIE IN DE OUDHEID. Voordracht prof. Neugebauer. Op uitnoodiging van het Leidsch Univer siteitsfonds en van de stichting Het Ne derlandsch Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum heeft prof. dr. O. Neuge bauer uit Kopenhagen gisteravond in het Kamerlingh Onnes-laboratorium alhier ge sproken over: „Astronomie in de oudheid". Een berekenende astronomie, d.w.z. een astronomie, die zich niet alleen tevreden stelt met het constateeren van astronomi sche verschijnselen, maar die ook probeert de beweging van de hemellichamen wis kundig te beschrijven en te voorspellen, is in de oudheid betrekkelijk laat ontstaan. Terwijl de Babylonische wiskunde reeds omstreeks 1000 v. Chr. een hooge bloei be reikt had en ook de Egyptische wiskunde ten minste tot 1500 v. Chr. teruggaat, be gint een exacte astronomie op zijn vroegst ongeveer 700 v. Chr. in het Egyptisch Babylonische cultuurgebied. Haar eigen lijke boei bereikt deze wetenschap eerst in de tijd van ongeveer 400 voor Chr. tot 100 voor Chr.; dus in een tijd, waarin reeds een nauw contact tusschen Grieken en Oostersche volken bestond. Toch wortelt de astronomische begrips vorming reeds in zeer ouden tijd. Zoowel in Egypte als in Babylonië, dat in dien tijd door de Sumeriërs bewoond werd, werden reeds 40 eeuwen voor onze jaartelling sys tematische kalenders samengesteld. In Ba bylonië had men een combinatie van 12 of 13 maanmaanden en het zonnejaar, zoodat zich daar reeds vroeg het probleem van de „Schaltungen" voordeed, d.w.z. dat men deze beide jaar vormen met elkaar compen- seeren moest. De verbinding van verschij ningen der hemellichamen met de geschie denis van het land, de z.g. astrologie be gint, voor zoover we tegenwoordig weten, betrekkelijk laat, waarschijnlijk niet voor 2000 v. Chr. onder de Akkaders, de Semi tische stam, die na de Sumeriërs kwam. In Egypte vond de astrologie pas in de laat ste eeuwen voor Christus ingang, in de tijd der Perzisohe overheerching. De exacte astronomie van de Babyloniërs heeft langzamerhand voorspelling van de beweging der hemellichamen mogelijk ge maakt. Vooral de bewegingen van de maan, die voor de kalender zeer belang rijk waren, zijn zeer nauwkeurig berekend. De uitkomsten, die de Babyloniërs ver kregen, hebben de Grieken gebruikt, die van him kant een zeer merkwaardige theo rie over de beweging der hemellichamen ontwikkeld hebben, die hierop berust dat men verscheidene kringloopen combineer de. Vooral door Hipparchus (circa 150 v. Chr.) en Ptolemaeus (circa 150 na Chr.) zijn deze methoden tot hooge volkomen heid opgevoerd, die dan zoowel via de Ara bische in de Indische astronomie verder bestaan hebben, als ook de basis voor het werk van Tycki Brahé, Copernicus en Kep ler gevormd hebben, wier geheele werk methode nog zeer nauw met de antieke gedachtenwereld samenhing. Pas Newton heeft door zijn wet van de zwaartekracht een geheel nieuwe ontwikkeling mogelijk gemaakt, n.l. de verbinding van astrono mie met algemeene mechanica. R.K. METAALBEWERKERS Gisteravond werd door de R.K. metaal bewerkers de jaarvergadering in het ge bouw van den R.K. Volksbond gehouden. Na opening met den chr. groet, wensch- te de voorzitter, hoewel 1936 reeds oud be gint te worden, den leden nog een „Zalig Nieuwjaar". Hij hoopte, dat 1936 wat be ter mocht worden dan 1935. De eenige aan gename herinnering aan 1935 was het 25- Jarig bestaansfeest der afd. Voor de rest was het afgeloopen jaar op economisch ter rein niet zoo heel rooskleurig geweest. De notulen werden goedgekeurd. Bij de mededeelingen kregen wij niet veel aangenaams te hooren. T. en D. wil de loonen voor de mannen met 12 pet. en voor de meisjes met 20 pet. verlagen. De R.K. loodgieterspatroons alsmede de neu trale patroonsbonds hebben kennis gege ven van een voorgenomen loonsverlaging van 10 pet., terwijl de Leidsche loodgieters vermoedelijk een contractloos tijdperk te gemoet gaan. Het begin van 1936 is dus weder niet zoo heel best. Uit het jaarverslag van den heer secre taris bleek, dat het ledental 173 bedroeg. In het afgeloopen paar herdachten ver schillende leden helaas het eerste lustrum van hun werkloosheid, dat, zoo de voor teeken niet bedriegen, dit jaar door nog meerdere leden zal herdacht worden! On geveer 60 pet. van het ledenaantal is door werkloosheid getroffen. Door lsten en 2den penningmeester wer den de financieele jaarverslagen uitge bracht. De inkomsten en uitgaven voor de bondskas waren 6630.74. Voor de af- deëlingskas waren de inkomsten 1019.39 en de uitgaven 1008.10, aldus een batig saldo van 11.29. De één-cents-kas had ontvangen en uitgegeven ƒ224.02. Uit de bondswerkloozenkas was uitbetaald 7996.14, door bemiddeling van den cri- sissteun ƒ21434.63, voor de Kerstgave ƒ225 De kasnazieners hadden kas en boeken gecontroleerd; alles was in goede orde be vonden. Ook de bondscontroleur uit Utrecht had dit gedaan. Allen brachten den penningmeester woorden van dank voor diens accuraat beheer. Voor 1936 werden twee nieuwe kasnazieners be noemd. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heeren J. Giezen, C. de Groot, Q. de Graaf, F. van Hees en gekozen de heer H. J. Hensing. Tot voorzitter werd hergekozen de heer J. Giezen. Nadat deze ook namens zijn herkozen medebestuur ders dank had gebracht voor het vertrou wen, werd de heer H. J. Hensing als nieuw bestuurslid geinstalleerd; devoorz. verwachtte van hem ook voor de toekomst een ijverig bestuurslid. Na de rondvraag volgde sluiting met den chr. groet. AGENDA LEIDEN. Woensdag Kath. Graf. Bond. Bijeenkomst Studieclub, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, R.K. Reclasseeringsver., zitting gebouw HoogL Kerkgracht, 89 uur. Donderdag, Filmvertooning door „Het Groene Kruis". Casino-theater 8 uur. Donderdag. Vergadering van St. Christof- fel, Harmonie, 8.30 uur. Spreker: de heer G. C. Bekkering. Zaterdag. „Litteris Sacrum". Leidsche Schouwburg 8.15 uur. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Februari a. s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. KATHOLIEKE REISVEREENIGING. Carnaval viering. Gisteravond organiseerde bovengenoemde vereeniging haar Carnavalsfeest in de groote zaal van den Burcht. Het feest is weer, zooals gewoonlijk, van A tot Z geslaagd, dank zij het ijverig wer ken van de feestcommissie, onder leiding van den heer van Zijl. Het was de voorzitter, de heer Schinck, die dezen avond opende met een hartelijk welkom aan de dames en heeren gasten en alle vrienden der vereeniging. Maar boven al heette hy den geestelijk adviseur, kap. Leenders, van harte welkom, die door raad en daad de vereeniging steunt en ondanks zijn drukke parochieele werkzaamheden toch tijd gevonden heeft dezen avond bij te wonen. Wij staan, aldus spr., aan de opening van dezen Carnavalsavond, maar al kunnen wij dat feest niet vieren als in het Zuiden, wij zullen toch toonen, dat wij geen saaie pie ten zijn en dit feest vieren op echt Room- sche wijze. Wij vertrouwen dat zich ook dezen avond weer vele nieuwe leden zullen laten inschrijven, opdat wij ons koperen feest in 1937 kunnen vieren met een ver eeniging van 1000 leden. Ook de technische verzorging van de ge organiseerd reizen is tot in <le finesses ge regeld en op dat gebied kunnen wij, met wie dan ook, concurreeren. Voor dezen zo mer staat een reis op het programma van 5 dagen naar Kopenhagen met de Marnix van St. Aldegonde voor den prijs van 39. Na allen een prettigen avond te hebben gewenscht kon met het vroolijke program ma een aanvang worden gemaakt. Opgevoerd werd het blijspel „Z.B.B.H.H." van Archibald Laafs. De schrijver heeft met dit stuk niets anders bedoeld dan een kijk te geven op het hedendaagsche familieleven en heeft dit gelijk een humoristischen ten- denz gegeven. Dergelijke stukken zijn vaak moeilijke opgaven voor tooneelclubs, maar de tooneelisten van de reisvereeniging heb- gisteravond met bovengenoemd spel veel succes gehad. In de entourage van een keu rig décor hebben de spelers een uitsteken de vertolking gegeven, waartoe ook veel bijdroeg het optreden van „bepaalde typen" die zelfs, zonder wat te zeggen, het publiek doen lachen Vooral de rol van Frank Hou wing werd met veel begaafdheid uitgebeeld, ondanks het feit, dat deze speler wegens plotselinge ziekte van den hoofdrolvertol ker, dezen avond moest invallen. Doch ook de rollen van Suus en Willy Bex werden op voortreffelijke wijze vertolkt. Mr. van Vroonhoven was door zijn al te vlug spre ken in de zaal vrijwel onverstaanbaar. De toeschouwers hebben dit stuk' naar waarde genoten en dit kwam tot uiting door een langdurig applaus aan het einde van ieder bedrijf. De grimeering was uitstekend verzorgd door den heer Thoolen. In de pauze nam wederom de heer Schinck het woord en dankte de dames en heeren tooneelisten voor de praestaties die zij met „Z.B.B.H.H." geoogst hebben. Dit is de eerste maal, dat de Leidsche afdeeling met een eigen tooneelclub optrad en gezien de resultaten, mogen wij zeggen, dat deze club permanent blijft. Na afloop was er een gezellig samenzijn: er werd gedanst en geschertst en er heersch- te een opgewekte stemming, die tot ons genoegen hebben wij 't geconstateerd geheel was zooals het op carnavalsfeesten behoort te zijn. Openbare les dr. C. van Nes. Dr. C. van Nes, toegelaten tot privaat docent in de orthopaedie aan de Leidsche Universiteit zal zijn onderwijs aanvangen met het geven van een openbare les op Woensdag 26 Februari te 4.15 uur in het kléin-auditorium der academie. Onder voorzittei'schap van den heer D. L. van Peursen kwam gisteravond in het Nuts- gebouw de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Militairen Pensioenbond in vergadering bijeen. De heer Br an wijk, voorzitter van het hoofdbestuur, sprak eenige waardeerende woorden tot den voorzitter, den heer Van Peursen, die de afdeeling nieuw leven heeft ingeblazen en waaraan ze haar snelle groei grootendeels heeft te danken. Hij over handigde hem de medaille van verdienste 2e klasse. Het bestuur der afdeeling werd als volgt samengesteld: Voorzitter D. L. van Peur sen; secret. J. Heering, Heerensteeg 23; pen ningmeester B. J. Haverkamp en verder als commissarissen H. Pape en A. J. Verhagen. Sinds November 1935 wist men het ledental van 4 tot 47 op te voeren. Men hoopt door een intensieve actie dit aantal in het loopende jaar nog meer uit te brei den. Na de verkiezingen. GIBRALTAR, 19 Febr. (A.N.P.) Hier komen nog steeds talrijke vluchtelingen uit Spanje aan. Daar de hotels reeds over vol zijn, worden de nieuw-aangekomenen voor een deel ondergebracht in particulie re huizen; anderen ook vinden onderdak in leegstaande vertrekken, waar zij op ma trassen slapen. Tenslotte brengen sommi gen den nacht in hun auto door. Volgens berichten uit Malaga.zijn ook Engelschen en andere vreemdelingen, die een bezoek aan die stad brachten, naar Gibraltar vertrokken. Velen, die in Gi braltar niet meer terecht kunnen, reizen door naar Tanger. Onder de vluchtelingen van adel bevin den zich de markies de la Rios, de hertog en de hertogin van Santona en de mar kiezin van Valparaise. Den Spanjaard Ji- minez werd, toen hij zich nog te Malaga bevond, medegedeeld, dat zijn landhuis in vlammen zou opgaan. Hij pakte ijlings eenige koffers en vluchtte met zijn gezin naar Gibraltar. Uit het radioprogramma blijkt, dat mor genmiddag van kwart over twee tot kwart voor drie door de A. V. R. O. een causerie wordt uitgezonden. Een bij uitstek deskun dige, dr. Ing. N. A. Halbertsma, zal daarin de vraag beantwoorden: „Welke eischen moet men aan electrische huisinstallaties stellen". Op het eerste gezicht lijkt dit een onder werp voor technici. Maar.... men behoeft maar even te bedenken, op hoeveel ver schillende manieren de electriciteit in onze moderne woning wordt toegepast, of men geeft toe, dat iedereen hiervan iets kan opsteken. Immers, wie heeft tegenwoordig niet met electriciteit in zijn woning te ma ken? Wie kan, stemme daarom morgenmiddag op de A. V. R. O. af. Men krijgt een inte ressante causerie te hooren. De naam van den spreker staat d ar borg voor. Gisteren slaagde onze stadgenoot, de heer J. H. Nijhuis Jr. te Haarlem voor sportmassage.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2