VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD PAG. 7 Een subliem werk van „Roomsche cultuur" We hooren zooveel schennen met de ter- nen: roomsche cultuur. Te pas en ten on- jas worden ze aangehaald, in allerlei vlag- jen geschreven en op allerlei dakén ge- jlant. Aether en papier maken er ons soms lol mee. Maar d i t is nu een werk, dat de naam ten volle waard is en in den letij .•erlijken zin van het woord. Want niet al teen wil het zeggen: cultuur van Katho lieke zijde, voor de heele Katholieke we reld zij het dan van den Latijnschen ri tus maar bepaaldelijk, cultuur aan de stad Rome, aan het Bisdom Rome, aan de heele invloedssfeer van Rome's liturgie, te genover zoovele vroeger bestaande andere liturgieën, ontbloeid. Dat werk is nu voor het Nederlandsch lezende publiek toegan kelijk geworden. Wij bedoelen de uitgave van de vier deelen, ingedeeld naar de vier jaargetijden, van de Nederlandsehe ver taling van het Romeinsche Bre vier. 1) „Moeten wij leeken dan ook al Brevier gaan bidden?" Wacht even, zoogenaamd nuchtere lezer, of misschien felle anti-litur- gist. We moeten oppassen om voor alles het nauwomschreven gebruiksnut te eischen en daar alleen mee tevreden te zijn. Dat is alle cultuur dooden. Dat lijkt zake lijk, maar men vervalt in Americanisme en Utilitarisme. Neen, vooreerst, 't is niet doen om het Brevier onder 't volk te verspreiden, op de wijze, zooals men dat met de Holl. Missaal tjes heeft gedaan. De H. Mis moeten allen samen medeopdragen met len priester en, hoe beter men daarin onderricht is, des te vruchtbaarder wordt het medeleven met de Kerk. Vandaar het onder allerlei vormen van boekjes en blaadjes verspreiden van het Romeinsch Missaal, in de Nederland sehe taal of met de vertaling haast het La tijn. In dien omvang is dat voor het Bre vier niet noodig. Wel bemoeit de liturgische beweging er zich mee, om kleine gedeelten van het Brevier met Nederlandschen tekst onder het volk te brengen, ter bevorde ring van de bijwoning der officieele kerke lijke namiddag- en avondgebeden, n.l. Ves pers en Completen, die langen tijd door het „uitstellings"-halfuurtje, het Lof, ver drongen dreigden te worden. Ook bestaan er reeds kleine uitgaven, die bij sommige bijzondere plechtigheden te pas komen, zoo als b.v. de donkere Metten voor de Goede Week. In vele kerkboeken en missaaltjes vindt men al een vertaling van de Prime (morgengebed) en Completen (avondge bed). Het is ook niet van belang ontbloot, om Nederland nog eens te wijzen op het mooie werk: de vereeniging van het „Mag nificat", waarvan reeds „Ons Liturgisch Leven" in de Juni-aflevering van het vorig jaar gewaagde 2), welke leden zich ver bonden in Kapittels van 8 personen (te Londen en Birmingham), die te zamen alle 8 Kerkelijke Uren per dag verrichten, een week lang, terwijl ieder lid des Zondags weer de beurt krijgt van een volgend uur, zoodat zij na 8 weken de „Getijden" heb ben gebeden. Een prachtig werk, wat ook hier nog niet onmogelijk is, vooral onder Geestelijke Vereenigingen en onder Obla ten of Derde-Ordelingen. Maar, al zou dit hier nog niet gebeuren, de Nederlandsehe verschijning van het Brevier is om allerlei andere redenen toe te juichen. Hoevele leeken, op de eerste plaats de intellectueelen, eenmaal getroffen door de schoonheid van de liturgische ge beden van het Missaal, wenschen zich te verrijken met de groote schatten van ge beden uit het Brevier, die op alle myste ries van het kerkelijk jaar zooveel wonder baar licht verspreiden. Hoevele klooster lingen, kloosterzusters, die het Getijden gebed in het Latijn plegen te bidden, 'wen schen van tijd tot tijd niet eens een moei lijke passage op te zoeken, om er zich meer in te kunnen verdiepen. Voor hoevele be ginnelingen in het breviergebed, studen ten en theologanten, zal het Nederlandsch Brevier een toevlucht zijn in duistere plaatsen, een godvruchtige verpoozing, een bron voor meditatie. Hoevele bekeerlin gen zullen na het Missaal ook niet graag het Brevier opslaan, om hun kennis van het katholiek gebedsleven te verdiepen. Ja, zoo beschouwd is het een ideaal werk, dat verschenen is. Het is de H. Schrift in haar godlovende harpzangen, niet zoo maar nagedrukt, maar met allerlei the ma's van vaderlezingen, antifonen, respon soriën, evangelie-fragmenten, deugdbloe- men uit de levenstuin der Heiligen, uitge werkt, doorgezongen, doorgecomponeerd tot een grandioos loflied. Als een literator een werk schrijft, dat het loflied is der aarde, der natuur of van God, dan vraagt ook niemand dadelijk, of het bruikbaar is voor jan en alleman, eiken dag. Men juicht het toe, omdat het schoon is. Toch zal het meer rechtstreeksche bruik baarheid hebben, dan men zoo aanstonds vermoed. We kunnen ons indenken, dat er wel eens een Congregatiebestuur van kloos terlingen, die r.u het getijdengebed in het latjjn plegen te bidden, uit traditie meer dan uit strengen plicht, toe over zou kunnen gaan, een proef te nemen met het Hol- landsche Officie, nu die kans bestaat. Een andere Zustercongregatie, die nu bijna ge heel van de liturgische sfeer van het Ge tijdengebed verstoken is, omdat zij week in week uit hetzelfde officie bidden van de Overledenen, de H. Maagd en het H. Sa crament. zal er misschien eens over gaan denken, om ook een uittreksel van de Groote Feesten en van de Zondagen in hun Getijdenboek op te nemen Ja, we kunnen ons net ideaal voorstellen, hoe er in samen werking van verschillende Zusters- en Broederscongregaties een niet te dure, maar teven prachtige uitgave als d i t Bre vier zou kunnen ontstaan voor kleine Ge'yden over heel het Kerkelijk Jaar, met sommige groote Heiligen, hun Patronen of Stichters of Rtgelvaders er in opgenomen. Tot al deze initiatieven kan dit Neder landsch Brevier een prikkel zijn, daar het nu in handen kan komen van hen, die het om de taal vroeger links moesten laten lig gen. Ja, nog verder durven we gaan. Komt er zoo'n Klein-Getijdenboek eenmaal in den handel, in één deel en in groote oplage, mogelijk gemaakt door zoovele „veelkleu rige" afnem.ers, en dus voor een bereikbaar prijsje, ja dan zullen ook duizenden leeken er mar grijpen, en in Nederland zal de overtu'.gir g mee,r veld winnen, dat het bid den der Getijden (zij het dan verkort) een zeer reëele plaats verdient in het leven van de leeken. Dat men voor dit alles weer moet zien naar het buitenland! De Duitsche taal bezit reeds bijna alle officieele kerkelijke boeken, tot het Ritueel en Martyrologium toe. Een kleine uitgave, in dezen geest ont bloeid aan de groote, hebben we hier vroe ger reeds vermeld; n.l. Acht Gebeds uren. 3) Ze gtven van elk der getijden een dubbel plaatje met verklaring en een tekstuittreksel. Een priester moest daar van bekennen, dat deze eenvoudigie prent jes hem na vele theologische studies4) in eens een helder inzicht gaven van het Bre viergebed en een groote devotie. Het is de eerste kleine brevierschool in beeld. Vraagt men ons een kritisch oordeel over de uitgave, dan moeten we eerst opmerken: het is een eersteling en slechts ingewijden kuni.en bevroeden, wat een reuzenwerk hier is verricht. ALs zoodanig is het werk dan ook schitterend geslaagd. Het is naast de beste brevieruitgaven te leggen. Prach tig papier, scherpe heldere letter, rood om kaderd iedere bladzijde, vol van deftig ge- teekende initialen, kop- en sluitstukken. Men kent onmiddellijk den niet-genoemden meester, die zoovele kerkboeken en tijd schriften al jarep verdienstelijk versiert. We hadden alleen soms nóg een vignet ge- wenscht, zoo b.v op Septuagesima, als be gin van den Paaschkring, en op het toch voorname feest van Christus Koning. Wat de bewerking betreft, heeft al menig cri ticus zijn aanmerking terecht gemaakt. 't Kon ook niet anders of in zoo'n eerste poging moest wel eens een smetje komen. Men had, dunkt ons, ook niet te veel moeten vertalen. Iedereen weet, wat bedoeld wordt met Magnificat en Benedictus, en anders moet men er op uit zijn dergelijke liturgi sche termen te populariseeren. Als men nu leest: Ant. bij Mijne ziel, moet men even glimlachen. Het woord Antifoon liet men immers ook onvertaald. Ons lijkt boven dien, dat men boven alle hymnen en can- tieken den Latijnschen aanhef er tusschen haakjes bij had moeten zetten. Waarom vertaalt met Ordinarium niet door: Volg orde? Is dat ook niet zoo getrouw mogelijk het Latijn volgen? voelde men zelf de ver warring in de noot, onderaan op bijliggend schema? De vertalingen Tijdeigen en Hei- ligeneigen, overal haast ingeburgerd in de hollandsche missaals, kunnen ons ook nog maar niet als goede taal bekoren. Is daar nu geen zelfstandig naamwoord voor te vin den? Kan Tijdkrans en Heiligenkrans niets zijn? Dan: psalter is toch goed Neder landsch? Kan: commune Sanctorum niet door: Psalter der Heiligen vertaald worden, te genover het: Psalter des Tijds? Ook lijkt het ons veel. redelijker plaatsnamen en de na men der Heiligen in de bestaande holland sche te geven: Nicolaas i.p.v. Nicolaus, Wil- lebrord, Wilfrid, Hedwig, enz. Een persoon lijke wensch moge nog volgen: we begrijpen nog maar niet, waarom men het nog niet makkelijker vindt, het Psalterium en Com mune, evenals de Ordo Missae in het Mis saal, midden in het boek te plaatsen, met de Tijdkrans ervoor en de Heiligenkrans erachter. Men moet daar toch den langsten tijd zijn, en in het midden van een boek lezen is toch het handigste? Maarover al deze dingen, over de Nederlandsehe ter minologie, alsook over een eensluidende vertaling van de Oraties zal nog flink sa mengewerkt moeten worden door de ver schillende missaal- en andere „bewerkers". Hopelijk zullen de Liturgische Vereenigin gen daar weldra eenheid brengen. Deze wenken doen aan het schoone werk niets te kort. Vertaalsters en uitgevers ver dienen de hulde van heel Noord- en Zuid- Nederland voor dit standaardwerk. Vele Bisschoppen hebben het toegejuicht, waar onder ook onze te vroeg verscheiden Haar- lemsche Bisschop mgr. Aengenent. Nu heeft men eens iets moois om cadeau te geven bij professie-, priester- en jubi leumfeesten. Men zal er iederen kloosterling een pleizier mee doen, maar ook een pries ter, ook menig leek, vooral onderwijzend personeel en jeugdleiders. Ons kwam ter oore van een huisvader, die er dagelijks aan tafel uit voorlas. Heerlyk, mits het met ver stand geschiedt, want ook hiervan geldt nog eveneens het algemeen kerkelijk gevoelen gelijk bij het bijbellezen: niet alle passages zijn voor alle ooren bestemd, zooals nog onlangs Pater Kroon voor dezen „bybel- schen" tijd in tijdschrift „Studiën" meende te moeten uiteenzetten .5). 1) „Het Romensch Brevier", Nederland sehe vertaling, bewerkt door de E.E. Zus ters Kanunnikessen van het H. Graf. Bré- pols, Turnhout 1934'35. 2) Jrg. 20, no. 7, Juni 1935. 3) Acht Gebedsuren in beeld. Uitg. A. van Dongen, Raamsdonkveer. 4) „Maasbode" 21 Nov. '35 Av. IL 5) Studiën, Nov. 1935. A. BEIJERSBERGEN VAN HENEGOUWEN, Can. Reg. Ord. S. Crue. Zoeterwoude, 1 Febr. 1936. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEERENI LAND- EN TUINBOUW DE VEEFOKKERIJ IN ZUID-HOLLAND De keuring van stieren op hun af s tammehngen De prov. regelingscommissie publiceert thans net resultaat van de gedurende net najaar van 1935 gehouden keuringen van stieren op afstammelingen. Het mag wor den toegejuicht, dat dit vóór den dektijd gebeurt, zoodat de fokkerij gebruik kan maken van de vastgestelde ervaringen. Na gegaan werd de productie van 13 stieren, tegen slechts 7 het jaar te voren. Er blijkt dus een toenemende belangstelling voor deze keuringen te bestaan. Dit blijkt ook uit de wijze, waarop fokkers en fokver- eenigingen hun dieren, vaak gerangschikt naar den leeftijd, en voor zoover moge lijk met de moeders, voortbrengen, al maakt men hierop, met name in Sassen- heim en Lisse, nog wel eens een ongun stige uitzondering. Het zwartbont veeslag Zuid-Holland is een provincie, waar men zoowel van zelf gefokt als van uit Friesland, Groningen, Noord-Holland en Drenthe ingevoerde stieren gebruik maakt Dit kwam cók tot uiting in de 11 stamva ders, wier productie werd nagegaan. Daar bij werd aan den uit Friesland ingevoelde Adelbert 44 de hoogste premie (ƒ100) toe gekend. Hij is van preferent bloed, dekte uitsluitend op de Vaan te Bergschenhoek en van hem werden een 70-tal afstamme lingen gezien, waarbij oudere van best type en goede tot zeer goede kalveren, naast enkele jonge stieren met eenige toe komst. De Fondsstier Hoover, van Groninger afkomst, werd gestationneerd op Voorne en Putten en kreeg daar veel goede koeien toegevoerd. Onder de 70 afstammelingen waren een aantal zeer goede 1 ^-jarige vaarzen en verschillende beste koe- en stierkalveren. Doch in doorsnee missen de afstammelingen het op de eilanden ge waardeerde adellijk type: men vindt er met grove beharing, af en toe matige diep te in de ribben en wat forsche, zonder dat deze daarbij voldoende robuustheid ver- toonen. Hoover kreeg een tweede premie van 80. Koning Willem 3, die in Zuid-Holland gefokt werd door den heer Wilton en een zoon is van Frederik Hendrik (de genea logie in de rundveewereld vertoont vaak wonderlijk klinkende combinaties) liet kalveren en pinken zien, hie meerendeels zeer goed voldeden. De "eigenaren N. J. Kaptein te Hazerswoude en Jos. C. Wes- seling te Zoeterwoude ontvingen een pre mie van 75. Van den in Noord-Holland gefokten Wo- dan Jan 3 van de fok- en controlelever. Oudewater, werden voor de derde maal en ditmaal een 70 producten bekeken. De ontwikkeling is, waarschijnlijk mede door de grondsoort, beneden het middelmatige, het type goed. Van een bevredigende uni formiteit, gepaard aan voldoende soliditeit is geen sprake. De productie van 20 twee jarige dochters werd vergeleken by die van de moeders. Die van de laatste was van plas zeer laag en was die van de doch ters belangrijk hooger, maar het vetge halte was veel lager. Ook bij de 3-jarigen kwam hetzelfde verschijnsel tot uiting. Premie f 70. Munt Heridon, is evenals Hoover een zoon van den Groninger kampioen Heri don. Bij veel bedryfskoeien in Waddings veen gaf hij meer massa en goed tot zeer goede beenen. Soortgelijke stieren wor den waar de fokkerij nog in de kinder schoenen staat, wel op hun plaats geacht. Premie 60. Van den Noord-Hollander Ceres, een zoon van den bekenden Jonge Meine, dek te uitsluitend het beslag van zijn eigenaar Jac. A. Vonk te Rotterdam en gaf er be hoorlijk goede typische kalveren met niet te sterke beenen en de matige rug van den vader. Kreeg 50. Asar Vaan 103, gefokt aan de Vaan, kwam va-n het bedrijf van den heer A. Jas op dat van Jac. de Kroes te Overschie De vóór- en achterhand viel bij de afstam melingen meer mee dan het wat hellende en te breede achterstel. Kreeg ƒ50. De Fries Deyne Realis, van A. Stehou- wer te Dubbeldam gaf goede melkkoeien, naar de uiters te oordeelen, doch met uit zondering van enkele vaarzen, die Gro- ningsch bloed voeren, lieten de achterstel len en het beenwerk te wenschen. Kreeg 50.—. De Noord-Hollandsche Wilson's Meine van W. Visser te Dubbeldam en de Zuid- Hollander Gerard van V. z. o. D. te Hoor naar kregen ieder slechts ƒ25. Waaruit blijkt, dat hun producten tegen vielen. De jury verwachtte stukkige dieren bij den eersten en ruim en sterk gebouwde koeien van den laatsten en zag zich beide malen teleurgesteld. Ook is de invloed van Ge rard op de productie op IJsselmonde niet meegevallen. Het zwart blaar veeslag De uit Groningen ingevoerde Gerhardus van L. Donker te Rynzaterwoude kreeg 90 premie. Op 2 bedrijven verwekte hij bij allerminst elite-dieren goede tot zeer goede dieren van het gewenschte type met breed achterstel en goede beenen. Het middenstuk had soms sterker kunnen zijn De Groninger Dictator vertoonde 79 af stammelingen. Bij de jongere groepen, ver wekt hij een volgende generatie, zijn de achterstellen beter; ze waren ditmaal bij een vrij groot aantal pinken en vaarzen goed tot zeer goed, terwijl het beenwerk soliede is. Een 2i$-jarige zoon is van een kwaliteit, als zelden in Zuid-Holland ge fokt werd; alléén de haarkleur kon wat beter zijn. Deze stier bezorgt het Fonds Vee-export en N.R.S. in Den Haag ƒ90 premie. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Landstormavond. Evenals het vorig jaar werd door de afd. Alphen aan den Rijn van de Bijz. Vrijw. Landstorm in de St. Jozef zaal een tweetal propaganda— avonden georganiseerd. De belangstelling voor deze avonden was weer buitengewoon groot. In de middaguren werd voor de kinderen van de B.VJL.'ers allereerst een gezellige bijeenkomst georganiseerd, waar eenige leuke films werden vertoond en professor Bartolini met zijn goocheltoeren de kinderen bijzonder wist te amuseeren. De kinderen ontvingen hierbij verschillen de verrassingen en een versnapering; ver schillende ontvingen bovendien nog een extra prijsje. Dank zij de leiding van den heer L. Verleun was het voor de kinderen een mooie middag. Ook de avond-bijeen komst voor de B.V.V.'ers met hun echtge- nooten, verloofden of huisgenooten is bij zonder interessant geworden. De belang stelling was zelfs zoo groot, dat verschil lenden met een staanplaats moesten vol staan. De avond werd o.a. bijgewoond door den voorzitter en secretaris van de gewes telijke landstormcommissie Z. H. W., de heeren Royaards en Karres, verschillende andere autoriteiten en het bestuur en den commandant van de Alphensche Burger wacht, den eer Bern. Knaapen. De avond werd op gebruikelijke wijze met een kort openingswoord door den voorz., den heer W. J. Spreij, geopend, die in bijzonder de genoemde autoriteiten en ook den com mandant van Z. H. W., majoor J. P. Boots hartelijk* welkom heete. Na het gezamen lijk zingen van het Wilhelmus, volgde de vertooning van een keurige geluidsfilm met H.M. de Koningin op reis in 1935; be zoek landstormafd. Alphen a. d. Rijn aan Schiphol en natuurfilm. Als sprekers tra den achtereenvolgens op Zijne Excellentie W. J. Schuurman, luit-generaal der artil lerie b.d. en den heer mr. J. A. van Me- chelen, secretaris gewestel. landstorm commissie Gouda. De eerste spr. schetste de verschillende kenmerken der B.V.L., nl. eenvoud, onbaatzuchtigheid en trouw, waar bij hij bijzonder opwekte tot trouw aan ons Oranjehuis en het wettig gezag. Mr. v. Mechelen wees op de gevaren van com munisme, S.D.A.P. en N.S.B., eveneens op wekkende om niet te strijden voor het Bruinehuis, maar het Oranjehuis. Deze korte toespraken werden door de aanwezigen bezegeld met een uitbundig applaus. Door majoor J. P. Boots werd vervolgens met een gebruikelijke speech- je en gelukwensch de door verschillende leden behaalde brevetten van koning- schutter en scherpschutter uitgereikt. Na de pauze, waarbij koffie werd aangeboden trad de bekende humorist, de heer Dévilée op, die met zijn komisch repertoire en tal rijke goocheltoeren het publiek bijzonder wist te amuseeren en bij ieder nummer een uitbundig applaus ontlokte. Na dit optreden volgde nog de vertooning van het bijzonder groot komisch filmwerk „Grock"; de hoofdrol in deze film, vervuld door Grock, bijgenaamd de Duitsche Bu- ziau, bracht eveneens de lachspieren dik wijls in beweging. Aan het eind van den bijzonder goed geslaagden avond werd door den voorzit ter, den heer Soreij, aan den heer van Triest de wisselbeker die door hem was gewonnen, overhandigd en bracht deze allen dank voor de groote belangstelling. Geëindigd werd met het zingen van: „Mijn schildt ende betrouwen". De tweeden avond trad o.a. als spreker op de burgemeester. Botsing. Gistermorgen is op den Zien- de-weg een vrachtauto, bestuurd door W. v. H., uit Bodegraven, in het water gere den. De bestuurder moest uithalen voor een tegenligger en botse toen teen een paal, om vervolgens in het water terecht te ko men. Met een nat pak en de schrik kwam hij vrij. Door een kraanwagen van Van Beuningen uit Bodegraven werd het ve hikel gelicht. BOSKOOP Pluimveever. „Nut en Sport". Deze vereen, hield Woensdag j.l. haar jaarver gadering. Na opening door den voorz. met een woord van welkom, las de secr. de no tulen voor, welke onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de onlangs gehouden Nat. Pluimveeten- toonstelling een groot succes is geweest, zoodat er zelfs een batig saldo was van 52.66. De inzendingen bedroegen 265 nummers, waaronder buitengewoon mooie exemplaren. Liep in 1934 het aantal leden terug, in 1935 werden weer verschillende oude leden lid, terwijl ook nieuwe leden tot de vereen, toetraden. Voorts werd in het afgeloopen jaar nog een reisje naar Ouwehand's Dierenpark te Rhenen gemaakt. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het financieele gedeelte der vereen, zeer goed was. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. van Soest, P. v. Oosterom en C. J. Couvée, terwijl in de vacature van den heer Fledderus werd gekozen de heer C. Hoogervorst. Besloten werd nog om voor 1936 de contributie te bepalen op ƒ2.50 per jaar. Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen sloot de voorz. deze geanimeerde ver gadering. HAZERSWOUDE (Rijndijk) Vastenavond-uitvoering. De vasten avond-uitvoering van de R.K. Tooneelclub „St. Michaël" behoort weer tot het verle den. Het programma week eenigszins af van de vorige. Er was dezen keer maar één hoofdnummer, getiteld: „Mijnheer Klaproos" een klucht in drie bedrijven. Beide avonden is er echt gelachen en soms gegierd bij de dol-komische scènes, die zich op 't tooneel afspeelden. Het hoog tepunt was wel bereikt, toen het cadeau voor mijnheer Klaproos, n.l. een jonge heer werd binnengebracht. Die mijnheer Klap roos met zijn medespelers heeft ons een buitengewoon genoegelijken avond be- zprgd. Tooneel-décoratie, grime en klee ding van de firma Hoppezak, alles was keurig in orde en droeg het zijne bij om het gewenschte succes te behalen. Onier de pauze werd een verloting gehouden, waarbij de gelukkigen een taart of een kistje sigaren in ontvangst konden nemen. Daarna werden we getracteerd op enkele leuke voordrachten die ook zeer in den smaak vielen. De pianist zorgde voor jo lige opgewekte muziek en hield zoodoende de prettige stemming erin. Mag de op komst al niet schitterend genoemd wor den, toch kan deze uitvoering weer als goed geslaagd geboekt worden. Na afloop dankte de voorzitter de aan wezigen voor hun medewerking en hoopte ook in de toekomst op aller steun en mee leven. Te Leiden gevestigd W. J. Aberson, inspect. Shell, Thorbecke- straat 15 J. C. W. Blankwaardt, stuca- door, Langegracht 87 P. J. Bloemen dal, Witte Singel 86 G. de Boer, reizi ger, Sophiastraat 74a W. ter Weeden Boer, Hooigracht 98a S. Chr. Bolderdijk dienstbode, Schutterstr. 23a Wed. A. JoreBrussee en fam., Schelpenkade 29 A. ten Dam en fam., sigarenmaker, Schutterstr. 11a C. Meijervan Dam, J. v. Houtkade 24 A. M. Dammerman, verpleegster, Rijnsb.weg 10 N. Veldho venv. Delft, H. Morschweg 60 J. Die- terman en fam., v. d. Waalsstraat 54 A. J. Dingjan, apoth. ass., L. Rijndijk 17 G. Th. v. Duren, slager, Haarlemmerstr. 186 J. J. M. v. Duuren, kantoorbed., Heerenstg. 13 B. W. v. Duijn, fröbel- onderwijz., R. en Schiekade 42 J. J. D. v. d. Eist, Oegstgeesterlaan 15 H. L. Emons, Oude Rijn 43a M. BekFaas, Langebrug 27 M. Fuchs, opperman, We- verstr. 42 M. Giegerich, dienstbode, Mariënpoelstraat 33 C. Gordeau, kell- ner, Rapenburg 6 Th. Gotenbos, Serin gensetraat 31 W. GriseL fabr.arb., R. Visscherstraat 45 J. A. Heintjes, Hooi gracht 38 W. v. Heuzen, werkster, Narmstraat 22 H. ter Hoek en fam., scholder N.S., Jac. Catslaan 51 J. C. Hofstede, adj. inspect, v. Politie, Zeemans laan 43 J. v. d. Horst, Koningsstr. 12 K. Horstman, dienstbode, Breestraat 15a A. Hovenier en fam., serg. inf., Kap- teynstraat 26 M. P. v. d. Hurk, Garen- markt 44 J. Kalkhoven, dienstbode Ce- lebsstraat 45 A. Krause, dienstbode, Morschsingel 11 Ph. v. d. d. Kwaak, dienstbode, Witte Singel 19 Chr. Lim burg, bediende rijksmuseum Nieuwe Rijn 74 P. C. Lindenberg en fam., dir. L. Duinw. Mij., Oude Singel 78 G. J. Mein- ders, teekenaar C. V., Vreewijkstraat 11 A. P. FisserMooij, K. Koppenhinkst. 3 F. Muller, winkelchef, Kanaalstr. 50 I. P. Noomen en fam., ass, bezorger, Zeemanlaan 32 M. Noordenbos, ver pleegster, Witte Singel 27 Wed. C. de Mikvan Roon, Lindestr. 38a J. Sier en fam., restaurateur, Stationsplein 3 G. J. Tap, 3 Octoberstraat 7 D. v. Veen apoth. ass. Wasstr. 13 A. Veldhoen, dienstbode, Stationsplein 3 J. A. Ver- kuijlen en fam., v. Bemmelenstraat 20 H. Visser, diensctbode. Steenstr. 1 J. C. Vollebregt, fabr. arb., Heerengr. 67 A. v. d. Vijver, dienstbode, Plantage 8 F v. Wageningen en fam., reiziger, Fagel- straat 34 A. Wemmenhove, dienstbode, Oude Singel 78 G. Wiedemeiier, dienst bode, Watersteeg 4 M. W. Wouters en fam., Meloenstraat 17. Uit Leiden vertrokken. W. C. F. EversBik, Amsterdam, Dam straat 14. M. Bleeker en fam., Hazers woude, Rijndijk 251a. P. de Booij, Breda, Baroniel. 57. P. Ph. v. d. Broek, Oegstgeest, Duinzichtstr. 52. M. de Bruin, Bennebroek, Stichting Vogelenzang. H. J. C. Buurman en Vreeden, Den Haag N. Uitleg 30. M. C. Delsasso, Den Haag. Bloemfonteinstr. 5. A. Dolphijn, Culem- borg, Nieuwstraat 53. A. Dubbelaar, Den Haag, Groenewegje 13. W. Eng- berts, Zuid-Afrika. A. C. Eradus, Am sterdam, Mataramctraat 18hs. H. L. A. v d. Heuvel en fam., 's-Hertogenbösch, Vugterstr. 91. M. Jacobs, Den Haag. Weimarstrapt 104. E. E. Kasan, Den Haag, Ellecomstraat 77. J. M. Klaverwij- den, Wassenaar, Konijnenlaan 51. Wed. A. v. d. MarkKling, Oegstgeest. Ter wee- weg 42. Th. Kummer, Rotterdam, Meent 36. H. E. v. Leeuwen, Voorschoten, Pa- nelaan 14. I. H. Verlaarv. Leeuwen '•*i fam. Bodegraven, Willemstraat 46. C Meershoek en fam., Haarlem, Atjehstraai 65 zwart. H. Naber, Alphen aan den Ryn Hortensiastraat 2. W. J. Ouwerkerk en fam., Zoeterwoude, H. Rijndijk F40. A. de Roode, Busum, Noorderweg. F. Schuyt, Oostdongeradeel, Oosternijkerk. S. Smit, Zeist, Burg. Patijnl. 112. G. Snijder, Slochteren, Schildwolde. Wirio Amisastro Soetinah, Medan. P. J. Staal, Batavia. H. J. Verdegaal en fam.. Zoe terwoude, H. Rijndijk. F73. W. v. Weer den, Voorschoten, Valkenburgschew. 5. M. Wessels, Amsterdam, Ferd. Bolstraat 321 CM. Wykmans, Hillegom, Stationsweg No. 74. WILT U IETS WETEN? Vraag: Is u ook in Leiden een adres bekend van een R. K. Begrafenis-onderne ming, waar ook een Uitvaart in begre pen is? Antwoord: Neen. Vraag: Bij 't kruisjassen wordt troef voor gespeeld; mag men dan duiken (on- dertrosven). als men ook hoog ere troeven in de hand heeft? Antwoord: Natuurlijk mag dat.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7