STADS i NIEUWS DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. nr~ HOE WORDT HET WEER? AFNEMENDE VORST. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aanvankelijk matige, la ter afnemende vorst. Hoogste barometerst.: 769;7 te Munchen. Laagste barometerst.: 745.2 te Haparanda. De depressie over fccandiniviö trekt snel Zuid-Oostwaarts en heeft den hoogen druk sterk aangetast, maai er loopt nog een rug van hooge drukking tot IJsland. In Noor wegen begint de barometer weer te stij gen. De Oceaan-depressie is vcoral in het Zuid-Westen afgenomen en in de Middel - landsche Zee steeg dw barometer vrij sterk. Over het Kanaal, Engeland en Ierland waait nog een Oostei storm, die in Enge land vorst, maar bij Scilly geweldigen re gen (61 m.m.) en een temperatuur van plus 10 graden Celsius bracht, mede in verband met de föhn-temperatuur (18 gr. Celsius). In Noord-Spanje fc'i Frankrijk is de lucht grootendeels betrokken maar het vriest er flink in het Noord-Oosten. In Duitschland werd in het Zuiden de vorst zeer streng, in Polen, wordt zelfs meer dan 20 graden Celsius vorst gemeld. Daarentegen is in Zuid-Scandinavië dooi ingevallen en alleen in Finland de strenge vorst gehandhaafd. De voor .gaande daling van den barometer cm de Noordzee vormt een bedreiging vojr de vorst en zal de bewolking doen tomcmen, zonder veel kans op neerslag. Aanvankelijk is matige vorst, later afnemende vorst te wachten. De ver dere vooruitzichten geven kans op aan houden van de vorst. LUCHTTEMPERATUUR. 0.5 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e. Van Dinsdagnamiddag ...32 uur tot Woensdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Woensdag 12 Febr. voorm. 5.29 en nam. j.44 uur. Consecrator: Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe. Electus: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. I Assistent: Z. H. Exc. Mgr. P. A. W. Hop mans. II Assistent: Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Presbyter-Assistens: Mgr. H. J. M. Taskin. Troondiakens: Kanunnik J. C. Aalberse, Kanunnik J. H. Niekel. Diaken; Deken A. Hollenberg. Subdiaken: Deken A. J. C. Schraag. Caeremoniarius: Secre taris H. W. Agterof. Sub-caeremoniarius: Kapelaan E. B. J. A. Determeyer. Capellani Electi: Secretaris F. J. Bank, Kapelaan C. Pouw. Capellani I Assistensis: Secretaris L. O. J. C. Beckers, Leeraar P. J. A. Juf fermans (Hageveld). Capellani II Assis tensis: Secretaris van 's-Hertogenbosch, Leeraar M. H. Haring (Hageveld). Ad li- brum Consecratoris: Kapelaan G. P. Re geer. Ad librum Electi: R. D. J. C. A. Hui bers. Ad mitram: Pastoor J. de Vlieger. Ad baculum: Pastqor F. C. van Beuke ring. Ad faldistorium: Pastoor Th. H. Roorda O.F.M, Ad gremiale: Pastoor P. Roovers. Ad candelam: Kapelaan H. Bak ker. Ad aspersorium: Pastoor L. J. Schal- ke. Ad ampullas: Pastoor H. P. A. van Dijk. Ad lavabo: Pastoor J. P. Reynenberg O-F.M. Ad thuribulum: Pastoor A. P. van Eeden. Ad intertitia: Leeraar J. H. A. Everts (Hogeveld). Ad intortitia: Leeraar C. P. M. Holtkamp (Hageveld). De eigenlijke bisschops-consecratie ge schiedt na het Graduale en vóór het Evan gelie. Zij geschiedt vóór het hoofdaltaar waar de Wijder plaats neemt terwijl de Wij deling, door de ass is tee rende Bisschoppen geleid, voor hem knielt. De consecrator leidt de toediening van het H. Sacrament in met de statige ver klaring van wat een bisschop doen moet: „Een bisschop moet oordeelen, verklaren consacreeren, wijden, offeren, doopen en vormen." Allen staan nu op en de consecrator richt zich staande met de mijter op het hoofd tot alle omstanders en zegt: „Laat ons bidden dierbare broeders, dat de goe dertierenheid van den Almachtigen God aan dezen uitverkorene tot heil der Kerk geve de overvloed zijner genade." De Wijdeling werpt zich nu plat ter aar de, terwijl wordt gezongen de indruk» wekkende smeekbede der litanie van alle Heiligen: tegen het einde zegenen de drie Bisschoppen driemaal den uitverkorenen Bisschop. Na deza dieptreffende plechtigheid is het groote oogenblik gekomen der Bis schopswijding. Allen staan op en de Wijdeling knielt voor den Wijder. Tezamen met de assisteerendo Bisschop pen legt de Wijder het geopende Evange lieboek op de schouders van den Wijde ling en dit symbool van de last van het apostolaat wordt hem op de schouders ge houden tot alle ceremoniën der wyding ge ëindigd zijn. Nu leggen de consecrator en de beide mede-consecranten tezamen de handen op. het hoofd van den Wydeling en zeggen: „Ontvang den Heiligen Geest." De zalving van het hoofd en de handen van den Wijdeling, welke nu volgt en wel ke de volheid van het priesterschap betee- kent, heeft de Kerk gevat in een sublieme prefatie, door den Wyder gezongen en door de assisteeerende Bisschoppen mede-gebe den, waarin de heerlijkheid der hooge- priesterlijke waardigheid, de plichten en de voorrechten worden beschreven in een verheven taal. De zalving van het hoofd wordt inge leid met het zingen van het Veni Creator, de zalving der handen, door het zingen van een Antiphoon. Van het hoofd wordt de kruin gezalfd, de geopende handen worden op de binnenzijde gezalfd in de vorm van een kruis, van den duim der rechterhand tot aan den wijsvinger der linkerhand, en van den duim der linker hand tot aan den wijsvinger der rechter hand, daarna wordt de geheele binnenzyde der handen gezalfd. Om practische redenen zyn hoofd en handen van de Wijdeling met een witlin nen band omwonden en draagt hij tot het eind der ceremonies van de wijding de han den in een van de hals afhangende band. Deze priesterlijke zalving wordt beslo ten met den zegewensch: „Al wat gij zegent worde gezegend en al wat gij heiligt worde geheiligd, en dat de oplegging van deze gewijde hand of duim strekke tot aller zaligheid." De uitverkiezing tot Bisschop sluit ver volgens in de verheffing tot het her derlijke ambt: dit wordt versymboiiseerd door den staf, welke de Wijdeling in de gezalfde handen gegeven wordt. En omdat dit herderlijk ambt wordt ver leend ten opzichte van een bepaald deel van Gods Kerk, dat voor den Wijdeling moet zijn als een bruid, ontvangt hij als uiterlijk teeken van dit mystieke huwelijk een ring „het zegel des Geloofs", opdat (Hij) met ongerept geloof toegerust, de bruid Gods, d.i. de Kerk, ongeschonden moge bewaren." Deze ring zal voortaan door zijn onderhoorigen met eerbied worden ge kust; zij is immers het uiterlijk symbool dat hij voor het leven gebonden is aan de zorg voor hun zielen. Ook rust op den Bisschop het leeraars- ambt, dat is diegene, wiens prediking ge zag heeft voor de zijnen: het Evangelie boek. dat als symbool van de last van het Apostolaat al dien tijd geopend op de schou ders van den Wijdeling heeft gerust, wordt er nu afgenomen, en het wordt hem ge sloten toegereikt; toegerust met Gods kracht en met Gods gezag kan hij het nu dragen en uitdragen aan de zijnen: „Aanvaard het Evangelie en ga. verkon dig het aan het u toevertrouwd» volk. God immers is machtig om u Zijne genade te vermeerderen." Met den vredekus der Consacreerende Bisschoppen wordt de toediening van de Heilige wijding besloten. De heilige mis wordt voortgezet; Evan gelie, Credo en Offertorium worden gebe den. Dan heeft een eigenaardige zeer oude ceremonie plaats. De Wy"deling biedt zyn offergaven aan den Consecrator, die hem zoo juist de vol heid van het Priesterschap schonk; twee brandende waskaarsen, twee brooden, twee vaatjes met wijn (één verzilverd en één verguld) allen versierd met de wapens van den Wijder en den Wijdeling zijn de uit drukking van dankbaarheid van den uit verkorene en vormen, vereend en veredeld met het offer des Altaars den dank aan God voor de geschonken genade. Vanaf de offerande celebreeren dan de Wijder en de Wijdeling; de eerste staande midden voor het altaar, de laatste ter zijde aan den Epistelkant, tezamen één H. Mis. Als de Wijder de H. Mis besloten heeft met den plechtigen zegen komen de Slot- plechtigheden. De Consecrator zet den pas-gewijde den mijter op en doet hem met behulp der Bis schoppen de handschoenen aan. Dan leidt de Consecrator en de oudste assisteerende Bisschop hem naar zijn troon en geeft hem daar de staf in de hand. Het is de staf cie Hoorn's katholieken den nieuwen Bisschop hebben geschonken. Zy draagt het volgende opschrift; Quo die festo Mariae labis nesclae In rupis sinu conspeclae Joannes Petrus Huibers Episcopali auctus est dignitate Hoe esto Hornensium Pietatis filialis, grati animi pignus An. M.DCCCCXXXVI. Vertaling: Op den feestdag waarop Maria, Onbevlekt Ontvangen Zich vertoonde in de grot, waarop Joannes Petrus Huibers met de Bisschoppelijke waardigheid wordt verrijkt, Zal dit (geschenk) het onderpand wezen Van de kinderlijke liefde en trouw der Hoorenaren. 1936. En nu stijgt de jubel van het Te Deum omhoog. En begeleid door de beide as sisteerende Bisschoppen schrijdt de nieuwe Bisschop iangs de rijen der geloovigen. Een huivering van aandoening gaat door de menigte, die bidt en zingt en jubelt. Al len een in onderworpenheid aan het door God ingestelde Gezag. Allen één in blij heid. Plechtige zegenwenschen vormen het slot. Eerst de wensch van den Consecrator. Staande bij oen troon ter rechterzijde van den nieuwen Bisschop zingt hij: Vast zij Uw hand en Uw rechterhand verheffe zich En htf bidt hem toe: „Geef hem, bidden wij U o Heer, dat hij door woord en voor beeld tot nut moge strekken van hen, over wie hij gesteld is, opdat hij tezamen met de kudde r.em toevertrouwd ten eeuwi gen leven moge komen". Dan treedt de nieuwe Bisschop naar voren en geeft allen voor het eerst zyn Bisschop- pelyken zegen. „Benedicat vos.... En hij keert zich tót den Consecrator en mede-Consecratoren, die gedekt met den myter aan de Evangelie-zijde staan en neer knielend wenscht hij hen tot driemalen toe: Nog vele jaren. Daarna geeft de Consecrator hem den vredekus. En eveneens doen dit vervolgens de Assistent-Bisschoppen. Daarna vergezellen de Ass.-Bisschoppen den nieuwen Bisschop met den mijter op het hoofd en den staf in de hand naar zijn Altaar; de Consecrator keert terug naar zijn troon. Intusschen bidden zij het Evan gelie van St. Joannes. Daarna ontdoen zy zich van hun gewaden onder het lezen van den psalm „Trium Puerorum". Blijde en dankbaar jubelt de kerk het Magnificat. Na het verrichien van hun dankgebed en een korte aanbidding bij het Sacraments altaar verlaten de Bisschoppen, begeleid door de geestelijkheid onder de feesttonen van het orgel de kerk. Langzaam stroomt de Kathedraal leeg. De schoone plechtigheid is ten einde. Een schoone morgen schonk Haarlem's diocees een nieuwen Bisschop. Wel mogen wij nog met een bijzonder woord van lof gewagen van de pracht.ge zang van 150 manner, en jongens, welke onder leiding van den weleerw. zeergel. heer Dr. Louis Kat tijdens deze indrukwek kende plechtigheid ten gehoore werd ge bracht. Deze wisselende en vaste gezangen wer den uitgevoerd dooi een koor van Haar- lemsche Kerkzangers, voor deze gelegen heid samengesteld; door de groote Schola van het Theologicum te Warmond; door het jongenskoor van Directeur J. Schouten van de Kathedraal en het jongenskoor van Br. Ansbertus, van de Par. St. Jan. de Dooper, te Haarlem Tezamen 85 mannen en 70 jon gensstemmen. De wisselende misgezangen waren die van het feest van O. L. Vrouw van Lour- des, het feest van den dag, en deze werden Gregoriaansch gezongen zoo ook de Litanie van Alle Heiligen, het Veni Creator en het Te Deum Laudamus tijdens de wyding. De vaste misgezangen waren de volgen de: Kyrie, Gloria. Credo en Agnus Dei uit de „Mis voor Mannenkoor" van Antonie Lotti (1667—1741). Sanctus en Benedictus uit de „Missa Re- gina Coeli", van Jacob de Kèrle 1583). Vervolgens ook: Ave Maria voor gemengd koor, van Ja cob Arcadelt (1514en Exsultate Justi, voor gemengd koor van Lud. Grossi a Via- dana (1564—1645). De hymnen van de Bisschopswijding en de antwoorden werden afwisselend gezon gen door Bisschop, Koor en Geloovigen, de volkszang onder leiding van Deken J. C. W. van de Wiel. De begeleiding van de gezangen en het solo-orgelspel werden verzorgd door den Organist van het Kathedraal J. Schouten. SANEERING DER ARME KERKEN. In „Sint B a v o" waarvan heden een keurig verzorgd nummer is verschenen ter gelegenheid van de Bisschopswijding lezen we ook de volgende mededeeling: Tot Onze groote vreugde en voldoening kunnen Wij mededeelen, dat Wij, daartoe in staat gesteld door de meer dan buiten gewone milddadigheid van Onze Eerwaar- do Geestelijkheid, Religieuzen en Leeken en ondersteund door de bijdragen van di verse Besturen en Instellingen, hetgeen Wij niet hoog genoeg kunnen waardeeren en waarvoor Wij bij dezen nogmaals On zen innigen dank uitspreken, wederom, evenals in 1935 reeds geschied is, "op de schulden der Arme Kerken in Ons Bisdom een belangrijke aflossing kunnen doen en wel het kapitale bedrag van 200.000. Aan de Commissie tot Regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom van Haarlem is hiervan bereids door Ons ken nis gegeven, welke Commissie ten spoe digste de mogelijk geworden aflossingen verder, zal verzorgen. Wij durven vertrouwen dat onze pries ters en geloovigen Ons op dezelfde edel moedige wijze zullen blijven helpen, door ook de volgende collecten mild te geden ken en het Liefdewerk voor de Arme Pa rochies krachtig en trouw te steunen. JOANNES PETRUS, Gekozen Bisschop van Haarlem. Haarlem, 27 Januari 1936. VOOR DE ARME KERKEN. In „Sint Bavo" schrijft Z. D. H. mgr. H. J. M. Taskin wat men zou kunnen noemen „een open brief" aan den nieuw-gewijden Bisschop. Mgr. Taskin schrijft aan Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem „over diens geweldige Jast, te moeten zor gen, dat de ongedekte schuld der nood lijdende kerken, meer dan vier millioen gulden, binnen zoo kort mogelijken tijd worden terugbetaald. En Mgr. vervolgt dan: „Een van de krachtigste helpers, waarop Gij u kunt verlaten bij het volbrengen de zer moeilijke taak is „Het Liefdewerk voor de arme Parochies In het Bisdom Haarlem. Het orgaan dezer Instelling is het dioce sane Tijdschrift „Sint Bavo". Van „Sint Eavo" gaat voor dit „Liefdewerk" voort durend een krachtige propaganda uit, die (21) zich er op toelegt het alom bekend te ma ken, en leden te werven, die als driemaan- delijksche bijdragen een gulden storten; zij ontvangen dit „Tijdschrift" gratis. Hoogwaardige Excellentie, onder de b(j- na 900.000 Katholieken van uw Bisdom zijn er toch zeker 100.000 te vinden die dit gerin ge driemaandelyksche offer kunnen en wil len brengen. Moge dit getal weldra bereikt worden: deze is de wensch dien wij U op uwen Consecratie-dag aanbieden. Ik moge hierbij namecis het Bestuur van het „Liefdewerk der arme parochies" en voornamelijk van de Redactie van „Sint Bavo" de beloften voegen, dat zy niet zullen rusten voor dit getal bereikt is; en namens alle priesters en leeken van uw Bisdom, dat zij doordron gen van den nood der kerken en van de plicht hun Bisschop te helpen, gehoor zul len geven aan den oproep, welke voortdu rend van dit Tijdschrift uitgaat: dat zy zoo veel maar eenigszins mogelijk is zullen toe treden tot het lidmaatschap. Dan bewerken wij met vereende krachten, dat U den dag beleeft, waarop U kunt zeggen: alle onge dekte schulden zyn gedelgd; allen hebben de door hen geleende gelden voor zoover deze geen tegenwaarde hadden, terugont vangen". Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bij hef bombardement van Dessie is de Nederlandsche ambulance ongedeerd ge bleven. (2de blad). De kansen van een eventueele olie-em bargo. (2de blad). Een waarschuwende stem tegen de Ja- pansche politiek. (2de blad). BINNENLAND. De Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem. (1ste blad) LEIDEN. De Leldsehe Zuivelweek geopend. (2de blad). AGENDA LEIDEN. Dinsdag, De Hanze, prof.. A. Cleophas over „N.S.B. en Levensbeschouwing", In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Woensdag, R. K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Centraal", 7 uur. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwen bond, Burchtzaal 8 uur. 's Morgens 9.30 uur H. Mis in de Hartebrugs- kerk. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel, 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Voordrachten over Maat schappelijke Zorg DE BURGEMEESTER OPENT DE SERIE Ir. K. A. Verwey over; Werkloosheid en welvaart. Gisteravond is in den foyer van Den Burcht de eerste van de reeks cursorische voordrachten gehouden betreffende de maatschappelijke zorg. georganiseerd door en op initiatief van ambtenaren van den Gem. Dienst van Sociale Zaken. De direc teur van den dienst van Sociale Zaken, de heer Wijkmans, sprak een kort welkomst woord, waarna de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen in een kort openings woord het genomen initiatief ten zeerste prees. Eenstemmig, aldus spr., heeft het college van B. en W. z'jn sympathie met deze plannen betuigd. Het verheugt spr. zeer dat er zoo groote belangstelling voor deze voordrachten bestaat. Mogen de le zingen het succes oogsten dat beoogd wordt Als eerste spreker voor dez-* cursus avonden trad op ir. R. A. Verwey, direc teur van den Rijksdienst dr Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te s'-Gravenhage, die sprak over „Werkloos heid en Welvaart". De toestand op het gebied der werkloos heid in ons land, aldus spr., is zeer ongun stig. We moeten ons in dat cpzicht geen il lusies maken. In Januari van dit jaar be droeg het aantal werklooze leden van ge subsidieerde vakorgc. :caties pet. Het aantal werkloozen bedroeg op 25 Juni ruim 453.000, Angstwekkei.l is dj toestand steeds slechter schijnt te worden. De toe neming van de cijfers der arbeidsbeurzen geven niet een geheel juist beeld, omdat daarin ook zit de toeneming van de trek naar de beurzen. Niet alleen degenen die in loondienst zyn hebben een ongunstigen tijd, ook degenen die in den handel «.yn hebben moeilijke ja ren, zooals blijkt uit de cijfers der faillis sementen. Maar er zijn ook andere cijfers, cijfers die meer in het bijzonder op de wel vaart van ons volk betrekking hebben. Spr. noemt allereerst de cijfers betreffende het verbruik per hoofd der bevolking. Deze cijfers wijzen in 't algemeen geen noe menswaardige daling aan, Dit geldt van b.v. de tarwe en de aardappelen, waarvan het gebruik zoo goed als gelijk gebleven is. Het gebruik van suiker, boter, is ge weldig toegenomen. Er is geen achteruit gang in de welvaart van ons volk. Ook de productiemiddelen vertoonen eenzelfde beeld. Er is een groote toeneming van hel machine-vermogen en van het ver mogen van de electrHteitsfabrieken. Het zelfde geldt van de waarde van de grond. De oppervlakte van de gecultiveerde gron den neemt geregeld toe. Ook de opbrengst ner H. A. vertoont een stijgend beeld, even als de veestapel. Het aantal hoenders is vervijfvoudigd. Het aantal motorrijtuigen en rijwielen is ook in de crisisjaren nog steeds toegeno men. De opbrengst van de mijnen is zeer gestegen. De vermeerdering van de wo ningvoorraad was zeer groot. Dit wat de zuiver materieele dingen be- trett. Ook wat de meer ideëele betreft mag een opgewekt geluid gehoord worden. De tuberculose-sterfte is zeer afgenomen. Ook =T£= m de algemeene sterfte is zeer afgenomen en de gemiddelde levensduur is zeer toegeno men. De zuigelingensterfte vertoont even eens een dalende lijn. Nog verschillende an:':re r'Jfers" noemde spr. om het welvaartsbeeld van c.is land te vervolmaken, zooals ten opzichte van de rationalisatie, de bevolkingstoename, de ge boorte-afname enz. De criminaliteit nam tot voor kort niet toe, maar onder de jeug dige personen wordt dit beeld helaas on gunstiger. Op het terrein der geestelijke volksgezondheid bestaat geen materiaal dat een zuiver beeld van den toestand geeft. De zorg voor onvolwaardigen is zeer verbeterd. Spr. geeft ten slotte nog enkele lijnen aan voor verbetering van de werkloos- heidszorg. In de eerste plaats verdient de organisatie verbeterd te worden. We kun nen het aantal buitenlandsche dienstboden schatten op 35.000. Dat is een ongewensch- te toestand. Het ligt in de bedoeling maat regelen te treffen om de jonge meisjes van 14, 15 jaar in plaats van naar de fabriek naar de huiselijke beroepen om te buigen. Zonder pijnlijkheid wil de regjering hier ingrijpen. Spr. gelooft dat in de toekomst de rijkdom aan mechanische hulpmiddelen uitgebuit worden. Ongehoorde hoeveelheden energie liggen ook in de groote werkloosheid braak. We hebben de eeuw van de techniek gehad. We moeten nu de eeuw der organisatie krij gen. Als de kern van al deze vraagstuk ken ziet spr. de woorden van Paulus: Ver blijdt u, wederom zeg ik u: Verhlijdt u. We moeten ons ontwikkelen tot een vol komen man, naar de mate van de volheid van Christus. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. DE BLUE BAND-RECLAME. Protest aan den Minister. De Leidsohe Melkcommissie heeft het na volgende request gezonden aan Zijne Excel lentie den Minister van Landbouw. De Leidsche Melkcommissie te Leiden, vertegenwoordigende de melkveehouders en de melkhandelaren in den kring Leiden en Omstreken, geeft men versohuldigden eer bied te kennen: Protesteert ten sterkste tegen de verkla ring betreffende het onderzoek naar het vi tamine-gehalte van de „Blue-Band" marga rine, afgegeven door den directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, en verschenen in verschillende bladen; Betuigt adhaesie met alle andere Boeren- en Zuivelbonden, welke reeds protesteerden tegen bovengenoemde verklaring; Is van oordeel, dat de verklaring van den directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid de natuurboter schaadt door vergelijking met margarine, en dat ge noemde ambtenaar zich door het afgeven van een dergelijke verklaring in dienst stelt van een bepaalde industrie, en daar door zijn bevoegdheid te buiten gaat; En verzoekt de aandacht van Uwe Excel lentie voor ons Hollandsch product, dat niet vergeleken mag worden met een kunstfa brikaat. Hetwelk doende enz. Voor de Melkhandelairen, w.g.) J. H. v, d. KLOOT. Voor de Melkveehouders, (w.g.) C. v. VLIET.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2