DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit Oostelijke^'richtin- gen, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 768.6 te Janmayen. Laagste barometerst.: 746.6 te Riga. De depressie over Scandinavië trok Oost waarts of Zuid-Oostwaarts af; aan haar achterzijde stijgen de barometers flink. Zweden, Noorwegen, Finland, Noord-Polen en, Noord-Duitschland melden allen een hoogeren luchtdruk dan gisteren. Het laat zich aanzien, dat zich over het Noord-Oos ten van ons waarnemingsgebied een hooge druk gaat ontwikkelen. De rug van hooge drukking, welke gisteren van Groenland en IJsland tot aan de Britsche eilanden reikte, £eeft zich verder naar het Zuid-Oos ten uitgebreid. De depressie over de Golf van Biscaje is aanvankelijk nog verder opgevuld, doch zij toonde zich hedenmor gen weer wat actiever met barometerda lingen langs de Fransche kust en over Zuid-West Engeland. De temperatuur is over de Britsche Eilanden, Scandinavië en Midden-Frankrijk, weer gedaald. Over Engeland en Schotland vriest het thans ook matig, in Scandinavië blij ft de vorst nog streng, evenals in Zuid-Duitschland en het aangrenzende deel van Oost-Frankrijk. Over ons land steeg de temperatuur flink, evenals over Noord-Duitschland en Polen, die nu bijna geheel vorst vrij zijn. Rond de Oostzee waait het flink uit het Noorden en Noord-Westen, hier en daar met sneeuw De vooruitzichten zijn gunstig voor een ruimen van den wind naar het Oosten, waarbij terugkeeren van de vorst in het Noorden en aanhouden van de vorst in het Zuiden van ons land waarschijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. 3.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. au Van Donderdagnamiddag 5.36 uur tot Vrijdagmorgen 6.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 14 Febr. voorm. 6.32 en nam. 6.51 uur. De Stadhuisbouw-misère Duurt onverminderd voort Nieuwe scheuren te zien in het pand Vischmarkt 5 Gisteren memoreerden wij opnieuw den verjaardag van den droeven Leidschen Stadhuis-brand. Zeven jaar zijn voorbijge gaan, jaren van zorgen en moeilijkheden, in de eerste plaats om te herstellen wat aan innerlijke waarde van het Stadhuis verloren ging, maar vervolgens en in niet mindere mate om te komen tot 'n herstel van het stadhuis zelf. Dat die herbouw zoovele moeilijkheden met zich mede zou brengen heeft wel nie mand voldoende voorzien. Men kent de lijdensgeschiedenis, welke de laatste maanden het voorwerp vormt van de verzakkende en scheurende huizen aan Maarsmanssteeg en Vischmarkt. De fa.'s Zandvoort en Feld hebben daar het volle aandeel in gehad- De heer Feld was ten slotte genoodzaakt zijn pand Vischmarkt 6 te verlaten, om met zijn zaak zijn intrek te nemen in het naast gelegen pand- Het leege winkelhuis is onmiddellijk daarna vol gezet met steunbalken en alle mogelijke voorzieningen werden getroffen, in- en uitwendig, zoo zelfs dat het deskun digen voorkwam, dat het zoo erg niet noo- dig was. Eenige weken gingen voorbij en de hei machine dreunde lederen dag opnieuw haar eentonig lied, dat de omliggende huizen in van een oud gummistrotje, wordt het haar grondslagen doet beven en trillen. Aanvankelijk zonder nadeelige gevolgen tot gisteren in het nieuwe pand van den heer Feld (een huis der Gemeente) plotseling opnieuw bedenkelijke scheuren zijn ont staan van enkele centimeters breedte. En dit is niet op 'n enkele plaats alleen, doch langs den geheelen zuid-oostelijken vleu gel. De geheele zijwand dreigt weer los te scheuren en hetzelfde liedje, dat eenige maanden geleden begon kan nu weer her haald wórden- Alleen met dit verschil: de gemeente be hoeft nu geen eigenaren aan te manen voorzieningen te treffen om bedreigde pan den voldoende te beveiligen. Nu zal de ge meente zelf de noodige maatregelen voor eigen bezittingen moeten nemen. Hoe lang nog zal de stadhuis-misère voortduren? LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT Dr. W. F. Hesselink over: Brandoorzaken. Gisteravond sprak dr. W. F. Hesselink uit Arnhem voor het Leidsch Criminolo gisch Instituut over „Brandoorzaken". Spr. begon met nadrukkelijk te wijzen op de enorme hoogte der totale jaarlijksche brandschaden. Wij geven ons daarvan niet voldoende rekenschap, aldus spr.. omdat het zoo geleidelijk gebeurt. Vóór den oor log werd de totale jaarlijksche brandscha de in Engeland geschat op 144 millioen gul den, die in Duitschland op 100 millioen gulden. Wij beschikken thans ook over ge gevens voor Nederland, berustende op sta tistisch materiaal van de Vereeniging van ter Amsterdamsche Beurze vertegenwoor digende Brandassuradeuren; dr. Pestman, adj.-secretaris van deze vereeniging, is tot de conclusie gekomen, dat hier te lande in 1931 voor een waarde var 15 millioen gulden is verbrand, in 1932 voor 13 3/4 en in 1933 voor 14 3/4 millioen. Het feit, dat een groot percentage van deze schaden niet door de benadeelden zelf wordt gedragen, maar via de asurantiemaatschppijen door de gezamenlijke premiebetalers, verandert niets aan het feit, dat het Nederlandsche volk ieder jaar weer opnieuw dit zware offer aan het vuur moet brengen. Ter be perking van die schade moeten meer bran den worden voorkomen; daartoe moet men de oorzaken kennen. De zooeven genoem de statistieken leeren, dat in de jaren 1921 1930 in Nederland 20943 branden hebben plaats gehad met een schade van minstens 300. Bij ruim 59 pet. van die branden is de oorzaak onbekend gebleven; dan vol gen als voornaamste oorzaken de bliksem met 5.65 pet., schoorsteenen (5.57 pet.), hooibroei (2.71 pet), kachels en ovens (2.46 pet.) en spelen met vuur (2.07 pet). Roland Gressberger, die in de Kriminolo- gische Abhandlungen van Gleispach een studie heeft gepubliceerd over de statis tische eigenschappen van de verschillende brandoorzaken, is daarbij tot de conclu sie gekomen, dat bij zijn materiaal (in Oostenrijk) ca. 58 pet. van alle branden aan opzet moet worden geweten, alsook hoogst waarschijnlijk 92 pet. van alle branden met onbekende oorzaak. Zou dit ook gelden voor Nederland, dan zou dit hierop neer komen, dat hier in de jaren 19211930 van de 2094 branden niet minder dan 11728 opzettelijk zijn aangestoken, terwijl er slechts bij 320 van die branden (11/4 pet.) het opzet bewezen is. In ieder geval staat dit wel vast, dat in de eerste plaats de op zettelijke branden krachtiger en systema tischer moeten worden bestreden, wil men de jaarlijksche brandschade op een lager niveau brengen. Spr. bespreekt de vragen „wat is branden" en „wat is een vlam". Hout en benzine branden niet als zoodanig maar alleen de zich daaruit ontwikkelende gassen. Benzine is alleen daarom zooveel vuurgevaarlijker, omdat uit benzine zich reeds bij gewone temperatuur brandbare gassen ontwikkelen, uit hout echter pas door voorafgaande verhitting. Het vuur van een brandende sigaar is niet heet genoeg om daarmede benzine te kunnen doen ont branden. Bij de beoordeeling van branden moet men zich van zulke grondvragen goed rekenschap geven, hetgeen spr. door voor beelden aantoonde. Allerlei brandoorzaken passeerden dan de revue, zooals wrijvingswarmte, wrijvings- electriciteit, stofexplosie, hooibroei en an dere voorbeelden van zelfontbranding. Spr. meent, dat in verschillende opzichten het brandstichten krachtiger kan worden aan gepakt, waartoe in de eerste plaats politie en brandweer moeten meewerken door van den aanvang af systematisch alles wat ge zien en gehoord wordt zoo spoedig moge lijk op papier vast te leggen, en zich steeds voor oogen te houden, dat met het oog op de toekomst het vinden van de brandoor zaak bijna even belangrijk is als het blus- schen van de brand. Benzinesporen, die overigens toch zoo gemakkelijk vervliegen, kunnen onder natgespoten puin merkwaar dig lang aantoonbaar blijven. Het verdient aanbeveling voor te schrijven, dat bij el- ken brand een systematische vragenlijst moet worden ingevuld, waartoe spr. zich voorstelt binnenkort een model op te stel len. Door middel van een lange reeks licht beelden, voor het meerendeel van practijk- gevallen (o.a. van den Wijnhuistorenbrand) lichtte spr. zijn betoog toe. LAKENHAL. Tijdelijk gesloten. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zal wegens het uitvoeren van verschillen de werkzaamheden voor het publiek ge sloten zijn van 17 Februari tot 7 Maart as. HET „IJSVERMAAK" TEN EINDE. Het ijsvermaak is wel weer van zeer korten duur geweest, zoo men tenminste van „vermaak" nog kan spreken. De Leidsche ijsbaan, welke gisterenmid dag alleen voor kinderen geopend was, heeft nog even eenig vermaak geschonken. Het ijs was echter slecht geworden, er kwam spoedig water op en tenslotte moest de baan weer vroeg gesloten worden. Op de spoorsloot daarnaast was te kwart over drie een jongen door het ijs gezakt, die in deze moddersloot in een al les behalve benijdenswaardige positie verkeerde. Door planken van de Leidsche IJsclub over het ijs te leggen kon de jon gen tenslotte uit het natte element bevrijd worden. Ook op de vijvers van de Leidsche Hout heeft menig schaatsenrijder(tje) een paar natte beenen gehaald en tenslotte werd ook uit de Oranjegracht een jongen gered, die zich op het al te broze ijs had gewaagd. VEREENIGING VAN MATHESLANEN. Met de K. L. M. over de wereld. In de collegezaal van het Kamerlingh Onnes Laboratorium hield de Ver. van Mathesianen haar eerste lezing van dit seizoen. Te ruim acht uur riep de voorzitter, de heer G. J. v. d. Linden, een welkom toe aan de talrijke aanwezigen. In 't bijzonder aan den spreker van den avond, den heer F. van Ginkel van de K. L. M Verder aan de leeraren, en afgevaardigden van zustervereeniging. Een oijzonuer woord /an dank rientte spreker aan allen, die dezen avond mo gelijk hebben gemaakt. Aangezien dit de eerste lezing was na het plotseling over lijden van den directeur van M. S. G. verzocht spr. allen eenige oogenblikken van stilte in acht te nemen om sldus den ontslapen directeur te gedenken, aan welk verzoek staande gehoor werd gegeven. Vervolgens begon de heer v. Ginkel zijn lezing met een serie projectieplaatjes. Wij maakten daarin kennis met het eerste vliegtuig der K. L. M. Dit was een om gebouwd gevechtstoestel, waarin de pas sagier aan alle weersgesteldheden was blootgesteld. Meer dan één passagier kon met dit toestel niet vervoerd worden. Spr. schetste daarna op geestige wijze op opkomst der K. L. M. om via een reeks van toestellen te belanden bij de meest moderne toestellen die de K. L. M. momenteel bezit. Dit zijn vliegende hotels, van alle moderne gemakken voor zien. De aanwezigen maakten ook kennis met het interieur van deze vliegtuigen, dat soms verbluffend is wat gemak en weelde betreft. Na een korte pauze kwam het hoofd nummer van dezen avond de nieuwste K. L. M.-film. Van propagandistisch oogpunt be schouwd heeft'deze film een groote waar de. Het publiek, dat uit den aard der zaak niet in de gelegenheid is om dat alles persoonlijk te aanschouwen, krijgt hier een duidelijk beeld van wat de K. L. M. eigenlijk is en wat zij doet. Wij zijn, op de film natuurlijk, in ver schillende vliegtuigen gestapt en hebben gevlogen, o.a. naar Londen, Parijs, Ko penhagen en Batavia.. Naast allerlei bezienswaardigheden, die te zien zijn in de verschillende ste den, hebben wij kennis gemaakt met het geheele „buordleven". Het opstijgen, bo ven de wolken vliegen, blindvliegen en landen. Via Batavia zijn we zelfs nog verder gegaan naar Bandoeng. Het geheele le ven aan boord van zulk een luchtge vaarte hebben we meegemaakt, zoozelfs, dat wij uit de wolken dachten te vallen toen het eind van deze Doeiende film t daar was. Een dankbaar applaus was een welverdiende hulde voor de technici, die deze film gemaakt hebben. Ook de liefhebbers van techniek heb ben hun hart op kunnen halen bij een film, welke het demonteeren en het weder in elkaar zetten van een modern verkeersvliegtuig te zien gaf. Dat de K. L. M. zich in een steeds grooter bloei mag verheugen toont wel deze eenvoudige aanduiding van cijfers. In 1921 werden door de K. L. M.-vlieg- tuigen vervoerd 1600 personen, terwijl in 1935 alleen op Nederlandsche vliegvel den meer dan 110.000 passagiers, in Ne derlandsche toestellen in en uit stapten. De voorzitter was de tolk, van de geheel gevulde zaal, toen hij den heer van Ginkel dank bracht voor zijn uiterst leerzame causerie, die aan velen een ruimen blik heeft gegeven van een der grootste lucht vaartmaatschappijen ter wereld. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6501 A. Sohns, Lei den, Breestraat 26, dameskappersbedrijf, enz. De zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma onder icn naam: A. H. Sohns. Venn.: A. Sohns en H. Sohns, Leiden. 6596. Jachtwerf „<Je Leede", Warmond Uittr. N.: A. H. C. van Konijnenburg, dd. 10 Febr. 1936. Nieuwe inschrijving: 6725 I. J. van Egmond en Zoon, Leidm, Breestraat 173, bontwerkerij; dames- en heerenkleer makerij. Venn.: I. J. van Egmond en S. J. van Egmond, Leiden. 6724. Li-Po. (Linoleum, -Lymen Onder houden), Leiden, Oude Veot 171. Chemi sche fabrieken; import en fabricatie. E.: Dr. Ir. H. Neuwahl, Soest. (D.). De besturen der samenwerkende bonden voor fabriekspersoneel hebb;n van de di rectie van Tieleman en Dros' Conservenfa- brieken de mededeeling ontvangen, dat de firma zich door v?rdere prijsdaling der blikgroenten genoodzaakt zag, evenals verleden ja^r, een loonsve daging aan te kondigen, nu echter een verlaging van 12 pet. voor het mannelijk personeel en 20 pet. voor het vrouwelijk personeel. Ook had men reeds overwogen tot liquidatie van het bedrijf over te gaan, om verdere groote financieele verliezen te voorkomen. De besturen der organisaties zien zich door deze medrdeeling voor groote moeilijkhe den geplaatst. De loonen zijn al zoo laag, dat er niets meer af kan. Stopzetting van het bedrijf zou voor de gemeente Leiden een groote financieele schade beteekenen, daar in bovengenoemde fabrieken des win ters voor 300 menscl en werk te vinden is, terwijl dit aantal des zomers tot 500 stijgt. In den loop van de volgende week zal het personeel over een en ander een beslissing moeten nemen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen rechten, de heer A. Laverge Wassenaar en de heer H. J. Steenbergen, Noord wij k a. Zee. SPORT DeOlympische winterspelen Garmisch Partenkirchen DE PRINSES WEER TE GARMISCH. Ook Hitler was in het stadion. GARMISCH-PARTENKIRCHEN. 13 Febr. (A.N.P.) Geheel onverwacht kwam van morgen ongeveer 10 min. over 11 H. K. H. prinses Juliana, vergezeld van baron en ba ronesse van Hardenbroek en baronesse van Asbeck op het stadion te Garmisch aan, waar zij onopgemerkt tusschen het publiek in de hofauto stapte, die gereed stond en haar naar het ski-stadion braoht. Toevallig heerschte daar een groote drukte, doordat Hitier, Göbbels en hun staf in het ski-sta dion aanwezig waren en op het balcon had den plaats genomen. De prinses arriveerde op het oogenbliik, dat de lijfwacht van Hitier de voorbereidende maatregelen nam voor het vertrek van den Führer en reeds den weg had afgezet. Het was voor den in gang van het Olympia-haus zeer druk. zoo dat de prinses volkomen onopgemerkt in de menigte verdween en plaats nam op het terras van het restaurant van het Olympia- haus, waar zij tusschen het publiek plaats nam en het ski-springen, dat op dat oogen- blik aan den gang was, gedurende eenigen tijd gadesloeg. Kort na aankomst van de prinses vertrok Hitier uit Het ski-stadion. Nadat de prinses zich eenigen tijd in het heerlijke zonnetje had bezig gehouden met kijken naar de sprongen van de kleine ski schans, begaf zij zich naar hotel „Zur Post", waar zij de lunch gebruikte. CHARLES MATHISEN OLYMPISCH KAMPIOEN OP DE 1500 METER. Van der Scheer de snelste Nederlander op dezen afstand. GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 13 Febr. (Bijz. Dienst AN.P.). Liet het weer zich gisteren minder guns tig aanzien minder gunstig in den zin van stijging van temperatuur hedenmorgen straalde het zonnetje uit een blauwen hemel met kracht over het witte berglandschap. H«»t was het prachtigste winterweer, dat men zich zou kunnen wenschen. Om ruim tien uur waren de tribunes rondom de Riessersee weer met- duizenden toeschouwers bevolkt. Er werd met opzet iels later begonnen in verband met het feit, dat het ijs zeer hard was. De groote vraag van dezen derden dag van het schaatsenrijden was, of Ballangrud den derden Olympischen titel zou behalen. Deze Noor startte in de derde serie tegen aen Amerikaan Freisinger. Het werd een /laaie race, die door Ballangrud in 2 min. 20.2 sec werd gegewonnen. Hq bleef met d^zen tijd een flink eind boven den tijd bij de werkUampioenschappen te Davos behaald waar hij het wereldrecord van 2 w'n 17,4 evenaardde De tijd van Ballangrud bleek echter 'niet snel genoeg te zijn om het Olympische kam pioenschap te behalen. Immers, in de vol gende serie kwamen Charles Mathisen en Stiepl aan den start. Ook dit werd een on gekend fraaie race. Mathisen is, wat de stijl van rijden betreft, zeker de beste Noorsche vertegenwoordiger Hij nam de bochten sooepel, had een prachtige streek en hij paarde groote snelheid aan élègance. De tijd van Mathisen was 2 min. 19,2 sec., welke, na«r later zou blijken, voldoende was den r*e' van Olympisch kampioen op de 1500 Mfter te behalen. Wederom is dus een Olympische titel in Noordsche handen gekomen. In de negende serie kwamen twee Hollan ders aan den start, Dijkstra tegen Lange- dijk De laatste was sneller dan de Am sterdammer er. won in 2 min. 24,6 sec. De otste tijd van Langedijk is 2 min. 24.2 sec., gemaakt bij de Europeesche kampioen- scliappen van dit jaar te Oslo. Overigens reed hij dus den afstand in denzelfden tijd a's dit jaar bq de wereldkampioenschappen te Davos. Dijkstra daarentegen was nu sneller dan in Davos, al staat ook zijn beste tijd lager, n.i 2 min. 24,8 sec., dateerend uit Davos 2 Februari 1935. Nu noteerde hij 2 min. 27 7 sec. Twee series later reed Koops tegen Eng- nestangen. Koops ging niet al te best weg, wf-ardooi de Noor direct een flinken voor- so'ong verkreeg. Wij waren benieuwd naar aer tijd van Engnestangen, doch deze lag ve e seconden boven dien van zijn landge noot Mathisen De tijd van Koops was 2 mm. 30 sec. De 1500 Meter is nooit voor den Zuid-Larenaar den sterksten afstand ge weest, doch desniettemin stemt zijn pres tatie tot tevredenheid. Van der Scheer de beste Neder lander. In de dertiende serie reed als laatste Ne derlander Van der Scheer tegen Andrik- sens Weer klonken van de volle tribunes de uitroepen: „Hup Holland, Hup Holland". En iedere keer, dat de Zutphenaar passeer de uitte het publiek aanmoedigende kreten. Van der Scheer werd eerste met den tijd van 2 min. 23,2 sec., waarmede hij zich on der de tien snelste rijders op dezen afs'.and plaatste. In ieder geval was zijn tijd hier vee! beter dan in Davos bij de wereldkam- pic enscnappen. waar voor hem toen 2 min. 24,6 sec. was genoteerd, en waar hij toen als dertiende in het klassement was geëin digd Van der Scheer was dus ditmaal de beste Nederlandsche rijder. Van der Scheer eindigde ditmaal in het klassement op de ï.egende plaats, welke hij deelde met Blomquist en Ajala. De andere Nederlanders plaatster, zich Langedijk veer- tierde Dijkstra 2iste en Koops 30ste. De volledige resultaten luiden: Eerste en Olympische Kampioen: Charles AGENDA LEIDEN. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwen bond, Burchtzaal 8 uur. 's Morgens 9.30 uur H. Mis in de Hartebrugs- kerk. Vrijdag. Concert ten bate van de Nederl. Roode Kruis Ambulance in Abes- synië, Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag. Geloof en Wetenschap, Lezing en felm „Ken het Nederlandsche Rijk buiten Europa", Kath. H. B. S., 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering in het Bondsge- bouw, 8 uur. Dinsdag. Reisvereeniging voor Katholieken Carnaval-avondfeest, Den Burcht te 8.15 uur. Dinsdag. Zesde abonnementsvoorstellin Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Mathisen (Noorwegen), 2 min. 19,2 sec.; 2. Ivar Ballangrud (Noorwegen) 2 min. 20,2 sec 3. Vasenius (Finland) 2 min. 20,9 sec; 4. Freisinger (Amerika) 2 min. 21,3 oec 5 Stiepl (Oostenrijk) 2 min 21.6 sec.; 6. Wazulek (Oostenrijk) 2 min. 22,2 sec.; 7 Haraldsen (Noorwegen) 2 min. 22.4 sec. 8. Enger.estangen (Noorwegen) 2 min. 23 sec.- 9 10 en 11: Van der Scheer (Neder land), Blomquist (Finland), Ojala (Fin- la: d), allen 2 min. 23,2 sec; 14. Langedijk (Nederland) 2 min. 24,6 sec.; 21 Dijkstra iNederland) 2 min. 27,7 sec.; 30. Koops (Ne- ac.and) 2 min. 30 sec. HET USHOCKEYTOÜRNOOI. De resultaten van de hedenochtend in het ijsstadion voortgezette qshockey-wedstrq- den luiden aL(. voigt: Lemi-finale groep I: Engeland—Honga rije 5—1 (1—0, 3-1, 1—0). Groep II: Tsjecho-SlowakijeOostenrijk 2 1 (0—0, 2-1, 0—0). WI „NIEUW SWIFT." Na lang zoeken is het bestuur van Nieuw Swift er in geslaagd beslag te leggen op een eigen clublokaal. Op de Langegracht 105 heeft zij een flinke zaal gehuurd, welke met medewerking van leden en donateurs gezellig is ingericht en welke hedenavond te kwart over acht officieel in gebruik zal worden genomen. LUCHTVAART K. L. M. VLIEGTUIG „KWAK" HEDEN MORGEN VAN BARI VERTROKKEN. Hedenmorgen 8.15 uur (Ned. tijd) is het K. L. M. vliegtuig „Kwak" er in geslaagd het vliegveld te Bari te verlaten, op weg naar Rome. „KIEVIT" OP SCHIPHOL GELAND. Hedenmorgen 10.58 uur is het K. L. M.- vliegtuig „Kievit" vlot op Schiphol ge land. RECHTZAKEN DE ZAAK TEGEN DEN BANKIER L. SCHAAP Jzn. Door rechtbank tot 4^ jaar gevangenis straf met aftrek preventief veroordeeld. De rechtbank heeft heden den bankier L. Schaap Jzn uit Wormerveer veroor deeld tot 4 K jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis tot en met 27 Februari 1936. De rechtbank verklaarde bewezen, dat verd. door middel van valsche sleutels op verschillende tijdstippen effecten heeft gestolen ter waarde van ongeveer 770 000 uit de loketten der diverse safe-houders. Tevens verklaarde de rechtbank bewe zen. dat verd. effecten heeft verduisterd, die hij in zijn functie als penningmeester van de Wormerveersche vereeniging „Het Wilhelminapark" onder zich had. In verband met den hoogst ernstigen aard van het gepleegde misdrijf achtte de rechtbank een strenge straf gerechtvaar digd. Zij veroordeelde verdachte terzake van diefstal met behulp van valsche sleu tels gepleegd en verduistering tot 4 «4 jaar gevangenisstraf, met. aftrek van de pre ventieve hechtenis tot en met 7 Febr. 1936. Tevens gelastte de rechtbank de terug gave aan de safehouders van de effecten, die als stukken van overtuiging hebben gediend en wel binnen acht daven.'nadat het vonnis in kracht van gewijsde is ge gaan. Het O.M. had veertien dagen geleden zes jaar gevangenisstraf geëischt, bene vens de teruggave van de effecten. Naar wij vernemen heeft de Bankier Schaap, die door de rechtbank hedenmor gen tot 4t< jaar gevangenisstraf werd veroordeeld met aftrek van voorarrest niet het voornemen in hooger beroep te gaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6