WILT U IETS WETEN? ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE KLAD - PAG. 7 BESCHERMING VAN IN HET WILD LEVENDE VOGELS. Ingediend is een wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. De toelichting zegt o.m.: De Vogelwet 1912 dankt haar ontstaan op de eerste plaats aan het wetenschappe lijk inzicht, hetwelk zich had baan gebro ken, dat de schadelijkheid van de tot dan toe van bescherming verstoken, in het wild levende vogels slechts een betrekke lijk karakter droeg. Vastgesteld mag worden, dat de erva ring het beginsel, waarop de Vogelwet 1912 berust, heeft bevestigd. De erkenning van het betrekkelijk ka rakter van de schadelijkheid van bepaalde vogelsoorten moest leiden tot differentia tie in de vogelbescherming. De wetgever heeft deze gezocht in een zoo ruim moge lijke bescherming van de in het wild le vende vogels, gepaard met een stelsel van vergunningen, om beschermde vogels daar, waar zij schade of overlast veroorzaken, te vangen of te dooden. Dit vergunnings stelsel vormt, naar de ervaring leert, de zwakke stee van de wet. Herhaaldelijk zijn vergunningen ver leend tot het dooden en vangen van vo gels, welke, hetzij door hun aard, hetzij door hun zeldzaam voorkomen geen schade of overlast van eenige beteekenis konden veroorzaken. In sommige gevallen werd de vergunning verleend, hoewel de aan vrager de vogels met geen andere bedoe ling wilde bemachigen dan om ze te con- sumeeren. Het spreekt vanzelf dat deze wijze van uitvoeren van de wet niet in het belang van den vogelstand kan worden geacht. Opdat hierin worde voorzien bevat het on derhavige ontwerp eenerzijds een bepa ling welke strekt tot vermindering van de thans aan vergunningen bestaande be hoefte terwijl het anderzijds het vergun ningsstelsel ter regeling aan de regeering overlaat waardoor zij in staat wordt ge steld met behoud van de gewenschte soe pelheid een juiste uitvoering van de wet op dit punt te waarborgen. Wordt het ontwerp wet dan kunnen op grond van artikel 2 bepaalde vogelsoorten ook tijdelijk en plaatselijk van bescher ming worden uitgesloten. De bevoegdheid om het vergunnings stelsel nader te regelen stelt de Regeering in de gelegenheid om de meest daarvoor in aanmerking komende personen en col leges, eventueel ook niet-ambtelijke, bij de uitvoering van de wet in te schakelen. Ook voor een Commissie van Bijstand is hier een taak weggelegd. Het ligt in de bedoeling de Commissie van Bijstand in hoofdzaak samen te stel len uit deskundigen op het gebied van or nithologie en vogelbescherming en uit be langhebbenden bij den landbouw en de jacht. De ervaring heeft geleerd, dat het doo den en vangen van beschermde vogels niet afdoende kan worden bestreden, wanneer niet ook de poging daartoe strafbaar wordt gesteld. Het is bekend, dat premiën plegen te worden uitgeloofd voor het dooden en het vangen van vogels. Voor een goede nale ving van de wet is het gewenscht, deze behandeling strafbaar t.e stellen, indien zij betrekking heeft op beschermde vogels. De weide-vogelstand wordt ongunstig beïnfluenceerd dor den vervroegden maal tijd en het toenemend gebruik van maai- machines. Door het machinaal maaien worden meer legsel en jongen vernield dan wanneer het gras met de hand wordt gemaaid. Om deze redenen is de raaptijd van kie vitseieren met 4 dagen ingekort. Bij het zoeken naar eieren wordt vaak van honden gebruik gemaakt. Deze weten dan sommige vastbroedende vogels op het nest te grijpen. Art. 12 tracht hieraan een einde te maken. Een ongereglementeerd praeperateurs- bedrijf levert, naar de ervaring leert een gevaar op voor den vogelstand. Daarom wordt de uitoefening ervan afhankelijk gesteld van erkenning door den minister. Art. 20 laat het geven van vergunning voor de vangt, het verhandelen en vervoe ren van kooi- en jachtvogels toe. Tevens zal vergunning kunnen worden verleend voor den in- en uitvoer van jachtvogels. GALA-VOORSTELLING VAN „20.000 MIJLEN ONDER ZEE". In het City-Theater te Amsterdam. Prins Bertil van Zweden onder de gasten. De roemvolle reis over de zeeën en oceanen van Hr. Ms. K XVIII, een presta tie van den eersten rang, welke de geheele wereld met groote bewondering heeft ver vuld, heeft gisteravond opnieuw in het middelpunt der belangstelling gestaan ter gelegenheid van de gala-voorstelling in het nieuwe City-Theater aan het Kleine Gartmanplantsoen van de film „20.000 Mijlen onder Zee", die door een groot en select gezelschap genoodigden, waartoe be hoorden de voorname Zweedsche gast in de hoofdstad, Prins Bertil zelf marine officier! en zijn adjudant, luitenant ter zee Einar Blidberg, met spanning is ge volgd. „HELDENKERMIS" GOEDGEKEURD. Men schrijft ons: Gistermiddag is te Amsterdam de film „Heldenkermis" officieel bezichtigd. De katholieke keuringscommissie maakte geen bezwaar tegen de openbare vertooning, zoo dat deze film thans ook in het Zuiden des lands in de gemeenten, welke aangesloten zijn bij de katholieke filmcentrale, zonder moeilijkheden van deze zijde, te ondervin den, vertoond zal kunnen worden. DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. Protest tegen wijzigingsvoorstellen In het betrokken wetsontwerp. Een aantal sigarenfabrikanten, zoowel uit het Noorden als uit het Zuiden des lands, welke allen hunne bedrijven min of meer gemechaniseerd hebben, hebben zich met een adres gewend tot de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Sociale Zaken en van Financiën, in zake het vraagstuk der mechanisatie in de si- garenindustrie. Het is hun namelijk ter oore gekomen, dat de Bedrijfsraad in de Sigarenindustrie zich tot de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft gewend of bin nenkort zal wenden ten einde voorstellen te doen, die beoogen belangrijke wijzigin gen te brengen in het ontwerp van wet „Tijdelijke maatregelen betreffende de me chanisatie in de Sigarenindustrie". Volgens adressanten mag de Bedrijfs raad in de Sigarenindustrie in zijn huidige constellatie niet gerekend worden de si garenindustrie in haar geheel te represen- teeren, aangezien van de twee groote groe pen in deze industrie het Noordelijk Ver bond niet meer bij dien raad is aangeslo ten, terwijl van de Zuidelijke Vereeniging, welke nog wel bij den Bedrijfsraad is aan gesloten, een aantal leden de geste van de zen raad in deze wraakt. Zij zijn van meening, dat het onderha vige ontwerp van wet een compromis vormt, dat weliswaar ook voor hen als voorstanders van de mechanisatie in de sigarenindustrie offers voor onmiddellijke expansie vergt, maar dat gezien alle om standigheden en verhoudingen getuigt van wijs beleid, zoowel ten opzichte van voor als tegenstanders. Adressanten maken daarom kenbaar, dat zij elke wijziging in het betreffende wets ontwerp verkeerd achten. HET NIET-GEPLAATSTE GESCHUT. Levering vertraagd en ten deele onmogelijk gemaakt door oorlog en verdrag van Versailles. Gewijzigde inzichten. Op de vragen van den heer Van Vessem betreffende het in 1913 Jen behoeve van de kustverdediging bestelde geschut, heeft Minister Colijn o.a. het volgende geant woord. Het bedoelde zware geschut, n.l. 8 vuur monden van 28 c.M. 1.45, dat deel uitmaak te van een aan Krupp opgedragen levering van 4 pantserkoepels van 458 c.M. 1.45, is inderdaad nimmer gereed voor 's Lands defensie opgesteld Het betreffende contract werd door dr. Colijn, toenmaals als Minister van Oorlog, goedgekeurd. De pantserkoepels waren bestemd voor het te bouwen fort De Ruyter bij Vlissingen en het te verbeteren fort Kijkduin bij Den Helder. De opdracht tot levering werd in 1913 ge geven; het betreffende contract werd 1 Juli 1913 gesloten. De levering had plaats in de maanden Juli, September en December van het jaar 1919. De firma Krupp had zich verbonden uiterlijk op 1 September 1916 2 complete koepels, dus met geschut, en uiterlijk op 1 Juli 1917 de 2 andere koepels te hebben opgesteld. Door het uitbreken van den wereldoorlog 19141918 trad een belangrijke vertraging in de werkzaamheden in, terwijl door de daaropvolgende ratificatie op 10 Januari 1920 van het Verdrag van Versailles de werkzaamheden met betrekking tot het ge sloten contract moesten worden stopgezet. Daar de firma Krupp zich door deze om standigheden op overmacht kon 'beroepen, moest de Nederlandsche Regeering daar mede genoegen nemen. De totale kosten, welke voor de aan schaffing, het vervoer en den opslag van het geschut en de pantsers zijn besteed, heb ben bedragen 1.334.335.72. Hieronder is begrepen een bedrag van 18.438. dat in de jaren 1923/1931 voor on derhoud moest worden uitgegeven. Door de sedert 1913 sterk gewijzigde tijdsomstandigheden zouden voor het afwer ken van het fort De Ruyter en het verbete ren van het fort Kijkduin, het opstellen van de pantserkoepels zoomede het completee- ren van het geleverde geschut en het aan maken der benoodigde munitie, nog zéér belangrijke bedragen noodig zijn geweest. Hierhij kwam, aat de inzichten nopons het gebruik en de opstellingswijze van zwaar geschut bij kustversterkingen, als gevolg van de ervaringen, opgedaan in den wereldoorlog 19141918, ingrijpende wij zigingen hadden ondergaan. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het meergenoemde geschut nimmer is opge- steld geworden. Wel is nog uitvoerig nagegaan, of het geschut kon worden ingericht en bestemd voor spoorweggeschut of beddinggeschut, maar ook daarvoor zouden nog aanzienlijke bedragen noodig zijn geweest. Gelet op an dere behoeften der weermacht, die den voorrang moesten hebben, konden deze be dragen niet beschikbaar worden gesteld, te eer niet, wijl de aanmaak van de munitie op ongeveer 3000 per schot zou neerko men, berekend naar de prijzen, welke gol den in 1920. Tot verkoop is voorts niet overgegaan, dan nadat gebleken was, dat ook het leger bestuur in Nederlandsch-Indië op deze ka nonnen geen prijs stelde. Op 21 December 1932 is het geschut aan de firma Vlessing Co. te 's-Gravenhage voor den prijs van 50.000 verkocht; deze opbrengst is op 23 April 1933 in 's Rijks schatkist gestort. Ter toelichting op de beantwoording van de vragen deelt de Minister voorts nog mede, dat de firma Vlessing Co. bij con- tracht verplicht is de kanonnen op eerste aanwijzing van de Marinewerf te Amster dam te verwijderen. Dë kosten van dit (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). MGR. DE JONG AARTSBISSCHOP INSTALLATIE IN DE CATHARINA- KERK TE UTRECHT. Voorlezing van ontslag- en benoemings brief. De Catharina-kerk te Utrecht was in het middaguur geheel gevuld, toen de nieuwe aartsbisschop Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong, opvolger van Z.H.Exc. I J. H. G. Jansen, voor het altaar op een zetel plaats nam. De Proost van het kapittel, Mgr. J. G. v. Schaik, trad vervolgens naar voren en las voor de verzamelde priesters en geloovi- gen in het Latijn en vervolgens in het Nederlandsch den brief van den Internun tius voor, waarin aan Z.H.Exc. Mgr. J. H. G. Jansen op diens verzoek van 2 Febr. j.l. wegens ziekte eervol ontslag door Z. H. de Paus wordt verleend als aartsbisschop van Utrecht. In dezen brief wordt Mgr. Jansen na mens Z. H. den Paus grootelijks dank ge bracht voor zijn uitmuntenden arbeid en hem toegewenscht, dat hij ha herstel van krachten nog langen tijd een voorbeeld van deugd voor allen moge zijn en over vloedig vrucht moge voortbrengen voor de Kerk. Aan het slot van dit schrijven ver leent Z. H. de Paus aan Mgr. Jansen zijn A'postolischen Zegen. Op dezelfde wijze werd de benoemings brief van Z. H. Exc. dr. J. de Jong voorge lezen, waarin hem wegens het aan Z. H. Exc. Mgr. Jansen verleend ontslag wordt medegedeeld, dat hij van dit oogenblik af, aartsbisschop van Utrecht is. Hierna werd de nieuwe aartsbisschop door de twee oudste kanunniken naar den troon geleid, waarna mgr. van Schaik hem namens het Metropolitaan Kapittel toe sprak. Mgr. de Jong beantwoordde deze toe spraak met een woord van hartelijken dank voor de woorden van steun en de toege zegde vriendschap. Tot slot werd de lofzang „Te Deum" ge zongen en verliet de aartsbisschop, uitge leide gedaan door het kapittel, zegenend door de hoofduitgang de kerk. PROF. DR. H. SINZHEEY1ER. Inaugurale rede. Hedenmiddag heeft prof. dr. Hugo Sinz- heimer, aangewezen door de Stichting tot bevordering van de Studie van het Ar beidsrecht en de Rechtssociologie in Ne derland, als bijzonder hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit, in het Groot Audi torium der Universiteit zijn ambt aan vaard met een rede over: „Rechtssociolo gie en Arbeidsrecht". transport werden destijds geschat op 25.000—40.000. Deze aan den gesloten koop verbonden voorwaarde moet bij de beoordeeling van de koopsom mede in aanmerking worden ge nomen. Voorts betreft het hier een moeilijk verkoopbaar object, hetgeen blijkt uit het feit, dat de kanonnen nog steeds niet door genoemde firma zijn verkocht kunnen wor den. Zij is voorts nog verplicht, vanaf 1 Janu ari 1936 voor elke week, dat het verkochte niet van de opslagplaats is weggevoerd, een bedrag van f 50 voor terreinhuur te beta len. Dit bedrag wordt in 's Rijks schatkist gestort. NED R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag Vastenavondfeest Vondel, voor genoodigden. Zonder kaart geen toegang. Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur, Bopdsgebouw Steenschuur 15. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Maandag Cursus Bakkers. Dinsdag Ledenvergadering Metaalbe werkers, 8 uur. Dinsdag Esperantocursus. Woensdag Bijeenkomst Jonge Dames Congregatie. Woensdag Cursus Bakkers. Woensdag Grafische Studieclub. Donderdag Tuinbouw Teekencursus groo te zaal. Zaterdag Van 7 tot 8 uur is er gelegen heid kaarten te bekomen voor de Volks bond Retraite 29 Febr. tot 3 Maart, bij den heer J. v. d. Weijden, groote zaaL INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half negen in de Presidentskamer van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fiet sers uitsluitend Pieterskerkhof; voetgan gers Rapenburg 52. Beurtrooster: Zondag: Fr. van Hal en N. Breedeveld. Maandag: P. Reizevoort en A. Uphoff, Dinsdag: alle commissarissen present. Donderdag: C. v. d. Meel en C. Otten. Zaterdag: G. Cambier en Th. van Schaik. Heden Zaterdag van 89 uur biblio theek. Zondag 16 Februari te Meerburg in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te 10 uur de H. Mis voor de zielerust van G. Heemskerk. Gezellen die per fiets gaan gelieve om, half 10 uur aan de Hooge Rijndijk te zijn. Zondag 3de der 7 Zondagen die het feest van St. Joseph (19 Maart) vooraf- Iaan- Algemeene H. Communie voor de leden van de Retraite-club. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 uur en van 7.30—10.15 uur; verplich te bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Zitting St. Joseph's Spaar kas; de spaarkas wordt waargenomen door de heeren O. Bik en H. A. Braakman. Van 1—2 uur Bibliotheek. 8.30 uur Tafeltennissen om prijzen. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een slipover. Maandag van 8.00—10.15 uur Bijeen komst voor de leden. Tevens 3de Maandag der maand; 8.30 uur inschrijving nieuwe leden in de Pre sidentskamer van het Gezellenhuis. 8.30 uur vergadering Commissarissen Afd. Gezellen. Dinsdag 8.45 uur Maandvergadering Afd. Gezellen. Alle commissarissen present. Na de vergadering spreekuur van den ZeerEerw. Vice^-Praeses. Tevens maandelijksche afrekening voor de Zelateurs van het Kempermanfonds en Petrus Liefdewerk. Woensdag 8.30 uur Liedertafel „Sebas- Schaeffer". 8.30 uur ledenvergadering tooneelclub Adolf Kolping. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. Vrijdag 8.15 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". 8.15 uur groote Sportavond. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Verdere mededeelingen: De Liedertafel „Sebastian Schaeffer" en het Muziekge zelschap „Frans Schweitzer" kunnen nog enkele nieuwe leden gebruiken; hiervoor kan men zich op de repetitie-avonden op geven bij den Directeur. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag 8 uur A'antrfeden van Aloysïus-, Willebrordus-, Don Bosco en Franciscus- ban. 11 uur Installatie. 3.30 uur Aspirantenbijeenkomst. Maandag: 7.00 uur Lode wij kban. 7.00 Don Boscoban. 8 uur Franciscusban. Dinsdag: 7.30 uur Sloydclub. 7.30 uur Bijeenkomst Blauwe Vendel. 8.30 uur Godfriedgroep. Woensdag 8.30 uur Bijeenkomst Oranje Vendel. Donderdag 8.15 uur Cohortbijeenkomst. Allen op tijd in uniform. Vrijdag, 7.30 uur Bijeenkomst Groene Zaterdag: 7.00 uur K. J. C. Mis; Parochie St. Pe trus. 5.00—6.30 uur Huis vlij tclub. Vendel. 6.30—7 uur afrekenen Penningmeester. Kruisvaarders leest en verspreidt de Jonge Wacht. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag 9 uur morgengebed, waarna de H. Mis, Ontbijt. - 10.15 uur Bibliotheek. 6 uur Lof, ontspanning als gewoon. 6.30 uur Damclub „De Schuivers". Maandag 6.30 uur Sloydclub I. Dinsdag 7.30 uur Zaagclub A. Woensdag 7 uur zangclub. 8t15 uur Lof en groepsbijeenkomst voor de twee oudste afdeelingen. Donderdag 6 uur Aloysiusban. 6 uur Adspirantenban II. 7.30 Zaagclub B. Vrijdag: 6.30 uur Sloydclub IL 8 uur Adspirantenban I. Zaterdag 2 uur Vakteekenen. 7.30 uur Ontspanning oudste afdeeling. ST PANCRAS-KRUISVAART (Burcht: Maria Gijzensteeg). (Far. O. L. Vr, Hemelv. en St. Joseph) Maandag 7 uur Gedialogeerde H. Mis voor Kruisvaarders en Verkenners. Dinsdag, 9 uur Repetitie in de Kerk betreffende de installatie van de Adspi- rant-Kruisvaardigs. Alle Kruisvaarders en Adspiranten zijn hierbij tegenwoordig. Woensdag 7.30 uur St. Lodewijkvendel. Donderdag 7 uur Alg. H. Communie van alle Kruisvaarders. 8 uur Installatie der adspiranten en her nieuwing van de belofte der Kruisvaarders Vrijdag 7.30 uur St. Jorisvendel. Zaterdag: 4 455.45 uur Afrekenen 3-cents-fonds. Tevens kampspaarbank. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. I Zaterdag, 7 uur Bibliotheek. Zondag 4 uur Ontspanning. i 4.15 Aspirantenban. I Maandag 7 uur Antonius, Franciscus, Hu- bertus en Arnoldustan. Allen in uniform. Woensdag 7 uur Postzegelclub. 7 uur Zaagclub. 7.30 uur Trommelen. 8 uur Esperantoclub. Donderdag 7 uur Martinus- en Serva- tiusban. Zaterdag 7 uur Bibliotheek VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag 2.30 en 4 uur Muloclub. 3.30 uur Operetteclub. 7.15 uur cadetten. 8.3010 uur contributie betalen. Zondag 121 uur contributie betalen. 12 uur filmvoorstelling voor de genoo digden. 2 uur filmvoorstelling voor de kruiskin- deren en kleuters van „Actief". Deze beiden worden gegeven in de gym. zaal van de R. K. Meisjesschool ingang Krauwelsteeg. 4 uur film in het Graalhuis voor de Graalwachtleden en de Graalleden tot en met 15 jaar. 8.30 uur in het Graalhuis voor de oudere leden. Entreebewijzen kunnen worden gehaald a 10 cents. 5.30 Zangclub. Maandag 7 uur H. Mis. 7.30 uur handwerken en volkszang. 8.009.30 uur charitatiefnaaien, missie- handwerken en naaien. 8.309.30 uur „Actief" damesafd. L 8.30 uur Verloofdenclub. Dinsdag: 79 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 8.009.30 uur huisvlijt, alg. ontwikke ling en Engelsch voor beginntnden. Geen dadenclub. Woensdag 23 uur kruiskinderen in het clubhuis. 56 uur gym. kleuters Ursulasteeg. 8.009.30 uur reidansen I en II, naaien, charitatiefnaaien en huisvlijt. Geen dadenclub. Donderdag: 5—6 uur gym. kleuters in de Heerensingelschool. 8.15 uur naaicursus op. de Vakschool. 7.30 uur Alg. Ontwikkeling. Vrijdag 7.158.15 uur turnclub „Actief' afd. meisjes. 8.309.30 uur turnclub „Actief" afdeeling dames II. 7.15 uur Leidstersinwijdingscursus. 8.15 uur E. H. B. O. cursus. 8 uur tooneelclub. Zaterdag 3.454.15 uur Inkleedings- cursus. ZOETERWOUDE (DORP). Zondag 16 Febr. van 46 uur Filmmid dag voor alle leden in het Graalhuis, Hooi gracht 31, Leiden. De leden die deze film- middag mogen meemaken kunnen dan na de congregatie met elkaar vertrekken. Onkosten zijn: 10 cents. Maandag van 7.309.00 uur Charitatief naaien. Dinsdag 's morgens om 7 uur Alg. H. Communie. Woensdag na schooltijd Krulskinderen- club tot 4.15 uur. Woensdag 7.30—9.00 Zangclub. Woensdag 7.309.00 uur Handwerken. Donderdag van 8.00—9.15 uur Apologie- club. Exselsior! Vooruit! Zaterdag van 34 uur Kaboutergxoep. Vraag C. D. te L inzake ongeval te Amsterdam in dienstbetrekking overko men. Antwoord: In geen geval krijgt u een uitkeering krachtens de Ongevallen wet omdat u uit was voor een huishoude lijke boodschap. Het is evenwel mogelijk, dat u onder de Ziektewet valt. Informeer u eens, waar uw werkgever verzekerd is, bij den Raad van Arbeid of bij een erken de bedrijfsvereeniging. Geeft u dan nog zoo spoedig mogelijk op. Indien u geen uit keering van de ziektewet krijgt, is uw werkgever verplicht voor de dokters- en verpleegkosten te zorgen gedurende 6 we ken, of zoolang de dienstbetrekking duurt. Ook gaat dan uw loon door, gedurende een betrekkelijk korten tijd. Vraag J. v. V. te A. inzake verzeke ringsplicht van krantenbezorgende jon gens. Antwoord: Of dergelijke jongens voor de Ongevallenwet verzekerd moeten zijn, hangt van verschillende omstandig heden af. In 't algemeen kan gezegd wor den, dat zij verzekerd moeten zijn, wan neer zij daarvoor een vast loon ontvangen en geen vrijheid hebben om zich te laten vervangen. De Rijksverzekeringsbank be slist over dergelijke gevallen. Het gevaar- cijfer zal 5 zijn, de premie X pet. van hët ontvangen loon. Vraag inzake lint worm-verdrijving bij een hond. Antwoord: Eén onzer lezers was zoo vriendelijk ons het volgende antwoord te zenden. Men moet den hond een week lang uitsluitend zoute haringen geven en zoo veel drinken als hij lust. Wordt de kop van den worm binnen dien tijd in de uit werpselen gevonden dan kan de kuur na tuurlijk gestaakt worden. lay fyawzen ufa d&tn! Die loopen gewoon maar over den rijweg zonder uit te kijken 1 jtaw Menschen zijn natuurlijk geert hMj} ganzen, maar toch lijkt het er soms wel opl

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16