DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Bisschopswijding van Mgr. Huibers 27ste Jaargang WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 No. 8341 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Een betoog over het natlonaal-socialisme Onze katholieke standsorganisaties moe ten den leden leiding en voorlichting schenken in de groote en belangrijke vraag stukken van den dag. Op uitnemende wijze heeft de Leidsche afdeeling van de Hanze aan deze taak be antwoord door het houden van een bijeen komst gisteravond waarop haar gees telijke adviseur, de Warmondsche hoog leeraar, prof. Cleophas. een, uiteenzetting gaf over „N.S.B. en Levensbeschouwing". De spreker zette uiteen de principieele redenen, waarom de levensbeschouwing van het nationaal-socialisme, met zijn „to tale Staat", niet vereenigbaar is met de levensbeschouwing der Katholieken. Heeft dan het Kerkelijk Gezag, hebben dan de Bisschoppen van Nederland de N S. B. ten onzent voor de Katholieken verbo den? De spreker sprak als zijn meening uit, dat zulk een verbod is gegeven in den Vasten brief van 2 Febr. 1934. En hij citeerde veel uit het Bisschoppelijk Schrijven, dat ons weer trof - wi; mogen het zeggen zonder ééruge overdrijving! door de scherpzin nige logische betoogtrant en de wijze voor zichtigheid, waarmede blijkbaar elk woord is gewikt en gewogen, voordat het werd neergeschreven. Maar de N.S.B. is .toch door onze Bis schoppen zeker niet verboden zoo als het socialisme in het bekende schrij ven verboden is! Neen in dien vorm is het verbod niet gegeven. Maar dat wil niet zeggen, aldus spreker, dat het niet verboden is. Waarom onze Bisschoppen voor de N.S. B. niet zulk een scherp-gesteld ver bod hebben gegeven, als voor het socialis me dat weten wij niet, aldus prof. Cleo phas; dat is een zaak van de Bisschoppen zelf! Ons is meermalen deze vraag gesteld: waarom hebben de Bisschoppen de N.S.B. niet zóó verboden, als zij het socialisme hebben verboden. Wij geven daarop het antwoord van prof. Cleophas. En wij herhalen, wat wij al 'ns meer hebben gezegd: ook een vader in het gezin kan reden hebben reden, ingegeven door liefdevolle voorzichtigheidom, wanneer hij zijn kinderen van een zijns in ziens verkeerde daad wil afhouden, dat niet te doen door een verbod in den stren gen vorm van: als gij het wèl doet, erken ik u niet meer als mijn kinderen. En, vervolgens, het socialisme hebben de Nederlandsche Bisschoppen zóó verboden, als zij het tenslotte verboden hebben, n a- d a t er van de zijde onzer geestelijke over heid al herhaaldelijk gewaarschuwd en vermaand was. Wij, Katholieken, moeten- onze Bis schoppen volgen, niet in slaafsche onder werping, maar in een echt christelijken geest van eerbied, en in deze mentaliteit, in deze geestesgesteldheid, zullen wij, on getwijfeld, het Vastenamendement van 1934 begrijpen, zooals het begrepen moet worden. Aan heteinde zijner rede citeerde prof. Cleophas een artikel van zijn collega dr. Greitemann in de „Maasbode" van gister avond, geschreven naar aanleiding van de Bisschopswijding van mgr. Huibers. Prof. Greitemann herinnert aan de uit spraak van den H. Ignatius (t 107). „Gelijk Christus niets zorider den Vader heeft gedaanzoo moet ook gij niets zonder den bisschop doen". En dan gaat dr. Greitemann verder, welk gedeelte van zijn artikel wij hier gaarne, ook in verband met bovenstaande opmerkingen, overnemen: „Als wij niet één zijn met den bisschop, vervreemden wij van God, want „waar ver deeldheid is en toorn, daar woont God niet". Men moge nóg zoo overtuigd zijn van eigen inzicht en goed bedoelen, de lijn die ons met God en Christus bindt loopt langs Zijn plaatsbekleeder. Elke afschei ding schept gevaar, ook naar de ziel, „wie den bisschop eert is bij God ir aanzien; maar wie iets voor den bisschop verbor gen doet, dient den duivel". Moge deze oud-christelijke, door de eeuwen beproefde waarheid het waarschu wende licht zijn, dat ons den weg wijst bij het begin van dit Pontificaat; moge het zijn weg vinden in een leerzaam hart dat volgzaam is in daden, want „het is noodig dat wij niet alleen christenen hee- ten, maar het ook zijn; en niet als sommi gen wel den mond vol hebben van den bisschop, maar alles buiten hem om doen. Ik ben van meening, dat zulke menschen geen goed geweten hebben". Deze woorden 1800 jaar gelden neerge schreven spreken ons vandaag zoo onmid dellijk aan, dat wij er stil van worden. Groote, eenvoudig-gezegde gedachten zijn tijdloos, maar vragen stilte ter overden king. En in dat zwijgen vernemen we wel licht ook wenschen en verlangens, die niet in woorden of op schrift zijn uitgedrukt Het is niet altijd noodig, dat de bisschop spreekt, omdat stil zwijgen voor welwillenden som tijds nog duidelijker is. De oude bisschop martelaar schreef: „naar mate men een bisschop ziet zwijgen, des te meer moet men hem eerbiedigen". Wij hebben te eer biedigen; het oordeel over den bisschop ligt niet bij ons maar is het uitsluitend recht van God. Dit leert ons de oude Didascalla wederom overduidelijk: „Gij moogt derhalve den bisschop niet ter ver antwoording roepen en hem niet nagaan, hoe hij bestuurt en zijn ambt uitoefent.... Want alleen God de Heer heeft hem re kenschap te vragen, omdat Hij hem dit ambt in handen heeft gegeven en hem de priesterlijke macht in dit groot gebied heeft waardig gekeurd". Moge deze 'oud-christelijke geest van eerbied en gehoorzaamheid ruim veld win nen in ons bisdom". Tweede Kamer. Versterking van leger en vloot Bij den aanvang van de zitting der Twee de Kamer herdacht gisteren de voorzit ter het overlijden van Koning George V van Engeland Ook de Minister van Bui- tenlandsche Zaken, de heer De Graeff herdacht den overleden Koning. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de comptabiliteis-wet (verande ring van de werkwijze der Rekenkamer). De Kamer verwerpt het wetsont werp met 43 tegen 31 stemmen. Vooi". r.k., libv.d. en de heeren Van Houten (c.d.u), Lingbeek (h.g en Arts (r.k.d.p). Aan de orde zijn de wetsontwerpen in stelling van een fonds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht, voor zooveel de kust- defensie van Nederland betreft; vaststel ling van de begrooting van het defensie fonds voor 1936. De heer Duymaer van Twist (a.r.) wijst op de versterking van de bewapening van andere landen, de desbetreffende maat regelen besprekende van Frankrijk, België en Duitschland Het laatste land ontwikkelt de grootste activiteit op het gebied van de organisatie der weermacht. De weermacht- industrieën werken daar als in tijd van oor log. Men zegt, dat ons land toch niet ge noeg financieel*- middelen heeft om de weermacht behoorlijk in te richten, maar dit is defaitisme van de slechtste soort. Ook van een klein leger kan een groote kracht uitgaan. Ook bij de S.D.A.P. gaan de oogen open voor de heJzame rol, door onze weer macht van 1914 tot 1918 vervuld. Wat het wetsontwerp zelf betreft, spr. is geen bewonderaar van een fonds, waarvan de aflossingstermijn op twintig jaar is ge steld. In dien tijd veroudert het materieel en treedt er weer een achterstand in. De heer Van Poll (r.k.) acht den fi- nancieel-technischen opzet van de wetsont werpen minder gelukkig. Maar op dien grond stemt hij niet tegen. Want er is pe- riculum -in mora. De wetsontwerpen hebben geen versterking der weermacht ten doel. Veeleer moet men zich afvragen of er wel voldoende wordt gevraagd om de weer macht op peil te houden. Wij zijn bereid, ons zelfstandige volksbe staan te verdedigen. Maar in de meeste an dere landen leelt sterker dan hier het be sef, dat wij er cok toe in staat moeten zijn. Wij moeten bedenken, dat ons zelfstandige volksbestaan de grondslag is voor al het andere. Ten o.irecht wordt tusschen mili taire en andere uitgaven een scheiding ge maakt als tusschen onproductieve en pro ductieve. Vast staat, dat wij nooit meer voor leger en vloot hebben uitgegeven dan noodzakelijk was. Maar het internationale wantrouwen neemt hand over hand toe. Met koortsachtige haast werkt Duitschland aan zijn bewapening. Uit gezaghebbenden mond heeft het woord geklonken, dat vele Duit- sche arbeiders honger lijden ter wille van de grootheid des rijks. Men denke aan de militaire versterkingen van Rusland en Japan. De heer De Geer (c.h.) heeft finan- cieele bezwaren, doch zal deswege niet tegenstemmen. De heer Westerman (n.h.), zegt, dat de regeering erkent, dat ons nationale volks bestaan tot ieder en prijs moet worden ge handhaafd, zelfs al zou deze prijs onbetaal baar zijn. Maar de regeering wil er op het oogenblik nog maar den halven prijs voor betalen. De. heer V&n de Bilt (r.k.) betoogt, dat ook de veiligheid van Indië verzorgd moet worden, als het personeels-vraagstuk voor de Indische marine een oplossing ge vonden heeft. Om vijf uur wordt de vergadering ver daagd tot vanmiddag één uur. EEN OVERDRUKKE RECEPTIE Mgr. ga£ ten slotte zijn zegen vanaf het balcon. zijn Onmiddellijk na de plech tigheden van de Bischopswij- ding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in Haarlem's ka thedraal was er voor een klein getal genoodigden een speciale receptie ten Bis- schoppelijken Paleize, waar bij ook aanwezig was Z. Exc. Mgr. P. Giobbe. Onder de autoriteiten merkten we op de ministers, die ook in de kathedraal aanwezig waren. Hierna volgden van kwart voor twee tot half drie een zeer druk bezochte receptie voor de Eerw. geestelijkheid en tenslotte van half drie tot vier uur een voor religieusen en leeken. Honderden en nogmaals honderden waren naar de Nieuwe Gracht gekomen, om hun nieuwen Bisschop te fe- liciteeren. Een lange stoet stond hier opgesteld en deze bleef maar aangroeien. Ieder wachtte geduldig op het oogenblik, dat hij zou wor den binnengelaten in de groo te receptiezaal, waar keurige bloemstukken stonden opge steld. In het stralende purper stond daar mgr. Huibers, die i naar hartelijke woorden wisselde en daar na zijn zegen gaf. De tijd ging al te snel. Toen om vier uur de receptie moest eindigen, stond buiten nog een lange rij te wachten. Ook deze wilde Mgr. niet teleur stellen. De bisschop kwam op het balcon en gaf den wachtenden zegen. Spontaan juichten de aanwezigen den Bisschop toe. De slot-receptie is Zondag 16 Februari van twee tot half vier speciaal voor ver tegenwoordigers van organisaties. Een gift van duizend gulden voor de armen. Mgr. Huibers heeft een bedrag van dui zend gulden ter beschikking gesteld van den burgemeester van Haarlem ter ver deeling onder de niet-katholieke armen van de stad Haarlem. De kromstaf van den nieuwen Bisschop. De bisschoppelijke kromstaf, die de pa rochie Hoorn aan Z. H. Exc. Mgr. Huibers, haar oud-pastoor, aanbiedt, zal vooral be stemd zijn voor gebruik op reis bij kerk- consecraties, bij het toedienen van het H. Vormsel, enz. In verband met deze^be- stemming is het ontwerp eenvoudig ge houden, terw(jl, in overeenstemming met de figuur van den drager toch gestreefd is naar een forschen en kloeken vorm. Het voornaamste versieringsmotief in de volute van den staf is het hert van St. Hu- bertus, het symbool van den geslachts naam van den drager. Dit hert omgeeft met beschermend gebaar twee in email uitgevoerde wapenschilden, n.l. dat van de stad Hoorn en dat van het Diocees Haar lem. Hiermede wordt herinnerd aan wat Mgr. Huibers voor Hoorn beteekende in de jaren van zijn Dekenaat en wordt tevens uitdrukking gegeven aan den wensch van Hoorn, dat Mgr. Huibers ook als bisschop de stad van zijn laatste pastoraat moge blijven liefhebben en beschermen. De band, die Mgr. Huibers bond en blijft bin den aan Hoorn, wordt aldus op eenvou dige. symbolische wijze uitgebeeld. Achter en eenigszins boven he.t hert is een zilveren ster geplaatst als beeld van Maria, de ster der zee, de leidsvrouwe van den nieuwen bisschop waarnaar het hert, zijn heraldisch symbool, opziet. De verdere versiering van den staf be staat uit een nodus van ivoor, terwijl de scheiding der verschillende onderdeelen van den staf telkens geaccentueerd wordt 'door fijn bewerkte profileering. Tusschen het rechte deel van den staf en de punt is nog een tweede kleinere nodus van ivoor aangebracht, zoodat het geheel duidelijk in drie deelen is verdeeld: de krul, de rechte staf en de punt. Tijdens de receptie in het Bisschoppelijk Paleis te Haarlem na zijn plechtige Bisschopswijding, maakten wij bovenstaande opname van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Massa-arrestatie van Katholieke jeugd leiders in Duitschland. (2de blad). De AbessJjnen behalen een succes aan het Zuid-Oostelijk front. (2de blad). De doodstraf geëischt tegen de Kroaten in het koningsmoordproces. (2de blad). Een onderzoek naar de godsdienstver volging in Mexico. (2de blad). Onder den nodus is een inschrift aange bracht, waarmede de schenkingsacte wordt vastgelegd. Dit inschrift, samengesteld door den H. E. Heer Deken A. Homulle te Leiden luidt als volgt: Quo die festo Mariae labis nesciae in rupis sinu conspectae Joes Petr. Huibers, episcopali auctus est dignitate hos esto hornensium pietatis filialis grati enimi pignus. A. D. M. DCCCC XXXVI „Op den feestdag van Maria, Die geen smet kent en gezien werd in de rots-bocht, waarop Joannes Petrus Huibers met de Bisschoppelijke waardigheid verrijkt werd, moge dit wezen het onderpand van de kinderlijke liefde en dankbaarheid der Hoornaren. 1936". De staf, welke bij de bisschopswijding voor het eerst door Mgr. Huibers werd gebruikt, werd ontworpen door de edel smeden Jan-Eloy Brom en Leo Brom en uitgevoerd in hun werkplaats te Utrecht. De Bisschoppelijke ring. Het Nederlandsch Comité voor de bede vaarten naar Lourdes heeft aan Z. H. Exc. Mgr. Huibers bij gelegenheid van diens bisschopswijding een gouden bisschoppelij- ken ring als geschenk aangeboden, welke door de edelsmeden Brom te Utrecht ver vaardigd is. Het zal deze ring zijn, die door Mgr. eiken dag zal worden gedragen, ter wijl voor de liturgische plechtigheden de met vele kostbare edelsteenen bezette ring gereserveerd blijft, die voor vele jaren aan wijlen Mgr. Callier werd geschonken. De nieuwe ring, die van vorm zeer een voudig is, onderscheidt zich voornamelijk door den edelsteen, die er in gevat is, een achtzijdig geslepen turmalijn van onge wone grootte en van een prachtige donker blauw-groene kleur. Aan de zijkanten van den ring is in goud en niello een precieuze versiering aangebracht, welke duidt op den oorsprong en de bestemming van het kleinood. Op de eene zijde is afgebeeld de verschijning van de H. Maagd aan Berna- dette, herinnerend aan de wonderbare ge beurtenissen van Lourdes, op de andere zijde het visioen van St. Hubertus, den pa troon van het geslacht Huibers. Buiten deze beide niello-miniaturen zal een kort inschrift rondom de steenvatting het feit en den datum der schenking voor de toe komst vastleggen. BINNENLAND. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Limburg is overleden. (1ste blad). De Bisschoppelijke mijter. Dit geschenk werd den Bisschop aange boden door de parochie van O. L. Vr. van Altijddurende Bijstand te Amsterdam, die Mgr. Huibers eenmaal als haar „bouw-pas- toor" leerde kennen. De voorstellingen Maria v. Lourdes en St. Jan, de Evangelist zijn door den Bisschop zelf uitgekozen en in handbor duurwerk uitgevoerd. De band aan de voorzijde, draagt het rozenmotief als symbool der liefde, ter wijl aan de achterzijde, het eikenloof de kracht uitbeeld die mét de liefde, den wij zen Bestuurder vormt. De uitvoering in goud en blauw is de ondergrond waarop het borduurwerk prachtig naar voren komt. In het hart der rozen, zy'n goed volle opalen gezet en de karakteristieke mijter- verisering der Midedieeuwen parelver siering heeft er een zeer dankbaar ef fect. „Sint Bavo". Een pelgrimsreis naar Lourdes. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers dichtte in dertijd de volgende herinnering aan zijn pelgrimsreis naar Lourdes: O, onbevlekte Moeder Gods Die m' op deed gaan naar Lourdes' rots, Wees duizendmaal geprezen! O, geef mij, onbevlekt en rein Mijn leven lang Uw kind te zijn En kind van God te wezen. Met ziel en lichaam U gewijd Ben ik tot ieder werk bereid. Dat Gij Uw kind zult vragen. Hoe rt zij in voor of tegenspoed In vreugde of leed 't is altoos goed, Ik zal het'moedig dragen. 'k Roep U maar aan O, hoor naar m\j, Gij, Moeder, sta mij altoos bij, Dan kan geen kwaad mij deren Dan reis ik aan Uw Moederhand Gerust naar God in 't Vaderland Tot eind'loos Jubileeren. HET SPOORWEGONGELUK IN BULGARIJE. Dertien dooden. SOFIA, 12 Febr. (A.N.P.). Het spoorweg ongeluk bij het station Asparoetsjowo in het Zuiden van Bulgarije heeft tot dusverre dertien dooden geëischt. Onder de slacht offers bevindt zich één vrouw. Zes perso nen zijn gewond. De beide locomotieven en 35 personen- en goederenwagens werden zwaar beschadigd of geheel verb jjzeld. De wagens schoven in elkaar, zoodal men de onderdeelen moest loszagen of -branden om dooden en gewon den te bergen. Het reddingswerk heeft den geheelen nacht geduurd; het werd door aanhoudende sneeuwjacht zeer bemoeilijkt. Het is gebleken, dat de stationschef van Asparoetsjowo het ongeluk heeft zien aan komen en de volgende stations heeft gewaar schuwd, zonder dat dit heeft mogen baten. In den sneeuwstorm hebben de beide ma chinisten de waarschuwingsschoten en nood signalen niet gehoord, zoodat de treinen in volle vaart op elkaar reden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1