DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi De strijd in Oost-Afrika HET BOMBARDEMENT VAN DESSIé. Nederlandsche ambulance ongedeerd. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, van dr. Winckel een telegram te hebben ontvangen, waar bij werd medegedeeld, dat bij het bombar dement van Dessié op 9 dezer de leden der Nederlandsche Roode Kruis ambulance on gedeerd en al het materiaal onbeschadigd is gebleven. A.N.P. meldt nog uit Addis Abeba, dat de Abessijnsche regeering mededeelt, dat twee bommen onze ambulance op een haar na hebben gemist. Zy kwamen neer op een afstand van slechts enkele meters van de ambulance. Een opzettelijke poging der Italianen? Omtrent het bombardement van Dessié heeft de Abessijnsche regeering een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche Roode Kruis eenheid. Honderden bommen wer den zoo gaat het communiqué verder op Dessic geworpen door zeven driemotori- ge Caproni-bommen werpers. Eén persoon werd gedood, drie werden gewond. De eer ste beide bommen waren opzettelijk- ge richt op het Nederlandsche Roode Kruis en kwamen slechts op een afstand van enkele meters daarvandaan neer. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Sedert het begin van den veldtocht. Het Italiaansche ministerie van Oorlog maakt thans officieel de lijst bekend van de Italiaansche verliezen sedert het begin van den veldtocht in Oost-Afrika. Voor het zgn. thuisleger bedragen deze verliezen 844, waarvan 427 in den strijd gevallen zijn. 396 stierven in dienst of door ziekte, 4 tenge volge van verwondingen en 17 worden er vermist Ruim de helft van dit aantal dood en is gevallen in de maand Januari; hiervan vie len 341 in den strijd, 4 stierven door ver wondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. Aan het Somalifront vielen de laatste maand 3 officieren en 10 onder-officieren, soldaten en zwarthemden. Aan het Ery- threa-front 24 officieren, 24 onder-officie ren, 30 soldaten en 250 zwarthemden. DE KANSEN VAN HET OLIE-EMBARGO. Eind Februari beslissing van de Ver. Staten. De commissie der petroleum-deskundigen is thans zoo ver met haar werk gereed ge komen, dat haar redactie-commissie den tekst van het rapport aan de commissie van achttien heeft toegezonden. Vermoedelijk zal het Donderdag worden, voordat de hoofd-ir.houd van het rapport zal kunnen worden openbaar gemaakt. Men neemt te Genève echter vrij algemeen aan, dat de commissie tot de overtuiging is ge~ komen, dat een universeel afgekondigd ver bod van petroleum-verkoop aan Italië In derdaad een zeer doeltreffend middel zou zijn, om den oorlog te bekorten. Bovendien zal Italië aan de doeltreffende werking van een universeel verbod van petroleum-ver koop niet in voldoende mate kunnen ontko men door het voortbrengen van surrogaten. Daarentegen zou een enkel verbod van vervoer van petroleum het beoogde doel niet kunnen bereiken, omdat Italië voldoen de petroleumtankschepen bezit, om door eigen schepen in een belangrijk deel van haar petroleum-behoefte te kunnen voor zien. De gevolgtrekking uit het rapport der petroleum-deskundigen zal dus deze moe ten zijn, dat de regeeringen inderdaad door de petroleum-sancties den vrede zouden kunnen herstellen, mits Amerika, dat ver reweg de grootste producent van petroleum is, hieraan in den een of anderen vorm zal willen mede doen. De laatste berichten, uit de Vereenigde Staten omtrent het vermoedelijke lot van de door president Roosevelt ingediende nieuwe neutraliteitswet zijn echter helaas zeer ongunstig, zoodat in volkenbondskrin- gen thans een pessimistische stemming be staat ten aanzien van de kans op afkondi ging van de petroleum-sancties tegen Italië. De commissie van achttien zal vermoe delijk eerst bijeenkomen, nadat de beslis sing in Amerika is gevallen, die tegen ein de Februari te verwachten is. Men spreekt van de eerste week van Maart als datum van bijeenkomst van de commissie van achttien voor de behandeling van het rap port der petroleumdeskundigen. Vermoedelijk zal de commissie van acht tien niet anders kunnen doen dan vaststel len, dat met het oog op de houding der Ver eenigde Staten den dag voor het inwerking treden van de reeds op 6 November van het vorig jaar in beginsel goedgekeurde pe troleum-sancties nog niet kan worden be paald. LUCHTVAART VLIEGTUIG VERPLETTERD OP HET IJS Vier dooden Uit Chabarovsk wordt gemeld: Een Sovjet-Russisch verkeersvliegtuig, dat op weg was naar Alesandrof, is, tijdens een hevigen sneeuwstorm neergestort en ver pletterd op het ijs van een kanaal in Tar- tarije. De piloot en drie passagiers werden gedood. Twee skiloopers, deel uitmakende van een reddingsexpeditie, zijn tengevolge van de koude eveneens om het leven gekomen. BUITENLAND VAN HETJ1ATICAAN. 's PAUSEN TOESTAND. Geleidelijk herstel van Zijn verkoudheid. Z. H. de Paus herstelt geleidelijk van de verkoudheid, waaraan hij sedert enkele da gen leed. Alleen is hij nog een weinig schor. In verband met de lage temperatuur komt hij nog niet buiten. DUITSCHLAHD. De NAZI-STRIJD TEGEN HET KATHOLICISME. Arrestaties van Katholieke jeugdleiders. De politieke politie heeft den leider der katihoLieke jeugdorganisaties in Duitsch- land, Hendrik V.'olker, gearresteerd, alsme de een dertigtal zijner medewerkers, we gens vijandigheid jegens den nationaal-so- cialistischen staat. CHINA. DE CHAOS IN HET VERRE OOSTEN. Weer een grensincident. Het Japansche blad „Njtsji-Nisji" meldt uit Charbin, dat qp 8 Februari 600 Mon- goolsche soldaten een aanval hebben gedaan op Mandsjoerijsche patrouilles bij Heiio- moto in de streek van het meer Boeir. Aan beide zijden zijn dooden gevallen. Zondag morgen zijn uit Hailar versterkingen naar de plaats van de botsing gezonden. Het blad meldt tevens, dat de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, naar verluidt binnenkort den Sovjet-ambassa deur Yoerenef zal uitnoodigen tot het hou den van besprekingen betreffende de mo gelijk head van het brengen van verbetering in de betrekkingen tusschen Japan, Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland. Jonge Chineezen hebben te Sjanghai op nieuw een nationalistische betooging ge houden, waarbij anti-Japansche leuzen wer den geuit. Toen de politie wilde ingrijpen, ontstond er een hevige vechtpartij, waarbij twee politieagenten en twintig studenten werden gewond. Missionarissen vluchten. De meeste missionarissen en zendelingen in Noord-China zijn voor de bedreiging van de communisten gevlucht. Onder geleide van Chineesohe regeeringstroepen zijn zij te Sianfoe, de hoofdstad van Sjensi aange komen. AMERIKA. HET JAPANSCHE GEVAAR. Een waarschuwing van Pittman. „Japan is voornemens, China voor Ame rika te sluiten, zelfs indien een oorlog noo- dig zou zijn, om dit klaar te spelen", ver klaarde Pittman, voorzitter van de Arae- rikaansche senaatscommissie van buiten landsche zaken, in een merkwaardige rede, welke hy gisteren uitsprak in den Ameri- kaansohen senaat. Pittman eisen te daarom een marine en luchtmacht van voldoende sterkte, om de rechten van de Vereenigde Staten te be schermen. Gezien de gezaghebbende positie van den spreker verwacht men, dat zijn rede een zeer grooten weerklank zal vinden. Ik verzoek het congres met aandrang, kennis te willen nemen van Japan's politiek ten opzichte van China en de bedoelde uit werking hiervan op de Vereenigde Staten, zeide de senator. Nog is China een onafhankelijke souve- reine staat, welke in vrede leeft met de wereld en met ons wenscht handel te drij ven. Geen enkele wettige factor kan worden aangevoerd, om zulk een handel tegen te werken. De Japansche „bedreigingen, propaganda en arrogantie" hekelend, verklaarde sena tor Pittman verder, dat Japan openlijk en zonder eenig respect het pact van den vol kenbond, het Kellogg-en het negen mo- gendheden-pact had geschonden. Japansche schrijvers citeerend, die zeg gen, dat de Vereenigde Staten willen afzien van de vrijheid ter zee, verklaarde senator Pittman, dat de thans in behandeling zijn de neutraliteitswet nadrukkelijk de Ame- rikaansche rechten onder een internationale wetgeving, zelfs in oorlogstijd, vaststelt en opnieuw bevestigt. „Buitenlandsche regeeringen mogen ge waarschuwd zijn, dat elke restrictie, welke de Vereenigde Staten geschikt achten, om aan burgers op te leggen in tijd van oorlog, geen reden mag zijn voor een onwettige behandeling van onze burgers en onze re- g&ering niet van het recht ontheft, om vrij willig elke nuttig geachte actie ten be hoeve harer burgers te ondernemen". Zijn verbazing te kennen gevende, dat Saito, de Japansche ambassadeur in Wash ington, hier den indruk tracht te verwek ken, dat de Japansche leerstelling ten op zichte van China gelijk is aan de Ameri- kaansche Monroe-doetrine, zeide senator Pittman, dat dergelijke doctrines eenige ge lijkenis kunnen vertoonen ten aanzien van de inhoudende bedreiging tegen een bui tenlandsche verovering, maar dat Amerika zich onder de Monroe-leer niet het recht heeft aangematigd, om in de Amerikaan- sche landen op verovering uit te gaan. „Wy hebben er naar gestreefd, de repu blieken van Latijnsch-Amerika te bescher men en niet ze te vernietigen". Senator Pittman citeerde vervolgens ad miraal Takahashi, den commandant van de Japansche vloot, die verklaart heeft, dat tenzij de Vereenigde Staten hun politiek van uitbredding en bescherming van den Amerikaanschen handel laten varen, Japan genoodzaakt zou zijn, den actieradius van zijn vloot uit te breiden tot Nieuw-Guinea, Celebes en Borneo. Nooit in de geschiedenis der moderne tij- deii, aldus de senator, heeft iemand met een dergelijke positie zulk een ondiploma tieke, arrogante en onbeschaamde verkla ring afgelegd. Het spreekt vanzelf, dat het congres niets zal nalaten, om onze nationale verdediging op peil te houden en onzen wettigen handel met China te beschermen". BUITENLANDSSHE BERICHTEN ZWARE STORM BOVEN ZUID ENGELAND Boven Zuid-Engeland woedde gisteren een zware storm uit het Oosten. Het weer was buitengewoon koud. Te Plymouth bereikte de wind gistermorgen een snel heid van 130 K.M. per uur, en binnenko mende schepen melden, dat het weer op den Atlantischen Oceaan buitengewoon ruw was. Overal langs de Engelsche kust stond een hooge zee, en vele schepen had den in de havens een schuilplaats gezocht. DE KOUDE KOLF IN AMERIKA Kan het nog kouder? De verwachting is, dat de koude in de Vereenigde Staten nog zal toenemen. Na zwaren sneeuwval was het aanvan kelijk snel gaan dooien, waardoor de stra ten in snelvlietende stroomen werden her schapen. Dit vond o.a. ook zijn oorzaak in het feit, dat het nog niet gesmolten ijs de putten deed verstoppen, waardoor het wa ter in de straten soms 10 c.M. hoog kwam te staan en het verkeer ernstig belemmerd werd. In den nacht is het echter weder begon nen te vriezen, waardoor het verkeer nog meer gestagneerd werd. Treinen en auto bussen konden op tal van plaatsen niet verder en vliegtuigen konden slechts met groote moeite landen. De schaarschte aan levensmiddelen, wa ter en brandstoffen is in talrijke gebieden nijpend geworden. Opnieuw zijn 20 personen doodgevro ren, waardoor het, totale aantal slachtof fers met inbegrip van hen, die bij onge lukken tengevolge van de gladheid om 't leven zyn gekomen is gestegen tot 250. Dawson in Alaska meldt 56 graden vorst Overal zijn steenkolen en petroleum schaarsch. Bovendien zijn op vele plaat sen de buizen der waterleidingen bevro ren, zoodat ook gebrek aan water zijn in trede heeft gedaan. In Iowa wordt de toestand ernstig. KRANKZINNIGEN IN LEVENSGEVAAR Brand in een gesticht bij Antwerpen In het Bethaniahuis. het krankzinni gengesticht van St. Antonius, gelegen halfweg AntwerpenTurnhout is Zondag middag wederom brand uitgebroken, meldt het „Hbld.". Ditmaal is een groot zijpa- .viljoen, waar 120 zwaar-zieken werden verpleegd. Sommigen dezer waren in dwangbuizen gesloten, zoodat de redding met tragische moeilijkheden gepaard ging Bij de redding werden vijf redders licht gekwetst. De brand is ontstaan in de zoldering door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak. Het middendeel van het paviljoen is totaal vernield en alleen door het krachtdadig ingrijpen van de Antwerp- sche brandweer is een nog grooter onheil voorkomen. Het heeft ruim twee uur ge duurd, alvorens het vuur bedwongen was. Dit is de tweede brand, die daar in een week tijd uitbreekt en de vierde binnen drie jaar. Woensdag j.l. is het geheele hoofdge bouw afgebrand. Zondagmiddag ontstond brand in het linker-zijpaviljoen. Opmerke lijk. is, dat zoowel j.l. Woensdag als Zon dag de brand op hetzelfde uur uitbrak. Zeer veel bijzonderheden omtrent het nieuwe onheil zijn niet te verkrijgen, daar het bestuur van het gesticht met zorgvuldige waakzaamheid alle journalis ten van het terrein verwijderd houdt. Het eerst was de vrijwillige brandweer van Westmalle ter plaatse en pas een kwar tier later kwam ook de Antwerpsche brandweer hulp bieden. Na een uur van hard werken was het gevaar voor uitbrei ding geweken; de brand bleef beperkt tot het middengebouw van den linker-zijvleu- gel. De redding van de zieken gaf aanlei ding tot tragische tooneelen. Bewoners uit de omgeving hielpen hierbij de verpleeg sters, en vijf redders liepen daarbij lichte kwetsuren op. In de gespaarde paviljoens vertoonden zich angstig-vertrokken ge zichten van zwakzinnigen achter de rui ten en kreten weerklonken In den siniste- ren avond. Het Bethaniehuis is een zeer ruim neo- renaissancegebouw met zeer veel hout werk. Dit laatste vormde een gemakkelij ke prooi voor het vuur. De hoofdzetel van deze instelling is te Duffel (tusschen Ant werpen en Mechelen) gevestigd. Een deel van de verpleegden is tijdelijk daarheen overgebracht. Het parket van Antwerpen is ter plaatse verschenen om een onderzoek in te stel len naar de oorzaken van deze branden, die zich met angstwekkende veelvuldig heid herhalen. GRUWELIJKE NALATENSCHAP UIT DEN WERELDOORLOG Levende lijken Uit Weenen wordt gemeld: Een van de afgrijselijkste nalatenschappen van den wereldoorlog bevindt zich hierop die ter- leinen van het groote Weensche Franz Jo- sephziekenhuis. Op een afgelegen gedeel te van die terreinen staat een klein ge bouw. Vreemdelingen mogen het niet na deren, oud-verpleegden van het zieken hui*. die het geheim weten, blijven vrij willig uit de buurt. De eenigen wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zestal met zorg uitgekozen doctoren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit gebouw „leven" tachtig „doode mannen", slacht offers van den wereldoorlog. De wereld gelooft, dat zij dood zijn. Zelfs hun familieleden is officieel meegedeeld, dat zij gevallen zijn: op de officieele doo- denlijsten komen zij voor onder de na men van hen, die „gevallen zijn op het veld van eer". Maar zij leven nog steeds. De reden van hun geheime afzonde ring is hun afgrijselijk uiterlijk en hun ve-minkingen veroorzaakt door bommen en gifgassen. Ieder van deze tachtig wrak ken, die eens krachtige jonge mannen wa ren, is thans geheel verlamd, blind, doof en stom.. Het eenige ,dat zij volgens hun verzor gers kunnen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet en niemand zal ooit we ten, wat zij denken, indien zij althans nog in staat zijn te denken en welke folteringen zij doorstaan, want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm heb ben van waschmanden, waarin «ij gemak kelijker verpleegd kunnen worden dan in gewone bedden. Sommigen waren bijna nog jongens, toen de oorlog uitbrak, die hen misvormde tot wezens, hulpeloozer dan een kind. Al deze 18 jaren hebben zij geleden in hun „waschmanden" als stomme getuigen van den wereldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in het werk stellende om hun folteringen zooveel mogelijk te verzachten. ALFONSO'S ZOON BUITEN GEVAAR Geen nieuwe bloedtransfusies meer Gisteren is een nieuwe bloedtransfusie toegepast op den graaf van Covadonga te Havanna, teneinde te voorkomen, dat hij weer instort. Een Zwitsersch verpleger heeft zijn bloed gegeven voor deze trans fusie, welke goed slaagde. Daarna is de zieke ingeslapen. De geneesheeren hebben verklaard, dat zij een geneeswijze toepassen, welke be staat in bloedtransfusie van personen by wie de milt verwijderd is. Naar aanleiding van de verbetering in den toestand van den patiënt hebben de artsen medegedeeld, dat een nieuwe bloed transfusie niet meer noodig is. Zij .achten den patiënt thans buiten gevaar. BINNENLAND SANEERING GLASINDUSTRIE. Door de hoofdbesturen van de Neder landsche Vereeniging van Fabrieksarbei ders (sters), de Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders en de Nederlandsche Roomsch-Katho- lieke Fabrieksarbeiders (Sters) bond „Sirvt Willibrordus" is aan Zijne Excellentie den Minister van Handed, Nijverheid en Scheep vaart een schrijven gezonden, waarin voor noemde organisaties mededeelen te weten, dat er door de Regeering pogingen worden ondernomen om tot saneering van de glas industrie in ons iand te komen; dit in ver band met de j>*ecds toenemende ontwrich ting dezer industrie mede ten gevolge van de bekende heilluoze onderlinge concurren tiestrijd. In dit schrijver wordt den Minister ken baar gemaakt, welke pogingen de organisa ties rèeds het vorig jaar hebben aangewend, om de fabrikanten bijeen te brengen, ten einde tot een prijsafspraak te komen, doch het beoogde doel kon met worden bereikt. Waar inmiddels de concurrentiestrijd met ongemenee felheid verder «voedt, waardoor onnoodige afbraak van verkoopprijzen valt vast te stellen, is den Minister de vraag gesteld, waar inmiddels de wet van den 24sten Mei 1935, S. 310, tot het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van de ondernemersovereenkomsten in werking is getreden met ingang van 14 Ootober 1935, of Zijne Excellentie, wanneer wordt vol daan aan artikel 4 van voornoemde wet, daaraan wel gevolg zal willen geven en ar tikel 2 sub 1 van de wet toepassen. Waar tengevolge van afgesloten handels verdragen de invoer van glaswerk is geba seerd op de invoer van het jaar 1935, wil het de hoofdbesturen voorkomen, dat alles in hel werk dient te worden gesteld om de werkgelegenheid van de Nederlandsche glasfabrieken ook in 1936 in den vollen om vang te behouden met een gemiddelde pro ductieregeling voor de fabrieken, zooals deze in 1935 hebben geproduceerd. Dit nu zal h.i. in zeer sterke mate worden belemmerd door het feit, dat er geen af doende samenwerking tusschen de fabri- kranten tot heden verkregen is. Den hoofdbesturen is bekend, dat de Duit- sche glasfabrikanten bereid zijn met de Hol- landsche glasfabrikanten een prijsafspraak aan te gaan ten opzichte van het huishoude lijk en verpakklngsglas, ten einde verdere prijsafbraak te voorkomen. Aan het slot van dit schrijven zeggen de hoofdbesturen, dat zij vertrouwen, dat Zijne Excellentie wel nota zal willen nemen van den inhoud van hun adres en zij gaarne bereid zijn, zoo dit de Minister wenscht, na dere inlichtingen te verstrekken. PROF. MR. H. KRABBE. IN MËMORIAM. Vrijdag 1.1. is het stoffelijk overschot van prof. mr. H. Krabbe, in leven hoog leeraar in het staatsrecht aan de Leidsche Universiteit, onder algemeene belangstel ling ter aarde besteld. Bij zijn verscheiden past een woord van dankbare herinnering. Toen op den 17den October 1923 onder- geteekende als eerste Rector Magnificus der R. K. Universiteit in zijn openingsrede „Eigen Kuituur" verklaard had, dat het stichten van een eigen universiteit aller minst als een daad van afscheiding be doeld was, maar veeleer als een pogen om door differentiatie te komen tot hoogere, nationale integratie, en dat men geen scheiding, maar veeleer toenadering wenschte, was het prof. Krabbe, die als Rector Magnificus van 's lands oudste aca demie en in naam van,zijn collega's in den lande verklaarde, gaarne bereid te zijn met de Keizer Kareluniversiteit samen te wer ken; en hierbij herinnerde hij aan het be kende: In necessariis unitas, in dubiis li- bertas, in omnibus autem caritas. Zoo werd de toegestoken hand gaarne en met warmte gedrukt en op dien gedenkwaar- digen 17den Octpber door dat gulden woord het pleit van het bijzonder acade misch onderwijs glansrijk gewonnen: im mers de vertegenwoordigers der weten schap op neutralen en op positieven, god- geloovigen grondslag naderden elkaar dichter dan ooit. Dat woord luidde niet alleen onzo volle wetenschappelijke eman cipatie in, maar schiep ook een vredes- sfeer, die nimmer werd ontluisterd of ver troebeld. En zoo vaak ik de wrange ver houding tusschen het openbaar en bijzon der academisch onderwijs in het buiten land bespeur het secretariaat van de Federatie der R. K. Universiteiten geeft me daartoe helaas vaak de gelegenheid en daarmee den benijdensvvaardigen toe stand in ons land vergelijk, denk ik met dankbaarheid terug aan dat lapidaire woord en aan de nobele geste van den no- belen Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool en waardeer te meer hetgeen door zooveel verlichte ruimheid en ver draagzaamheid werd gesticht. ,,Hij is velen ten zegen geweest", sprak prof. De Blé- court aan de geopende groeve, „en heeft niet tevergeefs geleefd en een lichtend spoor achtergelaten". Dat geldt in het bij zonder voor de R. K. Universiteit. Zijn aandenken zal er gezegend en in eere bly- ven. Nijmegen. JOS. SCHRIJNEN. „Tijd." ANTWOORDEN OP DE VRAGEN INZAKE DE ADVERTENTIE OVER MARGARINE. Minister Slingenberg onaangenaam getroffen door de tendenz eener vraag. Den 4en Februari stelde het Eerste Ka merlid, de heer Van Vessam, de volgende vragen aan den minister van Sociale Za ken. 1. Heeft de Minister kennis genomen van de door den directeur van het Rijks Insti tuut voor de Volksgezondheid in reclame- vorm afgegeven verklaring omtrent pakjes „Blue Band" margarine, welke op 30 Ja nuari j.l. in verschillende dagbladen als ad vertentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wordt gewekt, dat het gebruik van „Blue Band" margarine voor de volksgezondheid beter zou zijn dan het gebruik van de beste Hol- landsohe winterboter? 2. Is de Minister bereid te onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambte naar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volksge zondheid zijn ambtelijke positie aan te wen den te behoeve van reclame voor een inter nationaal margarinebedrijf en ter benadee ling van he nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij? 3: Is de Minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een derge lijke handelwijze voorkomen kan worden? Hierop heeft de heer Silngenberg thans het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. De ondergeteekende is niet voornemens bet gevraagde onderzoek in te stellen. De insmueerende tendenz, die aan deze vraag ten grondslag ligt, heeft den ondergeteeken de zeer onaangenaam getroffen. 3. Verklaringen, als in verschillende dag bladen opgenomen, zullen voortaan niet meer ter publicatie afgegeven worden. NIEUWE KASGELDMOEILIJKHEDEN TE ROTTERDAM. In verband met de aflossing van kasgeldleeningen. Dezer dagen heeft de gemeente Rotter dam voor den tweeden keer moeilijkheden gehad met de aflossing van een leening op korten termijn op den vervaldag. By de eerste leening is zij er in geslaagd binnen enkele dagen na den vervaldag haar geheel af te lossen uit eigen middelen. De onder havige leening is er een van f 1.000.000 bij de Billiton-maatschappij te 's-Gravenhage, die 7 Februari verviel. Daarvan is op het oogenblik reeds een bedrag van 4 ton afge lost. Over de aflossing van het resteerende gedeelte wordt onderhandeld. SAMENVOEGING VAN DE GEMEENTEN KOCKENGEN EN LAAG NIEUWKOOP. In de gisteravond gehouden raadsverga dering van de gemeente Kockengen is be sloten stappen te doen bij Gedeputeerde $taten van Utrecht om te geraken tot sa menvoeging van de gemeenten Kockengen en Laag Nieuwkoop.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6