RADION Simultaanséance van den wereldkampioen M. Raichenbach. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MEISJE DOODGEREDEN. Gisteravond is een 4-jarig meisje te Fijnaart door een personenauto uit Bergen op Zoom aangereden en enkele oogenblik- ken later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overelden. Den bestuurder van de auto treft, zooals het ingestelde on derzoek uitweer, geen schuld. FELLE BRAND IN EEN TAPIJTEN MAGAZIJN TE ROTTERDAM. Gisteravond, te ruim half tien is een vrij felle brand uitgebroken in het tapijtenma gazijn van de firma Metz op den hoek van de Pretorialaan en de Paul Krugerstraat te Rotterdam. Voorbijgangers ontdekten den brand door de rookwolken, die uit den winkel kwamen, en waarschuwden terstond politie en brand weer. Toen het blusschingswerk werd aan gevangen was het vuur reeds van het gelijk- straatsche gedeelte naar de eerste verdie ping doorgeslagen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk gelegen in kortsluiting in een electrische leiding van een apparaat, waarmede een aquarium met tropische visschen op tem peratuur wordt gehouden. Dit aquarium stond in het kantoortje, dat achter in het magazijn afgeschoten is. Het vuur ging via het magazijn naar den trap en klom ver volgens naar de eerste verdieping, waar een vrij groote opslagplaats is gelegen, gre tig voedsel voor de vlammen, die eenigen tijd fel aan de voorzijde van het gebouw naar buiten sloegen. De brandweer werkte met acht stralen, o,m. met een motorspuit. Een gedeelte van den inventaris van de tweede opslagplaats is vernield. Zeer aan zienlijk is de groote waterschade in de eta lages, waarin veel goederen waren uitge stald. De firma Metz is verzekerd tegen brand en waterschade. BRAND IN NEDERLANDSCH SCHIP IN ANTWERPEN. In het Nederlandsche s.s. „Hoogkerk", me tende 5137 bruto ton, toebehoorende aan de Vereen igde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij te den Haag, is in de haven te Antwerpen gisteren een brandje uitge broken in dat gedeelte van het schip, waar een lading van 250 balen jute lag opgesla gen. De oorzaak van het vuur, dat ge- bluscht kon worden voordat het een om vang van eenige beteekenis had gekregen, is broeiing van de jute. De brandweer is den geheel en morgen bezig geweest met het lossen van de jute, waarin de broeiing tot smeulen was overgegaan. Tegen den middag was men daarmede gereed gekomen, zoodat toen ieder gevaar geweken geacht kon worden. De jute was te Hamburg in genomen en bestemd voor Rotterdam. BOTERDIEFSTAL OPGEHELDERD. De rijks- en gemeentepolitie te Uitgeest hebben de hand kunnen leggen op de be drijvers van diefstallen van roomboter, die over jaren loopen, meldt „Vooruit". Den laatsten tijd viel het den directeur en den controleur der Coöperatieve Melk inrichting „Assumburg" op, dat er her haaldelijk veel minder roomboter afgele verd werd dan redelijkerwijs geproduceerd kon worden. Een onderzoek wees den on geveer 40-jarigen B. B. als den dader aan. Deze man, die over een groot vertrou wen beschikte, had onder meer het beheer over de fabricage en de expeditie van room boter. Dit vertrouwen misbruikte hij door niet het geheele kwantum te verpakken, doch een gedeelte ervan achter te houden en te verkoopen aan den 22-jarigen gros sier en handelaar in zuivelproducten B. te Uitgeest, die de boter thuis verpakte en verkocht. Zoo werd de toch al slecht rendeerende fabriek voor duizenden kilo's roomboter bestolen. De beter verhuisde meestal van de fabriek op Maandag, als de directeur naar de beurs was. Dan kwam de motor bakfiets van den grossier voor, bereden door diens broer, die als knecht bij hem werkzaam was. De ontvreemde en de of- ficieele boter verdwenen broederlijk te sa men in de bakfiets. De dader heeft bekend, terwijl de heler, die in een ziekenhuis te Leiden verpleegd wordt, halsstarrig blijft ontkennen. In hoeverre er nog meer medeplichtigen zijn, is nog niet bekend, evenmin als het verband, dat bestaan kan tusschen de in braak van eenigen tijd geleden, waarbij 400 en een partij kaas uit dezelfde fabriek werden meegenomen en deze diefstallen. JEUGDIGE KERKDIEVEN BETRAPT. De politie te Nijmegen is op het spoor ge komen van een bende jeugdige dieven die er hun werk van maakte offerbussen in kerken te lichten en andere diefstallen te plegen. Gistermiddag werden drie jongens in de Dominicanerkerk aan de Broersstraat al daar op heeterdaad door den koster betrapt, die hen met behulp van eenige burgers aan de politie overleverde. Tegelijkertijd werd door de politie zekere H. de L. aangehouden, verdacht van mede plichtigheid. BOVENSTUK VAN EEN POORT TE MAASTRICHT INGESTORT. Vijftienduizend kilo hardsteen lieten los. Gistermorgen elf uur zijn, naar de „N. R. Crt" meldt, plotseling de kanteelen van de poort Waerachtig te Maastricht naar be neden getuimeld. Een gewicht aan hard steen van meer dan 15.000 kilo.is in één stuk van een hoogte van tien meter om laag gekomen en dertig centimeter diep in den grond .gedrongen. De geheele steei> GESCHENKEN verkrijgbaar tot 29 Februari KOP EN SCHOTEL voor 4 uitknipsels ONTBIJTBORD voor 3 uitknipsels BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCHENKENBONS HUN WAARDE massa ligt als een verschansing voor de poort, die zelf onbeschadigd bleef. Deze poort werd in 1888 gebouwd bij de doorb-.aak van den ouden stadswal, om toe gang te verkrijgen naar het nieuwe villa park, later het Nolens-park geheeten. De kanteelen zijn destijds waarschijnlijk niet voldoende verankerd, doch gewoon op de poort gezet. Nu is vermoedelijk water in de voegen gekomen en bevroren; toen het ging dooien is het stuk losgesprongen en omlaag gestort. Er kwamen gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. RECHTZAKEN BUURVROUW LEEGGEPLUKT. De gedetineerde juffrouw J. C. C., huis vrouw van D. uit Terneuzen, die door de Middelburgsche rechtbank wegens valsch- heid in geschrifte en oplichting, was ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis van welk vonnis zij gisteren voor het Haagsche Hof in hooger beroep terecht stond, heeft naar de advocaat-generaal mr. Vermeulen opmerkte, haar buurvrouw „leeggeplukt", zoodat deze haar geheele bezit in andere handen heeft zien overgaan en nu zelf op straat staat. Verdachte was aanvankelijk begonnen met een bedrag van 500 te vragen dat zou moeten dienen, om te voorkomen, dat haar dochter, die in een gesticht te Lei derdorp verpleegd werd, wegens niet-beta- ling van de verpleegkosten naar Indië zou worden gezonden. Toen deze transactie luk te heeft verdachte herhaalde malen onder verschillende voorwendsels van haar goed- geloovige buurvrouw geld weten los te krijgen. Daaronder was ook een bedrag van ƒ5000, dat iemand uit Hulst noodig zou hebben als voorschot op een erfenis van 26.000. Toen de geldschietster een schuldbekentenis van den betrokkene vroeg, kreeg zij een door verdachte opge maakte en zelf onderteekende kwitantie. Op de vraag van den president, mr. Lod der, wat de verdachte met al het geld ge daan had antwoordde deze, dat zij eenige schulden had o.a. bij den kruidenier. Deze verklaring kwam den president weinig ge loofwaardig voor. Nadat de getuigen in deze zaak waren gehoord, waaronder de benadeelde juf frouw, die zeide, dat zij al de verhalen van verdachte geloofd had, totdat de be dragen haar een beetje te hoog werden, vorderde de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis. Mr. W. K. H. Dieleman uit Middelburg, betoogde als pleiter, dat er aan deze won derbaarlijke geschiedenis meer vast zat, dan wel uit de stukken blijkt. Het is vol gens pleiter niet te gelooven, dat men aan een ventersvrouw, met als eenige zeker heid een verhaaltje, voortdurend geld zou geven. Pleiter zeide ook te meenen, dat het spook van den woeker in deze zaak een rol heeft gespeeld en hij vroeg ten slotte voor zijn cliënt een gedeeltelijk voorwaardelijke straf, gelijkstaande aan de voorloopige hechtenis. Het hof zal 26 Februari uitspraak doen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht te Alphen wer den gisteren de navolgende verstekv on nis sen gewezen: wegens overtreding van de al- gemeene politieverordening der gemeente Bodegraven: C. v. C. te Bodegraven f 1.50 subs. 1 wk. tuchtschoolstrafJ. V. te Bo degraven f 2 subs. 2 dg.; E. V. te Bodegraven f2 subs. 2 dg.; J. B. te Zwammerdam f2 subs. 2 dg.; Overtreding Motor- en Rijwiel- wet: J. V. te Bodegraven f30 subs. 20 dg. met intrekking rijbewijs voor 4 maanden; B. R. te Alphen f 8 subs. 8 dg.; G. v. M. te Bodegraven f3 subs. 3 dig.; L. S. te Ha- zerswoude 2 x f3 subs. 3 dg.; G. H. M. W. te Alphen; A. Z. te Bodegraven; W. F. de C. te Bodegraven; C. v. R. te Alphen; J. C. V. te Bodegraven en B. B. te Rijnzater- woude allen tot f2.50 sugs. 2 dagen; N. de J. te Woubrugge 2 x f 2.50 subs. 2 dg.; J. C. D. te Alphen f 10 subs. 10 dg.; C. v. d. IJ. te Alphen f4 subs. 4 dg.; A. J. B. te Hazerswoude 2 x f2 subs. 2 dg.; W. v. D. te Bodegraven f 4 subs. 4 dg.; J. H. te Hil- legersberg f7 subs. 5 dg.; S. J. v. d. V. 2 x f 2 subs. 2 dg.; R. J. te Utrecht f 10 subs. 10 dg.; Overtreding trekhondenwet: A. C. R. te Bodegraven f 8 subs. 8 dg.; Overtre ding Crisiszuivelwet: J. F. F. te Alphen 2 x f40 subs. 20 dg. met verbeurverklaring inbeslaggenomen boter; Overtreding wa renwet: H. C. J. K. te Ter-Aar f 75.subs. 50 dg.; Overtreding algemeene politiever ordening der gemeente Alphen M. v. G. te Boskoop f 1 subs. 1 dg.; G. v. d. M. te Reeu- wijk f 1 subs. 1 dg.; C. v. d. S. te Alphen fl subs. 1 dg.; A. J. S. te Amsterdam fl subs. 1 dg.; J. J. den T. te Tilburg f 1 subs. 1 dg.; A. J. S. te Amsterdam f 2 subs. 2 dg.; Overtreding Arbeidswet: A. J. B. te Ha zerswoude 2 x f 3 subs. 2 dg.; Overtreding der LJkwet: A. H. B. te Woubrugge f 5 subs. 5 dg. met verbeurdverklaring van de inbe slaggenomen maat; Terzake wegens over treding der Visscherijwet: H. B. H. te Haar lem f 3 subs. 3 dg. met uitlevering van hen gel of f 0.60 subs. 1 dg. hechtenis; J. l'A. te Alphen f3 subs. 3 dg. met verbeurdverkla ring van inbeslaggenomen hengel; C. L. H. L. te den Haag f3 subs. 3 dg.; J. v. d. H. te Hazerswoude f 9 subs. 8 dg. met ver beurdverklaring van het inbeslaggenomen vischtuig; Overtreding art. 453 wetb. v. strafrecht: Th. v. L. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 3 dg. hech tenis; C. v. E. idem f 5 subs. 5 dg.; H. M. id. f6 subs. 6 dg.; Overtr. art. 435 wetb. v. strafrecht A. J. S. te Amsterdam f7 subs. 7 dg.; Overtreding algemeene politieveror dening der gemeente Hazerswoude A. J. T. te Leiden f 1 subs. 1 dg.; J. de W. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lan de f 1 subs. 1 dg.; Leerplichtwetovertre ding: M. L. te Nieuwveen f 3 subs. 3 dg. SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN TE HEEMSTEDE AFGELAST. De door de K. N. S. B. te Heemstede op heden uitgeschreven wedstrijden in het kunstrijden zijn afgelast. SONJA'S AFSCHEID VAN DE WEDSTRIJDSPORT? Son ja Henie heeft aan een verslagge ver van „United Press" toevertrouwd, dat zij na deze Olympische wedstrijden en na de wereldkampioenschappen, die de vol gende week te Parijs zullen plaats vinden, nooit meer in een wedstrijd zal uitkomen. „Ik zal misschien nog wel eens een exhibi tie geven, maar met de wedstrijden is het afgeloopen. Het kost mij te veel moeite en inspanning om jaar in jaar uit door te blijven gaan met de zware training, die voor de wedstrijdsport noodzakelijk is. De verslaggever vroeg Son ja nog of zij het plan had om in de toekomst naar de beroepsklasse over te gaan, doch de Noor- sche antwoordde slechts met een schou derophalen, terwijl zij glimlachte, geheim zinnig glimlachte. Zij weigerde om ook maar één woord los te laten over haar plannen in deze richting. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 100 M. VRIJE SLAG. Peter Fick brengt het op 56.4 sec. Tijdens zwemwedstrijden te New Ha ven in den staat Connecticut (V.S.) slaagde de bekende zwemmer Peter Fick er in, het wereldrecord over de 100 M. vrije slag, dat hij met 56.6 sec, op 5 Maart 1935 even eens in New Haven op zyn naam had ge bracht, te verbteren en te brengen op 56.4 sec. Een prachtigen tijd maakte ook de be roemde rugslagzwemmer Albert van der Weghe, die de 100 M. rugslag zwom in den tijd van 1 min. 6.4 sec., terwijl hij de 50 yards in den praohttijd van 27.2 sec. af legde. Bij de dames was het Erna Kompa, die in den buitengewoon goedm tijd van 4 min. 27.5 sec. over de 300 M. als eerste aantikte. SCHAKEN R. K. SCHAAKCLUB „DE TWEE KONINGEN." Dinsdagavond hield de R. K. Schaakclub „D. T. K." zijn jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, heette hij ook de vele nieuwe leden, wel kom. Vervolgens bracht de secretaris het verslag uit van het afgeloopen jaar. Deze constateerde groei en activiteit, wat zich geopenbaard heeft in vele vriendschappe lijke wedstrijden, o. a. tegen Roelofarends- veen en in de reeds gespeelde competitie wedstrijden in de derde klasse van den Schaakbond voor L. en O. Hierna bracht de penningmeester ver slag uit en deelde mede, dat er een over schot In kas was. De voorzitter bedankte vervolgens se cretaris en penningmeester voor hun wel verzorgde verslagen en gaf in het kort nog een overzicht over het afgeloopen jaar en hield bespiegelingen over het komende. Hij bracht in herinnering verschillende belangrijke feiten, o. a. aansluiting bij het Schaakverband voor L. en O. In de com petitiewedstrijden hiervan heeft de club zich duchtig geweerd zoo zelfs, dat er nog een vrij groote mogelijkheid bestaat de eerste plaats te veroveren. De voorzitter wees de vergadering erop, dat „D. T. K." tot op heden de eenigste R. K. Schaakclub is in Leiden en er dus een groot terrein open ligt voor propagan da. Bovendien was hij- er van overtuigd, dat met medewerking van alle leden de kernspreuk voor 1936 „Alle R. K. Schakesr Tezamen met B. Springer verslaat hij 79 van de 90 tegenspelers. Foto Slegtenhorsfc. De simultaan-séance van Raichenbach (links) en B. Springer (daarnaast). Een kiekje voor den aanvang van den wedstrijd. De Leidsche Damvereeniging en de Dam club Leiden hebben met het door haar ge organiseerde damtournooi tegen den we reldkampioen M. Raichenbach en den oud wereldkampioen B. Springer een prachtig succes behaald. Niet minder dan negentig dammers had den zich bereid verklaard in deze simul- taan-seance als tegenspelers te fungeeren en elk der kampioenen nam er 45 voor zijn rekening, waaronder Raichenbach na tuurlijk de zwaarste afdeeling had. Tegen over hem zagen we o. m. Gastelaars, ver schillende Klinkenbergen, v. d. Bosch, Terhaar, Teleng, kortom nog verschillende andere sterke spelers, die het den kam pioen zeker niet gemakkelijk hebben ge maakt. Raichenbach's spel was kalm en vastbe raden, zoo nu en dan afgewisseld met een levendigheid, waaruit men den Franseh- man herkent. Oogenblikkelijk na de eerste zetten vie len hier al slachtoffers door den beken den „Haarlemmerslag", terwijl het tempo in den aanvang ook door Raichenbach sterk werd opgevoerd. Hij is in de opening een waar meester. Na een uur spelen bleek echter, dat de spelers zich te weer gingen stellen. Hier en daar werd eenig voordeel behaald, enkelen hadden 1 stuk voor en eenigen spel partijvoordeel. Om 10 uur werd even gepauzeerd, en direct na de hervatting bleek Raichenbach weer „op dreef". De een na den ander moest zich gewonnen geven, terwijl er om half twaalf slechts 1 remise was genoteerd. Ook in het eindspel bleek de kracht van dezen meester. Partijen met nadeel werden re mise, en de rest door sterk spel of slag- zetten gewonnen! Het resultaat was tenslotte, dat Raichen bach 36 partijen won en er 9 remise speel de, nl. tegen mej. Annie de Haan en de •heer I. Teleng, J. Hes Jr., Klinkenberg Jr., C. H". Klein, Terhaar en A. Buurman (allen Leiden-spelers), C. Gastelaars (Lisse) en H. v. d. Vegte (Leiderdorp). De andere dammeester, B. Springer won 43 partijen, verloor van C. S. Thomassen (Leiden) en speelde remise tegen A. J. v. d. Lelie (Leiden). Tegen Raichenbach heeft geen Leidsche dammer gewonnen! Tegelijk met Raichenbach was Springer met den regelmaat van een uurwerk aan z'n ronde begonnen. Deze was eveneens bijzonder snel en scherp. Ook daar waren al spoedig verliezers, en ook viel hier op, met welk een virtuositeit deze nog steeds z'n partijen „aanpakt". In hoofdzaak wer den z'n partijen door positiespel gewonnen, met eenig „vuurwerk" afgewisseld. Het publiek reageert hier altijd luidruchtig op, zoodat de speler geen gelegenheid krijgt, „de zaak in den doofpot te doen", hetgeen sommige spelers gaarne zouden doen. Nog ruim 20 minuten eerder dan Rai chenbach had Springer Tiet „slagveld ver laten"; met het resultaat 43 gewonnen, 1 remise, 1 verloren. Ook deze prestatie mag er zijn! Dat Raichenbach overigens heel wat meer tegenstand ondervond dan Springer kwam behalve door het feit, dat hij ster kere spelers tegenover zich vond mede doordat hij consultatie toestand, hetgeen Springer niet veroorloofde. Zoo kwam het, dat Springer gemiddeld 5 min. over een partij deed en Raichenbach 5% mipuut. De avond werd te ruim 8 uur geopend door den heer J. Klinkenberg Sr., voor zitter van de commissie van organisatie van dit tournooi, die de heeren Raichen bach en Springer 'n hartelijk welkom toe riep, welke woorden daarna door den heer H. Martijn (lid der L. D. V.) in het Fransch werden herhaald. Den heer Raichenbach werd als herinne ring aan dit tournooi een zilveren dam schijf met inscriptie aangeboden, terwijl de heer Springer een fraaien mand fruit in ontvangst had te nemen. In zijn toespraak tot den heer Springer bracht de heer Klinkenberg dezen dam meester tevens dank voor het feit, dat hij enkele jaren van zijn titel van wereld kampioen heeft afgezien om de oneenig- heid, welke er tusschen den Ned. en den Franschen Dam bond was ontstaan, uit den weg te nemen. Dat de belangstelling groot was, wie zou er aan twijfelen. Alle zalen van het Zo- merzorg-restaurant waren vol, maar de toeschouwers hadden prachtig de gelegen heid de dammeesters te volgen. (Ten aanzien van het geschenk aan den heer Raichenbach verzocht men ons nog te willen mededeelen, dat de leverancieh, de Leidsche Goud- en Zilverhandel N.V. v. Rossum du Chattel, de organisatie-Commis sie niet onbelangrijk tegemoet is gekomen in de aanschaffingskosten). in „D. T. K." verwezenlijkt kan worden. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dat de club het tweede klasseschap veroveren zou. Hierna had de bestuursverkiezing plaats Dit had de volgende resultaten: W. van Beuzekom, voorzitter; B. Geijer, secr., en P. H. Keesom penningmeester. Bij de rondvraag wees de voorzitter op de groote waarde van de theorie-avonden en spoorde allen aan .zooveel mogelijk aan wezig te zijn. Nadat de vergadering verder een vlot verloop had gehad werd deze druk be zochte ledenvergadering gesloten met den Christelijken groet. N. B. Inlichtingen ten alle tijde Boter markt 27. HOE IK DE R. K. SPORT ZAG. Als toeschouwer op het R. K. Sportpark „Haagweg" is het mij Zondag toch best bevallen. Het was er een gezellige bewe ging en hetgeen er geboden werd viel mij zeer in den smaak en ook bij de overige bezoekers, die in grooter getale waren op gekomen dan voorheen het geval was. We hebben waar voor ons geld gehad. Immers de actieve Athletiekvereeniging „De Bataven" hield eerst een veldloop. Eerst heb ik eens geinformeerd hoe die vereeniging in elkaar zat. Het bleek, dat zij bestond uit een athletiek-, wandel en gymnastiek-afdeeling. Zij beschikken over een goede leiding, die wordt bijgestaan door „een man achter de schermen." Wat is.... een man achter de scher men Dit is iemand, die zich amuseert met het bewerken van renpaarden, bestemd voor veldloopen enz. Onder vakmenschen noemt men dit ook wel masseurs. Deze man achter de schermen had het Zondag best geschoten en had assistentie van drie groote mannen achter de scher men. Want het postuur van enkele dier luidjes deed je reeds schrikken bij de ge dachte, dat die z'n volle kracht ging ge bruiken om je spieren los en soepel te maken voor de komende race. Eindelijk na deze onontbeerlijke massage ving de Rally naar de landerijen van Paridon aan. De Bataven toonden zich sterk favoriet en wisten heel wat prijzen in de wacht te sleepen onder aansporing van de toeschou wers en niet het minst van de mannen, thans achter de schermen vandaan, die hun slachtoffers al hijgend en puffend als een oude Ford voorbij zagen tuffen, hun weg banend over het glibberige terrein, schuiten en allerlei hindernissen. Voor een gedeelte der loopers was het te machtig en zij moesten den strijd staken om ongemerkt in de kleedkamers te gaan verdwijnen. Het eerste gedeelte van het programma was dik in orde. Toen de kamp tusschen Leiden en V. V. L. onder toezicht van vele DOS-menschen, die angstige kreten uitstieten wanneer een kans bestond voor een goaltje, waardoor de kans voor hun eigen club natuurlijk in het nauw komt. Leiden, dat al heel aardig was begonnen, moest toch op het nippertje nog verliezen. Misschien kan hier ook massage baten en kunnen we misschien in het bezit komen van soepele Leidenspieren en kan de bal er van lusten en lustig den concurrent van de overzijde verschalken, zoodat de netten scheuren de doelpalen rammelen. Dan gaat het den goeden kant uit en komt de heele supportersfamilie van Zon dag weer op visite met misschien wat meer aanhangers. De R. K. Sport zal dan wel vooruit gaan en de kas van den penning meester dikker. De R. K. Sport wordt toch wel populair en ik blijf trouw bezoeker en zal elke week mijn indrukken daarover weergeven. P. V.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13