ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP TENTOONSTELLING EN BAZAR De heer M. J. H. Bots krijgt het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice Door den voorzitter van het NIKA-co- mité, den zeereerw. heer Th. P. Blom, pas toor, is gisterenmiddag om 2 uur in het parochiehuis de tentoonstelling geopend van kerkelijke kunst. Een groot aantal ge- noodigden, waaronder cje burgemeester, het Kerk- en Armbestuur, leden van den Gemeenteraad en bestuursleden van de standsorganisaties en meerdere dames wa ren aanwezig. Det eerw. spreker heette de aanwezigen welkom. Het is bekend dat de parochie in het bezit is van een even uitgebreide als kostbare verzameling van kunstschatten, men weet dit, doch goed gezien heeft dit nog vrijwel niemand. Zij vormen alle ge schenken van verschillende parochianen vanaf de kerkbouw in 1852 tot op den huidigen dag, meer bijzonder uit den tijd vna pastoor Bouwman van 1876 tot 1903. Het zal ook tot waardeering stemmen je gens onze ouders en voorouders dit te zien, want na 1852 was de toestand veel treuriger dan thans, zonder dat men sprak over crisis. Spreker brengt dank aan de velen, die zoo bereidvaardig en tevens belangeloos voor de NIKA hun geld, tijd en zorg ga ven. Allereerst den burgemeester, die meer bijzonder voor de uitgave van het gedenkboek medewerkte, den schrijver van 't boek, aan den heer Valkenet, aan de dames van 't comité, om tenslotte stil te staan bij één persoon, die een zoo groote steun is geweest bij den bouw van de kerk, bij het leenen van het noodige geld, bij de tot standkoming van den bazar, enz. enz., n.l. den heer M. J. H. Bots. En het is de pastoor een groote voldoe- nign, dat Z. H. de Paus de verdiensten van den heer Bots heeft willen erkennen door hem te schenken het eerekruis: „Pro Ecclesia et Pontifice" en spelt de versier selen den heer Bots, onder enthousiast applaus van alle aanwezigen op de borst. Voor iedereen was dit een groote ver rassing, maar ook iedereen was er van overtuigd, dat deze erkenning volkomen op haar plaats was, waarom de heer Bots dan ook onmiddellijk en spontaan de ge- lukwenschen van allen mocht in ontvangst nemen. Vervolgens ging men de tentoonstelling bezichtigen, een pracht-collectie van edel smeedkunst, als een antiek wierookvat, kelken, een Godslamp, monstransen, enz., verder veel oude en moderne borduuur- kunst, prachtige werken van kloskant, ka- suifels, alben, koorkappen, enz. enz., alles even smaakvol gerangschikt, waarvoor speciaal de dames C. ten Brink uit Am sterdam en C. A. M. Bots alhier zoozeer haar beste krachten gaven. Vervolgens werd gegaan naar de bazar, waar een aantal dames in allerhande cos- tuums gereed stonden om bij een tent of spel haar diensten aan te bieden. Prijzen waren te winnen door middel van een bomwerper of vliegmachinetent, van een autospel, een trektafel, een sjoel bak, een touwtjes-trekkerij, een rad van avontuur, een grabbelton, een schiettent, terwijl ook niet ontbraken een theetent, een oliebollenkraam, om te eindigen met een schapentent en zelfs een Fakir. De ruime zaal is zeer gezellig en smaakvol aangekleed en ingedeeld, terwijl een gra- mophoon met luidspreker niet weinig bij draagt tot de prettigs sfeer, welke daar aanwezig was. Sluiting H. Missie Gisterenmorgen om 10 uur is door een plechtige Hoogmis de hernieuwing van de H. Missie gesloten. De H. Mis werd opge dragen door den hoogeerw. Deken J. M. Hellegers uit Alphen a. d. Rijn, met assis tentie van de navolgende eerw. geestelij ken, presbyter assistens pastoor W. J. A. J. Borsboom, te Noorden; diaken kapelaan Kossen, te Alphen a. d. Rijn, subdiaken kapelaan W. B. Hermans, te Noorden, can- tores pastoor A. W. Lühn en kapelaan J. van Teylingen te Bodegraven. Verder za gen wy in het priesterkoor aanwezig pas toor J. van Kampenhout, te Meije-Zegveld, Rector Huibers te Bodegraven en pastoor J M. Omzigt, te Aarlanderveen. De slotpredikatie werd gehouden door den pater-missionaris J. Bonsel, die in vlammende taal zijn overtalrijk gehoor in geestdrift zette om met moed het door God opgelegde kruis te dragen en den strijd des levens met nimmer wijkende kracht te voeren. Het zangkoor zong de nieuwe ingestu deerde Mis Angelorum vai\ Jan Nieland. Het zijn indrukwekkende dagen geweest, dagen van doorvoeld geloofsleven, van roomsche warmte. De eerw. paters Mont- fortanen J. Bonsel en W. Toebosch hebben met echt zuidelijke spontaniëteit en tinte lend enthousiasme de groote levensvragen voor ons blootgelegd, den vinger gelegd op de omringende gevaren en met een geestdrift, waaraan niet te ontkomen viel, ons gestuwd in de richting van het gena deleven. De kerk was, vooral des avonds, steeds meer dan vol, waaronder velen uit de om geving. Woensdagavond werd een eerher stel gebracht in een Lof met boete-proces sie. Voorafgegaan door een langen stoet van koorknapen en bruidjes en een der paters, droeg de zeereerw. pastoor het H. Sacrament en werd stil gehouden bij het doopvont, de biecht- en preekstoel, bij de Communiebank en het hoofdaltaar, waar bij de eerw. pater J. Bonsel telkens een passende toespraak hield. Bij het hoofd altaar vormden de koorknapen en bruid jes in het ruime priesterkoor een hole ster, alles keurig geordend en geregeld. Don derdagavond werd een Maria-hulde ge bracht, waarbij het Mariabeeld in het priesterkoor was geplaatst in een schitte ring van waslicht en bloemen. Pater W. Toebosch schilderde in een treffende pre dikatie den strijd tusschen Moeder Maria met wie haar volgen en den duivel met zijn trawanten. Daarna werd onder zang in een groote stoet van bruidjes en koor knapen de beeltenis van Maria plechtig rond de kerk gedragen door een viertal gesluierde meisjes, waarna de pastoor de parochie plechtig aan de H. Maagd toe wijdde. De indruk van de treffende predikaties en grootsche plechtigheden is wel van dien aard, dat zij bij niemand, wie deze volgde en heeft meegemaakt, ooit vervagen kan. BOSKOOP. Hanze. Woensdagavond hield de Han ze alhier haar j aarlij ksche feestavond. De keurig versierde zaal was geheel gevuld met leden, huisgenooten en genoodigden. De voorz., de heer J. C. Vermeulen, open de deze feestelijke 1 ijeenkomst met eeni- ge hartelijke woorden en heette den heer A Brand als oud-voorzitter en den heer Chr. van Koppen als dir. der Handelscur sus van harte welkom. Spr. wees vooral op den jongen midden stand, welke toch eenmaal de plaats zal moeten innemen van de ouderen. Nadat het Roomsche Blijdschap was gezongen, ging men over tot het komische gedeelte van dezen avond, dat verzorgd werd door een gezelschap uit Alphen, en dat er spoe dig de feeststemming in wist te brengen. Door een achttal dames van den mid denstand werd een lied gedeclameerd en gezongen ten bate van „Santos". De zoo schitterend geslaagde zang, als mede de keurig gekozen kleeding, het bosohtooneel met passende lichtscha- keeringen brachten een oogenblik stilte in de zaal, waarna men hoorde: dat is fijn, schitterend! Een daverend applaus beloonde de da mes voor hun zang. Vervolgens werden er door eenige dames bloempjes aangebo den ten bate van Santos, welke opbrach ten de mooie som van 20.44; een wel ver diend succes voor deze dames. Hierna ging men weer door met het vroolijke gedeelte, dat bij het ensemble uit Alphen in zeer goede handen was. Ter af wisseling werd «en - e verloting ge houden met aardige prijzen. Onder de grootste vroolijkheid kwam het einde van dezen avond nadat nog het „Aan U, o Koning der Eeuwengezon gen was en de heeren Brand en v. Koppen j enige waardeerende woorden tot den voorzitter gesprol--- hadden gingen allen .oogst voloaan huiswaarts. Ver. tot instandhouding v. h. R.-K. Zie kenfonds „St. Antonius". Donderdag avond 13 Febr. hield bovengenoemde ver. haar jaarvergadering in het R.-K. Ver.ge- bouw alhier. De voorzitter, de heer Redegeld, opende de vergadering met een woord van wel kom tot den geestelijk adviseur, den wel- eerw. kap. C. M. Broers en de aanwezige leden en sprak zijn leedwezen uit, dat zoo weinigen deze vergaderingen bezoeken. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Vervolgens gaf de secretaris, de heer H. J. Boer, een keurig verslag over het afge- geloopen jaar, waaruit» bleek, dat het dental van 118 op 124 gestegen was. Tevens herdacht hij in zijn verslag wij len de zeereerw. pastoor G. Daalmans, wien de ver. veel dank verschuldigd was, daar zijneerw. de oprichter van de ver. is ge weest. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de uitgaven over het af- geloopen jaar bedroegen 1175.78 en de in komsten 960.10, tezamen met het saldo van vorig jaar 1538.22, zoodat er nog een batig saldo was van 362.44. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden allen werden her kozen. Tot leden van de controle-commissie wer den benoemd voor 1936 de heeren H. v. Jaarsveld en A. Houtman. Besloten werd evenals vorig jaar aan Herwonnen Levens kracht een bijdrage te schenken van 5. Vervolgens sprak kap. Broer een kort op wekkend woord, waain hij vooral wees o.p het groote nut van de vereeniging, welke zooveel goed doet voor haar leden. Spr. spoorde aan om toch vooral te blij ven betalen en proapganda te maken, op dat het ledental zal groeien, waardoor de vereeniging sterker wordt en nog meer goed zal kunnen doen. Na een weinig beteekenende rondvraag sloot de voorz. deze geanimeerde vergade ring met een woord van dank. Coöp. Ver. Bosk. Veiling. Donderdag avond 13 Febr. hield bovengenoemde ver. haar 20ste jaarvergadering in het Veilings- gebouw, alhier. De voorz., de heer A. van Leeuwen, open de de vergadering en memoreerde, dat het afgeloopen jaar moeilijker is geweest dan ooit te voren. Spr. uitte den wensch, dat het zou mogen gelukken de veiling weer op dezelfde hoogte te brengen als voor eeni ge jaren. Vervolgens gaf de penningmeester ver slag over de financiën, waaruit bleek, dat de inkomsten over 1935 bedroegen ƒ12.802.03 en de uitgaven 11.958.18. Al- zoo een batig saldo van ƒ844.12. Uit het verslag van den veilingmeester bleek, dat in 1935 261 veilingen werden ge houden. Door de 149 leden werd voor 69.886 aan bloemen enz. verkocht en door 160 niet-leden voor 8.838.83. In to naal voor 78.724.83, waarvan aan bloemen ƒ72.866.83 en aan Beshulst (13.700 K.G.) 5858, tezamen tot bovengen, be drag. De opbrengst pioenen was niet slechter dan in 1934, de rozenopbrengst niet loo- nend 0.01 per stuk. De secretaris memoreerde in zijn jaar verslag nog, dat 11 Febr. j.l. de Veiling 20 jaar bestond en dat vanaf de oprichting af tot op heden de heer A. van Leeuwen als voorzitter werkzaam is. Spr. dankte den heer van Leeuwen voor het vele werk in de afgeloopen jaren gedaan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren Adr. van Leeuwen J. P. Werkman, L. Dek ker en W. Ravensteyn allen werden her kozen. De begrooting wordt geraamd op 780.000. De contributie wordt vastge steld op 1.50. Medegedeeld wordt, dat het bestuur zich genoodzaakt ziet haar perso neel voor 1935 een kleine salarisverlaging op te leggen. Mochten de uitkomsten van 1936 echter gunstiger worden dan wordt de oude salarisregeling weer ingevoerd. Aangenomen werd nog, dat aan de vei lende leden 3 pet. van hun bedrag zal wor den terugbetaald. Vervolgens werden 45 obligaties van 110 uitgeloot. Bij de rondvraag bracht de heer P. Ros bergen hartelijk dank aan het bestuur voor de vele werkzaamheden en het financieel beheer en feliciteerde dan voorzitter met zijn jubileum. Spr. gaf een overzicht over het werk der veiling sedert de'oprichting. In 1918 werd voor ruim 1.000.000 geveild (groenten inbegrepen); thans slechts 78.724.83, wel een bewijs hoe de veiling achteruit gaat. De heer Alphenaar verzocht de bloemen, die worden doorgedraaid, niet meer uit de hand te verkoopen, maar te vernietigen. De voorzitter zegt, dat dit reeds eenigen tijd geschiedt. Hierna sluiting. ALPHEN AA NDEN RIJN. Aanrijding. In de Vinkebuurt werd gistermorgen de luxe-auto, bestuurd door V. alhier, aangereden door een tegenlig ger uit Bodegraven, bestuurd door H. al daar. De luxe-auto werd zoodanig bescha digd, dat deze door een kraanwagen van den heer Jac. Boot moest worden wegge sleept. De aanrijding werd vermoedelijk veroorzaakt door onachtzaamheid van den bestuurder uit Bodegraven. Verzekering dekt de schade. BODEGRAVEN. Slachthuis. Gedurende de maand Ja nuari 1936 zijn in het Gemeentelijk slacht huis alhier geslacht: 62 koeien, 112 varr kens, 24 graskalveren, 1700 nuchtere kal veren, 355 schapen en 3 geiten. Geboren: Willemina d. van W. Goud kuil en J. P. Hofland Pieter z. van F. Koning en A. Hoogendoorn. Getrouwd: T. C. Scheer 29 j. en A. J. E. Junselie 26 j. Overleden: Jac. Brunt 80 j. Gevestigd: Wed. W. G. Verlaan geb. van Leeuwen en gezin van Leiden T. van Luinen van Alphen a. d. Rijn J. Bijman van Zwammerdam I. C. A. van Kalleveen van Amersfoort J. Broekhui zen van Zwijndrecht J. M. de Bruijn van Gouda C. Jongkind en gezin van Stolwijk R. Groeneveld van 's-Graven- hage N. Groeneveld van Schiedam. KOUDEKERK Geboren: Helena Maria Sophia d. van W. B. Kaas en J. E. van Winden. NIEUWVEEN „In 't Gouden Haantje". Zoo heette de nieuwe herberg, waarin zich reeds op den openingsavond zulke bewogen tooneelen hadden afgespeeld o.a. een fiksche klop partij in het donker dat het heele Duit- sche stadje X. er schande van sprak. En heimelijk fluisterde men, dat weth. Boll- man, leeraar Schwanneke, apotheker Lem- ke, ja zelfs de burgervader van de partij waren geweest. Geen wonder, dat de resp. echtgenooten, vereenigd in het „soep comité", hevig verbolgen waren en de ver dachten aan een streng verhoor onderwier pen. Natuurlijk voelden ze zich volkomen onschuldig, maar de feiten waren tegen hen. Bollman, bij wien thuis het naspel speelde, was zijn zegelring kwijt. Zijn rampzalige vriend Schwanneke kon het bij de „tijgerin" niet uithouden en liep de deur plat bij den wethouder, die tot over maat van ramp bij vergissing den waarne- mend-kantonrechter Hans de Koek als kok in huis kreeg. Dat de „kok" onverteerbare schotels voorzette, was reeds erg, maar er ger was het voor Bollman en Schwanneke, dat zij in Hans den persoon herkenden, met wien zij in de nieuwe herberg hadden gevochten. Enfin, alles liep tenslotte voor de gecompromitteerde notabelen goed af, dank zij de medewerking van Hans en Steinbeck, redacteur van de „Dagpost", die als tegenprestatie resp. Elli en Thea, de dochters van Bollman, als hun liefje mogen erkennen. Ziedaar het gegeven van het blijspel in drie bedrijven van Otto Harting, dat de Nieuwv. Tooneelclub in zaal Schreuder voor een zeer talrijk publiek opvoerde. De dames en heeren spelers hebben suc ces gehad. De hoofdrollen werden vooral verdienstelijk vertolkt. Zeker, zwakke punten ontbraken niet, vooral in het laat ste bedrijf, waar de souffleur op z'n best was. Tijdens de pauzen en bij het bal zorgde een uitstekende band voor het muzikale gedeelte, zoodat alles te samen een genot volle avond geboden werd. NOORDEN. Volksbond. Donderdag hield deze af- deeling een goed bezochte ledenvergade ring. Voor de centrale commissie voor jeugdwerkloozenzorg werd 4.beschik baar gesteld. De geest, adv., kapelaan Hermans, gaf een uiteenzetting over de jeugdorganisa ties zooals die kort geleden is opgericht. De jongens worden gesplitst in twee afdee- lingen n.l. de school en vrije jeugd tot 17 jaar en van 17 tot 25 jaar. Om de veertien dagen, dus elke week een afd., is er een bijeenkomst waar de jongens ontwikkeling wordt bijgebracht, afgewisseld met ont spanning. Het bestuur bestaat uit kapelaan Hermans en twee bestuursleden van den L. T. B., de Hanze en den Volksbond. De eerw. spreker vroeg aller medewerking voor deze jeugdvereeniging, welke de broeikas moet zijn voor o1"! vereenigings- leven, waar de echte Katholieke en sociaal- voelende mannen moeten worden opge voed. Het jaarlij ksche feestavond je zal worden gehouden op Dinsdag 18 Febr. Voor het fonds H. in N. werd 25 be schikbaar gesteld, daar het anders zijn ze genrijk werk niet kan volhouden. Vriend Steintmetz hield hierna zijn rede getiteld: „Van volksgemeenschap naar staatsalmacht." Men kan het ook noemen: Hoe de mensch dienstbaar kan worden ge maakt aan de Staat. Alvorens te sluiten bracht de voorzitter een woord van dank aan den spreker en deelde mede, dat op de jaarvergadering de heeren R. de Jong, Herm. Knaap, J. Baas en C. de Koning aftredend zijn. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van candidaten tot aan de vergadering. „Hulp in Nood" bracht op 1.08. ZOETERWOUDE (Dorp) St. Jozefsgezellenvereeniging. Wij ma ken de leden er op attent, dat hedenavond tusschen 9 en 10 uur of morgenmiddag tus schen 2.30 en 3.30 uur alle kaarten voor de uitvoering van „Vlammende Vleugels" moeten worden afgerekend of ingeleverd aan het Gezellenhuis. Verder, dat er a.s. Woensdag geen congregatie is, doch dat op aller aanwezigheid in het Gezellenhuis wordt gerekend. Op dien avond zal een der eerw. paters van het Retraitenhuis te Noordwijkerhout komen spreken over het retraitewezen. Dus allen present en op tijd! EEN TRAMLIJN ALPHEN—UITHOORN? Onderhandelingen betreffende overname opgeheven spoorlijn. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Spoedig, nadat besliste zekerheid was ver kregen, dat de door den Minister van Wa terstaat bevolen opheffing van het reizi- gersvervoer door de Ned. Spoorwegen ge handhaafd bleef, zijn besprekingen aange vangen met een groote Tramwegmaat schappij over het in exploitatie nemen van dat baanvak, waarbij als uitgangspunt is genomen: Op den voorgrond moet worden gesteld dat het baanvak op voor haar aan nemelijke voorwaarden haar ter beschik king zal worden gesteld. Er zal een proef genomen worden van ten hoogste 5 jaren, gedurende dien tijd verbindt de betrokken streek zich jaarlijks een bedrag van ten hoogste 30.000.per jaar in het mogelijk exploitatie-tekort bij te dragen; hierbij dient opgemerkt dat de gedeelten Uithoorn Amsterdam en GoudaAlphen aan den Rijn er evenveel belang bij hebben als Haarlem—Alphen aan den Rijn en dat de gezamenlijke lengte dezer lijn 88 K.M. be draagt (waarvan alleen HaarlemAlphen 50 K.M.). Voor het reizigers vervoer worden nieuwe eenklassige motorwagens aange schaft, terwijl een éénuurs (op het gedeel te HaarlemAalsmeer misschien zelfs een halfuurs) dienstregeling zal worden inge voerd, en met de maximum toegestane snelheid van 60 K.M. per uur worden ge reden. Het streven zal zijn dat niet alleen te Uithoorn voor goede aansluitingen naar en van Amsterdam zal worden gezorgd, waarbij de volle medewerking der Ned. Spoorwegen kan worden verwacht, wijl zij te Amsterdam niet met spooraansluitingen behoeft rekening te houden, maar ook te Alphen aan den Rijn naar en van de rich tingen Leiden, Gouda en Utrecht alwaar reeds een éénuursdienstregeling is inge voerd. Bij welslagen van de proef, en daar op is veel kans, dan behoudt de streek daarmede haar railverbinding met Amster dam, Haarlem, Leiden, den Haag, Rotter dam, Gouda en Utrecht, zoodat op de meest mogelijke medewerking mag worden gere- t kend. Tenslotte zij nog vermeld, dat ge tracht zal worden de algemeene abonne mentskaarten der N~ct. Spoorwegen ook op dit weder in dienst te stellen baanvak te doen gelden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 18