!75 GERZON; 125 95* 85' £90 £50 290 WaMett Xiading. $éandóc&o,wi£n Jumpers JUMPERS DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 DE REORGANISATIE BIJ DE BRANDWEER. De voorbereiding van het personeel der politie voor de brandweertaak is, onder leiding van den Inspecteur en de drie hoofdagenten, die meer in het bijzonder met de zaken betreffende de brandweer zijn belast, nagenoeg voltooid. Thans is derhalve, nu ook de gelden voor den bouw van een brandweerkazerne zijn gevoteerd, het tijdstip aangebroken, om de reorgani satie definitief te regelen en om de aan het slot van het voorstel in zake de reor ganisatie van de brandweer bedoelde maatregelen by den Raad aanhangig te maken, een en ander, opdat, indien de brandweerkazerne gereed is, de politie- brandweer haar taak zelfstandig en behoor lijk geoutilleerd ter hand zal kunnen ne men. In de eerste plaats zal dan door den Raad behooren te worden besloten tot in trekking van de verordening op de brand weer, waarop het instituut van de vrijwil lige brandweer berust. Met ingang van den dag, waarop die intrekking van kracht wordt, zal dan door B. en W. ontslag aan het brandweerpersoneel kunnen worden verleend. Met betrekking tot de outillage zullen voorts belangrijke verbeteringen niet ach terwege kunnen blijven. Voor zooveel noodig herinneren B. en W. er hierbij aan, dat, ook indien niet tot reorganisatie van de brandweer zou zijn overgegaan, het bluschmaterieel uitbrei ding had moeten ondergaan. De oud-Commandant van de Brandweer betoogde, gelijk bekend, herhaaldelijk, dat het ter beschikking zijnde materieel niet voldoende kon worden geacht en meerma len werd dan ook door dezen functionaris op uitbreiding daarvan aangedrongen. De Commissie, welke B. en W. ter zake van de reorganisatie aan het eind van 1932 van advies diende, stelde in haar rapport voor, om de, toen ook door haar reeds noodzakelijk geachte, uitbreiding van het materieel te doen plaats hebben door aan schaffing van een lichte auto-motorspuit met een capaciteit van pl.m. 1400 L. p. m., een kleine motorspuit op twee wielen en een personen- tevens gereedschapwagen. De Commissie ging er daarbij van uit, dat de beide automobielmotorspuiten, wel ke thans in bedrijf zijn, nog in alle opzich ten bruikbaar waren, al erkende zij de juistheid van de door den Commissaris van Politie aangevoerde bezwaren tegen de combinatie van een spuit en een ladder op één auto. Sedert eenigen tijd echter vertoonen de twee automobielmotorspuiten de stoom spuit is al lang voor de blussching van geenerlei beteekenis meer gebreken, terwijl de op een der spuiten gemonteer de ladder niet geheel betrouwbaar meer is, zoodat er slechts een beperkt gebruik van kan worden gemaakt. De Commissaris van Politie, voorgelicht door den in het bijzonder met de brand weerzaken belasten inspecteur, is, in ver band met een en ander, van oordeel, dat met de door de Commissie aangegeven uit breiding niet geheel kan worden volstaan. Naar zijn meening, welke B. en W. tot de hunne maken, dient te worden over gegaan tot aanschaffing van een autospuit met een capaciteit van plm. 2000 L. p. m., een auto-mechanische ladder, een auto-ge reedschapwagen, een vrachtauto met een draagbaar motorspuitje en een lucht- schuimkanon. De auto-spuit zal, hoewel van grootere capaciteit dan de in gebruik zijnde spui ten, toch van de bedoelde lichte construc tie kunnen zyn, zoodat daarmede meer wegen en bruggen kunnen worden bere den, dan met de in gebruik zijnde spuiten mogelijk is en mitsdien een sneller berei ken van het terrein van den brand kan plaats hebben. Is deze spuit aangeschaft, dan kunnen de thans in gebruik zijnde spuiten achtereenvolgens grondig worden nagezien en, voor zooveel noodig, hersffeld De mechanische ladder, gemonteerd op een automobiel, zal door den automobiel motor moeten kunnen worden opgericht. Deze constructie waarborgt een snelle in- dienststelling van de ladder te plaatse, waar dat noodig is. De auto-gereedschapwagen, ook door de Commissie noodig geoordeeld, zal moeten dienen om personeel en gereedschap bij grootere branden aan te voeren, terwijl deze auto tevens gebezigd kan worden ten behoeve van hulpverleening bij ernstige ongevallen in de gemeente. De vrachtauto en het draagbare motor spuitje zullen moeten dienen, om bij brand- in het gedeelte der gemeente, gelegen bui ten den overweg bij het station, ingeval deze overweg gesloten is, toch onmiddel lijk ter hulp te kunnen snellen. De auto en het spuitje, zoomede eenig ander ma terieel, zullen in een nog te maken berg plaats, onmiddellijk voorbij den overweg, moeten worden ondergebracht. Ook de Commissie achtte deze voorzieningen nood zakelijk. Het luchtschuimkanon, is noodig, om benzine- en oliebranden e.d. te kunnen blusschen. Thans beschikt de brandweer in het geheel niet over materieel, om zoo danige branden te bestrijden en zij zou bij een dergelijken brand tot machteloos heid zijn gedoemd. Met de aanschaffing welke, wij her halen het, niet een gevolg is van de re organisatie inclusief den bouw van een bergplaats voor de auto met spuitje nabij den overweg en de aanschaffing van slan gen en andere noodzakelijke hulpstukken, zal een uitgave zijn gemoeid van rond 21.300. De hierboven gespecificeerde kosten ad 21.300 komen in aanmerking om uit geld- leening te worden bestreden. Aangezien j het meerendeel der objecten ongeveer een I levensduur van 20 jaar kan geacht wor den te bezitten, zal de leening in ten hoog- i ste 20 jaar, aanvangende met het jaar 1937, moeten worden afgeschreven. Thans rest nog één punt, hetwelk bij de definitieve regeling van de reorganisa- I tie onder oogen dient te worden gezien, n.l. I ..nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct.j het toekennen van vergoedingen aan den Commissaris van Politie en aan het politie personeel. Het is alleszins billijk, aldus B. en W., dat aan den Commissaris een belooning wordt toegekend, wegens de voor hem uit de reorganisatie voortvloeiende vermeer dering van werkzaamheden en toeneming van verantwoordelijkheid. Een belooning van 500 per jaar komt B. en W. voldoen de voor. Aangezien de jaarwedde van den Com missaris door de Kroon wordt vastgesteld, ware derhalve aan H.M. de Koningin te verzoeken het salaris van den Commissa ris van Politie met 500 per jaar te ver- hoogen en, vermits de Commissaris de lei ding van de brandweer reeds op 1 Juni 1935 heeft overgenomen, ware daarbij te vens te verzoeken, om die verhooging op genoemden datum te doen ingaan. Ook aan het politiepersoneel, dat bij brand dienst doet, zouden wij, gelijk ook bij andere politiebrandweer-corpsen ge bruikelijk is, premies willen zien toege kend, en wel voornamelijk om de activi teit van dat personeel te prikkelen, het geen de functionneering van de brandweer ten goed zal komen. De belooningen zullen geen groote -som behoeve te beloopen. Een bedrag van f 500 per jaar in totaal zullen zij, naar het zich laat aanzien en behoudens on voorziene omstandigheden, niet behoeven te overschrijden. De regeling van deze vergoedingen kan o.L aan den Burgemees ter worden overgelaten, aldus B. en W. Aan het einde van deze voordracht ne men wij de gelegenheid te baat om aan de vrijwillige brandweer, welke nu aan den vooravond van haar opheffing staat, enkele woorden van waardeering te wij den, aldus B. en W. De wijze, waarop de vrywilige brand weer een lange reeks van jaren haar taak heeft volbracht, verdient de hulde van het gemeentebestuur en die van de ge- heple burgerij. Het moge haar tot voldoening strekken, te weten, dat zij gedurende den geheelen duur van haar bestaan, het volkomen vertrouwen genoot van het Gemeentebe stuur en van de burgerij en dat haar ar- beid door beiden steeds" op hoogen prijs werd gesteld. Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Bij den geleidebrief tot de gemeentebe- grooting voor 1936 noemden B. en W. on der de in voorbereiding zijnde maatregelen tot verlaging ven de uitgaven o.m. vermin dering van het aantal opzichters by. den- Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet tingsdienst. In aansluiting aan hetgeen ter zake in de Memcrie van Antwoord op het Sectieverslag van de genoemde begrooting is uiteengezeet, geven B. en W. als college, in overeenstemming, met de meerderheid der Commissie van Fabricage, den Raad in overweging aan den opzichter in tijdelij- ken dienst bij den Gemeentelijken Reini gings- en Ontsmettingsdienst A. M. W. Pitlo eervol ontslag uit die betrekking te ver- leenen, zulks met ingang van een nader door het College te bepalen datum. Terrein bij de Kaasmarkt. In het voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van gelden voor de ver breeding van de Koppenhinksteeg tus- schen Kaasmarkt en de Hooigracht gaven B. en W. te kennen, dat te zijner tijd een beslissing zou dienen te worden genomen omtrent de aan het aldaar openkomende terrein te geven definitieve bestemming. B. en W. achten thans den tijd daartoe ge komen, mede omdat zich voor dit terrein reeds eenige gegadigden hebben aange meld. Hoewel de gemeente daaraan voor den openbaren dienst nog niet onmiddellijk behoefte heeft, achten B. en W. het. niet raadzaam tot verkoop over te gaan. Naar hun meening toch verdient het aanbeve ling, dat de gemeente de beschikking over dit terrein behoudt, hetzij om dit bij ge bleken behoefte later mede te kunnen ge bruiken als standplats voor bodewagens, hetzij voor uitbreiding van de kaasmarkt, hetzy voor eenig ander openbaar doel. In afwachting daarvan ware thans tot de bestrating van dit terrein over te gaan, waarvan de kosten op 2.000.worden geraamd. Zoolang het terrein niet voor een van de bovengenoemde doeleinden noodig is, kan het als parkeerplaats worden gebezigd, als hoedanig het gunstig is gelegen. De Schoolbaden. In de Raadsvergadering van 7 Maart 1933 werd besloten om de schoolbaden, in plaats van iedere week, eenmaal in de 14 dagen te verstrekken. Dit besluit werd genomen op grond van de verwachting, dat door het halveeren van het aantal schoolbaden een aanmer kelijke besparing op de kosten daarvan zou worden verkregen. Deze verwachting is, naar thans is ge bleken, niet geheel gegrond geweest. Een nieuwe berekening toch heeft doen zien, dat de door de vermindering van het aan tal schoolbaden verkregen besparing in to taal op niet meer dan 700.per jaar is te stellen. De Commissie voor den Geneeskundigen Dienst meent, dat deze besparing niet op weegt tegen het nadeel, hetwelk de ver mindering van het aantal schoolbaden met betrekking tot de gezondheid en de rein heid van de schoolkinderen, voor wie de baden bestemd zyn, kan hebben en advi seert mitsdien om de verstrekking van die baden weer iedere week, uitgezonderd de vacanties, te doen plaats hebben. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. HET KONINGIN EMMA-MONUMENT. Onthulling bepaald op 14 Maart a.s. Het Comité tot oprichting van een mo nument ter herinnering aan wijlen H. M. Koningin Emma kwam in vergadering bijeen. De voorzitter prof. dr. H. P. Blok gaf een uiteenzetting van de werkzaam heden, die aan de voorbereiding en vol tooiing van dit monument voorafgingen. Hierbij werd in het bijzonder dank ge bracht aan de hecre - ir. J. van der Laan, architect, A. P. de Rooy, aannemer en J. van der Schrier, plantenkweeker, voor hun belanglooze en belangrijke medewerking. De overdracht en de onthulling van het monument, dat geplaatst zal worden in het Rosarium aan de Louise de Coligny- laan, zullen plaats vinden op Zaterdag 14 Maart a.s. des n.m. te 3 uv in tegen woordigheid van autoriteiten en belang stellenden. Vertrouwd wordt, dat vele, in woners onzer gemeente door hun tegen woordigheid bij deze plechtigheid blijk zullen geven van hun belangsteling voor deze fraaie aanwinst van de gemeente, welke tevens een blijvend bewijs is van dankbare herinnering aan een geliefde Vorstin. Personen, vereenigingen en corpo raties, die zich geroepen gevoelen by de onthulling door een bloemenhulde uiting te geven aan hun gevoelens van eerbied aan de nagedachtenis van H. M. Koningin Emma, zullen hiertoe gaarne in de gele genheid gesteld worden, nadat hiertoe het voornemen schriftelijk ter kennis is ge bracht aan den secretaris van het Comité den heer E. W. Wichers Rolandet, Konin- ginnelaan 6, alhier. Men vertrouwt, dat alle Oranjegezind en ook by deze herdenking van hun gevoelens zullen getuigen. Harmonie „Triumph" -= Onder buiten gewoon groote belangstelling, een belang stelling, die nog wel nimmer een vereeni- ging hier te beurt is gevallen, gaf de Har monie een uitvoering ter gelegenheid van haar tweede lustrum, met medewerking van het R.K. Amsterdamsch Tooneelgezel- schap, onder leiding van Ed. J. M. Tei- lingen. De groote zaal van St. Willibrord, plaats biedend voor ongeveer 400 personen, was geheel bezet. Onder de aanwezigen merk ten we op burgemeester van Gerrevink, de beide kapelaans de* parochie, dr. Hu- genholtz, het raadslid, de heer Kortmaan, afgevaardigden van zustervereenigingen, enz. Van verschillende vereenigingen wa ren schriftelijke felicitaties ingekomen, ter wijl ook de voorzitter van het Crisis-comité zyn gelukwenschen schriftelijk aanbood, eraan herinnerend, hoe „Triumph" het Crisis-comité bijstond, door het geven van uitvoeringen. Onder leiding van den heer Kroon bracht de Harmonie een drietal muzieknummers ten gehoore, die door den directeur zelf waren gearrangeerd. Wij zullen de muzikale praestaties niet bespreken, temeer, daar de Harmonie dit jaar weer gaat deelnemen aan een natio naal concours, waar meer bevoegde - per sonen hun oordeel zullen uitspreken. De voorzitter der Harmonie sprak daarna een welkomstwoord tot de aanwezige autoriteiten en donateurs. Het deed spre ker genoegen zoo velen bijeen te zien, wel een bewijs, dat „Triumph" de volle be langstelling heeft. Spr. dankte voorts spe ciaal burgemeester van Gerrevink, die on danks zijn drukke ambtsbezigheden, nog geen enkele uitvoering heeft gemist. Door diens aanwezigheid werd het cachet der uitvoeringen zeer zeker verhoogd. Vervolgens ging de voorzitter de wor dingsgeschiedenis na, waaruit bleek, dat „Triumph" de moeilijkheden niet zijn ge spaard gebleven. Thans staat de vereeni- ging stevig geworteld eö gegrondvest. Spreker dankte allen voor de in de tien jaren getoonde belangstelling en hoopte, dat die belangstelling mag blijven voort duren. Burgemeester van Gerrevink feliciteer de bestuur en leden met het tweede lus trum. Met veel genoegen woont spreker steeds de uitvoeringen van „Triumph" bij. Immers deze uitvoeringen zijn altijd tot in de bijzonderheden verzorgd en dus af. Het verheugt spr. dat het de vereeniging n4 moeilijke jaren, thans goed gaat en zy eenige reserve heeft kunnen vormen. Daar de aanwezigheid van een goed muziek corps voor de gemeente van eenig be lang is, biedt spreker ook namens het ge meentebestuur zijn gelukwenschen aan. Spr. hoopte voorts, dat de gemeentena ren hun belangstelling steeds zullen blij ven toonen en stelde voor een driewerf „hoera" aan te heffen, waaraan spontaan werd voldaan. Na het spelen van een feestmarsch werd het muziek-programma besloten. Het woord was daarna aan het Amster damsch tooneelgezelschap, dat voor het voetlicht kwam met het blijspel „Patsy" ITHEMD nterlock, 125 DAMES-NACHTHEMD van prima Interlock, ruim model, in rose of bleu2.90 ZUIVER WOL. LEN HEMDEN met ronde hals, In wit en rose HEMDEN CF PANTALONS v. zuiver wol len interlock, wit en rose ZUIVER WOLLEN BEDJASJES, in wit, rose en bleu EFFEN WOL met fantasie- kap, In bruin, grijs, marine en zwart LIO WOLLEN HAND SCHOENEN m. BIJPASSENDE SHAWLS in alle moderne kleuren, vanaf NAPPA, ge heel m. wol gevoerd, fantasie kap, in bruin, grijs en zwart 3.90 EEN FRAAIE COLLECTIE met lange mouwen, diverse mo dellen en kleuren3.90 Ziet onze Etalages Passage Botermarkt ^■modemagazunei van Barry Conners, in de vertaling van Ed. J. M. Teilingen, regisseur van het ge zelschap. Over den inhoud van het blij spel het volgende. Patsy, de jongste doch ter der familie Harrington, speelt zoo'n beetje de rol van Asschepoetser. Grace, de kille, kattige oudere dochter, ziet met min- achtig neer op Patsy, die zich door haar bakvisschenstreken voortdurend in moei lijkheden werkt Mevrouw Harrington heeft een zwak voor de oudste dochter en in al de kleine familieruzietjes, kiest zij de partij van Grace. Vader Harrington komt in zijn karakter meer overeen met zijn lievelingsdochter Patsy en staat in alle kibbelpartijtjes aan haar zij. De pantoffel held is echter geen bondgenoot, van wien zy veel verwachten kan in de ruzies, die tot haar verdriet de huiselijke vrede van de Harringtons verstoren. Totdat hy tot de ontdekking komt, dat de bron van alle huiselijke narigheid, eigenlijk gelegen is in de sullige goedheid, die hem al de ja ren van zijn huwelijksleven tegen zijn vrouw deden opzien. Als door een misverstand tusschen Bel ly Caldwell en Grace, Belly zijn verloving met haar verbreekt, denkt Grace dat zij al les weer goed kan maken met Tonny An derson, die vroeger op haar verliefd was. Doch in die tusschentijd heeft Tonny Gra ce vergeten voor Patsy. Niets zal Patsy er echter toe kunen brengen, Tony van wien zij houdt op te geven. Het misver stand tusschen Billy en Grace wordt opge helderd en zij verzoenen zich weer met el kaar. Aan het einde van het stuk zijn et drie gelukkige paren, want ook papa en mama Harrington zullen, onder Harring ton's leiding, in de toekomst de huiselijke vrede weten te bewaren. Over de vertolking kunnen wij niet an ders dan een lofwaardige getuigenis af leggen. Er zijn spelers en speelsters voor het voetlicht geweest, die waarlijk geestig caricatuur gaven. Het gezelschap is niet meer onbekend voor deze gemeente .en we kunnen met deze lofprijzing dus wel ver staan. Gedurende het spel waren de lach salvo's niet van de lucht en bij het einde moest verscheidene malen worden gehaald De voorz. dankte namens de aanwezi gen voor het gebodene en bood namens de vereeniging het gezelschap een bloe menmand aan. Hoogst voldaan en in dankbare stem ming gingen daarna allen huiswaarts. Vermelden we nog, dat de N.Z.H.T.M. Harmonie de jubileerende vereeniging een muziekstuk naar keuze aanbood, terwijl het bestuur ook nog een enveloppe met inhoud namens eenige vereenigingen en particulieren werd overhandigd. Jubileum. Donderdag 13 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de chauf feur-wegwerker H. C. van Leeuwen in vaste gemeentedienst werd aangesteld. Per 12 September 1909 als loswerkman aangesteld, benoemde de toenmalige Gemeenteraad hem den 13en Februari 1911 tot assistent vuilnisman in vaste dienst. Zyn rayon was toen den Morschweg enz., een gebied, thans door Leiden geannexeerd. Vervolgens was hy werkzaam als wegwerker, terwijl hij bij de ingebruikname va nautomobielen als tractie, aangesteld is als chauffeur. Deze functie vervult hy nu 12 jaren. Al dezen tyd mocht hy rijden zonder eenig ongevaL Van Leeuwen heeft zich in deze 25 jaren doen kennen als een ijverig en plichtsge trouw man, die zijn werk met toewijding en opgewektheid verricht, allemaal rede nen waardoor hy bij zijn superieuren goed staat aangeschreven en bij zijn collega's algemeen geacht is. Allen die hem kennen, zullen hem nog lange jaren van gezondheid en arbeidslust toewenschen, opdat het hem gegeven zij, nog vele jaren in zijn functie ten algemee- nen nutte te mogen arbeiden. VOORSCHOTEN. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond afd. Voorschoten viert Zondag 16 Febr. haar Patroonsfeest, 's Morgens Alg. H. Communie van de leden, 's Avonds feestavond in 't R.K. Vereenigingsgebouw. De R.K. Tooneel- vereeniging „St. Genesius" zal 't blijspel „Mijnheer, die de meiden huurt" opvoeren. In de laatstgehouden jaarvergadering zijn de dames v. Gent-Zonneveld en C. v. d. Peet-Drewes als bestuursleden van den R.K. Vrouwenbond gekozen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8