VRIJDAG 14 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. Overreden. Door het drukkv verkeer geraakte de heer Hageman, leeraar aan de Christelijke Mulo, die fietsende van de school huis waarts ging, onder d' melkwagen van den heer v. Paridon uit Katwijk aan den Rijn. De heer H. werd vrij ernstig gewond opge nomen. Dr. Cleveringa constateerde een hersenschudding. H. had ook nog een won de aan het hoofd en aan de knie. Hij werd per ziekenauto naar huis vervoerd. LEIDSCHENDAM. In de sloot gereden. Hedenmorgen schrok het paard van den groentenhande- laar C. Vermeer te Leidschendam van een rijwiel, bereden door het meisje van v. D. met het gevolg, dat paard en wagen te recht kwamen in de sloot, gelegen langs de Westvliet. Groente en fruit verdwenen in het ijs. Door eenige werkloozen werd de wagen op het droge getrokken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De mate- rieele schade is zeer gering. Het fruit werd uit de sloot opgevischt. LEID SCHEND AM—VE UR. Mij. van Landbouw. Gisteravond hield de afdeeling van de Hollandsche Mij. van Landbouw een vergadering in café „De Zwaan" te Leidschendam, onder leiding van den heer A. v. d. Akker. Uit de ge meente waren van andere organisaties ver tegenwoordigers gezonden. Van de burge meester van Stomp w ij k-Veur was een schrijven ingekomen, waarin hij bedankt als voorzitter van de afdeeling, welk schrij ven niet is behandeld. Ir. Huisman hield een lezing over de wordingsgeschiedenis en de tot standkoming van de verschillende Crisiswetten. Hij bespreekt de beperking voor landbouw en veeteelt en hoe de cri siswetten inwerken op de producent en consument. Voortgaande zegt spreker, dat het zeer moeilijk werken is voor den mi nister, die tusschen beide partijen in staan. De vele vragen die gesteld werden, wer den naar genoegen door den spreker be antwoord. De voorzitter sluit hierna deze belangrijke vergadering. DE KAAG. Hardrijderij op de schaats? Zaterdag 15 Febr. a.s. hooptde Zuid-Hollandsche Ijsbond een onderlinge hardrijderij te or- ganiseeren op korte baan. De wedstrijd zal gehouden worden op de ijsbaan der vereeniging „Kaag", bij het dorp j Kaag. Mee kunnen rijden alleen leden der afdee- lingen van den IJsbond. Aanmelding bij den secretaris der afdeeling tot uiterlijk 15 Februari, 's morgens. Aanrijding, Toen Woensdagmiddag een militaire vrachtauto van de richting Voor hout in de richting Sassenheim z.g. Buit- brug wilde passeeren. reed daar ter plaat se een voertuig dat dezelfde richting wil de nemen, zoodat de militaire vrachtauto moest uitwijken, met het gevolg dat een aanrijding met de brugleuning onvermij delijk was. De vooras werd ontzet, zoodat de reis niet kon worden voortgezet en het militaire voertuig per kraanwagen moest worden weggesleept. STOMPWIJK. Staatspartij. Woensdagavond hield de R.-K. Kiesvereeniging „Kierecht is Kies plicht" een uitstekend bezochte jaarverga dering in de zaal van het „Blessepaard". De leiding van de vergadering berustte bij den heer A. L. v. Wijk. Deze heette al len welkom, speciaal Pastoor Floor, Kape laan v. Breghten, de wethouder en ge meenteraadsleden; hij sprak de hoop uit, dat het nieuwgekozen lid de belangen van het buurtschap bijzonder zou behartigen. Een Onze Vader werd gebeden voor de zie- lerust van den overleden Bisschop. Na lezing van de notulen, waarin de ver kiezing voor den dubbelen raad behan deld werd, deelde de voorzitter mede, dat de drie door het Buurtschap Stomp wijk afgevaardigde leden voor een dubbelen raad tegen samenvoeging van Stompwijk en Veur gestemd hadden. Pastoor Floor wees op het feit, dat de be woners van den Veen weg gaarne bij de gemeente Nootdorp gevoegd werden, maar meende voor het buurtschap Stompwijk een aansluiting bij Zoetermeer te moeten bepleiten. De voorzitter vroeg de vergadering haar meening over dit voorstel uit te spreken. De heer P. v. B. wilde Stompwijk zelf standig maken. De voorzitter verklaarde, in 1926 te hebben nagegaan hoeveel be lasting het buurtschap opbracht. De op brengst bleek te laag om een zelfstandige gemeente te kunnen financieren. Wat toen niet mogelijk was, is thans evenzeer on mogelijk; trouwens Ged. Staten zouden daar nimmer toestemming voor geven. Volgens nieuw reglement moest een ge heel bestuur gekozen worden. Alle aftre denden werden met groote meerderheid herkozen. Met 126 van de 134 stemmen werd den heer van Wijk als voorzitter her kozen. Bij de rondvraag drong de heer v. d. Bosch er op aan, dat het bestuur de verga dering van het Centraal Bestuur en-block bezoekt. De heer K. v. d. Zijde brak een lans voor de „Opmarsch", wat door kap. v. Braghten nog eens onderstreept werd. Een gezellige verloting besloot de goed geslaagde vergadering. Uitvoering. Woensdagavond heeft in de kolfbaan van het „Blessepaard" van den heer v. Esveld de uitvoering plaats gehad van het fanfaregezelschap „St. Juliana" en de to'oneelvereeniging „St. Tarcisius" en fanfare, onder leiding van den heer B. v. Veen, opende den avond met een pittige marsch. Nadat nog een stukje ten gehoore werd gebracht sprak burgemeester Keijzer de aanwezigen toe. Spr. opende met den Chr. groet en betuigde z'n leedwezen, dat de opkomst zoo gering was, als men eens nagaat dat èn fanfare én tooneel er mogen zijn. Nog maar kort geleden werd door het tooneel een eerste prijs gewonnen. Bezie het vaandel van de fanfare maar eens. De eene lauwerkrans over de ander. Het is te betreuren, dat er zoo weinig belangstel lenden in de zaal aanwezig zijn, doch wij hopen op een volgende maal een zaal overvol,, en nu niet meer, eerst de kat uit de boom kijken en dan een volgende maal gaai, neen, want de mannen van tooneel en fanfare verdienen, dat er veel volk komt. Spr. wenschte verder ieder een ge noeglijken avond. Hierna komt het tooneel voor het voet licht. Opgevoerd werd het tooneelstuk: „Toen de zon opging" van F. v. Duinen. Het werd mooi gespeeld en de verschillen de scènes kwamen prachtig tot hun recht. Niettegenstaande er een speler plotseling ziek is geworden, kon men aan de opvoe ring geen fouten merken, de grimeur was den heer Hoppezak te Leiden; regisseur van het tooneel den heer Th. Schrader. De pauze werd aangevuld met muziek. Bij het einde sprak kap. Bregten een hartelijk dankwoord aan allen, die hun vrije uren opofferden om dezen avond zoo iets te kunnen bieden, waarna de burgemeester nog even het woord kreeg. Spr. dankte al len nog eens voor het gebodene en bracht een woord van hulde en dank aan den heer J. v. Esveld die op geheel belanglooze wijze z'n zaal beschikbaar stelt. Als men nagaat dat er elders hooge zaalhuur moet gegeven worden, wat hier niet het geval is, en de tooneel-aankleeding af is, dan is een- woord van oprechte dank hier op zijn plaats. Tot slot nog het volkslied, waarna deze mooie avond tot het verledene be hoorde met een prettige herinnering aan hetgeen men genoten heeft. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. EEN GEDENKBOEK VAN ONZE PAROCHIEKERK. Ter gelegenheid van het éénjarig be staan der parochiekerk op heden is een gedenkboek uitgegeven, geschreven door een parochiaan, dat tot titel draagt „Het verleden en heden van de R. K. kerk van Nieuwkoop". Het boek maakt door zijn frisschen omslag, zijn deugdelijk pap.er, zijn moderne letter, maar niet minder door zijn talrijke scherpe kiekjes reeds op het eerste gezicht een prettige indruk. De N.V. „De Leidsche Courant" te Leiden, die de uitgave verzprgdt, toont daarmede ander maal uitstekend geoutilleerd te zijn op het terrein der typografie. Op de eerste bladzijde vinden wij een af beelding van de kerk met pastorie, waar men reeds zijn oogen op uitkijkt. Daarna een voorwoord van den schrijver, waarin hij den lezer direct brengt in de sfeer, waarin hij hem hebben wil. De wereldoor log riep in het leven een wereldcrisis, een crisis in de economie, met als ondergrond een geestelijke crisis, waarvan de oplos sing ligt in een verdieping van het gees telijk leven en in het practijk brengen en uitdragen van het godsdienstig beginsel. Met den Zeereerw Pastooi aan het hoofd heeft zich hiervoor gevormd een comité onder den naam van Nika en wat is nu mede allereerst noodzakelijk om doel te treffen? Dat Nieuwkoop's parochie haar eigen mooie geschiedenis kent, dat zij weet voor welke heete vuren haar voorouders gestaan hebben, onder welke moeilijke om standigheden zij niettemin kloek en kor daat hun geloof bewaard en beleden heb ben om daardoor dankbaarheid tot hen op te wekken, om daardoor gerechtmatigde fierheid los te slaan, maar vooral om daar door tot eigen nieuwe daden te prikkelen. Alles wat uit aloude tijden was op te die pen is bijeengegaard, reeds vanaf 1131. Beschreven wordt hoe de parochie haar kerk in de Kerkstraat in de 16de eeuw moest afstaan aan de nieuwgezinden, hoe tijdens de vervolging de viering van de heilige geheimen ter sluiks op den zolder van een jachthuis bij het begin van het Meije-pad plaats vond, waarbij ook ter sluiks de Heer van Nieuwkoop, Jonkheer Johan de Bruyn van Buitenwech, zijn be schermende hand over uitstak. De pas toor herderde tegelijk over de Meijenaren en Zegvelders, die beschikten over een oude boerderij voor dit doel aan het an dere einde van het Meijepad. Van de oude schuurkerk in het Zuideinde is nog een mooie en scherpe foto opgenomen. Omstreeks 1820 werden vier zoons uit de parochie priester gewijd: Martinus van der Weijden en Antonius van Leeuwen van hier, Nicolaas Groenendijk uit de Meije en Gerardus van Vliet uit Zegveld, die al len zeer merkwaardig en tragisch na na ongeveer 2 jaren priester geweest te zijn, reeds stierven, de eerste als prefect der Surinaamsche Missie, van wien nog een uitstekend geslaagd portret is afge drukt. Pastoor H. A. Poppen is van 1847.tot 1861 de groote man geweest van Nieuwkoop's parochie, hij, de latere Pastoor en Deken van Amsterdam en Huisprelaat van Z.H. den Paus, heeft hier werkelijk wonderen verricht. Hij vond hier niets aanwezig dan een doodarme parochie, een kerk zonder preekstoel, zonder orgel, zonder koor, met een tafel voor altaar, een kerk, zooals hij schreef, aan een hondenkrot gelijk en.... met zelfs nog schuld op den koop toe. Hij speelde het klaar in 1852 een nieuwe kerk te bouwen met pastorie, waarna al spoedig een begraafplaats volgde. De Meije volgde in 1871, op welk tijdstip tegelijk Nieuwkoop en de Meije twee afzonderlijke parochies werden. Vanaf Pastoor Poppen tot op heden vin den wij in het boekje alle portretten van de opeenvolgende pastoors afgedrukt, de voormalige jongensschool en het portret van het eerste hoofd G. D. F. van Velzen, het Liefdegesticht met heel de geschiedenis van beide, een prachtfoto van de schilderij der kapel in het gesticht dor den bekenden kunstenaar Henri Sicking uit Tilburg. De bouw van de in 1935 nieuw gebouwde kerk met pastorie wordt zeer uitvoerig be schreven, verlucht met een paar zeer kunst zinnige foto's. Aan het slot daarvan vin den wij een opname van de giften in natura sedert 1854 aan de kerk geschonken; een ieder, die dit leest, zal versteld staan van de meer dan buitengewone offervaardig heid van Nieuwkoop's parochianen. In een slotwoord wordt gewezen op deze edelmoedigheid, welke gezegend wordt zoo wel geestelijk als stoffelijk. Dit wordt aan getoond door de vele roepingen van jongens voor het H. Priesterschap en van meisjes voor het kloosterleven, dooi het heerlijk Liefdegesticht, waarin dag aan dag de Eerw. Zusters haar zegenrijk werk verrichten voor de Nieuwkoopsche jeugd en voor de ouden van dagen, door de veelvudig'e gods dienstige genootschappen. Stoffelijk, hierbij wordt slechts herinnerd aan „het rijke Nieuwkoop", onder welken naam ons dorp vele jaren alom bekend was, om dan op het einde een parallel te trekken, in 1852 heerscht er groote nood en toch werd voor zien in een waardig kerkgebouw, in 1934 was de nood niet minder en ook toen heeft men God gegeven, wat God toekwam, een waardig vei-biijf in ons midden, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat dit eveneens een tijdperk opent van een hernieuwden opbloei van het parochieele leven. Daarna volgt nog een lijst van priesters, afkomstig uit deze parochie, met voorzoo ver mogelijk hun portretten. Door een jam merlijke vergissing is daarbij uitgevallen het portret van den in 1918 overleden Rec tor P. M. Bots. De familie Bots leverde zes priesters aan het Bisdom, waarvan er nog slechts één in leven is. Interessant is ook de vermelding van den stamboom der familie Bots, waar van de stamvader Gerrit Bots zich in 1766 te Nieuwkoop vestigde, komende uit Borkel en Schaft. Wij maakten melding van de hoofdzaken van hetgeen in dit boekje voorkomt, doch raden eenieder aan een exemplaar aan te schaffen. Het is voor 50 cents verkrijgbaar op tentoonstelling of bazar, alsmede aan de R. K. pastorie. Gironummer van den Pas toor Th. P. Blom: 65680. TENTOONSTELLING EN BAZAR. Hedenmiddag geopend. Hedenmiddag te 2 uur is alhier geopend de tentoonstelling van kerkelijke kunst, welke gehouden wordt in het parochiehuis en een fancy-fair of bazar, welke georgani- seert wordt in de voormalige kolfbaan van hotel „De Gouden Leeuw". Tal van eerw. heer en geestelijken uit de omgeving en vele notabele personen uit de gemeente waren daarbij uitgenoodigd. Reeds mochten wij een kijkje nemen zoo wel op de tentoonstelling als op de bazar; beide zijn werkelijk een bezoek overwaard. De tentoonstellings-zaaltjes bieden door hun smaakvolle aankleeding een prettigen aanblik. Op deze tentoonstelling zijn bijeen gebracht allereli merkwaardige en kostbare voortbrengselen van kerkelijke kunst. Men ziet er bijeen oude en moderne borduur kunst van de bekende Hildegard Fischer e.a., prachtige werken van kloskant van Du chesne e.a., veel edelsmeedwerk van G. Brom en zijn zoon Jan Brom alles kun stig opgesteld door de dames C. tén Brink uit Amsterdam en C. A. M. Bots alhier. Ook de leiding van de bazar toever trouwd aan den heer M. J. H. Bots was in goede handen. Men staat ervan versteld, wat door vereende arbeid van tal van da mes en heeren tot stand is gekomen. Niets ontbreekt op dezen vermakelijken kermis. Wij zagen er: een bommenwerper of vliegmachine-tent, een autospel, trek- tafel, sjoelbak, theetent, schapentent, speld jestrekkeren, rad van avontuur, grabbelton, oliebollenkraam, schiettent, tot zelfs een fakir. Vroolijke muziek wordt geleverd door middel van een gramofoon met luidspreker. Honderden mooie prijzen zijn beschikbaar en op de bazar uitgesteld. Parkeerterrein voor rijwielen en auto's is bij hst hoofdgebouw aanwezig. De bazar is geopend, iederen dag van 3.30 (Zondag vanaf 3 uur) tot 5.30 uur en van 710 uur. De tentoonstelling is geopend Zaterdags van 10—12, van 2—5.30 en van 7—8; Zon dags na de Hoogmis tot 1 uur, van 45.30 en van 78; Maandag van 24 uur. De toegangsprijs tot de bazar bedraagt 5 ets., tot de tentoonstelling 25 ets. Verdronken. Hedenmorgen kwam, terwijl de ouders naar de kerk waren, het 9-jarig zoontje van C. Simmerman, loopende op het ijs achter het erf, in een wak terecht. Toen men het bemerkte, was het jongetje reeds onder het ijs terecht gekomen en kon men hem niet direct bereiken. Zoodi. men hem gevonden had, heeft de heer W. van Koert Gzn., die inderdtijd een cursus volg de in Eerste Hulp bij Ongelukken een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast, helaas zonder resultaat. Waaghalzerij. Het ijs is hier uiterst onbetrouwbaar en gevaarlijk. Toch is de waaghalzerij groot. Gisteren wilde de 27- jarige F. Dijkman, bij het naar huis gaan, om zijn weg te bekorten, den polder over steken, doch zakte halverwege door het ijs. Hij wist, met de handen op het ijs, het hoofd boven water te houden, zonder zich zelf te kunnen redden. Op het hulpge schreeuw kwamen spoedig meerderen met ladders en stokken om hem uit zijn nete lige positie te redden, wat dan ook met veel moeite en zelfs levensgevaar is ge lukt. STADSNIEUWS R.K. KLUBO ESPERANTISTA. In de gisteren gehouden bijeenkomst werd een begin gemaakt met een club competitie in vertaalwerk, daar de uitslag van de groote competitie voor de club nu niet zoo mooi te noemen is, hetgeen het bestuur probeert te ondervangen door de leden wat meer routine in het vertalen te doen verkrijgen, door v.n. wedstrijd uit te schrijven. Tevens werd de pierde en laatste taak uitgereikt, zoodat het einde van den groo- ten strijd langzaam maar zeker in 'het zicht komt. Voor diegenen, die Izulks niet wisten, zij herhaald, dat de conversatie-avonden niet meer verspringen en dus eiken Woensdag plaats vinden om de 14 dagen. Tot slot vermelden wij gaarne, dat de Oostenrijk- sche regeering aan alle regeeringen een officieele uitnoodiging heeft gezonden tot bijwoning van het esperanto-wereldcon gres te Weenen in Aug. a.s, MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Het Bestuur van de Maatschappij voor Toonkunst deelt mede, dat de bekende violiste, van zoowel binnen- als buiten- landsche reputatie, en zeer bekwaam leer- aresse Mevrouw Ollif Folge Fonden met ingang van 1 Maart 1936 is benoemd tot leeraresse in het vioolspel aan de Muziek school van de Maatschappij voor Toon kunst te Leiden. Naar wij vernemen is, ter voorziening in de vacature wegens periodieke aftreding van Mej. H. W. van de Sand en Bakhuyzen, benoemd tot commissaris van de Maat schappij voor Toonkunst te Leiden Me vrouw C. Smitsde Wit. DOOFSTOMMENVEREENIGING „DE SLEUTELSTAD." Woensdagavond jl. had onder groote be langstelling de trekking plaats van de ver loting ten bate. van de Doofstommenver- eeniging „De Sleutelstad" in dé groote zaal van het café van den Heer J. v. Melen, N. Beestenmarkt 13, welke hiervoor vrij willig beschikbaar werd gesteld. Te ongeveer half 9 werd de avond ge opend door den heer D. Daniëls, voorz., die de aanwezigen welkom heette. Daarna sprak de adviseur der vereen., de heer L. Hermans, eenige woorden tot de aanwe zigen en bracht allen hartelijk dank,, vooral de winkeliers, die mede hebben gewerkt aan het slagen der verloting. Ook wekte hij allen op de vereeniging geldelijk te steunen door donateur of donatrice te worden. Hierna werd overgegaan tot de trekking, welke onder toezicht van de politie stond. ST. JOSEPS GEZELLEN UITVOERING. Degene, die jl. Maandagavond een paar handschoenen heeft achtergelaten in de Stadsgehoorzaal, kan deze terug bekomen aan het Gezellenhuis, 's avonds tusschen 8 en 10 uur. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n 5704. Gebroeders van der Plas, Katwijk aan Zee, Mr. Fockstraat 30, timmer- en metselaarszaak. Uittr. E.; P. J. van der Plas, Katwijk aan Zee, dd. 1 Maart 1936. 3190. N.V. Bataafsche Import Maat- schappy, Verkoopkantoor van „Koninklij ke Shell" Producten. Leiden, Hooge Morsch weg 152, hoofdz. 's Gravenhage. Uittr. Beh. bijk. Leiden: A. A. J. Canters. N. Beh. zijk. Leiden: J. v. d. Brandhof. Hedenmorgen te ongeveer 12 uur zijn op dé Hoogewoerd twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan een hunner, de 16-jarige G. J. R-, alhier woonachtig, viel en vermoedelijk een dijbeen heeft gebroken. De andere fiet ser, waarschijnlijk onkundig van het letsel den ander overkomen, is daarna doorge reden. Hij wordt verzacht zich-aan het po litiebureau, afd. verkeer, te melden. Gistermiddag te kwart voor vijf werd de politie-brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in perceel Maresingel 30 A, bewoond door D. C. dé H. Door vegen werd de schoorsteen gereinigd. Gisteravond te 8.15 uur is de 17rjarige C. v. H., wonend Oude Rijn 37, toen zij aldaar op haar rijwiel reed, ter hoogte van de Hoogl. Kerkgracht door een onbekend'ge bleven wielrijder aan het stuur van haar rijwiel geraakt, waardoor zij de macht er over verloor en te water reed. De 42-jarige iin de nabijheid wonende H. Mank sprong gekleed te water en smaakte het genoegen het meisje weer op den wal te brengen. Bij beschikking van den Minister van De fensie wordt de opperwachtmeester H. Kel derman van het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier met ingang van 17 Februari a.s. voor- loopig voor 4 maanden gedetacheerd als ma gazijn-beheerder der artillerie te Geertrui- denberg. Gisteravond heeft dr. S. Loeschcke uit Trier zijn tweede voordracht gehouden in de serie voorjaarlezingen van het Rijks museum van Oudheden alhier. Hierbij sprak hij over: „Voorname keramische vondsten uit Romeinsche pottenbakkers- werkplaatsen in Trier." BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Nicolaas, zoon van J. J. den Hoed en G. de Vries Arendina, dochter van A. Korenhoff en G. J. Koning'. Ondertrou wd: N. A. de Bruijn jm. 28 jaar en A. C. T. J. van Leeuwen jd. 23 jaar. Overleden: J. BarendseSchols, wede. 70 jaar G. Netjes man 43 jaar. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Godgeleerdheid, op proef schrift: getiteld: „Het verlossingsbegrip bij Philo", de heer J. N. Sevenster, geboren te Drachten. tot arts: de heer K. A. F. Houwert, Den Haag. Geslaagd: candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer J. R. van Eerde, Amsterdam; doctoraal examen Kunstgeschiedenis mej. I. S. Vies, Rotterdam. artsexamen eerste gedeelte: mej. P. Nie- boer, Den Haag en de heeren A. F. Deut- man, Aerdenhout en A. Bakkes, Schiedam. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Febr. Vee. Totaal aanvoer 507 runderen, 300 kalveren, 1364 schapen, 511 varkens, 1 paard, 5 bokken of geiten. Prijzen: 15 stieren f 70190, schoon ge wicht 2840 cent, handel stug; 164 kalf- en melkkoeien 80185, handel traag; 172 varekoeien e.a. 7545, handel tamelijk; 156 vette koeien 75180, schoon gewicht 2846 cent, handel stug; fokkalveren 7 —10; 28 vette kalveren 4590, schoon gewicht 5484 cent, handel tamelijk: 272 nuchtere kalveren 47, handel vlug; 150 vette schapen f 1221, 800 vette lam meren 1217.50, en 414 weideschapen 1014, handel tamelijk; 275 mestvarkens 13—27.50, en 236 biggen f 8—11.50 han del zeer matig; 5 bokken of geiten 210 handel matig. Kaas. Aangevoerd 43 partijen, w. v. 34 partijen Goudsche en 9 partijen Leid sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 2021, 2e soort 1819, le soort Leidsche 1417.50 per 50 kg., Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 14 Febr. Kaas. Aangevoerd 34 stapels, wegende 42.000 kg. Fabrieks- kaas kleine 19.50 en Fabriekskaas com missies 17 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 14 Febr. Vee. 59 enter stieren 55HO, 89 Twenter stieren 110 215, 430 vette koeien f 90165 per stuk, 3043 cent per kg.; 543 melk- en kalf koeien f 90175, 115 pinken f 3075, 15 vette kalveren 2570, 1362 nuchtere kal veren 2.504.50, 92 weideschapen 8— 14-, 403 vette varkens f 2095 per stuk, 3036 cent per kg.; 30 magere varkens 15—40 cent per kg., 54 kleine biggen f 7— 13 per stuk, 16 bokken en geiten, 61 paar den. Totaal aanvoer 4219 stuks. Kaas. Sleutelkaas 514, Nagelkaas 46, Goudakaas 534, Edammerkaas 1537, Aanvoer 3829 kg. Boter. Mijnboter geen noteering. Vei- lingboter 1.261.25 per kg. Aanvoer 7 zesde vaten. Commissie 65. NIEUWKOOP, 13 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 2863 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.903.50, eendeneieren 2.80 per 100 stuks. DELFT, 13 Febr. Vee. Aanvoer 3 paar den, 95 runderen, 2 graskalveren, 233 nuchtere kalveren, 333 magere varkens, 339 biggen, 7 schapen en lammeren, 5 gei ten of bokken. Paarden 50150, kalf- koeien 100210, vax-jekoeïen f 70150, nuchtere kalveren 311, magere varkens 1636, biggen 615, geiten of bokken 37, Rundvleesch per kg. 34, 42 en 43 cent. Boter 1.62 1.65 per kg. Aanvoer 1 achtste en 1 zestiende vaten, wegende te zamen 30 kg. Handel kalm. NOOTDORP, 13 Febr. Eierenveiling. Op de eierenveiling werden deze week de volgende prijzen genoteerd: kippeneieren 2.853.85 (aanvoer 3997 stuks); eenden eieren 3.30 per 100 stuks, ganzeneieren 9 cent per stuk; kippen 2555 cent, konij nen 1.15 per stuk, kaas 20 cent per pond, bloemen 1012 cent per bos. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? WISSELNOTEErt!0J<.EN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.25 Londen 7.273 /4 New York1 ^"]6 Parijs 9 ï'23/4 Brussel 24.81 Zwitserland 48 18 Milaan Madrid 20.16 Oslo 36.60 Kopenhagen82 50 Stockholm37.52l/2 Praag 6 101/2 Weenen Boedapest Prolongatie 11/2%

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14