mm RADIO-PROGRAMMA'S mm De noodlottige brand te Amsterdam. MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 DE LEIPSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KERKNIEUWS PATER A. NELISSEN O.F.M. OVERLEDEN Tengevolge van een auto-ongeval. Zaïerdagmorgen is onder de gemeente Meyel, tei hoogte van het gesticht Stokers horst. een auto. bestuurd door een chauf feur van genoemd gesticht, geslipt. Langs de Noordervaart wandelde een pater Fran ciscaan en de urie inzittenden in de auto wilden der pater medenemen. Bij het rem men slipte de auto, reed vervolgens den pater aan en sloeg tweemaal over den kop, waarna de wagen tegen den kanaaldijk bleef liggen. De drie inzittenden van den auto bekwamen door glasscherven niet ernstige snijwoi.den. De pater kreeg een hersenschudding. Hij is naar het ziekenhuis te Weert overgebracht. De auto werd zeer ernstig beschadigd. Nader meldt men ons, dat het slachtoffer van het ongeva., de weleerw, pater A. Ne- lissen O.F.M. in het ziekenhuis te Weert is overleden. GEMENGDE BERICHTEN RACEWAGEN TEGEN TWEE BOOMEN GEREDEN. Inzittende gewond. Gistermiddag reed op de Valkenbosch- kade te den Haag met zeei groote snel heid een drie-\A ielige motorracewagen, be stuurd door den 22-jangen student E. B. B., die op een gegeven oogenblik tegen twee boomen reed. hij kwam er met een snij- wond af. Zijn medepassagier, de 26-jarige A. S. L., wonenae te Laren, werd met ver scheidene verwondingen door den Genees kundigen Dienst opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. MAN UIT AUTO GEVALLEN OF GESPRONGEN. Toen in den nacht van Vrydag op Zater dag eenige peisonen uit Fijnaart, komende van Diest (Be.giëh op weg naar huis om streeks 1 uur met hun vrachtauto het dorp Nispen passeerden, werden zy met een stopteeken aangehouden door een hun on bekenden man, die vroeg te mogen mee rijden. Aan het verzoek werd voldaan en de man mocht achter in de auto plaats nemen. Ter hoogte van het gehucht Kruis straat, tusschen Nispen en Roosdaal, voel den de inzittenden in de cabine een schok van den wagen. Toen zy achterom keken, bleek, dat de man verdwenen was. Toen men uitgestapt was, vond men den vreem deling gewond op den weg liggen. Aan stonds werd de politie te Roosdaal gewaar schuwd en de hulp van dr. v. Turnhout te Roosendaal ingeroepen. Toen echter poli tie en dokter, die spoedig ter plaatse wa ren, aldaar aankwamen, bleek de man reeds overleden. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zyn zekere J. M B., uit Hoeven. Hoe de man uit de auto geraakt is, of hij is gevallen dan wel er uit gesprongen, kon niet worden vastgesteld. ARM AFGERUKT. Soldaat door vrachtauto aangereden en aan de gevolgen overleden. Op den Waa!sdorpsche weg te Den Haag heeft Zaterdagochtend omstreeks elf uur een ernstig ongeluk plaats gehad. De 19- jarige militaire wielrijder G. C., van de Alexanderkazerne, die van een militaire colonne deel uitmaakte, is daar aangere den-door een zandauto, bestuurd door den 26-jarigen H. P S. uit de Hulshorststraat. Het slachtoffer werd over korten afstand meegesleurd, tengevolge waarvan zijn lin kerarm werd afgerukt. Hij is door den Ge- neesundigen .Dienst naar het militair hos pitaal vervoerd. Zyn toestand is ernstig. Nader meldt men ons, dat het slacht offer is overleden. GEVAARIJKE STOEIPARTIJ. Jongen verdronken. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is te Drachten een droevig ongeval gebeurd. Een tweetal leerlingen van de ambachtsschool, n.l. Klaas Jongstra uit Ureterp en K. Post- ma uit Siegerswoude, die uit school kwa men, fietsten h-.iswaarts. Even buiten Drachten bij het Ureterper Verlaat gekomen, begonnen zy te stoeien. Plotseling geraakten beiden met de fietsen in elkaar verward en kwamen in de langs den weg loopenden Drachter Compagnons vaart terecht. De 16-jarige K. Postma, die niet zwem men kon, wist zich veilig naar den kant te werken. De 17-jarige Klaas Jongstra, zoan van den Rijksveldwachter te Ureterp, die als een uitstekend zwemmer bekend staat, bleef op onverklaarbare wijze onder water. Onmiddellijk toegeschoten omstanders brachten hem op het droge. De levensgees ten bleken echter reeds geweken te zijn. Des te merkwaardiger is dit geval, daar de vaart ter plaatse slechts 1 1/2 Meter diep was Vermoed wordt dat de jongen door het koude water bevangen is en kramp heeft gekregen. Als tragische by zonderheid kan nog wor den geme'd, dat dit de tweede zoon van den Rijksveldwachter is, die door een ongeval om het leven is gekomen. DINSDfAG II FEBRUARI. N. V. UNIE.WINKEL-MAATSCHAPPIJ Filialen gevestigd: LEIDEN, Haarlemmerstraat 65, Oriftstraat 38, Heerenstraat 43 ll.W. 49 - a Nadere bijzonderheden omtrent het gebeurde en de slachtoffers. van Zondagmorgen Ie- Het waren twee gelukkige gezinnen, die in me' geen pen ie beschrijven omstandig heden werden vernietigd. Als men ons in het huis de plaatsen wijst, waar en hoe de slachtoffers zijn gevonden, kan men zich by benadering voor den geest stellen, wat zich hier heeft afgespeeld. Op de achterkamer van de derde verdie ping, waar het gezin Postma woonde, vond men de moeder met haar één-jarig dochter tje in den arm. Vlak by haar lag de vierja rige Men the. Onder het bed was in zijn angst de zes-jarige Sybrand gekropen. Dc vader en de zevenjarige Albert zijn uit het raam gesprongen. De man haalde in zijn doodsangst den enormen sprong over den iichtkoker naar het dak van het achterlig gend Zeedijk-perceel, de jongen echter viel en sloeg van de derde verdieping door een bovenlicht in de uitgebouwde keuken van den messenwinkel, Zeedijk 90. Saks v. d. Weiden schijnt met de kinde ren van het gezin Eggermond naar den zol der te zijn gevlucht. Daar vond men zijn geheel verkoold lijk bij het trapgat. Iets ver der lagen de kleinen: een jongetje in een hoek op een omgevallen fiets, tegen den muur het zusje en het broertje. Het echtpaar Eggermond is eveneens uit het raam gesprongen, den eenigen uitweg voor de vlammen, welke hun kleeren reeds hadden aangetast. De man haalde den sprong naar het overliggende dak, de vrouw niet. Zij viel evenals de kleine Albert Post ma door het bovenlicht in de keuken. Betrekkelijk zyn, zoowel de vrouw als de jongen er nog goed afgekomen. De ont zettende val van drie hoog werd door de lantaarn gebroken. Onder de familieleden ouders, broers en zusters van de Postma's en Eggermond's heerscht begrijpelijkerwijs groote versla genheid. In „De Tijd' zen we: Aan de hand van gegevens uit het Bevol kingsregister heeft men Zaterdag kunnen vaststellen wie de slachtoffers zijn, die bij het ontzettend drama op den O.Z. Achter burgwal te A'dam te betreuren zijn: Van één hoog is omgekomen: Saks v. d. Weiden, 43 jaar, van beroep koopman. Twee hoog vonden den dood: Cornelia Eggermond, 14 jaar; Simon Eggermond, 8 jaar; Josina Eggermond, 4 jaar. Drie hoog: Juffrouw Geertruida Postma- Meger, 34 jaar; Sybrand Postma, 6 jaar; Menthe Postma, 4 jaar; Geertje Postma, 1 jaar. Er woonden 13 menschen in het pand, waarvan er 8 zijn overleden en 4 gewond. Slechts één is heelhuids aan het gevaar ont snapt. Het was de vrouw, die met v. d. Wei den op de eerste verdieping samenwoonde. Uit het verhaal, dat zij thans gedaan heeft, wordt het eerste vermoeden bevestigd, dat het omvallen of per ongeluk omwerpen van een petroleum-kacheitje de oorzaak is ge weest. De vrouw is van beroep buffetjuffrouw en keerde omstreeks half twee naar de wo ning terug. Op den Zeedijk hoek Korte Stormsteeg ontmoette zij v. d. Weiden, die haar vroeg om wat eten voor hem klaar te zetten. Hij kwam later. De vrouw heeft, thuisgekomen, aan het verzoek voldaan. Zij stak nog de petroleumkachel aan en begaf zich naar bed. Zij kon nog maar kort geslapen hebben, toen zij v. d. Weiden uit de voorkamer hoorde roepen: „Kom er uit, Aal, er is brand". De vrouw is toen zoo uit haar bed de trap af naar buiten gevlucht. Het verder gebeurde werpt gelukkig een beter licht op den man, die tegen zijn schuld de catastrophe heeft veroorzaakt. In plaats van zich eveneens in veiligheid te brengen is hy naar boven gesneld om de hooger ge legen verdiepingen te wekken en te helpen. Dit is ook zijn ondergang geworden. „Zwar te Fons" mag dan weinig voorbeeldig ge leefd hebben, hij in geëindigd met een daad van zelfopoffering, die op zijn karakter nog een laatste milder licht werpt. Wij zijn Zaterdagmiddag het verbrande perceel binnen geweest. Zelden hebben wij in een door brand vernield pand en zoo vol komen verwoesting aangetroffen. De trap pen naar drie hoog en den zolder zijn to taal weggebrand. Van den inventaris zijn nog slechts trieste resten over. Vooral een verwrongen skelet van een ijzeren ledikant staat er als een stomme lugubere getuige van de ontzettende gebeurtenissen, die zich hebben afgespeeld. Zwaar zijn de gezinnen Postma en Eg germond getroffen. Nog zaten zij dien avond tezamen aan tafel, bracht moeder de kinde ren te bed, begaven later de ouders zich te ruste, in niets bewust van de catastrophe die zich enkele uren later aan hun gezin voltrekken zou. Het echtpaar Eggermond ligt thans zwaar gewond in de ziekenhuisbedden. Weten zij al, dat zij hun drie bloeiende kinderen, hun jongen, hun meisjes, nooit weer zullen zien? ,En Postma en zijn zoontje, zoo zij het er levend afbrengen. Hoe zullen zy de ontzet-1 tende tijding ontvangen, dat moedor, de zusjes, het broertje, in die verschrikkelijke oogenblikken voor altijd van hen zijn weg gerukt? Nog ongekend in de gevolgen. t De vreeselijke brand is in zijn gevolgen de rampspoedigste, welke de Amsterdam- sche brandweer sedert haar oprichting in 1874 heeft gekend. Ook bij de hevigste bran den heeft men nimmer zooveel slachtoffers geteld. Bij een brand op Wittenburg in 1885 vonden vijf kinderen den dood, in 1892 kostte een benzine-ontploffing bij een apo theker in de Huidenstraat zes menschen het leven, in 1901 verbrandden 'n vader en twee kinderen in de Marnixstraat, zes jaar later vielen zeven slachtoffers, wederom in dc Marnixstraat. De brand in den nacht van Tweeden Paaschdag 1919 bij den melkboer in de Gasthuismoelnsteeg leeft ook nog in de herinnering. Een vrouw en twee kinde ren kwamen hierbij om. In 1926 verbrand den twee kinderen in de Govert Flinckstraat en eindelijk in 1932 telde men twee slacht offers in de Von Zesenstraat: vrouwen, die in den rook werden verstikt. De brand heeft in ta lvan gezinnen veel ongerustheid verwekt en .nogmaals de aan dacht gevestigd op de gebrekkige brand veiligheid, die nog in groote complexen hui zen in Amsterdam bestaat en waar de gele genheid tot vluchten bij brand zeer beperkt is of geheel ontbreekt. Ongetwijfeld zal Bouw- en Woningtoe- zicht nogmaals ernstig haar aandaoht aan I dit vraagstuk wijden. Hilversum II. 301 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Uitzending van de Bisschopswij ding van Mgr. J. P. Huibers door denpau- selijken internuntius Z.Em. Mgr. Paolo Giobbe met assistentie van de Bisschop pen van Breda en Den Bosch, in de Kathe draal te Haarlem. Pastoor Perquin zal de plechtigheden verklaren, I.00 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.15 Het K. R. O.-orkest en gramofoonpl. 6.15 De KRO-boys. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Rector Bots over „Persoonlijkheids" vorming en gemeenschapszin." 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten, waarna KRO-Melodisten. 9.00 Solistenconcert door het KF.O-Sym- phonie-orkest m.m.v. E\ Liebenberg, mez zo-sopraan. 9.30 Inleiding op het Standaardconcert No. V, waarna concert door het KRO-Sym- phonie-orkest. 10.30 Berichten en aansluiting aan hotel Brinkman te Haarlem. II.30 'Gramofoonpl. Hilversum I, 1875 M. AVRO-uitzending, 5.306.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram.pL 10.30 Gram.muziek. 11.00 Bakpraatje. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. I.00 Omroeporkest en Declamatie. 3.004.00 Knipcursus. *4.05 Viool en piano. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.00 Continental Five. 6.45 De AVRO-Decibels. 7.00 Voor de kinderen, waarna de AVRO- Decibels. 8.30 Cabaret-programma. 8.55 Omroeporkest. 9.35 Kovacs Lajos' orkest. 10.25 Bridgeles. II.00 Berichten. Dansmuziek. D r o i t w 1 c h, 1500 M. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Het Wethmar Trio." I.20—2.20 BBC-Welsch orkest. 3.153.55 H. Engleman's kwintet m.m.v. solist. 4.40 Trioconcert m.m.v. soliste. 5.35 Dansmuziek. 6. 50 Strijkkwartet en cembalo. 8.20 Variété-programma. 9.20 Piano-recital. II.05 Bridgewater Harp-kwintet. 11.3512.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Klein-orkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pL 6.35 en 7.20 Zigeunermuziek. 7.35 Gram.pL 8.20 Hoorspel. 10.3011.20 Gram.pL 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Zigeunermuziek. 5.50 Gram.pL 6.50 Viool en piano. 8.20 Religieuze muziek. 8.50 Klein-orkest. 10.30—11.20 Gram.pL Radio Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Zang. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Zang. 11.0512.35 Dansmuziek en populair con cert. Keulen, 456 M. 11.20 Solistenconcert. I.20 Populair concert. 3.20 Concert door de BdM. 5.20 Omroeporkest. 7.30 Gevar. programma. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek.. 8.50 Dansmuziek en reportage. 9.20 Berichten. 9.40 Olympiade-nieuws. 10..2011.20 Kamermuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden. 3e programma. 8.00 Brussel (VI.) 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. Pl.m. 12.15 Brussel (VI.) 14.20 Kalundborg. 15.20 Keulen. 17.20 Brussel (VI.). 18.50 Brussel (Fr.). 19.20 Beromunster. 21.35 Brussel (Fr.). 22.20 Brussel (VI.). 22.25 Weenen of div. 4e programma. 8.05 Parijs R. 10.35 Londen Reg. Pl.m. 12.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 19.15 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 Londen Reg. 22.20 Droitwich. POLITIEK UIT DEN AETHER. Een beroepsinstantie inzake radio-oontröle gewenscht. Volgens het voqjloopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1936 betoogden vele leden nogmaals dat alle politiek uit den aether diende te worden geweerd. Het huidige stelsel wekt huns inziens groote ontstem ming en behoort daarom te worden afge- ^fchaft. Verscheidene leden zagen leemten in de controle op de radiouitzendingen. Zij acht ten het instellen van een beroepsinstantie wenschelijk. Sommige leden keurden af, dat personen, die zullen spreken voor de microfoon, soms slechts tien minuten vóór den aanvang hun ner rede. bericht ontvangen van vereischte schrappingen, ook indien de tekst intijds was ingezonden. De spreker is dan genoopt in alleryl te overwegen, of hij zijn spreekbeurt nog zal houden, zoo ja, of hij eene, en in dit ge val welke vervanging van de verboden passages zal aanbrengen. Gaat hij daartoe over, dan gewordt hem niet zelden wegens zulke vervanging eene berisping. De leden, hier aan het woord, wezen er op, dat bij den Britschen radio-omroep, wat het toe zicht betreft, veel vrijgeviger opvattingen heerschen. Het 7-jarig zoontje van den heer Postma verkeert in le vensgevaar. Van de vier gewonden, die tengevolge van den noodlottigen brand op de Oude Zijds Achterburgwal in het Binnengasthuis te Amsterdam worden verpleegd, verkeert het zevenjarig zoontje van den heer Post ma in levensgevaar. De drie overige gewon den maken het naar omstandigheden rede lijk wel. Wat „Zwarte Fons" deed, toen het vuur uitbrak. Men kan thans wel met zekerheid aan nemen, dat de afschuwelijke brand op de Oudezijd's-Voorburgwal volkomen tot klaarheid is gebracht. Ook wat betreft de oorsprong van het onheil, bericht de „Vooruit". Om half twee Vrijdagnacht kwam de echtgenoote van Sax vam der Weyden, die een betrekking heeft in een café in de Amstelstraat, thuis. Zy zag haar man staan, geleund tegen de oude zaak van Keizer op de Zeedijk en vroeg of hy mee naar huis ging. Van der Weyden ant woordde: „Ik kom direct". Zijn vrouw ging daarom vast vooruit. Zij stak een petroleumkachel aan, sneed nog een paar boterhammen voor haar man zooals zij eiken avond placht te doen en ging naar bed. Boven de petroleumkachel hing eenig waschgoed te drogen. „De tijd is zoo slecht geworden, dat ik de wasch wel zelf moest doen, als ik een vrije dag had", vertelde de vrouw van Van der Weyden ons. Tegen twee uur kwam de man thuis. Hij at zijn boterham op en begon zich ..it te kleeden. „Ik heb hem, driekwart in slaap als ik was, hooren thuis komen", zegt zijn vrouw. Hij had jas en vest uit, toen hij plotseling naar mijn bed kwam loopen en schreeuwde: „Aal, er is brand." „Ik vlieg mijn bed uit en zie, dat het inderdaad zoo is. Mijn man probeert de R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. vlammen te blusschen, maar het lukt hem niet. Hij loopt naar het venster en slaat de ruiten in. De politie heeft gisteren, toen ik verhoord werd gezegd: „Dat had hij niet moeten doen"; dat kan wel zijn, maar hij heeft het gedaan. Toen liep hij weer naar my toe. Ik stond nog in de kamer. De vlammen hadden mijn kleeren al te pakken. Ik zag het. Maar hy schreeuwt: „Aaltje vlucht. Ik moet naar boven naar die kinderen." We loopen samen de deur uit. Ik blijf staan op de trap en hij schreeuwt me toe. „Vooruit, schiet op. Maak dat je beneden komt." en meteen loopt hij naar boven, om de anderen te wekken en in veiligheid te brengen. Mijn man was nooit bang." „Ik had vrijwel niets aan," zegt zijn vrouw „maar ik liep de straat op. Een man komt naar me toe, slaat zijn jas om me heen en zegt, dat ik moet zorgen, dat ik wat klee ren krijg. Toen ben ik eerst naar de St. Janstraat gegaan. Daarna weer terug naar de brand. In het café, waar Eggermond zat, ben ik nog geweest, om m'n man te zoeken. Hij was er niet. Ze zeiden, dat hij een beetje gewond was. Die kleine jongen van Post ma, waar m'n man zoo van hield, lag op 'n brancard. Ik zag het. Praten kon ik niet. Doodsangst greep me aan. En niemand, die iets weet. Ik ga naar het ziekenhuis. M'n man is er niet. Terug naar de brand. Hy is er niet. Totdat ein delijk de boodschap komt: „Hij is dood."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9