Stormaanval op de Katholieke Jeugdorganisaties I DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De strijd in Oost-Afrika DE KWESTIE VAN HET OLIE- EMBARGO. Rapport der Petroleum-Commissie. De commissie van Experts die belast was met het onderzoek naar de mogelijkheid van de invoering van een petroleum-em bargo tegen Italië, heeft Woensdagavond haar werkzaamheden beëindigd en een rapport opgesteld, waarin zy o.a. tot de volgende conclusie komt: 1) Een petroleum-embargo zou, mits al gemeen ten uitvoer gelegd, na 33 maand volledige, uitwerking hebben. 2) Wanneer door de in de sanctie-com missie vertegenwoordigde staten een pe troleum-embargo zou worden opgelegd, zoo zou dit uitwerking hebben, indien de Vereenigde Staten den uitvoer naar Italië zouden beperken tot de normale hoeveel- •heid van voor 1935. 3) Wanneer het embargo uitsluitend door de leden der Sanctie-commissie zou worden opgelegd, zou dit alleen ten ge volge hebben, dat de Italiaansche petro leum-voorziening moeilijker en duurder zou worden. 4) Voor het geval besloten zou worden een embargo op de petroleum te leggen, wijst de Commissie er in het bijzonder op, dat het noodzakelijk is maatregelen te ne men ter voorkoming van een omlegging van den handel b.v. door het gebruik ma ken van vrijhavens, daar een dergelijke omlegging met betrekking tot de petroleum van bijzonder groot belang is. NIEUWE VLIEGERAANVALLEN RONDOM DESSIE. Ditmaal ontsnapt de Britsche ambulance aan bombardement. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Op 9 Februari des middags vloog een driemoto- rig vliegtuig met groote snelheid over Dessie, en zette vervolgens koers naar Waldia, waar het talrijke bommen wierp, om daarna weder in Noordelijke richting terug te keeren, onderweg Maitsjoe en Khoram, in het gebied van het Asjangi- meer, bombardeerend, waarbij echter geen slachtoffers vielen, of schade werd aan gericht. Op 10 Februari, xtegen negen uur des morgens, vlogen opnieuw zes driemotorige vliegtuigen boven Maitsjoe. Drie hiervan zetten vervolgens koers naar Khoram en het Asjangimeer, waar zij bommen lieten vallen. De drie andere machines hebben Waldia en de dorpen in de omgeving hevig gebombardeerd. Volgens een bericht dat vandaag te Lon den bij het hoofdkwartier van het Britsche Roode Kruis is binnengekomen, zijn bom men geworpen vlak bij een ambulance- auto van het Britsche Roode Kruis nabij Kobno in Abessinië, tijdens een bombar dement dat gisteren plaats vond. In het bericht wordt voorts gezegd dat er geen gewonden zijn en dat het materiaal niet beschadigd is. Tevens wordt medegedeeld dat de Britsche ambulance, die zich op het oogenblik te Waldia bevindt, binnenkort verplaatst zal worden naar het gebied van Khoram, op honderd km. ten Noor den van de oevers van het Asjangimeer. Te Waldia zou de ambulance tijdens de laatste twee weken meer dan tweedui zend gewonden hebben behandeld. De Zweedsche ambulance, die aan het Somalifront door een luchtbombardement werd getroffen, en waarvan de uitrusting door de Italiaansche troepen in beslag genomen werd, zal, volgens een bericht uit Stockholm, binnenkort gereorgani seerd worden. Deze ambulance zal sa mengevoegd worden met de kleine Zweed sche Roode Kruisgroep, die onder leiding staat van dr. Agge. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Een Abessijnsche verklaring. In verband met de officieele Italiaan sche mededeeling van 10 Februari, volgens dewelke tot dusverre 844 soldaten van het thuisleger gevallen zijn, verklaart de Ab&sijnsche regeering in een officieel communiqué, dat deze verliescijfers een bedriegelijke misleiding van het Italiaan sche volk vormen, want alleen reeds in den slag van 20 tot 30 Januari in den sector Tembien was de Abessijnsche leger leiding gedwongen door 'n speciaal aange stelde begrafenisafdeeling 15.000 Italianen en bovendien 5123 inboorlingen soldaten ter aarde te bestellen. De Italianen hebben geen melding gemaakt van alle verliezen aan troepen van het Erythrea-, Somali-, en Lybie-leger. Bovendien zijn tijdens den genoemden slag in Tembien 333 Erythrea- Askari's naar de Abessijnen overgeloopen. DE ITALIANEN WAPENEN ZICH. Tegen den komenden regen. Het Italiaansche leger bereidt zich voor om met zoo weinig mogelijk schade het snel naderende regenseizoen te doorstaan. De militaire autoriteiten zullen een moei lijk probleem hebben op te lossen, in ver band met den toestand van het terrein, waar bijna 300.000 man in tenten onderge bracht zullen moeten worden en de hevig heid van de onweders, die gedurende ver scheidene maanden op de Abessynische hoogvlakten woeden. In dit verband zij er aan herinnerd, dat het Italiaansche front tusschen Makale en de Setit zich uitstrekt over een lengte van ongeveer 1000 km. en nu eens gaat over bergtoppen, die soms 2500 meter hoog zijn, dan weer door dalen, die 1500 meter diep zijn. Op den bodem van deze dalen bevindt zich bijna steeds het bed yan een berg stroom, dat gedurende eenige maanden des jaars volkomen droog ligt. De bodem neemt bijna nergens water op en wanneer de regens beginnen te vallen, kan men getuige zijn van het overweldigende schouwspel, dat ontzaglijke watermassa's, die soms 5 a 6 meter hoog zijn, met don derend geweld naar beneden komen en op hun weg alles medesleuren. In het stelsel van verbindingswegen, dat tusschen verschillende punten is aange legd, bevinuen zich soms reusachtige kunstwerken, o. a. talrijke bruggen over de beddingen van de bergstroomen. Maarschalk Badoglio kon onlangs niet ten onrechte verklaren, dat de ravitaillee ring der troepen tijdens het groote regen seizoen is gewaarborgd. De intendance, waarvan het middelpunt zich te Massaoea bevindt, legt op het oogenbiik voorraden levensmiddelen aan, die naar de centra der legerkorpsen worden vervoerd en van daar naar de eenheden in het binnenland. In alle centra worden op het oogenblik steenen of houten gebouwen gezet, waar reserve-voorraden levensmiddelen en mu nitie worden opgeslagen. BUITENLAND VAN HET VATICAAN. S'PAUSEN KRONINGSFEEST. Op den veertienden verjaardag van zijn kroningsfeest heeft de H. Vader zich gis termorgen op de Sedia Gestatoria naar de Sixtijnsche kapel begeven, om daar de pontificale Hoogmis bij te wonen, welke gecelebreerd werd door den aartsbisschop van Bologna, Z. H. Em. kardinaal Giovanni Nassali-Rocca di Corneliano. Zijne Eminentie werd geassisteerd door de oudste in rang zijnde kanunniken der hoofdbasilieken. De pontificale Hoogmis werd bijgewoond door twee-en-twintig curie-kardinalen, vele bisschoppen en prelaten, de leden van het corps diplomatique, geaccrediteerd bij den H. Stoel, den vorst-grobtmeester der Malteser-ridders en talrijke ridders, leden van den Romeinschen adel en patriciërs families en vele geloovigen. DUITSCHLAND. BISSCHOPSCONFERENTIE BIJEENGEROEPEN. Bespreking van de arrestaties in het Rijnland. In verband met de massa-arrestaties in het Rijnland van leiders van katholieke organisaties, deelt de „News Chronicle" mede, dat een conferentie van bisschoppen is bijeengeroepen, om den toestand te be spreken. Gevreesd wordt, dat de katholie,- ke jeugdorganistaies verboden zullen wor den. Tot nu toe is het telegram aan Hitier onbeantwoord gebleven. DE BEGRAFENIS VAN GUSTLOFF. Antl-Joodsche rede van Hitier. In een ter gelegenheid van de bijzetting van Gustloff gehouden rede wees Hitier er op, hoe na de Novemberdagen van 1918 allen, die zich uit zuivere liefde- voor Duitschland opofferden, bedreigd zijin ge worden door een gruwzaam geweld. De opdrachtgevers der moordenaars hebben steeds behoord tot dezelfde nood lottige macht, die verantwoordelijk geweest is en is voor al die moorden. Doch ook deze daad wreekt zich op den dader. Niet Duitschland is er door verzwakt, doch de macht, die deze daad heeft gepleegd. Het Duitsche volk heeft wel in 1938 een levende verloren, doch voor de toekomst een onsterfelijke bekomen. FRANKRIJK. LEVENSLANG VOOR DE KROATEN. Vonnis in het koningsmoordproces. Het gerechtshof te Aux en Provence heeft gisteren de drie Oestatsji's veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Toen het vonnis was uitgesproken in de zaak tegen de moordenaars van koning Alexander vertaalde de tolk den tekst van het vonnis in het Kroatisch. Na deze formaliteit gelastte de president van het Hof den deurwaarders de ver oordeelden weg te leiden. Op dat oogenblik staat Pospisjil lijkbleek op en schreeuwt met een stentorstem in het Kroatisch: Leve het vrye Kroatië! Le ve Ante Pavelitsj. De beambten der gendarmen willen hem met geweld verwijderen, doch Pospilsjil verweert zich en roept eenige oogenblik ken later opnieuw tegen de vertegenwoor digers van de Joego-Slavische bladen: Leve het vrije Kroatië. Dan pas gelukt het Pospisjil en de bei de andere veroordeelden weg te leiden, waarna de president van het Gerechtshof de zitting sluit. Doodvonnis bij verstek. Direct hierna ving een nieuwe zitting van het Gerechtshof aan, ditmaal bij afwe zigheid der gezworenen. In deze zitting werden de drie andere beschuldigden Pavelitsj en Kwaternie, zoo mede kolonel Percewitsj bij verstek ver oordeeld. Volgens de wet moesten eerst de namen der drie beklaagden worden afgeroepen, ook op de gangen en buiten het gerechts gebouw. Er werd geen antwoord ontvan gen. Nadat op deze wijze aan de wet was vol daan, werden de drie beklaagden bij ver stek ter dood veroordeeld. Om even over negenen was de zitting afgeloopen. Opwinding te Marseille. Toen de uitspraak van het vonnis te Marseille bekend werd, ontstond eenige opwinding bij het teleurgestelde publiek, dat algemeen voor de beschuldigde Krajl cjs. de doodstraf had verwacht. Het is evenwel niet tot incidenten geko- AMERIKA. DE NEUTRALITEITSWET. Een compromis bereikt. De senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het tegenwoordige wapenembargo tot 1 Mei 1937 wordt verlengd, doch het houdt de Amerikaansche republieken voor het ge val deze door niet-Amerikaansche landen mochten worden aangevallen, buiten de toepassing hiervan. Het nieuwe wetsontwerp is een compro mis, waaruit twee bepalingen van het in Januari door de regeering ingediende wets ontwerp geheel zijn weggelaten, en wel: le. de bepaling, waarbij de president ge machtigd wordt voor den uitvoer van oor logsmateriaal contingenten te doen vaststel len, gebaseerd op den uitvoer in vredestijd; en 2e. de bepaling, waarbij van den presi dent verlangd wordt, dat hij onder bepaal de omstandigheden bekend maakt, dat iedere handel met oorlogvoerende mogend heden voor rekening en risico der hande laren geschiedt. Dit by wijze van compromis ingediende wetsontwerp houdt daarentegen bepalingen in, waarbij de president gemachtigd wordt een embargo af. te kondigen op credieten aan oorlogvoerende staten. Men gelooft dat het nieuwe wetsontwerp snel door den Senaat zal worden aangeno men, en door het Huis van Afgevaardigden zal worden goedgekeurd. Het feit, dat de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken met algemeene stem men het oekorte regeeringsvoorstel goed gekeurd heeft, waarbij de thans geldende neutraliteitswet wordt verlengd tot 1 Mei 1937, beteekent dat de commissie zich der halve verklaard heeft voor de bestaande neutraliteitswet, behoudens de gestelde be perking. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft, nadat dit besluit was bekend gemaakt, medegedeeld, dat de regeering met deze beslising accoord zal gaan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Huil nog, dat de regeering niet de competentie heeft den uitvoer van voor den oorlog bestemde grondstoffen aan oor logvoerenden te verhinderen. Valscbe beschuldigingen tegen Katholieke Jeugdleiders. „Van samenwerken met Communisten is geen sprake," IN DEN GREEP VAN DEN WINTER KOU IN AMERIKA NEEMT AF. Thans meer dan 500 slachtoffers. De itoudegojf in de Ver. Staten vermin dert thans eenigszins in hevigheid. De koud ste plaats is thans nog Devil's Land in Noord-Dakota met een temperatuur van ruim 35 gr. C. onder nul. Sedert het begin van het jaar zijn meer dan 500 personen omgekomen tengevolge van ie koude. Chicago ontvangt tengevolge van de koude nog slechts 60% van den voorraad melk. aien het anders gebruikt. De rivier de Missouri is voor het eerst se dert 1918 geheel dichtgevroren. SNEEUWSTORM IN BULGARIJE. 19 Dooden. Naar uit de thans uit alle deelen van Bul garije binnenkomende berichten blijkt, heeft een zware sneeuwstorm, die Dinsdag en ook den daarop volgenden nacht boven geheel Bulgarije woedde, behalve groote mat?rieele schade ook talrijke menschen- levensgekost. R-»(hÏs zyn dertig personen ten gevolge van de hevige koude om het leven gekomen. In sommige streken heerscht een tempera tuur van 24 graden onder nul. Boeren die met paard en wagen waren ingesneeuwd werden geheel bevroren teruggevonden. In de industriestad Sliven is het grootste deel der fabriekssohoorsteenen omgewaaid. Overal in het land werden voorts een groot aantal personen gewond. De Oriënt-express is naar naoer gemeld wordt Woens dagavond met een vertraging van 20 uur uit Turkije aan de grens gearriveerd. NOODWEER IN GRIEKENLAND. 25 Dooden. Een hevig noodweer wordt ook gemeld uit Griekenland De verbindingen zijn veel al onderbroken. Te Saloniki zyn tengevolge van den sneeuwval en de stormen 22 dooden te be treuren, waarvan 10 den verdrinkingsdood zijn gestorven. Voorts zijn 500 personen gewond. Bij het vergaan van een Grieksch schip zijn de kapitein en twee leden der beman ning cm het leveD gekomen. HEVIGE SNEEUWSTORM IN TURKIJE. Een hevige sneeuwstorm heeft een groot gedeelte van Turkije van de buitenwereld afgesneden. De telefoonverbindingen met het buitenland moesten worden gestaakt, terwijl ook de verschillende streken des lands r?u geen onderlinge telefonische com municatie hebben. Het spoorwegverkeer naar het Westen moest worden stopgezet. Var de schipbrug in den Gouden Hoorn (de naven van Istanboel) zijn twee pontons INVLOED VAN HET UITSCHAKELEN DER DAGBLADPERS. (Van onzen bijzonderen correspondent). Berlyn (K.W.P.) Inbreuk op het Concordaat. De arrestatie van mgr. Ludwig Wolker en 150 leiders der Katholieke Jeugdbewe ging in Duitschland heeft weer opnieuw eenige sensatie veroorzaakt. Men had reeds veel eerder verwacht, dat tot deze massa arrestatie zou worden overgegaan; want nadat de Jeugdcentrale was bezet en alle eigendommen van de Katholieke Jeugdver- eenigingen in beslag genomen waren, moest, logisch gedacht, ook de arrestatie van de Jeugdleiders volgen om de vernietigings- krijg die reeds lang tegen alle Katholieke Jeugdorganisaties gevoerd wordt, met suc ces te bekronen. In het Concordaat, dat de Duitsche Regeering met den H. Stoel ge- I sloten heeft, wordt in art. 31 plechtig ver klaard, dat aan de Katholieke organisaties vrijheid en zelfstandigheid wordt gewaar borgd. De beraadslagingen over de uitvoering van dit artikel hebben voor de zooveelste maal schipbreuk geleden en als straks nogmaals zou worden onderhandeld.zijn de Katholieke Jeugdorganisaties verdwe nen. De Centrale te Düsseldorf is bezet, de bezittingen der organisatie, clubhuizien, speelvelden enz. zyn in beslag genomen, de leiders, leeken zoowel als geestelijken, zit ten in de gevangenis, ieder optreden van de Katholieke Jeugdorganisaties, zelfs iede re bijeenkomst of vergadering is verboden. Men kan dus thans reeds zeggen, dat de Katholieke Jeugdorganisaties in Duitsch land praktisch reeds niet meer bestaan. De strijd om de ziel van het kind. Het is nu toch wel duidelijk geworden wat het Nationaal-Socialisme met haar mo nopolie voor de Hitier-Jeugd en Staats jeugd wil bereiken. Op den voorlaatsten Partij dag te Neurenberg heeft Hitier zelf ge zegd: Laat het oude grootmoedertje haar kerkboek en Rozenkrans gerust behouden, maar de jeugd behoort aan ons! En Baldur von Schierach, de leider der Duitsche Hit- Ier-Jeugd voegt daaraan toe: „En de jeugd die aan ons alleen toebehoort zal haar eigen weg gaan: en die weg der Duitsche jeugd is de weg van Rosenberg". Daarom moeten de Katholieke Duitsche Jeugdorganisaties, die niet volgens de leer van Rosenberg, maar volgens de Katholie ke wereldbeschouwing worden opgevoerd, tot ie^eren prijs verdwijnen. De strijd werd niet openlijk gevoerd, er bestond immers een Concordaat, maar in 't geheim en met de meest oneerlijke middelen. De Katho lieke Jeugdorganisaties werden voortdurend verdacht gemaakt. In de tijdschriften van de Hitier jeugd werden de Katholieke Jeugd organisaties op een dusdanige wijze ver achtelijk gemaakt, dat Bisschop van Mün- ster, Graaf von Galen, veertien dagen ge leden daartegen vanaf den kansel, met het orgaan der Hitier jeugd in de hand, openlijk heeft geprotesteerd. „De heiligheid van deze plaats", zoo riep de kerkvorst uit, „belet mij om op de beschimpingen en verdacht makingen in te gaan, maar ik vraag mij af of dergelijke beleedigingen, die onze H. Kerk in de officieele organen van de Natio- naal-Socialistische Partij worden aangedaan, in overeenstemming zijn met den wil van den Rijkskanselier?" De toehoorders waren diep onder den indruk en nadat de ge loovigen met den Kerkvorst het „Credo" hadden gebeden en het lied van trouw had den gezongen, verliet de menigte het kerk gebouw om op het Domplein een geweldige ovatie aan den Kerkvorst te brengen. losgeslagen, waardoor zeven motorbooten werden geramd. Twee stoomschepen wer den van de ankerkettingen losgeslagen. Zij geraakten op drift en hebben groote schade aan g-richt. Overal werden de daken van de huizen af ge. ukt, De stad Adrianopel is onder een dik sneeuwkleed bedekt. Het verkeer moest ge heel worden stopgezet BUITENLANDSCHE BERICHTEN STEREO-FILM TE ROME. Een rolprent van normale lengte. U t Rome wo.dt gemeld dat daar thans een fum wordt vertoond, die uit technisch oogpunt bijzonder belangwekkend is. Het betreft hier n.i een stereocopische film, „Nozze Vagabonde" genaamd. Na vele experimenten in verschillende landen, is het thans voor het eerst gelukt een stereoscopische film van normale leng- I te te vervaardigen. Intusschen ging het officieel orgaan der Rijksjeugdleiding ongehinderd voort om Paus, Kerk en Bisschoppen te beschimpen als vertegenwoordigers van een Internatio nale macht, tegenover de Nationale krach ten van Duitschland. Het is een botsing van twee wereldbeschouwingen geworden: de Duitsche Nationale Wereldbeschouwing te gen de wereldbeschouwing van de Interna tionale Katholieke Kerk. Openlijk wordt de gedachte tot uitdruk king gebracht, dat deze Internationale der Katholieken voor Duitschland een even groot gevaar beteekent als de Internationale van Moskou. En ofschoon het toch heel goed bekend moet zijn aan de Duitsche Nationaal-Socialistische jeugdleiders, dat de Katholieken, en speciaal de Duitsche Ka tholieke Jeugdorganisaties steeds in de eer ste gelederen hebben gestaan om het Bolsje wisme te bestrijden, worden de jeugdleiders thans toch gearresteerd onder beschuldiging dat zij een actie zouden hebben voorbe reid die vijandig was voor den Staat en dat zij in relatie zouden hebben gestaan met Communisten om de regeering omver te werpen. Deze beschuldiging is te absurd en te dwaas om haar te weerleggen. Wel heeft de Hitier-Jeugd zelf communistisch getinte pamfletten per post aan Katholieke Jeugd leiders toegezonden en tegelijkertijd de Gestapo gewaarschuwd om op deze adres sen huiszoekingen te doen. -Een Kapelaan uit Rijnland kreeg ook een dergelijk pam flet per post thuisgezonden en zoodra hy had het ingezien, ging hij den postbode achterna, en weigerde het drukwerk. En kele oogenblikken later kwam de Gestapo om huiszoeking te doen en.... vond niets. Als deze geestelijke het pamflet had behou den was hij verloren geweest! Wie gearresteerd werden. Wij kennen persoonlijk tal van gearres teerden, zooals mgr. Ludwig Wolker, de eerbiedwaardige Prelaat, die altyd een felle bestrijder is geweest van het Communis me. Onder de gearresteerden bevindt zich ook Hans Niermann, de Rijksleider van de Katholieke Sturmscharen (50.000 leden) het keurcorps van het Jungmannerverband, verder Frans Steber en zijn vrouw, de vroe gere leider van de Strumscharen, die by zijn huwelijk moest aftreden. (Het huwelijk werd destijds door mgr. Wolker in den St. Pieter te Rome ingezegend). Frans Steber was de eerste redacteur van het „Junge Front". Verder behoo:rt tot de gearresteer den Kapelaan Hilger: de Bondsadviseur van de Sturmscharen, Kapelaan Heinrioh en Kapelaan Loskenberg, die een vooraan staande positie in de Katholieke jeugdbewe ging innamen. In alle deelen van het Rijk, in Keulen, Düsseldorf, Münster, Berlijn, overal, werden alle diocesane leiders ge arresteerd. Al deze leiders hebben er steeds naar gestreefd om de jeugd te waarschuwen voor den verderfelijken invloed van het Communisme. In de Katholieke Jeugdorga nisaties stonden z^j op de uiterste rechter vleugel en hadden zij stelling genomen te gen de Windthorst-bund, omdat deze po litiek georiënteerd waren en naar een com promis met de Marxistische organisaties streefden. Het was juist de „Deutsche Jung- manner-Ver band" die thans fel gekant was tegen ieder samengaan met de link er groe pen. En thans worden de leiders gearres teerd onder beschuldiging van samenzwe ring met Communisten tegen den Staat! Hoe de Katholieken reageeren. Juist in deze oogenblikken zouden de Ka tholieken van Duitschland moeten hebben kunnen rekenen op den steun der Katho lieke Pers. Helaas er bestaat in Duitsch land geen Katholieke Pers meer, en dat ge mis wordt thans sterker gevoeld dan ooit tevoren. Niet alleen omdat er niemand en geen enkel orgaan is om deze fiere strij ders voor de Kathoileke Jeugd te verdedi gen, maar ook omdat de Duitsche Katholie ken door het voortdurend inademen van de Nationaal-Socialistische opvattingen, lang zaam maar zeker geïnfecteerd worden door de wereldbeschouwing van het Derde Ryk. Het is in Duitschland geen politieke strijd tusschen Nationaal-Socialisten en de aan hangers van het oude Centrum. Dat is reeds lang voorbij: het is een botsen van twee opvattingen, de Kerk eischt haar onver vreemdbaar recht op de ziel van het kind en de Nationaal-Socialistischen Staat eischt de totale jeugd, niet alleen het lichaam, maar ook de geest, de ziel. En dit is het verderfelijke: onder de Ka tholieken groeit thans de mentaliteit die zoo juist getypeerd wordt door de uitdruk king van een mijner Berlijnsche kennissen: „Waarom zouden de Katholieken nog po sities verdedigen, die de totale staat toch opeischt en inneemt!" Er heeft langzamerhand een innerlijke ommekeer in de geesten der menschen plaats g« ïrepen, omdat er geen Katholieke Pers meer is, die de Katholieke gedachten in geest en hart levendig hield.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10