De Olympische Winterspelen te Garmisch Partenkirchen. MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Vierde Olympische Winterspelen ten einde. Sonja Henie opnieuw wereldkampioene. - Birger Ruud wint het Skispringen. - Canada slaat Engeland in den IJshockeyweostrijd. -Grootsche sluiting der spelen, die Noorwegen zeven over winningen brachten. SONJA HENIE TEN DERDE MALE OLYMPISCH KAMPIOENE. Middag van hoog kunstgenot in het Ijsstadion. Garmisch-Partenkirchen, 15 Fe bruari. (Bijz. Dienst A.N.P.) In een sensationeelen eindstrijd, waarvan de span- ning een geheel ander karakter droeg dan die, welke de snelheidswedstrijden vaak beheerscht, is het Noorsche schaatswonder Sonja Henie er voor de derde maal in ge slaagd het Olympisch kampioenschap kunstrijden te veroveren. In 1928 te St. Moritz, in 1932 te Lake Placid, in 1936 te Garmisch-Partenkirchen Olympisch kampioene, en daarbij boven dien ongeslagen wereldkampioene, het is een respectabele lijst voor een 25-jarig meisje. Jarenlang was zij onbetwist de eerste, wist niemand haar stijl en vaardigheid te benaderen en had zij geen enkele con currente te duchten. Geleidelijk is daar de laatste jaren verandering in gekomen. In verschillende landen kwamen jonge rijd sters op, die Sonja Henie wel niet even aardden, doch die zich snel ontwikkel den, tot een stijl, die toch zeker "tot de zelfde klasse als die van de Noorsche ster behoorde. Bij de laatste wereldkampipen- schappen kwam dit reeds tot uiting en met groote spanning zag men de Olympische Winterspelen 1936 tegemoet. De omstandigheden, waaronder deze verliepen, voerden deze spanning ten top. Bij het eerste gedeelte van het kunstrijden, n.l. het rijden der verplichte figuren, bleef Sonja weliswaar eerste, doch slechts met een voorsprong van 3.9 punten op haar Engelsche rivale Magdalen Colledge, die 248 punten behaalde tegenover Sonja 251.9 punten. Engelsche collega's verzeker den ons, dat bij het hooren van dezen uit slag de Noorsche de zenuwspanning van den laatsten tijd niet langer kon verdra gen en dat zij uitbrak in een huilbui, die nauwelijks te kalm eer en was, zoodat zij snikkend naar het hotel moest worden weggevoerd. De volgorde, waarin de rijdsters van middag reden, droeg er eveneens zeer toe bij de spanning te verhoogen. Als men de volgorde tot dit doel zou hebben gearran geerd, zou zij niet beter gekozen kunnen zijn, dan thans het grillige lot het heeft ge daan. De gevaarlijkste concurrente der wereldkampioene, Magdalen Colledge, was een van de eersten, die moest uitkomen, terwijl de sterke Zweedsche Vivi Anne Huiten en de Amerikaansche Vinson te gen het einde aan de beurt waren en ge volgd werden door Sonja Henie als laatste. Reeds dadelijk in het begin bleek, over welke bijzondere kwaliteiten de Engelsche beschikte. Met een volmaakte beheersching en een sprankelende fantasie, danste zij haar luchtige figuren over het ijs, ijl en fragiel en prachtig van rhythme en tempo. Het hooge puntental, dat de juryleden haar toekenden, maakte het "duidelijk, dat de eindstrijd slechts tusschen haar en Sonja Henie zou gaan. De Oostenrijkers, die in grooten getale in het Kunstijsstadion aanwezig waren, juichten hun landgenooten luide toe. Zoo wel Margarethe Lainer met haar walsfi- guren als vooral Emmy Putzinger en Hedy Stenuf verdienden dit alleszins, en jam mer was het slechts, dat het publiek zich ertoe liet verleiden de jury uit te fluiten, toen deze minder hooge punten toekende, dan men blijkbaar had verwacht en ge- wenscht. Hetzelfde geschiedde trouwens ook na de fraaie prestaties van de Tsjechi sche Vera Hruba. Voor de Engelschen was het jammer, dat Gweneth Butler, die zich bij het loo- pen der verplichte figuren vijfde had ge plaatst, door ziekte niet uit kon komen, terwijl Jepson Turner tweemaal viel en daardoor haar puntental aanzienlijk ge drukt zag. Een groot succes was natuurlijk de ver schijning van de 11-jarige Japansche Et- suko Inada, die in haar witte jurkje met de roode Rijzende Zon van Nippon op de tonen van de .Marsch Militaire" uit Schu bert's „Dreimadelrhaus" haar figuren uit voerde met een elan en durf, die nauwe lijks bij ouderen te vinden is. Haar ver richtingen wei-den zoo hoog gewaardeerd, dat zij van de veertiende plaats, die zij n". de verplichte figuren innam, bij den eind uitslag op de tiende plaats bleek te zijn gekomen, zoodat het waarschijnlijk niet voorbarig is als men in verband met haar leeftijd in haar de toekomstige wereld kampioene gelooft te zien, die eenzelfde carrière tegemoet gaat als Sonja Henie. Een lust voor het oog waren verder de prestaties van de Belgische Liselotte Lan- beck, van de Amerikaansche Maribel Vin son en van de Zweedsche Vivi Anne Hui ten. En toen kwam tenslotte Sonja Henie. Hoewel zij met haar bekende glimlach van grande vedette op het ijs verscheen, was het toch aan haar te zien, dat zij in opge wonden toestand en in groote spanning verkeerde. Toch wist het publiek nie s van de scène, die zich zooeven had afge speeld, vóór zij uit haar kleedkamer kwam. Sonja wenschte n.l., hoewel dit tot nog toe voor geen van haar 22 'voorgangsters was gebeurd, dat het ijs voor haar opnieuw zou geschaafd en gedweild worden. De kamp rechters onderzochten de baan, consta teerden, dat deze in uitstekenden toestand verkeerde en .weigerden. Na een korte uitbarsting verscheen Sonja zooals wij reeds zeiden vriendelijk glimlachend op het ijs. Toen reed zij, zooals tenslotte toch alleen maar Sonja kan rijden, met een volkomen beheersching en zelfverzekerdheid van de ster, die jarenlang geen rivaal naast zich kende, met de elegance en gratie van de virtuose, die op haar gebied het hoogste bereikte, wat te bereiken viel. Daverende toejuichingen vielen aan het slot ten deel. Golden zij de Olympische kampioene? Het publiek, dat naar huis ging, wist het niet. De berekening van het toegekende puntental is ingewikkeld en kost tijd. Pas 's avonds werd bekend, dat Sonja inderdaad ten derde male den Olym- pischen eerepalm had weggedragen, zij het ook met een kleinen puntenvoor- sprong, n.l. 424,5 punten, gevolgd door Magdalen Colledge met 418,1 punten. Vivi Anne Huiten kwam op de derde plaats met pas 394,7 punten. Vele geruchten doen om de kampioene de ronde. Velen achtten het zeker, dat zij, nu zij opnieuw heeft gezegevierd, zich zal terugtrekken, nog in de volle glans van haar roem, ongeslagen door de rivalen, wie zij in dit geval waarschijnlijk den Olympischen titel zal overlaten. Of het waar is? Als elke andere vrouw en vooral als elke andere ster van haar grootte hult ook Sonja zich in de raadsel achtige geheimzinnigheid van 't zwijgen op alle vragen, die men haar hierover stelt. BIRGER RUUD OLYMPISCH KAMPIOEN SKISPRINGEN. Overweldigende belangstelling. Garmisch-Partenkirchen, 16 Fe bruari (Bijz. Dienst A.N.P.) Zoo brak dan de laatste dag aan van de Vierde Olympische Winterspelen, met als hoogte punt de spring wedstrijd op den grooten Olympischen schans en tot besluit de ijs- hockeywedstrijd AmerikaCanada, ge volgd door de sluitingsplechtigheid op den Gudiberg. De belangstelling was op dezen slotdag overweldigend. Reeds in den nacht stroomde een eindelooze stoet van auto's en bussen naar Gnrmisch-Partenkirchen. De verkeersregeling was wederom uit muntend. Reeds om vijf uur in den mor gen rolden de eerste extra treinen binnen, welke uit- alle deelen van Duitschland geestdriftige toeschouwers aanbrachten. De menschenmenigte stroomde in de eer ste ochtendschemering naar het Skistadion en het geheel bood een onvergetelijk beeld, evenals het aspect, dat het Olympische Skistadion reeds een uur voor het begin van den springwedstrijd bood. Honderd veertig duizend toeschouwers bevolkten de tribunes, alsmede de groote helling van den Gudibergschans, den uitloop van den kleinen Olympischen schans, om kort te gaan elke plaats, welke uitzicht bood, was bezet. Er brak een jubel van geestdrift los, toen kort voor elf uur Rijkskanselier Hitier op de eere-tribune verscheen. Hij 1 was vergezeld van de Rijksministers Gö- ring en Göbbels, Oppergroepsleider Brück- ner en vele andere autoriteiten. Verder zag men de vertegenwoordigers van het I.O.C., o.a. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, den voorzitter van het N.O.C., den Burgaarschen Minister Tschaparachikoff, dr. Theo Schmidt (Oostenrijk). Verder waren aanwezig de Rijksminister van Oor log, Von Blomberg, dr. Karl Ritter von Halt, de Rijkssportleider Von Tschammer und Osten en Staatsminister Wagner. Precies om elf uur kondigde trompetge schal aan, dat de eerste springer was ge start. De hemel was met wolken bedekt en van tijd tot tijd regende het fijntjes. De stemming van het publiek kon echter niet beter zijn. In totaal namen 50 springers aan den wedstrijd, welke uit een tweetal sprongen bestond, deel. Hoewel na afloop van de beide spron gen werd aangenomen, dat de Zweed Sven Eriksson den Olympischen titel had behaald, aangezien zijn sprongen niet al leen de grootste, maar ook de volmaakste waren, werd de Noor Birger Ruud toch nog vóór hem geklasseerd, zoodat de laat ste het Olympisch kampioenschap won. NOORWEGEN EERSTE IN HET LANDEN- KLASSEMENT. Zeven Olympische titels gewonnen. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 16 Fe bruari (Bijz. "Dienst A. N. P.). Op de Vierde Olympische Winterspelen heeft Noorwegen zeven Olympische titels ver overd en wel door Hagen, in den samenge- stelden langenafstands- en springwedstrijd Birger Ruud in den springwedstrijd, Son ja Henie in het kunstrijden voor dames; Ballangraud op de 500, 5000 en 10.000 Me ter en Madthisen op de 1500 Meter hardrij den. Daarop volgden Duitschland met drie, Zweden met twee Olympische titels en ten slotte Finland, Oostenrijk, Engeland, de Vereenigde Staten en Zwitserland elk met een Olympischen titel. Hst landenklassements, samengesteld vol gens de eerste tot en met de zesde plaats waarvoor den eersten prijswinnaar zes punten, den tweeden vijf p., den derden vier punten, den vierden drie punten, den vijfden twee punten en den zesden een punt werden toegekend luidt als volgt: 1. Noorwegen, 100 punten. 2. Duitschland, 47.5 punten. 3. Zweden, 43,5 punten. 4. Finland, 38 punten. 6. Oostenrijk, 26.5 punten. 5. Amerika, 32.5 punten. 7. Engeland, 22 punten. 8. Zwitserland, 20 punten. 9. Canada 9 punten. 10. en 11. Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije, 7 punten. 12. België, 5 punten. 13. en 14. Nederland en Frankrijk, 4 punten. 15. en 16. Italië en Japan, 3 punten. 17. Polen, 2 punten. Zooals men ziet kreeg Nederland 4 pun ten en wel voor de prestaties van Langen- dijk met 3 punten voor de vierde plaats op de 5.000 Meter en 1 punt voor de zes de plaats op de 10.000 Meter hardrijden. EéN MILLIOEN TOESCHOUWERS TE GARMISCH. Een Olympisch record. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 16 Fe bruari (Bijz. Dienst A. N. P.) Naar wij heden vernamen werden de Vierde Olym pische Winterspelen te Garmisch Parten kirchen door één millioen toeschouwers be zocht. Tachtig procent van dit aantal wa ren betalende bezoekgrs. Alleen op den sluitingsdag waren 130.000 betalende be zoekers aanwezig. In 1924 bij de Ie Olympische Winterspe len te Chamonix zijn totaal 33.000 toeschou wers geweest, bij de lie Olympische Win terspelen in 1928 te St. Moritz 45.000 en bij de Ille Olympische Winterspelen in 1928 te Lake Placid gehouden, 100.000. Ook op dit punt heeft Garmisch-Partenkirchen dus een Olympisch record gevestigd. Zijn magnifieke houding en ski-voerjng had bij de puntenberekening den doorslag gegeven. Het eindklassement geeft de volgende namen aan den kop: Eerste en Olympisch kampioen: Birger Ruud (Noorwegen) 75 en 74,5 Meter, 232.0 punten; 2. Sven Eriksson (Zweden) 76 en 76 Meter, 230,5 punten; 3. Reidar Andersen (Noorwegen) 74 en 75 Meter, 223,9 punten; 4. Kaare W-übcrg (Noorwegen) 73,5 Me ter (correctie met 0,5 Meter bij nieuwe op meting) en 72 Meter, 227,0 punten: 5. Sta- nislaw Marusarz (Polen) 73 en 75,5 Meter, 221,6 punten. DE VIERDE OLYMPISCHE WINTER SPELEN GESLOTEN. GARMISCH PARTENKIRCHEN, 16 Fe bruari. (Bijz. Dienst A. N. P.). De vierde Olympische Winterspelen zijn besloten met een grootsch slotfeest in het Skista dion, waarbij de Duitsche gastheeren hun best'hebben gedaan door een fantastisch schouwspel op den Gudiberg, den bezoe kers van de Olympische Winterspelen een onvergetelijke indruk mee te geven. Vanmorgen scheen het, dat de slotcere monie in het water zou vallen. Want niet alleen stond de thermometer al vroeg in den ochtend vrij ver boven het nulpunt, doch bovendien viel er een flinke stortre gen. Gelukkig klaarde het weer later op den dag op en wel zoodanig, dat we niet kun nen spreken van een zonnigen winterdag, maar van een fraaien voorjaarsdag. De sneeuw op de straten veranderde in een vieze bruine modder, zooals we die ook in ons vaderland kennen, en zoowel de daken der huizen als de Zuidelijke berg hellingen tpo-nden weer natte donkere plekken, waar de sneeuw verdwenen was. Dit inzettende dooiweer komt gelukkig op het tijdstip, dat het de Spelen niet meer kan schaden. We hebben het tien dagen geleden bij de opening en ook verleden week Zondag reeds gehad over de drukte, die het kleine Garmisch-Partenkirchen nauwelijks kan verwerken. Vandaag zijn echter alle re cords geslagen. Extra treinen uit alle dee len van Duitschland en uit het buitenland, vooral uit Oostenrijk, brachten tienduizen den bezoekers naar Garmisch. De extra treinen uit Munchen kwamen met tus- schenpoozen van zeven minuten binnen en het stadion braakte mensphenmenigten uit, die in het stadje nauwelijks een plaats konden vinden, waar zij eenige rust of verversching, laat staan voedsel, konden genieten. Daarbij kwamen duizenden auto's, die zoodanige verkeersopstoppingen veroor zaakten, da,, het autoverkeer urenlang vol komen vastzat en men zelfs verafgelegen plaatsen het- snelst te voet icon bereiken. Vóór het Skistadion waar tegen elf uur het skispringen begon, waarvoor een ge weldige belangstelling bestond, konden echter ook de voetgangers nauwelijks pas- seeren vanwege de dichte afzetting door een groote S.S.-macht, in verband met het bezoek van den Fiihrer. Voor het Olym- pia-Haus stond een eerewacut van Hitler's Lijfstandaard opgesteld en kort voor het begin van den springwedstrijd arriveerde Hitler, die vergezeld werd door de Rijks minister Frick, Generaal Von Blomberg, dr. Göbbels, Göring en Rust. Voorts waren in het Olympia Haus aanwezig Graaf de Baillet Latours, de leden van het I. O. C., en de presidenten der Nationale Olympi sche Comité's, Staatssecretaris Meissner, Rijksstadhouder Ritter von Epp en gene raal Fritsch. In het Skistadion had men op het gedeel te, onder de groote Olympiaschans, die voor den uitloop der springers vrij moest blij ven, de geheele overige ruimte benut voor staanplaatsen, en deze groote oppervlakte zag zwart van de dicht opeengedrongen menschenmenigte. Alle tribunes waren stampvol en vol gens officieele opgave waren bij het ski springen ruim 130.000 betalende bezoe kers aanwezig. Als men daarbij nog weet, dat ook alle omringende heuveltoppen en ook de vlakte voor het Skistadion, waar van met de hooge springschans kan zien, dicht bezet waren met niet oetalende kij kers, dan kan men eenigszins nagaan, hoe hopeloos alles vastliep, toen na afloop van het skispringen deze geheele reusachtige menigte weer terugwilde naar het cen trum van Garmisch en in de richting van het station, in welles nabijheid het Kunst ijsstadion is gelegen, waarin om half drie de laatste wedstrijd van het IJshockeytour- nooi CanadaVereenigde Staten, begon. Onze persautobus, die tal van faciliteiten bezat en herhaalde malen voorrang genoot legde den afstand, waarover een taxi in normale omstandigheden nog geen tien mi nuten doet, in ongeveer vijf kwartier af. Toch schijnt men van de in de ochtend uren gemaakte verkeerstechnische fouten geleerd te hebben In den namiddag, na afloop van den ijshockeywedstrijd, ging het vrij snel opnieuw naar het Skistadion, waar het sluitingsfeest tegen vijf uur, in tegenwoordigheid van Hitler, en de ove rige eeregasten, zou aanvangen. HET SLUITINGSFEEST IN HET SKISTADION. Het geheele middenterrein was om zoomd door militaire troepen-formaties, S.S.-troepen en Arbeidsdienst. Deze laat ste stond bovendien op vier rijen langs de helling van den Gudiberg tusschen de beide springschansen. Midden op het veld, voor het Olympia Haus, stond het podium voor de Olympi sche overwinnaars en dicht daarbij een ta fel, waarop de gouden, zilveren en bron zen medailles en de daarbij behoorende oorkonden in roode portefeuille. Te kwart over vijf kondigde trompetge schal de intocht der vaandeldragers aan, en in rijen van twee werden de vlaggen der acht-en-twintig deelnemende landen bin nengedragen. Evenals bij de openingsceremonie liep Griekenland geheel vooraan en kwam Duitschland het laatste, terwijl de overige landen in alphabetische volgorde mar cheerden. De Nederlandsche vlag werd ditmaal ge dragen door onzen kranigen schaatsenrij der Langedijk, in zijn met oranje afge biesd blauw sportcostuum. Nadat de vaandeldragers zich hadden opgesteld, marcheerJj> ondei de tonen van de muziek der ter zijde opgestelde militaire" kapellen, de Olympische over winnaars binnen. Van elke tak van sport marcheerden de winnaars der drie Olympische medailles in het défilé. Voorop gingen de militaire skipatrouille van Italië, Finland en Zwe den. Daarop volgden de ski-estafette ploe gen van Finland, Noorwegen en Zweden, en vervolgens de winnaars c'.er overige skinummers, waarbij vooral de Duitschers Franz Pfnür en Christl Cranz, doch niet minder hartelijk ook de Noor Birger Ruud, werden toegejuicht. Vervolgens kwamen de ijshockey-teams van de nieuwe wereld kampioen Engeland, Canada en de Veree nigde Staten waarbij vooral ue Canadeezen niet minder luid werden toegejuicht dan de Engelschen. Hierop volgde de kam pioene kunstrijden Sonja Hmie, blijkbaar bevrijd van den druk van de laatste da gen, opgewekt lachend, gekleed in haar bekende witte bontmantel, voorts stappend naast haar Engelsche en Zweedsche riva len, de Oostenrijksche kampioen Karl Schafer en het luid toegejuichte kampioens paar Maxie Herber en Ernst Baier. Bij de schaatsenrijders gold het daverende ap plaus van het publiek in hoofdzaak den phenomenalen drievoudigen Noorschen kampioen Ballangrud. De Amerikaansche en Engelsche bobbe manningen vormden het laatste gedeelte van den stoet, die gesloten werd door de Oostenrijksche groep ijsschieters, in hun Tiroolsche dracht, die een overwinning by het ijsschieten hadden behaald. Nadat alle Olympische overwinnaars zich tegenover de eeretribune hadden op gesteld, begon de protocolaire Olympische ceremonie, die werd aangekondigd door de luidsprekers met de woorden: „Achtung achtung. Olympische Siegerehrung". ,De president van het I. O. C., Graaf de Baillet Latour. en de president van de Organisatie Comité, dr. Karl Ritter von Halt, begaven zich naar het podium in het middenveld. De namen der eerste drie in de gecom bineerde slalom en afdaling voor dames werden afgeroepen en Christl Cranz, Ka- the Grasegger en Laila Schuu Nilsen be traden het podium, waar Graaf de Bail let Latour hun onder gejuich van het publiek de handen drukte en hun de gou den, de zilveren en bronzen medaille uit reikte. Langzaam ging aan de groote vlag- gemast aan den voet van den Gudiberg en aan de mast ter rechterzijde daarvan de Hakenkruisvlag omhoog, terwijl aan de derde mast de Noorsche vlag omhoog ging en de muziek het Duitschlandlied inzette, terwijl tegelijkertijd de bergbatterij ter zijde van de kleine springschans een salvo van drie saluutschoten afvuurde. Od het Duitschlandlied volgde het Horst Wessel- lied en toen kwamen de winnaars van de heeren slalom en afdaling aan de beurt Opnieuw ging aan twee masten de Haken kruisvlag omhoog en aan de derde de Fransche driekleur ter eere van Allais, en opnieuw klonken de twee Duitsche na tionale liederen. Voor de ski-estafette ploegen ging de Fransche vlag aan de eeremast omhoog en daarnaast de andere Scandinavische kruis- vlaggen van Noorwegen en Zweden, ter wijl voor de overwinnaars van den 18 km. skiloop dezelfde vlaggen in andere volg orde omhoog gingen, nl- de Zweedsche aan de middenmast en de Finsche aan de link- sche mast. Voor den samengestelden skiwedstrijd lange afstand en springen ging de Noor sche vlag aan alle drie de masten en voor de eerste maal dus ook aan de hoofdmast omhoog. Het Noorsche volkslied klonk voor de eerste maal, gescandeerd door de saluutschoten der bergbatterij. De Scandinaviërs bleken op de Winter- spelen wel hun stempel te hebben gedrukt, want onmiddellijk daarna, voor den 50 km. skiloop, ging aan alle drie de masten de Zweedsche vlag omhoog. En zoo ging het door. Hilariteit ont- i stond bij het publiek, toen de Olympische kampioenen der schaatsenrijders gehuldigd werden. Viermaal betrad 3allangrud het podium, slechts eenmaal stond hij de mid denplaats aan Mat'.iisen af, maar alle vier keeren ging de Noorsche vlag aan de mid denmast omhoog, wat trouwens ook het geval was voor Birger Ruud en Sonja Henie. In totaal zeven maal, waarvan vijf maal na elkaar, weerklonken de tonen van het Noorsche volkslied: „Ja vi elsker det'te landet „som det stieger frem" („Ja, wij houde.i van het land, dat zoo stoer oprijst."). Het spelen der volksliederen wekte trou wens nog wel eens verwarring in het pu bliek, b.v. toen op het Duitschlandlied ter eere van het Duitsche kampioenspaar Maxie Herber en Ernst Baier dezelfde me lodie volgde ter eere van Karl Schafer en men zich pas na eenigen tijd realiseerde, dat dit ook de wijs van het Jostenrijksche volkslid was. Hetzelfde geschiedde na het „God save the King" voor de Engelsche ijshockeykampioener. toen «ezelfde melo die werd gespeeld voor de Zwitsersche kampioenen der 4-persoons bob. Na het Amerikaansche volkslied voor de Amerikaansche kampioenen der 2-persoons

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5