STADS NIEUWS VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PROF. DR. H. SINZHEIMER. H Inaugurale rede. Hedenmiddag heeft prof. dr. Hugo Sinz- heimer, aangewezen door de Stichting tot Bevordering van de Studie van het Ar beidsrecht en de Rechtssociologie in Ne derland, als bijzonder hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit, in het Groot Audi torium der Universiteit zijn ambt aan vaard met een rede over: „Rechtssociolo gie en Arbeidsrecht". Wij ontleenen hieraan het volgende: De verbondenheid van rechtssociologie en arbeidsrecht berust op een innerlijke verwantschap, welke er bestaat tusschen de rechtssociologische beschouwingswijze en het karakter van het arbeidsrecht. De I rechtssociologie onderzoekt de krachten, welke het recht scheppen. Het arbeids recht is een rechtsgebied, dat deze krach ten meer dan eenig ander rechtsgebied zichtbaar maakt. Bovendien heeft deze verbondenheid een algemeens beteekenis. Zij dwingt de rechtssociologische theorie stelling te nemen tegenover concrete vra gen en maakt het daarmee mogelijk ge bruik te maken van het rechtssociologische denken op alle gebieden van het geldende recht. De vraag naar de krachten, waardoor het arbeidsrecht wordt bepaald, houdt in de eerste plaats de algemeene vraag in, welke krachten het zijn, die in het alge meen de ontwikkeling van het recht bepa len. Krabbe heeft hierop een beroemd antwoord gegeven. Volgens hem berust de ontwikkeling van het recht op geestelijk levensproces, dat tot uitdrukking komt in het rechtsgevoel, de rechtswaardeering en het rechtsgezag, dat wil zeggen in de in nerlijke gebondenheid van den mensch aan het recht. De rechtssociologie kan deze leer slechts ten deele als juist erkennen. De rechtssociolologie kan haar taak slechts het maatschappelijk levensproces. Zij vol trekt zich niet daarbuiten of daarboven, maar er binnen in. Zij is er een element van. Maar al is zoodoende de rechtsvor ming geheel in dit proces opgenomen, zij is er toch niet slechts een onzelfstandig deel van. Zij werkt in dit proces op een bijzondere wijze, op een wijze, die bestaat uit geestelijke potenties, zonder welke het maatschappelijk leven geen nieuwe vor men van recht kan voortbrengen. Willen wij dus den achtergrond Van een recht begrijpen, dan moeten wij deze als een een heid beschouwen, waarin reëele en ideëele krachten van het eene ondeelbare levens proces in een voortdurende samenwerking en onderlinge beinvloeding verbonden zijn. De rechtssociologie kan haa rtaak slechts vervullen, wanneer haar grondbegrip van wat sociaal is, aan deze eenheid beant woordt. Wanneer men daarom naar den achter grond van het arbeidsrecht vraagt, dan moeten de beide in het maatschappelijke levensproces werkzame krachtbronnen, welke met elkaar verbonden zijn, in het oog worden gehouden. De voorwaarde voor het ontstaan van het nieuwe rechtsgevoel, waaraan het nieuwe arbeidsrecht ont sprong, was een bepaalde werkzaamheid van reëele krachten. Deze ontstonden uit de „klassenordening", welke zich gevormd had op de puinhoopen van de oude feodale ordeningen. Niet automatisch, maar als uit drukking van een innerlijke, cultureel be paalde houding van den mensch, volgde hieruit een drang naar een verandering van het recht, een drang welke op een be paald doel gericht was. Datzelfde geldt voor de nieuwe rechtswaardeering, welke in het arbeidsrecht tot uitdrukking kwam. Zij is niet denkbaar zonder bepaalde reëele voorwaarden. Het ontstaan van de rechtsopvatting, dat de gemeenschap niet slechts voor den abstracten, maar ook voor den concreten menGch in zijn maatschap pelijke positie verantwoordelijk is, waar op deze rechtswaardeering berust, is de vrucht van zeer verschillende geestelijke stroomingen van' religieuzen, liberalen, conservatieven en vooral ook van socialis- tischen aard. Wanneer tenslotte deze heele beweging voerde tot een nieuw positief recht, dan was het niet slechts een geeste lijke macht, welke dit bewerkstelligde, maar waren het ook de reëele maatschap pelijke krachten, welke in haar dienst werkzaam waren. Zij kwamen tot uitdruk king in de staatsmacht en in de vrije col lectieve krachten van de werkgevers- en werknemersorganisaties. De rechtssociologische blik schouwt niet slechts naar het verleden, maar ook naar. het heden, waarin de toekomst geboren wordt. Nieuwe rechtsvormende krachten zijn aan het opkomen op den achtergrond van het arbeidsrecht. Zij ontspringen aan het probleem van de werkloosheid en de gevolgen, welke dit machtige probleem heeft. Zij wijzen niet meer slechts op de staatsmacht en op de vrije collectieve krachten waarop de ontwikkeling van het arbeidsrecht tot nu toe berustte, maar daarboven uit op een gemeenschap van Staten, voor welke het werkloosheidspro bleem wordt tot een gemeenschappelijk economisch probleem. Na te gaan, wat hiervoor vereischt is, welke pogingen aan gewend worden en wat daarvan de wer kelijke beteekenis is, is in het bijzonder een nieuwe taak van de rechtssociologie van het arbeidsrecht en van haar de prac- tische rechtsevolutie dienend streven. R.K. VROUWENBOND Een prachtig geslaagd jaarfeest Onder flinke belangstelling heeft de afd. Leiden van den R.K. Vrouwenbond gisteravond in de groote zaal van den Burcht haar jaarfeest gevierd. Een prach tig jaarfeest, dat allen, die het bijwoon den, een zeer mooie avond heeft bereid. Het bestuur had de gelukkige gedachte gehad om voor dezen avond het R.K. Be- roepstooneelgezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pier re Balledux uit te noodigen, die met het blijspel „De Rare" van Jac. Ballings voor het voetlicht traden. Deze keuze is een daad geweest, die bij velen onzer R.K. Vereenigrngen navolging verdient. Het is nog te weinig bekend, hoe deze Hagsche Spelers op voorname en kunstzinnige wijze katholiek cachet aan een feestavond weten te geven, zóó dat men zich kostelijk amuseert, zóó dat men geniet van zeer goede tooneelspelkunst en zóó dat men een schoone avond heeft, die volkomen past in een katholiek milieu. En stukken als: „En waar de ster bleef stille staan", „De arme man, die rijk is", „Oogst" en andere bewijzen voldoende, dat de geheele opzet van dit gezelschap berust op den katholieken geest ook in de tooneel spelkunst. En waar nog al te veel ver- eenigingen handen vol geld uitgeven voor feestavonden met varitéé-nummers, als goochelaars en liedjeszangers, waar men hoogstens van kan zeggen, dat het aardig is en behoorlijk, zonder dat men er verder iets van meeneemt, daar achten wij het noodig nog eens met nadruk op het bestaan van dit R.K. Beroepstooneel te wijzen. Vooraf verwelkomde de presidente, mevr. J. MandersVermeulen, de aanwezigen, waaronder de geest. adv. prof. A. Cleophas en de weleerw. paters C. Bayer O.F.M. en W. ten Brink O.F.M. Vervolgens deelde mevr. Manders mede, dat door omstandigheden de predicatie door den geest. adv. des morgens tijdens de H. Mis in de Hartebrugskerk niet had kunnen plaats hebben. Vervolgens een mededeeling over de ex- cusie naar Unilever, waarvoor wij echter verwijzen naar onderstaand bericht, daar hedenmorgen bericht is inge komen, dat deze excursie is uit gesteld. Medegedeeld werd dat de Gemeentelijke Commissie voor huishoudelijke voorlichting een omvormingscursus tot gezinshulp zal organiseeren, waarschijnlijk op beide vak scholen, aanvangende begin Maart. De bedoeling is om meisjes die op fabriek of in winkel overbodig zijn geworden op te leiden tot dienstbode. De duur van den cursus is 10 weken. De voorz. verzocht de leden, die derge lijke meisjes kennen, haar hier op attent te maken. Na afloop van den cursus zal een diplo ma worden uitgereikt. Voor deze cursus kan men zich opgeven bij de Arbeidsbeurs van 2327 Februari a.s. Tenslotte deelt de voorzitster nog mede, dat op 16, 17, 18 en 19 Maart de bekende Missiefilm „Ria Rago" alhier in „Zomer- lust" zal worden vertoond, kaarten ver krijgbaar aan het Graalhuis, en twee we ken daarna een lezing met lichtbeelden zal worden gegeven door de Witte Zusters van Boxtel. Hierna was het woord aan Pierre Balle dux en zijn gezelschap, die opvoerden: „De Rare". De inhoud van dit stuk is als volgt: Sursum Corda! Dat is de lijfspreuk van Nardus Nop, een mensch niet beter of slech ter dan wij allen. Nardus heeft veel tegen slag. De groothandel drijft de middenstand in den hoek, waar de slagen vallen en Nardus vangt de slagen mee. En als ,,De Rare", een zwerver, strooper, die meer in de bosschen leeft, dan in zijn huis, Nar dus uit het water haalt, waar hij ingeval len is, wordt er zelfs in het dorp gefluisterd, dat Nardus zelf hier debet aan was. Maar, Sursum Corda, zegt Nardus, het zal wel weer beteren. En inderdaad! Er komt een nieuwe baan voor Nardus. Zijn schoonzuster Odrada, een rechtstreeksche afstammelinge van Xantippe, die als we duwe met vier kinderen haar oog heeft laten vallen op Nardus, helpt hem aan een betrekking als vertegenwoordiger van een bank en nu komen de rijke dagen voor Nardus. Hij wordt bankier!!! Het mate rialisme dcet zijn intrede bij Nardus en Sursum Corda wordt nu op andere wijze uitgelegd. Totdat „De Rare" die door de liefde voor het pleegdochterje van Nar dus Nop, Lieveke, 'n ander en beter mensch is geworden, Nardus doet inzien, dat de materieele dingen de menschen niet geluk kig maken. En Sursum Corda krijgt weer de juiste beteekenis voor Nardus en zijn zuster. Wat is er hartelijk gelachen om dit sap pige, echt-Vlaamsche spel, om de goede en gezonde humor van Nardus Nop (Pierre Balledux) om de Brouwer (Wim Huys- mans) en om het waarlijk prachtige spel van de Xantippe Odrada (Aleida Roelof - sen). Maar ook de Pastoor en Lieveke en alle anderen gaven een zeer gave vertol king, sterke, scherp omlijnde karakters, die allen met hun echt-Vlaamsche leutigheid midden in de ernst van het leven de aan wezigen een kostelijken en hoogstaanden avond hebben bezorgd. Aan de echtgenoote van Pierre Balledux, Mevrouw Erna BalleduxHaffert, die de rol van „Lieveke" zoo prachtig speelde werden bloemen aangeboden. Wij hopen de Vereenigde Haagsche Spe lers spoedig nog eens terug te zien. DE EXCURSIE NAAR UNILEVER VAN DEN R.K. VROUWENBOND Niet op Donderdag 20 Februari Bij het bestuur van den R.K. Vrouwen boni is hedenmorgen het bericht ingeko men, dat de excursie naar Unilever, welke op Donderdog 20 Februari zou worden ge houden, niet kan doorgaan, daar de Uni- i dag, de dames niet zal kunnen ontvangen. Wel zijn eenige andere data opgegeven, waaruit keuzekan worden gedarn. Besloten is nu de excursie te houden op Donderdag 16 April. Het bestuur vertrouwt, dat alle dames, die zich voor deze excursie reeds opgaven, ook dan zullen meegaan. VAN ONZE ADVERTEERDERS. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Firma C. Th. Breebaart en Zoon. Morgen, 15 Februari zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de heer C. Th. Breebaart zijn welbekende stoffen en manufacturen zaak in het perceel Mare 60 (tegenwoor dig no. 94) opende. Op bescheiden voet begonnen, steeds le verende de betere kwaliteiten, nam de cliëntèle in aantal steeds toe. Het was dan ook gebrek aan ruimte, dat de firma deed besluiten, toen de gelegenheid zich voor deed, in Mei 1907, het veel ruimere pand Mare 58 (tegenwoordig no. 92) te betrek ken. In 1910 kwam de 2oon, na verschil lende leerscholen doorloopen te hebben in de zaak, waardoor meerdere kracht ont wikkeld kon worden en door particulier bezoek in voor- en najaar een cliëntèle door het geheele land gevestigd kon wor den. Ook werd in 1911 een atelier voor da- meskleeding aan de zaak verbonden. Nadat in 1929 vader en zoon een ven nootschap onder firma hadden aangegaan, werd in 1930 het pand naar de eischen van den modernen tijd verbouwd, waardoor de ryke sorteering fijne damesstoffen en ma nufacturen in mooie, ruimere etalages ten toongesteld kon worden. Wij behoeven niet te zeggen, dat ook deze middenstandsfirma, de moeilijkhe den, welke tegenwoordig op het zakenle ven drukken, niet zou gevoelen. Maar des ondanks schenken de firmanten steeds de volle aandacht aan vraag en aanbod van dezen tijd. Mede door aansluiting aan de Manufac- turiers Inkoop Combinatie „Nederland", vindt men er van de goedkoopste tot de beste kwaliteiten in groote verscheiden heid en een oude vertrouwde zaak, die met haar tijd weet mede te gaan, heeft nu eenmaal en terecht groote aantrekke lijkheid. Bijzonder vermeldenswaard is nog, dat de heer C. Th. Breebaart (de oud ste firmant en oprichter dus) zich nog in een goede gezondheid mag verheugen en ook nog iederen dag zijn werkzaam aan deel in de zaak heeft. SIGARENMAGAZIJN PH. BROBBEL. Zooals reeds eerder gemeld, js het Hillen- filiaal aan den Station^—* 49, opgeheven. De heer Ph. Brobbel, die gedurende de 12 V» jaar van het bestaan dezer zaak als filiaal houder in handen had, heeft haar nu over genomen. Het winkelinterieur is tegelijk met deze overname iets gewijzigd en gemoderniseerd, hetgeen aan het cachet geen kwaad heeft gedaan. Achter in den winkel voor het oog onzichtbaar door een etalage-wand is nu 'n zitje gemaakt, de collectie sigaren is begrijpelijkerwijs aanmerkelijk uitge breid en ook in sigaretten, tabak en rook artikelen is 'n uitstekende voorraad, zoodat de rookers thans te kust en te keur hun rookgenoegens kunnen bevredigen. Den heer Brobbel, die in de afgeloopen periode een grooten kring van cliëntèle heeft weten te krijgen door correcte bedie ning, wensohen we met deze verandering van harte succes. KERKNIEUWS MUZIEK. „CON AMORE" „De Paulus" van Mendelssohn. Het is wel niet noodig (na de inleiding over „de Paulus" in onze courant) nog eens weer te wijzen op de hoogstaande eigen schappen, welke Mendelssohn's oratorium aantrekkelijk doen blijven voor koren, wier lust en leven het is befaamde en bewon derde repertoire-werken ten gehoore te brengen. Hier mag men zelfs van meester werk spreken. Maar meesterwerken zijn axel alleen aantrekkelijk, er komt heel wa. voor kijken om dc capaciteit het te doen winnen van den goeden wil. Daarvoor is énorme voorbereiding noodig, en dan zijn wij bij dirigent Smink en „Con Amore" aan het juiste adres. Honderd jaar geleden werd het „Orato rium Paulus" voor het eerst gemaakt te jL/usseldorf De 25-jarige Mendelssohn was (en is het nog immer) een belangrijke verschijning en betoonde reeds toen mees terschap in de vormen der vocale kunst. Ongetwijfeld ligt er veel schoons, veel aan nemelijks in de romantiek, de dramatiek, het beschouwende en toch een zekere glad- ue beminlijkheid doet het soms moeilijk vallen het omvangrijke werk (waarin de noodige coupures waren aangebracht) rus tig aan te hooren. De jonge Mendelssohn, met zijn overdadigheden, zijn lyrische me- lodiek, zijn wel wat lang-ademige en dra matische accenten, zyn knappe instrumen tatie, de zekere bravour voor koor en or kest, veel bewonderen wij in hem, maar ook treffen wij aan wat uitgebloeid heeft. Dirigent Smink heeft met den hem eigene energischen, onverzettelijken wil het werk tot opbloeiende realiteit gebracht. De alge meene frischheid heeft de leider gevonden in het aandrijven der tempi en het weg doezelen van overdreven zoetheid, die bij een te zwoele belichting, heel licht „ge woon" gaat worden. Hij heeft de controle goed werkende gehouden. Over het geheel genomen mocht de koorprestatie er wezen, en werd er met toewijding gespeeld; de in terpretatie opgebouwd uit klaar bewust zijn. Mendelssohn met zyn wel wat over dreven maar toch ook van meesterschap ge tuigende perspectieven was voor dirigent, koor en orkest een aanlokkelijk object. Met uitzondering van het slotkoor aan 't eind van het eerste deel waar orkest en koor niet samenklopten, waren de koren sterk, welluidend en geaccentueerd van uitbee* ding. Mocht er een bemerking te plaatsen zijn, dan zou aan de uitspraak van het hee renkoor nog meer aandacht besteed moeten worden en wat betreft het contrapunt, hier in zou door geven en terughouden het schoon der veelstemmige koorzang toene men. Niettemin er werd rustig en zeker MGR. DE JONG AARTSBISSCHOP INSTALLATIE IN DE CATHARINA- KERK TE UTRECHT. Voorlezing van ontslag- en benoemings brief. De Catharina-kerk te Utrecht was in het middaguur geheel gevuld, toen de nieuwe aartsbisschop Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong, opvolger van Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, voor het altaar op een zetel plaats nam. De Proost van het kapittel, Mgr. J. G. v. Schaik, trad vervolgens naar voren en las voor de verzamelde priesters en geloovi- gen in het Latijn en vervolgens in het Nederlandsch den brief van den Internun tius voor, waarin aan Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen op diens verzoek van 2 Febr. j.l. wegens ziekte eervol ontslag door Z. H. de Paus wordt verleend als aartsbisschop van Utrecht. In dezen brief wordt Mgr. Jansen na mens Z. H. den Paus grootelijks dank ge bracht voor zijn uitmuntenden arbeid en hem toegewenscht, dat hij na herstel van krachten nog langen tijd een voorbeeld van deugd voor allen moge zijn en over vloedig vrucht moge voortbrengen voor de Kerk. Aan het slot van dit schrijven ver leent Z. H. de Paus aan Mgr. Jansen zyn Apostolischen Zegen. Op dezelfde wijze werd de benoemings brief van Z. H. Exc. dr. J. de Jong voorge lezen, waarin hem wegens het aan Z. H. Exc. Mgr. Jansen verleend ontslag wordt medegedeeld, dat hij van dit oogenblik af, aartsbisschop van Utrecht is. Hierna werd de nieuwe aartsbisschop door de twee oudste kanunniken naar den troon geleid, waarna mgr. van Schaik hem namens het Metropolitaan Kapittel toe sprak. Mgr. de Jong beantwoordde deze toe spraak met een woord van hartelyken dank voor de woorden van steun en de toege zegde vriendschap. Tot slot werd de lofzang „Te Deum" ge zongen en verliet de aartsbisschop, uitge leide gedaan door het kapittel, zegenend door de hoofd uitgang de kerk. gezongen, goed geattaqueerd en de diri gent dreef de koren met wilsoverdrijving aan. Er werd veel bereikt van belovende beteekenis. Men had de hulp van de navolgende so listen. Mevrouw Both-Haas (wegens ziek te verhinderd) werd vervangen door Me vrouw Martha Groot-Stam. Genoemde so praanzangeres heeft in het hoogere regis ter een voortreffelijk klinkende stem. Over de resonance van het middenregister is zij niet altijd meester, en gelukt het eene waar het volgende niet of minder slaagt. Daar heeft de stem dan ook iets glansloos iets kinderlijk-naïfs. Zeiden wij dat Mendels sohn vooral frisch gehouden moet worden, zoo was de stern-geaardheid hier niet in het voordeel der zangeres. Mevrouw Groot is onvoorbereid ingevallen en uiterst correct is de partij door haar vertolkt waarvoor wij ons respect uitspreken. De altsoliste is in dit werk kariger be deeld. Annie Hermes meer mezzo so praan dan alt dwong door haar mooi or gaan en door de sobere uitdrukkingsvolle voordracht onze waardeering af. Mr. Harm Smedes is voor ons een nieuwe ling. Men zeide ons dat deze tenor leerling is van Louis van Tulder, en beter leeraar kan men zich niet wenschen. Trouwens de jonge débutant heeft in zijn dictie veel overgenomen van van Tulder, hij zingt be schaafd en expressief en meermaals heeft zijn stem glans. Vooral het zingende zeg gen was bijzonder mooi en muzikaal. Nico Huisman bezit een solide basstem, een prachtig volumineus geluid. Over het gebruik van zyn prachtige stem, zijn wij het niet heel en al met hem eens. Hij zingt zijn partij rotsvast en zeker, maar toch is er iets wat zijn stem eentonig maakt. Laat hij zijn fantasie eens vry laten, zijn voor dracht zal aanmerkelijk meer expansief in werken. De duetten der beide heeren klon ken voortreffelijk. Ook de solisten-ensem bles waren goed. Het Nederlandsch Kamerorkest vertolkte de opgesierde orkestpartituur mooi en met uitdrukking. Alleen in het mooie kwartet „O Jesu Christe wahres Licht" was de be geleiding inrhythmisch. Aan het orgel heeft Lena Benraadt accuraat en slagvaardig werk gedaan. De leiding van het geheel was rustig en zeker van wil. Zoo zijn er redenen genoeg tot waardeering. Dirigent Smink heeft het genoegen gehad, te weten dat een vrijwel volle Gehoorzaal naar de Paulus- uitvoering luisterde, en dat zijn audito rium dankbaar hiervoor was. Met psalm 92 werd de avond besloten; een kort gebed diende ter inleiding. J. K. ten aanzien van de onderwijsopleiding, dat het staatsexamen tijdelijk had moeten zijn stopgezet. Spr. wijst op de mogelijkheid, dat het aantal wachtgelders grooter zal blijven •dan verwacht wordt. De wijziging der leerlingenschaal zal er ger zijn voor de kleine scholen dan voor de groote, en zij zal dus bijzonderlijk het plat teland treffen. jjf AUTO TE WATER GEREDEN Bestuurder verdronken De heer E. Robertus, een geziene per soonlijkheid in Winschoten en onder meer voorzitter der Middenstandsvereeniging voor Handel en Nijverheid, is gisteravond met zijn auto in de Nieuwe Haven gere den en verdronken. Blijkbaar is niemand van dit ongeluk getuige geweest. De heer R. was te half zeven van huis gegaan, met het doel zich naar zijn graanpakhuis, dat aan de Nieu we Haven staat, te begeven. Toen hij na middernacht nog niet terug was, waar schuwden zijn huisgenooten de politie, die onmiddellijk tot dreggen overging. In den loop van den nacht heeft zij de auto en het lijk van den heer R. gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het R.K. Zie kenhuis overgebracht. TELEGRAMMEN DE TOESTAND VAN LEON BLUM. PARIJS, 14 Febr. (A. N. P.). De socia list Auriol heeft in de wandelgangen van de Kamer meegedeeld dat de toestand van Léon Blum tot de grootste voorzichtigheid noopte in verband met de bloeduitstorting die is veroorzaakt door de verwondingen, die hij aan het gelaat heeft bekomen. BUREAUX DER ..ACTION FRANCAISE" VERZEGELD. PARIJS, 14 Febr. (A.N.P.) Na de huiszoeking in het gebouw der ontbonden „Action Francaise" zijn de bureaux ver- zegels en talrijke documenten in beslag genomen. Laat in den avond is iemand ge arresteerd, die er van verdacht wordt, te hebben deelgenomen aan de mishandeling van Leon Blum. Leden van het Volksfront zijn in een lo kaal der „Action Francaise" binnenge drongen, met het gevolg, dat er een hevige vechtpartij ontstond. DE KWESTIE VAN HET OLIE EMBARGO. Afwachtende houding van Engeland. LONDEN, 14 Febr. De bladen schrijven, dat de Britsche regeering in de kwestie van het embargo op petroleum eer» af wachtende houding zal blijven aannemen en de beslissing zal overlaten aan de coördinatie-commissie. Gemeld wordt, dat Eden, wanneer hij naar Geneve vertrekt, weder geen vaste aanwijzingen zal heb ben. Volgens de „Times" houdt de Britsnhe regeering zich voortdurend voor oogen, hoe belangrijk het is, de eenheid tusschen de leden van den Volkenbond te bewaren. Het zal daarom weinig verrassing wek ken, indien het kabinet in een eventueele verklaring de definitie van zijn bedoelin gen vermijdt, tot de Britsche vertegen woordiger te Genève nieuwe besprekin gen zal hebben gehouden met de gedele geerden der andere landen van den bond. LAATSTE BERICHTEN EERSTE KAMER. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver laging eer openbare uitgaven voor het on derwijs. De heer O s s e nd a r p (S. D.) betoogt, ANTI-KATHOLIEKE DEMONSTRATIES IN SCHOTLAND In de Schotsche hoofdstad Edinburgh hebben gisterenavond godsdienstrelletjes plaats gehad. Het genootschap voor protes- tantsche actie had een demonstratie op touw gezet als protest tegen een bijeen komst van de Roomsch-Katholieke Lour- des-Vereeniging, waarop over wonderbaar lijke genezingen werd gesproken. Honderden Protestanten hadden zich voor de zaal verzameld en uitten luide hun protesten. Toen de aartsbisschop Mac- Donald arriveerde, werd zijn auto door de opgewonden menigte omringd, zoodat de politie krachtig moest ingrijpen. Een non, die met een groep kinderen in een auto bus aankwam, werd gehoond. Toen de demonstranten een optocht wil den vormen, werd hun dat belet door de bereden politie, die wild op de menigte inreed. Op een plein werd tenslotte een groote anti-katholieke betooging gehouden VLIEGRAMP BIJ DE AZOREN? Engelsche admiraliteit heeft geen mededeelingen ontvangen LONDEN, 14 Febr. De Britsche ad miraliteit had vanmorgen vroeg nog geen mededeelingen ontvangen, die de berich ten uit Madrid betreffende een vliegramp bij Punta Delgada bevestigen. Ook is niet bevestigd, dat het Britsche vliegtuig-moederschip „Furious" een vlieg tuig te hulp zou zijn gesneld. De admira liteit deelt slechts mede, dat de „Furious" zich ter hoogte van Teneriffe bevindt. DE SNEEUWSTORMEN IN NOORD GRIEKENLAND Vijf-en-dertig-dooden ATHENE, 14 Febr. De sneeuwstorm, die Dinsdag en Woensdag in Noord-Grie kenland heeft gewoed, heeft vele dooden geëischt. In Macedonië zijn waarschijnlijk 35 menschen om 't leven gekomen. Eenige visschersvaartuigen zijn gezonken, waar bij verscheidene .visschers verdronken zyn Gisteren is de temperatuur overal milder geworden. -

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3