ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE AANRIJDING. Vader van zes kinderen gedood. Gistermorgen te omstreeks elf uur is de heer J. Diepstraten, toen hij per fiets dc Nieuwstraat te Gilze wilde oversteken, aan gereden door een vrachtauto komende uit de richting Dongen. Diepstraten werd van j de fiets geslingerd. Hij bekwam een sche- delfractuur en een bloeduitstorting. In be- wusteloozan toestand is de man, in een na bijgelegen café binnengedragen, waar hij des middags is overleden. Hij laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter. AUTO TE PLETTER GEREDEN. De twee inzittenden zwaar gekwetst. Gistermiddag is een personenauto, thuis behoorende te Roosendaal, en komende uit de richting Breda op weg naar Roosendaal, op de Bredasche baan tegen enkele boomen opgereden, tengevolge waarvan de wagen totaal werd vernield en de beide inzitten den ernstig gewond. De bestuurder, zekere Veraart, uit Roo sendaal, is vermoedelijk, hetzij als gevolg van te hard rijden ofwel dat de remmen niet goed functionneerden, de macht over het stuur kwijt geraakt, waardoor de auto achtereenvolgens tegen twee boomen langs den weg opbotste, zoodat de boomen groo tend eels werden ontveld. Zoowel de be stuurder als de mede-inzittende, zekere Raaymakers, eveneens uit Roosendaal, wer den over den weg geslingerd, waarbij de eerste een dubbele beenbreuk en de andere een bekkenfractuur opliep, terwijl beiden overigens ernstige verwondingen bekwamen en over inwendige pijnen klaagden. Op ad vies van dr. Van Son, uit Oudenbosch, die de eerste medische hulp verleende, werden de beide slachtoffers naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. Van de auto was in één woord geen stuk meer heel en zelfs een tweetal vleesch- machines, welke in den wagen werden ver voerd, waren totaal vernield. „Msb." KAPPERSZAAK TE ALKMAAR AFGEBRAND. In de kapperszaak van den heer Geels aan het Verdronken Oord te Alkmaar heeft Vrijdagmiddag een felle brand gewoed, die het geheele perceel in de asch heeft gelegd. Terwijl de familie aan tafel zat voor het middagmaal, ontstond in den heerensalon brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners niet meer langs de trap de straat konden bereiken. Buren plaatsten ladders tegen den gevel en langs dezen weg konden alle negen bewoners het huns verlaten. De redding was moeilijk, vooral doordat er vier kinderen waren van anderhalf tot 4 V, jaar, en de vrouw des hui zes, die herstellende was van een langduri ge ziekte. Hoewel de brandweer met al het beschik bare materiaal ter plaatse was, brandde het drie verdiepingen hooge pand geheel af. De belendende perceelen konden worden behouden. De geheele inboedel ging verlo ren. De schade wordt door verzekering ge dekt. SIGARENFABRIEK TE TEGELEN AFGEBRAND. Te Tegelen is gistermiddag door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de siga renfabriek van den heer Lempen. Voorbij gangers zagen rookwolken uit het gebouw komen en waarschuwden de arbeiders. Het vuur was op een der droogzolders' ontstaan, waar het gretig voedsel vond in de voorraden tabak en gedeeltelijk vervaar digde sigaren. Onmiddellijk werd de brandweer uit het missiehuis Steil gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en slaagde er spoedig in, de belendende gebouwen te vrijwaren. Het aangetaste perceel brandde tot den grond toe af. Ook de geheele voorraad grondstoffen en de machines gingen totaal verloren. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. GEMEENTE-ONTVANGER GEARRESTEERD. Zichzelf wegens ernstige fraude aangegeven. De gemeente-ontvanger der gemeente Giize-Rijen J. J. B. heeft zich, naar eerst thans bekend wordt, bij den Officier van Justitie te Breda gemeld met de mededee- ling, dat hij ernstig fraude heeft gepleegd. Na verhoor door den Oofficier van Justi tie is B. in hechtenis genomen en in het huis van bewaring te Breda opgesloten. Omtrent dsn omvang van het verduisterde bedrag vermoedt men, dat deze een bedrag van 3000 beloopt, doch in welingelichte kringen meent men, dat dit aanzienlijk hooger zal blijken te zijn, aangezien de frau de over een tijdvak van eenige jaren loopt. DEFECT ROER TENGEVOLGE VAN DR1JFIJS. Uit Schellingwoude wordt gemeld: Gister morgen te omstreeks acht uur is het roer van de Stanfriesboot „Leeuwarden 2", ten gevolge van het zware drijfijs, defect ge raakt. De „Leeuwarden 2" is nabij Pampus in het ijs blijven steken. Door het schip „De Vereeniging" van de Enkhuizer Stoomboot- dienst, is de „Leeuwarden 2" gistermiddag naar het dok van de firma Verschure te Am sterdam gebraoht, waar een onderzoek zal worden ingesteld. SMOKKELEN AAN DE ZUIDGRENS. Gloeilampen en vleeschwaren onder de smokkelwaar opgenomen. Men schrijft uit Weert aan de „Msb.": Het smokkelen duurt onverminderd voort trots strenge bewaking van mare- chaussée, kommiezen en crisisopsporings dienst, ja neemt wellicht nog eer toe. De aanhoudingen van kleinere partijen, die door smokkelaars te voet of per fiets uit België over onze grenzen komen zyn aan de orde van hoofdzakelijk den nacht. Donderdag had te Budel in de kom der gemeente een belangrijke aanhouding plaats, welke bewijst, <jat behalve margari ne en suiker ook andere artikelen in trek zijn. Door de kommiezen werd daar n.l. aan gehouden de vrachtauto van den vrachtrij* der P. J. v. V. uit Schoot onder die gemeen te, die bleek te bevatten circa 600 electrische gloeilampen en 350 kg. gerookte vleesch waren. Wagen en lading werd in beslag genomen en de vervoerder bovendien geverbaliseerd. Het zal een duur grapje worden. Bovendien wisten de kommiezen aldaar nog beslag te leggen op 300 kg. Belgische margarine benevens 5 rijwielen en noteer den zij 3 verbalen. Onder Maarheeze werden een paar smok kelaars aangehouden met 50 kg. margari ne, 50 kg. suiker en 2 rijwielen. INGEZONDEN STUKKEN Benoeming Gemeente-Secretaris te Voorschoten. Voorschoten, 8 Febr. 1930. Met heel groote verwondering en wellicht ook ontstemming zullen de katholieken van Voorschoten uit het Raadsverslag in uw ge acht blad van Woensdagavond kennis geno men hebben van de benoeming van den nieuwen gemeente-secretaris. Nu er een nieuwe burgemeester en ook een nieuwe gemeente-secretaris zouden komen, hoopten de katholieken dat één de zer twee leidende functionarissen een ka tholiek zou zijn: daarop hadden wij toch wel recht en ook in uw blad is daar reeds vóór eenige weken de aandacht op geves tigd. De hoop was dan ook gesteld op den secretaris, waarvoor we de meeste kans mochten hebben. En nu er nog niets van een nieuwen bur gemeester bekend is, wordt wel hals over kop een gemeente-secretaris benoemd, die natuurlijk weer n i e t-katholiek is. Waarom hebben onze katholieke raadsleden hieraan medegewerkt? Volgens uw verslag heeft geen onzer kaïtholieke leden er ook maar een woord over gezegd: dus was het voor stel reeds tevoren in kannen en kruiken klaar? Had men dan geen krachtiger hou ding kunnen aannemen? Moeten we ons weer in den hoek laten trappen? En waarom werken onze katholieke raadsleden bovendien nog mede aan de be noeming van iemand (zijn capaciteiten bui ten beschouwing latend) die den huwbaren leeftijd reeds verre gepasseerd is en er blijkbaar niet aan denkt om een eigen ge zin te stichten en dan als vrijgezel reeds een salaris van ƒ3900.(althans volgens het zelfde verslag) geniet? Is dat medewerking verleenen aan de vorming van (katholieke) gezinnen? Neen in dit geval hebben onze kath. vertegenwoordigers in den raad zich wel van hun slechtste kant laten zien. Het ware anders wel te wenschen, dat er op het vrijgezellen-gemeente-bureau eens een degelijk huisvader kwam te zitten. Laten we hopen, dat dit mogelijk wordt door een katholieken ontvanger, al zal dat natuurlijk ook wel weer langs onze katho lieke neus weggaan. Geachte Redactie, mede namens vele an deren dank ik u zeer voor de verleende plaatsruimte. P. De nieu w-benoemde gemeente-secre taris van Voorschoten is reeds 26 jaar werkzaam op de secretarie en is reeds lan ge jaren als waarnemend secretaris opge treden. De benoeming van een ander tot gemeentesecretaris zou getuigen van al heel weinig waardeering voor de arbeid van den heer Schram de Jong. Van de 11 raadszetels worden er slechts 3 bezet door kath. afge vaardigden. In het dag. bestuur der ge meente heeft een Kath. wethouder, de heer Mens, zitting. Het lijkt ons nu wel billijk, als de Raad, wanneer zioh voor de thans opengekomen functie van gemeente-ontvan ger goede Katholieke candidaten aanmelden, een Katholiek tot gemeente-ontvanger zou benoemen. Red. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Huisbroei- en Huisvlijttentoonstelling. Gistermiddag had de officieele opening plaats dezer expositie, welke de geheele groote zaal van het Hotel In een toover- zaal heeft herschapen. Tegenwoordig wa ren. de beide Zeereerw. Heeren Pastoors der beide kerken, Kapelaan Voortwist en Kape laan Merks, Mr. D. F. Pont, Burgemeester, de Commissie van organisatie, de jlury meerdere Raadsleden, besturen van Bloem bollencultuur en van het H.B.G., van de Hanze enz. enz. Allen kwamen samen in de koffiekamer. Het eerst werd het woord gevoerd door Kap. Voortwist, voorzitter der Commissie. Deze heet allen hartelijk welkomen bij de opening der 3e expositie. Het verheugt hem, dat zoo talrijk velen aan de uitnoodiging hebben gehoor gegeven; de St. Josephge- zellen, de K.J.C., de Volksbonders, „St. Deus Dedit" en de kinderen der scholen hebben hun beste beentje voorgezet en hebben on der gebrekkige en moeilijke omstandighe den een resultaat bereikt, dat de Flora van 1935 nabij komt, zij het op bescheidener schaal. Naast de vermeerdering van vak kennis is hier paedagogische waarde gede monstreerd, die in dezen moeilijken tijd de gedachten afvoert van de ellende en doet zien hoeveel mooi het vak en de wereld nog biedt. Dank brengt spr. aan de Commissie en haar actieve medewerkers; aan de vak- vereenigingen, die geldelijk steunden; aan de Firma's „Leeuwenstein" en Lommerse- Schrama en niet het minst aan de Jury, dde een zeer moeielijk werk heeft volbracht. De heer C. Ph. Freriks spreekt waardee- rende woorden inzake de perfecte indee ling; ook verheugt het hem, dat de N.euwere Triumph en Mendeltulpen een ruime plaats hebben erlangd; onder primitieve omstan digheden is hier gebroeid, wat zeker voor deel biedt inzake de mogelijkheden van de teelt. Vervolgens geeft hij de enorme lijst der prijswinnaars en -winsters. Hierna wordt het woord gegeven aan den Burgemeester, die de opening zal verrich ten. Deze acht het een voorrecht, hier een kort woord te mogen spreken. Het is een prettig contact voor het Gemeentebestuur. Hier komt uit, wat er leeft De tentoonstel ling beoogt een dubbel doel: het werk kweekt den lust aan tot huiselijkheid en toont hoe groot de belangstelling is der jeugd tot wat haaT trekt. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de Commissie en verklaart de tentoonstelling voor geopend. De Burgemeester reikt tevens de hoofd prijzen, de bekers, met een felicitatiewoord uit. Kap. Voortwist zegt hem hartelijk dank. De heer D E. Nieuwenhuis spreekt ver volgens namens het H B.G., de heer Bijl na mens Bloembollencultuur. Laatste spreker is Pastoor Kosters. Deze zegt, dat bloemen altoos blij maken; hij bewondert de zorg aan het werk besteed, waardoor de jeugd wordt opgevoed op te zien naar den Al- machtigen Schepper, die dat alles gaf. Kap Voortwist dankte ten slotte allen. De tentoonstelling is een geweldig iets; nog nimmer zagen de beste vakkenners iets dergelijks; we vertrouwen dan ook, dat zeer velen heden en Zondag daar zullen gaan ge- nieten van hetgeen geboden wordt. De ten toonstelling is dat overwaard. KATWIJK. Geboren: Janna, d. van H. Messema- ker en T. de Jong Huig, z. van D. Groen en C. van Duyn Petronella, d. van P. Kulk en A. Haasnoot Maria Agada, d. van C. van der Plas en W. Zuyderduyn Cor- nelus, z. van J. van Duyvenvoorde en L. van der Plas. Ondertrouwd: C. Krijgsman en M. van der Plas J. Schaap en N. van der Wiel. Getrouwd: D. Hellenberg en L. van Duyn. Overleden: R. van Duyvenbode 82 j., wedr. van A. den Hollander Gijsbert, z. van G. Guyt en E. van Duyn 11 wk. Arie, z. van W. van der Bent en G. Aande- wiel 2 mnd. Willempje Boezaard 7 mnd., z. van T. Boezaard en L. van der Plas. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvoering. Ponderdag gaf het R. K. Zangkoor „St. Caecilia", met medewerking van „Maris Stella", een uitvoering ten bate van het parochiehuis. Het was een schitte rend geslaagde avond. Er was voor elk wat wils, zangnummers voor gemengd koor, idem voor mannenkoor, voor kwartet met pianobegeleiding, kluchtspel, zangcouplet ten, enz., terwijl de pauzen aangevuld wer den met zang, wat al bijzonder veel op volkszang ging gelijken. Dit laatste bewees, GEMEENTERAAD VAN WOERDEN Deze vergadering op Woensdag j.l., die om 2 uur zou aanvangen, begon eindelijk om half vier, gezellig voor de pers en de vele belangstellenden. Tegenwoordig met den voorz. alle le den. Na lezing van het gebed en goedkeu ring der notulen behoudens een kleine opmerking van den heer Lunenburg deed de voorz. mededeeling van de inge komen stukken, waaronder een adres der middenstandsvereenigingen betreffende het marktwezen. In dit adres wordt er op gewezen, dat deze markt hoe langer hoe meer nadeel oplevert voor de hier geves tigde neringdoenden en enkele middelen aangewezen om hierin zooveel mogelijk verbetering te brengen. Vrijwel algemeen was men tegen opheffing der markt, doch voelde men er wel voor, bijv. door ver hooging van marktgelden een vaste som van bijv. 10.per jaar, het sommigen, die slechts een enkele maal hier komen, dit te beletten. B. en W. zullen zich in verbinding stellen met de middenstands vereenigingen, terwijl ook de marktcom- missie het hare zal bijdragen een bevredi gende oplossing te vinden. Het ontslag aan den gemeente-ontvan ger, den heer Burger, wordt op de meest eervolle wijze gegeven, terwijl ook de voorz. eenige zeer waardeerende woorden aan den scheidenden functionaris wijdt. Tot verlaging der woninghuren met we derom 10 pet. ingaande 7 Maart e.k. is door den Minister toestemming gegeven. De geheele raad juichte dit voorstel toe. De tarieven voor de nieuwe begraaf plaats zullen door de fin. commissie nog eens onder de oogen worden gezien, ter wijl de gastarieven, die slechts voor een jaar zouden gelden, met 3 maanden worden verlengd om een goed overzicht van de werking te verkrijgen. De hoofdschotel. Daarna de hoofdschotel: de Begrooting. De heer Cnossen opent de algemeene be schouwingen met een blik op de algemee ne toestand der gemeente, een toestand, die nu niet bepaald rooskleurig kan wor den genoemd. Vervolgens treedt de heer Cnossen in een beschouwing over de plaats gehad hebbende wethoudersverkiezingen. Hij stelt er prijs op, dat hier in openbare ver gadering ter kennis wordt gebracht, wat aan die verkiezingen is voorafgegaan. De C.H.-fractie was van oordeel dat naast een C.H. wethouder getracht moest worden een A.R. in het college te brengen. Blij kens een vlak na de verkiezing door den heer Lunenburg uitgesproken rede, was de R.K. fractie een andere meening toege daan, doch dat laat ik thans rusten. De C.H. bleven bij hun eerste opvatting en zochten contact met de A.R. Daarna werd vergaderd met de raadsleden van Gemeen tebelang. Waar aanvankelijk zich niemand van de C. H. zich beschikbaar stelde, werd den heer van Doorn met aandrang ver zocht zich beschikbaar te stellen; deze weigerde echter beslist, waarna den heer van Doorn door den heer Cnossen per soonlijk werd medegedeeld, dat hij dan verantwoordelijk zou zijn, wanneer een R.K. wethouder zou worden genóemd. De heer van Doorn schoof echter deze verant woordelijkheid op de C. H., waarna dezen den heer Sonneveld verzocht deze functie to aanvaarden, waartegen Gem. Belang zich niet verzette. De heer Sonneveld ver zocht 'n week bedenktijd, in dien tusschen- tijd gaven de heeren van Gem. Belang kennis, dat zij een candidatuur Sonneveld niet zouden steunen, doch die van den heer Zon, welk voorbeeld door de A. R. werd gevolgd. Ofschoon door de C. H. sa menwerking met de R. K. werd afgewe zen, besloten dezen toch de candidatuur- Sonneveld te steunen, terwijl de C. H. niettegenstaande alles den A. R. zouden steunen. Het is niet te verwonderen, dat na deze gang van zaken de verhoudingen in den nieuwen raad iets anders zijn dan in de oude. Toch hoopt spr. dat met eer biedigen van eikaars beginsel, vruchtbaar werk in het belang der gemeente zal kun nen worden geleverd, al is het zeker niet in dit belang, dat. door zekere personen, die wij meenden, dat zij ons vrij nastaan, verdachtmakingen worden gefluisterd, zelfs hardop .gezegd, dat de C. H. zich aan de R. K. heeft gebonden door toezeggingen en beloften een soort van coalitie dus. Daarna gaat spr. over tot eenige beschou wingen over de begrooting zelf. Ook aan deze zijn nadeelen verbonden, ofschoon er ook wel motieven zijn, die voor een dergelijke belasting pleiten. Een belasting van 5000 verdeeld over 1800 perceelen is zeker niet al te drukkend. Bovendien zullen huiseigenaren buiten de stad ook hierin moeten bijdragen. Spr. zal dus voor deze belasting stemmen. Het blijkt hem ook, dat overdreven zuinigheid er toe geleid heeft, dat sommige verbete ringen aan wegen weer zijn uitgesteld. Spr. hoopt dat de subsidie voor wijkver pleging zal behouden blijven en is ver heugd, dat die voor de bewaarscholen ge handhaafd blijft. Nog vele andere leden voeren het woord, bijna allen zijn in mineur gestemd. De heer Zon wil liefst maar zoo ongeveer alle subsidies intrekken: voor de kinderfees ten, de wijkverpleging, de bewaarscholen, de muziekvereeniging. Daar hij geen steun ontving trok hij ze maar in. De voorz. wil nu een einde aan de al gemeene beschouwingen en stelt voor nu eerst de straatbelasting en de salarisver laging te behandelen. De eerste wordt af gewezen en de laatste na langdurige be spreking op voorstel van den heer Lunen burg vastgesteld op 2^ pet. De verschillende posten lokten nu wel ellenlange besprekingen uit, doch brach ten al zeer weinig en onbeteekenende ver anderingen. Alleen de subsidie Crisis-Co mité bracht de gemoederen in heftige be roering. De heeren Ruys en van Doorn wilden toezicht op het besteden van deze subsi die, daar zij van meening waren, dat deze wel eens ten onrechte werd besteed. Dit lokte heftige bestrijding uit van de heeren Weltevreden en Lunenburg, die niet voor nemens waren namen van ondersteunden openbaar te maken. Ten laatste wonnen zjj het pleit. Ten slotte werd in plaats van de afge stemde posten besloten de opcenten Per- soneele belasting te brengen op 155, 175 en 200 pet., die van het Gemeentefonds van 55 op 75. Zoo eindigde deze langdurige, hier en daar veel bewogen zittingen. welke prachtstemming er in de zaal, die geheel bezet was, heerschte. Als nieuwig heid traden ook eenige jongens uit de hoog ste klas der R..K School onder leiding van den heer J. Fennes met een klucht op. Ook hun spel was af. De vele opgekomenen heb ben bijna den geheelen avond gegierd van het lachen. De avond was aangekondigd als een „Vroolijke golf" en dit is het ten volle geweest. Niet alleen het daverend applaus bewees zulks doch uit de stemming van het geheele auditorium was zulks op te maken. Dat een dergelijke stemming van veel in vloed is op de financieele uitkomst van zoo'n avond laat zich gemakkelijk begrij pen. Het netto bedrag ten bate van het pa rochiehuis was ruim 130.een resultaat waarop het zangkoor trots kan zijn en het parochiehuisbestuur dankbaar. Het grimee ren geschiedde door den heer H. A. Belle- kom, die zich hiermede zeer verdienstelijk heeft gemaakt, terneer daar zulks belang loos geschiedde. De pianobegeleiding van de zang, de volkszang, en als aanvulling, was in handen van den heer L. J. van der Valk. Voor de acteurs, van de eerste tot de laatste, van de grootste tot de kleinste, niets dan lof. Het was een in alle opzichten schit terend geslaagde avond, waarop dankbaar mag worden teruggezien. Pastoor Buys opende en sloot met toepasselijke woorden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Na een inzinking van voor enkele dagen is er weer eenige ople ving in den bloemenhandel gekomen. De prijzen waren deze dagen weer iets beter, zelfs met een buitengewoon grooten aan voer. Voor de gewone handelssoorten als Ibis, Flamingo, La Reine, Prins van Oosten rijk, Gele Prins, Goudvink, Fred. Moore, werden prijzen betaald van 10.10 tot f016 per dozijn. Andere soorten als William Pitt, Victoir d'Olivière, Couronne d'or gingen van f 0.15 tot f 0.20 per dozijn. Nieuwighe den als b.v. Dorus Rijkers, konden nog van f 0.30 tot f 0.36 per bos opbrengen. Poeticuso Ornatus per bos van f0.13 tot f0.16. Hya cinthen per 100 van f 2.80 tot f 4.10. VOORHOUT. Kleinveever. D.V.V. Gisteravond hield D.V.V. haar wekelijksche veiling, met flin ke aanvoer en belangstelling. Aangevoerd waren 40 konijnen, die opbracht van 0.20 1.40 per stuk; 10 kippen van 0.40 0.65 per stuk. Verder nog 43 nummers di versen, die bijna ook alle verkocht werden. Volgende week Donderdag weer veiling om 7.30 uur. Zie advertentie a.s. Woens dag in deze courant. Heden Zaterdagavond heeft om 8 uur de trekking plaats van de groote verloting in Boerhave. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 165. De koetsier die van den bok was geklauterd, waadde met opgestroopte broek door het water, bekeek den toe- stand eens en krabde zich achter het oor. Het beste Is, zei hij tegen de jonkvrouw, dat wij de zitting uit het rijtuig nemen en U zoo naar huis dragen." luo. was er eerst niet toe te bewegen, maar daar zij ook niet door het water wilde loopen, besloot zij er toch eindelijk toe. Met moeite wrong de koetsier zich in het rijtuig. Pit en Pat zouden <Je andere kant van de zitting vasthouden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7