1 BRIEVEN OVER ONS GELOOF Als Uw kind hoest ABDIJSIROOP VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 ÜE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 De „Apostoliciteit", het vierde ken- teeken.Wat deze is. Bij de Pro testanten en de Schismatieken is zij niet te vinden. Alleen de R.K. Kerk is Apostolisch. Besluit van ons bewijs uit de vier kenteekenen. „Apostolisch" moet de ware kerk van Christus zijn. De „apostoliciteit", je weet hat, Paul, is volgens onze catechismus het vierde zichtbare teeken, waaraan men Christus' ware Kerk kan herkennen, omdat het Haar alleen eigen is. En wat wij daaronder te begrijpen hebben, zegt onze catechismus ons ook: „De Kerk van Chris tus moet apostolisch zijn, wil zeggen: lo. Zij moet door de Apostelen gevestigd zijn. 2o. Zij moet dezelfde leer belijden, die de Apostelen verkondigd hebben. 3o. Zij moet door de wettige opvolgers der Apos telen worden bestuurd. Dat Jezus Christus gewild heeft, dat Zijn Apostelen Zijn Kerk zou den ve s t i g e n en dat die Kerk de Leer, die zij zouden verkondigen, zou moeten aanvaarden als de Hare, daarover behoef ik, na al mijn brieven aan je over de stichting en vestiging van Christus Kerk wel niet uit te weiden! Christus Zelf was de Stichter zagen wij Petrus en de andere Aposte len waren de „bevestigers" Zijner Kerk. Christus immers heeft Zijn Apostelen de zending gegeven om „alle volkeren te on derwijzen en die volkeren te leeren onder houden, al wat Hij aan de Apostelen bevo len had. (Mt. 28. 19). Wij zagen, hoe Chris tus mat deze en andere woorden aan de Apostelen -een drievoudige gezagsmacht gaf over de leden van Zijn Kerk: als 1 e e- raars, als priesters en als be stuurde rs moeten zij zich laten gelden. En één van hen, St. Petrus, gaf Hij het opperbestuur over allen. Uitvoerig heb ik je dat alles aangetoond en beschreven. En ook daarop vestig ik nu nog eens bijzonder je aandacht heb ik je naar best vermogen beschreven en bewezen, dat Christus gewild heeft, dat Pe trus en de Apostelen Hun macht aan anderen, aan helpers zou den overdragen en dat Hij aan hen en aan die medebestuurders of opvolgers Zijn bijstand beloofd heeft tot aan het ein de der tijden: „En zie, Ik ben met u alle dagen tot aan het einde der wereld" (Mt. 28. 20). Waarom herinner ik je aan dit laatste nog eens speciaal? Omdat de „Apostolici teit" als kenteeken juist vooral daar in gelegen is, in die wettige opvol ging. De Apostoliciteit in dien zin is immers het meest zichtbaar! Te bewijzen, dat de leer van de Katho lieke Kerk geheel overeenkomt met de leer der Apostelen, dat is natuurlijk in dit be stek niet mogelijk. Je zou dan eigenlijk im mers punt voor punt die leer moeten behan delen, m.a.w. vrijwel de geheele katholieke leer aan die der Apostelen moeten toet sen, wat neerkomt op een volslagen be spreking van onze geloofsleer! In d i e n zin is derhalve de „Apostoliciteit" weinig zichtbaar; ergo al heel weinig een voor ieder waarneembaar kenteeken! Straks zal ik wel een paar Protestantsche opwerpin gen tegen de Apostoliciteit der katholieke geloofsl eer met je bespreken, maar vooral wil ik het nu met je hebben over de. Apostoli citeit in den zin waarin zij voornamelijk een kenteeken is: dat het bestuur derware Kerk van Christus totde Apostelen opklimmen, moet door wettige opvolging Het is merkwaardig, dat de oude kerkva ders deze Apostoliciteit als het belang rijkste kenteeken der ware Kerk hebben beschouwd. Voortdurend beroepen zij zich er op tegenover de dwaalleeraars. Hetzelfde, bijvoorbeeld, wat in' de derde eeuw Tertul- lianus schreef, zouden ook wij nu tegen onze bestrijders kunnen aanvoeren: „Laten zij dan met den oorsprong hunner kerken voor den dag komen, laten ze de opvolging hunner bisschoppen ontrollen en aantoonen, dat de eerste dezer door wettige opvolging samenhangende reeks werd aangesteld en voorafgegaan door een der Apostelen of door een der apostolische mannen, die trouw met de Apostelen is verbonden ge bleven". Neen, dat kunnen de dwalend en van thans ook niet. In de Protestantsche kerken is een wettige bestuursopvolging van de Apostelen niet te vinden. Want dit zien wij vooreerst heel duidelijk: de meeste Protestantsche kerken (alle in ons vader land) hébben niet eens een bestuur, dat zich met apostolisch gezag bekleed acht, hébben geen bestuurders die zich als wettig door de opvolgers der Apostelen gezonden beschouwen. Welke opvolging, welke van Christus stammende zending om te prediken kunnen zij aanvoeren? Geen. Op haar is dus ten volle de vraag van Paulus toepas selijk: „Hoe zullen zij prediken, daar zij niet gezonden worden?" (Rom. 10.15). De oor sprong der Protestantsche kerken ligt in de zestiende eeuw. Luther heeft toen geheel en radicaal gebroken met den Paus, die zich den opvolger van St. Petrus noemde en daarom het recht om opvolgers der Apos telen aan te stellen, om predikers wettig te „zenden", m.a.w., voor zich opeischte. Lu ther heeft nieuwigheden geleerd, die de eeuwenoude leer der Kerk moesten ver vangen. Heeft Luther dan voor zich zelf een apostolische zending kunnen bewijzen? Neen, hij heeft beweerd, dat hij geen apos tolische zending noodig had, daar hij recht streeks door God Zelf werd gedreven om de Hervorming in te voeren. Dat heeft hij beweerd, maar nooit kunnen bewijzen. Christus heeft door Zijn heilig leven en Zijn talrijke wonderen bewezen, dat Hij door God gezonden was; de Apostelen be vestigden hun zending eveneens door tal rijke wonderteekenen: Luther heeft zijn zending door God nooit kunnen waar ma ken door eenig teeken. Hij heeft van alles gedaan om degenen, die hem. redelijk om bewijzen vroegen, te ontwijken, maar het is hem ndoit gelukt. Hem kan een ander woord van Tertulliaan tegen de ketters van zijn tijd worden voorgeworpen: „Gij zijt een nieuweling, gij zijt later gekomen, gij zijt van gisteren, ik ken u niet!" Hetzelfde wat wij van Luther zeiden, geldt voor de andere stichters van nieuwe kerken: Calvijn. Zwingli enz. Nu zijn er Protestantsche kerken, niet in ons land, maar elders, n.l. in Engeland, de Anglicanen, en verder de Lutheranen in Zweden, Noorwegen, Denemarken en Duitschland, die hun kerkelijke overheden nog „bisschoppen" noemen. Het is duide lijk, dat deze „bisschoppen" slechts in naam overeenkomen mat de bisschoppen der Ka tholieke Kerk. Hun „wijdingen" zijn niet geldig en daarenboven oefenen deze men- schen hun ambt uit als hooge ambtenaren van den Staat, zijn dus practisch onderge schikt aan het Staatsbestuur, dat natuurlijk geenerlei macht of recht heeft om hen te zenden. De bisschoppen der Grieksche kerk zijn wél geldig gewijd, maar omdat zij heb ben gebroken met den Paus van Rome d.w.z. met den wettigen opvolger van Petrus (zooals wij vroeger bewezen hebben), het hoofd der Apostelen, hebben zij hun rechts macht, hun zending om de Kerk te bestu ren eveneens verloren: de Opvolger van Petrus, de eenige die daartoe het recht had, heeft hen niet aangesteld, de wette lijke bestuursopvolging hebben zij dus on derbroken, ook zjj zijn derhalve niet „apos tolisch" meer. Alleen de Katholieke Kerk kan w a a r 1 ij k aanspraak maken op „A p o s- t o 1 i c i t e i t". Een onafgebroken reeks ver bindt Haar hoogste en hooge Bestuurders, Pausen en Bisschappen met de eerste Op perbestuurder op aarde, Petrus, door het onzichtbaar Opperhoofd der Kerk, Jezus Christus Zelf, aangesteld en met de andere Apostelen. Nu bijna tweeduizend jaar lang stond en staat iedere priester der Katholie ke Kerk met Petrus en de andere Apostelen of met Hunne medehelpers of opvolgers in nauwe betrekking. Een pastoor kreeg en krijgt zijn aanstelling van een bisschop. Die bisschop op zijn beurt ontving zijn be stuursmacht van den Paus. De Paus is zooals wij in vroegere brieven hebben aan getoond de wettige opvolger van Petrus. Ga de Pausenlijst na: van den tegen woordi- gen Paus Pius XI opklimmend vindt je 257 namen en ds laatste daarvan is: Petrus, dien Jezus Christus Zelf als Zijn zichtbare plaatsbekleeder op aarde heeft aange steld Tenslotte wil ik het nog even met je hebben over de gewone opwerping, waarmede de Protestanten ons bestrijden en waarmede zij trachten te bewijzen, dat onze Ge loofsleer niet meer apostolisch zou zijn. Zij zeggen: de Katholieke Kerk heeft nieuwe leerstukken aan haar geloovigen voorgehouden, die vroeger niet bestonden. Zij heeft bijv. in 1854 het dogma der Onbevlekte Ontvangenis, in 1870 dat der pauselijke onfeilbaarheid afgekon digd. En dus kan Haar leer niet meer Apos tolisch heeten! Ik schaam mij eigenlijk een beetje, Paul, dat ik hierover wéér begin, want ik heb deze kwestie „afdoende", hoop ik. met je behandeld, toen ik je over de Pauselijke onfeilbaarheid schreef. Je zult dan ook ons antwoord zeker wel kennen maar „voor alle veiligheid" wil ik het nog even herhalen. Neen, die dogma's zijn geen „nieuwe" leerstukken, geen nieuwe openbaringen! De tijd der openbaringen is met den dood van den laatsten Apostel afgesloten. En in die Apostolische openbaring waren ook die z.g. „nieuwe" leerstukken reeds vervat. Hoe moet men deze zaak dan opvatten? Kijk eens, er zijn in de Openbaring een aantal geloofswaarheden, die van het begin der Kerk of aan de geloovigen op uitdruk- kelijke wijze te gelooven zijn voorge houden. Andere echter zijn, als ik het zoo mag uitdrukken, pas van lieverlede te voor schijn gekomen: zij waren aanwezig, zooals alle bladeren van een bloem in de knop aanwezig zijn, maar men ziet ze nog niet, zoo lang ze in de knop zitten! Pas als de bloem geheel is open gebloeid ziet men ook d i e bladeren! Zoo kwamen ook, onder leiding van het Kerkelijk Leergezag, sommige ge loofswaarheden pas later duidelijk als zoo danig in het licht, zoodat ieder ze zien kon en dus verplicht werd, ze te gelooven. Als het Kerkelijk Leergezag daarvoor dsn tijd gekomen achtte, dan verklaarde Het (na een minitieus onderzoek) plechtig en na drukkelijk: dit leerpunt is altijd in de Open baring vervat geweest (al was dit tot dan toe velen misschien ook niet bekend), dit leerstuk behoort dus tot de Goddelijke openbaring en moet dus door ieder geloofd worden. Hier wees ik nog even op, om je geheugen op te frisschen; vroeger hsb ik je een en ander veel uitvoeriger en duidelijker uiteengezet. Zoo hebben wij dan nu „de vier kentee kenen" behandeld. Onze redeneering bij elk GEMENGDE BERICHTEN BEJAARD WIELRIJDSTER OVERREDEN. Aan gevolgen overleden. Te Kerkenbosch had gistermiddag een aanrijding plaats met doodelijken afloop. Een 55-jarige wielrijdster, de echtgenoote van den heer P. D. te Avereest, die alhier een familiebezoek wilde afleggen, en aan de rechterzijde van den weg reed, werd aangereden door een haar achteroprijden- de vrachtauto. Zij kwam te vallen en hoewel het onge luk aanvankelijk goed scheen te zijn af- geloopsn, overleed het slachtoffer eenige oogenblikken later. De chauffeur van de vrachtauto is door gereden en tot dusverre onbekend geble ven. De politie stelt een onderzoek in. MEISJE DOODGEREDEN. Op den weg van Ermelo naar Harder wijk is gisteravond het 17-jarig meisje Wouters door een auto aangereden en op slag gedood. Het meisje kwam van een wo ning afgefietst en stak zonder licht den straatweg over. Juist op dat oogenblik passeerde de auto, waarvan de bestuurder ondanks zijn zeer krachtig remmen het ongeluk niet meer kon voorkomen. ONTPLOFFING VAN VAT PARAFINE. Twee arbeiders te Breda ernstig gewond. Gistermiddag om 2 uur is in de bier brouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda een ernstige ontploffing ontstaan. Door on voorzichtigheid van een werkman ontplof te een vat parafine. Twee arbeiders, die in het lokaal werkzaam waren, kregen de brandende massa over het lichaam, waar na zij met brandende kleeren de straat op renden. Zij werden door eenige voorbij gangers gegrepen, die er in slaagden de vlammen te dooven. Met brandwonden overdekt, zijn zij naar het St. Ignatiuszie- kenhuis overgebracht, na eerst door dokter Hermans van den Geneeskundigen Dienst te zijn verbonden. Hun toestand is ernstig. De brand, welke in het gebouw ontstond, kon met eigen middelen worden gebluscht. De gewonden zijn de arbeiders Verheyen en Van Dongen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN. Gistermiddag waren twee monteurs van de Ned. Spoorwegen, de 25-jarige C. M. en de 27-jarige J. P., beiden te Rotterdam woonachtig, bezig met het verrichten van herstellingswerk aan de electrische boven leiding op het baanvak Hoek van Holland Maassluis. Zij stonden beiden op een „A- ladder". Door nog onopgehelderde oorzaak heeft M. vermoedelijk contact met de aarde gekregen waardoor de stroom eerst hem en vervolgens ook zijn collega door het lichaam ging. Beiden kregen ernstige brandwonden en M. schrok zoo, dat hij van de ladder viel en een hersenschudding opliep. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. IN HET OOG GESCHOTEN. Te Weert heeft het 12-jarig jongetje K„ dat met een windbuks speelde, zijn even oud vriendje H. v. A. met een kogeltje in het oog getroffen. Men vreest, dat de knaap dit oog zal moeten missen. De poli tie nam het speelgoed in beslag. TWEE BRANDEN TE KERKDRIEL. Negentien personen dakloos. Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in het achtergedeelte van de woning van den heer A. Mendels te Kerk- driel. Het vuur deelde zich mede aan 't naastgelegen perceel, bewoond door den der vier was logisch. En wat wij bij alle vier afzonderlijk als conclusie konden vaststel len, ligt nu, als wij ze alle tezamen be schouwen voor de hand: Christus heeft ge wild, dat Zijn Kerk elk der vier kenteeke nen zou hebben, alleen de R.K. Kerk heeft ze; dus is de R.K. alléén de Ware Kerk van Christus. Maar wij kunnen deze zaak ook nog een voudiger bekijken! Als wij hebben vastge steld, dat de R.K. Kerk de vier kenteeke nen: eenheid, heiligheid, algemeenheid en apostoliciteit bezit, kunnen wij, bij eenig nadenken, reeds tot de boven-natuurlijk- heid, de goddelijkheid van die Kerk beslui ten zelfs zonder te onderzoeken of andere zich Christelijk noemende kerken misschien die keniteekenen hebben. Want is het wel redelijkerwijze denkbaar, dat een vereeni- ging die louter mensche nwerk is, deze vier wonderbare eigenschappen teza men gedurende bijna tweeduizend jaren be zeten heeft en nog bezit? Een vereeniging, die negentien eeuwen onder allé volken en rassen blijft: één, heilig, algemeen en Apos tolisch, kón dat louter menschenwerk zijn? Neen, dat is slechts mogelijk, wanneer God Zelf die Vereeniging bijstaat, derhalve, al léén wanneer die Vereeniging waarlijk Goddelijk is. Dit overwogen hebbend, formuleerde het Vaticaansche Concilie (1870) het bewijs uit de kenteekenen dan ook zóó: „Wegens Haar wonderbare voortplanting, wegens Haar uitnemende heiligheid en onuit puttelijke vruchtbaarheid in alles wat goed is, wegens Haar Katholieke een heid en onwrikbare duurzaamheid is de Kerk uit Zichzelve een machtige en blijven de beweegreden om in haar te gelooven, een onwraakbare getuigenis van haar Goddelij ke zending". Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, Seminarie Hageveld, Heemstede. geeft het dam dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tijd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds bekende, beproefde Abdijsiroop. Akker'a Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds 13 Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoest-bedwlngende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij. evenals zoovelen voor U. uit eigen onder- vindingzeggen„'s Werelds béste Hoest-siroop" is: AKKER's verslèrkte Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25,12.-. f 3.50 p. flacon heer M. v. d. Laarschot en de wed. Th. v. d. Biggelaar. Het eerste huis lag spoe dig in de asch, het tweede brandde totaal uit. Hierna is brand uitgebroken in het ruim 100 meter verder gelegen perceel van den radiohandelaar M. Hooijmans en de wed. Th. Verhoeven, die een landbouwbedrijf heeft. Ook hier kon de brandweer niet verhoeden, dat de woning verwoest werd. Burgemeester van Heereveld leidde zelf het blusschingswerk. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor, doch 19 personen worden door deze branden, waarvan de oorzaak onbekend is, dakloos. OVERVAL IN WINKEL TE AMSTERDAM Zonder buit de vlucht genomen. In een sigarenwinkel aan de Eerste Hel merstraat te Amsterdam heeft een tot nu toe onbekende man op klaarlichten dag een overval gepleegd, die dank zij het kor daat optreden van de winkelierster is mis lukt, meldt de „Tel." De sigarenwinkelierster Hoppen uit de Eerste Helmerstraat kwam gisteren bij de politie van het bureau Overtoom aangifte doen, dat een man haar in haar winkel overvallen had. Omstreeks halftwaalf kwam de onbekende den winkel binnen. Een drie jarig jongetje, dat in den winkel aan het spelen was, riep naar zijn moeder, dat er een klant in den winkel was, doch toen de vrouw naar voren kwam, haalde de bezoe ker een doos met veters te voorschyn, die hij te koop aanbood. De winkelierster had geen veters noodig, doch de man maakte weinig aanstalten weg te gaan. Hij vroeg om wat tabak en schoof inmiddels achter de toonbank naar de kachel waar hij wat bleef staan. De winkelierster had medelijden met den venter, die het blijkbaar koud had en zij wilde hem wat sigaren geven. Toen zij zich echter bukte om deze te pakken, greep de man haar plotseling bij de keel. Impulsief riep de vrouw naar de achterkamer om haar man, doch deze was niet thuis. Dit heeft de roover blijkbaar geweten, terwijl hij bovendien blyk gaf meer voor derge lijke vuren gestaan te hebben, want hij gaf rustig ten antwoord: „Ja, juffrouw, die smoesjes kennen we...." De winkelierster was echter niet van plan zich spoedig gewonnen te geven. Zij verweerde zich heftig en wist zich uit den greep van den man los te maken. Toen deze naar den pook greep, die naast de kachel lag, kon zij hem net voor zijn en met dit wapen wist zjj om de toonbank te loopen om het driejarig jongetje, dat in den winkel was, in veiligheid te brengen. Zij rende er mee naar achteren en in dien tus- schentijd achtte de indringer, daar me vrouw Hoppen om hulp riep, het blijkbaar geraden de beenen te nemen. Toen de win kelierster weer in den winkel keek, was de man verdwenen. Hij was in geen velden of wegen meer te bekennen. Door zijn overhaaste vlucht heeft hij zich geen tijd gegund een greep in de toonbanklade te doen. De vrouw, die hevig verschrikt en tame lijk overstuur was, kon toch een signale ment van den man opgeven, terwijl ook eenige buren hem vermoedelijk te voren hebben gezien, toen hij liep te bedelen. Het is een circa veertigjarige man, die een vrij gunstigen indruk maakt. Hij heeft een klein snorretje, doch men vermoedt, dat dit ook wel valsch kan zijn. De politie van het bureau Overtoom stelt een onderzoek LUCHTVAART SMIRNOFF EN DE ZIJNEN BEHOUDEN OP SCHIPHOL. Een opmerkelijke prestatie met de „Kwak" ondanks het oponthoud te Bari. Verwanten en goede vrienden hebben gistermiddag, na de vlotte landing, die de Douglasvogel „Kwak" te ruim vijf uur op 1 Schiphol maakte, gezagvoerder Iwan Smirnoff en de zijnen tweede bestuur der Abspoel, mareonist Strijicers en werk tuigkundige Franse dubbel hartelijk ver welkomd na het onaangename oponthoud I te Bari en zoo vond „De Turk" zijn ge moedelijken glimlach terug, welke hy op het kleine stukje Italië, dat door zijn KERKNIEUWS Z.H.EXC. MGR. J. H. G. JANSEN OP VERZOEK ONTSLAGEN ALS AARTS BISSCHOP. MGR. DR. J. DE JONG, COADJUTOR, HEEFT HEDEN BEZIT GENOMEN VAN DEN AARTSBISSCHOPPELLJKBN ZETEL. Mgr. D. Huurdeman tot Vicaris benoemd. Zijn Hoogw. Exc. J. H. G. Jansen heeft, zooals gemeld, wegens ernstige ziekte aan Z. H. den Paus ontslag gevraagd als Aarts bisschop van Utrecht. Met diep leedwezen over het feit, dat ziekte den Aartsbisschop tot dit besluit heeft genoopt, en met groote bewondering voor zijn herderlijke leiding en zijn voor beeld van groote deugden heeft de H. Va der dit ontslag aanvaard in een audiën tie, welke Zijne Heiligheid op Zaterdag 8 Februari heeft verleend aan den secretaris van de H. Congregatie van het Consistorie, Zijn Eminentie Kardinaal Rossi. Door dit ontslag i Zijn Hoogw. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, coadjutor van den Aarts bisschop van Utrecht, die als zoodanig was benoemd met het recht van opvolging, van hetzelfde oogenblik af Zijn Hoogw. Exc. Mgr. Jansen opgevolgd als Aartsbisschop van Utrecht. Intronisatie van den nieuwen Aartsbisschop. Heden te 12 uur heeft er in de Metropo- litaankerk van de H. Catharina te Utrecht een korte plechtigheid plaats gehad, waar- by Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, in te genwoordigheid van het Hoogwaardig Me- tropolitaan Kapittel, bezit genomen van den Aartsbisschoppelijken zetel van Utrecht. De dagen en uren, waarop Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong audiëntie verleenen zal, zullen nog nader in de pers worden be kend gemaakt. Tot die nadere aankondiging zal door Z. H. Exc. geen audiëntie worden verleend. BENOEMING VICARIS-GENERAAL. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbis schop van Utrecht, heeft benoemd tot Vi caris-Generaal den Hoogeerwaarden Heer Mgr. D. Huurdeman (die reeds Vicaris- Generaal was). bodemgesteldheid abrupt een einde maak te aan de volvoering van een buitengewone prestatie, verloren had. Niettemin heeft deze soene vlieger, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan de historische Kerstvlucht met de „Pelikaan", ook thans door het formida bel snelle tempo, waarin hij de „Kwak" van Indië naar Europa bracht, opnieuw de aandacht op zich gevestigd. Na Woensdag 5 Februari van Bandoeng te zijn vertrokken teneinde de vertra ging van de te Johpur opgehouden passa giers en post van de daar onklaar ge raakte „Kievit" zooveel mogelijk te be perken, verscheen hij reeds den volgen den ochtend boven dit vliegveld en zette hij, nadat de „Kwak" getankt had, zijn snelle vlucht voort cm te middernacht op het vliegveld van Bagdad te landen, zoo dat hij het volstaan had, in 36 uur deze stad van Java uit te bereiken. Vóór de zon op was, bevond de „Kwak" zich reeds te Cairo en nog denzelfden dag werd te Athene de lunch gebruikt. Na het ver trek uit de Grieksche hoordstad de enorme afstand van Jodhpur naar Athene was in 24 uur afgelegd! hoopte Smir noff nog in den avond van denzelfden dag Vrijdag 1 Februari Schiphol te be reiken, hetgeen echter door een booze bui van de natuur, die met feilen tegenwind en sneeuwjacht de „Kwak" achter Athene tot terugkeeren dwong, verhinderd werd. Het militaire vliegveld te Bari nam den snellen vogel gastvrij op, doch knelde hem tevens zóó stevig in zijn greep, dat hij zich daaruit eerst na bijna zes dagen bevrij den kon. Overigens is de start van Bari op vlotte wijze geschied en heeft naar Smirnoff mededeelde het laatste deel van de vlucht zonder moeilijkheden zijn beslag gekregen. Te Rome heeft de „Kwak" ge tankt, waarna de machine via Marseille re gelrecht naar Schiphol is doorgevlogen. Aan boord bevond zich nog één passagier, een sportieve Hollander, die te Cairo was ingestapt en daar hij geen haast had het geheele oponthoud in Italië heeft me degemaakt. Smirnoff heeft den heer I. A. Aler. chef van den Vliegtechnischen Dienst op Schip hol, verzocht, den Italiaanschen autoritei ten te Bari en den Nederlandschen consul langs telegrafischen weg den dank der K. L. M. over te brengen voor de buitenge wone medewerking, welke ie bemanning van de „Kwak" van hen ondervonden heeft. Aan dit verzoek is volgaarne ge volg gegeven. WATERVLIEGTUPIG BIJ PUNTA DEL GADA VEF1NGELUKT. 30 dooden? Uit Teneriffe wordt gemeld, dat een wa tervliegtuig met dertig passagiers aan boord bij Punta del Gada in zee is te recht gekomen. Het Engelsche oorlogsschip Furious heeft onmiddellyk opdracht ontvangen naar het verongelukt vliegtuig te zoeken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9