STADS NIEUWS 27 ste Jaargang DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 No. 8342 S)e £eidóeli£(2oii/ta/fit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. HET SCHILD VAN HAARLEM'S KERK Wil de natuur met ons medevieren? Het is winter, maar met de betooveringen van de lente. Hooge, ijle luchten, een pinkelen de mantel van zon, die over de wereld valt, aan de open kimmen dat uiterst fij ne waas, dat als een sluier om de torens hangt. Feestdagen! En de laatste slagen van het triomfantelijke lied, waarmee we de Vreugdestorm van den Heiligen Geest heb ben uitgeluid, zijn nauwelijks weggezoemd over de eindelooze weiden van dit heer lijke. Hollandsche land, of weer grijpen onze handen naar de touwen, om een nieu wen jubel uit de torenmonden los te schud den. Want de Kerkvorst, die gezalfd is met kracht en volheid van den Heiligen Geest en die als het levende beeld van Christus in ons midden troont, gaat aanstaanden Zondag de kudde, die sgan zijn herderlijke zorg werd toevertrouwd, op plechtige wij ze overgeven in "de handen van Haar, die door het Christelijk gemoed zoo graag de „Altijddurende Bijstand" genoemd wordt. Het diocees van Haarlem zal op bijzon dere wijze het diocees van Maria worden. Zij zal hier de herderstaf voeren, deze ge zegende, hemelsche herderin; die zal in haar handen een tooverstaf zijn. Het land wordt in een lusthof herschapen en vreug devol zullen we kunnen zingen: „De bloe men zijn in ons land verschenen, de snoei- tijd is gekomen; het gekir van de tortel duif laat zich hooren". De tijden zijn hard en de nood stijgi met den dag. Er wórdt in tallooze huizen hon ger geleden en er zijn duizende handen, die werken willen voor een eerlijk stuk brood en die tot niets-doen zijn gedoemd. De trawanten van den leugen gaan heime lijk onze rijen langs: er wordt wanhoop gekweekt en opstandigheid, afgunst en haat, we weten nog niet, welke stormen ons wachten achter de kim. Ja, het is winter op z'n felst; maar door de bitterheid heen van dezen meedoogenloozen tijd breekt nu de zoete koestering van Moeder's Liefde: als een feest van zonlicht en dauw, als hemelklanken en hemelgeur. Sub tuum praesidium! Onder uw be scherming vluchten wij, o Heilige Moeder van God! Het is de wapenspreuk van den Bisschop geworden, de begeesterende leuze, waaronder hij vooropgaat in den strijd! En het schild, dat hij beschermend over zijn kudde heft, dat is Maria zelf. Zij, die beschreven wordt sterk en schrikwekkend als een leger in slagorde geschaard en die we aanroepen als de toren van David, zij werd het schild van Haarlem's Kerk. Zy staat als een muur om ons heen in dezen bewogen tijd: laat nu de golven maar ko men.. zij spatten tegen haar voeten stuk. Men heeft Monseigneur Aengenent den socialen Bisschop genoemd: de positie, die hij jarenlang innam, maar daarbij zijn aanleg, de natuurlijke drang van zijn priesterhart, gaven hem bijzondere aan dacht voor de kwellende vragen, die in de sociale kwestie liggen opgesloten. Men kan de geschiedenis niet vooruitloopen, maar ik geloof, dat er weinig profetengave voor noodig is, om nu al te kunnen zeggen, dat Monseigneur Huibers in de rij der Haar- lemsche kerkvorsten den eerenaam van marialen Bisschop dragen zal. De Bis schop, die zijn diocees aan Maria schonk, maar die tegelijkertijd Maria nader dan ooit tot zijn kudde bracht! Dat is voor de toekomst een rijke belofte, het aanbreken van een nieuwe lente. Want we hebben vooreerst al het blijde vertrouwen, dat Maria in dezen zwaren tijd een echte moeder voor onze beproefde menschen zijn zal. Maar dat is nog lang niet alles: we zien de eerste stralen doorbreken van een nieu wen dag: een intense vernieuwing van geheel het geestelijk leven. Waar Maria heerscht, kan die niet uitblijven: Haar Rijk is het Rijk van Haar Zoon; zij moet nood zakelijk het zaad van het Goddelijk Leven in de zielen tot nieuwen wasdom brengen en overweldigende bloei. Dat lijkt ons de beteekenis van wat er Zondag in het bis dom van Haarlem gebeuren gaat: een nieu we tijd wordt ingeluid, een lente in het Rijk van God. En we denken weer aan de aangrijpende les uit het Boek der Openbaring, die in de wijdingsmis van Monseigneur Huibers werd voorgelezen: „De tempel Gods in den he mel ging ópen: en Zijn ark des verbonds werd zichtbaar in Zijn tempel, en er kwam bliksem en onweer en aardbeving en zwa re hagelslag. En er verscheen een groot teeken aan den hemel: een vrouw, omge ven door de zon met de maan onder haar voeten en een kroon van twaalf sterren óp haar hoofd. En ik hoorde een machtige stem in den hemel zeggen: Nu is gekomen het heil en de macht en het koningschap van onzen God, en de heerschappij van Zijn Gezalfde." S. M. V Meer ordening De bedrijfs-ordening is een zaak, waar over veel wordt gepraat, maar waarvoor nog weinig wordit gedaan. Aldus gaat 't wel met meer zaken! En toch is zulk een ordening zoo dringend noodig. Dezer dagen is er in den Leidschen Ge meenteraad nog al wat ruimoer geweest rondom de kwestie van goedkoope-groen- ten-diistributie voor werkloozen en onder steunden al dan niet via den tusechenhandel. Wij zijn er voor, dat, zoo eenigszins mogelijk (wij spatieeren: eenigszins), bij dergelijke ondernemingen van de overheid verondersteld, natuurlijk, dat die onder nemingen op zich gewenscht en daarom ge wettigd en geoorloofd zijn de tusschen- handel wordt ingeschakeld. Dat eischt het algemeen belang. Dat eischt de nood van dezen tijd, die men verergert, als men nog meer gaat af breken zonder te kunnen opbouwen, nog meer gaat ontwrichten en ten onderste bo ven gooien! Dit vooropzettend, willen wij verklaren, dat wij het eens zijn met een vair socialis tische zijde gemaakte opmerking, welke op zich heel juist is; al is zij geenszins een be strijding van het standpunt: de goedkoope groenten-distributie moet gescheiden via den tussohenhandel! De hier bedoelde opmerking wordt in de „Vooruit" aldus geformuleerd: Het feit, dat iedere werklooze maar met „een kar handel" op stap kan gaan, maakt de toestand in de particuliere groentedistributie zoo zwaar. Aan plan matigheid en aan ordening mankeert het. Wanorde en chaos heerschen. Bij tien gezinnen in één straat komen tien verschillende groentehandelaren! En morgen kan er nog de elfde bij komen! Inderdaad, het gemis aan eenige orde ning op dit terrein van den tusschenhandel evenals op zoovele andere terreinen roept om voorziening, om ingrijpen van bo- ven-af. Maar ook, en allereerst de direct belanghebbenden zélf moeten er voor ijve ren en er naar streven, om tot een beteren toestand te geraken, om een ordening te scheppen. Dit moet wel zijn het belangrijk ste onderwerp in de bijeenkomsten van hun vaikvereenig ingen. a NOODLOTTIGE BRAND TE NEW-YORK. Vier dooden, dertig gewonden. NEW-YORK, 13 Febr. (A.N.P.) Gisteren avond heeft een felle brand gewoed in een huis van drie verdiepingen. Drie mannen en een vrouw zijn in de vlammen omgeko men. Meer dan dertig bewoners werden ge wond; velen liepen hun kwetsuren op, toen zij uit de vensters sprongen. Tweede Kamer. Versterking van leger en vloot De houding van Socialisten en Vrijz. Democraten Gisteren werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een Weerfonds. De heer J o e k e s (V.JD.)> acht fondsvor ming voor dit doel ongewenscht. Spr. wil de uitgaven voor dit jaar noodzakelijk aan vaarden, maar met open oogen en zooda nig, dat hij de uitgaven, voor volgende ja ren dienende, later vrijelijk kan beoordee- len. Met het voorstel tot versterking van de defensiekracht gaat spr. op zichzelf mee. Een deel zijner fractie denkt er anders over, gelijk ook reeds is gebleken bij de behandeling der defensiebegrooting. Spr. en nog een ander lid zijner fractie, dat met versterking der defensiekracht wel mee wil gaan, hebben tegen fondsvorming zeer ernstige bezwaren. Ten opzichte van dit laatste is spr.'s fractie eenstemmig. De heer A1 b a r d a (S. D.) wil niet ont kennen, dat de internationale toestand ern stig is. Aan onze Volkenbondsverplichtin gen willen wij ons niet onttrekken. Maar verkeerd is, als wij aan een bewapenings wedloop zouden meedoen. Om deze reden is spr.'s fractie tegen het aan de orde zijnde wetsontwerp. Meedoen aan den bewapeningswedstrijd leidt niet tot het doel. De heer Schaepman (R.-K.) is voor stander van het ontwerp, doch geen bewon deraar van fondsvorming. De militaire aanschaffingen moeten zoo veel mogelijk van de Nederlandsche indus trie worden betrokken. Is er nog wel plaats voor een zeer mo dern artillerie-instructieschip, als de plan nen der regeering inderdaad de richting uitgaan van een zuivere kustverdediging? De heer Van Houten (C. D U.) ziet een tegenstrijdigheid tussohen de defensie politiek en het sociale beleid. De heer Wend el aar (Lib.) zette uit een, dat de liberalen voor het wetsontwerp zijn, dooh bezwaren hebben tegen d^ finan ciering van de nieuwe defensie-uitgaven. De heer De Visser (Comm.) zeide, dat de Regeering niet de grootste vredes- kracht in de wereld, Sovjet-Rusland!, wil erkennen. Spr.'s fractie zal tegenstemmen, omdat het leger een klasse-instrument is. De heer Van D ij k (A. R.) meent, dat aan verhooging van de gewone begrooting niet valt te ontkomen. De heer Arts (K. D. P.) betreurt, dat de hoogere geestelijkheid in ons land rem mend werkt, als de lagere geestelijkheid de idee van het pacifisme wil propageeren. In dit verband herinnert hij er aan dat aan pa ter Henricus is belet, te 's-Gravenhage een spreekbeurt te vervullen. Spr.'s partij is en blijft op het standpunt van nationale ontwapening. Om kwart voor zes wordt de vergadering verdaagd tot vanmiddag één uur. DE STRENGE VORST IN EUROPA. Hier te lande is de weerstoestand niet vast. Tot nog toe is de winter op een eenigs zins ongewone wijze verloopen. Na de zeer zachte periode in Januari is nog laat in den winter over een groot deel van Europa strenge vorst opgetreden, die zich naar het Westen tot over ons land en ?elfs over de Britsche Eilanden heeft uitgebreid. In ons land kwamen de laatste dagen vrij lage temperaturen tot een tiental graden onder nul voor en men zou daardoor den indruk kunnen krijgen, dat wij aan het begin van een periode van strenge vorst staan, zoo als in den winter van 19281929, toen ook betrekkelijk laat de vorst zoo in sterkte toenam. In verband met de algemeene weersge steldheid geloof ik, dat deze verwachting niet voldoende gerechtvaardigd is. Stren ge vorst is in ons land namelijk alleen dan te verwachten als in Oost- en Midden-Euro pa een gebied van strenge vorst ligt en een krachtige Oostelijke wind de zeer kou de lucht vandaar naar West-Europa drijft. Dit nu is wel aan het begin der week het geval geweest en wij hebben toen gezien, dat hier te lande de temperatuur snel is gedaald maar dat de vorst, nadat de Oos tenwind tot staan is gekomen, niet sterk meer is toegenomen. Wanneer dus geen overvloedig transport van koude lucht plaats heeft kunnen wij geen sterke vorst verwachten, te minder omdat overdag de sterker wordende verwarming de tempe ratuur boven het vriespunt doet sty gen. In de laatste dagen nu heeft zich een luchtdrukverdeeling over Europa ontwik keld, die den toevoer van koude lucht uit het Oosten vooralsnog onmogelijk maakt. Inplaats hiervan is een Noordelijke lucht stroom getreden, die geen bijzonder lage temperatuur schijnt te hebben en die in Skandinavië reeds de temperatuur aanzien lijk had doen stijgen. Over West-Europa vloeit een warme Zuidelijke luchtstroom, die echter evenmin tot ons schijnt te kun nen doordringen, zoodat wij ingesloten zit ten tusschen den kouden Noordelijken en den warmen Zuidelijken luchtstroom, die geen van beiden de overhand schijnt te kunnen krijgen. Daaraan danken wij het buitengewoon mooie weer der laatste da gen. Deze weerstoestand kan niet als zeer stabiel worden beschouwd maar op welke wijze hieraan een einde zal komen is nu niet goed te zien. Dat onder deze onstabiele omstandigheden geen strenge vorst kan worden verwacht is duidelijk. Blijft deze weerstoestand nog enkele dagen bestaan dan kunnen des nachts nog zeer lage tem peraturen voorkomen maar bij windstil weer zal de tempartuur over dag boven het vriespunt sty gen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rapport van de ceommissie van onder zoek naar de mogelijkheid van een olie embargo. (2de blad). De Kroaten, die te Aix en Provence te recht stonden, zijn tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. (2de blad). Vele dooden in Bulgarije, Griekenland en Turkije ten gevolge van koude en sneeuw stormen. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De veroordeeling in de zaak van den bankier Schaap. (Reschtz. 1ste blad). Minister Deckers zet zijn beleid uiteen. (2de blad.). Uit het heerenkleeding- en nit het bak kersbedrijf. (2de blad). DE GEMEENTE-BEGROOTING. In aansluiting op het reeds gisteren ge publiceerde aangaande de begrootings-be- handeling vermelden wij nog het volgende. Door de S.D A.P. was volgend voorstel ingediend: De Raad noodigt B. en W. uit plannen alsmede een bybehoorende kostenbereke ning bij hem in te dienen der na te noe men werken, alle uit te voeren in werk verruiming. Ie. Het bouwen van een brug over de Haarlemmervaart, van Maredijk naar Mus- schenbroekstraat; 2e. de doortrekking van de Musschen- broekstraat naar de Koningstraat; 3e. het maken van een zuiveringsinrich ting van het rioolwater; 4e. de voortzetting van den aanleg der centrale rioleering, 5e. het bouw-ijp maken van de volgende terreinen (alle gemeente-eigendom) be grensd door a. Timorstraat, Ringsloot v. d. Stadspolder en Zweminrichting „Dij Zijl"j b. begerensd door Ringsloot v. d. Stadspol der, Anna van Saksenstraat, Marnixstraat, verbindingsspoorweg naar Haarlemmer meer; c. begrensd door Hooge Rijndijk en Roomburger Wetering; 6e. de opruiming van krotten, vernieu wing van oude stadsdeelen, benevens aan bouw op ruime schaal van goede en goed- kcope arbeiderswoningen; 7e. de demping van de Langegracht; 8e. de verbetering van de Trekvaartbrug in de Rijnsburgersingel. Daarnaast noodigt de Raad B. en W. uit spoedig uitvoering te geven aan de plan nen tot: le. de verbreeding van den Maredijk; 2e. het maken van een nieuwen tunnel in den spoorweg Leiden-Haarlem ter plaatse waar dezen spoorweg de Maredijk kruist; 3e. de verbetering van de Neksluisbrug in den Witte Singel. De meerderheid van het College is van oordeel, dat het voorstel om financieele redenen niet voor aanvaarding vatbaar is. Wanneer, aldus deze meerderheid, in het oog houdt de vele belangrijke werken, welke op het oogenblik in uitvoering zijn of tot uitvoering waarvan reeds is besloten als voorbeelden mogen worden genoemd de uitbreiding van het Slachthuis, de bouw van een brandweerkazerne en het maken van een nieuwe Rijnbrug en wanneer men in aanmerking neemt de verschillen de werken, welke met steun uit het Werk fonds 1934 zullen worden uitgevoerd, dan moet men, naar het oordeel der meerder heid, tot de conclusie komen, dat onze ge meente op het gebied van openbare wer ken zeer productief is en dat voor het oogenblik de middelen een belangrijk grootere activiteit op dit gebied in geen ge val toelaten. De Commissie van Fabricage, in wier handen het voorstel-van Eek c.s. is gesteld, heeft eveneens bezwaar tegen aanvaarding daarvan, ook in den eenigszins gemitigeer- den vorm, welken een harer leden daaraan heeft gegeven, n.l. dat een aantal werken zou worden uitgekozen om als „werkplan" voor de eerstvolgende twee jaren te die nen De commissie meent, dat thans geen beslissingen voor een langer tijdvak dan i een jaar moeten worden genomen en dat, wat de uitvoering van werken betreft, voor het loopende jaar, naast de werken, welke in uitvoering en in voorbereiding zijn (die, waarvoor steun uit het Werkfonds 1934 zal worden verkregen, inbegrepen), slechts van een viertal werken de voorbereiding ter hand zou kunnen nemen. Deze werken zyn het bouwrijp maken van een terrein nabij de zweminrichting „De Zijl", en van gronden in den Roomburgerpolder, de ver betering van de Trekvaartbrug en de ver nieuwing van de Schxyversbrug. Na een jaar kan dan, naar de commissie meent, op nieuw onder oogen worden gezien, in hoe verre verdere werkverruimingsmaatrege len noodig zijn. Met dit advies kan de meerderheid van B. en W. zich wel vereenigen, voorzoover te zijner tijd blijkt dat de uitvoering van de bedoelde werken financieel mogelijk is; de beide brugverbeteringen zijn inderdaad ur gent en tegen het bouwrijp maken van de bedoelde beperkte terreinen ziet zij geen overwegend bezwaar. De minderheid van het College kan zich met het standpunt der meerderheid niet vereenigen. Zij wijst er op, dat het geens zins de bedoeling is, dat al de in het voor stel opgesomde werken binnen korten tijd tot stand zouden moeten komen. Echter achten zy het hoezeer zy ook erkent, dat de gemeente op het stuk van uitvoering van werken de laatste jaren niet stil heeft gezeten met het oog op de groote werk loosheid noodzakelijk, dat thans op wat grootere schaal de werkverruiming wordt ter hand genomen. Het feit, dat in verschillende landen weer van een bescheiden opleving kan worden gesproken, doet de minderheid verwachten, dat ook in ons land dit proces binnen niet al te langen tyd merkbaar zal worden. Met verwerping van alle roekeloosheid op finan cieel gebied meent zij toch eenig optimis me te kunnen koesteren. De meerderheid wijst er nog op, dat het meerendeel der opgesomde werken ook om andere dan geldelijke redenen niet rijp voor uitvoering is. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer Joh. Brouwer alhier den dag, waarop hy vóór 25 jaar in dienst kwam ten kantore van de Amster- damsche Bank (bijkantoor Leiden). De jubilaris werd hedenmorgen te half negen op hartelijke wijze door het perso neel ontvangen en en namens allen toe gesproken door den heer J. Martijn, pro curatiehouder der Bank, die wees op de verdiensten van den heer Brouwer gedu rende die 25 jaar en speciaal vermeldde den collegialen omgang van den jubilaris met het personeel. Als blijvend aandenken ontving de heer Brouwer een pendule, benevens fraaie bloemen, gelijk zijn echtgenoote er thuis eveneens had mogen ontvangen. Namens de directie werd de heer Brou wer vervolgens gehuldigd door de oudste der directeuren, den heer W. Eijgeman, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. De heer Brouwer, die zich ook in ver schillende vereenigingen gedurende tal van jaren verdienstelijk heeft weten te maken, ontving ook van deze zijde ver schillende gelukwenschen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5