STADS NIEUWS WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 üE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 MWERtWh HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Westelijke tot Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt; in het Noorden waarschijnlijk eeni- gen neerslag met geringe kans op ij zei. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi: in het Zuiden weinig of geen neer slag; lichte vorst tot om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 768.9 te Janmayen. Laagste barometerst.: 744.2 te Vardö. De depressie over Scandinavië betoonde zich zeer actief, gisteravond stegen de ba rometers over Zweden en Noorwegen, doch hedenmorgen bevond zich daar weer een nieuw daalgebied, dat'Zuid-Oostwaarts trekt. Over Spitsbergen stijgt de luchtdruk thans weer, terwijl aan de Noorsche kust geen dalingen van beteekenis meer voor komen. De koude-inval aan de achterzijde van deze depressie, deed de temperatuur over Scandinavië over het algemeen da len. Vooral over Lapland komt zeer stren ge vorst voor. Het hoogedruk-gebied over Duitschland en onze omgeving nam in be teekenis af, de vorst is in Centraal-Euro- pa, langs de Oostzee, in Frankrijk en het Noorden van ons land, wat minder gewor den. Over de Britsche Eilanden werd het echter kouder; de depressie in het Zuid- Westen van het waarnemingsgebied vulde verder sterk op. De vorst zal ten onzent aanvankelijk afnemen, in het Noorden van ons land bestaat zelfs kans op regen of sneeuw. Ook is toenemende bewolking te wachten. In verband echter met de te ver wachten ontwikkeling van den hoogdruk over Scandinavië lijkt ons nog geenszins het einde van de vorstperiode in zicht. LUCHTTEMPERATUUR. 2.8 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 5.32 uur tot Donderdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee, op Donderdag 13 Febr. voorm. 5.59 en nam. 6.16 uur. BINNENLAND DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE LIMBURG OVERLEDEN. In den afgeioopen nacht tegen 4 uur is te Bosch voorde nabij Brussel op 58-jarigen leeftyd overleden de Commissaris der Ko ningin in de Provincie Limburg, Mr. E. O. J. M. Baron var Hövell van Wezeveld tot Wgsterflier. De Commissaris der Koningin vertoefde aldaar met zijn tchtgenoote op advies van den geneesheer nadat hij reeds enkele maanden te Maastricht met ziekteverlof was. Mr. Eduard Otto Joseph Marie Baron van Hövell van Wezeveld tot Westerflier werd op 28 Maart 1877 te Twello (gemeente Voorst) geboren. Hij bezocht het gymna sium te Maastricht en studeerde in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, waar hij in 1904 promo veerde. Na eenigen tijd als advcaat-procureur te zijn werkzaam geweest, werd hij Burge meester van Culemborg en later van Breda. In 1918 werd hij benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. De overledene was curator der R. K. Han- delsnoogeschool te Tilburg. De overledene was onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van den Ne- derlandsche Leeuw, Groot-officier der Or de van Oranje Nassau, Grootofficier der Orde van de Kroon van België, en Ridder der Orde van Malta (H. Stoel). Het stoffelijk overschot van den ontsla pene zal naar Maastricht worden overge bracht, om daar aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd. TEVEEL ACADEMISCH OPGELEIDEN Hun toestand is verre van rooskleurig Maandagmiddag is het Rapport van de Commissie ter bestudeering van de toene mende bevolking van Universiteiten en Hoogescholen en de werkgelegenheid voor acdemisch gegradueerden aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aangboden. De Commissie werd vertegenwoordigd door mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, voorzitter, dr. Philips J. Idenburg, chef van de afdeeling Onderwijsstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, vice-voorzitter en mr. P. de Prez, secretaris-penningmeester der Commissie. Wat den inhoud van het rapport betreft, wees de heer Limburg er in het bijzonder op, dat de toekomst der academisch gegra dueerden er allerminst rooskleurig uitziet. In het algemeen blijkt de verhouding op de arbeidsmarkt der academisch ge vormden, zooals deze zich vermoedelijk in de eerstvol gende jaren zal ontwikkelen, van dien aard, dat het aanbod van afgestudeerden bijna tweemaal zoo grcot is als de behoef te der maatschappij aan universitair ge schoolde arbeidskrachten.. Spreker verzocht den Minister daarom wel zijn bijzondere aandacht aan het in dit rapport vervatte materiaal te willen schen ken, doch ontveinsde zich intusschen niet dat 't moeilijkste gedeelte van het werk, n.l. het nemen van een beslissing inzake mogelijke maatregelen, thans aan de re geering is. Bij zijn antwoord gaf de Minister uiting aar. zijn erkentelijkheid voor den omvang rijken arbeid, waarvan de resultaten in het rapport waren neergelegd. Hij verzekeide dat dit werk zijn bijzondere aandacht zou hebben en dat hij spoedig zou overwegen of en zoo ja, tot welke stappen het der Re geering aanleiding zou geven. Het Rapport der Commissie geeft een overzicht van de beroepsuitoefening en toe komst-mogelijkheden der academisch ge gradueerden. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan de theologen, juristen, me dici, tandartsen, physici, chemici, biologen, apothekers, leeraren, biblothecarissen en archivarissen, veeartsen, economen, Delft- sche ingenieurs en landbouwkundig inge nieurs. Vooraf gaat een uiteenzetting be treffende de oorzaken van de toeneming van het aantal academisch gevormden, waarbij in het bijzonder ook aan den in vloed van het beurzenstelsel en van de studie en beroepsuitoefening der vrouwe lijk gegradueerden aandacht is geschon ken. Het Rapport wordt besloten met een opsomming van maatregelen, welke kunnen leiden tot verruiming van het arbeidsveld en tot beperking van het aantal Acade misch gevormden. Dit werk, dat ruim 600 bladzijden druks omvat verschijnt dezer dagen, onder den tiel „De toekomst der Academisch gegra dueerden" bij de firma J. B. Wolters te Gronigen. Het zal ook in vier afzonderlij ke gedeelten verkrijgbaar worden gesteld. DALING VAN DE CIRCULATIE DER NEDERL. BANK. Goudvoorraad ongewijzigd. De jongste weekstaat van de Neder- landsche Bank «toont voor het eerst sinds achtien weken geen vermeordering van den goudvoorraad. Beleeningen en voor schotten in rekening-courant liepen met 7 millioen terug. Het rijk zag zijn saldo aanmerkelijk aanzwellen met 12 millioen tot 68 mil lioen, terwijl de rekening-courant-saldi van anderen eveneens met bijna 3 mil lioen stegen. De biljettencirculatie toont een aanzien lijken val met 22 millioen. De direct- opeischbare verplichtingen zijn thans voor 79.6 pet. (v. w. 78.9 pet.) door goud en zil ver gedekt. STEUNVERGOEDING ERWTEN. Van bevoegde zijde worde ons medege deeld, dat de steunvergoeding voor groe ne erwten en schokker-erwten, gedenatu reerd in het tijdvak van 26 Januari tot en met 1 Februari, voor de quaiiteitsklassen C. en D. respectievelijk 3.40 en 2.90 per 100 kg. zal bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C. en D. zal respectievelijk 3.0Ö en 2.50 per 100 kg. bedragen. STEUN AAN ROGGEHANDELAREN. 3 per 100 kg. voor den oogst 1935. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschik- king 1936 rogge (oogst 1935)" In deze beschikking heeft de minister bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds steun verleend zal worden aan roggehan- delaren voor rogge van den oogst 1935, op voorwaarde dat de \oor steun aangeboden rogge is gedenatureerd overeenkomstig het bepaalde bij of krachtens hat Crisis-dena- turatiebesluit 1936. Het bedrag van dezen steun is vastge steld op 3.per 100 kg. gedenatureerde rogge. De Minister van Landbouw en Vis» scherij heeft ingesteld een commissie van beroep inzake tuinbouw-aangelegenheden aan welke commissie tevens wordt opge dragen in beroep te oordeelen aangaande het verleenen van teeltvergunningen en het verleenen van overdracht van teeltver gunningen. In de commissie is benoemd tot lid, te vens voorzitter mr. C. van Dijk te Wasse naar; tot lid-plaatsvervangend voorzitter jhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem, en tot leden J. L. Blij en berg te Den Haag en ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar. DISTRIBUTIE BLIKVLEESCH. Langer dan tot 1 Maart? De Standaard meent te weten, dat het bericht, dat de distributie van goedkoop blikvleesch 1 Maart geëindigd zal worden, onjuist is. Het zou gebleken zijn, dat de aanwezige voorraad nog voor langen tyd toereikend BROCHURE IN DEN HAAG IN BESLAG GENOMEN. Gericht tegen Minister Colijn. Gisteravond heeft de politie op den hoek Laan van MeerdervoortAnna Paulowna- straat twee colporteurs aangehouden, die een brochure, getiteld „Colijn's dooden- dans" trachtten te verkoopen. De inhoud van deze brocnure werd be- leedigend geacht voor Minister Colijn. Ongeveer 100 exemplaren wedden in be slag genomen. De brochure vermelde als uitgever het Comité „De gemuilkorfde eend." De politie stelt thans een onderzoek in naar de herkomst van deze brochure en in 't bijzonder naar genoemd comité. DE TUINBOUWSTEUN. Wijziging in de richtprijzen. Naar we vernemen heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen de ver tegenwoordigers van de Tuinbouworgani saties en de Landelijke Commissie tot het vaststellen van de richtprijzen voor de steunuitkeering aan den tuinbouw. In tizinbouwkringen bestonden verschil lende wensohen omtrent de richtprijzen die waren vastgesteld voor het doen van de vijfde en laatste steunuitkeering over 1935 aan den utinbouw, terwijl men ook van oordeel was, dat enkele producten onder de regeling opgenomen dienden te worden. Als gevolg van deze besprekingen is be sloten in de richtprijzen alsnog enkele wij zigingen aan te brengen,, waaromtrent in de betrokken commissie algeheele overeen stemming werd verkregen Voorts werd besloten om zoo mogelijk ook voor de aardbeien een steunuitkeering te doen geschieden. Met de wenschen die door de Organisaties zijn geuit, werd zooveel mogelijk rekening gehouden. De definitieve vaststelling van de richt prijzen zal door den Minister geschieden. Voorts zijn besprekingen gevoerd om trent de voorwaarden die gesteld zijn voor tuinders, die in aanmerking komen voor steun als gevolg van misoogst. Er waren be zwaren aangevoerd tegen de bepaling, dat men niet in de inkomsten- en vermogens belasting 1935—1936 aangeslagen moest zijn, om hiervoor in aanmerking te komen. Besloten werd te adviseeren deze bepa ling te doen vervallen. Voorts werd door de Commissie gewijzigd de bepaling, dat de bedrijfsui'tkomsten over het afgeioopen jaar meer dan 25 pet. lager zouden moeten zijn dan in 1934; deze ver mindering zal 15 pet. behoeven te bedra gen. Door deze wijzigingen is grootendeels aan de bezwaren die in tuinbouwkringen be stonden, tegemoet gekomen. KERKNIEUWS VERJAARDAG VAN DE PAUS-KRONING. Ter viering van den 14en verjaardag van de kroning van Paus Pius XI heeft kardi naal Rocca gisterochtend in tegenwoordig heid van den Paus een pontificale H. Mis opgedragen in de Sixtijnsche Kapel. De Paus heeft honderden gelukwenschen ontvangen van alle zijden. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De vorige maal, dat de raad vergader de .diende wethouder v. Stralen doodleuk een voorstel spoedeischend in, zonder eeni- ge schriftelijke voorafgaande toelichting, met het verzoek aan den raad om dit voorstel, liefst zonder veel discussie, maar even aan te nemen. Het ging, zooals men zich nog wel herinneren zal, over een ge meentelijke distributie, tegen lage prijzen, van groenten aan werkloozen en armlasti gen. Zulk een overrompelingstactiek moge in Abessynië succes hebben, in den Leidscnen raad mislukte deze opzet. De manoeuvre mislukte zelfs zóó grondig, dat wij Maan dag in plaats van een matig debat nage noeg een heelen middag gepraat over dit voorstel beleefd hebben. Over de zaak zelf. bestond geen verschil van meening. Een enkeling zag de dwin gende noodzaak van zulk een groenten- distributie voor Leiden niet in, omdat er z.i. genoeg goedkoope groenten te verkrij gen waren; maar de overgroote meerder heid voelde ajles voor deze tegemoetko ming aan de nooden der werkloozen en armlastigen en zelfs zij, die de noodzake lijkheid met wilden erkennen, waren toch ook geen besliste tegenstanders. Het groote twistpunt betrof de uitvoering van deze distributie; zou het moeten ge schieden van gemeentewege, zou m.a.w. de gemeente zelf „groenteboer" moeten gaan spelen of moest de bestaande tusschenhan- del worden ingeschakeld. De scheidingslijn liep, op enkele straks te noemen uitzonderingen na, vrijwel tus schen links en rechts. Voor de linkerzijde was het geen principieele vraag, verklaar de de heer v. Eek. De S.D.A.P. was alleen tegen inschakeling van den middenstand uit practische overwegingen, omdat zulks op een mislukking most uitloopen, gezien de ervaring in andere plaatsen. Nu is van die slechte ervaring Ln andere plaatsen uil het betoog van den wethouder waarnaar de heer v. Eek verwees al be droevend weinig gebleken; maar het is duidelijk, dat ook zonder die ervaring, de sympathie der S.D.A.P. zou doorslaan naar de zijde van een gemeentelijke bemoeiing. De rechterzijde redeneerde echter als volgt: wanneer de werkloozen goedkoop groente kunnen krijgen van de gemeente, neemt dit weer iets weg van de bestaans mogelijkheid van verscheidene kleine mid denstanders, die zelf ook een harden dobber hebben. Wanneer wij nu dit nadeel kunr.en voorkomen, door hen bij deze distributie in te schakelen, beteekent dit louter voordeel, want voor de werkloozen maakt het geen verschil. Derhalve hadden de drie recht- sche partijen, door middel van hun leidc-rs, een amendement in dien geest ingediend. Dat war ingegeven door practischen zin, maar had bovendien nog een principiee- len acntergrond, omdat de rechtsche par tijen geen voorstanders zijn van overheids bemoeiing, als het door den middenstand kan werden verricht. De kwestie is nu maar, kan het of kan het niet? Laten wij het probeeren met den mid denstand, zei rechts; laten wij alvast maar beginnen met de gemeente, meende links. In zulke kwesties is het eindresultaat het gevolg van een rekensommetje. Er zijn 35 raadsleden, 17 rechts, 17 links en één Nat. Hersteller, die in deze kwes tie met de rechterzijde meeging. Twee van de linkerzijde waren afwezig, zoodat de verhouding zou geweest zijn 1815, als de Vrijheidsbonder niet naar de rechter zijde, doch de beide rechtsche wethouders (het voorstel ging immers van B. en W. Uit!), niet naar de linkerzijde hadden over geheld. De verhouding was dus 1716; één man kon de balans doen overslaan. Die eene man was de heer Manders, die er ten slotte toch niet heelemaal gerust op was, of het wel gaan zou met de voorgestelde wijze van inschakeling van den midden stand en zich derhalve tegen het amende ment verklaarde. Toen bleken de onderteekenaars bereid om hun amendement in te trekken, doch vroegen van het college van B. en W. de toezegging dat het alsnog zou overwegen of en in welken vorm inschakeling van den tusschenhandel kan plaats vinden. Deze toezegging werd gedaan. De distributie komt er dus en de groen te handelaren maken nog een kans om er ook wat aan te verdienen. N.S.B, en Levensbe schouwing. REDE VAN PROF. CLEOPHAS VOOR DE HANZE. Voor de Hanze heeft gisterenavond prof. Cleophas een rede gehouden over „N.S.B. en levensbeschouwing". De belangstelling was goed. O.a. waren aanwezig de zeer- eerw. heer Smitz, pastoor der Hartebrug- kerk en de weleerw. paters Frigge, Van der Snoek en Ten Brink. Na een korte inleiding van den Hanze- voorzitter, den heer Schoondergang, ving prof. Cleophas zijn rede aan. De Nationaal-Socialistische beweging aldus spr. vertegenwoordigt een levens beschouwing, die mensch en maatschappij op haar eigen manier beziet. Daartegen over wordt in het bekende Vastenmande- ment der Bisschoppen uiteengezet, de Ka tholieke levensbeschouwing en Kath. men taliteit. Nu is de vraag, of Katholieken zich by de N.S.B. mogen aansluiten, door sommi gen tamelijk gemakkelijk opgelost. Men zegt: het lidmaatschap van de N.S.B. is niet voor allen verboden. Spr. merkte op, dat uit het feit, dat aan al degenen, die onder de meer directe rechtsmacht van de Bisschoppen vallen, die dus voor 100 de Katholieke mentaliteit dienen aan te geven het lidmaatschap van de N.S.B. verboden is, ook wel iets valt op te maken. Men zegt, dat de Bisschoppen geen ver bod tegen het lidmaatschap van de N.S.B. hebben uitgevaardigd. Spr. wil het nu eens omdraaien: hebben de Bisschoppen in hun Vastenmandement het lidmaatschap van de N.S.B. goedgekeurd? Er zal wel nie mand zijn, die deze vraag bevestigend be antwoordt. Het kernvraagstuk is volgens het Man dement: hoever staat de N.S.B. een totale staat voor? De opvatting van een totale staat spruit voort uit een levensbeschou wing, die van de Katholieke levensbe schouwing geheel verschilt. Spr. ging nu allereerst na, hoe dit idee van de totale staat in de wereld is herleefd. Dat idee is aan te merken als een reactie tegen het individualisme, de verafgoding van het individu. Het individualisme ia de laatste eeuwen steeds sterker gaan over- heerschen op alle terrein van het men- schelijk leven. Op godsdienstig terrein vin den we het reeds in het Protestantisme, op staatkundig terrein in de denkbeelden van Jean Jacques Rousseau, en op econo misch terrein in het afschaffen en verbie den van iedere vorm van organisatie bij de Fransche Revolutie. Dit steeds voortschrijdende individualis- me moest wel een reactie wekken in de richting van de totaliteit. Tegenover de opvatting van de maatschappij als een sa menraapsel van enkelingen, kwam de op vatting van de saamhoorigheid der enke lingen in een maatschappelijk geheel. Spr. wees, als voorbeelden van deze reactie, terloops op de Romantiek en op het So cialisme. In het Christelijke kamp werd door het solidarisme de nadruk gelegd op het organisch karakter der maatschappij. Dat so 1 i d a r i s m e is de eenige reactie, die het juiste midden weet te houden tus schen het uiterste individualisme en het uiterste collectivisme. De Katholieke sociologie die eigenlijk niets anders doet dan oude waarden, welke reeds door St. Thomas van Aquino wer den geleeraard, opnieuw in het licht te stellen deze Katholieke sociologie be schouwt de maatschappij als een lichaam, waarin de cellen te zamen arbeiden in or ganen, ten voordeele van het orgaan, maar tevens bijdragend tot de welvaart van het geheel. Echter bestaat er één belangrijk verschil tusschen levende cellen van het mensche- lijk lichaam en de individuen in de maat schappij. Het individu heeft een eigen doel en heeft de maatschappij alleen noodig om zijn persoonlijkheid te kunnen ontwikke len. Het heeft noodig de hulp van anderen en gevolgelijk de verplichting op zijn beurt anderen te helpen. Deze Katholieke maatschappijleer door St. Thomas opgesteld door Leo Xni in zijn encycliek „Libertas" overgenomen I ZEVEN JAAR. Heden is het zeven jaar geleden, dat het Leidsche Stadhuis af brandde. Daar staat nog de gevel van 't oude stadhuis Door planken en palen verborgen En om het geheel van hetgeen er nog rest Daar staap'len zich zorgen en zorgen. Wij hebben .daarmee al van alles beleefd, Eerst of er de gevel moest blijven, Toen zijn wy wat over den bouw van het huis Een jaar of nog langer gaan kijven. Toen: wie of daarvan nu de bouwheer zou zijn Daarover is hevig gevochten, ,Toen drie jaren: niks en dan eind'lijk 't begin, En nu zijn wij alweer gesjochten. Want toen wy al dachten: het is voor elkaar, Nu zal het dan toch gaan gebeuren, Beginnen de buren van 't nieuwe Stadhuis, Dat er nog niet is, plots te scheuren. Dus stoppen! Dat gaat niet. Eerst eventjes zien, Op wie wy dat kunnen verhalen! Ik zeg: 't is ons huis niet, dus laten die lui, Die scheuren ook zelf maar betalen. Eén paal is erin en één huis is gescheurd, Dus eerst even kijken en wachten, Wat of er dat huis nu precies zal gaan doen Na zeventig dagen en nachten. 't Blijft staan, dus gaat paal no. 2 in den grond Nu worden de scheuren al breeder Wie zal dat betalen: de gemeente, dus wij, De aannemer of de besteder? Hierover wordt eerst dan een poosje gepraat, Dus scheiden wy uit met het heien En gaan wij ons serst weer een maandje of drie In scheurende huizen vermeien. Dan slaan we een paal aan den anderen kant, Terwijl w' ons geduld maar bewaren, Zoo slaan en zoo loopen en modderen wij Vandaag 't is dus feest zeven jaren. Gij, jeugd dezer stad, die het oude Stadhuis Niet kendet in schoonheio en waarde, Misschien zult ge 't nieuwe stadhuis nog eens zien, Maar dan slechts als mannen met baarden! ■/anmw» TROUBADOUR. AGENDA LEIOEN. Woensdag, R. K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Centraal", 7 uur. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwen bond, Burchtzaal 8 uur. 's Morgens 9.30 uur H. Mis in de Hartebrugs- kerk. Vrijdag. Concert ten bate van de Nederl. Roode Kruis Ambulance in Abes synië, Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag. Geloof en Wetenschap, Lezing en felm „Ken het Nederlandsche Rijk buiten Europa", Kath. H. B. S., 8.15 uur. Dinsdag. R. K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering in het Bondsge- bouw, 8 uur. Dinsdag. Reisvereeniging voor Katholieken Carnaval-avondfeest, Den Burcht; te 8.15 uur. Dinsdag. Zesde abonnementsvoorstellin Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. wordt in het mandement der Bisschop pen door citaten uit deze encycliek aan de geloovigen voorgehouden, en met name er de nadruk op gelegd, dat de mensch per soonlijke rechten en plichten heeft, onaf hankelijk van de Staat. De ontkenning van deze persoonlijke rechten is de groote vergissing in alle sy stemen, die min of meer de totale staat aanhangen, en de opvatting verkondigen, dat de mensch slechts rechten heeft in zoo verre deze hem door de gemeenschap wor den verleend. Spr. citeerde uitlatingen van den Italiaanschen minister Rocco („de maatschappij is doel, de mensch middel") en van den Duitschen minister Darré (in zake het huwelijksrecht). Het is de groote bezorgdheid van de bisschoppen van Nederland, dat ook de N.S.B. de ideeën van de totale staat na streeft, hoewel het „bij de vage theorieën, die verkondigd worden, moeilijk be slissend uit te maken is, in hoever de na- tionaal-socialistische stroomingen ten on zent dezen totalen staat aanvaarden". De Bisschoppen vermoeden echter groo te gevaren, die zij niet nalaten op te som men gevaren, die alle de excessen zou den zijn van een „totale staat" -regeering. De Bisschoppen wijzen op het buitenland en stellen de vraag, of de leiders de be-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2